steidóc Sowa/nt^ eel klachten over an Wijk-complex eidse promovendus pleit voor één basisuitkering CcidócSouoont STAD OMGEVING/KUNST/RTV JX- ihWséi,- 'ïj* i-t ''teïïP&q&xjk Zonovergoten modeshow genaar Zijlpoort kondigt geding aan Fraaie reiswekker MEI li DONDERDAG 17 MEI 1990 PAGINA 11 isl! CHEIDSCOLLEGE ISE DEKKER ;N Professor Wisse Dekker houdt morgen iheidscollege in Leiden. Dekker is buiten- hoogleraar internationaal bedrijfsmanage- an de Leidse universiteit. „De transnationa- jrneming als transferpunt de betekenis internationaal bedrijfsmanagement" is het 'erp van dit college. Kern van het betoog is onderneming voortdurend aan verandering jgO, evig is. Dekker schetst de ontwikkeling van I ale onderneming tot en met die van de ^'ionale onderneming. Deze laatste onderne- >elt volgens hem een rol in de verandering wereldeconomie en de internationale poli- voormalig president-directeur van Philips )k in op de transfer van kennis en ervaring ransnationale ondernemingen en de publie- <r. De bijeenkomst heeft plaats in het Aca- >bouw aan het Rapenburg 73 en begint om Nieuwbouw universiteit Wassenaarseweg past in bestemmingsplan LEIDEN De komst van een bestuursgebouw voor de Leidse universiteit op een terrein aan de Wassenaarse weg past in het bestemmingsplan dat voor dat gebied geldt. In het nieuwe concept-bestemmingsplan heeft het terrein echter de bestemming „groen" gekregen. „Je zou dus kunnen zeggen dat de projectontwikkelaar die dat gebouw aanbiedt aan de universiteit, slimmer is geweest dan de gemeente", zei ambtenaar D. Halfwerk gisteravond tijdens een vergadering van de Werkgroep Vogelwijk. Volgens Halfwerk heeft het college van B en W nog geen officieel standpunt ingenomen over de nieuw bouw. Het nog te bepalen standpunt wordt in een ge sprek bekend gemaakt aan het college van bestuur van de universiteit. Het is eerder echter al duidelijk gewor den dat het gemeentebestuur het bestuursgebouw lie ver ziet verrijzen in de buurt van het station. Vogelwijk verzet zich niet tegen LEIDEN De Werkgroep Vogelwijk zal zich niet verzetten tegen nieuwbouw van de openbare basisschool Woutertje Pieterse op een sportveld aan de Anto- nie Duyklaan. Dat is gisteravond duide lijk geworden tijdens een vergadering van de werkgroep. De vertegenwoordi ging van de wijk deelt haar mening mee aan het college, dat dinsdag een besluit neemt over de locatie voor de nieuw bouw. Eerder is gebleken dat met name in de Raadsherenbuurt wél grote weer stand bestaat tegen de bebouwing van het veld. Het advies van de werkgroep is onder meer gebaseerd op de uitkomst van een enquete in de Vogelwijk. Omdat slechts 39 van de 250 in de wijk verspreide vra genformulieren zijn geretourneerd, wil de de groep niet al te harde conclusies verbinden aan de uitslag. Van de 39 be woners die meededen aan de enquête, nieuwbouw Woutertje Pieterse verklaarden 19 zich voorstander van de bouw van de school in de Vogelwijk. De voorkeur van een grote meerderheid ging daarbij uit naar het terrein van de Annakliniek en niet naar de andere mogelijkheid, de Pomonavelden. Twaalf mensen lieten weten dat ze liever heb ben dat de school in de Raadsheren- buurt wordt gebouwd. Dit vooral omdat ze vrezen voor verkeers- en geluidso verlast. „Ik denk dat het college zal vasthouden aan het sportveld aan de Antonie Duyk laan", vertelde ambtenaar D. Halfwerk tegen de vertegenwoordigers van de wijk. De voorkeur gaat uit naar dat ter rein omdat het centraal is gelegen, om dat het onmiddellijk beschikbaar is en omdat daardoor geen sportverenigingen hoeven te verhuizen wat wel het geval zou zijn als voor een andere locatie wordt gekozen, aldus de ambtenaar. PVDA - OUDEREN WILLEN SNEL MEER DAGOPVANG DEMENTEN LEIDEN Op korte termijn moet geld beschikbaar komen voor uit breiding van de mogelijkheden voor dagbehandeling van psycho-geria- trische patiënten. Bovendien mogen de verpleeghuizen Zuydtwijck en St. Elisabeth Gasthuishof pas dicht als de nieuwe verpleegtehuizen zijn gerealiseerd. Dat is de reactie van de Werkgroep Ouderenbeleid van de PvdA in. Leiden op het provinciale plan voor verpleeghuizen in de regio Zuid- Holland Noord. In een brief aan Gedeputeerde Staten tonen de oude ren zich tevreden over de voorstellen van de provincie om het aantal plaatsen voor dementerende ouderen in Leiden fors uit te breiden. Omdat het echter nog wel enige jaren zal duren voordat deze uitbrei ding is gerealiseerd, wil de werkgroep dat in overleg met de Leidse verzorgingshuizen spoedig mogelijkheden worden geschapen voor meer dagopvang. De werkgroep vraagt tevens om een verdere uitbreiding van het aantal bedden en dagbehandelingsplaatsen omdat het aantal ouderen in Lei den sterk toeneemt. Daarnaast willen de PvdA-ouderen dat het St. Elisabeth Gasthuishof aan de CaeciliaStraat behouden blijft voor ouderenvoorzieningen. ÏOBLEMEN DOOR LAAT OPLEVEREN PARKEERGARAGE DEN De volgens toonenden verlate op- jring van grote delen lhet voormalige Van t-complex aan het TV - 0 endaal levert voor de iwe bewoners en de rt grote problemen Vooral de parkeerga- die al bijna een jaar den af zou moeten zorgt voor overlast extra parkeerdruk in vijk. Dat en een reeks andere klachten, dden omwonenden een bewoonster van complex gisteravond ms een werkgroep- ;adering met verte- woordigers van de leente. Ie in aanbouw zijnde ga- wordt op grote schaal roestvriyuil gedumpt. Verder otmidd<it de garage door zwerf- ;ren „bewoond" en tot maat van ramp is vol- omwonenden de oprit de garage te steil te zijn. ewoners twijfelen eraan e garage na oplevering te fuiken is en of de bewo- A van de problemen ver zowel octeur A. Swaak van pro tot ople ntwikkelaar Erica zei zijn. norgen dat „de oprit steil oorwaai zijn. maar dat komt om gewerkt wordt in een en werlument. Je hebt de maten voor het kiezen. Maar s in het Van Wijk-com- zeker niet steiler dan in oor mij gebouwde garage de Stille Rijn en daar- heb ik nooit klachten d". de bouwvergunning die tische ii cr aan projectontwikkelaar Eri ca is verleend, staat nadruk kelijk dat de parkeergarage tegelijk moet worden opgele verd met de zestig apparte menten die in het complex komen. De bewoners zouden dan hun eigen parkeerplaats dicht bij huis hebben zonder dat de toch al grote parkeer druk in de wijk Hoge Woerd- Levendaal zou worden ver hoogd. Afgelopen zomer be trokken de eerste bewoners de appartementen aan de Le- vendaalkant van het com plex maar de garage is nog lang niet klaar. Door het voorlopig ontbre ken van de garage moeten de bewoners uitzien naar een plek in de buurt. Hier komt nog bij dat de bouwkeet van de aannemer ook nog par keerplek in beslag neemt. Zodoende kan de aan- en af voer van de onder het com plex gelegen Deka-markt niet vanaf de daarvoor be stemde plaats gebeuren. De vrachtwagens blokkeren op hun beurt noodgedwongen 's- ochtends de hele Hoge Woerd. Fietsers Fietsers die de Hoge Woerd tijdens de spits tussen acht en negen uur willen ontwijken door aan de andere kant van het complex te rijden, wor den op het Levendaal weer van het fietspad afgedrukt door auto's van een garage bedrijf die op de stoep staan. „Te gek voor woorden", be schreef F. Faber, lid van de buurtvereniging, deze situa tie. Directeur A. Swaak van Eri ca had de bewoners van "het complex beloofd dat de gara ge in april van het vorig jaar af zou zijn. Dat werd later augustus, vervolgens oktober en weer later heeft een nieuw bedrijf, Swakon, dat het complex heeft overgeno men april 1990 toegezegd. Directeur A. Swaak van Eri ca gaf vanmorgen een iets andere uitleg de afspraken. „Bij een project midden in de stad moet je in fases bouwen. Er zijn vijftig appartementen opgeleverd. Dat was een fase met de supermarkt en het snookercentrum. Nu volgt de tweede fase met 12 apparte menten en de garage. Die ga rage is trouwens al voor de woningen klaar, het ont breekt nog* aan elektra en voorzieningen om de histori sche gevel in ere te houden". Bewoonster I. Dresscher die gisteravond de werkgroep op de hoogte stelde van de ver schillende problemen in en rond het complex bleek nog meer in petto te hebben. „Ook de gemeenschappelijke gedeelten bij de appartemen ten zoals gangen, de hal, en de liften zijn nog niet klaar", aldus Dresscher. „Een muur aan de Rijnstraatkant is niet geëgaliseerd en zwart ge schilderd zodat de bewoners daar het somberste dakterras van Nederland hebben", ver volgde zij. Ze merkte tevens op dat er aan de appartemen ten zelf niets aan te merken viel. Volgens Swaak is er met de gemeenschappelijke ruimten niets fout gegaan. „Maar je zit na een bouw altijd met een lijst te verhelpen gebre ken of aanpassingen. Er valt in die liften en hallen altijd nog wat te maken. Maar de mensen wonen er pas een jaar. Dat komt in orde". De zwarte muur hoort volgens hem bij het ontwerp. „Maar als de bewoners het niks vin den, kunnen ze in samen spraak met de bewonersvere niging de muur toch verven? Geen probleem". Verhuren Mocht de garage toch binnen afzienbare tijd worden opge leverd dan speelt nog een an der, slepend probleem. Swaak wilde de beschikbare plaatsen verhuren voor be dragen tussen de tachtig en honderd gulden per maand. In eerste instantie kwamen daar alleen de bewoners voor in aanmerking maar toen deze niet zo warm liepen voor de plaatsen vatte Swaak het plan op om deze aan de eveneens in het complex ge vestigde supermarkt en het snooker-centrum te verhu- G. Schramm van de afdeling stadsbeheer van de gemeente sloot de mogelijkheid niet uit dat er alsnog plaatsen kun nen worden gehuurd door buurtbewoners. Daarvoor heeft zij lang gepleit bij Swaak. Die meldde vanmorgen dat omwonenden „zonder pro blemen" plaatsen kunnen huren. „Ik bouw zo'n garage niet om leeg te laten staan. Als bewoners geen interesse hebben, komen omwonenden en klanten van Dekamarkt en het snookercentrum in aanmerking". Ook met het gebruik van de len van de garage voor ande re doeleinden dan parkeren zoals opslag moet volgens Schramm rekening worden gehouden. Overspoeld door het relaas van Dresscher deed Schramm de toezegging zo snel mogelijk met Swakon over deze zaken te gaan pra- «A-AV Er was veel belangstelling voor de zonovergoten, kleurige exa men-modeshow van De Noorderwiek. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „De markt gaat gewoon door hoor dames en heren", riep een koopman rond twee uur gistermiddag tijdens de curiosamarkt op het Stadhuisplein. Aanleiding was de modeshow die De Noorder wiek hield op een deel van het plein en veel op de gewone- en curiosamarkt lopende men sen trok. De show vol muziek, kleuren en beweging ver zorgd door leerlingen van de afdeling Mode en Kleding (MK) van de school voor mid delbaar beroepsonderwijs had constant ongeveer twee honderd toeschouwers. De show bestond uit twintig bijdragen, die door de examen commissie werden beoordeeld. De onderwerpen, elke presen tatie duurde ongeveer vijf mi nuten, liepen erg uiteen. Naast „hippies" presenteerde een groep „changing moods" in kleding van modezaak Fooks. Ook andere kledingzaken had den spullen uitgeleend. Som mige groepen presenteerden kleding die door leerlingen van de afdeling realisatie van de school was gemaakt. Opvallend onderdeel van de show was de presentatie van zelfgemaakte maskers. De maskers in rood, blauw, zilver en zwart gaven de modellen een „high-tech" uitstraling. De starre, emotieloze gezichtsuit drukking werd ruimschoots gecompenseerd door de vrolij ke accessoires op de maskers in de vorm van parapluutjes, fruit en strikken. Daarbij droegen de modellen kleurige draperieën op de vaak zwarte kleding. Andere onderwerpen die de gespannen examenkan didaten brachten waren Mar- lène Dietrich, „kunstige" shirts, Rai-mode (geïnspireerd op Arabische rai-muziek uit Arabië), jonge bruiden, kin derkleding met keurig acte rende kinderen, rock-a-brillie, „living in a box" met veel rechthoekige vormen en „Kop tot Teen", een show van hoe den en schoenen. Leidenaar beroofd LEIDEN Een 35-jarige man uit Leiden is zaterdag 28 april omstreeks 22.30 uur beroofd van zestig gulden en een kostbare zilveren aansteker. De man had net een horecagelegenheid bij De Burcht verlaten, toen hij bij het Van der Sterrepad van ach teren met een stomp voorwerp op het hoofd werd geslagen. De man was enige tijd bewusteloos en is vervolgens zelf naar huis teruggekeerd. De Leidenaar, die aan de beroving een bloedende hoofdwond overhield, deed gisteren pas aangifte. Het signale ment van de dader(s) is onbekend. IANTIES MOETEN MEER TIJD BESTEDEN AAN HULPVERLENING !N Er moet één itkering komen oor instanties als de entelijke Sociale (GSD), de Ge- ïlijke Medische (GMD) en het Ge- ilijk Administratie- ir (GAK) meer tijd, mogelijkheden voor hulpverle- >n herintreding van "lënten. „Sociale ze- id is namelijk meer leen inkomen". Pt R. van der Veen die g aan de Leidse univer- roromoveerde op zijn jhrift „De sociale gren- beleid". Voor zijn Ihrift heeft hij een grote I de randstad waar- I de naam niet wil noe- - als onderzoeksterrein Maar Van der Veen K vanuit dat zijn conclu- fdelijk zijn. ingewikkeldheid sociale wetgeving is 5 Van der Veen schui lt het feit dat de meeste iht bij de drie instanties jchoven naar de inko- fcnt, de uitkeringen, "eurdelers, één-ouderge- leeftijdsklassen, schoolverlaters. Zo'n differen tiatie geeft voor bijvoorbeeld de GSD grote problemen bij de uitvoering van de wet. Een uitgebreide administratie moet worden bijgehouden en er moet een controle komen op zaken als sollicitatieplicht, bij verdiensten en andere finan ciële omstandigheden", aldus Van der Veen. Vager Hij stelt dat de begrippen steeds vager worden: „Wat is een voordeurdeler? Een gevolg kan zijn dat als een ambtenaar de positie van een cliënt niet goed kan inschatten, hij ook terughoudend zal zijn met het geven van hulp. Of, in welke mate is men arbeidsonge schikt? Artsen moeten vaak op hun eigen oordeel afgaan en hebben geen houvast aan de wet. Fouten zijn onvermijde lijk en de mensen moeten soms lang wachten op hun geld". Voor de ambtenaren en artsen is dit een tijdrovende bezig heid. Volgens de promovendus is dit juist zo zonde omdat blijkt dat 90 procent van de cliënten toch uiteindelijk het minimum krijgt. Hij pleit der halve voor de invoering van één basisuitkering. Hierdoor zal bij de drie instan ties de aandacht kunnen ver schuiven naar hulpverlening in de vorm van bijvoorbeeld schuldsanering zoals de GSD dat doet of bijscholing via het GAK: „Bij het GAK is scho ling op dit moment de sluitpost van de begroting", geeft de FOTO: WIM VAN NOORT doctor een voorbeeld van de huidige situatie. In zijn proefschrift staat ook een hoofdstuk over de positie van de cliënten. „Ik heb voor namelijk naar jonge mensen gekeken en het blijkt dat ze niet gelukkig zijn met hun po sitie van werkloze of arbeids ongeschikte", weet Van der Aangezien de niet-financiële hulp slechts mondjesmaat aan wezig is, gaan ze zelf op zoek naar Uitwegen: „Dat gaat vaak op een creatieve manier. Het gaat om vrijwiligerswerk of het beginnen van een eigen bedrijfje. Ze worden hierbij geholpen door het feit dat het ontduiken van de sollicitatie plicht en het bijverdienen meer en meer geaccepteerd wordt. Dit is een gevolg van onduidelijkheden in de sociale wetgeving. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de onlangs begonnen herintredingsprojec- ten weinig deelnemers krijgen uit deze groep. Er bestaat geen maatwerk op dit gebied", al dus Van der Veen. Hij weet uit een eerder onder zoek dat de situatie in Leiden hiervan afwijkt: „Dat komt omdat er onder de Leidse werklozen relatief veel acade mici zitten. Zij zijn wel bereid om bijvoorbeeld een manage- ment-cursus te volgen waar door ze alsnog een baan vin den". LOMAN LEEFMANS l-N J. Melkert, eige- [an de Zijlpoort heeft de ite een brief gestuurd hij aankondigt dat hij >ces aanspant tegen de ite. Eerder liet de in het |he Overijse wonende ft weten dat hij de tijd it „zijn zaken in Leiden af te handelen". B. van de directie grond- bevestigde gisteren dat "leente inderdaad een heeft ontvangen van Melkert. „Maar ik maak er niet uit op dat er een geding komt". Volgens Kerner schopt Mel kert in de brief wel wild om zich heen. „Zijn brief is be doeld als antwoord op een schrijven van eind februari van ons. Toen verzocht de ge meente hem opheldering over puur technische zalmen als het toezicht op werkzaamheden die worden en werden ver richt aan de Zijlpoort en over de klok van de poort. Geen waarbij de gemeente volgens Melkert niet correct heeft ge- vragen of opmerkingen over handeld. De zakenman giste- gevoelige onderwerpen als ei gendom of eventuele verkoop. Niks bijzonders", vertelde Kerner gisteren. „We kunnen aan het antwoord van Melkert echter eerlijk gezegd geen touw vastknopen. Echt, geen chocola van te maken. Er staat van alles in, met de nadruk op oud nieuws". Het gaat daarbij om zaken ren: „Aannemer Du Prie heeft nog altijd een paar ton van mij. Dat was subsidie-geld en het is ten onrechte door de ge meente aan Du Prie verstrekt voor de renovatie van de Zijl poort. Maar Du Prie was toen allang voor het werk betaald. Du Prie kan daar nu elke dag breeduit van gaan zitten eten". Hij wil het geld terug van de maakte fouten met het Waar- deiland recht zetten. De in middels failliete Nieman Hol ding van Melkert tekende voor de aanleg van het Waar- deiland. Volgens de zakenman zijn gronden aan mensen toe gewezen die daar geen recht op hadden. Ook zouden ten onrechte ligplaatsen voor bo ten zijn verkocht. Melkert loopt al een hele tijd met plan nen om die zaken te regelen. Hij heeft gewacht tot er een nieuw college zou zitten, om dat hij „niet met bestuurders wilde praten die toch gauw weg £aan". Volgens Kerner heeft Melkert ondanks zijn uitgebreide brief geen antwoord op de vragen gegeven. „We vragen hem nogmaals om de antwoorden op de technische vragen. En wat dat geding betreft: we wachten af, we zien wel wat we krijgen voorgeschoteld". Stadscamping voorlopig nog niet open LEIDEN Het is nog niet duidelijk wanneer de stadscamping aan de Wassenaarseweg zal zijn gerealiseerd. Vorig jaar werd nog gedacht dat de camping deze zomer open zou gaan. maar dat is zeker niet aan de orde. „Misschien volgend jaar, maar ik durf er eigenlijk geen enkele uitspraak over te doen", zei ambtenaar E. Bunt gisteravond na afloop van een vergadering van de Werkgroep Vogelwijk. Deze werkgroep zal er bij het college van B en W op aandringen dat eerst een „integrale stedebouwkundige visie" voor het hele onbebouwde gebied wordt ontwikkeld, voordat toestemming wordt gegeven voor afzonderlijke plannen. Behalve de eenvoudige camping die naast het pedologisch insti tuut moet komen, zullen aan de Wassenaarseweg ook veertig wisselwoningen voor studenten worden neergezet. Het is de be doeling dat bewoners van dit complex de camping gaan beheren. De mogelijkheid bestaat dat op de Pomonavelden woningen worden gerealiseerd, maar ambtenaren denken dat dat ook een geschikte locatie is voor een verpleeghuis. Ambtenaar D. Half werk maakte gisteravond aan xle leden van de werkgroep nog eens duidelijk dat er weinig andere mogelijkheden zijn in Lei den waar een verpleeghuis kan worden gebouwd. Volgens provinciale plannen moeten er twee nieuwe tehuizen komen met in totaal 300 bedden voor psycho-geriatrische en so matische patiënten. Halfweek opperde gisteravond ook de moge lijkheid dat in het nieuwe woongebied Roomburg, bijvoorbeeld in de buurt van Huize Roomburgh, een verpleeghuis zal worden gebouwd. Daarnaast bestaat de kans dat een van de twee tehui zen in een aangrenzende gemeente zal worden gerealiseerd, filo sofeerde hij verder. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam I Postcode/plaats: I Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: Naam: J J Adres:I l Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I |^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11