orbatsjov veegt verzoek ^Baltische staten van tafel Aoeiendolheid zaait paniek in Engeland Transen zijn woedend op haatzaaier' ^e Pen Roemeense oppositie toch in verkiezingen V.» Tsjechoslowakije gaat gebukt onder toenemend geweld AGO UITENLAND CeidóeSouTtmt DINSDAG 15 MEI 1990 PAGINA 5 BUKAREST In Roemenië hebben de drie grootste op positiepartijen besloten toch aan de verkiezingen op 20 mei deel te nemen. Ze willen zo voorkomen dat het land afdrijft naar het totalita risme, zo meldden zij gisteren in een gezamenlijk communiqué. De Nationale Boerenpartij, de Nationale Liberale Partij en de sociaal-democraten blijven in de verkiezingsrace én in het voorlopige parlement om de „ware wil van de kiezers" te beli chamen. Eerder dreigden de drie „historische" partijen de ver kiezingen te boycotten, omdat hun bijeenkomsten steeds wer den verstoord door aanhangers van het regerende Front van Nationale Redding. Junglecommando biedt ruimte voor overleg PARAMARIBO Het Junglecommando heeft een „uitvoerbaar" voorstel gedaan om het vredesoverleg met de Surinaamse rege ring te hervatten. Dit heeft de voorzitter van het Surinaamse parlement, Jaggernath Lachmon, gisteren in Paramaribo ver klaard. Het Junglecommando wil aanpas singen doorvoeren in het Akkoord van Kourou. De parlementsvoorzitter wilde niet aange ven wat de verlangens inhouden, maar zei wel dat zij betrekking hebben op de ont wikkeling van het binnenland. De vredes onderhandelingen raakten eind maart in het slop nadat Brunswijk en tien van zijn mannen door legerleider Desi Bouterse werden gearresteerd. lesprekingen ANC militairen did-Afrika 51) AAPSTAD Een delegatie van het jjdafrikaanse leger zal binnenkort de Zambiaanse hoofdstad Lusaka rleg voeren met de anti-apart- jdsbeweging ANC. Volgens Nic Do ne van het Instituut voor een Al- natieve Democratie in Zuid-Afrika iASA) zullen 45 militairen, acade- ci en politici voor het eerst met het [C van gedachten wisselen over de komst van het leger in Zuid-Afri- De delegatie uit Pretoria mag ove- ens geen besluiten nemen daar zij en officieel mandaat heeft van het nisterie van defensie. Dem jan juk vecht veroordeling aan JERUZALEM Yoram Sheftel, de Is raëlische advocaat van de wegens oor logsmisdaden ter dood veroordeelde John Demjanjuk, heeft gisteren in ho ger beroep aangekondigd dat het vonnis van zijn cliënt op tien punten wordt aangevochten. Sheftel meent dat de drie leden tellende rechtbank, die Demjan juk in april 1988 ter dood veroordeelde „bevooroordeeld" was. Hij wees op de omstandigheid dat de rechters dagelijks kranteknipsels over het proces onder ogen hadden gekregen met koppen als 'Confrontatie met de beul'. Het hoger beroep van Demjanjuk begon gisteren. Als het wordt afgewezen wacht hem de John Demjanjuk bij het begin van zijn hoger beroep in Jeruzalem, strop. FOTO: AP leks irden nad Het t ech tekst :rica niet PRAAG Zes maanden na de vreedzame val van de communisten begint de „fluwelen revolutie" van Tsjechoslowakije alsnog gewelddadig te worden. Een golf van misdaad overspoelt het land, nu door de groeiende armoe de een nieuwe berooide onderklasse dreigt te ont staan. Het aantal moorden, ver krachtingen, inbraken en be rovingen in Tsjechoslowakije is drastisch toegenomen. In het land waar eens de onderdruk kende hand van de totalitaire staat de criminaliteit onder controle hield, is met grote ge schoktheid gereageerd op de misdrijven. Een van de ergste gevallen is dat van een zeven maanden oude baby, die seksueel mis handeld en gedood is door een man die was vrijgekomen dank zij de door president Va clav Havel uitgeroepen amnes tie. Zelfs het Wenceslasplein, afge lopen november het hart van de revolutie waar zich meer dan 350.000 mensen verzamel den voor een week van ge- weldsloze protesten tegen het communistische bewind, is een gevaarlijke plaats geworden. Vietnamese gastarbeiders en zigeuners zijn er aangevallen door racistische leuzen schreeuwende groepen skinhe ads. Ook toeristen zijn het doelwit van gewelddaden. Twee weken geleden werden twee Canadezen op het mid den van het plein door 200 skinheads in elkaar geslagen. Hakenkruizen Vorige week heeft de politie een aantal punkers gearres teerd die, onder invloed van drank en drugs, de sokkel van het Sint Wenceslasbeeld met hakenkruizen hadden beklad. In Bohemen en Moravië, de westelijke kant van het land, is het aantal moorden de eer ste helft van dit jaar verdub beld. Volgens de politie is het aantal verkrachtingen met ze ventig procent toegenomen en het aantal berovingen zelfs met 241 procent. In Praag al leen al werden in de eerste drie maanden van dit jaar 10.624 ernstige misdaden be gaan, vergeleken met 26.184 misdaden in heel 1989. De enorme toename van de misdaad in Tsjechoslowakije heeft tot veel boze reacties ge leid. Toen Frantisek Boeda, een achtenveertig jaar oude Praagse taxichauffeur deze maand in zijn taxi werd ver moord, vormden meer dan duizend van zijn collega's in hun taxi een grafstoet die bij wijze van protest al toeterend door het centrum van de stad reed. De taxichauffeurs eisen toestemming zichzelf te mogen verdedigen tegen kwaadwil lende passagiers. Gevreesd wordt dat het ge weld nog toe zal nemen wan neer de werkloosheid in Tsjechoslowakije dezelfde om vang bereikt als in West-Euro pa. Economen voorspellen dat van een arbeidspotentieel van zeveneneenhalf miljoen meer dan een 'miljoen mensen hun baan zullen verliezen met de privatisering van de staatsbe drijven en de afschaffing vaan staatssubsidies. Onderklasse Deskundigen zijn van mening dat door deze ontwikkeling een permanente onderklasse zal ontstaan van werkloze, on geschoolde mensen die zich niet kunnen of willen aanslui ten bij de hoofdmoot van de samenleving. „Ze dachten dat Praag maakt brief Brezjnev openbaar PRAAG De vroegere Sovjet-president Leonid Brezjnev heeft de Tsjeeho- slowaakse partijleider Alexander Dubcek vier dagen voor de Sovjet-inval in Tsjechoslowakije (1968) gemaand meer te doen voor de bescherming van het communisme. Dit blijkt uit een in de partij krant Rude Pravo gepubli ceerde brief, die de Sovjet leider 16 augustus 1968 aan Dubcek schreef. Brezjnev schreef onder meer dat hij de indruk had dat de Tsjechoslowaakse kamera den niet genoeg onderna men om de vervorvenhe- den van het socialisme te verdedigen. ze snel geld zouden kunnen verdienen nu de communisten het onderspit gedolven heb ben, maar nu merken ze dat ze er hard voor moeten werken. En dus nemen velen van hen in plaats daarvan op hun ma nier wraak op de samenle ving", aldus een Praagse psy choloog. Criminoloog Dagmar Vonko- va: „Na 40 jaar totalitair bewind willen veel mensen meer hebben dan ze zich in werkelijkheid kunnen veroor loven en ook de behoefte van de mensen aan materiële wel stand zal het misdaadcijfer nog doen stijgen". De stijging van de misdaad is een groot politiek probleem geworden voor president Ha- vel. De kritiek dat hij niet hard genoeg zou zijn valt aan alle kanten te beluisteren. Ge zegd wordt dat de tienduizen den gevangenen die hij in ja nuari heeft vrijgelaten de situ atie nog moeilijker maken. Ook heeft Havel de duur van de dienstplicht met de helft te ruggebracht, zodat er nog meer ongeschoolde arbeiders op de banenmarkt terechtko men. Havels politieke tegenstanders, met name de communisten, profiteren van de misdaadgolf nu de parlementaire verkie zingen van volgende maand naderbij komen. „Rude Pra vo", de communistische krant, brengt elke dag een „Zwarte Kroniek" van de misdaden door het hele land. Havel zelf heeft echter toespelingen ge maakt dat de communisten mogelijk verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de ra ciale spanning. „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat deze acties door iemand gestuurd worden", zo zei hij vorige week. Sleutel De meeste politici en experts zijn het er over eens dat de sleutel voor de oplossing van het probleem het scheppen van nieuwe banen is. Dit zal echter wel enige jaren vergen. En zelfs als de omschakeling van Tsjechoslowakije naar een markteconomie slaagt, zullen de meeste banen de dienstver lenende industrie te vinden zijn. Het is niet waarschijnlijk dat duizenden mijnwerkers, staal- arbeiders, voormalige partij functionarissen en werkloze geheime politiemensen genoe gen zullen nemen met een baan als ober of winkelassis tent. Dienstverlening met een glimlach was nooit een van hun sterkste kanten. PETER GREEN (c) The Sunday Times, Londen. Kohl wil versnelde verkiezing verenigd Duits parlement (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Bondskanselier Kohl verpakte het gister middag in een tussenzin netje, maar liet niettemin aan duidelijkheid weinig te wensen over: de rege ringscoalitie in Bonn stuurt aan op een ver vroegde parlementsver kiezing voor het verenig de Duitsland. Al enige tijd doen geruchten de ronde dat de regeringspar tijen in Bonn het tempo van de Duitse politieke eenwor ding verder willen opschroe ven. In dat kader zouden ze de geplande Bondsdagverkiezing van 2 december desnoods wil len opschorten, zodat kort daarna (januari 1991) geza- menlijk-Duitse verkiezingen kunnen worden gehouden. Coalitie-partner FDP is ook voorstander van vervroegde verkiezingen voor het vere nigde Duitsland. In de grote aanhang die de CDU en de li beralen in de DDR hebben ziet FDP-voorman Lambsdorff de redding van de Bonner rege ringspartijen. Gehoopt wordt dat de beide partijen in de Oostduitse deelstaten de meer derheid krijgen, zodat zij ook weer de meerderheid verwer ven in de Bondsraad (de 'Eer ste Kamer', die door de deel staten wordt samengesteld). Bij de deelstaatverkiezingen van afgelopen zondag verloor de CDU-FDP-coalitie de meer derheid in de Bondsraad aan de SPD. De Oostduitse pre mier Lothar de Maiziere is net als Kohl voorstander van snel le eenwording en een spoedige overgang naar een vrije markt-economie. Maar De Maiziere staat onder druk van de Ost-SPD, zijn coalitiepart ner, om meer sociale zekerhe den in te bouwen en het tem po van de eenwording te ver tragen. De komende dagen zullen Oost- en Westduitse be windslieden overleg voeren. lisschi opge st of l Jeltsin wil j president van 1 Rusland worden speli t arti hooj gf MOSKOU Sovjet-politi cus Boris Jeltsin heeft ge- dat hij zich kandidaat c stelt voor het president- chap van de Russische t 'ederatie, de grootste ig deelrepubliek van de Sov jetunie. Jeltsin, die bekend staat als een voorstander van radicale hervormin- jen, maakte dat bekend in :n bioscoop in Moskou waar een film over zijn le ven in première ging. (Van onze correspondent) MOSKOU Het Kremlin heeft gisteravond negatief gereageerd op de Balti- sche oproep om te onder handelen over de onaf hankelijkheid van de drie Baltische republiek. Met een enkel gebaar heeft Sovjet-leider Gorbatsjov de onafhankelijkheidsverklarin gen van Estland en Letland van tafel geveegd, door de be sluiten van de betreffende re publieken per presidentieel decreet ongeldig te verklaren. De Litouwse onafhankelijk heidsverklaring was door Mos kou al eerder ongeldig bevon den. Volgens Moskou schen den de Baltische staten de grondwet van de Sovjetunie. Vertegenwoordigers van het Letse Volksfront achten het zeer wel mogelijk dat op het presidentiële decreet een eco nomische blokkade zal volgen tegen Letland en Estland, zo als Moskou die eerder tegen Litouwen heeft ingesteld. De leiders van de drie Balti sche republiek hebben dit weekeinde in de Estlandse hoofdstad Tallin hun samen werkingsovereenkomst van 1934 hersteld en willen zo sa men het hoofd bieden tegen Moskou in hun strijd om de onafhankelijkheid. Intussen groeit in de Baltische republieken de zorg over ac ties en protesten door etnische Russen en andere etnische minderheden. In de Letse hoofdstad Riga werden dui zenden pamfletten rondge strooid waarin de burgers wer den opgeroepen vandaag de straat op te gaan en bij het parlementsgebouw te betogen om. „herstel van de Sovjet macht te eisen". Een extra reden voor de Letse autoriteiten om ongerust te zijn is de verklaring van de politie, dat zij alleen bevelen uit Moskou zal opvolgen. De verdediging van het parle mentsgebouw van Letland, nu het werk van de politie, zal daarom vermoedelijk volledig worden overgenomen door on afhankelijke bugergroeperin gen, zoals het Letse Volks front. Ook in Estland en Litouwen werden vandaag protesten verwacht van de etnische min derheden. Protest Met Amerikaanse vlaggen op de mond 'gestrikt' protesteerden deze Amerikanen gisteren voor het Hooggerechtshof in Washing ton. Zij willen voorkomen dat het hof verbranding van de vlag alsnog ongrondwettelijk noemt, zoals president Bush heeft be pleit. Eerder verklaarde het hof dat het verbranden van de Ame rikaanse vlag was toegestaan, op grond van de vrijheid van me ningsuiting. FOTO: AFP (Van onze correspondent Roger Simons) gecoONDEN In bijna vijf- i, nai jnderd Noordengelse leve holen komt voortaan oble^n Brits rundvlees meer de lunchtafel. Ook het el 'blmeentebestuur van Bir mingham, in Midden-En- geland, overweegt een rundvleesverbod in zijn 480 scholen. Het zal daar nog alleen worden opge diend wanneer de leve rancier een certificaat kan voorleggen waarop wordt bevestigd dat het vlees BSE-vrij is. Sinds 1986 zijn al dertiendui zend Britse koeien afgemaakt wegens besmetting met het BSE-virus ('bovine spongiform encephalopathy'). Britse koei en zouden het virus te pakken pen verwerkt zijn die half dol waren ten gevolge van een vi rusinfectie aan de hersenen. Dit virus heerst al sinds vorige eeuw binnen het uitgebreide Britse schapenbestand. De actie op de Britse scholen komt nadat vorige week in de Engelse stad Bristol een Sia- hebben gekregen via meel- mese kat is gestorven aan een voer, waarin resten van scha- BSE-variant. Volgens sommige deskundigen is hierdoor het bewijs geleverd dat niet alleen andere dieren, maar ook men sen vatbaar zijn voor BSE-be- smetting. Intussen is de paniek ook overgeslagen naar de Sovjetu nie. In navolging van West- Duitsland, de Verenigde Sta ten en Nederland heeft nu ook Moskou de import van Brits rundvlees verboden. Hierdoor zullen prinses Anne en pre mier Thatcher, die volgende maand als eregasten van presi dent Gorbatsjov een Anglo- Russisch banket krijgen aan geboden, genoegen moeten ne men met Argentijns rundvlees in plaats van de „prime Angus Offi rland s doe Vervolg van de voorpagina) rens i allerajARiJS Voor het eerst de na-oorlogse geschie- tnis liepen communisten, cialisten, liberalen lullisten gisteren in een- e mal lfde stoet, zij het ge- ze te heiden van elkaar, ruikel 'P gr( ulgens de eveneens aanwezi- notie' premier Rocard moest de een lorme opkomst de wereld la- ïaar n zjen jat Frankrijk „geen duide ncj van racisten en anti-se- 1. Eig ieten is, maar trouw aan zijn iditie van tolerantie en eens- andheid". wei^n enkele joodse militant raaide met een Israëlische „Geen politiek", riept darop een ander. Uit „respect or de doden" hadden de or- nisatoren gevraagd politieke uzen en borden achterwege laten. een Elzasser bistro ontlaad- zich de opgekropte woede, m groep jongeren gooide de ':en in van het etablisse ment,- waar Franse neo-nazi's onlangs de honderdste geboor tedag van Hitier herdachten. De oud-voorzitter van het Eu ropese parlement Simone Veil probeerde tevergeefs de woe dende jongeren tegen te hou den. Het was overigens het enige incident tijdens de beto ging- Jean-Marie Le Pen was voor velen de kwade genius. De als 'haatzaaier' verguisde FN-baas distantieerde zich bij voorbaat van de stille tocht door op het zelfde moment een pefsconfe- rentie te organiseren. Ver schillende Franse media boy cotten de conferentie vanwege het „provocerende aanvang- suur". Na de grafschendingen in Frankrijk en het Israëlische Haifa zijn gisteren ook in Zweden en Duitsland schen dingen ontdekt. In het Zweed se Lund moest in het weekein de een begraafplaats voor joodse vluchtelingen het ont gelden. Van minstens vijftien graveri, waarin de stoffelijke E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vlak voor de boegspriet van Peer's schip passeert ,,'t a|eepaertDe hele bemanning staat klaar bij de vuurmonden om vijand de volle laag te geven, maar tegen ieders verwachting geeft Rob geen bevel om te vuren. „Maar kapitein", roept de irstuurman verwonderd uit, „zo'n kans krijgen we nooit „Ik heb andere plannen, stuurman", antwoordt Rob, „we ten koers naar Paré, het roversnest van de renegaat Soliman ir Reis, die vroeger gewoon Peer de Schuymer heette, en zijn w PPei 11 Sn handlanger Bey Mohammed Ali. Daar zuchten zestig brave Ne derlandse zeelieden in gevangenschap. Wij gaan ze bevrijden". De stuurman begrijpt niet, hoe kapitein Robert Janszoon dit alles zo precies weet, maar hij heeft er ook geen idee van, dat de ge zagvoerder van ,,'t Seepaert" het journaal van Peer de Schuymer bijna uit het hoofd kent... En wie er ook niets van begrijpt is Peer, die verwonderd ziet, hoe zijn belagers zonder een schot af te vuren de steven wenden en wegzeilen. Grootste kerncentrale DDR zeer gevaarlijk OOST-BERLIJN De groot ste kerncentrale in de DDR, Greifswald aan de Oostzee, is zo gevaarlijk dat zij onmiddel lijk moet worden gesloten om een tweede kernramp zoals in Tsjernobyl in april 1986 te voorkomen. Dat is de conclu sie van een commissie van on afhankelijke West- en Oost duitse deskundigen in een rap port dat gisteren is versche nen. Zij bestempelen de veilig heidsystemen en andere appa ratuur in de vier reactorblok- ken van de centrale als volko men onvoldoende. „Het gevaar van een catastrofaal falen van het reactordrukvat kan niet worden voorkomen door appa ratuur te vervangen of tech nisch te wijzigen", zo luidt hun hoofdconclusie. Shamir stelt Palestijnse universiteiten weer open JERUZALEM Premier Yitzhak Shamir van Israël heeft gisteren aangekondigd dat de zes Palestijnse universi teiten in de bezette gebieden, die kort na het uitbreken van de intifada eind 1987 waren gesloten, weer open zullen worden gesteld. Als reden voerde hij aan dat het Pale stijnse geweld in de bezette ge bieden de afgelopen maanden aanmerkelijk is teruggelopen. DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER YS weer in contact met Albanië WASHINGTON Amerikaanse en Albanese functionarissen hebben onlangs besprekingen gevoerd over normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. Het was het eerste officië le contact tussen beide landen sinds meer dan vijftig jaar. De relaties tussen de twee landen werden in 1939 verbroken, nadat Albanië was binnengevallen door het toenmalige fascistische Italië. De communisten kwamen in Albanië in 1944 aan de macht, waarna het land in een isolement heeft geleefd. Vol afschuw slaat deze man zijn begraafplaats in Clichy-sur-Bois resten liggen van mensen die uit Duitse concentratiekampen voor medische behandeling naar Zweden kwamen, werd de steen vernield. In het Westduitse Turkheim werd in het weekeinde een ge hand voor zijn ogen als hij ziet besmeurd is. denk-en begraafplaats voor slachtoffers van het concentra tiekamp Dachau het doelwit. Op het terrein werden grafste nen van hun plaats gerukt en vernield. De politie vermoedt dat de daders skinheads zijn, het graf van zijn familie op de FOTO: EPA die zaterdag in het naburige Mindelheim huishielden. Daar werden bloembakken en tele fooncellen vernield en werd een voorbijganger in elkaar geslagen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5