Unitas Leiden en LDWS gaan samen Ziekteverzuim hoog, zelfs or reiniging" Wellicht volgend jaar islamitische school Ceidóe Sou/tont STAD OMGEVING/RTV Overeenstemming over bijdrage huismeesters Eet smakelijk WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGINA 13 rief over Leidse ilverbranding kt verwarring DEN Een brief van irovincie Zuid-Holland rin staat dat de Leidse verbranding op 1 juni it moet, heeft voor marring gezorgd bij de rulei (Gemeenschappe- Vuilverwerking Lei- brief kwam maandag bin- en voorzitter H. de la Mar de Gevulei, tevens milieu- iouder in Leiden, ver- dde direct al dat sprake van een communicatie nis. Dat werd gistermid- bevestigd door gedepu- de H. van der Vlist van eu. „We hebben wel altijd atum van 1 juni genoemd, evulei blijkt een paar we meer nodig te hebben de verbouwing van de in- atie tot overslagstation, •mee hebben we geen pro- ïen. We hebben vrijdag een gesprek gehad met de ulei waarin dat is bespro- de bewuste brief zat blijk- al in de pijpleiding", al- Van der Vlist. :ren is de opdracht voor erbouwing de deur uitge- Verwacht wordt dat de tzaamheden zes tot acht in in beslag nemen. Het ïoudelijk afval uit de se regio wordt na de slui- van de installatie opgesla- op het terrein aan de Ga- Metzustraat. Vanaf het a van Van Gend en Loos it het afval op treinwa- geladen die het naar de in Wijster vervoeren. ser 't Hooft genodigd op aterfestival )EN De toneelgroep het Christelijk Lyceum V.A. Visser 't Hooft is 25 iitgenodigd voor het Na- lal Scholieren Theater val in Utrecht. Opge- i wordt 'de voorstelling irmann en de brandstich- Dit stuk van Max Frisch de groep in maart in Lei- gespeeld. De opvoering samen met vijf andere itellingen, geselecteerd uit opvoeringen door het land. In 1989 was de to- oep genomineerd met de telling Antigone. Toen iet gezelschap op het laat- ioment buiten de prijzen. Milieuvriendelijker benzinestation LEIDEN Het benzinestation van het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk, is mi lieuvriendelijker geworden. Het plavei sel onder het benzinestation is nu vloeistofdicht, waardoor benzine en an dere giftige stoffen niet meer in de grond kunnen komen. De gemorste brandstoffen, olie en water worden nu opgevangen, gescheiden en milieuvrien delijk afgevoerd. Verder zijn de brand stofvoorraadtanks in de grond bij het renoveren verwijderd. Er zijn milieu vriendelijker brandstoftanks voor in de plaats gekomen, zo meldt de bedrijfslei ding. Het zou het eerste Shell-station in Nederland zijn waar deze maatregelen zijn getroffen. Eremedaille voor Doderer LEIDEN Loco-burge meester T. van Rij speldde Leidenaar Ch. Doderer vanmiddag in Hotel Atlan tic in Den Haag de ereme daille in goud op. De mede werker van Hoogvliet bv te Zoeterwoude gaat met vut. Doderer was veertig jaar werkzaam in het kruide niersvak. Bij de grootgrut ter gaf hij leiding aan enke le honderden medewerkers en tevens had hij de verant woording voor de hele ver koop. De laatste periode ge bruikte hij om een oplei dingscentrum op te zetten voor medewerkers. Negende editie van Muziek in de Pancras LEIDEN Organist Joop Brons or ganiseert vanaf zaterdag 19 mei tot en met 22 september de negende edi tie van de concertserie „Muziek in de Pancras". Hij doet dit in samenwer king met de kerkvoogdij van de her vormde gemeente in Leiden. De Hooglandse Kerk vormt het decor waarin iedere zaterdagmiddag jonge, begaafde organisten het De Swart- /Van Hagerbeer orgel bespelen. En gelse en Franse organisten zullen ook een orgelconcert verzorgen. De koren Cappella pro Cantibus en Ars Can- tandi treden eveneens op in deze se rie. Theo Visser bijt zaterdag 19 mei de spits af om 13.30 uur, hij is orga nist van de St. Janskerk in Utrecht. De toegang is gratis. Saoedische minister opent instituut voor energiereeht LEIDEN H.M. Nazer, minister van Petroleum en Mineral Re sources van Saoedi-Arabië, opent aanstaande maandag officieel het Internationaal Instituut voor Energiereeht aan de Leidse Universiteit. Nazer, hij heeft als bijnaam de architekt van het huidige Saoedi-Arabië, is zeer actief in de ontwikkeling van ho gere opleiding en scholing in Saoedie-Arabië. De opening heeft plaats in het Academiegebouw aan het Rapenburg in Leiden. Het Internationaal Instituut voor Energiereeht is op 1 september 1986 opgericht en maakt deel uit van de faculteit rechtsgeleerdheid van de Leidse Universiteit. Het is het enige energierecht-insti- tuut met een onderzoekprogramma dat de nationale grenzen ruimschoots overschrijdt en daarbij de juridische aspecten van alle verschillende energiedragers bestrijkt. Door de vestiging in Nederland heeft het instituut een gunstige positie om de interna tionale, Europese en nationale ontwikkeling op de energiemarkt te registreren. Ook kan het zo een bijdrage leveren tot een bre der begrip van de juridische consequenties van ontwikkelingen. Camera gestolen LEIDEN Een camera ter waarde van 1325 gul den is gestolen uit een woning aan het Zwarte Pad. De 52-jarige bewoner ontdekte gisterochtend dat tijdens zijn vakantie was ingebroken. De daders namen ook een aantal gouden en zilveren sieraden mee en ongeveer achthonderd gulden contant geld. Ze trapten de achterdeur open om binnen te kun nen komen. Uit een woning aan de Brahmslaan zijn gisteren op klaarlichte dag sieraden, giropasjes en een cd-speler ontvreemd. Ook hier werd de achterdeur op ruwe wijze geopend, aldus de politie. Man gewond LEIDEN Een 54-jarige Alphenaar is gisteren ge wond geraakt bij bouwwerkzaamheden op het ter rein van het AZL. De man werd geraakt door een steigerpijp. Hij liep letsel op aan zijn ribben en is daarvoor in het ziekenhuis behandeld. Het ongeval gebeurde rond twaalf uur. NIEUWE NAAM WAARSCHIJNLIJK UL-DWS LEIDEN De Leidse voetbalverenigingen Unitas Leiden en LDWS vormen met ingang van 1 juni een nieuwe club. De nieuwe naam wordt waarschijnlijk UL-DWS. De leden van beide vere nigingen hebben daar gisteren mee ingestemd. Van de 35 aanwezige leden bij Unitas Leiden stemden 34 vóór en onthield één zich. De oppositie bij LDWS was gro ter, maar de twaalf tegen stemmers, tegenover 28 leden vóór, konden de fusie niet beletten. Unitas Leiden en LDWS volgen daarmee het voorbeeld van Oranje Groen en ZLC, die eerder al tot de vorming van FC Rijnland kwamen. De noodzaak van beide clubs om te fuseren was groot. De verenigingen hebben name lijk nog de nodige schulden in te lossen. Unitas Leiden dreigde zelfs van de eigen ac commodatie geweerd te wor den, omdat een huurschuld van 32.000 gulden niet aan de gemeente voldaan kon wor den. Eerder werd namelijk een aanvraag voor een ge meentegarantie geweigerd. Daarnaast ziet het gemeente bestuur graag dat er enkele verenigingen vertrekken van De Vliet. LDWS is wat dat betreft de eerste. „Wij moeten dus verhuizen naar de Boshuizerkade, het terrein van Unitas Leiden. Ik denk dat daarin ook de verklaring moet worden gezocht waar om er bij LDWS van de veertig aanwezigen twaalf te genstemmers waren", zei Henk Piket, woordvoerder namens beide verenigingen, gisteravond. Indien slechts 26 leden met de fusie hadden ingestemd, zou de vereiste twee-derde meerderheid niet zijn gehaald en was de hele fusie niet doorgegaan. De samensmelting biedt de verenigingen nu de heid hun schulden af te los sen. Piket: „De beide clubs krijgen van de gemeente 130.000 gulden, waarbij LDWS het clubgebouw, de lichtinstallatie en de gehele inventaris moet overdragen. Van dat geld moeten Unitas, en LDWS eveneens de schul den saneren". Zo dient LDWS nog 50.000 gulden aan schuldeisers af te dragen, ter wijl Unitas Leiden nog tegen een bedrag van 70.000 gulden aanhikt Daartegenover staan wel voor 20.000 gulden aan vorderingen. Het startkapi taal van de nieuwe vereni ging komt daarmee op zo'n 30.000 gulden. „Daarnaast moeten wij met de directie sport en recreatie nog praten over een aantal andere zaken. Zo is in eerde re gesprekken gesteld, dat wij de beschikking over meerdere velden krijgen". De accommodatie van Unitas telt op dit moment één veld, maar door een eerdere fusie komt de grond van Oranje Groen vrij. Te denken valt dan aan een constructie, waarbij zowel UL-DWS als Leidsche Boys van dat ter rein gebruik maken. „Ook moet er nog gesproken wor den over kleedruimten en trainingsaccommodatie", al dus Piket. De nieuwe vereniging gaat waarschijnlijk negen senio ren- en drie jeugdelftallen tellen. De kleding bestaat uit een oranje/wit shirt, blauwe broek en blauwe kousen. Het eerste elftal van UL-DWS komt het volgend seizoen uit in de vierde klasse zondag, terwijl er ook een elftal op zaterdag actief zal zijn. Wil Sanders, nu nog voorzitter van LDWS, gaat leiding ge ven aan de Boshuizerkade- club. Unitas-voorman Jan Vermont gaat de functie van tweede voorzitter bekleden. Henk Piket (LDWS) wordt secretaris en Ger Vermont (Unitas) gaat de financiën be heren. JA VAN GORSEL NIEUWE RECTEUR GEMEENTEREINIGIN G lEN Een gemeenterei- loopt de kamer binnen in Anja van Gorsel half ïaar intrek neemt als het ve hoofd van de directie ;ing, havens en waren- ;ten bij de gemeente Lei- Hij zet een oude ijzeren emmer voor haar neer. eens", zegt ze enthou- en tilt het deksel op, loopt een rand, daar de- :e vroeger ontsmettings- elen in, geloof ik". De ezige deskundige knikt mmend. „De emmers len voor zieken gebruikt", hij aan. Wat hem betreft houden. 14-jarige Van Gorsel ver- de gemeente Vlaardingen ze hoofd van de centrale ineelsdienst was. „Ik ad- rde het bestuur en alle sten en bedrijven van rdingen. Ik was heel in- bezig en ik had heel wei met burgers te maken. Na )aar jaar vond ik het leu- om heel concreet voor ers diensten te verrichten, -eiden is direct zichtbaar je doet. Maar het is ook di- zichtbaar als je iets niet Daar kun je op aange- ken worden. En dat trekt tan", motiveert Van Gor- aar keuze voor de sleutel- Iwerk bij de directie in len lijkt haar leuk, interes- I Ze vindt ook dat ze een 1 voordeel heeft met een w college van B en W. „Ik |i hier helemaal blanco". nigingsgebied is ze nog J) bezig zich te oriënteren. I Leidse vuilverbranding ze „indrukwekkend", maar ze voegt er meteen aan toe dat ze „alle ins en outs" nog niet kent en ontwijkt zo vragen over de problemen rond de vuilverbranding. Die „ins en outs" komen nog wel. Ze wil de komende weken met alle onderdelen een keer mee lopen. Ze wil de wijkmarkten in Leiden bezoeken onder het motto „dan zie je ook een stuk je van de stad". Ziekteverzuim Intern is er genoeg te doen voor de nieuwe directeur. Het personeel van de reiniging trok onlangs aan de bel omdat de werkdruk te hoog werd. Een extern bureau gaat de problemen bij de reinigings dienst onderzoeken. „Aan de ene kant moet de interne orga nisatie zodanig veranderen dat het werk en het werkklimaat worden verbeterd. Zodat de mensen met plezier aan het werk zijn. Dat merk je ook weer op straat. Het ziektever zuim moet ook- omlaag worden gebracht. Het ziekteverzuim is hier behoorlijk hoog, zelfs voor een reiniging", verklaart Van Gorsel zich solidair met het personeel. De hele ontwikkeling rond het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) boeit haar eveneens. „Het is een hele nieuwe uitda ging. Er zijn al wel hele dikke nota's geschreven, maar bin nen deze dienst moet het wel uitgevoerd worden". Van Gor sel vindt het gescheiden inza melen noodzakelijk, ze ver wacht dat flatwijken en de Leidse binnenstad wel proble men op gaan leveren. „Daar moet een goede manier voor worden gevonden". Aan de problemen rond de vuilverwerking, van het opha len tot en met het verwerken van afval moet de komende ja ren heel veel worden gedaan, weet Van Gorsel. Ze heeft er wel vertrouwen in. „De platte organisatie die Leiden toch wel kenmerkt heeft ook aan trekkelijke kanten. Je hebt di recte contacten met het be stuur. Dat vergroot je slag vaardigheid". Van Gorsel begon na haar stu die bedrijfskunde aan de Eras- musuniversiteit in Rotterdam, met een project voor welzijns planning in Gouda. Na ander half jaar werd dat verruild voor een project bij de ge meente Vlaardingen. Na ruim twee jaar kwam ze als organi satie-deskundige terecht bij de centrale personeelsdienst van de gemeente. „Dat sloot beter aan op mijn opleiding, toen be gon ik werken echt leuk te vinden". Na drie jaar „groei de" ze door naar de „direc- teursplek". Een headhunters bureau dat in opdracht van de gemeente Leiden op zoek ging naar een geschikte vrouwelij ke manager voor de reiniging polste haar voor haar nieuwe baan. „Ik heb er wel zin in, anders had ik niet gesollici teerd. Het lijkt me vreselijk leuk". KARIN SWIERS DEN De bewoners- missies in de Slaagh- hebben met de Wo- ouwvereniging Lei- (WVL) overeenstem- bereikt over de bij- ||e die moet worden laid voor de vier huis- jsters in de wijk. Be iers van een flat beta len maandelijks 11,50 gul den met ingang van 1 ja nuari 1991. Wie in een maisonette woont betaalt 7,50 gulden. Dat bedrag wordt per 1 juli 1992 verhoogd met het per centage dat de lonen en alge mene kosten stijgen, aldus woordvoerder F. van Wou denberg van de WVL. Nieu we bewoners van Slaaghwijk gaan het volle pond betalen. Nu betalen flatbewoners tus sen de 9,52 en 11,54 gulden in de maand en maisonnette- bewoners 5 gulden. Als de algemene ledenverga dering van de WVL op 29 mei akkoord gaat met deze voorstellen, kunnen de vier huismeesters een vast ar beidscontract krijgen. Zij werken nu op basis van een tijdelijke aanstelling. Eerder maakten de bewoners grote bezwaren tegen de ver hoging die de WVL wilde doorvoeren om de huismees ters te kunnen blijven beta len. Alle bewoners zouden 14 tot 21 gulden moeten gaan betalen. De WVL wil nu bij springen door een extra be drag voor de huismeesters te halen uit de algemene reser ves. Bovendien is aan de ge meente Leiden om een extra bijdrage gevraagd. Volgens Varf Woudenberg zal daar over voor 29 mei duidelijk heid zijn. Couveuse voor Torun De stichting Regio Leiden helpt Polen heeft gis teravond een transport-couveuse overgedragen aan burgemeester Kowalski van de Poolse stad Torun. Een delegatie uit Torun is op bezoek in Leiden. De couveuse is bestemd voor het kin derziekenhuis in Torun. Het cadeau werd over handigd door oud-minister J. de Koning. Dat gebeurde in Rotisserie Oudt-Leijden aan de Steenstraat. Het geld voor de 20.000 gulden kostende couveuse is bijeengebracht tijdens de landelijk actie voor Polen op 1 februari van dit jaar, die werd georganiseerd door de Stichting Hulp Polen. foto. wim van noort LEIDEN De mogelijk heid bestaat dat op 1 au gustus 1991 in Leiden een islamitische basisschool wordt geopend. De Stich ting Islamitische Basis scholen heeft daartoe een aanvraag ingediend bij de gemeente. De gemeente raad moet voor 1 oktober een besluit nemen. Het is de tweede poging van de stichting om te beginnen met een eigen school. Vorig jaar wees de gemeenteraad de aanvraag af omdat die niet voldeed aan wettelijke eisen. Zo waren de papieren niet vol ledig en ook niet op tijd inge leverd bij de gemeente. Boven dien was volgens de gemeente niet aannemelijk gemaakt dat de nieuwe school bij de ope ning vijftig leerlingen zou tel len. Raadsleden verweten B en W destijds de stichting niet op tijd attent te hebben gemaakt op fouten in de aanvraag. De nieuwe aanvraag is door amb tenaren van de directie onder wijs doorgesproken met het stichtingsbestuur. „Formeel klopt nu alles, maar we moeten de zaak inhoudelijk nog bekijken", aldus P. Peters van de directie onderwijs. Vol gens hem blijkt uit de ingele verde papieren dat er genoeg leerlingen zijn voor de islami tische school: „Maar we moeten nog controleren of het echte aanmeldingen zijn". De school wil het liefst in Zuid-West worden gehuisvest. Peters kon gisteren nog niet zeggen of daar mogelijkheden voor zijn. Ook daarover neemt de raad in september een be sluit, zo zei hij. Terminale thuiszorg zoekt vrijwilligers LEIDEN De stichting Ter minale Thuiszorg Regio Lei den is dringend op zoek naar vrijwilligers. De stichting helpt om thuis sterven moge lijk te maken. In toenemende mate geven ernstig zieken er de voorkeur aan thuis te ster ven. De verzorging van die pa tiënten geeft dan veel werk. Huisgenoten kunnen daarvoor een beroep doen op huisarts, wijkverpleging en gezinsver zorging. Toch blijkt de taak die voor huisgenoten overblijft vaak omvangrijk en zwaar te zijn. De stichting Terminale Thuiszorg Regio Leiden ver schaft met het inzetten van vrijwilligers dan uitkomst. De vrijwilligers helpen bij de ver zorging van de patiënt, doen eenvoudig huishoudelijk werk, halen boodschappen en passen op waardoor huisgenoten even rustig weg kunnen. Verder bieden ze een luisterend oor aan zieke en de huisgenoten als die daaraan behoefte heb ben. Tenslotte wordt in nood zakelijke gevallen 's nachts ge waakt. Van de vrijwilligers wordt geen vooropleiding gevraagd, wel bescheidenheid en stabili teit in de omgang met sterven den. De stichting biedt de vrij willigers begeleiding en scho ling. Belangstellenden kunnen contact opnemen met W.J.H. Baart (071-173908) en M. van Rooden (071-^71514). Symposium over antibiotica LEIDEN Resistentieproble men bij antibiotica, dat is het onderwerp van het symposium dat vrijdag 1 juni wordt ge houden in Leiden. De vak groep medische microbiologie van de medische faculteit van de Leidse universiteit organi seert de bijeenkomst in ver band met het afscheid van professor R. Mouton, die sinds 1977 hoogleraar is in de medi sche microbiologie. Het sym posium heeft plaats in de col legezaal van fysiologie aan de Wassenaarseweg 62. Militair Invalidenhuis moet op monumentenlijst LEIDEN Het pand van Ico Athibu aan de Hoge Rijndijk op de hoek van de Burggravenlaan moet op de Rijksmonumenten lijst worden gezet. Dat vinden E. Biesheuvel uit de Kernstraat en een aantal andere „belanghebbenden". Ze hebben eergisteren een brief geschreven aan minister H. D'Ancona (WVC) om het pand op de lijst te plaatsen. Volgens de briefschrijvers wordt het pand bedreigd met gedeeltelijke sloop om terrein te winnen voor nieuwbouw. De initiatiefnemers vinden dat verkeerd, om dat het „evenwichtige gebouw met zijn prachtige bomentuin een karakteristiek stukje Leiden vormt en daarom behouden dient te blijven". Het gebouw is in gebruik geweest als Koninklijk Mi litair Invalidenhuis en het dateert uit 1913. Het is ontworpen door architekt C.B. Posthumus Meyjes. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden ijvert overigens nog steeds om de gebouwen van Ico Athibu aan de Lammermarkt op de monumentenlijst te krij gen. Tot op heden is dat nog niet gelukt. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken ^n pijnlijke brandblaren. De set ^ordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de keukenkleding naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13