:icidóc6oirtcuit Ioran wil samenwerking met Leidse bedrijven 1 Schot in plan Vrouwenkerkplein Klassiek cadeau STAD OMGEVING/KUNST/RTV Buurthuis Matilo staakt strijd tegen gemeente POOLSE BURGEMEESTER ONTMOET LEIDSE RAAD IsssM, Uitbouw van flats inzet conflict bewonerscommissie CcicLc Souatmt IJolAt cheko «np i i. i MnnnrrnTf/ni\Trri\rTnru T\r cl DINSDAG 15 MEI 1990 PAGINA 11 de m IBS breidt kantoor uit )EN NBBS-Reizen heeft vanmiddag het of- startsein gegeven voor een uitbreiding van idkantoor aan de Leidse Schipholweg. vier uur stortte Y. Budding uit Al- Jhet eerste beton voor de uitbreiding. Zij Tweken geleden de honderdduizendste klant den (est «hooi fcidc het [wel H en reis boekte bij NBBS. jtbreiding van het kantoor omvat duizend ante meter. Deze is noodzakelijk door de ster- roei die het reisbureau doormaakt. Boekten jaar in de periode tot 1 mei nog 85.000 men- reis bij de NBBS, dit jaar waren dat er al r dan 100.000. Met name bij zes postkanto- et een reisbalie groeide de omzet sterk. Bij de ooit begonnen als reisbureau voor studen- werkten in 1986, het jaar dat het huidige kantoor werd geopend, iets minder dan 300 n. Nu zijn dat er 364. De helft van hen is taam op het Leidse hoofdkantoor. De ande rerken bij de 34 vestigingen elders in het NOODGEDWONGEN TOCH IN SKIL LEIDEN „Het geld is op, we worden nu dus wel ge dwongen om toe te treden tot de stichting Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL). Maar we zetten echt niet onder elk contract onze handtekening. En ik vrees dat er zo'n 15 mensen zullen vertrekken bij Matilo als we instappen bij de SKIL". Dat zei A. Engles van stichting Meerburg vanmorgen. Meer burg organiseert nu nog de ac tiviteiten in het buurthuis Ma- Matilo draait al sinds 1 januari op het eigen vermogen van de stichting. Vanaf toen bevroor de gemeente de subsidie aan Meerburg. Aanleiding was dat Meerburg niet wilde toetreden tot de SKIL. Op 28 februari wees der Raad van State een schorsingsverzoek van de stichting Meerburg af. Meer burg, wilde zo afdwingen dat de gemeente Leiden Matilo weer subsidie zou moeten ver strekken. Matilo wil niet in de SKIL op gaan, omdat het buurthuis vindt dat te weinig zeggen schap over het beleid over blijft. Verder zouden tal van cursusleiders bij Matilo weg gaan als toegetreden zou wor den tot de SKIL. Engles zei vanmorgen te vrezen dat on geveer vijftien mensen bij Ma tilo zullen vertrekken. Toch' hoeft het niet zo'n vaart te lo pen. „We wachten nog een paar dagen op een uitnodiging van de gemeente om te praten. Wethouder Van Dongep heeft dat een maand geleden be loofd. Anders gaan we zelf naar de gemeente toe om ze aan de belofte te herinneren. Onder welke voorwaarden we toetreden hangt af van het ge sprek met de gemeente". De SKIL is per 1 januari opge richt en het was de bedoeling dat alle club- en buurthuizen erin zouden opgaan. Doel van de gemeente was het eerlijker verdelen van de subsidies aan de diverse club- en buurthui zen. Ook wil de gemeente meer greep krijgen op het per soneel dat bij de huizen in dienst is. Zo zou het makkelij ker moeten worden personeel van het ene naar een ander buurthuis over te plaatsen. Wijkverpleegkundigen in actie voor CAO LEIDEN Een grote groep Leidse wijkverpleegkundi gen houdt donderdag een werkonderbreking tussen 12.00 en 14.00 uur. Dit in verband met de CAO-onder- handelingen. Bij de centrale administratie voor wijkver pleging aan de Oude Rijn worden door in het zwart ge klede wijverpleegkundigen stencils uitgedeeld en span doeken opgehangen. M. Logtenberg onderscheiden LEIDEN M. Logtenberg is vanmiddag benoemd tot Officier in de Orde van de Oranje Nassau. Burgemeester C Goekoop speldde Logtenberg die met vut gaat als hoofd van de directie reiniging, havens en warenmark ten hem de onderscheiding op tijdens zijn afscheid in de raadszaal van het stadhuis. Logtenberg neemt tevens af scheid als directeur van de Gemeenschappelijke Rege ling Vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei). Laatste open podium Horus LEIDEN De Leidse folkclub Horus houdt vrij dag zijn laatste open podium van dit seizoen. Dat gebeurt in De Waag aan de Aal markt 21. Solisten en groepen die dan willen optre den kunnen zich nog aanmelden via 01717-2726. Publiek is vanaf 21.00 uur welkom. Toegang gratis. leiden Het ge meentebestuur van het Poolse Torun wil con- acten leggen met het ATFXV ■,ei<^se bedrijfsleven. LAltAliwe zoeken aansluiting ij de economische rkt. Heeft u sugges- ies of voorstellen om samenwerking op :onomisch niveau te jaliseren?". lat was een van de vragen lie de burgemeester van To wn gisteravond stelde aan jen afvaardiging van Leidse gemeenteraadsleden. De in formele bijeenkomst in het itadhuis was een van de on- lerdelen van het program- ka dat een Poolse delegatie leze week afwerkt. Het be zoek van de Polen vloeit voort uit de stedenband tu- sen Leiden en Torun. Op de vraag, van burgemees ter S. Kowalski kwam geen concreet antwoord. Burge meester C. Goekoop vertelde later dat er maar weinig mo gelijkheden zijn om vanuit Leiden de economische situ atie in Torun te verbeteren. „Op kleinschalig gebied zijn er wel mogelijkheden. Met behulp van de Kamer van Koophandel kan bijvoor beeld technologische kennis en kunnen andere gegevens worden uitgewisseld. En verder kunnen we wat toe ristische impulsen geven door bijvoorbeeld aandacht te schenken aan het gebied. Maar het moet allemaal langzaam groeien". Volgens Goekoop hebben de Polen vooral behoefte aan „kapitaalsinvesteringen". „De verouderde machines moeten bijvoorbeeld vervan gen worden". Grote investe ringen kunnen echter alleen worden gedaan door inter nationale ondernemingen, „en daar hebben we er in Leiden niet zoveel van". R. van Schreven, namens Groen Links betrokken bij de werkgroep die de steden band onderhoudt, vertelde dat wel wordt onderzocht „wat je als Leidse onderne mers in Torun zou kunnen doen". „Want de stedenband is meer dan alleen een fol kloristische uitwisseling. Maar op gemeentelijk ni veau kunnen we natuurlijk niet de grote economische Werkloosheid De gemeenteraadsvoorzitter in Torun, B. Ptaszynski, zei dat de werkloosheid mo menteel het grootste pro bleem is in de stad. „Met dit verschijnsel zijn we nog nooit geconfronteerd. Ineens is het er en ineens moet er een oplossing komen. Daar hebben we helemaal geen ervaring mee". Torun heeft 200.000 inwoners. Er zijn momenteel 3000 werklozen maar dat aantal groeit hard, aldus Ptaszynski. J. Brzuskiewicz, lid van het burgercomité dat door de vakbond Solidariteit wordt gesteund, was het niet hele maal eens met zijn plaatsge noot. „De werkloosheid vormt een groot probleem maar het grootste probleem is dat de mensen te maken krijgen met keuzes. Die moeten ze maken, en daar van moeten ze zich bewust worden. De mensen zijn tot nog toe niet ondernemend geweest, ze hebben bijvoor beeld nooit zelf naar oplos singen van problemen ge zocht". Verkiezingen Uitgebreid werd gesproken over de eerste vrije gemeen teraadsverkiezingen die in Polen op 27 mei worden ge houden. In Torun doen twaalf partijen daaraan mee. Gemeentesecretaris L. Bo- rowski houdt zich intensief bezig met de organisatie van de verkiezingen. Over de Een delegatie uit Torun sprak gisteravond met Leidse gemeenteraadsleden. Op de foto van links naar rechts: J. Bruskiewicz, lid van het door Solidariteit gesteunde burgercomité en lid van het Poolse parlement, gemeentesecretaris L. Borowski, een tolk, burgemeester C. Goe koop, gemeenteraadsvoorzitter B. Ptaszynski en burgemeester S. Kowalski. opkomst zei hij: „Ik ben op timistisch, ik denk dat twin tig tot vijfentwintig procent van de mensen zal stem men". Deze opmerking leid de tot hilariteit onder de Leidse gemeenteraadsleden, die zich grote zorgen maken over het lage opkomstper centage bij de verkiezingen in maart, toen 55 procent van de Leidse kiezers naar de stembus ging. Brzuskiewicz is optimisti scher dan de secretaris en denkt dat de opkomst tussen de vijftig en zestig procent zal liggen. De burgemeester van Torun sprak de ver wachting uit dat het door Solidariteit gesteunde bur gercomité tachtig procent van de stemmen zal krijgen. De kerken spelen een grote rol bij de verkiezingen, zo FOTO: WIM VAN NOORT antwoordde gemeentesecre taris L. Borowski op een vraag van Van Schreven. „De kerk neemt nadrukke lijk geen deel aan de verkie zingen maar werkt heel nauw samen met het burger comité dat wordt gesteund door Solidariteit. Ik durf zelfs te zeggen dat de chris telijke partijen minder steun van de kerk genieten dan Solidariteit". |rosport wordt ede sportzender |le kabel Ien/oegst- 1STEurosport komt op de kabel. Een 'ORBs van klachten heeft piverse gemeenten in egio die deel uitma- van een gemeen- Ippelijke regeling 1) hiertoe gisteravond besluiten. Dit bete niet dat Sportnet, dat ile maanden geleden Eurosport in de kwam, verdwijnt. kport gaat namelijk wor- juitgezonden via een ka- dat uiteindelijk is be- voor een Franse zender. £ng er geen goede Frans- zender zich aanbied de kabel, mag Eurosport fan gebruik maken. De ibestaat dat deze sportzen- fus meer moet verdwijnen wel een Franse zender aldus de Leidse wet- |er P. Bordewijk die gis tend tot voorzitter van de Jwerd gekozen. verschillende gemeen- i de regio waren na de ing van Eurosport naar |net klachten binnen ge- Sportnet zou te veel (Hkaanse sporten laten •aaide takken van die in Nederland erg po- r zijn. onderbelichten. Zo iportnet niet de rechten het komende WK-voet- (lebben verworven en Eu- t wel. De reden dat het net indertijd door de CAI i Eurosport werd verko- heeft te maken met het lat Sportnet een dubbeltje lansluiting meer betaalde, omende maanden zijn er i regio dus twee sportzen- Z: via de kabel te ontvan- ven actief erenwijk )EN Dieven waren gis- actief in de Merenwijk. laaiden in totaal vier kel- oxen leeg. De buit uit een erbox aan de Sperwer- 1 bedroeg een zogeheten tainbike, twee fietsen, •ormachine en een de- :aag, een tent, een ge- lapskist en een hoge spuit De deur van de box vernield. Bij een kelder- laan de Zijldonk werden |vlakschuurmachine, een Wrmachine en een 'engel met molen gesto- De deur van een kelder- tón de Valkenhorst werd getrapt. Ontvreemd wer- |een racefiets en een ge- chapskist met boormachi- i decoupeerzaag. Uit een Fe kelderbox aan de Val- lorst werden een bandre- pr en een koffieketel ge- De renovatie van de flats aan de Lammenschansweg is in volle gang. Niet alle bewoners van de benedenwoningen kiezen voor een uitbouw achter aan hun huis. Dat heeft tot gevolg dat enkele bewoners van de eerste etage geen groter balkon krijgen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De uitbrei ding van benedenwonin gen van de flats aan de Lammenschansweg heeft geleid tot een conflict bin nen de bewonerscommis sie. Een lid is inmiddels opgestapt. Het conflict is ontstaan toen bleek dat zes van de 62 bewo ners van de benedenwoningen geen toestemming gaven voor een uitbouw. Zij verwachten de huurverhoging die dat met zich meebrengt niet te kunnen opbrengen of ze zien op tegen de rompslomp rond de verbou wing. Gevolg is dat de zes hui zen boven deze woningen geen groter balkon kunnen krijgen. Dat grotere balkon steunt na melijk op de uitbouw. De bewonerscommissie heeft besloten zich hiermee niet te bemoeien. Naar aanleiding daarvan is een lid van de com missie opgestapt. Zij is volgens een woordvoerder van de be- wonersgroep een van de men sen die boven een huis woont dat geen uitbouw krijgt. C. Vrouwen van Woning bouwvereniging Ons Doel ver telde vanochtend dat het aan tal bewoners wat geen uit bouw wil, inmiddels is geslon ken met twee. De woning bouwvereniging wil de overige bewoners die geen uitbouw willen nog een keer benade ren. „Misschien is het mogelijk om alsnog voor het hele rijtje een uitbouw te maken, maar op zich moeten we de beslis sing van de bewoners respec teren. Als ze er niet over wil len praten, dan gaat het niet door", aldus Vrouwen. De renovatie van flatwonin gen aan de Lammenschansweg is in volle gang. Met een klei ne vertraging zijn onlangs de eerste opgeknapte huizen op geleverd. Oorspronkelijk was het de be doeling van woningbouwver eniging Ons Doel om de kleine flatwoningen samen te voegen. Op initiatief van de bewoners is het plan met de uitbouw ontwikkeld. Gemeente wil meeuwennesten gaan opsporen LEIDEN De directie milieu van de gemeente Leiden roept mensen uit de omgeving van de Rooseveltstraat op om te melden als ze ergens nesten van meeuwen weten. Daarmee wordt de frontale aanval voortgezet op de meeuwenko lonie die in de omgeving van de Rooseveltstraat voor over last zorgt. Mensen die weten waar nesten ziten of mensen die de aanleg ervan zien, kun nen bellen naar 254437. De ge meente is nu al bezig complete nesten, waarin drie eieren zit ten, weg te halen. Volgens A. Uljee van milieu maken meeu wen vooral nesten op grote platte daken. Watersportdag LEIDEN Drie Leidse stu dentenverenigingen houden zaterdag een watersportdag voor gehandicapten. Roeivere niging Asopos de Vliet, zeil vereniging de Blauwe Schuit en kanovereniging Levitas stellen hiervoor hun materiaal en instructeurs beschikbaar bij het universitair watersport centrum aan de Dwarswete- ringkade in Leiderdorp. Be langstellenden zijn vanaf 10.00 uur welkom. NIEUWBOUW NAAST MUSEUM BOERHAAVE LEIDEN Er lijkt einde lijk schot te komen in de plannen voor het Vrou wenkerkplein. Architect Vollmer begint een dezer dagen met het maken van bestektekeningen voor winkels met woningen daarboven en binnen de gemeente wordt gewerkt aan een idee voor de her inrichting van het plein. Dat plan wordt aan het einde van deze maand doorgesproken met wet houder T. van Rij van ruimtelijke ordening. Bij de plannen is nu ook een zestal panden naast museum Boerhaave aan de noordkant van het plein betrokken. Het is volgens ambtenaar L. Meijer de bedoeling dat het middelste pand, waar een motorclub in is gevestigd, wordt opgeknapt en dat de overige panden plaatsmaken voor nieuwbouw. Daarover moet echter nog wel worden overlegd met de eigenaren van de gebouwen. Dat ge beurt pas als het herinrich tingsplan bekend is, aldus de ambtenaar. In totaal komen er nieuwe winkels met een oppervlakte van zeshonderd vierkante meter op het plein. Daarbo ven komen 14 tot 16 apparte menten. Het is de bedoeling dat in een van de panden een publiekstrekker wordt gevestigd. Toen de eerste plannen vier jaar geleden bekend werden, bleek dat kledinggigant Mexx belangstelling had voor een winkel op het Vrouwenkerkplein. Een woordvoerster van het kle dingbedrijf zegt dat daar nu geen sprake meer van is: „Fooks had belangstelling en dat was toen een onderdeel van Mexx. Nu niet meer". Ook C A heeft drie jaar geleden interesse getoond. „Er is hier toen wel een wet houder wezen praten maar het is nu helemaal van de baan", aldus een woordvoer der van het modemagazijn aan de Haarlemmerstraat. De leegstaande panden naast groenteboer Van Groeningen worden ook opgeknapt, aldus Meijer. Plannen om deze te slopen zijn van de baan. „Daar zijn we van terugge komen. Ze worden gerestau reerd. De winkelruimte wordt uitgebreid en op de bovenverdieping komen ap partementen". Via deze pan den kan het plein vanaf de Haarlemmerstraat worden bereikt. Omdat de gemeente het pand van Van Groeningen niet kan aankopen, is besloten om de toegang tot het plein via de Vrouwenkerkkoorst- traat extra aandacht te schenken. Gedacht wordt aan de plaatsing van een fontein tegen de gevel van de groenteboer. Ook wordt met museum Boerhaave overlegd over de plaatsing van „vandalismebestendige" voorwerpen die onder meer aangeven wat in het museum voor de geschiedenis van na tuurwetenschappen en ge neeskunde vanaf medio 1991 is te zien. Het is volgens Meijer „heel nadrukkelijk de bedoeling" dat het aantal terrassen op en rond het terrein wordt uitgebreid. Luxe herinrichting Of de muurresten van de voormalige Vrouwenkerk, enkele jaren geleden voor veel geld gerestaureerd, blij ven staan is nog niet duide lijk. „Monumentenzorg heeft gezegd: Kom eerst maar met dat plan. Als dan blijkt dat die resten er ongunstig lig gen dan willen we daarover wel onderhandelen. Maar we halen ze niet zomaar weg", vertelt Meijer. De inrichting van het plein wordt betaald met het geld dat de grondttransactie ople vert. Dat is ongeveer vier a vijf ton, aldus Meijer. „De voorlopige verwachting is dat er voldoende geld is voor een luxe herinrichting van het plein". De ambtenaar zegt „wat opti mistischer" te zijn geworden over de uitvoer van de plan nen. „Ik heb weieens ge dacht: met die plannenmake rij haal ik de vut nog", aldus de veertiger. „Maar ik durf nu de weddenschap wel aan dat er aan het einde van deze collegeperiode een nieuw in gericht plein is. Ook de kant van de Haarlemmerstraat zal dan wel klaar zijn. Het zou me heel erg tegenvallen als dat niet zo is. Maar dan heb ik het niet over die pandjes aan de noordkant. Dat kan wel langer duren, omdat moet worden onderhandeld met vijf particuliere eigena ren". Overigens wordt het pand van de kledingzaak De Haas naast slagerij Van der Zon aan de Haarlemmerstraat ingrijpend verbouwd. De binnenplaats erachter wordt overdekt en boven de winkel komen appartementen. Het is nog niet bekend welke zaak op de benedenverdie ping wordt gevestigd. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van nieuwe abonnee, die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u ;n keuze maken uit de Ip's of cd's van t Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (lp) op. 71 uit de ^otenkrakersuite Roméo el Juliette B Beethoven (lp) Symfonie nr.S 'Eroica' C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr.5 op.64 Roméo et Juliette D Beethoven (lp) Symfonie nr.S Eroica' als nieuwe abonnee ingaandej Voorl.: j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar i Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Adres: Postcode/plaats: V®* V J -i *£5* 11

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11