Dichte kerk is een sektarische kerk Ceictae (Sotncut 1 brieven van lezen kerk wereld beroepingen Oostenrijkse bisschoppen over werkklimaat boekwijzer Mariënburgvereniging over zin van bestaan Yrijgemaakten als eersten akkoord met nieuwe bijbelvertaling Helmerhoek houdt weer eucharistieveringen ra )c mjr £eidóe0ou/to/ni 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSowumt WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGINiT^ ANGLICAANSE KERK BESLUIT TOT VROUWELIJKE PRIESTERS DUBLIN Met een meerderheid van 69 procent van de gees telijke leden en van 80 procent van de leken-leden heeft de generale synode van de Anglicaanse Kerk van Ierland dinsdag het principe aanvaard dat vrouwen tot priester en bisschop kunnen worden benoemd. Donderdag wordt de definitieve stemming gehouden, maar het is vrijwel zeker dat deze geen verandering meer zal brengen. Een voorstel om de wijding tot bisschop uit te sluiten werd ver worpen met een meerderheid van respectievelijk 88 en 91 pro cent. De Ierse Anglikaanse kerk telt 410.000 leden, verspreid over de republiek Ierland en het door Groot-Brittannie bestuurde Noord-Ierland. In een kwart van de 27 landen waar de Anglikaanse kerk is vertegenwoordigd zijn al ongeveer 1.000 vrouwelijke priesters in functie; de meesten van hen in de Verenigde Staten, Canada en Nieuw-Zeeland. In Engeland, waar de Anglikaanse kerk het sterkst is vertegenwoordigd, hebben de Anglikaanse leiders tot dusver geweigerd vrouwen tot priester te wijden. Hetzelfde geldt voor Schotland en Wales. Het besluit van de hoge Ierse Anglikaanse geestelijkheid staat in scherp contrast tot de opvattingen van hun rooms-katholie- ke collega's. De katholieke geloofsgemeenschap in Ierland be hoort tot de meest traditionele ter wereld en de Ierse bisschop pen zijn fervente tegenstanders van vrouwelijke priesters. Inzicht hebben is meer waard dan een sterke arm T>T> ROTTERDAM Een grote-stadskerk die al leen haar deuren openzet voor de eigen gemeente leden, is een sektarische kerk. De vluchteling, de vreemdeling, de aidspa- tiënt en niet te vergeten de kunstenaar moeten er welkom zijn. „De kerk heeft eerst de ar men er uit gegooid en daarna de kunstenaars", aldus Do nald Reeves, predikant in de St. Jameskerk in hartje Lon den, dinsdag op het interna tionale congres 'Church in the City' te Rotterdam. Net als de armen kunnen de dichter, de schilder en de componist christenen de weg naar het paradijs wijzen, aldus Reeves. De kerk in de wereldstad moet volgens hem een plaats van gastvrijheid, viering en protest zijn. Een plek van ver zet tegen de verderflijke kapi talistische geest die in de na bijgelegen winkelcentra rond waart. Deze gigantische cen tra zijn „de nieuwe kerken", vindt de predikant. Een kerk die zich zo opstelt, zoals Reeves' eigen kerk aan het Piccadilly Circus, wordt in Engeland door „mevrouw Thatcher en haar vrienden" als „gevaarlijke vijfde kolon- ne" beschouwd, maar Reeves troostte zich met de gedachte De Laureriskerk open voor de samenleving dat de premier „niet lang meer in ons midden zal zijn". Ook de institutionele kerken bekijken dit soort broeihaar- den echter met grote arg waan. „De Anglicaanse Kerk is tegen elke verandering. Ze wordt boos als je iets voor het koninkrijk wilt doen". Het driedaagse congres is ge organiseerd door het Rotter damse oecumenisch Laurens- beraad, in samenwerking met de partnergemeenten in Dres den en Coventry. Het beraad heeft al vele jaren contact met deze steden, die net als Rotterdam in de Twee de Wereldoorlog zijn gebom bardeerd. Zo wordt er weke lijks op vrijdagmiddag gelijk tijdig een gebed voor vrede en verzoening gehouden in de drie steden. Ds. Anton Lamping, predi kant van de Rotterdamse Laurenskerk en voorzitter van het Laurensberaad, vindt dat de kerk in de grote stad zich vooral moet richten op mensen die in het centrum werken of er congressen en vergaderingen bezoekèn. Te vens moet zij oog hebben voor de binnenwandelende toerist en de afgedwaalde gelovige die uit nostalgische overwe gingen (omdat zijn ouders er getrouwd zijn of hij er zelf ge doopt is) nog eens een bezoek brengt. Ondanks de voortschrijdende ontkerkelijking heeft de kerk nog enig krediet bij de men sen, aldus Lamping. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de druk be zochte kerstnachtdiensten en de vele anonieme pastorale gesprekken die worden ge voerd met mensen die op een doordeweekse dag de grote stadskerk zijn binnengelopen. De kerk moet zuinig zijn op deze „restanten van een chris telijke cultuur". Zij moet levend houden wat ook in het hart van de we reldstad niet verloren mag gaan, zoals de liturgische vie ring en de verkondiging van het Evangelie. De stadskerk moet bovendien een „tegen cultuur" vormen en dus die waarden belichten die in de geseculariseerde 'city' geheel op de achtergrond zijn ge raakt. Lamping denkt daarbij bijvoorbeeld aan het stimule ren van een christelijke le vensstijl. De kerk mag pas zeggen dat de grote stad haar irrelevant vindt, als zij al haar activiteit en creativiteit heeft aange wend om het tegendeel te be reiken. Lamping is gezien de grote belangstelling voor al lerlei evenementen in zijn kerk geenszins pessimistisch. Hij ziet vooral een taak weg gelegd voor de kerk als stilte centrum, als kerkelijk/Infor matiecentrum en als ontmoe tingsplaats voor de verschil lende culturen en godsdien sten die in de stad vertegen woordigd zijn. Volgens 'superintendent' Christof Ziemer van de Kreuzkirche in Dresden moet de stadskerk zich niet in eer ste instantie richten op toeris ten en de gewone gemeentele den, maar op de 'normale' in woners van de stad. Zij moet volop deelnemen aan het stadse leven en de conflicten die daarin spelen geenszins uit de weg gaan. Net als de Kreuzkirche, die sinds het begin van de jaren tachtig haar deuren openzette voor allerlei dissidente groe peringen in de DDR-samenle- ving, gaat de ideale grote stadskerk ervan uit dat het christelijk geloof niet alleen persoonlijke, -maar ook maat schappelijke en politieke con sequenties heeft. Zij staat open voor iedereen, wordt door „de basis" gesteund en is vanzelfsprekend oecume- 'Lessen over Sjoa hebben alleen zin in bredere context' AMSTERDAM Lessen over de Sjoa, de door de nazi's georganiseerde vernietiging van de joden, hebben alleen zin in een brede educatieve context. Zij moeten gaan over vooroordeel en discriminatie enerzijds en menselijkheid anderzijds. Anders werken die lessen averechts. Dit betoogde dr. I.B.H. Abram in de rede 'Rassewaan en ras- sehaat. Lessen uit en over de Sjoa', waarmee hij dinsdag aan de Universiteit van Am sterdam het ambt aanvaardde van bijzonder hoogleraar in de educatie van en na de Sjoa. Deze leerstoel is ingesteld door de B. Folkertsma Stich ting voor Talmudica en de stichting Centrum voor On derwijsonderzoek. Abram is werkzaam bij het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum te Amsterdam. Bespreken van menselijke wreedheid activeert niet zel den nieuwe menselijke wreedheid. Daarom moet er aandacht zijn voor kleine wreedheid zodat niet de Holo caust de maat van alle kwaad wordt. Ook moet er aandacht zijn voor de kracht tot naden ken en niet meedoen, over het je kunnen verplaatsen in mensen die anders denken of doen, over zelfbeheersing en verdraagzaamheid, over vriendelijkheid, opgewekt heid en hulpvaardigheid. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Benningbroek-Sijbekar- spel-Nibbixwoud en Wognum E. Koster, kandidaat te Utrecht; te Bos koop A.C. Kortleve te Ede; te Val burg en Homoet (part-time) J. Kot, Breukelman, eervol ontheven predi kant te Zaandam. Aangenomen naar Babylonienbroek J. de Wit, kand. te Elburg. Bedankt voor Nieuw Stads kanaal D.M. van de Linde te Hattem. Beroepen te Purmerland en Den lip (part-time) G.H.H. Notermans, kand. te Westeremden, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Dordrecht drs. A.S.J. Smilde te Rotterdam; te Winsum- Obergum drs.L.A.J. Wolthuis te Monster; te Leek mw.drs.D. Boers- ma te Raalte, die dit beroep heeft aangenomen. Benoemd door de Ge nerale Synode tot pred. in algemene laatstelijk verbonden aan het Chr. Studiecentrum te Rawalpindi (Pakis tan), wonende te Kamerik. Aangenomen de benoeming door Deputaten voor de geestelijke verzorging Koopvaardij tot koopvaardijpredl- kant te Curaao drs.B. van Dijken, pred. van de Ned. Gemeente te Luxemburg, verbonden aan de kerk van Rotterdam Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hoofddorp en te Mid- delharnis i.c.m. Bergen op Zoom drs.J.B. de Rijke, kand. te Duiven. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Culemborg M. Vlletstra te Zeist. Nederlandse Gereformeerde Ker- Aangenomen naar Deventer I.c.m. Langeslag G.J. Lakerveld te Haren (Gr). Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Franeker J. van de Geer, kand. te Utrecht. WENEN De Oostenrijkse rk bisschoppen zijn bezorgd over de „teleurstelling en ver bittering" van vele werkne mers over de werkomstandig heden. Medezeggenschap is volgens de bisschoppen „een onontbeerlijke voorwaarde voor een sociaal geleid be drijf" geworden. Zij delen de teleurstelling van vele Oos tenrijkers dat „de sociale vormgeving van arbeid en economie vaak achterblijft bij de technisch-economische vooruitgang". De bisschoppen schrijven dit in een brief over de economie die dinsdag is gepubliceerd, de dag waarop het 99 jaar ge leden is dat paus Leo XIII Re- rum novarum, de eerste socia le encycliek van de RK Kerk, het licht deed zien. De brief is na een bezinningsproces van ruim anderhalf jaar tot stand gekomen. Op de ontwerptekst kwamen meer dan 2.000 schriftelijke reacties van ker kelijke en niet-kerkelijke or ganisaties binnen. De bisschoppen pleiten voor een rechtvaardige economie die zich niet richt op onbe perkte groei, maar in de dage lijkse levensbehoeften voor ziet met goedkope en goede goederen en diensten. Zij roe pen ertoe op de werkloosheid nog sterker te bestrijden en eisen meer medezeggenschap voor de werknemers, recht vaardige lonen en meer kan sen voor werknemers om een aandeel in hun bedrijf te ver werven. Voorts willen de bis schoppen dat strikt de hand wordt gehouden aan de zon dagsrust en dat de gezinnen meer financiële mogelijkhe den krijgen. Zij pleiten voor bescherming van het leven en keren zich tegen de milieu verontreiniging. De bisschoppen gaan ook in op het actuele probleem van vluchtelingen en immigran ten. Hoewel individuele ka tholieken en parochies hen op voorbeeldige wijze helpen, zijn er ook „betreurenswaar dige gebeurtenissen en on christelijke vooroordelen" waar te nemen. De samenle ving moet zich nog veel meer inspannen om de vooroorde len tegen buitenlanders op te heffen en ervoor zorgen, dat het ze niet alleen economisch goed gaat, maar dat ze zich ook in hun nieuwe land thuis voelen. Het is onaanvaard baar, dat vluchtelingen en im migranten „in een getto wor den afgezonderd", aldus de bisschoppen van Oostenrijk. Gids voor bijbelse namen Wie weet precies wie Melchi- zedek was? Of Methusalem? Er is nu een handig boekje om op zulke vragen een 'bij bels antwoord' te geven: 'Pris ma van de bijbelse persoons namen', samengesteld door Rob van Riet. Het boekje bevat alle per soonsnamen die in de bijbel en in de apocriefe boeken voorkomen. Bij bekende en/ of belangrijke namen wordt 'het verhaal' verteld en wor den verwijzingen gegeven naar het voorkomen van de betreffende persoon in de kunst. Een aardig boekje voor niet al te bijbelvaste geïnte resseerden. Het werd uitgege ven bij Prisma en kost 14,90. Afscheid van het leven De Amsterdamse internist prof. dr. C. van der Meer heeft veel gezegd en geschre ven over de problematiek van het levenseinde. Op spreek beurten, in artikelen en in boeken heeft hij geprobeerd op authentieke wijze aandacht te vragen voor onder meer de vragen rond euthanasie. Het indrukwekkende van die bij dragen is dat Van der Meer als medicus tegelijkertijd de gelovige der Meer is die hoge eisen stelt aan zichzelf als mens. Een deel van de artikelen die Van der Meer in de loop der tijd schreef is gebundeld in een boek: 'Afscheid van het leven'. Hierin een kort over zicht van 'twintig jaar denken over sterven en dood'. Het boek is om diverse redenen zeer de moeite waard, ook voor wie de consequenties die Van der Meer niet acceptabel zijn. Misschien wel juist voor diegene, want ze krijgen het bij wijze van spreken 'zwaar ter verduren' door de intensi teit van het betoog. Uitgave Kok, prijs 24,90. Israël in Openbaring De vrijgemaakt-gereformeer- de theoloog H.R. van de Kamp heeft een promotie-on derzoek verricht naar de 'plaats van het joodse volk in het toekomstbeeld van de Openbaring aan Johannes'. In zijn dissertatie bestrijdt Van de Kamp de opvattingen van auteurs als Hal Lindsay, Ou- weneel, Verwey en vele ande ren, die in het bijbelboek spe cifieke aandacht zien voor het joodse volk en tot vastomlijm de opvattingen komen om trent de toekomst. Het boek, met een uitgebreide schets van de leer van het chiliasme (duizendjarig rijk) en zijn vertakkingen heeft als titel: 'Israël in openbaring' en is uitgegeven bij Kok, Kam pen. Prijs 59,50. Vaticaan en Roemenié herstellen betrekkingen VATICAANSTAD Het Va ticaan en Roemenie hebben dinsdag dë diplomatieke be trekkingen hersteld. Hiermee heeft de Heilige Stoel de officiële banden her steld met alle landen die de relaties hadden verbroken na dat de communisten na de Tweede Wereldoorlog in Oost-Europa aan de macht kwamen. Met Polen, waar paus Johan nes Paulus II geboren is, wer den de betrekkingen in juni hersteld. Hongarije volgde in februari en Tsjechoslowakije in april. DEN HAAG Bij zingeving aan hun leven vinden katholie ken een sterke ondersteuning in hun geloof, zij het dat zij soms behoefte hebben om zich los te maken van „waarheden" die hun van bovenaf zijn opgelegd en niet werkelijk tot het hart doordringen. Dit werd onlangs gesteld op de laatste vergadering van de progressieve Mariënburgvereniging van de afdeling Den Haag waar de brochre over de zin van het bestaan aan de orde werd gesteld. De ware zin van het bestaan vind je, aldus een der conclusies, door je functie in de samenleving te zien met gelovige, bijbelse ogen. De medemens door wie Jezus je aankijkt, de medemens die een appel op je doet. een dergel- kijke zingeving, zo werd geconcludeerd, kan je niet worden aangepraat. Deze bloeit op vanuit de ervaring die je opdoet in je eigen leven, aldus Mariënburg. Dissidente Stallings niet oud-katholiek gewijd DEN HAj^G De zwarte Ame rikaanse dissidente priester Stallings die zondag bisschop is gewijd heeft niets te maken met de Oud-Katholieke Kerk, zoals aanvankelijk werd be richt. De genoemde 'aartsbis schop' die de wijding heeft verricht wordt door de Oud katholieken gerekend tot de 'episcopi vagantes' gerekend, zo meldt secretaris E.M.P.P. Verhey van de Oud-Katholie ke Kerk van Nederland, 'per sonen die zich een titel aan meten en een niet erkende wijding ergens opgedaan heb ben'. „Helaas hebben zij nogal eens de gewoonte om zich 'oud-katholiek' te noemen", aldus Verhey. De Oud-Katho lieke Kerken onderhouden geen enkele relatie met de in het verband van Stallings ge noemde 'aartsbisschop' schrijft Verhey. LEEUWARDEN De Gere formeerde Kerken (vrijge maakt) hebben als eerste kerk in Nederland positief gerea geerd op een verzoek van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) groen licht te geven voor de ontwikkeling van een nieuwe kerkbijbel. Het NBG streeft ernaar deze 'vertaling 2000' in het jaar 2001 gereed te hebben. In dat jaar lopen de auteursrechten van de te vervangen vertaling van 1951 af. De vrijgemaakt-gereformeer- de synode in Leeuwarden be handelde gisteren een brief van het NBG over een nieuw te ontwikkelen kerkbijbel. Deze brief is eind april ver zonden naar alle protestantse kerken die op dit moment ge bruik maken van de NBG- vertaling van 1951. Kerken die de Statenverta ling verkiezen boven deze 'nieuwe vertaling' hebben geen bericht gekregen, even min als de Rooms-Katholieke Kerk. Die laatste zal door de Katholieke Bijbelstichting op de hoogte worden gebracht over het voornemen van het NBG. Kerken in België krij gen tevens via andere kana len bericht. Het NBG zegt in de brief van mening te zijn dat voor het kerkelijk leven van na 2000 niet met de nu beschikbare vertaling(en) volstaan kan worden. Het van de jaren '30 daterende taalgebruik van de '51-vertaling is verouderd. Bovendien is sinds de invoe ring ervan het nodige aan voorheen onbekende structu ren en stijlvormen ontdekt. Een revisie van '51 acht het NBG een "hachelijke onder neming", aangezien hier wel een heel grondige aanpak voor nodig is. Daarom heeft het NBG besloten de haal baarheid van een nieuwe bij belvertaling voor kerkelijk gebruik verder te laten on derzoeken. Het legt de kerken de vraag voor of ze zich kun nen herkennen in het voorne men van het bijbelgenoot- ENSCHEDE De rooms-katholieke eucha ristievieringen in de nieuwbouwwijk Helmer hoek te Enschede worden' onder verantwoordelijk^- heid van de parochie Verrijzenis des Heren hervat. Dit heeft de vice-voorzitter van het parochiebestuur, J.H.J. Peeters Weem, beves tigd. In de 'sub-wijk' Helmer hoek van deze parochie hield de oecumenische geloofsge meenschap Helmerhoek tot eind vorig jaar gezamenlijke avondmaals- en eucharistie vieringen. Daar kwam een einde aan na dat hulpbisschop De Kok van het aartsbisdom Utrecht de parochie had laten weten dat eucharistievieringen waaraan protestanten deelnemen, in strijd met het kerkelijk wet boek zijn. De rk pastor van Helmerhoek, A.J.M. Konter, diende daarop zijn ontslag in. De oecumenische geloofsge meenschap besloot met avondmaalsdiensten door te gaan maar in plaats van eucharistievieringen woord diensten te houden. Met het hervatten van de eucharistievieringen gaat het volgens Peeters Weem niet om open communie („daar is mij niets van bekend"), mmaar, zo voegt hij eraan toe, „ik ga niet bij de deur staan om te kijken of er ook anders denkenden binnenkomen. Dat doet de paus ook niet. Hij heeft zelf de hostie uitgereikt aan Roger Schütz, het hoofd van de protestantse gemeen schap Taizé, zoals ik op de tv heb gezien." Het parochiebestuur wil met het. besluit bevorderen dat rooms-katholieken zondags een eucharistieviering kun nen bijwonen. Dit is „in over eenstemming met wat kardi naal Simonis ons heeft laten weten, namelijk dat er in gro te parochies steunpunten moeten zijn om er eucharistie vieringen te houden." Hoe vaak de diensten in Hel merhoek worden gehouden, is volgens Peeters Weem niet te zeggen. „Dat hangt helemaal af van de beschikbaarheid pastoors en die zijn dun ge zaaid." Vorige maand kondigde de hervormde predikant van de oecumenische geloofsgemeen schap, ds. J.A. Kanis, het ein de van de oecumenische dien sten aan. Voortaan zouden er weer gescheiden diensten worden gehouden. Namens het aartsbisdom zei mgr. De Kok dat er geen commentaar op deze zaak wordt gegeven zolang er geen directe informatie van de pa rochie zelf is ontvangen. ioe E Steels overleg over Schenge in een enlanc ijnistei Jbare f< ■ms st< VOORDAT het kabinet de handtekening van Nederig plaatst onder het Akkoord van Schengen was er vand "j voor de Tweede Kamer eerst nog de gelegenheid zich w 'pRO eens uit te spreken over de voorlopige verdragstekst. Ten ter vai op het moment dat we dit schrijven het overleg nog vo; en in duurt, ziet het er niet naar uit dat het tot een definitief afl zen van het Akkoord zal komen. Dit ondanks de kritis noten die vooral D66 en PvdA vandaag bij het concept- drag hebben geplaatst en die morgen zullen naklinken ielinge it. Hij aristisi het politiek overleg dat bewindslieden van West-Duitsla [amer Frankrijk en de Benelux-landen in Den Haag zullen voer n*et De gemeenschappelijke ondertekening door de betrok! landen laat ondertussen nog een tijdje op zich wachten. fSï Onderhandelingen over een internationaal verdj zijn in eerste instantie een zaak van het kabinet. Het pro voltrekt zich achter gesloten deuren. Parlementariërs in betrokken landen worden door hun regeringen op de hoe gehouden, maar de mate waarin en de wijze waarop dit, beurt kunnen zeer verschillen. Het hangt af van de vi hoe gevoelig de materie is waarover wordt onderhand) van de verhouding tussen kabinet en parlement en van belangen die voor de verdragspartners op het spel staan, het laatste betreft moet Schengen in elk geval niet wor||gf^ onderschat. Het lijkt weinig meer dan een formaliteit en voorname rutte voer voor internationale juristen, maar de onderwerj waarover het Schengen-akkoord handelt kunnen wel lijk diep ingrijpen in de landen die het verdrag onderte iublic nen. De komende jaren zou Schengen moeten uitgroeien een modelstatuut voor de politionele en juridische samimotic werking in het hele, grenzenloze Europa van de Twa'^Sl: Frankrijk, Duitsland en de landen van de Benelux de torische keïrn van de Europese Gemeenschap hebben Schengen het voortouw genomen in een poging tijdig de sequenties op een rij te krijgen, die het wegvallen van de ropese binnengrenzen zal hebben voor hun nationale vreierche delingen- en politiebeleid. Jarenlang is en onderhandeld. Slechts voor .uijpe an d infei ver mogelijk onder een kritisch toeziend oog van dë div< ering< parlementen, zoals vandaag in onze Tweede Kamer. Wa uit de conferentiezalen van. de regeringsdelegaties naar ten kwam, gaf telkenmale aanleiding tot ferme kritiek vrijwel alle lidstaten. De Westduitsers vreesden een aansie pol op hun traditionele gastvrijheid jegens ballingen. De Fran „dolj maakten zich vooral bezorgd over de geplande internatioiee^ v uitwisseling van recherche-informatie. Nederlanders en gen zagen zowel het een als het ander niet direct zitten, VANDAAR dat het Akkoord van Schengen, dat in begii reeds een feit is, nog altijd niet in werking is getreden. H< gedurende de afgelopen anderhalf jaar voorzien van alle amendementen en uitvoeringsvoorschriften, die even zoRy interpretaties en nuanceringen zijn van de oorspronkel lucjers VANAF het moment dat werd gestoeid over de Aanvul de Overeenkomst, heeft het kabinet de Kamer op de hot gehouden van de ontwikkelingen. Dat is ook een terechte jrdaj geweest van het parlement. Niettemin blijft het een me waardig gegeven dat pas in de uitvoeringsfase het werkel gesprek op gang is gekomen over wat ons land allemaa wachten staat op niet onbelangrijke terreinen als de priv van de burger, de grensoverschrijdende bevoegdheden de politie en de houding die wij met z'n allen innemen tej over asielzoekers. Het recente pleidooi van staatssecret Kosto voor de invoering van èen legimitatieplicht vreemdelingen is stellig een uitvloeisel van Schengen. op dit punt is toegezegd, of onvermijdelijk zal blijken, nog geenszins vast. WlJ allen mogen ons laten verrassen door wat op een deloze reeks internationale bijeenkomsten is bekokstooft Een weg terug is er nauwelijks. Het ligt voor de hand da regering tijdig naar de gevolgen van de Europese eenv, ding kijkt, zeker ook waar het gaat om justitiële en politic le aspecten. Het ligt niet voor de hand dat dit gebeurt in hepe ternationale achterkamertjes. Het parlement dient daaron elk geval ten volle gebruik te maken van zijn recht Schengen in de eindfase alsnog fundamenteel ter discussi stellen. Daaraan gekoppeld moet de vraag worden geste' internationale overeenkomsten van dit kaliber niet op minder steelse manier tot stand dienen te komen. En vraag stellen staat hier, gelijk met hem beantwoorden. de o laar k gen z< 'itensn c icht. al te de zij' oerinj zo opi mwes n. M; Grutl lan Cc ;r vc terde ÏJA, 1 arlen H/ zitte nt t< lede v zich k va iiepe sr of hoof aanj Jladei fracl keste ■leg Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonde stukken te bekorten. hoev leling Verpleging De grote partijen hebben be sloten de verpleegkundigen geen extra salarisverhoging te geven. Deze werkelijk hard werkende mensen, die na mavo/havo nog bijna vier jaar hun beroepsopleiding hebben gevolgd, hebben er mijns in ziens meer recht op dan de rnerleden die ruim een verdienen en zichzelf met grootste gemak vijfhond gulden extra toekennen, een tijd van groot finani ringstekort zou het reëler als zij vijfhonderd gulden I den ingeleverd. P. ter Beek, VOORBURG. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden, Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaait I per maand f. 24,85 per maand f. 25/ per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 75,' per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,! Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070-3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 eur-g indhe [isten 5PI?o

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2