Hein van Berkel 40 jaar in de ban van orgelcultuur Ouderen in actie voor kwetsbare leeftijdsgenoten LANGS OMWEGEN Symposium over gynaecologie Opleiding voor ziekenverzorgers verhuist maandag naar Oegstgeest mei [DEN OMGEVING £eidóe<3ou/UMit dinsdag is mei 1990 pagina 13 VEENDER LOOFT DE HEER OP KLAVIEREN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via )\ot ziens h conducteur schreef op juni 1988 een bekeuring [aan een 22-jarige Leid- Lrouw die reisde zonder fze in het bezit was van destijds geen geld had I een biljet te kopen. I ik moest per se naar H and toe. Ik dacht: Ik ruik maar een leugen- I om bestwil". „En dat M vulde kantonrechter ran Leeuwen aan, „dat y uw abonnement was geten. Een dure manier k reizen is dat". begreep dat de vrouw boete niet had kunnen den omdat ze nooit een «ptgirokaart had ont- I gen van jusititie. Die M gestuurd naar een es aan de Lange Mare de verdachte verklaar- ]dat ze daar nooit had oond. „Ik heb nooit acceptgirokaart gehad iat vind ik raar. Als ik wel had gekregen, dan ik zonder meer be- ^1", vertelde ze. De onrechter viel bijna zijn stoel: „Maar u toch zelf dat verkeer- dres opgegeven aan de lucteur, dan moet u p[ klagen dat u geen ac- J ^Igirokaart van ons hebt ^^Xtngen". vond de vrouw op beurt ook een onzin- redenering. „Want", ze, „ik heb nu toch ook oproep gekregen om h. te komen. Ze weten adres dus wél". Rech- BVan Leeuwen legde uit ETldat gegaan was via de Ngerlijke stand van de 'Teen te Leiden, cier van justitie C. |er had haar conclusie jétrokken. Ze eiste „het pond", namelijk een van 75 gulden. ,fcnt dat mevrouw deze isactie niet heeft ge- jgen heeft ze geheel aan (zelf te wijten". Kan- rechter Van Leeuwen het daar helemaal eens. (chillend reageerden ïficier en rechter ech- fop een volgende ver- bte. Ook die had zon- kaartje in de trein ge in. De 23-jarige Rotter- hmer bleek geen woord lerlands te kunnen iken en dus ging Van juwen over op het En- Dat ging hem redelijk af, maar hij kon [irden zoals acceptgiro studiefinanciering bitkering maar moeilijk (talen. Zijn Engelse zin waren dus doorspekt Nederlandse termen. |officier weigerde om in Engels haar eis (een jte van 65 gulden) uit te iken. Dit omdat het Serlands de officiële (rtaal is in de rechtza- Geduldig vertaalde de hter de woorden van de (cier. Nadat hij had uit- 1 dat het nog wel maanden zou duren rdat hij de „acceptgiro- |rt" zou krijgen, had de jterdammer geen pro- inen meer met dat be- De rechter vonniste form de eis. m kostte Van Leeuwen moeite 'om een 23-ja- Leidenaar te overtui- De man fietste in de lege ochtend 'van 8 au- jtus 1988 met een maat de Kalvermarkt. Hij toen een grote beton- bij zich. Agenten lurden het tweetal om- de plaatselijke ver- ling staat dat het ver in is om 's nachts met ekers werktuigen straat te gaan. De jeman ging voor het de kantonrech- meteen in de verdedi- wist helemaal dat dat verboden was f)vendien was hij heie niet van plan om er- een inbraak te ple- „Maar", reageerde Leeuwen geduldig, „u iet toch wel dat het heel makkelijk is om met een lonschaar kettingsloten fietsen door te knip- De rechter voegde echter aan toe dat hij 'an uitging dat de Lei- naar geen verkeerde be llingen had. officier achtte het feit frezen en eiste de „stan- ïrdboete" van 110 gul- „Dat kan toch niet", (»rok de man. Vanwege slechte financiële om- mdigheden van de man 'veerde de rechter dat fit ziens", zei Van Leeu- p. „Uhh...of niet tot fc herstelde hij snel- fckbaar was hij even ■"leten dat hij had ge- I dat hij was uitgegaan m de goede bedoelingen de verdachte. JANET VAN DIJK DGB WORDT STICHTING OUDERENWERK LEIDEN Met de vrij- willigersdag die morgen wordt gehouden slaat de Stichting Ouderenwerk drie vliegen in één klap. Er wordt officieel afge stapt van de naam Stich ting Dienstencentrum Ge coördineerd Bejaarden- werk (DGB) ten gunste van Stichting Ouderen werk, daarnaast wordt de Agendacommissie, een soort medezeggenschaps raad, voorgesteld en ten slotte wordt geprobeerd ouderen te interesseren om vrijwilligerswerk voor leeftijdgenoten te maken. „En we maken er ook nog een leuke dag van", voegt voorzit ter A. Bakker van de Agenda commissie daaraantoe. De vrij- willigersdag moet jaarlijks te rugkeren, georganiseerd door de oudere vrijwilligers zelf. Deze activiteit en de instelling van de Agendacommissie zijn het gevolg van veranderingen bij de Stichting Ouderenwerk. Aanleiding daarvoor was de nota Ouderenbeleid in Bewe ging die anderhalf jaar gele den werd uitgebracht door de gemeente. Gevolg was een verandering van prioriteiten bij het DGB. „Meer nadruk op coördinatie en advies en min der op het organiseren van so ciaal-culturele activiteiten", aldus J. van Keulen van de Stichting Ouderenwerk. „Niet dat de sociaal-culturele activi teiten in de vergetelheid ra ken. Daarvoor zorgen de oude re vrijwilligers". Die vrijwilligers krijgen een grotere rol. Van Keulen: „We hebben in de loop van de tijd een andere kijk op ouderen gekregen. Vroeger werd alles voor ze gedaan. Maar waarom? Een oudere is niet per defini tie hulpbehoevend. Oudere is ook een heel relatief begrip. Wij hebben grofweg een twee deling gemaakt: weerbare ou deren en kwetsbare ouderen". Geïsoleerd De weerbare ouderen kunnen in de filosofie van de Stichting Ouderenwerk veel doen voor de kwetsbare ouderen. „Dan snijdt het mes aan twee kan ten. De weerbaren kunnen en willen vaak erg graag van al les doen voor anderen. Ze blij ven zelf aktief, betekenen wat voor anderen en dat geeft veel bevrediging", méént Van Keu len. „Het helpt ze ook om niet geïsoleerd te raken. Daarbij is het voor de kwetsbare oude ren heel gunstig dat er oudere vrijwilligers voor ze aan de slag gaan. In een rustig tempo kunnen ze geholpen worden, zodat ze langer zelfstandig kunnen blijven wonen en le ven". Om de rol van de vrijwilligers vorm te geven, is een „soort medezeggenschapsraad" ge vormd van zeven oudere vrij willigers: de Agendacommis sie. Daarin zitten ouderen die nu al actief zijn bij verschil lende vormen van hulpverle ning. De commissie krijgt de mogelijkheid leden voor het stichtingsbestuur af te vaardi gen, praat mee over het beleid van Ouderenwerk en staat binnen de stichting naast het bestuur en de betaalde mede werkers. Via de Agendacom missie moeten de vrijwilligers met elkaar in contact komen. „We denken aan het instellen van een blaadje en door het jaarlijks houden van een vrij- willigersdag", aldus Bakker. De eerste vrijwilligersdag, die morgen vanaf 10.00 uur in de Regenboog aan de Watermo len 1 wordt gehouden, is een speciale. J. van Keulen vertelt over de verandering van DGB naar Stichting Ouderenwerk. Ook wordt het reglement van de Agendacommissie gepre senteerd en kunnen vrijwilli gers met de commissie kennis maken. Bovendien is het de bedoeling dat er veel ouderen zich als vrijwilliger aanmel den, want de vraag naar hulp is nog steeds groter dan het aanbod. „Maar we gaan ook leuke dingen doen meldt Bakker. Zo is er een lunch in de vorm van een koud buffet, treedt trio Nostalgia op met liedjes en conferences en ver zorgt damesorkest Musika een optreden. NOORDWIJK Zin en onzin van routinehande lingen in de gynaecologi sche chirurgie worden donderdag en vrijdag be sproken tijdens een twee daags symposium in Noordwijk. Dan presen teert ook de Stichting Co bra Research zich in Hotel Oranje. De stichting is een samen werkingsverband vah vier ziekenhuizen op het gebied van wetenschappelijk gynae cologisch onderzoek. De aca demische ziekenhuizen van Rotterdam en Leiden en de Haagse ziekenhuizen Leyen- burg en Westeinde bundelen hiervoor al sinds enige tijd hun krachten. Tijdens deze zogeheten Co- bradagen komen nieuwe ont wikkelingen op gynaecolo gisch chirurgisch gebied aan de orde. Bijvoorbeeld moder ne behandelmethoden die in de plaats kunnen komen voor het verwijderen van de baarmoeder, of gynaecologen die zelf borstafwijkingen be handelen in plaats van alge meen chirurgen. Gesproken wordt ook over chirurgisch handelen dat is ingeslepen door opleidingstraditie en persoonlijke voorkeur. Zo worden in veel ziekenhuizen nog steeds de eierstokken met de baarmoeder verwij derd, hoewel medisch gezien voor het eerste geen aanlei ding bestaat. Kantoor EWR in Voorschoten wordt gesloten VOORSCHOTEN Het Voorschotense kantoor van de N.V. Energie-en Watervoor ziening Rijnland (EWR) zal eind deze maand of de komen de maand worden gesloten. De Voorschotenaren kunnen dan alleen nog terecht bij het kan toor van de EWR in Katwijk. De meeste vragen zullen tele fonisch afgehandeld kunnen worden. Mensen die slecht ter been zijn kunnen, als hun vraag telefonisch niet kan worden beantwoord, worden bezocht door een medewerker van het energiebedrijf. Volgens de EWR functioneert het kantoortje in Voorschoten niet goed. Men moet voor elektriciteit, water en gas op verschillende tijdstippen naar het kantoor. De sluiting onder deel van de bezuinigingsmaat regelen van het bedrijf. De ge meente Voorschoten heeft zich bij de sluiting neergelegd on der voorwaarde dat de EWR zich soepel opstelt bij het af handelen van klanten. OEGSTGEEST De Centrale Opleiding Ziekenverzorgen den verhuist maandag van de Vestestraat in Leiden naar de Pieter de Hooghlaan 2 in Oegstgeest. De opleiding, die vanaf dat moment het Oplei dingsinstituut Poelweyde heet wordt ondergebracht in het gebouw van de voormalige Oudenhofschool. Dat gebouw is gerenoveerd en uitgebreid en bevat nu elf theorielokalen, twee praktijklokalen, video- ruimte en verschillende staf- kamers. Daardoor kan de in stelling nu heel wat beter uit de voeten. Het opleidingsinsti tuut verzorgt de theoretische opleiding tot ziekenverzorgen de. Dat gebeurt in samenwer king met de verpleeghuizen in de regio. Poelweyde is vanaf 21 mei bereikbaar via 071- 153043. Tennispaviljoen voor Adegeest Het nieuwe tennispaviljoen van tennispark Adegeest in Voor schoten (foto) wordt op zondag om 15.00 uur officieel geopend door burgemeester mr. P. Cannegieter. Daarmee is het tennis park aan de De Ruytersingel, dat een jaar geleden officieel in ge bruik werd genomen, compleet. Het park bevat acht seniorenba- nen, twee jeugdbanen en twee oefenkooien. Er zijn momenteel 750 gebruikers. FOTO pr [door [Ton Pieters gen we een Gregoriaanse mis. Liever geen drumstel. Maar schrijf dat nou in hemelsnaam niet op, want dan krijg ik last met pastoor Mussert, met wie ik het overigens erg goed kan vinden. Net zoals ik fijn kan samenwerken met dirigent Wim van Beek, na 35 jaar werken met Gerard Kuipers in de „Presentatie". Er is een goeie, gezellige sfeer in het koor en we onderhouden de beste contacten met elkaar. Ik repeteer graag met ze". Het is een hele onrust als je zo creatief bent. Achter in de tuin bij Do en Hein staat een spaarzaam bevolkte volière. Daarvoor schilderde Hein van Berkel, als Veense „Mesdag", een achtergrond, een panora ma van Hollands boeiend, bloeiend polderlandschap, met in de lucht een Flying Dutchman op weg naar Schiphol. De vijver met goud vissen is inmiddels leegge roofd door gretige reigers, maar er zijn in elk geval nog wat salamandertjes waar die grijze ouwe mannetjesvogels met hun natte kuif niet van houden. In elk geval heeft Hein van Berkel, die hobbyist is geble ven, een zit van 40 jaar achter de rug en hij houdt voet bij stuk: „Het moet een beetje melodieus zijn en gemakkelijk in het gehoor liggen". Het ge zamenlijk koor kan zich in die opvatting vinden en zo ademt alles nog steeds de sfeer van die kleine Hein van Berkel. Volgende week zon dag kunnen we dat nog eens ervaren, als Hein van Berkels jubileummis op vleugels van zijn eigen muziek de „St.Jaco bus de Meerdere" wordt bin nengevoerd om geestelijk voedsel te zijn voor het Oude Weteringse kerkvolk. Vraag niet hoe Hein het allemaal ge daan heeft. „Voorlopig kan ik vooruit, als de gezondheid goed blijft. Iets wat je graag doet geef je niet zo gauw op". Het voornaamste is dat hij het er op heeft zitten. Gloria, Laus en Honor tibi sit..." Als het aan Hein van Berkel lag liet hij de beker aan zich voorbij gaan. Een huldiging is wel zowat het laatste waarop hij zit te wachten. Maar Hein komt er niet onderuit. Zondag 27 mei is hij jubilaris, of hij wil of niet. Dan gaat de paro chie en koorgemeenschap van Sint Jacobus de Meerdere in de Meerkreuk van Oude We tering vieren dat Hein van Berkel (72) veertig jaar lang de kerkelijke liturgie met or gelspel heeft opgeluisterd; niet slechts in de Meerkreuk, maar ook in andere Alkema- dese kerken die aan zijn klankrijke zorgen waren toe vertrouwd. Om half elf is de Hoogmis ter zijner intentie. Dan zingt „zijn" gemengd koor van toegewijde dames en heren Heins eigen latijnse Missa Cecilia. Hein zal dan niet, zoals een echte jubilaris betaamt, voor aan in de bank zitten met vrouw en kinderen. O nee, daar krijg je Van Berkel van z'n leven niet. Als hij er dan toch aan moet geloven, dén in volledige functie aan het or gelfront. „Die Mis speel ik zelf. Dat laat ik niet aan een gastorganist over. Het is al erg genoeg dat ik in het zonnetje gezet moet worden. Maar ja, men wil dat nu eenmaal". Hein van Berkel, met ver zorgde grijze kuif, heeft niets weg van een feestvarken. „Ik heb een hekel aan al die poes pas; doe maar gewoon", zo is zijn echt Veense mentaliteit. Eigenlijk is het zo, dat hij al leen afkerig is van al het pu blicistische lofgeklater. Hij wil het allemaal heus wel we ten, als het maar niet in die krant moet. „Ik heb een gloei ende hekel aan al die poes pas", zei hij jaren geleden al, toen enkele missen van zijn hand aan het volk Gods en al lerlei korenbestanden gepre senteerd werden. „Over het verleden wil ik helemaal niet praten". Maar in zijn gouden hartje bewaart hij toch wel dierbare herinneringen die „gevierd" worden in zijn ei gen kamertje bij de Van Ber kels aan de Berkenweg in de Veen. Daar staat een hoogst origineel Hammond-orgel, waar Hein bijzonder trots op 071-122244. Hein van Berkel: „Voorlopig kï is en dat nog steeds de schoonste en krachtigste ak koorden voortbrengt: „Daar kunnen die elektronische din gen van tegenwoordig ge woon niet aan tippen"*. Ken je ze nog?" Aan de muur een portretten galerij. „Ken je ze nog?", vraagt Hein quasi terloops. Jawel, daar heb je die orgel prominenten van de lichte toets: de onvergetelijke Cor Steijn of Stein, en de grijze leeuw van het bioscooporgel, Bernard Drukker, volgeling van de fameuze Engelse Regi nald Dickson op het BBC-or- gel. „En ken je deze jongeman nog?" Wel zeker, dat is het knaapjé Willy Alberti. Keurig in een colbertkostuum uit de jaren '50. Hein van Berkel heeft zo z'n reminiscenties. Maar hij wil er niet meer over i ik nog even vooruit". praten. Ook niet over de tijd dat hij in het amusementgen re bezig was en Valses Muset tes Paris en Automne, „apachen-muziek" produ ceerde voor een muziekuitge verij. Dat waren Heins stoute en wilde jaren, „en dat weet iedereen allang". Het gaat nu om de kerk en de bijbehoren de koor- en orgelklanken. Of Hein nog wat uit het ver-, leden van zijn 40 jaren orgel spel kan opdiepen?, vraag ik hem bij gelegenheid van zijn jubileren. Van Berkel duikt ergens in zijn „archief": een grote enveloppe vol ongeda teerde knipsels en program ma's. Hij zoekt zich rot in die stapel met flarden van herin neringen. „Ik bewaar alles", zegt hij zoekend, „Maar je hebt er niets aan als je iets wil vinden". We zoeken naar hoogtepun ten in Van Berkels kerkelijke carrière. Daar heb je de Ceci lia Mis. „Z'n eerste Mis en de mooiste", zegt Heins vrouw Do die haar Pappenheimer goed kent; „ja, Latijn hè!". Voor sopraan, alt en bas. Dat was in '76, veertien jaar gele den. Daarna kwamen er nog drie „Hollandse" missen. Hein van Berkel: „Die worden in ongeveer 25 parochies in de hele regio in het westen, Bol len-, Rijn- en Veenstreek, nog gezongen. M'n laatste, de Mis sa van Onze Lieve Vrouw Geboorte, zal nu een jaartje oud zijn. Ik heb er ook een jaar op gewerkt, na ingevin gen en blijmoedige stemmen in m'n binnenste. Tweestem mig en tegelijk voor volks zang. Zeg maar volkszang met begeleiding. Die Mis doet het niet erg, ondanks alle tamtam die jullie er nog in de krant voor gemaakt hebben. Ik vind hem zelf ook niet zo geweldig. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Die andere, die zijn veel mooier, en die Latijnse is zelfs pittig, een beetje moeilijker". Dat is een aardig criterium, vind ik. Overspannen „Ik was als jongeling destijds bij de (Maria) congregatie. Ik zal een jaar of 18, 19 geweest zijn. Toen speelde ik daar al als organist in de oude Sint Petrus' Banden in de Veen. Los vast. Later werd het de Maria Presentatie, in de nood kerk zelfs, die oude inmakerij van Piet de Jong. In '51 speel de ik in de nieuwe kerk. Ik was toen de vaste organist, maar ik deed toen ook de Ja cobus de Meerdere erbij: twee koren en twee orgels. Met hoogtijden had je geen eens tijd om een kopje koffie ertus sen door te drinken. Dat werd te veel. De dokter zei ook al: Hein, doe het maar wat kal mer aan. Ik was een beetje overspannen geraakt. Toen heb ik gekozen voor de Oude Wetering. Door de week is het ook veel spelen in de om geving, als „nood", en als er geen andere organist voor handen is". „Ik heb van alles gedaan, wat heb ik eigenlijk niet gedaan? Ook piano- en orgelles gege ven. Was semi-musicus. Ik ben ook vanaf '46 gediplo meerd pedicure geweest. Nee, dat doe ik niet meer, ik heb nog een doodenkel klantje". Ik sta op het punt, mijn eigen zorgelijke, ingegroeide en van allerlei andere vreemde struc turen voorziene teennagels hem in zijn welwillende, ver zorgende aandacht aan te be velen. Maar ik zie daar maar vanaf, wetend dat Hein nog slechts oog en oor heeft voor de lof des Heren die in psalm 150 grote hoogten bereikt en, muzikaal, allesomvattend is. Het gaat bij Hein van Berkel we zien op de televisie een gedeelte van de inwijdings plechtigheden van de Maas trichtse Servaas-basiliek en Hein neuriet een tijdje het Of fertorium mee: „Prachtig is dat" om de kerk en derzel- ver muziek, „de rest is niet nodig", vindt Hein, die op het klavier „geënt" werd door „onze Jan van der Meer" en Leidse organist Bram Martijn, en die ooit harmonieleer stu deerde en zich daardoor kon toeleggen op het schrijven van Missen. En dat is hem uitstekend afgegaan. Een jaar tje geleden bekroop hem nog de lust om „een Ave Maria te proberen" Maar toen had hij er niet zoveel puf in en op het moment is die puf er ook niet. Wat dat betreft is het dus maar afwachten. Wellicht komt er nog eens een nieuwe inspiratie die zijn vroom en muzikaal gemoed zal treffen. Gregoriaans „Ik vind de Latijnse kerkmu ziek, het Gregoriaans, nog steeds mooi. Elke maand zin-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13