Rijpweteringse noodslachter strijdt voor broodwinning Fietsen door natuur tijdens Sijthoff Pers Fietsdag 1990 Smogbeleid Z.-Holland verschilt niet van andere provincies Rijk heeft geen belangstelling voor plan kustuitbreiding 1INA -IDEN& OMGEVING CeidócSowiant WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGINA 15 énïï^er slachtoffers botulisme in Z.-Holland HAAG De provincie Zuid-Holland kreeg in de war- imer van vorig jaar ruim 4800 meldingen binnen van lijke botulisme-slachtoffers, bijna vierduizend meer dan koele zomer van 1988. •aatU? blijft uit het jaarverslag „Bestrijding botulisme in Zuid- cash and" over 1989. Drie kwart van het aantal dode dieren Co (ai) d aangetroffen in dorpen en steden, de rest in het lande- Tgebied. :al eenden (4300) werden het slachtoffer van botulisme. r ook minder algemeen voorkomende vogels stierven nema botulisme, zoals bijvoorbeeld de aalscholver (30), de wa- 1 lip (6), de tureluur (4) en de kluut (7). Opvallende slacht- ■s waren 28 exemplaren van de zeldzame watersnip en parkiet. Er werden vorig jaar 152 kadavers onderzocht, aj): J >2 van de gevallen bleek er sprake te zijn van botulisme. lomso J'sme *s een besmettelijk vorm van voedselvergiftiging Irnal aan vooral watervogels kunnen sterven. Zodra de tem- (ai); 1 tuur zomerse waarden bereikt kan botulisme veel slacht en''ij s eisen. iNON - ¥hen 15. wo throal Gratis busvervoer naar het Holland Festival LEIDEN De Leidse Volksuniversi teit K&O zorgt woensdag 30 mei voor gratis busvervoer naar het AT T Dans Theater in Den Haag. Bezocht wordt het Holland Festival van het Ne derlands Dans Theater. Jiri Kylian maakte hiervoor een nieuw ballet op de Sechs Stucke for Orchester van Anton Webern. Huischoreograaf Nacho Duato brengt het nieuwe ballet Lament op het eerste deel uit de Sinfonie der Klagelie- der van de Poolse componist Gorecki. Het programma wordt aangevuld met de Soldatenmis van Kylian op muziek van Martinu. Kaarten voor dit festival kunnen bij K&O aan de Oude Vest 45 worden gereserveerd, tel. 071-141141. 'Alphense scholen doen niet mee aan avondvierdaagse ALPHEN AAN DEN RIJN De di recties van 28 basisscholen in Alphen aan den Rijn hebben besloten dat hun scholen niet meedoen aan de komen de avondvierdaagse. De schoolhoof den vinden dat er te weinig garanties zijn voor een goede begeleiding bij vooral het oversteken. De avondvierdaagse wordt in de week van 11 tot en met 14 juni gehouden. Vorig jaar november is al een aantal eisen gesteld aan de Wandelkring Leiden, de organisator van de vier daagse. Zo wilden de scholen dat ui terlijk twee maanden voor de aanvang van de avondvierdaagse een afschrift binnen zou zijn van de door de politie verleende vergunning voor de vierdaagse. Daarnaast wilden de scholen van zowel openbaar als bij zonder onderwijs dat de Wandelkring een schriftelijke verklaring zou afge ven waarin men zou aangeven dat aan de gestelde voorwaarden in de vergunning wordt voldaan en op wel ke wijze de Wandelkring dat was ge beurd. Aanlëiding daarvoor was het feit dat vorig jaar pas een kwartier voor de aanvang van de wandeltochten ge hoord werd of het evenement door zou gaan. Dat gebeurde na een weige ring van de Wandelkring een vergun ning aan te vragen bij de politie, en na een rechtszaak hierover de rech terlijke dwang. Dat leidde zelfs tot een rechtszaak. In de vergunning was opgenomen dat de Wandelkring voor voldoende vrijwilligers moest zorgen om de kruispunten op de route te be waken. Pas op het laatste moment waren die aanwezig. De begeleiding is al jaren inzet van conflicten tussen politie en Wandel kring. De politie vindt dat de Wandel kring met vrijwilligers de route moet beveiligen, terwijl de Wandelkring zegt dat het verkeer leiden een taak van de politie is. De school de Regenboog voorzag vorig najaar al herhaling van de problemen en schreef een brief aan de Wandel kring met voorwaarden. Ook de ande re scholen werden benaderd. Na her haald overleg is afgezien van groeps- deelname door de scholen die betreu ren dat de Wandelkring niet in staat is een veilig evenement te organise- Telefonische hulpdienst wordt minder gebeld LEIDEN Op de Stichting SOS- Telefonische Hulpdienst Leiden is 7631 maal een beroep gedaan in 1989. Dat staat in het jaarverslag over 1989. Het aantal telefoonge sprekken is met zo'n duizend stuks gedaald. De stichting kan hiervoor geen echte verklaring aandragen. Mogelijke oorzaak is de toename van het aantal 06-lij- nen waarop men met meerdere mensen kan praten, aldus de stichting. De grootste categorie bellers (22,5 procent) zijn mensen met relatieproblemen. Over een zaamheid en depressiviteit wordt eveneens veel gebeld. re 11717-4 •ty 5. Bon Oliver regen tast natuur aan W.-Nederland HAAG De natuur et westen van Neder- Koko heeft ook te lijden ,,fer de zure regen. Met e de vegetatie in de in S mLnten' *n binnenduin- m"n en in de natuurge- 8-45,2|en in het veenweide- babyl! eden wordt sterk aan- door verzurende en 2: i ïestende stoffen. Dit 11 uit een verkennend jrzoek dat is verricht ipdracht van de pro- (12); ie Zuid-Holland. 2; Dl ir«4 on loon langere tijd werd 21.30 loed dat de zure regen TROK de natuur in het westen 1st, waren er tot nu alleen ;ns bekend over de na- gevolgen van de verzu- »y Volzin Oost-Nederland. binnenduinrand neemt ,.,j"3aantal plantensoorten af. Herenj tame soorten verdwijnen ho'a h nkele algemene planten- '9PE en krijgen de overhand, atuurgebieden vergrassen, Tri ossen en verruigen. De Alway idheid van het binnen- ■andbos is zorgwekkend. 211! tot vÜfben procent van lountaS >men in de eikenbossen is ow to dood of vrijwel dood. Ook getting Zuid-Holland aanwezige \acJJ#I selarme schraallanden en a met mosrietlanden verande- 21.45 terk. 9.30, ■traanens onderzoekers is de fraihai ^uitgang van de natuur een deel onomkeerbaar, uchtverontreiniging moet im drastisch verminde- )e beperking van de tota- ahrun stoot van de verzurende stoffen, zoals in nationale en n«' .inciale milieubeleidsplan- is dan ook noodzakelijk. B-n dan kan worden voor in dat de natuurgebieden lid-Holland op korte ter- deels verloren gaan. id- en i <en In onderzoekers doen een raarger q voorstellen voor het be- wee en herstel van die na- ZIEKE jebieden. Zo is in de dui- evallen de ontkalking vermoede- ekenhu e keren door het uitstui- van duinen, waardoor op- ng S Cw kalkrijk zand aan de 13.00 rvlakte komt. Verder kan begrazing van droge graslanden en plaggen het Tb u ra el ësProces vertragen, onestel nderzoekers stellen voorts ie door aanpassing van de RMING rhuishouding de water- jteit jn ^et veenweidege- ^96309 kan worden verbeterd, laatste >rovincie wil het rapport relkbaöide onderzoekers voorleg- 4HUIZE aan de instanties die be- fr/>n zijn bij het natuurbe- ;inderaf 'n Zuid-Holland. De sec- t 19.00 lilieu van de provincie zal s per p ook over het rapport wij- :®r® ka5°m te bezien of de milieu- Voon len in de bezocht^0 worden verscherpt, te tdoendf EG-RICHTLIJN BEDREIGT EEUWENOUD BEDRIJF RIJPWETERING De Rijpweteringse noodslach ter P. Disseldorp strijdt momenteel op hoog ni veau voor het behoud van zijn bedrijf. De EG heeft een richtlijn uitgevaar digd, waarin staat dat dood aangeleverd vee, vernietigd dient te wor den. Als Nederland die richtlijn tot wet verheft, betekent dit het einde van het Rijpweteringse noods- lachtbedrijf annex vrij- bankwinkeltje dat al sinds 1752 aan de Pastoor van der Plaatstraat is geves tigd. Al die jaren werd het bedrijf bestierd door de familie Dis seldorp, die de bedrijfsvoering combineerde met schapen scheren, veeverloskundige ac tiviteiten, veehandel en „een koetje voor de hobby". Als Disseldorp een dode of wrakke koe, paard, varken of schaap heeft geslacht, gaat hij met een bel door Rijpwetering en Oud Ade. Iedereen in deze dorpen weet dan dat er die zelfde middag om drie uur vrijbankvlees te koop is in het winkeltje aan de Pastpor van der Plaatstraat. Het komt over het algemeen maar een paar keer per maand voor. Altijd is de handel binnen een kwartier volledig uitverkocht. Iedereen weet dat noodslachtingsvlees uitermate streng gekeurd vlees is, dat slechts incidenteel te koop is voor ongeveer dè helft van de gangbare slagersprijs. Directeur D. Verschoor van de Slachtcombinatie te Leiden bevestigt dat. „In ons vrijban- kwinkeltje aan de Pasteur straat verkopen we hooguit drie kilo vlees per persoon om zoveel mogelijk liefhebbers aan een goedkoop stukje vlees te helpen". Verschoor: „Het is onzin om een dood aangevoerd dier zonder nadere keuring te vernietigen. Vaak zijn het kerngezonde dieren geweest die door de bliksem zijn ge troffen, bevallingsproblemen hebben gehad of door een on geluk ernstig gewond zijn ge raakt. Soms wordt zo'n dier nog voort de volle honderd procent goedgekeurd met dien verstande dat het binnen ze ven dagen moet worden ge consumeerd". Ook komt het voor dat een dood dier voor waardelijk wordt goedge keurd. Dan wordt het vlees aangeboden voor consumptie door dieren in het Breeding Centre in Wassenaar. P. Disseldorp, hier met vader en zoon, is behalve schapenscheerder ook een van de 95 Nederlandse noodslachters die in hun be staan worden bedreigd. foto: wim van noort De zorg en vrees van Dissel dorp en Verschoor wordt ge deeld door de Nederlandse Vereniging van Noodslachters, waarvan Disseldorp bestuurs lid is. Voorzitter A.G.M. West geest uit Zoetermeer luidt alom de noodklok. Hij vreest dat alle 95 Nederlandse noods lachters van hun broodwin ning zullen worden beroofd als gevolg van de nieuwste EEG-richtiijnen. In een brief aan het Ministerie van Land bouw heeft hij laten weten dat het Nederlandse systeem van noodslachtplaatsen ondermeer in het belang van de Volksge zondheid in stand dient te worden gehouden. Zo hebben boeren er nu be lang bij hun wrakke of dode dieren met spoed aan te mel den voor keuring en noods- lacht, omdat zij op deze wijze niet teveel financiële schade hoeven te lijden. Westgeest merkt daarbij op dat het in an dere landen, waar men niet bekend is met het systeem van noodslachterijen, dode dieren soms dagenlang langs de kant van de weg of op een boerde rij-erf laat liggen. „In Frankrijk zijn, huisslach tingen nog toegestaan; daar wordt het vee dat in Neder land voor noodslacht in aan merking zou komen, thuis ge slacht en ongekeurd geconsu meerd of verkocht. In Enge land worden dode dieren on gecontroleerd verwerkt tot veevoeder. Hierdoor is onder meer de beruchte BSE-ziekte in de Engelse veestapel ont staan". Westgeest wil hiermee aangeven dat Nederland juist een bijzonder goed systeem heeft voor noodslachtingen. „Vrijbankvlees is het best ge keurde vlees dat je kunt ko pen. Een extra voordeel voor de consument is dat het de helft goedkoper is dan vlees van de slager". De EEG wil dat Nederland een stapje terug doet ten gerieve van het bui tenland, waar wrak en dood vee ongecontroleerd wordt af gevoerd. In Nederland krijgen de boeren aan de hand van een keuringsuitslag een rest waarde voor hun dode of wraxkke vee toegekend. In de praktijk is dat gemiddeld de helft van de eigenlijke waarde. Als wrak en dood vee in de toekomst niet meer voor noodslacht kan worden aange boden gaat dus de Nederlandse veehouder in inkomen achter uit". Oplossing Westgeest vreest dat de boeren dan een andere oplossing zul len zoeken, die ten koste kan gaan van de exportkwaliteit. „De noodslacht en de bijbeho rende strenge vleeskeuringen zorgen voor een preventieve bescherming van de export". Hij vertelt dat wrakke dieren op papier gezond zullen wor den genoemd, hetgeen veel onnodig dierenleed zal veroor zaken. „Men zal proberen die dieren toclj in EEG slacht plaatsen te laten slachten. Daar zal het voor de keur meesters ondoenlijk zijn om op de grote hoeveelheden slacht vee een enkel wrak dier op te merken. Volgens Westgeest is momenteel een kleine groep slagers ondermeer uit concur- rentie-overwegingen op de verkoop van vrijbankvlees te gen. „Ik vind dat overdreven; volgens een recente enquête is Nederland geen kadaver-etend land; slechts twee tot vijf pro cent van de bevolking is gene gen vrijbankvlees te kopen. Die slagers moeten bedenken dat er meer is tussen hemel en aarde dan hun eigen slagerij tje". Westgeest herhaalt met na druk zijn vrees dat er een ille gaal circuit zal ontstaan als de EEG-richtlijn tot wet wordt verheven. „Vrijbankvlees is niet uit de tijd, maar juist van deze tijd. Het noodslachtsys- teem is een goede zeef en ga randeert een goed exportpro- dukt". Het Ministerie van Landbouw liet onlangs de keuringstarie ven aanzienlijk optrekken. Ook die maatregel is in de vi sie van de voorzitter van de Nederlandse vereniging van noodslachters onjuist. „Wij hebben een uniek systeem, dat het algemeen belang dient: daar moet je als overheid wat voor over hebben. Door de re cente verhoging van de keu ringstarieven (van 1,50 naar ƒ56,- voor een eerste schaap) missen we ongetwijfeld straks als veertig procent kleinvee". Hij besluit met: „de minister is bezig de 95 Nederlandse noodslachtplaatsen af te slach ten". Een woordvoerder van het Mi nisterie van Landbouw vindt de acties van de Nederlandse vereniging van noodslachters voorbarig. „De EEG-richtlijn, moet in Nederland nog wor den bewerkt en zou eventueel pas ingaan op 1 januari 1993 als de grenzen binnen Europa wegvallen. „Wij zijn nog volop bezig met een Nederlandse richtlijn, die best eens zou kunnen afwijken van de EEG- richtlijn". Westgeest reageert met: „Onze reaktie is niet voorbarig, want als wij niets doen, is het zeker afgelopen met het Nederlandse systeem van noodslacht en vrijbank- LEIDEN Enthousiaste fietsers kunnen op He melvaartsdag, 24 mei, weer meedoen aan de Pro vinciale Sijthoff Pers Fietsdag 1990. Vanaf elf plaat sen in de regio Den Haag, Leiden en Gouda kan gestart worden voor een tocht van 35 of 70 kilome ter. Het gaat om toertochten langs een kringroute: waar ie start kom je uiteindelijk ook weer uit. De tocht gaat over fietspa den dwars door mooie natuurgebieden. De route is uitgezet door bij de Nederlandse Rijwiel Toer Unie aangesloten vere nigingen. Voor de echte enthousiastelingen is er een tocht van 150 ki lometer uitgezet. Daarvoor kan echter niet in alle elf de plaatsen worden gestart. In Leiden, bij het clubhuis van LRTV Swift aan de Roomburgerweg, en in Alphen aan den Rijn, aan de Dillenburg 2, kan voor zowel de 35, 70 als de 150 kilometer lange tocht worden ingeschreven. Starten voor de 35 en 70 kilometer kan tussen 9.00 en 14.00 uur. Rijders van de 150 kilometer kunnen aan hun tocht be ginnen van 8.30 tot 9.30 uur. De posten sluiten om 18.00 uur. Deelname aan de Provinciale Sijthoff Pers Fietsdag kost drie gulden. Voor elke deelnemer is er na afloop een me daille. Nadere inlichtingen over de fietsdag zijn verkrijgbaar via 070-3190544 of 070-3190577. DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland han teert bij het uitroepen van de smogfases geen andere normen dan de andere provincies. In Zuid-Hol land wordt evenals in de andere provincies het ozongehalte gemeten en op basis daarvan wordt bepaald er een smogfase moet worden uitgeroepen. Dit heeft de commissaris van de koningin mr. Patijn giste ren meegedeeld naar aanlei ding van de verwarring die in de media over deze kwestie was ontstaan. Zuid-Holland houdt zich aan het model voor de vaststelling van de smogfases, dat is ont wikkeld door het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu. Bij het al dan niet uit roepen van een smogfase wordt uitsluitend gekeken naar de gevaren voor de volksgezondheid. Vorig jaar werd vooral in Zuid-Holland, waar veel in dustrie is en snel smog ont staat, herhaalde malen ge dreigd met een rijverbod. Pa tijn: „Artsen hebben ons ge zegd dat wij hiervoor te stren ge normen hanteerden. De smog was in de zomer minder gevaarlijk voor de volksge zondheid dan wij dachten". Daarom zal er deze zomer ook geen rijverbod komen voor het autoverkeer. De provincie maakt wel melding van de smogfases (1, 2 of 3) voor men sen van wie de gezondheid eerder te lijden heeft van smog, bijvoorbeeld cara-pa- tiënten. Ook wil de provincie de GG en GD-artsen en de re gionale omroepen inschakelen om de mensen te adviseren wat zij tijdens een bepaalde smogfase wel of niet moeten doen met het oog op hun ge zondheid. Uit onderzoeken is gebleken dat de smog in de winter ge vaarlijk kan zijn dan in de zo mer. De Gezondheidsraad geeft hierover in september advies aan minister Alders (milieu). Op basis daarvan zal de bewindsman bezien of we 's winters wel een rijverbod moet worden uitgevaardigd. Hij sluit dit niet uit. vereniging Vrouwen 1 ancipatie Stimulering VES) houdt morgen een informatiebijeenkomst. 1t ?e/j medewerkster licht v het programma van de Avereniging toe. De VES I houdt zich bezig met mi grantenvrouwen, hulpver lening, arbeid en ander emancipatiebeleid. De bij eenkomst begint om 9.15 uur in de Vrouw en Wer- ienwinkel aan het Rapen- irg 4. Grafici baby." 1. o dt jezoek 3.30 u. j. alle* DUW -10.30 i. Tel. De Grafische Bond Druk m Papier die deel uit maakt van de FNV houdt vrijdag een jubilarisavond. Tijdens deze bijeenkomst worden dertig jubilarissen gehuldigd. Deze leden zijn 25, 40, 50 en 60 iaar lid van de bond. De bijeenkomst met muziek, bingo en dans u. Jn tegint om 19.45 uur in het hart be An toni us Clubhuis aan de bange Mare 43. Hemelvaartsbal Een hemelvaartsbal houdt Volksdansvereniging Oud Poelgeest zaterdag. De muziek wordt verzorgd door het orkest Zustar. Het orkest speelt een zeer ge varieerd, internationaal programma, waarbij zowel gevorderde als beginnende dansers aan hun trekken komen. Het bal wordt ge houden in Buurthuis Win nie Mandela aan de Trix Terwintstraat 4 in de Ste venshof. De entree be draagt 7,50. Superbingo Het bingoballetje van buurthuis Op Eigen Wie ken rolt aanstaande zater dag weer. De aanvang is 20.15 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Het buurthuis is gevestigd aan het Valkenpad. Concert Het vrouwenkoor Leican- ta en het klein gemengd koor Vocalei verzorgen za terdag om 15.30 uur een voorjaarsconcert in kerke lijk centrum De Regen boog aan de Watermolen 1. De koren, die beide on der leiding staan van Anne Postma, treden zo wel afzonderlijk als geza menlijk op. Thema's van de liederen zijn natuur, landleven en dieren. De koren worden op piano begeleid door Fenneke Louzada en Nienke Bou- ma. Annegien Schrier (viool), Lies Schrier (cello) en Nienke Bouma verzor gen muzikale intermezzo's. De toegangsprijs is vier gulden of een rijksdaalder (tot 18 jaar). Japans vouwwerk en bloemschikkunst in Hortus Botanicus LEIDEN Mevrouw M. Akashi, eerste secretaris culturele zaken van de Ja panse ambassade, opent morgen een Ikebana en Origami tentoonstelling in de Leidse Hortus Botani- Drie dagen, 18, 19 en 20 mei is de Oranjerie versierd met Ja panse bloemschikkunst (ikeba na) en Japans vouwwerk (ori gami). Leden van de Neder landse Ikebana Club en de Origami Sociëteit Nederland tonen hun werk, geven infor matie en demonstraties. Voor de tentoonstelling in de Oran jerie geldt een speciale entree prijs van 2,50 voor volwasse nen en ƒ1,50 voor kinderen. Gelijktijdig met de Ikebana- en Origamitentoonstelling speelt zich een Hortusweek- einde af. De tuin is deze drie dagen gratis toegankelijk. Al lerlei zaden, zoals klaproos, dille, slaapmutsje, korenbloem en kaardebol, worden uitge deeld zolang de voorraad strekt. Zaterdag 19 mei houdt van 13.30 tot 16.00 uur de plantendokter spreekuur in de Oranjerie. DEN HAAG Het Rijk heeft op dit moment geen belangstelling voor de kustuitbreiding tussen Scheveningen en Hoek van Holland. Dit zei de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland mr. Patijn gisteren tijdens een bijeenkomst van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in het provinciehuis. En zonder de steun van het Rijk is het niet mogelijk een stuk zee voor de kust droog te leggen. Voorzitter F. de Vilder van de AVBB hield een pleidooi voor de landaanwinning in het be lang van de bouwnijverheid. Op het nieuwe land moest im mers gebouwd worden. Hij vindt dat de kustuitbrei ding zou moeten worden opge nomen in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra, die in het najaar uitkomt. „Anders maakt de kustuitbrei ding geen of nauwelijk kans". Gedeputeerde mevrouw L. Stolker-Nanninga moest hem hierin teleurstellen. Zij ver wacht dat in de Vierde Nota de kustlokatie hooguit zal wor den genoemd als een „gedurf de variant". Maar door een ge brek aan een degelijke doorbe rekening van de kosten, zal de regering de kustuitbreiding ze ker niet in haar beleidsplan opnemen. Patijn trok dé berekening van De Vilder dat de kustuitbrei ding' per saldo 200 miljoen gul den goedkoper kan zijn dan het creëren van vergelijkbare voorzieningen op het bestaan de land in twijfel. Volgens hem is dat op dit moment niet aan te tonen. Gedeputeerde Staten vinden echter dat de kustuitbreiding „een veelbelo vende ontwikkeling" kan zijn. „Maar we zijn er nog niet uit", aldus Patijn. Hij zei tegen De Vilder: „U zult met het bedrijfsleven moeten kijken of de aanleg de kustlokatie lo nend kan zijn. De provincie kan in de uitbreiding geen miljoenen investeren". De pro vincie spreekt zich na de zo mer uit over de kustuitbrei ding bii de presentatie van de bouwloKatie „Zuidvleugel". Daarin wordt de bouwontwik- keling voor de zuidelijke Randstad tot het jaar 2025 vastgelegd. Opdrachten De bouwnijverheid heeft in de toekomst behoefte aan meer bouwopdrachten, met name van de overheid. Daarom pleit de AVVB voor de kustuitbrei ding. Volgens De Vilder gaat het op dit moment goed met de bouw. Dit jaar wordt een bouwömzet gehaald van 52 miljard gulden. Dit is vier mil jard meer dan in het topjaar 1979-1980. In de eerste nelft van de jaren tachtig ging de bouwproductie omlaag door minder overheidsinvesterin gen. De laatste vijf jaar steeg de productie door meer be drijfsmatige en particuliere op drachten. De Vilder voorziet echter een daling van het aan tal opdrachten in de particu liere sector door onder meer de hoge rentestand. Daarom moet de overheid weer meer investeren in de bouw. De Vil der pleitte voor een „master- plan" waarin de overheid een ruimtelijke ordeningsbeleid vastlegt voor de langere ter mijn (met daarin opgenomen de kustlokatie). Hierdoor weet het bedrijfsleven voor lange tijd waar men aan toe is. Dat komt, aldus De Vilder, de con tinuïteit van de bouwnijver heid ten goede. De bouw is af hankelijk van opdrachten van de overheid en de particuliere sector. Hierin komen sterke schommelingen voor. Soms krijgt men meer opdrachten uit de particuliere sector, soms meer van de overheid. Hier door verkeert de bouwnijver heid voortdurend in onzeker heid.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15