Leiden blijft tweedeklasser Inzinking aandelenmarkt laat Japan niet onberoerd aa SPORT LEIDEN fceidóaOowiant WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGINA NS LEIDEN Leiden speelt ook volgend seizoen „ge woon" tweede klasse. De ploeg van trainer Hen Beerenfenger verspeelde gisteravond in het eerste duel van de nacompetitie der periodekampioenen de kans op promotie door met 2-2 gelijk te spelen te gen DSVP. Een op zich redelijk resultaat dat niet voldoende was, omdat de ploeg uit Pijnacker zater dag al met 4-0 van De Zwerver had gewonnen en in deze „toegift" bij ge lijk eindigen het doelsaldo uit de reguliere competitie de doorslag geeft. Door het aanzienlijk betere doelsaldo (plus 21 tegen Lei den plus 4) vierde DSVP een feestje op het complex van Leiden en kon de gastheer het seizoen officieel afsluiten. Het tweede treffen in de reeks, dat voor zaterdag tegen De Zwer ver op het programma stond, kan nu immers schriftelijk worden afgedaan en dat zullen beide clubs ook doen. DSVP dient overigens nog wel één horde te nemen op de weg naar de absolute zaterdagtop. In een promotie/degradatie duel zal Roda Boys uit Aalst, de nummer twaalf uit de eer ste klasse B, nog moeten wor den verslagen. Als DSVP dat treffen inder daad winnend afsluit, zal men daar in Pijnacker vast nog wel even terugdenken aan die wedstrijd in en tegen Leiden. En dan met name aan die slot fase, waarin het „winnende" gelijkspel diverse malen aan een dun zijden draadje hing. Kopballen van Rob Bink (voorlangs) en invaller Pedro Hilliger (op de lat en net over) misten toen evenwel de voor Leiden juiste richting, zodat het inmiddels op het scorebord bereikte evenwicht niet meer werd verstoord. Een gang van zaken waarmee Beerenfenger al snel na afloop vrede kon hebben. De na vijf jaar bij Leiden (naar LFC) vertrekkende trainer had on danks de uitschakeling een „klasse afscheidswedstrijd" ge had. „Er is hard gewerkt, er is goed gevoetbald, ik heb geno ten vanavond", een verliezen de oefenmeester spreekt wel eens andere woorden. En, zo verzekerde Beerenfenger on middellijk, de woorden wer den niet gesproken, omdat Leiden wellicht nog niet aan de eerste klasse toe zou zijn. „Ik ken de kracht van de eer ste klasse niet. Het is best mo gelijk dat deze groep tekort zou komen, maar voor hetzelf de geld draai je wel in de mid denmoot mee. Neen hoor, ik was graag gepromoveerd". Die wil om hogerop te komen bleek gisteravond duidelijk door de pupillen van Beeren fenger te worden gedeeld. Lei den speelde fel, agressief en zag die instelling al in de tien de minuut beloond. Sterke Ar jan Wilting (volgend seizoen ARC) werd- „in de zestien" door Jaap Huisman vastgehou den en Ruud Boot benutte de strafschop. De eerste tegenslag voor Leiden volgde amper een minuut later. Opkomende Leendert Hoogerdijk mocht van ver komen en op diens uithaal bleef de niet sterk spe lende doelman Peter Selier het antwoord schuldig. Hoewel dé thuisclub niet lang daarna op nieuw met tegenwind te ma ken kreeg (centrale verdediger Rick Bink viel geblesseerd uit), was het toch Leiden dat voor de tweede maal de lei ding nam. Na een voorzet van invaller Michel van Oosten be wees Rob Bink weer eens een echte spits te zijn: 2-1. Een Arjan Wilting is zojuist ten val gebracht. Toch was de door Ruud Boot benutte penalty niet voldoende om de hoop op een plaatsje in de eerste klasse levend te houden. FOTO: HENK SNATERSE bouwd. Bink zag een kopbal met een knappe poging de lat evenwel door goalie Gert-Jan en weer Bink mikte uit een voorsprong ene aanziennjK vrije trap direct raak, terwijl langer op het scorebord ver- scheidsrechter De Vries het toefde en door Leiden tot drie- Zelf op een indirecte vrije trap maal toe bijna werd uitge- hield. Het tot dan slechts aan- Dupon gestopt, Wilting raakte klampende DSVP kwam weer volledig in de wedstrijd terug door Jan Bloemen. De aan voerder knalde in de 67e mi nuut vanaf ruim dertig meter diagonaal binnen en deed dat op zo'n schitterende manier, dat zelfs supporters van Lei den niet om een klein applaus je heen konden. Omdat Floor vijfhuizen namens DSVP niet verder meer kwam dan een afgekeurde goal en Leiden Bink en Hilliger net niet zag scoren, bleef het derhalve 2-2. Een stand waar ook Beeren fenger vrede mee kon hebben. GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 10. Boot 1-0, 11. Hoogerdijk 1-1, 40. Rob Bink 2-1, 67. Bloemen 2-2. Leiden: Selier, Siera, Van Wattum, Rick Bink (Van Oos ten), Boot, Teske, Klinken berg, Kerkhof, Wilting (Hilli ger), Rob Bink, Pattiapon. FC Den Haag en Feyenoord praten over Van der Laan DEN HAAG Twee be stuursleden van FC Den Haag, onder wie Loek van Driel (technische zaken), praten vrijdag met Ger Lagendijk en voorzitter Martin Snoek van Feyenoord. Onderwerp van gesprek is de mogelijke trans fer van Harry van der Laan naar Rotterdam. Hoewel FC Den Haag onlangs met hem een contractverlenging over eenkwam, bestaat de kans dat topscorer toch voor het begin van het seizoen al vertrekt. Van der Laan meent voor vijf ton naar een Neder landse club te kunnen verhui zen, maar FC Den Haag wil een hoger bedrag bedingen. Inmiddels is ook meer duide lijkheid ontstaan over de Franse interesse voor Van der Laan. Een club uit de Franse top-vijf (Marseille, Bordeaux, Monaco, Sochaux, Auxerre) zou bereid zijn circa twee mil joen gulden voor Van der Laan op tafel te leggen. Nieuwe opzet jeugdtennis om districtstitels DEN HAAG Op vrijdag 25 mei beginnen op het tennis park Mariahoeve de jeugd kampioenschappen van het district Den Haag van de KNLTB. In de leeftijdscatego- rien t/m 10 jaar, t/m 12 jaar, t m 14 jaar en t/m 16 jaar zal dit jaar een poulesysteem worden gehanteerd. De winnaars wor den ingeloot in een afvalsy- steem. In de klasse t/m 18 jaar blijft het afvalsysteem gehand haafd. Hun wedstrijden vin den alleen op 25 mei plaats om de spelers en speelsters de ge legenheid te geven in het Pinkster-weekeinde aan ande re toernooien deel te nemen. Roodenburg in finale LEIDEN De finale om de afdelingsbeker wordt dit jaar een Leids onderonsje. Rooden burg plaatste zich gisteravond als eerste voor die eindstrijd. Nadat de Leidenaars in de re guliere speeltijd niet verder kwamen dan 1-1, werd Al- phense Boys op strafschoppen verslagen. De tegenstander van Roodenburg is nog niet bekend. Zondag spelen de Leidse clubs UVS en DOCOS pas tegen elkaar. Een agressief spelend Rooden burg kon voor rust niet op voorsprong komen. Patrick Kamperveen en Marcel van der Burg kregen wel goede kansen, maar pas in de tweede helft vond Van der Burg met een prachtige lob het net. Eén minuut voor tijd scoorde Frank Bakker voor Alphense Boys de gelijkmaker. Het bleek niet voldoende, omdat Roodenburg zich vanaf de stip de betere toonde. INDIANAPOLIS De Sov- jetrussische atlete Siije Eichel- man is betrapt op het gebruik van verboden spierversterken- de middelen. Eichelman wacht een schorsing van twee jaar. De 34-jarige loopster reageerde positief bij een doping-contro- le, die na afloop van de op 4 maart gelopen marathon van Los Angeles werd gehouden In de urine van Eichelman, die in 2.33.36 als tweede ein digde, achter de Amerikaanse Julie Ipshording (2.32.25), wer den sporen van anabole steroi- den aangetroffen. TOP- jeugd het sterkst TER stiva LEIDEN TOP veroi gisteravond de eerste het Zomeravond-toernooi Zuiderkwartier. De korfbj uit Sassenheim wonnen finale met 9-5 van De Alg ne en kregen daardoor vo eerste keer de hoofdpri v< handen van dit toernooi jeugdploegen, dat dit jaar de zeventiende keer gehc werd. Gezien het spel eindstrijd was de eindzeg wel terecht, want na d van Wim Bavelaar diet TOP het scoreverloop, lotte van den Akker en A Verbaan zorgden ze al voor 4-2 en Annen de Mooy en Peter B< bouwden deze voorspror de tweede helft van v twintig minuten uit naai De Algemene kwam via noud Lambooy nog even tot 6-4, waarna Barbara som, één van de twee sel spelers van TOP, met doelpunten de strijd beslis 4. Alfred Lambooy en van der Kraan bepaalde^] eindstand nog op 9-5. De prijs van het zeventiend! meravond-toernooi werd uitgereikt, want Fides kon wegens de eindexa feen twaalftal op de rengen voor de verliezer de tegen Zuiderkwartier. ver li1 It tu: lo iter Aankomst Het Nederlands dameshockeyteam keerde gisteren met d( L reldbeker terug op Schiphol. Lisanne Lejeune (links) en Cicj"r Benninga droegen de cup en de bloemen binnen en werder volgens feestelijk ingehaald. ECONOMIE TOKYO Japan is als een goochelaarsassistente die, nadat ze doormidden gezaagd is en doorboord met sabels, stralend en zonder ook maar een schrammetje weer opstaat. Het land heeft de reputa tie de grootste schokken ongedeerd te boven te ko men. De Japanse economie lijkt te gedijen in tijden van inzin king. Politieke schandalen zijn aan de orde van de dag zonder dat de naoorlogse macht van de Liberale Partij er ook maar enigszins door aangetast lijkt. De maatschappij van Japan is een mengsel van kimono's en computers dat tientallen jaren van „verwesterlijking" heeft weerstaan. Politiek gezien be vindt het land zich in het wes terse kamp, maar de Japanse samenleving is zelfs voor Ja pans nauwste bondgenoten al tijd een mysterie gebleven. Na een jaar van politieke, fi nanciële en sociale beroering beginnen de mensen zich ech ter af te vragen of Japan, een land dat altijd hemeltergend lijkt te dralen op de weg naar verandering, nu eindelijk een stap vooruit doet. De Japanse autoriteiten zijn zeker in de gelegenheid ge weest hun koers te wijzigen. Een enorm omkoopschandaal bracht de politieke wereld in opschudding. De betrekkingen met de Verenigde Staten wer den vertroebeld door Ameri- ka's grote en onwankelbare handelsdeficiet met Tokyo en de vijandige reactie van de Amerikanen op de overname door Japan van Amerikaanse ikonen als Columbia Pictures en het Rockefeller Centre in New York. Na de omwentelingen in Oost- Europa vraagt Japan, de enige westerse mogendheid die zich nog wat ijzig opstelt tegenover Gorbatsjov, zich af waar het staat in het post-koude oorlog- tijdperk. Golf van paniek De grote golf van paniek en zelfmedelijden die door het land heen sloeg bij de instor ting van de aandelenmarkt in Tokyo - voor veel Japanners de belangrijkste maatstaf van de economische viriliteit van hun land, blijft echter ongeë venaard. Het was voor de Japanners zelfs een grotere schok dan voor de vele buitenlanders die tot de overtuiging gekomen waren dat Japan een manier had gevonden om de economi sche wetten te trotseren. Een inzinking van de aandelen markt is een groot probleem voor elk land, maar het was een nachtmerrie voor het land dat sinds de Tweede Wereld oorlog alles op alles heeft gezet heeft om economisch succesvol te worden. Heeft geen van deze donders lagen een blijvend litteken achtergelaten? Japan heeft er een paar, hoewel ze misschien al snel te klein zullen zijn om te zien. Maar de troebelen van de aandelenmarkt van Tokyo en de verzwakte positie van de yen zullen waarschijnlijk meer veranderen in Japan dan de andere schokkende gebeurte nissen. In eerste instantie waren de meeste Japanners verbijsterd. Per slot van rekening waren de prijzen van aandelen de af gelopen 12 jaar de hoogte in geschoten en leek er weinig reden te zijn dat daar ineens een einde aan zou komen. Vervolgens voelden de Japan ners zich bedrogen, alsof hun in één nacht iets was ontno men waarvoor ze hun hele le ven gewerkt hadden. De oudere generatie zag de in storting van de aandelenmarkt als een teken dat Japan nog harder moet werken om er voor te zorgen dat het land nooit meer een puinhoop wordt zoals na de Tweede We reldoorlog. Hun kinderen, op gevoed met Rolexhorloges in plaats van rantsoenering, za gen het meer als een bewijs voor de waanzin van een le ven vol werk zonder plezier. Melodramatische Japanse jour nalisten waarschuwden dat de zon ondergaat voor het tijd perk van de bloei en dat bin nen een paar jaar de beroemde handelsoverschotten verdwe nen zullen zijn. Veel Japan ners hadden het gevoel dat ze bezig waren af te glijden naar een leven van armoede zonder zelfs maar te hebben geproefd van de vruchten van hun suc- Zij keken nog eens naar hun bescheiden appartementen en de lange reizen naar hun werk. Zij gingen denken over hun maatschappij - waar de hypotheken de meeste Euro peanen steil achterover zou den doen slaan; waar het in het park op zondag drukker is dan in de Londende metro tij dens spitsuren; waar een spel letje golf voor de doorsnee burger niet meer dan eens per jaar is weggelegd; waar een bi zar distributiesysteem garan deert dat zelfs de Japanse goe deren in Tokyo duurder zijn dan in Londen of New York - en zij vroegen zich af of het geen tijd was 'om de prioritei ten wat te verleggen. Kwaliteit Het was niet de eerste keer dat de Japanners aan het twijfelen gebracht waren. „Het is twij felachtig of Japans economi sche groei weerspiegeld wordt in de kwaliteit van het leven in Japan", zo zei Haruo Mae- kawa, de voormalige president van de Bank van Japan al in 1987. ,iDe woonstandaard is laag, de kosten van het levens onderhoud zijn hoog en de werkuren lang". Sindsdien zijn er meer rode Mercedessen in de straten van Tokyo verschenen en is ook het aantal dure merktassen aan de schouders van de Ja panse vrouwen aanzienlijk toegenomen, maar voor de meeste Japanners is er de af gelopen paar jaar niets verbe terd. De beroering op de aandelen markt heeft de aandacht weer gevestigd op de kloof tussen de bankbalans van Japan en de levenskwaliteit van de Japan se massa. Was de oudere gene ratie tevreden met lange werkdagen, korte vakanties en krappe woningen, hun kinde ren zijn niet meer zo tolerant. Ze horen de economen zeggen dat de Japanse economie de aandelenzorgen te boven zal komen en spoedig weer zal floreren en dat tegen de eeuw wisseling het nationaal pro- dukt van Japan per hoofd van de bevolking vijftig procent zal stijgen. Door de duizelingwekkende landprijzen hebben de jongere Japanners de hoop moeten op geven ooit een huis te kunnen kopen en daarom geven zij nu hun spaargeld uit aan de ge noegens van het leven. Zij zijn minder bereid zich hun hele werkende leven aan één be drijf te wijden, of hun avon den door te brengen met klan ten van het bedrijf. Hoewel we nog niet kunnen spreken van een revolutie op het gebied van de levenswijze, is de stap naar meer ontspan ning waarschijnlijk op het mo ment de meest opzienbarende verandering in Japan. Op an dere gebieden heeft Japan echter gewoon weer de klap pen van de afgelopen 12 maanden opgevangen en is de orde snel hersteld. De Amerikaans-Japanse be trekkingen zijn ontrafeld en opgelapt - tot de volgende keer. De Japanse politiek lijkt ook nauwelijks te zijn geraakt door de opschudding van vorig jaar. Het Recruitomkoopschan- daal bracht premier Noboru Takeshita ten val en ontketen de een storm van kritiek op Japans verouderde, op geld beluste politieke apparaat. De Recruitaffaire werd echter al nauwelijks meer genoemd bij de algemene verkiezingen in februari en verhinderde niet dat de Liberaal Democraten of de parlementsleden die be trokken waren bij het schan daal opnieuw gekozen werden. Toen vorig iaar zomer Takes hita's opvolger Sosuke Uno viel vanwege zijn buitenechte lijke affaires, kregen de vrou wen een luidere stem op het politiek strijdtoneel en brach ten Takako Doi, de slimme en charismatische leider van de Japanse Socialisten, in het brandpunt van de belangstel ling. Vrije tijd wordt belangrijker in Japan. In de parken in Tokyo is het zondags vaak drukker dan in de Londense metro tijdens spitsuren. FOTO: AP Vergezocht Maar Doi is nu al weer oud nieuws. Het idee van een vrouwelijke premier in de door mannen gedomineerde Japanse samenleving lijkt al weer even vergezocht als de gedachte dat de Socialisten ooit de conservatieve Liberaal Democraten, al 35 jaar aan de macht, van de troon kunnen stoten. Hoewel stabiliteitminnend Ja pan met graagte weer terug keert tot de oude gang van za ken, wil het naar buiten toe graag van zijn sullige imago af. Waar Japan er eens genoegen mee nam uit het zicht te blij ven, lijkt het land er nu naar te verlangen mee te praten in de internationale besluitvor mende lichamen. De veranderingen in Oost-Eu ropa, de geboorte van een geïntegreerde Europese markt en de nieuwe kameraadschap van Moskou en Washington hebben Japan ervan overtuigd dat het mee moet praten over het effect van deze verande ringen op mondiaal niveau, al was het alleen maar om te zor gen dat Japan niet buitenge sloten wordt. Toshiki Kaifu, de nieuwe mi nister-president, heeft sinds zijn benoeming vele landen bezocht om duidelijk te maken dat Japan niet alleen geïnte resseerd is in het uitschrijven van cheques, maar ook zijn zegje wil doen over de ontwik kelingen in de veranderende wereld. Japan moet nu echter boeten voor de jaren van zwijgzaam heid. Het land staat niet be kend om zijn boude diploma tieke initiatieven, zeker niet in gebieden buiten zijn achter tuin in Azië. Alle grote wester se mogendheden erkennen dat Japan mee moet praten, maar tot dusver heeft het land nog nauwelijks een gehoor kunnen vinden. JOE JOSEPH (c) The Times, Londen Philips onderzoekt HDTV met Thomso PARIJS Philips en Franse staatsbedrijf Tho hebben gisteren in Parij akkoord getekend voor menlijk onderzoek en on keling van HDTV, de sie-techniek van de to< n". In het onderzoeksprograjei dat van 1990 tot 1995 wordt 7 miljard gulden vesteerd. Philips neemt van 4 miljard gulden vo< rekening en Thomson de Met de samenwerking tr ten de twee bedrijven de pese achterstand op het i van HDTV ten opzichte Japan in te halen. Idiplc In A i in k lij ga 95 miljard marl in fonds voor Duitse eenheid 1 BONN Het fonds dl eenheid van de beide landen moet financieren een kredietvolume van 9! jard mark voor van 4,5 jaar. De ministei financiën Theo Waigel ei collega van de deelstaat land Hans Kasper zijn d< teren na een bijeenkoms N; vier uur overeengekomei v Uitvoer groent^J b en fruit omhoofc DEN HAAG De èxpoi verse groente en fruit is jaar met 6,5 procent toe men tot bijna 4,5 miljart den. In het eerste kwf van dit jaar was de ruim 15 procent hoger de vergelijkbare periode vorig jaar, zo blijkt ui jaarverslag van de Alge Nederlandse Bond van G te- en Fruitexporteurs. nieuwe ontwikkeling is port van Nederlandse ten naar de DDR. In het kwartaal van 1990 w ruim 200 vrachtwagen gen rechtstreeks aan Duitsland verkocht, hex je kelijk komkommers. Dl port is de laatste weken sterker toegenomen, kort worden Nederl groenten ook aan Japan os kocht. De export daa>0, nam vorig jaar toe van 22.000 kilo. ES lille imbt ie n gew jecu bij i iem< )rogr irkin jn P twoo: iele 1 0 ikele kcinu ordt de fili e die Dt Igie'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10