m Het gemak van'n geldautomaat merkje ook al in het buitenlan Armen Peru bestrijden zelf gevolgen economische crisis Wij accepteren geen leugens meer Rabobank Q Meer bank voor je ge Het Zuidamerikaanse Peru staat er, één maand voor de tweede en definitieve ronde van de presidentsverkiezingen, beroerd voor. Wie er ook gaat winnen, de wereldvermaarde schrijver Mario Vargas Llosa of de uit het niets omhoog ge schoten grote onbekende Alberto Fujimori, de nieuwe presi dent staat voor de krachttoer de vastgelopen economie weer vlot te trekken. Ondertussen lijden de armsten het meest van de gevolgen van de economische crisis: meer dan 5.000 procent inflatie, tachtig procent werkloosheid en een inko mensachteruitgang van zestig procent. De Stichting Mensen in Nood is inmiddels een campagne gestart om de eigen ini tiatieven van de armste Peruanen te ondersteunen. Een rei simpressie van Henk Hofste, voorlichter van deze stichting. kost betaal je volgende week al 1,35. Weer een week later kost een brood, als het al te krijgen is, 1,82 en nog een week verder 2,46. Zo gaat het maar door, en dan niet alleen met de broodprijs. De lonen houden hiermee geert gelijke tred. De gemiddelde koop- klacht zakte in het vorig jaar met meer dan de helft. Lima barst uit haar voegen. In ruim twintig jaar groeide ze uit van één miljoen inwoners tot bijna acht miljoen. Het is vooral de migratie die de stad zo snel in omvang doet toene men. Door het geweld van de guerrillabeweging Lichtend Pad, het tegengeweld van het leger én door de nauwelijks renderende landbouw ont vluchten de mensen de achter gebleven provincies in het ma jestueuze Andesgebergte. Maar ook Lima heeft hen nauwe lijks iets te bieden. Het enige wat er nog groeit zijn de krot tenwijken, waarin nu al meer dan vier miljoen mensen een onderkomen vinden. Tot hoog op de kale rotshellingen van de bergen die de stad omrin gen wordt er gebouwd. De nieuwkomers moeten hun plaats letterlijk uithakken in de rotsen, voor ze een onder komen - vijf rieten matten en 't palen, meer niet - kun nen bouwen. Van noord tot zuid zijn zo de laatste jaren deze „jonge wijken", zoals ze in Peru heten, uit de grond ge rezen, tot tientallen kilometers buiten het stadscentrum. De bewoners van de wijken zijn de werkelijke slachtoffers van de economische crisis. Hun leven is een dagelijkse strijd om te overleven gewor den. Met al hun ploeteren ver dienen ze nog niet de helft van wat nodig is om het dagelijkse voedsel te kopen. Een recent onderzoek van de Katholieke partnerorganisatie van Men sen in Nood, Caritas Peru, wijst uit dat 45 procent van de kinderen in dit soort wijken ondervoed is, zeventien pro cent zelfs chronisch onder voed. Niet minder dan 48 pro cent van de bewoners leed de afgelopen jaren aan bloedar moede als gevolg van de slech te voeding. Comecfores Toch overheerst in de uitge strekte krottenwijk de wil om er iets van te maken. Overal ontstaan organisaties van wijkbewoners om gezamenlijk hun situatie te verbeteren. De vrouwen zijn hierachter de drijvende kracht. In bijna alle wijken hebben ze „comedores" opgericht, gemeenschappelijke keukens en eventueel eetza len, van zo'n dertig tot tachtig gezinnen. Individueel konden ze door de gestegen prijzen niet meer genoeg voedsel ko pen. Gezamenlijk lukt dat nog net. Om beurten kopen een paar vrouwen het voedsel van die dag in, waarvan weer an deren een maaltijd bereiden. Bij de ingang van de comedor, meestal niet meer dan wat rie ten matten, wordt in een schrift of op een beduimelde lijst precies bijgehouden wie er eten is komen halen, hoeveel porties en welk bedrag betaald werd. Rond het middaguur zie je overal in de wijk mensen lo pen met wat potten, pannen of een emmer, op weg naar de comedor. Enige tijd later nogmaals in omgekeerde richting, maar dan voorzichtiger, want met een volle pan soep loop je niet zo snel over de niet geplaveide paden vol met kuilen en ste- Solidariteit Het meest treffende is nog de onderlinge solidariteit. Bijna elke comedor waar ik kwam kende wel een aantal leden die een gratis maaltijd kregen omdat ze helemaal niets meer konden missen. Een bejaarde vrouw zonder familie, een ge handicapte, een zieke alleen staande moeder van drie jonge kinderen. Sefiora Monica Grillo-Caneto, voorzitster van een comedor in de wijk Canto Grande, wijst op het belang van de eetzalen. „Zonder onze gezamenlijke in spanning zouden de meesten van ons niet alle dagen een maaltijd kunnen bereiden. Nu gaat dat nog net. Hoewel we daarbij wel de bijdrage van Caritas nodig hebben. Ik denk dat we zelf ongeveer zestig procent van de werkelijke Betogers in Bukarest in discussie met een hoge politie-functionaris, nadat een onbekende mi betoger had aangevallen. F0T Ik weet niet hoeveel jaren voorbij zijn gegaan sinds ik mijn eerste stappen in de we reld der volwassenen zette. Ik weet niet of iemand dat mo ment met zekerheid kan vast stellen. Ik weet alleen dat ik en velen met mij vanaf het tijdstip waarop onze ogen opengingen en het zicht op de werkelijkheid helderder werd, mijn ouders begon te beschul digen van heulen met de dic- We beschuldigden hen omdat we in onze jeugd in inhoudslo ze waarden en dingen hebben moeten geloven, omdat we een speciaal soort poëzie moesten lezen, omdat we tijdens school feesten met vlaggen en beken de foto's in de hand op een po dium werden gezet. We zon gen onze liederen, we kregen onze diploma's en vervolgens werden we in een pioniersuni form gestoken om te leren marcheren in de schooltuin. We beschuldigden onze ouders ervan te zwijgen. We zeiden dat ze hun waardigheid had den verloren door te applau disseren, door in de rijen van de feestparades mee te blijven lopen door de leugens te ac cepteren, zonder de moed te hebben gehad om op te staan tegen de leugenaars. We beschuldigden hen van angst, angst voor de Securitate, angst voor de chefs op het werk, angst voor hun buren, angst voor hun vrienden. We verweten hen mensonwaar dige angst die hen belette om te handelen, om te spreken, zelfs te denken. Dezelfde angst deed hen wankelen tijdens de dagen in december toen wij, hun kinderen, op de straten voor onze vrijheid vochten. We beschuldigden hen van al deze dingen, tot zij ons uitein delijk antwoordden: ze hadden gezwegen en de leugens aan- Open brief Roemeense demonstrant BUKAREST Sören Du- caru (26) is technisch inge nieur in de Roemeense hoofdstad Bukarest. Hij is 'elke avond te vinden op het universiteitsplein, waar hij deelneemt aan het al weken durende pro test tegen de 'machtspoli tiek' van president Iliescu en het Front van Nationa le Redding. De vrees be staat dat de regering mor gen onder het oog van de inmiddels op het plein verzamelde wereldpers zal trachten met geweld een einde zal maken aan de betogingen. Ducaru schreef eerder deze week onderstaande open brief over de beweegredenen van de demonstranten. De brief zal in dë Roemeense pers verschijnen. Ook onze correspondent in Bukarest kreeg er een exemplaar van in handen. MARK' der niei Igens P om hun kinderen op te groeien. Sinds ze hebben geanhl beschuldig ik mijn ouder >.6,90, meer van passiviteit ofstkwalii angst, maar ik kan zei passief toezien hoe allei sr" we ons herinneren opi van* "g lijkt te gaan gebeuren, koeien waarom ik met mijn leeft rt 170< noten mijn schreden we het plein moet richter d"g|°) kunnen niet langer de ren, de valse woorden methoden' verdragen, 2e I .../al. 6 van de donkere herinner nog in onze harten en gieren ten voortleven. We wille prijzer opnieuw toezien hoe wO. Han een afstand genegeerd oordeeld worden. Ja, van een afstand. Wa leen wanneer de afstam sen degenen in het rege gebouw en de mensen straat te groot wordt, k n',^ g vaard vanwege ons, zodat wij niet als wezen hoefden op te groeien; zodat wij de straat op konden gaan om te vechten voor ons recht, voor het recht op een menswaardig leven. Ze antwoordden dat ze verraden waren, maar dat ze daar te laat achter waren gekomen. Toen hadden ze al een gezin gehad en ze moesten blijven leven kreet om hulp van 'daar üteit 4' den' verdraaid wordeiliteit 2 'pressie van de straat', zo ®n officiële communiques weer schrijven. Van deze nitie naar de'wil om het geschreeuw om te applaus en toejuichingen te kleine stap. Onze ouders zwegen voorkomen dat wij wezeifo den worden, zoals ze ond een door vreugdetranen stikte stem vertelden in cemberdagen. Mar omd&htschè ons niet opnieuw willen verraden, acepteren leugens meer. Daarom ren wij zo scherp. Tevee gen zijn voor ons nog vi jk en i gen gehouden. Wat wij h doorgemaakt mag nie H''z®n nieuw gebeuren. Wille onze kinderen later ogen durven komen, da gen de dingen die wij h doorgemaakt niet opnieu'®^ beuren. SÓRIN DU( hoger. 400-5( iwalitei zen ge Vlee: 22-21 en 25 kg Kaï usief I Ooier sief Stierk 1e kw 450-5J iets h -230, I iruikss BUITENLAND ftzidóe Gouacmt WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGIN 99 „Terry Waite leeft en maakt het goed BAYRUT Terry Waite, de afgezant van de Britse Anglicaanse kerk die veertig maanden geleden in Libanon werd ontvoerd, is in leven en maakt het goed, zo is gisteren uit pro- Iraanse bronnen vernomen. Kort geleden is hij ziek geweest, maar inmiddels is hij her steld. „Waite wordt vastgehouden onder rede lijke omstandigheden in de zuidelijke buiten wijk (van Bayrut) en krijgt regelmatig medi sche aandacht", aldus de zegslieden. Waite verdween in januari 1987, tijdens een bezoek aan Bayrut voor onderhandelingen over de vrijlating van twee Amerikaanse gijzelaars. Aangenomen wordt dat hij in handen is van pro-Iraanse militanten die banden hebben met de Hezbollah, die de meeste andere wes terse gijzelaars in Libanon vasthoudt. Arrestatie RAF-leden in Hamburg mislukt HAMBURG De Westduitse politie heeft gisteren 2.200 man sterk een zoek actie gehouden in een straat in Ham burg waar zich naar werd aangenomen twee vermeende leden van de terroristi sche organisatie Rote Armee Fraktion (RAF) bevonden. De twee werden in de hermetisch afge sloten straat echter niet aangetroffen. De massale politiemacht begon de actie om tien uur in de ochtend. Tot laat in de middag werden huizen doorzocht. De politie hoopte in een van de kraakpan den de 38-jarige Karl-Heinz Gerum en diens 31-jarige vriendin Corinna Kam- mermeier aan te zullen treffen. Achtste dode bij bouw Kanaaltunnel PARIJS Aan de Franse kant van het Kanaaltunnel project is een werknemer om het leven gekomen toen hij door een vrachtwagen werd geraakt. Het slachtoffer, &e 56- jarige Rene Saint-Georges uit Calais, is de achtste dode die het project eist. Het is de be doeling dat de tunnel in juni 1993 in bedrijf wordt geno men. Momenteel is ongeveer de helft van het project vol tooid. Roemeense dissidente weer in hongerstaking CLUJ De Roemeense Doina Cornea, een be kende dissidente ten tijde van het regiem Ceau- cescu, is sinds vorige week donderdag opnieuw in hongerstaking uit protest tegen de regering en de Roemeense verkiezingscampagnes. „Wat ik met deze hongerstaking beoog, is dat de mensen goed en kwaad van elkaar leren onderscheiden dat ze wakker geschud worden", zegt de voormalige lerares Frans in haar woning in Cluj. „Kijk maar naar deze verkiezingscampagnes: het is éen en al kwaadsprekerij en geweld. Het Front probeert ie dereen te manipuleren. Er is in wezen niets ver anderd met vroeger". Cornea is niet van plan de hongerstaking tot het einde toe vol te houden, maaT ze zegt vol vertrouwen te zijn dat haar actie succes heeft. Sudan beschuldigt Tchad van bloedbad KHARTUM Tchadische gevechtstroepen hebben in in het westen van Sudan, in de provincie Durfar, achttien dorpen platge brand en zeventien inwoners ge dood, zo heeft een Sudanese func tionaris gisteren gezegd. Generaal Tiganni Adam al-Tahir, lid van de Sudanese militaire junta, verklaar de dat de actie werd uitgevoerd door Tchadische legereenheden die vorige week de grens van Su dan overschreden in een achter volging op Tchadische rebellen. De door Libië gesteunde Tchadische rebellen hebben in de provincie Durfar hun thuisbasis. Brusselse rechter afgeluisi BRUSSEL De zaak-Reyfiiers, de rond het hoofd van de Brusselse gerec ke politie die wordt beschuldigd van ting en valsheid in geschrifte, blijft in de aandacht trekken. Volgens de VI krant De Morgen zijn onlangs twee W( mers van Reyniers' korps op heterdai trapt in een telefooncentrale in de nat van het kantoor van onderzoeksr Bruno Bulthé, die met de zaak-Reyn belast. Onderzoek wees uit dat ze tel tjes van Bulthé afluisterden of op opnamen. De politiediensten in zo stelde een parlementaire commis een spraakmakend rapport over de r dadige bende van Nijvel. Vooruitlope het debat over het rapport zal de rej1" zich eind deze week over deze zaak bi-n (ADVERTENTIE) Met een Eurochequepas met p «Me code haal je geld waar en wanneer je maarv 9.0,33; Dat is makkelijk als u op vakantie gaat. Met een Eurochequepas plus pincode vanlê:"krüi Rabobank staat u niet meer in de rij bij 10-0,5* buitenlandse bank, of aan een dichte dl Want ook dan kunt u 24 uur per dag %so! geld opnemen bij 'n geldautomaat, net si sla makkelijk als in Nederland. (o; t™ In heel Europa staan er nu zo'n 17.000. Verdeeld over 10 landen (Sp S je, Frankrijk, België, Luxemburg, Portui o-Js Denemarken, Groot Brittannië, Italië, Oostenrijk, ja zelfs Andorra). Bij de Rabobi V ligt een boekje klaar waarin staat aangege j>I hoe u die geldautomaten herkent en gebru Si Heeft u nog geen Eurocheq Si8 ®0C pas met pincode? Ga dan snel naar de Rabobank en vraag er een aan. Pretff; vakantie alvast. ibloerr oemkoc >ol 12 1,45-1 40; Koe >0-0,45 LIMA Het oude stads centrum van Lima maakt een verwaarloosde in druk. Veel, ooit monu mentale, gebouwen zijn vervallen. De meeste plei nen en kruisingen zijn veranderd in een grote wirwar van voortdurend claxonnerende auto's om dat de stoplichten niet meer werken. Om de ha verklap zitten delen van de stad zonder elektrici teit, soms zelfs dagen lang. Eens in de paar dagen stroomt er een uurtje wat water uit de waterleiding. Lima, de hoofdstad van Peru, is een stad in crisis. Iedereen klaagt over de slechte situatie en is graag bereid om je te ver tellen hoe beroerd het land er voor staat. Vooral als ze weer eens urenlang in eert rij voor een bank of winkel staan te wachten. Met de gigantische migratie stroom uit de bergen groeide de „informele sector", het le ger straatventers, kraambe- heerders en prullaria-verko- pers. Met hun koopwaar ver stikken ze de trottoirs. Voor voetgangers zif er niets anders op dan zich, vaak niet zonder levensgevaar, op de rijbanen van de al even verstopte door gangswegen van Lima te bege ven. Een wandeling over de Avenida's Tacna, Vgarte of Grau lijkt meer op een rond gang over een overbevolkte markt dan op een stadswande ling. Duizenden en nog eens duizenden bieden hun koop waar aan. Allen proberen ze op die manier het hoofd boven water te houden, ander werk is ér niet. Dollars De geldwisselaars doen goede zaken. Als enigen waarschijn lijk in deze barre economische tijden. De Peruaan die ook maar een paar inti's weet over te houden probeert ze zo snel mogelijk om te wisselen in dollars. Morgen is hun natio nale munteenheid immers weer minder waard geworden. De mannen, en een enkele vrouw, met een rekenmachine in de ene, een stapel bankbil jetten in de andere hand, vind je nu overal in de stad. AI lang niet meer alleen in dat hoekje van het Plaza San Martin, tot voor kort de enige plaats om geld te wisselen. Bijna met de dag bieden ze meer inti's voor een dollar. Eind april steeg de koers binnen een week van 25.000 tot meer dan 28.000 in ti's voor een dollar. Een gevolg van de op hol geslagen inflatie in het land. Per week stijgen de voedsel prijzen zo'n 35 procent. Voor een brood dat nu een gulden kosten betalen" aldus de voor zitster. De rest wordt via Caritas Peru door Mensen in Nood aange vuld. Dan gaat het vooral om de duurdere en meer energie- en eiwitrijke produkten als spijsolie, havermout voor een bord pap 's ochtends voor de kinderen en granen. Er is nog een ander aspect vol gens Monica. „Omdat wij nu niet meer dagelijks hoeven te koken kunnen we tijd vrijma ken om buitenshuis te gaan werken en te proberen ergens een inkomen te gaan verdie nen". Maar ze voegt er gelijk aan toe dat dat in de huidige economische situatie niet zo makkelijk gaat, gezien het of ficiële werkloosheidscijfer van tachtig procent. Dat het meest al niet bij een comedor alleen blijft wordt me duidelijk in de wijk Afto Nuevo. Daar ben ik op een zondag getuige van de opening van een zogenaamde „botequin", een medische hulppost. Luz Carnero van Ca ritas Peru: „Dit initiatief komt van de vrouwen van de come dor hier. Tijdens onze cursus sen over voeding, hygiëne en gezondheid werd al snel dui delijk dat er in de wijk behoef te was aan een gezondheid- spost. Die is er dus nu. Één maal in de week is er een arts, de meest elementaire medicij nen zijn in voorraad. Ook gaan een paar vrouwen van hier, die daarvoor een opleiding volgden, nu een cursus geven aan andere vrouwen over „ge zonde voeding". Crèches De comedores in de krotten wijken van Lima blijken zo vaak een beginpunt te zijn voor de verdere ontwikkeling van zo'n wijk. Luz Carnero: „Zodra de eetkeukens functio neren richten de vrouwen zich al snel op de andere proble men, zoals het oprichten van crèches zodat de moeders kun nen werken en het onderwijs voor de vrouwen zelf. Ook deze „botequin" is daarvan een voorbeeld. Op deze wijze proberen de vrouwep zelf hun levensomstandigheden te ver beteren, ondanks de economi sche crisis in ons land". Mensen in Nood is in Neder land gestart met een campagne om deze „comedores" te on dersteunen. Daardoor zijn de armste bewoners van Lima niet alleen in staat om ten minste nog één goede maaltijd per dag te bereiden, het onder steunt ze ook in hun streven om hun krottenwijk tot een echte woonwijk om te vormen en de economische crisis het hoofd te bieden. U kunt hieraan uw steentje bijdragen door een gift over te maken op giro 1111.222 van Mensen in Nood, Den Bosch, o.v.v. Peru. HENK HOFSTE Peruanen op de afvalhopen bij Lima op zoek naar koop- en/of eetwaar. FOTO: STICH TING MENSEN IN NOOD De Olt Vlissin; 0lau-Li

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6