Franklin Dikmoet voelt zich geen kindermeisje Een proefrit in een Accord is zonder twijfel de spannendste sinds tijden. 'n Honda gaat z'n eigen weg. DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG IN HET KREMLIN KUNT ZIJN. Van Lede timmert er lustig op los SPORT BINNENLAND CeidócSoivuutt DONDERDAG 10 MEI 1990 PAGINA 8 jjj MANAGER HOCKEYDAMES MAAKT ZICH ONMISBAAR SYDNEY Op het wed strijdformulier staat Franklin Dikmoet stee vast als teammanager van de Nederlandse hockeys- ters geboekstaafd. Hij voelt zich, in tegenstelling tot zijn voorgangster Cora de Wilde, vooral tweede trainer. Minder onder hoogspanning weliswaar dan Roelant Oltmans die de eindverantwoording heeft, maar evenzeer be gaan met de ontwikkeling van het Nederlands da- meshockey. Volgens on der anderen aanvoerster Carina Benninga heeft Dikmoet zich vooral in die uitgebreide functie snel onmisbaar gemaakt. Manager of trainer? „Ik voel me niet per definitie een kindermeisje. Dat is onzin. Een manager is ervoor om te zorgen dat de organisatie vlot loopt, dat het vervoer, veld, eten, materiaal is gere geld en niemand zich eraan kan ergeren dat iets niet in orde is. Toen ik eraan begon, voelde ik weinig voor de klusjes, die niets met hockey hebben te maken. Daar had ik eigenlijk geen zin in. Maar het blijkt best leuk dingen voor elkaar te krijgen, een veld te regelen dat bezet is. Af en toe zeuren, dan weer heel vriendelijk zijn. Verder sta ik gewoon op het veld, training geven en accenten zetten". De 48-jarige leraar lichame lijke opvoeding uit Monster deed een jaar of vijf geleden zijn intrede als coach in het vaderlandse tophockey bij HGC, maar vergat daarbij zijn oude liefde basketbal niet. De verworvenheden uit die sport zijn volgens Dik moet direct toepasbaar in het moderne hockey. „Tegen woordig is de hockeytraining professioneel en dynamisch, wat bij basketbal altijd al het geval was. Daar wordt altijd op tempo gewerkt. Korte on derbrekingen, even iets ver tellen en weer gaan. In een zaal is het nog door een en kele trainer te overbruggen, ook omdat het een totaler spel is. Niemand blijft achter staan wanneer zijn team in de aanval is. Bij hockey kun je tegenwoordig niet zonder een tweede trainer. De ene is met de corner bezig zijn, de ander met de defensie. Dan wordt het rendement hoger". Dikmoet, speels als het kan, serieus als het moet, is er niet de persoon naar zijn in breng en die van Oltmans te overschatten. „Aan de top moet je persoonlijk nog meer tijd aan je sport besteden. Trainen is niet alleen trainen als de trainer er bij is. Als ik vroeger als spelverdeler een actie moest maken, dan deed ik dat duizend keer. Alleen. Tot ik er bij neerviel. Ver volgens ging ik rustig balle tjes in de basket mikken. Zo zou ik het bij hockey ook doen. Tegen een muurtje slaan, pushes oefenen, een beweging inslijpen. Lisanne Lejeune bijvoorbeeld heeft dat opgepikt. Goed opletten wat je fout doet en dat ver beteren door het heel veel voor jezelf te oefenen. Door het gebruik van de video wordt iedereen nog beter met de neus op de feiten ge drukt". Professionalisering Die zelfwerkzaamheid van de speelsters - het individue le loopprogramma werkte in de voorbereiding naar het WK in Sydney ook tijdbespa rend - is naar de mening van Dikmoet bittere noodzaak om de internationale aanslui ting te houden of te krijgen. „Het Nederlandse basketbal heeft indertijd een vlucht ge nomen door de komst van de Amerikanen. De laatste jaren is het wat gestagneerd toen het geld op raakte. Kijk naar de volleyballers, die zoeken ook het internationale toneel op om beter te worden. Ze scheiden zich af omdat de competitie hen niet meer vooruit brengt. Zo hoor je sport te bedrijven. Die ont wikkeling' ga je ook krijgen bij hockey. Ze hoeven van mij niet dag en nacht met hockey bezig te zijn, want er is ook ook nog wel wat an ders, maar een verdere pro fessionalisering is gewenst". „Het niveau hier in Sydney is van een andere orde dan thuis in de competitie. De speelsters moeten straks naar Franklin Dikmoet: „Een verdere professionalisering is gewenst". hun club terug en, zonder ar rogant te doen, doorspelen. Met alle moeilijkheden van studie en werk hebben we in Nederland, ten opzichte van bijvoorbeeld Australië, het voordeel van de geringe af stand en een goede competi tie. Die moet zo worden ge structureerd door de bond dat het niveau stijgt, dat er meer topwedstrijden komen. Hoe, dat zal me een zorg zijn. Geen geklets over de belan gen van de lagere clubelftal len en dergelijke. Een sport kan alleen groeien als de top iets laat zien. Die heeft een voorbeeldfunctie". Het contract van Dikmoet loopt na het wereldkampi oenschap af. De intentie be staat om met Roelant Olt mans en de huidige selectie, voorzover de leden het op kunnen brengen de bestaan de ideeën te verwezenlijken, door te gaan tot bijvoorbeeld de Olympische Spelen. „Na het WK gaan we praten en wordt de optelsom gemaakt. Er ligt al een plan klaar. Voor dit toernooi hebben we onze aandacht vooral gericht op de wijze van verdedigen, technisch en taktisch, het lo pen met de bal, passen en aannemen, combineren en natuurlijk de corner. Hier in Sydney blijken andere te kortkomingen. In vergelij king met Australië en Zuid- Korea komen we atletisch, fysiek vermogen, te kort. Op dat gebied ligt de volgende taak". u nog? Die allereerste keer in een trap- w w auto? Net met de voetjes bij de trappers kunnen. En in een keer de hele straat uit. Dat ver- geet je niet meer. En dat komt ook niet meer terug. Hoewel? Een proefrit in een Honda Accord komt er wel dicht bij. Omdat de Accord een heel bijzondere auto is. Waar je vlinders in de buik van krijgt. Zeker als je er voor het eerst instapt. Het eerste wat dan opvalt is het komfort. Veel ruimte voor u, zo min mogelijk voor de techniek. Dat staat bij Honda voorop. Ga maar eens zitten achter het stuur. Dat standaard bekrachtigd is en nog verstelbaar ook. Boven het ergonomisch ontworpen dash board zal u het uitzicht opvallen. Bijzonder ruim. Door de speciale ruiten. Die optimaal zicht bieden. En rust. Door het getinte glas. En de 2.0i is ook nog voorzien van centrale portiervergrendeling, elektrisch bediende ramen en een elektrisch in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Als u de sleutel in het kontakt steekt, begint het pas echt. Hoewel u dat nauwelijks zult horen. Omdat de motor zo stil is. En de naden van de carrosserie tot een mini mum zijn teruggebracht. Waardoor de wind nauwelijks de kans krijgt om ruis te veroorzaken. Maar nu gaat u rijden. En over wat u dan voelt gaan we hier niet uitweiden. Want wij vinden dat u dat zelf moet ervaren. Hoe doorgezaagd het ook klinkt. De foto geeft u in ieder geval een idee. Daarentegen kunnen we wel zeggen waar door dat gevoel wordt veroorzaakt. Namelijk de techniek. En daar zouden we boekdelen over kunnen schrijven. Om te beginnen de motor. Alle Accords zijn voor zien van een geavanceerde 16-kleppen motor. De 2.0i versie zelfs met PGM-H brandstofinjektiesysteem. Een staaltje van tech nisch vernuft met een 8-bit mikroprocessor die wordt bijgestaan door 8 uiterst ge voelige sensoren. Het systeem zorgt dat de motor soepel loopt. Onder alle omstandigheden. Dat komt doordat de motor zich voortdurend aanpast aan de luchtdruk en uw eigen buien. Een zeer gematigd, en daardoor zuinig type. Zuinig ook door z'n vorm. Dankzij de double wishbone-wielophanging is de neus bijzonder laag. Wat de Accord een zeer aërodynamisch profiel geeft. Maar de double wishbone-wielophanging heeft nog een voordeel: 'n zeer aangename vering. De basis Accord heeft u voor f 38.490,- De 2.0i kost f 45.490,- en het topmodel f 59.490,-*. En dat is inclusief 2.2 liter motor met PGM-H en Honda's eigen vierwiel antiblokkeer- remsysteem ALB II. Kortom, we kunnen hier wel de folder voor u gaan samenvatten, maar als u wat voelt voor de Accord, ga dan snel een proefrit maken. U zult 't nooit vergeten. Zelfs al is er geen straatfotograaf bij. Leiderdorp. Autobedrijf van Haasteren Leiderdorp B.V., Touwbaan 18,071-895000. Leerlingen Westwoudschool zijn ook goede handballers ZOETERWOUDE De West woudschool is als grote over winnaar uit de bus gekomen op het Zoeterwouds school- handbaltoernooi. Het toernooi werd gisteren gehouden op sportpark Haasbroek. Veertig teams speelden, verdeeld over vijf handbalvelden, totaal 110 wedstrijden. Na afloop reikte Jan van Gent, voorzitter van het oranje comité, de prijzen uit. Nadat de Westwoudschool vorige week al heer en mees ter was bij het voetbaltoernooi toonden de jongens en meisjes aan ook de handbalsport goed te beheersen. Bij de jongens 7/ 8 ging evenwel de hoofdprijs naar de Bernardusschool met West woud en Corbulo als twee en drie. In de categorie jon gens 5/6 werd de Westwoud wel één, gevolgd door Bernar- dus en Corbulo. De meisjes van de Westwoudschool pres teerden ook prima. Zowel bij de groep 5/6 als 7/8 werd de Westwoud eerste. Bij de groep 5/6 eindigde de Klaverweide- school als tweede en de West- woud-2 als derde. In de oudste categorie meisjes ging het zil ver naar de Bernardusschool en het brons na^r de Klaver weide. Ook de jongste jeugd kwam in actie. In de gemeng de groep 3/4 speelde Corbulo-2 het beste gevolgd door West- woud-2 en Corbulo-1. Knakenraces weer van start in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De eerste knakenrace van dit seizoen wordt zaterdagavond in Zoe terwoude verreden. Deze wie lerwedstrijd op het industrie terrein duurt één uur en vijf ronden. Om kwart voor zeven klinkt het startschot. De serie knakenraces bestaat uit zes wedstrijden. De eindoverwin naar ontvangt de Zilveren Knaak. De sportcommissie van jongerenvereniging Utopia heeft de organisatie van de knakenraces in handen. Vorig seizoen won Kees de Goede de Zilveren Knaak nadat hij maar liefst vier van de zes wedstrijden had gewonnen en tweemaal als tweede eindigde. Dennis van den Berg werd tweede en Han van Zaal der de. Utopia wil dit seizoen ook de wat minder getalenteerde wielrenners een kans geven. Daarom zijn er voor hen extra premies. >cj „Actie kamerleden naïef en banaal'' (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De ongebruikelijke actie van de kamercom missie van economische zaken, die van Philips en DAF op- fS> heldering wil over de tegenvallende omzet- en winstcijfers, - is naïef en banaal, zo meent werkgeversvoorzitter VanI Lede. f De directies van Philips en DAF zijn verbaasd over de be-j moeienis van de kamercommissie. Van Lede is ronduit! kwaad. De VNO-voorman vindt dat de politiek zich nietl moet bemoeien met bedrijfsresultaten. „Ondernemingen! hoeven over hun beleid geen verantwoording aan de Kamer] af te leggen", stelt hij. „Het lijkt wel of we een herhalingl krijgen van het RSV-tijdperk". Van Lede maakt zich zorgen! dat de actie van de kamercommissie ontaardt in een ten-I dens. „Als de Kamer iets wil weten, moet ze maar een mi nister op het matje roepen". Commissievoorzitter Vos (PvdA) zegt dat de kamerleden willen praten over de alge mene economische problemen waarmee Philips en DAF kampen. De uitnodiging aan de beide bedrijven is een initia tief van het commissielid Tommei (D66). DEN HAAG In de na dagen van zijn loopbaan als voorzitter van het werkgeversverbond VNO begint mr. Cees van Lede steeds slimmer te worden. Gisteren, bij de presenta tie van het VNO-overzicht van 45 belangrijke cao's, timmerde hij er lustig op los. De werkgevers hebben zich bij de cao-onderhandelingen zeer fatsoenlijk gedragen, rede neerde Van Lede. Het was al leen zo jammer dat de vakbe weging bijna altijd alleen over loonsverhoging wenste te pra ten. Met name de FNV heeft zich bij diverse onderhande lingen niet gehouden aan de afspraken over werkgelegen heid en scholing in het roem ruchte 'gemeenschappelijk be leidskader' (GBK). „Dat gaat echt te ver", aldus Van Lede met een voor zijn doen drama tische blik in de ogen. En wat ook zo flauw is: de FNV wil altijd alles op cen traal niveau regelen. Zelfs in tern schijnt dat te gebeuren, wist Van Lede. „Het moet mij van het hart. Er is door de FNV zwaar onderling gecoör dineerd. Het is herhaaldelijk gebeurd dat een FNV-onder- handelaar, nadat er een princi pe-akkoord was bereikt, even met Amsterdam moest bellen. Vervolgens kregen de werkge vers te horen dat het akkoord van de baan was!" Kortom, Van Lede zei feitelijk dat het aan de werkgevers is te danken dat alle cao's afspra ken bevatten over werkgele genheid en scholing. Boven dien heeft de vakbeweging zich ook niet al te druk ge maakt over arbeidstijdverkor ting (atv). Alleen het personeel van timmerfabrieken kan zich opmaken voor een 36-urige werkweek. Met afgemeten stem zei Van Lede dan ook: „Wij zien niets in atv". Meer woorden wilde hij er eigenlijk niet aan vuil maken. Wonden De arme FNV likt inmiddels haar wonden. Cao-coördinator Jacob Draijer probeerde, vlak voordat Van Lede zijn pers conferentie gaf, de 35-urige werkweek weer bespreekbaar te maken. Zijn woorden waren nog maar nauwelijks verstomd of Van Lede walste er over heen. Al met al kwam de FNV er niet al te best vanaf. Een nadere beschouwing leert dat de vakbeweging het hele maal niet zo slecht heeft ge daan. Gezien de gunstige eco nomische ontwikkeling was een behoorlijke loonstijging onvermijdelijk. Omdat de werkgevers op centraal, ofwel landelijk, niveau weigeren af spraken te maken over werk gelegenheid en scholing, moes ten de bonden het doen met 'inspanningsverplichtingen' op cao-niveau. In dit licht bezien is vrijwel elke bond er in ge slaagd wat te bereiken. Wat de atv betreft staat de FNV vrijwel alleen. Het CNV heeft 'atv veel minder hoog in het vaandel staan. Maar ook op dit terrein is geen reden voor paniek. Het FNV-beleid is erop gericht rond 1994 in alle bedrijfstakken een 35-uri- ge werkweek te hebben inge voerd. Elke bond mag echter zelf uitmaken in welk tijdspad de 35 uur wordt bereikt. De ene bond wil nu al spijkerhar- VNO-voorzitter Van Lede. FOTO: UB rol de garanties, de andere wacl tot 1994 en de derde doet hi stapsgewijs. De atv moet woi den afgezet tegen andere b< langen die bij de cao-onde ^,0 handelingen spelen. j._ Pijlen Van Lede begreep natuurlij wel dat zijn kritiek op de val beweging nogal doorzicht* ihi was. Daarom richtte hij zj u. pijlen ook op de overheid. D cht koppeling tussen lonen, arak rl" tenarensalarissen en uitkenr gen slaat nergens op, reds eko neerde Van Lede. Het kabin [den heeft met de koppeling, die p gebaseerd op een gemiddeli jnfo loonstijging van 2,5%? een tijd eks bom onder de cao-besprelé-|te/f gen gelegd. Daarnaast mme. het kabinet nog maar ea&ige goed naar het GBK kiikm tie „Vorig jaar heeft het kaoim h ons bijna gesmeekt een GK tk. af te sluiten", verkondigd of. Van Lede. Hij acht het GB compleet genoeg en vindt b h dus niet nodig aanvullende a rzi spraken te maken. Vooi ho sloeg het nergens op dat pn ter. mier Lubbers ineens suggi p. reerde de cao's open te brek< er om de lonen wat terug I hei schroeven. Van Lede: „Gelul kig was die opmerking e< col eendagsvlieg". Daarnaast is 5 r. overheid op allerlei gebiede nd zoals zwangerschapsverlof, b ter, zig in te breken in de bevoegi v, heden van werkgevers e de werknemers. „De cao-afspr ir ken worden uitgehold", aldi os de VNO-voorman. trot Voor een groot deel heeft Va Lede met deze kritiek gelij Maar soms is het noodzakelij dat de overheid ingrijpt, 1 J tenminste actief deel neen aan het zoeken van oplossii gen. Immers, uit het cao-ove 1 zicht van het VNO blijkt d de werkloosheid onder jongi ren met slechts 2% is af gen men en dat er een harde kei van jeugdige werklozen blij bestaan. De werkloosheid 01 f der vrouwen is zelfs met 3 toegenomen. Ook van het aa r het werk helpen van etnisch minderheden komt weinig t( recht. En de langdurige werk loosheid van alle potentiële ai beidskrachten is weliswaar i aantallen iets gedaald (va 235.000 naar 205.000) maa[* procentueel gezien gelijk ff bleven (55%). Er zijn dus nog problemen I over waar werkgevers e werknemers niet uitkomt Daarom is het noodzakel dat sociale partners én ov< ,heid op deze terreinen geu menlijk flink aan de weg t: meren. ROB SEBES DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Drachten (vanavond aanvang 17.00 uur) en Schaesberg (morgen om 19.00 uur) luiden: Drachten le koers: 1. Cor Speed, 2. Exciting, 3 Eefje Velocitas (10-3-1). 2e Koers: 1 Debutant S, 2. Charly Chaplin. 3. Erik Belwin (4-6-3). 3e koers: 1. Dagobert Duck, 2. Da nielle Guapa, 3. Crista Rijnstroom (1- 4e koers: 1. Ellen Buitenzorg, 2. Deb- by H, 3. Calumet d'Aster (2-1-7). 5e koers: 1. Candy Jeanet, 2. Calyp so, 3. Cito Uiterdijk (3-1-2). 6e koers: 1. Donaldnora, 2. Carlo Pluto, 3. Annette S (6-2-7). 8e koers: 1. Bliksem V, 2 Djashil Barry Quick (5-10-9). 9e koers: 1. Ciao Magnus, 2 Anl miek Baker, 3. Zeres Boszorg (6-lr 10e koers: 1 Celest Greenacre Alice van Altena, 3, Cereal (4-10-H Schaesberg le koers: 1. Davidof Groenhof Edino, 3. Dipsy K (2-11-5). 2e koers: 1. Shirley Day, 2. Danl 3 Major Tom (7-1-2). 3e koers: 1. Evita van Weerd, 2.1 De Bloomerd, 3. Esmaralda Dartel 3-2). 4e koers: 1. King Sailor, 2. Moonh 3. Traum Teufel (4-5-6). 5e koers: 1. Queen of Crown, 2 lyn Hazelaar, 3. Duivel (5-4-3). 6e koers: 1 Ep Oorklep. 2. Emi L. 3. Early Six (7-3-6) 7e koers: 1. Move Closer. 2. Oxyn* ron, 3. Baraban (1-4-6). 8e koers: 1 Dalida Belvedere, 2. 0 bus Zuydhoeve, 3. Armada K (7-5-f 9e koers: 1 Everytranss R, 2. De» Boszorg, 3. Caresse Heidia (1-2-5) 10e koers: 1 Mr.Charade, 2. Brigi R, 3. Zanara (2-1-4). 11e koers: 1. Cruise Missile, 2. B De Bloomerd, 3. BaBa T (3-4-6).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8