Bollenkwekers willen uitspraak van rechter over Poolse seizoenarbeiders Vliegbasis verwacht veel publiek tijdens open dag Sociaal Fonds gaat van start in Sassenheim Bezwaren tegen fietsenstalling bij gemeentehuis LEIDEN OMGEVING £eidóe@omont WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGINA Lissenaren wonen naar hun zin in wijk De Blinkerd LISSE De meeste bewoners van de wijk De Blinkerd zijn tevreden over hun woning. Dit blijkt uit een onderzoek van de Vrouwen Advies Commissie Lisse (VAC). Van de 68 enquêteformulieren kwam 90 pro cent terug bij de VAC. Het gemid delde cijfer dat bewoners aan hun huis toekenden was 7,4. De woonom geving kreeg een gemiddeld cijfer van 7,8. Toch waren er ook klachten. Bergingen zijn te klein en er is spra ke van geluidsoverlast. Ook vinden enkele ondervraagden dat geen re kening wordt gehouden met de li chaamslengte van de mensen. Boekje met fietsroutes KATWIJK „Acht fietsroutes vanuit Katwijk" is de titel van een boekje dat onlangs is versche nen. In het boekje staan acht fietsroutes die door de Duin- en Bollenstreek voeren en variëren in lengte van 17 tot 72 kilome ter. „Acht fietsroutes vanuit Katwijk" is een uitgave van kan toorboekhandel Van den Berg is voor ƒ5,95 verkrijgbaar bij de Katwijkse boek handels en de VVV. Wethouder met auto te water NOORDWIJK Wethouder J. Willms (verkeer) gaat zaterdag in het Bollenbad in Noord wijk met een auto te water. Willms is een van de deelnemers aan de actie Auto te water die zaterdag in het Noordwijkse zwembad aan de Nieuwe Zeeweg wordt gehouden. Aan de cursus kunnen maximaal 40 personen meedoen. Zij leren hoe zij moeten han delen wanneer zij met hun auto in het water terecht komen. De activiteiten beginnen om twee uur, het praktijkgedeelte om vierf uur. Men kan zich nog aanmelden bij P. van Dam, telefoon 01719-17633. Deelname kost 40 gulden. Voorts laat de brandweer zien hoe een auto wordt opengebroken, is de rijks politie Noordwijkerhout aanwezig met een techni sche patrouillewagen en is Veilig Verkeer Neder land afdeling Noord wijk aanwezig met onder meer een ogentest en voorlichting over alcohol. Klaverweide wint korfbalcup NOORDWIJK De Openbare Basisschool Klaverweide heeft gisteren in Noord wijk de kampioensbeker gewonnen, tijdens het scholieren korfbal- toernooi. Dat was ge organiseerd door korfbalvereniging Fluks. Het Klaver weide-team zegevier de in de finale met 2- 0 over de basisschool De Vierboet. De Schapendel eindigde als derde. In totaal deden twintig scholen mee aan het toernooi. Woningen in De Zilk worden gerenoveerd DE ZILK Achttien woningen aan de St. Jacobstraat in De Zilk krijgen een grote onderhoudsbeurt. Dakbedekking, voegwerk, schoorstenen, dakgoten, kozij nen, gas- en elektrische leidingen, pla fonds, binnendeuren en stucwerk worden vervangen of gerepareerd. Per woning bedragen de kosten ruim 47.000 gulden. Het project kost 857.000 gulden. Het rijk betaalt hiervan ruim 310.000 gulden, de rest moet door de woningbouwvereniging Sint Antonius van Padua worden opge bracht. De huur van de woningen wordt niet verhoogd, daarbij kunnen de bewo ners rekenenen op 500 gulden herinrich tingskosten. De commissie financiën van Noordwijkerhout spreekt dinsdag 22 mei over deze plannen. Veel geld voor Exultate Deo VOORSCHOTEN De rommelmarkt van de christelijke oratoriumvereni- ging Exultate Deo in Voorschoten heeft 6000 gulden opgebracht. Het geld komt ten goede aan het kerstcon cert. Verder heeft het koor geld ge kregen van de Stichting Comité voor de Zomerze- gels voor koorkle- ding voor de dames. Het gaat om 2500 gulden. Sportverkiezing Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout kiest sportman, -vrouw en -ploeg van 1989. Dit gebeurt dag vanaf vier uur in de Arend den Elzenhal op sj. complex De Boekhorst. Aan alle sportvereningin! van Noordwijkerhout is enige tijd geleden door werkgroep Sponsortoernooi VVSB, in samenwerk met de Stichting Activiteiten Noordwijkerhout, het i zoek gedaan kandidaten voor de sportverkiezing te mineren. Aan dit verzoek is voldaan en de jury he inmiddels een keuze gemaakt. Wie de verkiezing h ben gewonnen, wordt 20 mei bekend gemaakt, na afli van het VVSB-sponsortoernooi. Claus golft in Noordwijk NOORDWIJK Prins Claus is zaterdag 26 mei een v de deelnemers aan het Rode Kruis Golftoernooi, dat de Noordwijkse Golfclub wordt gehouden. De opbren van dit toernooi komt ten goede aan het werk van IffMFI Rode Kruis. isieen BOLLENSTREEK Bol lenkwekers in het noor delijk zandgebied van Noord-Holland willen de rechter een uitspraak la ten doen over de tewerk stelling van Polen in de bloembollensector. Maan dagavond besloten de kwekers de stichting Fleurasyl in het leven te roepen. Die gaat de on dernemers begeleiden bij tewerkstellingsprocedu- J.H de Boer, hoofd sociale za ken van de LTB en secretaris van de werkgeverscommissie bloembollen van de drie land bouworganisaties in het wes- tën van Nederland, zegt dat de kwekers wel worden gedwon gen het tot een gerechtelijke procedure te laten komen. „De weigering van. het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid om mensen van bui ten de EG toe te laten, dwingt ons tot deze stap. Het ministe rie laat het helaas op een con frontatie aankomen", aldus De Boer. Eurasyl Fleurasyl is een gezamenlijk initiatief van de al enkele ja ren bestaande stichting Eura syl, die zich bezighoudt met de juridische en administratieve belangenbehartiging van asiel zoekers en de werkgevers in de bloembollensector. De Alk- maarse advocaat mr. A. van Driel is bij beide stichtingen betrokken. „De laatste drie jaar heb ik voor individuele bedrijven gerechtelijke proce dures gevoerd en in alle geval len gewonnen. De overheid zegt dat er voldoende Neder landse werkzoekenden zijn om aan de vraag vanuit de bloem bollensector te voldoen, maar dat is niet waar. De Raad van State heeft me wat dat betreft •tot dusver altijd in het gelijk gesteld", aldus Van Driel. Om dat steeds méér bedrijven een beroep op de hem deden heeft de Alkmaarse advocaat voor gesteld de krachten te bunde len. De stichting Fleurasyl werd daarmee geboren. Volgens De Boer van de LTB dienen Eurasyl en Fleurasyl gedeeltelijk een soortgelijk be lang. Hij spreekt tegen dat het de kwekers uitsluitend te doen is voldoende arbeidskrachten naar de bloembollenbedrijven te halen. „Ook het belang van de Polen speelt wel degelijk een rol voor ons. De economi sche situatie in dat land is mi serabel en ook dat is voor ons reden te streven naar een soe peler beleid. Het is een èn-èn- situatie. Maar natuurlijk, het belangrijkste doel blijft dat de bollenkwekers straks over vol doende mensen kunnen be schikken". Over de afloop van de wer vingsactie in Amsterdam waarbij werkzoekenden die enkele maanden in de bollen gaan werken een extra premie op hun salaris, gratis vervoer tussen Amsterdam en de Bol lenstreek en een voorkeursbe handeling na afloop van het contract krijgen wil De Boer zich nog niet uitlaten. Amsterdam „De eerste wervingsdag heeft 75 contracten opgeleverd. Ik vind dat tegenvalllend, maar wil het arbeidsbureau en uit zendbureau Start uiteraard, zoals is afgesproken, tot 26 mei de kans geven voldoende mensen te werven". Toch zal volgens De Boer ook bij het slagen van de actie in Amsterdam niet het totale pro bleem zijn opgelost. „Voor waarde bij die regeling is dat de mensen een contract van minimaal twee maanden gebo den wordt. Er zijn echter heel veel vacatures voor een perio de die beneden die twee maanden blijft. Daar doet men niks mee. Maar het gaat hier wel over. enkele duizenden mensen die nodig zijn", aldus De Boer die daarbij het voor beeld aandraagt van een be drijf in de Bollenstreek dat on langs aankondigde driehon derd vacatures te hebben, maar slechts vijftig voor een periode langer dan twee maanden. PAUL DE VLIEGER Aanvoer paardenmarkt Rijnsburg valt mee RIJNSBURG De aanvoer van paarden voor de vandaag gehouden Rijnsburgse paar denmarkt is de organisatie niet tegengevallen. Met circa 140 dieren lag het aantal iets hoger dan vorig jaar. Dit was met name te danken aan het feit dat een groothandelaar die eerder had aangekondigd weg te blijven, toch kwam opda- Vanmorgen om half zeven ging W. van Egmond van het paardenmarktcomité naar oud gebruik met de klink langs de Vliet waarmee hij de paarden markt officieel opende. Direct daarna begon een levendige handel. De markt was van daag iets anders ingericht dan vorig jaar. De Vliet ZZ en één zijde van de Graaf Florislaan werden voor de markt benut. Op de Vliet NZ werd de bra derie gehouden. Bromfietsers raken gewond OEGSTGEEST Twee bromfietsers zijn gisteren ge wond geraakt in Oegstgeest. Een 30-jarige inwoonster van Leiderdorp werd gistermorgen op de kruising Nassaulaan- /Koninginnelaan aangereden door een 50-jarige automobilist uit Oegstgeest. De bromfietster reed op de Koninginnelaan. Zij gaf de automobilist, die op de Nassaulaan reed en van rechts kwam, geen voorrang. Zij kwam te vallen en is met lichte verwondingen overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Een 19-ja- rige bromfietser uit Oegstgeest reed gisteren tegen een boom op de Warmonderweg, ter hoogte van Prinsenlaan. Hij moest uitwijken voor een te genligger, een 45-jarige inwo ner van Oegstgeest, die op het fietspad tegen de richting in reed. Het slachtoffer is met nekletsel in het Diaconessen- huis opgenomen. Veiling Pancratius- parochie succesvol SASSENHEIM De tweede kerkeveiling van de Sint Pan- cratiusparochie heeft gister avond 44.000 gulden opge bracht. De eerste veilinga vond, afgelopen maandag, was goed voor 32.000 gulden. Het totaal was daarmee wat min der dan vorig jaar toen de vei lingen 81.000 gulden oplever den. Veilingmeester J. Kuij- pers bracht de 710 nummers gisteren in Kasanova in Sas- senheim vlot aan de man. Het laatste artikel, een fles jonge jenever, bracht liéfst 350 gul den op. Een rondvlucht boven Sassenheim voor twee perso nen „deed" 500 gulden en een tas levensmiddelen was goed voor 200 gulden. Scholieren Noordwijk doen verkeersexamen NOORDWIJK Leerlingen van de groepen zeven en acht van de Noordwijkse bassischo- len hebben morgen praktisch verkeersexamen. Het autover keer wordt met borden op de examenroute attent gemaakt. De kinderen leggen het traject per fiets af. Alle rijwielen worden vooraf gecontroleerd. Open Tafel uitgebreid In aanwezigheid van vertegen woordigers van de gemeente en van de plaatselijke politiek, instellingen voor ouderenzorg en de ouderenbond, ging gis teren in Noordwijk de uitbrei ding van de Open Tafel voor ouderen officieel van start. De feestelijke Open Tafel vond plaats in het restaurant van Verzorgingstehuis St. Jeroen. De Open Tafel-voorziening be staat al sinds januari 1987. Ou deren konden er een keer per week terecht. Nu kan dat da gelijks. De maaltijden worden wisselend geserveerd in St. Je roen, 't Trefpunt of de Van den Berghstichting. De directeur van St. Jeroen, J. Sentveld, noemde de uitbreiding van de Open Tafel gisteren een be langrijke voorziening om oude ren zo lang mogelijk zelfstan dig te kunnen laten blijven. ,,We willen de ouderen uit de wijk graag hier over de drem pel halen, niet omdat we ze hier binnen willen halen, maar juist omdat we ze zo lang mo gelijk buiten willen houden", aldus Sentveld. foto: henk van den ende SASSENHEIM Enkele bewoners van de Willi- brorduslaan in Sassen heim hebben bezwaar aangetekend tegen de bouw van het nieuwe ge meentehuis in het Ko ningspark. De bezwaren betreffen niet de complete bouw van het raadhuis, maar enkele aspecten De bewoners van de Willi- brorduslaan 61, 63, 65 en 67 willen dat de geplande fietsen stalling elders gebouwd wordt en dat de populieren die tus sen de Willibrorduslaan en het te bouwen gemeenthuis staan, worden vervangen door lagere bomen. Verder zien de bewo ners de containerruimte bij het nieuwe raadhuis het liefst to taal worden afgedekt in plaats van, zoals het voornemen is, met gaas. Burgemeester en wethouders van Sassenheim hebben in middels één bezwaar gegrond verklaard. De populieren wor den gekapt en vervangen door een nog te bepalen ander soort bomen. Aan het bezwaar be treffende de containerruimte kan volgens B en W niet tege moet worden gekomen. Van wege de noodzakelijke ventila tie is totale afdekking onmoge lijk. Ten aanzien van het bezwaar tegen de geplande fietsenstal ling de bewoners vrezen verlies van uitzicht en een on overzichtelijke verkeerssitua tie heeft B en W voorge steld de stalling in zuidweste lijk richting te verschuiven. De bewoners handdhaven ech ter ook tegen deze versie hun bezwaren. Omdat de bezwaren tegen de fietsenstalling de bouw van het nieuwe gemeenthuis zou den kunnen vertagen, wordt voorgesteld de bouw van het gemeentehuis en de fietsen stalling los te koppelen en als twee aparte bouwprojecten te gaan beschouwen. De procedu re tegen de stalling kan daar mee de bouWprocedure van het raadhuis niet in de weg staan. PROVINCIALE WEG ALS PARKEERTERREIN VALKENBURG De provinciale weg SI tussen Noordwijk en Katwijk doet vrijdag 1 juni dienst als één groot parkeerter rein. Op die dag houdt marinevliegkamp Valken burg open huis met onder meer een vliegshow. Om de stroom auto's van de vele duizenden bezoekers te kunnen opvangen is be sloten de SI af te sluiten en te gebruiken als auto stalling. De weg wordt afgesloten tus sen de Zeeeweg in Katwijk en de Van Berckelweg in Noordwijk. Om zeven uur 's avonds wordt de afsluiting opgeheven. Bussen van de NZH verzorgen pendeldien sten van parkeerterrein naar vliegkamp. Parkeren is gra tis, een busritje kost twee gulden. Op vrijdag 1 juni wordt in de ochtend een reünie gehou den ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de vliegtuigsquadrons 320 en 321. Op deze reünie worden alleen al 2000 reünisten ver wacht. Naast een „alle hens" en een herdenkingsplechtig heid wordt die ochtend een zes meter lange Abraham aan de squadroncommandant aangeboden. Deze Abraham is goed voor een vermelding in het Guiness book of Re cords. Door de Valkenburgse Vliegtuigspotters wordt om tien uur een Award uitge reikt aan de bemanning van een Britse F-4 Phantom. Deze Award wordt jaarlijks uitgereikt aan de bemanning van een vliegtuig dat het meest interessant is geweest voor de spotters. Publiek Vanaf één uur gaan de poor ten van de vliegbasis open voor het publiek. Op de grond staan dan de MLD kis ten (Orion's) en diverse vliegtuigen van NAVO-part- ners. Ook kunnen enkele vliegtuigen worden bewon derd die de volgende dag aan de Nashua-airshow in Sche- veningen deelnemen. Een van de hangars is ingericht als tentoonstellingsruimte waarin informatie over aller lei luchtvaartactiviteiten te verkrijgen is. Ook geven ma rinebrandweer en parachu tisten demonstraties. De open dag wordt afgesloten met een vliegshow die om kwart voor drie begint en rond vijf is af gelopen. 'iio Prijsuitreiking bloemencorso Onder toeziend oog van enkele honderden deelnemers s| sors, bestuursleden, figuranten en stekers reikte Nic. Hemn gisteravond de prijzen van het bloemencorso van de Boll streek uit. Dat gebeurde in restaurant Treslong in Hillegom. Corsovoorzitter Piet Goemans blikt in zijn voorwoord terug een geslaagd corso, dat ondanks de bizarre gedragingen moeder natuur een fraaie show was geworden. „Nooit eerder de ruim 40-jarige geschiedenis van het corso was de natuur vroeg. We hebben dit jaar bewezen nagenoeg elke omstand heid het hoofd te kunnen bieden", aldus Goemans. Nic. Hemmes, oud-PR-man van de veiling Flora en als geen der op de hoogte van promotie voor en door bloemen, ont streepte het belang van alle grote en kleine corso's in ons lai De eerste prijs voor de mooiste praalwagen ging zoals f naar de gemeente Hillegom. De jury beloonde eind vorige de wagen „De Amazone" met goud. foto: henk van den etrienin? SASSENHEIM Mensen die in sociaal en cultureel opzicht in het slop dreigen te raken kunnen vanaf komende vrijdag een beroep doen op de Stich ting Sociaal Fonds Sassen heim. „Niet voor een ka potte wasmachine, laat dat duidelijk zijn." zegt voor zitter J. Alkemade. Hij wijst er nadrukkelijk op dat de Stichting Sociaal Fonds uitsluitend hulp zal gaan verlenen in de ideële sfeer: op sociaal en cultureel vlak. „We de diaconieën van de kerkgenootschappen en kerkverenigingen in Sas senheim ontvingen steeds meer signalen van mensen die zich noodgedwongen uit het culturele en maatschap pelijke leven moeten terug- rekken". Het gaat volgens Alkemade vooral om mensen die lang durig van een uitkering moeten leven en zich uit geldgebrek allerlei zaken moeten ontzeggen. „Er ont staat bij deze groep een a thie. Men raakt in een is< ment". De Stichting Sociaal For Sassenheim wil tegemoetl mingen geven voor aboni menten, lidmaatschappen studiebijdragen. „Tot nu stootten mensen die v< dergelijke hulp aankloi bij de gemeente hun nei Vol lof is Alkemade, v( malig direkteur van de I Bosco Mavo, over de sami werking met de gemeente ke afdeling Welzijnszak De ambtenaren van deze deling brengen advies over de aard van de hulp1 lening en maken uit wie aanmerking komen. onze penningmeester k< te weten naar wie het g toe gaat. We hebben dit geregeld om privacy en n' traliteit zoveel mogelijk waarborgen". De gelden waar over het ciaal Fonds beschikt zijn komstig van de kerl „Misschien krijgen we wel eens een schenkin hoopt Alkemade, „want sidie hebben we niet". 2400! iv 16 Bnw ipt!rlchte Gouden bruiloft in Voorhout Het is vandaag precies 50 jaar geleden dat Jan Kortekaas uit Voorhout in het huwelijks bootje stapte met Dingena Jonker uit Nieuw Vennep. Reden voor de Voorhoutse burge meester M. de Goeij-Smulders om het bruidspaar gisteren met een bezoekje te ver eren. Ze overhandigde het paar een levens- middelenmand. Jan Kortekaas is een gebo ren en getogen Voorhouter. Hij werkte in de bollen, bij Sikkens en de spoorwegen. Uitein delijk werd hij hovenier bij de gemeente Oegstgeest. Daar bleef hij twintig jaar. Het echtpaar kreeg twaalf kinderen, tien zonen en twee dohters. „We haalden net geen elftal van jongens", vertelt de bruidegom. „Maar later kwamen er schoonzonen bij en toen ging het wel". Inmiddels zijn er 26 kleinkinde ren in leeftijd variërend van 22 jaar tot zes maanden. Vrijdag wordt de gouden bruiloft gevierd, 's Middags wordt begonnen met een mis in de Bartholomeuskerk, gevolgd door het feest in het parochiehuis. Jachthaven Alph op 2 juni geopeni Sd< ALPHEN AAN DEN RIJI De jachthaven aan de I manswetering in Alphen den Rijn wordt zaterdag 2j geopend. De op< om vier uur verrit gemeester M. Paats van phen en gedeputeerde T. sen. Daaraan vooraf gaat gondelvaart door Alphen den Rijn. De stoet vaartui jJT' trekt om één uur vanaf de Wordt pense Molen via de Oude i rordt en Heimanswetering naar nieuwe haven, 's Avonds v de Watersport Vereniging phen aan den Rijn feest Avifauna. Nieuw zwembad N oordwijkerhou open op 29 juni NOORDWIJKERHOUT Het nieuwe zwembad Noordwijkerhout gaat op \|ler dag 29 juni open. Het ognop Kokkerbad sluit op zater er 16 iuni officieel de poor Medewerkers van het zw bad moeten in de periode sen sluiting en opening trouwd maken met het niet zwembad bij sport- en ontn tingscentrum De Schelft. krijgen onder meer drieda cursus.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18