gorbatsjov steunt ussische verzet tenland Kanselier Kohl in de puree door verzet DDR Terrorisme-advies komt Bush ongelegen Boris Jeltsin gaat Gorbatsjov het leven nog zuurder maken 1GINA EeidoeSowumt WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGINA 5 5X ouwen in Séclin lad met hakenkruizen IN In Séclin (Noord-Frankrijk) is gis- een groot aantal openbare gebouwen en menten beklad met hakenkruizen en da rren. De met rode verf aangebrachte te gen bevonden zich onder meer op de mu- m de bibliotheek, het belastingkantoor en onument ter nagedachtenis aan de geval- in de beide wereldoorlogen, tdekking in Séclin volgt op de schending oodse graven in Carpentras en Clichy- lois. In Israël is gisteren het voorarrest igd van de joodse man die ervan wordt :ht het afgelopen weekeinde ongeveer inderd graven op een begraafplaats in met antisemitische leuzen te hebben be- (Vervolg van de voorpagina) BONN Het eerste jaar worden er geen pan-Duit- se parlementsverkiezin gen gehouden. Dit heeft minister Markus Meckel van buitenlandse zaken van de DDR gisteren ge zegd in reactie op de op merkingen van de West- duitse kanselier Helmut Kohl. Deze liet maandag doorsche meren dat misschien al in de cember van dit jaar verkiezin- fen gehouden worden voor én Duits parlement. Deze zouden de politieke bezegeling vormen van de Duitse een wording. In een vraaggesprek met de in Keulen verschijnende krant Express zegt Meckel dat de twee Duitslanden deze herfst over een eenwordingsverdrag moeten onderhandelen dat er in voorziet dat de DDR zich aansluit bij de Bondsrepubliek Duitsland. „Als we daarmee klaar zijn, moeten we zonder enige tijdsdruk met elkaar af spreken' dat we gezamenlijke verkiezingen houden. Het is voor mij duidelijk: op zijn vroegst over een jaar kunnen er pan-Duitse verkiezingen plaatshebben". Na de uitspraak van Meckel zit Kohl diep in de puree. Na de verkiezingsnederlagen van ziin CDU van afgelopen zon dag probeert Kohl de hereni ging versneld tot stand te brengen. Hij lijkt niet te willen inzien dat de kiezers in de deelstaten Nordrhein-Westfa- len en Niedersachsen met hun stemgedrag het afgelopen weekeinde hebben geprotes teerd tegen het tempo dat hij achter de Duitse eenwording heeft gezet. In plaats van bij te remmen voert hij het tempo van de Duitse eenwording verder op. De opzet is doorzichtig. Het grote aanhangerspotentieel van de CDU en de liberalen in de DDR zou het zichtbare ver lies aan supporters in de Bondsrepubliek zodanig kun nen compenseren dat de rege ring-Kohl van Unionspartijen (dan CDU, CSU en DSU) en liberalen (dan FDP en LDP) in het zadel kan blijven en de sociaaldemocraten, communis ten, groenen en andere 'alter natieven' in de oppositie blij ven. Of de steun van de Oostduitse premier Lothar de Maizière, die „in dezelfde richting" denkt als Kohl, voldoende is om de verkiezingen toch te versnellen, moet nog blijken. De bal ligt nu in het Oostduit se kamp. Demonstrant nagelt zich aan parlement LONDEN Een demonstrant heeft zich vanmorgen aan het parlementsgebouw in Londen vastgespijkerd. De man liep bij deze protestactie verwondingen op, maar zijn toe stand werd door een ziekenhuiswoordvoer der bevredigend genoemd. De 43-jarige Mi chael Peggie uit Sunderland gebruikte een spijker van 15 centimeter om zijn hand vast te nagelen aan de houten deur die toegang geeft tot de St. Stephen's Toren, waarin de fameuze Big Ben hangt. De man bracht on geveer 20 minuten in die benarde positie door totdat de brandweer de spijker door kwam zagen. Met zijn eenzame actie wilde Peggie protesteren tegen de slechte manier waarop de gezondheidsinstellingen in Sun derland hem behandeld zouden hebben. ERFRONT DREIGT MET GOLF VAN STAKINGEN varen (doei insluiti van nt hav bioloj maki Kopi het Sifolg van de voorpagina) oral de yi De vooral Russi- demonstranten tegen Jv gen koers van Est- Jr en Letland worden iet hai ind door Sovjet-lei- 'plaaty lorbatsjov, die maan de Estse en Letse en naar de onafhan- JIIlö biolog heid onwettig ver- igde ti de. De etnisch-Russi- B inwoners van de leerepublieken heb- ?.8, ,e rich inmiddels vere- i daar ik le dat is slimi herp is van elen zi •vater ngen, i bioloj5 ege de grote groepen i die in Estland en Let- even is het niet waar- ijk dat Sovjetleider Gor- zai overgaan tot sanc- een economische blok- waarmee hij Litouwen knieën wil krijgen. land en Letland lijken conflicten evenwel kunnen uitblijven. In endaaj d bestaat 46 procent van le eersrolking uit immigranten an Inl island en andere repu- rderhi n. In Estland is de auto- ndidat bevolking in de loop moeil ren zelfs in de minder- moeil ekomen. >ben mav procd* oilnlr 1 inter# ;r zal le m; voetbi o het pro< )or igenotf.1 ;en ko L4 C; 15 >7 C; 28 10 C; 41 15 A; 29 C; 2 B, 43: in het 'Interfront'. De verwachting is dan ook dat het aantal stakingen van Rus sische arbeiders de komende dagen zal. Interfront heeft al gedreigd met gecoördineerde stakingen in alle drie de Balti- sche republieken. Het was overigens niet duide lijk of de demonstraties van gisteren tegen onafhankelijk heid op touw waren gezet met medeweten van Moskou. Mi nister van buitenlandse zaken Sjevardnadze liet zich in een interview met CBS-televisie genuanceerd en behoedzaam over de kwestie uit. Hij ver klaarde dat het recht op zelf beschikking binnen het raam werk van de grondwet dient te worden uitgeoefend. „Als dat principe wordt geschonden, ontstaat anarchie," luidde zijn waarschuwing. „De fout van onze vrienden in de Baltische republieken is dat zij eerst be slissen en vervolgens een dia loog wensen maar een dia loog is nodig voordat een be sluit wordt genomen", aldus Sjevardnadze. De Litouwse president Vytau- tas Landsbergis zei in een re actie op de gebeurtenissen in Riga en Tallinn dat het hem niet zou verbazen als er in de Litouwse hoofdstad Vilnius soortgelijke rellen zullen uit breken. Tot vanmorgen was het in Vilnius echter rustig. Wel zijn in de nacht van maandag op dinsdag drukke rijen en redactieruimten van verscheidene kranten ver woest, ofschoon de gebouwen werden bewaakt door Sovjet troepen. De kleine Moskou-gezinde fractie die in het Litouwse parlement van de communisti sche partij is overgebleven or ganiseerde gisteren in een aantal bedrijven protestacties. Vooral de in Litouwen gesta tioneerde Russische militairen zeggen zich de belaagd te voe len. Een legerkolonel in Vilni us verklaarde dat veel militai ren zich alleen nog in burger- kledij buiten de deur begeven om niet het mikpunt te wor den van discriminerende ac ties van de Litouwse bevol king. Sinds gisteren krijgen particu lieren in Litouwen geen benzi ne meer als gevolg van het voortduren van de economi sche blokkade door de Sovjet unie. De Litouwse premier Kazimiera Prunskiene ver klaarde op een persconferentie in Vilnius echter dat Litouwen zijn onafhankelijkheidsverkla ring van 11 maart nog steeds voor „honderd procent" wil uitvoeren. Russische militairen protesteren in Riga tegen de onafhankelijkheid van Letland. to praat in over Kashmir 05IA De Pakistaanse Benazir Bhutto is in Iran aangekomen it begin van haar rond- )or het Midden-Oosten. *3j 'erwachting staat de af- ngsbeweging van mos- 1 Kashmir hoog op de Bhutto zou een ónt- ;koord bij zich hebben L^iee islamitische landen 'C( kunnen beloven aan Pa- als er oorlog met India ikt om Kashmir. De on- 1 om Kashmir is de tijd hoog opgelopen, 'J oor de angst groot is dat gewapend conflict zal ;en tussen troepen die betwiste grens gelegerd lin doet felle val op Peres ZALEM De demissio- Israëlische minister van •ie Yitzhak Rabin heeft ;n wederom geroepen it aftreden van Shimon de leider van de Arbei- artij, en geëist dat de par- ;en volgende week een e voorman heeft. De 66- Peres heeft de oproep lartijgenoot Rabin naast leergelegd en gezegd dat beiderspartij moet wach- t duidelijk is of het riva- nde rechtse Likud-blok slaagt een coalitierege- e vormen. Rabin opende weken geleden de aanval 'res nadat die er njet in eslaagd om een coalitie- vormen en de for- •pogingen moest overge- ian Yitzhak Shamir, de van Likud. WASHINGTON De Amerikaanse regering zal niet erg ingenomen zijn met het advies om het luchtvaart-terrorisme voortaan te bestrijden met militaire aanvallen op ter roristische enclaves. Het advies staat vermeld in een rapport van de Ameri kaanse Commissie voor Veilig heid en Terrorisme in de Luchtvaart, dat gisteren aan president George Bush is ge presenteerd. Aanleiding voor het rapport was de aanslag op een PanAm Boeing in decem ber 1988. Het toestel stortte na een explosie neer op het Schotse plaatsje Lockerbie. Daarbij vonden 270 mensen de dood. Het advies komt wat ongele gen, omdat president Bush on langs met name Iran en Syrië heeft bedankt voor hun rol bij de vrijlating van gijzelaars in Libanon. Hij belde daarvoor zelfs met president Assad van Syrië. Maar Syrië en Iran gel den nog steeds als staten die het terrorisme steunen. Zo zijn er vermoedens dat de aanslag op de PanAm Boeing is uitge voerd door een commando dat zetelt in Syrië en handelde in opdracht van Iran. Het Witte Huis reageerde dan ook behoedzaam op het rap port. Witte Huis-woordvoerder Marlin Fitzwater wilde niet meer kwijt dan dat „we het er zeker mee eens zijn dat we zo agressief mogelijk moeten zijn om terrorisme te bevechten". Familieleden van Amerikaan se slachtoffers schaarden zich achter het rapport, Britse na bestaanden waren het niet eens met het advies geweld met geweld te vergelden. De commissie beveelt verder aan het project van de Ameri kaanse Luchtvaartdienst (FAA) om explosievendetec- tors op alle grote luchthavens ter wereld te plaatsen voorlo pig uit te stellen. Volgens de commissie zijn deze detectors namelijk nog niet betrouwbaar genoeg omdat zij de gevreesde springstof Semtex niet op kun nen sporen. De Amerikaanse Federale Luchtvaartdienst (FAA) en PanAm krijgen in het rapport het verwijt dat zij te luchthar tig met de veiligheidsmaatre gelen zijn omgesprongen. Vol gens het rapport is het goed mogeljk dat de ramp voorko men had kunnen worden, maar is het onmogelijk om te zeggen of „er een direct ver band is tussen fouten in de ge volgde veiligheidsprocedure en de sabotage van de vlucht 103". Arbeidsonrust in Nicaragua MANAGUA De pro-Sandi- nistische vakbonden van Nica ragua hebben gisteren ge dreigd het openbare leven in het land te verlammen. Gisteren braken gevechten uit tussen politie-agenten en amb tenaren die geen gehoor gaven aan de oproep van presidente Violeta Chamorro het werk na vijf dagen weer te hervatten. Ook vanmorgen was weinig veranderd in de arbeidsonrust. De politie zette gisteren traan gas in tegen ambtenaren die het ministerie van buitenland se zaken bezetten en trad op tegen stakende werknemers bij de centrale bank, maar zij slaagde er niet de stakers uit de gebouwen te verdrijven. Vakbondsleider Lucio Jiminez waarschuwde dat er verdere acties zullen volgen als de re gering niet ingaat op de eisen van de stakers voor 200 pro cent loonsverhoging en garan ties voor werk. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER 28-;- De opperstuurman van ,,'t Seepaert" kan zijn verbazing bedwingen en zegt ronduit tegen Rob, dat hij het dwaas om Peer de gelegenheid te geven te ontsnappen. Ja, Rob 1 A.fah dat best voorstellen, maar hij kan toch ook niet meer 7 C; len... in zijn kajuit worden de debatten voortgezet en Rob 411 wel, dat de opperstuurman het toch maar vreemd vindt, e doodgewaande Robert Janszoon totaal niets meer man- 3 A; „Laat uw hoofdwond toch nog eens onderzoeken door de 29 r9>jn, kapitein", dringt hij aan, maar Rob stelt hem gerust. -;4J öel mij heel wel, stuurman", zegt hij, „de wond is volkomen genezen. Kom, laat de bottelier ons nog een glas wijn inschen ken..." Ze drinken nog een glas op de goede afloop, maar Rob is toch niet erg gerust. Straks zal iemand van de bemanning zeker het lichaam ontdekken van de ware Robert Janszoon, en wat dan? Op de een of andere manier moet hij zijn voorganger laten verdwijnen. Maar hoe? Rob begeeft zich naar het vertrek, waar de gestorven gezagvoerder ligt, maar dan is het zijn beurt om stom verbaasd te staan. Want het bed is.... leegl Droom ik? vraagt Rob zich af. En wie ben ik nu eigenlijk? Rob van de „Vrij heid II" ofRobert Janszoon? Amnesty wil opheldering over Chinese gevangenen LONDEN Amnesty In ternational wil van China opheldering over het lot van de duizenden mensen die zijn gearresteerd sinds juni 1989, toen de demo cratiseringsbeweging in Peking met geweld werd onderdrukt. De internationale organisatie voor de rechten van de mens heeft premier Li Peng van China een lijst gestuurd van 650 gewetensgevangenen die bij Amnesty met name bekend zijn. Waar zij zijn is niet be kend en ook is niet duidelijk of zij voor de rechter ziin ge bracht of zijn veroordeeld, al dus een vanmorgen gepubli ceerd communiqué van Am nesty. De Chinese autoriteiten heb ben naar eigen zeggen zesdui zend mensen opgepakt na het neerslaan van de democratise ringsbeweging. Volgens ande re bronnen zouden er echter tienduizenden mensen zijn op gepakt, van wie er tussen juni en augustus verleden jaar hon derden in het geheim zijn ge ëxecuteerd. Amnesty vestigt ook de aan dacht op de zestien Tibetaanse aanhangers van de democrati seringsbeweging aan het eind van de jaren '70 die nog steeds in de gevangenis zitten. Vol gens Amnesty zijn verleden jaar in Tibet zeker zestig men sen gedood en duizend ande ren gearresteerd omdat zij hadden deelgenomen aan vreedzame betogingen voor onafhankelijkheid. MOSKOU De samenge stroomde menigte in de grootste bioscoop van Moskou riep Boris Jeltsin afgelopen maandag toe met z'n twee favoriete woorden: „Jeltsin presi dent! Jeltsin president!". Misschien dat dit eind deze week nog werkelijk heid wordt ook. Jeltsin solliciteert nog net niet naar Gorbatsjovs baantje, maar hij doet het op één na beste wat hij op dit moment kan doen: namelijk zich kandidaat stellen voor een functie waar in hij Gorbatsjov het leven nóg meer zuur kan maken. Jeltsin hoopt president te worden van het pas gekozen parlement van de Russische Federatie, de grootste Sovjetrepubliek. Als de duizend parlementsleden hem morgen verkiezen, zullen zijn talloze fans er geen gr^ over laten groeien en hem on middellijk de bijnaam „presi dent van Rusland" geven. „Gorbatsjov zou inderdaad niet bijster gelukkig zijn als Jeltsin de verkiezing wint", zegt Valentihn Joemasjev, een jong lid van Jeltsins campag neteam. „Gorbatsjov zal daar door gedwongen zijn tegemoet te komen aan de wens van Jeltsin en de radicale vleugel van de communistische partij om sneller economische en po litieke hervormingen door te voeren". Klakkeloos Tot op heden was het presi dentschap van het Russische parlement van weinig beteke nis. Het parlement gaf klakke loos z'n goedkeuring aan alles wat de Opperste Sovjet be schikte. Het is echter zo goed als zeker dat Jeltsin de functie weer nieuw leven zal inblazen en de Russische Tederatie on afhankelijker zal opstellen binnen de Sovjetunie. Dat houdt in dat Gorbatsjov op nieuw geconfronteerd wordt met een nationalistische onaf hankelijkheidsbeweging. Een deze keer wat dichter bij huis dan hij tot nu toe gewend was. Jeltsin zal z'n nieuwe functie ook ongetwijfeld uitbuiten om het gematigde beleid van de Sovjetpresident te ondermij nen. Tot nog toe miste de non- conformistische politicus en voormalige Moskouse partij- chef een geschikte basis van waar hij zijn venijnige aanval len op Gorbatsjovs perestroj ka-politiek kon lanceren. Gorbatsjov kan onmogelijk de „president van Rusland" nege ren of de spot met hem drij ven, zoals hij voorheen altijd deed. Hij zal Jeltsins uitdaging serieus moeten nemen. Populair Hoewel Jeltsin waanzinnig po pulair is in zijn land, is het nog Zege Gorbatsjov „teleurstellend" MOSKOU Sovjet-leider Michail Gorbatsjov is tot afgevaardigde van zijn dis trict bij het congres van communistische partij in juli gekozen. Maar zijn overwinning is niet in drukwekkend en wéer- spiegelt zijn verminderd aanzien in de Sovjetunie, zo heeft een partijfunctio naris gisteren gezegd. Va- leri Zubko, een lid van de kiescommissie in het dis trict waar Gorbatsjov kan didaat stond, zei dat de president 61,1 procent van de stemmen kreeg. 36 Pro cent van de kiezers bracht zijn stem uit op Gorbats jovs opponent, een onbe kende fabrieksdirecteur die het radicale Democra tisch Platform vertegen woordigde. De stemming was er één in een reeks waarbij afgevaardigden voor het partijcongres worden aangewezen. FOTO: AP niet eenvoudig om de benodig de vijftig procent van de stem men te behalen. „Zelfs Jeltsin geeft toe dat er een kans be staat dat hij verliest", legt Joe masjev uit. „Slechts dertig pro cent van de duizend afgevaar- steunt". Andere aanhangers, zoals bij voorbeeld Sergei Krasavtsjen- ko, hebben meer vertrouwen: „Jeltsin wint voortdurend stemmen. Iedereen weet dat hij van het Russische parle ment weer een levend insti tuut zal maken. Onder een an dere leider zou het gewoon de stempelautomaat blijven die het nu is". JAMES BLITZ (c) The Times, Londen (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5