Baltische staten vrezen provocaties 6 «ProVeste 2 5 7 9 14 15 18 Explosief m Ex-psychiater ontkent misbruik van pupillen 14 Dagen Gratis £cldóc(3outatit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 16 mei 1990 81ste jaargang no. 24726 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 HET WEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden, middagtem- peratuur van 16 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, draaiend van west naar noord. >ek Van Gogh breekt veilirigrecords schilderij „Portret van dokter Gachet" Vincent van Gogh heeft op een veiling in York het recordbedrag van 82,5 miljoen r (ongeveer 152 miljoën gulden) opge- ht. De nieuwe eigenaar van het doek is unstgalerie Kobayashi in Tokyo. Ook het i veilingrecord stond op naam van Van Voor zijn doek Irissen werd toen hon- miljoen gulden betaald. „Portret van er Gachet" werd zes weken voor Van is zelfmoord voltooid. Van Gogh schreef zijn collega Gauguin dat het was „voor- d niet begrepen te worden". Het werk laatste jaren te zien in het Metropoli- .luseum of Art in New York, waaraan het 'jiïy Juitgeleend door de erven van de in 1961 p N -j leden bankier Siegfried Kramarsky. ,a FOTO" AP Hans Vonk naar buitenland AMSTERDAM Hans Vonk, tot'juli 1992 chef dirigent van het Residentie Orkest in Den Haag en tot juni van dit jaar leider van de Staatskapelle van Dresden, heeft de benoeming aanvaard van een gelijke functie bij een orkest buiten Neder land. De benoeming gaat volgend jaar in. Vonk, die contractueel niet bevoegd is te zeggen om welk orkest het gaat, zei wel dat het een symfo nie-orkest betreft. Hans Vonk, voorstander van een vaste dirigent bij één orkest met zo veel mo gelijk directiebeurten „zoals dat zo'n twintig jaar geleden nog gebruikelijk was", krijgt wat dit be treft zijn zin, hij zal geen verbintenis met nog een ander orkest aangaan, „behalve dan wat gastdi- recties". Het is de bedoeling dat Vonk zich ook in het land van het orkest zal vestigen. Pagina 11: Ze hadden me moeten dwingen in Den Haag te gaan wonen. Hubble eindelijk sterren in vizier WASHINGTON Na de lancering op 25 april heeft de ruimtetelescoop Hub ble eindelijk de sterren in het vizier gekregen waar de Amerikaanse ruim tevaartdeskundigen naar zochten. Na twee weken zijn de technici erin ge slaagd Hubble op het sterrenstelsel NGC 3532 te richten. Het testbeeld van het rond 1.500 lichtjaren van de aarde verwijderde sterrenstelsel geldt als een belangrijke stap de telescoop op zijn uiteindelijke taak om het heelal te be studeren voor te bereiden. De eerste foto's van Hubble worden waarschijn lijk zondag naar de aarde gestuurd. Zij doen er een week over om aan te ko- 'Vermiste' man ligt al week in ziekenhuis APELDOORN Een 46-jarige man uit Apeldoorn die al meer dan een week werd vermist, heeft al die tijd in het Lukas-ziekenhuis in die plaats gelegen. Hij was daar vorige week zondag opgenomen in verband met zware depressiviteit. De man was die dag rond half elf met zijn fiets van huis vertrokken maar niet teruggekeerd, waarop zijn echtgenote de politie inscha kelde. Het is de politie een raadsel hoe het mogelijk is dat de man in het ziekenhuis belandde zonder dat zijn familie werd ingelicht. jp NATIONALISTEN ESTLAND VOORKOMEN STAATSGREEP 25 TALLIN In de Balti sche republiek Estland bewaken aanhangers van de onafhankelijk heidsbeweging sinds vannacht radio- en tele visiestations, drukkerij en, postkantoren en re- ngsgebouwen uit vrees voor een staats greep door Moskou-ge- trouwe groepen. Ook in Letland bestaat angst voor pro-Moskouse irovocaties. Geweld in de laltische staten zou voor het Kremlin reden kun nen zijn tot militair ingrij pen. Tot de bewaking van de strategische gebouwen in Tallin werd besloten nadat gisteren een stormloop op het parlement door tegen standers van de onafhan kelijkheidsbeweging op het nippertje kon worden verhinderd. De regering van Estland sprak in een verklaring onomwonden van „een poging tot een staatsgreep". Zo'n tweeduizend aanhan gers van de regering in Moskou bezetten gisteren in Tallinn de toegang tot de parlementsgebouwen en hesen de Sovjetvlag. Met stokken beukten zij op de deuren van het par lement, totdat zij werden verdreven door zo'n vijf tienduizend aanhangers van de onafhankélijkheid. Die waren aan komen snellen na een noodkreet van premier Edgar Savi- saar via een lokaal radio station. Na afloop van het incident hieven de Esten massaal het volkslied aan. Het geweld in Estland volgde op gevechten eerder op de dag in Let land, waar groepen pro- Moskou gezinden on der wie veel legerofficie ren poogden het parle ment in Riga te bestor men. Maandag hadden zij dat eveneens getracht, maar ook toen stuitten de militairen op de Letse mi litie. Die maakte gisteren gebruik van de wapenstok om de opstandige militai ren terug te dringen. De leiders van de Balti sche republieken, die zich de woede van Moskou op de hals hebben gehaald door hun streven naar on afhankelijkheid, hebben steeds geprobeerd onlus ten en straatgevechten te voorkomen uit angst dat Moskou het geweld zou gebruiken als een excuus om het leger in te zetten. Pagina 5: Economische blokkade Estland en Letland niet waarschijn lijk Tegenstanders van de onafhankelijkheid van Letland beuken met stokken op de deur van het parlement, kort voordat zij werden verdreven. 35ruidspaar eist i van sIndes voor ibbel boeken Axe suite Ik HAAG De verschil- ■K s managers van het Haag- fTWotel Des Indes hebben Js elkaar heen gewerkt de superdeluxe suite op lfde datum werd geboekt popster Prince en het dspaar Van Gijtenbeek- Dat is althans de verkla- die advocaat mr. M. Keu ls gaf tijdens het kort ge- dat het paar tegen het ho- ad aangespannen. De food beverage-manager had de erial Suite aan het jonge toegewezen, terwijl de sa- nanager met succes al tij zijn best had gedaan Prin- n zijn gevolg over te halen tussen een aantal concer- door in de comfortabele te logeren. Advocaat mr. loonstra van het paar be de dat het hotel zich daar- schuldig heeft gemaakt 1^ kwade trouw en slordig rag. Hij eiste op straffe van dwangsom van 100.000 ;n dat Des Indes alsnog afspraak jegens het dspaar zou nakomen. De •raak is op 22 mei. he; ELKE DONDERDAG DE e pakken en kolberts van Cool ol. Bij Proveste van Milano, Van Baumler, Gardeur. VESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE irlemmerstraat 149, Leiden Puinhoop Van Amelsvoort verwacht tegenvaller van 1 miljard DEN HAAG De organisato rische problemen bij de fiscus kunnen, als er niet snel iets aan wordt gedaan, de komen de jaren leiden tot financiële tegenvallers die kunnen oplo pen tot ruim 1 miljard gulden per jaar. Door de moeilijkheden die zijn ontstaan op het gebied van huisvesting, personeel en auto matisering is de fiscus niet meer in staat alle belastingen te innen en voldoende contro le uit te oefenen. Om de tegen vallers te voorkomen zal fi nanciën in deze kabinetsperio de jaarlijks zo'n 200 miljoen gulden extra moeten uittrek ken. Staatssecretaris Van Amels voort van financiën stelt in antwoord op schriftelijke vra gen van de kamerleden Ver meend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) dat hij 'globaal' op de hoogte was van de problemen bij de belastingdienst. De amb telijke notities die twee weken geleden uitlekten en waarin de noodklok over de situatie bij de fiscus werd geluid zou den de staatssecretaris echter nooit hebben bereikt. Van Amelsvoort erkent dat de on derbezetting op sommige be lastingeenheden in de regio's kritische grenzen heeft bereikt en in een aantal gevallen zelfs zijn overschreden. Volgens de staatssecretaris zijn er weinig mogelijkheden voor de aanname van extra perso neel. De reorganisatie van de belastingdienst leidt op den duur tot het verlies van 500 banen. Deze zullen verdwijnen via natuurlijk verloop. Om de ergste nood te lenigen, via het aantrekken van tijdelijk perso neel, zegt Van Amelsvoort jaarlijks zo'n tien miljoen extra op de personeelsbegroting no dig te hebben. Ook voor extra huisvesting - onder meer uit breiding van het Rekencen trum in Apeldoorn - heeft de bewindsman meer geld nodig. De problemen bij de automati sering betreffen de ontwikke ling van nieuw computerpro gramma's. Er is een tekort van jaarlijks zo'n 20 miljoen om de computers volledig operatio neel te maken. Van Amelsvoort heeft de Ka mer toegezegd vóór Prinsjes dag (begroting 1991) met oplos singen te komen. ROTTERDAM Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat is gistermiddag ter nauwernood ontsnapt aan een vliegtuigongeluk. Zij kwam in een Cessna-vliegtuig vanuit Keulen gevlogen, toen de be manning boven Zestienhoven plotseling moest uitwijken voor een naderende DC-8. De piloot van de Cessna wist het naderende toestel te ontwijken Minister Maij ontsnapt aan vliegtuigongeluk door snel op te trekken. Naar de toedracht van de bijna-bot- sing wordt een onderzoek in gesteld. Conflict binnen PvdA over herindeling van Rijnstreek LEIDEN/RIJNSTREEK De streekfederatie Midden Hol land van de PvdA is boos op de Tweede Kamerfractie van de eigen partij. Volgens de streekfederatie stemt de frac tie vandaag in de Tweede Ka mer tijdens het debat over de herindeling van de Rijnstreek mogelijk alleen voor zelfstan digheid van Ter Aar. De frac tie gaat daarmee voorbij aan de wens van de streekfedera tie om ook Woubrugge zelf standig te laten. Zoals bekend wil het kabinet dat Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar samengaan en dat Woubrugge, Rijnsaterwoude en Leimuiden één gemeente Er is echter een „al ternatief van vijf" dat wordt gesteund door alle gemeente raden van de betrokken ge meenten en de partij-afdelin gen van de PvdA. Dit alterna tief houdt in dat Leimuiden en Rijnsaterwoude worden sa mengevoegd en Woubrugge zelfstandig blijft en dat Nieuw veen en Zevenhoven samen gaan en Ter Aar zelfstandig blijft. Volgens de streekfederatie heeft de Tweede Kamerfractie van PvdA geheime afspraken gemaakt met het CDA en be staat zelfs de mogelijkheid dat de PvdA alsnog medewerking onthoudt aan de combinatie Zevenhoven-Nieuw veen als het CDA daartoe vandaag een ammandement indient. De PvdA in de Rijnstreek be treurt het dat niet wordt ge luisterd naar inhoudelijke ar gumenten. ARNHEM De 56-jarige ex-psychiater en directeur van de Heldringstichting in Zetten heeft vanmor gen voor de rechtbank in Arnhem ontkend dat hij jarenlang pupillen sek sueel heeft misbruikt. De man ontkent alle tien ten laste gelegde feiten. Om die reden is de rechtbank begon nen met de afzonderlijke be handeling van alle ten laste gelegde feiten. „Ik zeg niet al leen dat ik het niet gedaan heb, de feiten en de tijdstippen die genoemd worden kloppen ook niet met elkaar. Andere artsen hebben zich toen bezig gehouden met de meisjes die deze aanklachten doen", aldus de verdachte. De ex-directeur noemde zichzelf een „oncon ventionele psychiater". Hij paste therapiën toe die buiten de gangbare jeugdpsychiatrie vallen. De belangstelling vóór de rechtzaak is enorm groot. Ruim tweehonderd mensen zijn vanmorgen uiteindelijk toegelaten tot de zaal. De voorzitter van de recht bank mr. Smits heeft kort voor het begin van de rechts zaak het publiek verzocht rus tig te blijven, hoe emotioneel de behandeling ook verloopt. Hij zei zich anders genood zaakt te zien de zaal te laten ontruimen en uitsluitend men sen toe te laten die zich wel kalm houden. Voor het ge bouw is vanmorgen door hon derd mensen op bescheiden schaal gedemonstreerd. Hooglopend conflict dreigt tussen Kok en Andriessen DEN HAAG Er dreigt een stevig conflict tussen de minis ters Andriessen van economi sche zaken en Kok van finan ciën over het compenseren van de wir-overschrijdingen. Beiden geven een verschillen de uitleg aan de afspraken die hierover in het kabinet zijn gemaakt. Andriessen, voormalig voorzit ter van de christelijke werkge versorganisatie NCW, vindt dat alleen de bedragen die per 1 januari van dit jaar zijn toe gekend moeten worden terug gehaald bij het bedrijfsleven. Kok wil echter ook de subsi dies van de jaren '88 en '89 la ten terugbetalen. Koks visie levert de schatkist 3,2 miljard gulden op, terwijl de interpre tatie van Andriessen twee mil jard oplevert. In het kabinet werd enkele weken geleden unaniem afge sproken dat alle overschrijdin gen bij de in februari 1988 af geschafte wir vanaf 1 januari van dit jaar door het bedrijfs leven moet worden gecompen seerd. Dit besluit blijkt nu voor tweeërlei uitleg vatbaar te zijn. Geruchten dat An driessen met aftreden zou dreigen als hij van Kok zijn zin niet krijgt, worden door een woordvoerder van het mi nisterie ten stelligste ontkend. 20 PAGINA'S Ierse Anglicanen krijgen vrouwelijke priesters Jeltsin gaat Gorbatsjov het leven nog zuurder maken Open brief van Roemeense demonstrant Chipshol Park eerste stap naar 'City van allure' School- voetballers verjagen Oranje van KNVB- centrum Kleine tuinbouw bedrijven belangrijk voor bloemisterij Rijpweteringse noodslachter vecht voor zijn bedrijf Bollenkwekers willen uitspraak rechter over Poolse seizoenarbeiders 3/4 BUITENLAND 5/6 ECONOMIE SPORT KUNST/RTV LEIDEN/REGIO 13/14/15/18 RTV PROGRAMMAS 19 WEER/PUZZEL/MENU Voetbal op tv VANDAAG Nederland 3, 20.25 uur: Fiorenti- na-Juventus. Het lijkt wel alsof er meer over de Tweede We reldoorlog gesproken en geschreven wordt naarma te het langer geleden is dat hij is afgelopen. Niet alleen staan de kranten bol van de herdenking van de Duitse inval in ons land vijftig jaar geleden, maar er worden ook voortdurend explosieven uit die tijd gevonden. Souveniers als deze week nog die bom in Alphen aan den Rijn en nu weer die in Hoek van Holland opduikende duikboot met zijn gevaarlijke lading. De Leidse Courant is er bij om voor u te volgen hoe al dat oude oorlogstuig alsnog onschadelijk wordt gemaakt. Vul de bon in en help mee aan een explosieve groei van de Leidse Cou rant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) C kwartaal f. 75,10 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 a I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I raimiwuni

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1