LLapmiddelen Gorbatsjov levensgevaarlijk" m Roemeense president populair ^ondanks communistisch verleden kÏÏ IE: Bouw aan Eurotunnel na zesde ongeluk stilgelegd Bush: Chemische wapens moeten de wereld uit UITENLAND CcidócSoUAXMlt DONDERDAG 10 MEI 1990 PAGINA 5 ulpverleners rij in Liberia c gec ei rUSSEL Drie westerse jlpverleners die een week leden door Liberiaanse re- werden ontvoerd, zijn Ivoorkust weer vrijgela- zo heeft Artsen Zonder [Trenzen bekendgemaakt. Amerikaan David Kelley, Westduitser Werner Will de Belg Ludo Pichrist ■rden op 1 mei ontvoerd de Liberiaans-Guinese >ns waar zij voorzieningen vluchtelingen inspee lden. die d Hen n Mos ken t Beaifei ja m va er( Kohl bekogeld met eieren en tomaten DÜSSELDORF Bondskan- selier Helmut Kohl is gisteren met tomaten, eieren en aard appels bekogeld tijdens een verkiezingstoespraak in Düs- seldorf, de hoofdstad van de Westduitse deelstaat Nord- rheinwestfalen waar zondag verkiezingen worden gehou den. In een luid fluitconcert in de zaal zaten meer dan vijfduizend toeschouwers maakte Kohl zijn toespraak af. De politie heeft in totaal vier personen aangehouden. Hongaarse oppositie wil uit Warschau Pact BUDAPEST De belangrijkste oppositiepartij in Hongarije heeft het parlement gisteren opgeroe pen een besluit uit 1956 om uit het Warschau Pact te treden op nieuw te bekrachtigen. Dat be sluit van de toenmalige regering van Imre Nagy was de aanleiding voor de Sovjetinval in Hongarije. De beoogde premier van Honga rije, de conservatieve Jozsef An- tall, die waarschijnlijk nog deze maand een regering zal forme ren, verklaarde onlangs echter het niet nodig te vinden dat Hon garije het militaire bondgenoot schap verlaat. De Klerk in Parijs Zuid-Afrika's president Frederik de Klerk is gis teren met zijn vrouw en minister van buitenland se zaken Pik Botha in Parijs aangekomen voor een tweedaags bezoek aan Frankrijk. De Klerk zal besprekingen voeren met zijn Franse collega Franpois Mitterrand en premier Michel Rocard. Het is voor het eerst sinds 1961, toen de Re publiek Zuid-Afrika werd uitgeroepen, dat staatshoofden van bei de landen elkaar ont moeten. FOTO: AP Botsingen in Zuid-Korea SEOUL Meer dan 20.000 studenten hebben gis teren en vandaag in Seoul en andere Zuidko- reaanse steden gedemonstreerd tegen de nieuwe regeringspartij DLP en haar voorzitter Roh Tae Woo die zij als „dictatoriaal en ondemocratisch" omschrijven. In de hoofdstad kwam het tot grote botsingen met de oproerpolitie. De protesten heb ben deels een anti-Amerikaans karakter. De stu denten staken het Amerikaanse cultuurcentrum in Seoul in brand. Zij menen dat de Amerikaanse ambassadeur in Seoul, een voormalige CIA-agent, het brein is achter een complot om met de nieuwe DLP de macht in Zuid-Korea tot 1993 in conservatieve handen te houden. De Zuidkoreaanse minister van Justitie heeft een nog harder optreden van de politie aangekondigd om de gewelddadige studen tenprotesten tegen te gaan. Russische parlementariër joeri afanasjev: n is in loor di Uie ei warei "bij ge in he HSTERDAM Het Wattsrote Rijk van de Sovjet- Stones nie, dat op het punt staat et wapontaan en gewelddadig iwintij in onder te gaan, moet jrvangen worden door in bondgenootschap van nafhankelijke, met el- in eeiaar bevriende staten, s. Eei orbatsjov houdt de ont- 'a fikkeling in die richting ""ge,!gen en leidt zijn land »meni ®armee rechtstreeks naar menie ïarchie en burgeroorlog, en w( da lleen de progressieve opposi- Da t kan de perestrojka nog red- ichter en, maar dan moet zij zich ise re d verenigen. Met die bood- hap traden de prominente ;ische parlementariër Joeri asjev en de Amerikaanse ^^ogleraar Peter Reddaway iren in het voetspoor van ndrei Sacharov' op het acht- t hele t Sacharov-congres, dat tot s-tuin-1 met vandaag in Amsterdam ordt gehouden, ii fanasjev is directeur van het 'n Ne-^tituut voor Archief en Ge leder- hiedenis in Moskou, maar is men- ikender omdat hij e n za ijvende krachten is achter t democratische oppositie te- ;amer- !n Michael Gorbatsjov. Hij is it ma- ce-voorzitter van de Interre- Het onale Groep in het Sovjet- ;r dement (de groep waarin de e Ka- -ogressieve afgevaardigden )en i) jch verenigd hebben), vice- over oorzitter van de stichting en ty t zijn verl n hfi JV ntbr nap ussi Kan; Duspm n ja; in een ik in ie, het j: h,e! li' ïjuicht. gee«oi aerni- wape- Scil- ifhan- ;earch er Zet 'Memorial', die de slachtoffers van Stalin verenigt, en één van de leiders van de Sovjet- Amerikaanse vereniging. En hij is somber. Terwijl Gorbatj- sov 'steeds rechtser' wordt, dreigt de losgeslagen Sovjetu nie de afgrond in te denderen, zegt hij. „Het laatste jaar van zijn leven kwam onze inspirator Andrei Sacharov tot de conclusie dat het huidige leiderschap van de Sovjetunie niet in staat was de problemen van het land op te lossen, en die conclusie heeft hij ook uitgedragen", aldus Af anasjev, die uit zijn hoofd sprak, omdat hij zijn toespraak in Moskou had laten liggen. „Het communisme stort overal op de wereld ineen, maar Gor batsjov probeert de basisprin cipes ervan overeind te hou den. Volgens de oude commu nistische traditie beschouwt zijn regering zich als een macht die de wijsheid wel de gelijk in pacht heeft. Tot een dialoog met de oppositie is hij niet bereid, dat bewijst hij wel met zijn houding ten opzichte van de Baltische staten. Gor batsjov ervaart de linkse en rechtse oppositie beide als te genstanders van zijn hervor mingen en daaraan doet hij, aldus Afanasjev, volstrekt verkeerd. „Links en rechts zijn niet twee verschillende poses van hetzelfde, maar to taal verschillende stromin gen". Vier sprekers gistermorgen bijeen voor aanvang van het achtste Sacharov Congres in het Tropen instituut in Amsterdam. V.l.n.r. Onno Ruding, hoofdredacteur Adam Michnik van de Gazeta Wy- boreza uit Polen, mensenrechten-voorvechter Mart Niklus uit Estland en Joeri Afanasjev. FOTO: ANP Niet voldoende Rechts probeert tegen alle ver anderingen in te zwemmen, links daarentegen trekt de lijn door die Gorbatsjov vijf jaar geleden heeft uitgezet, conse quent en dus, volgens Afanas jev, radicaal. „In het algemeen is iedereen links van Gorbats jov het er over eens dat het niet voldoende is het huis een ander kleurtje te geven. Nee, het huis moet vervangen wor den". Volgens Afanasjev is dat de enige remedie voor de Sov jetunie. De lapmiddelen die Gorbatsjov toepast acht hij volmaakt onvoldoende en le vensgevaarlijk. „Gorbatsjov heeft nog steeds niet begrepen dat het Sovjet-Rijk geen toe komst meer heeft. Hij probeert te redden wat niet meer te redden is, past de oude metho den van de commando-politiek toe. Dat is de belangrijkste oorzaak van de spanning in de Sovjetunie. Het rijk zou gecon troleerd ontmanteld moeten worden, dat is de enige reme die. Alleen dan kan een bond genootschap ontstaan, waar van onafhankelijke, bevriende staten op vrijwillige basis lid worden". Afanasjev noemt Gorbatsjovs regering dé destabiliserende factor in de Sovjetunie. Tege lijkertijd moet hij de Sovjet leider nageven dat deze een succesvol 'verdeel en heers'- beleid voert; de oppositie is versnipperd en mist derhalve kracht. Het komt erop aan dat de oppositie een 'alliantie' vormt, anders is ze het niet waard oppositie te heten. En ^ls de oppositie, de linkse wel te verstaan, erin zou slagen de macht over te nemen? „Dan zal blijken dat de regering van Gorbatjsov de introductie van de perestrojka heeft verzorgd en dat de werkelijke perestroj ka daarna kwam". Burgeroorlog Prof. Peter Reddaway, hoogle raar aan de George Washing ton Universiteit en ooit ver bonden .aan de universiteit van Moskou, deelt de analyse van Afanasjev, maar hij durft nauwelijks te hopen op een de mocratische periode na Gor batsjov. „Daarvoor zijn op dit moment te veel sterke en te gengestelde krachten werk zaam". Volgens Reddaway ste vent de Sovjetunie eerder af op anarchie en burgeroorlog dan op democratie. Hij citeert een opiniepeiling waaruit zou blijken dat de partij bij verkie zingen niet meer dan vier pro cent van de stemmen zou krij gen. Hij constateert dat de po pulariteit en autoriteit van Gorbatsjov almaar verder af nemen en ontwaart dan een land dat geteisterd wordt door criminaliteit en geweld, een land waarin burgers van de ene republiek (Azerbeidzjan) die van de andere (Armenië) nu al maanden afgesneden houden van alle voedseltoe- voer. Gorbatsjov heeft zijn ge zag verloren, iedereen doet wat goed is in zijn eigen ogen; het collectieve belang, dat van de samenleving, wordt door niemand meer behartigd. Gor batsjov probeert wel de bevol king voor zich te winnen, al dus Reddaway, maar hij slaagt daar niet in. Op het marxisme- leninisme kan hij zich niet be roepen, dat heeft afgedaan. Van de kerken hoeft hij het niet te verwachten, die hebben te veel onder het communisme geleden. De nationalisten steu nen hem ook niet, die zien in hem te veel een niet-religieu- ze, verwesterste politicus. Die genen die op zoek zijn naar een sterke leider, slaan Gor batsjov over; hij heeft al te zeer bewezen eerder zwak dan sterk te zijn. En onder de com munistische afgevaardigden ia zijn aanhang ook al tanende. Stemde in 1989 nog 96 procent voor hem als voorzitter van de Opperste Sovjet, dit jaar steun de nog maar 59 procent hem als presidentskandidaat. Red daway concludeert dat Gor batsjov weliswaar de Sovjetu nie uit de 'nachtmerrie van het communisme' heeft geleid, maar dat hij niet in staat is zijn land te brengen binnen de rea liteit van de parlementaire de mocratie. De kansen daarop lijken te bezwijken onder de spanning die óók door Gor batsjov is vrijgekomen en die, aldus Reddaway, dreigt te lei den tot „gewapende coups, re volutie, of zelfs burgeroorlog". STEVO AKKERMAN (Van onze correspondent Gert van Wijland) LOIEST Wat zijn po- tieke tegenstanders ook an de huidige president an Roemenië mogen zeg en, één ding kunnen ze iet ontkennen: Ion Ilies- u mag zich in een grote ipulariteit onder het olk verheugen en maakt e, erreweg de meeste kans de eerste vrijgekozen iaijiresident na de revolutie worden, lat bleek bijvoorbeeld gister- iddag nog eens overduidelijk een campagnebijeenkomst het industriestadje Ploiest, 'aar de leider van het Front Nationale Redding door lim 20.000 mensen werd toe- Het duurde minuten- ing voordat de president zich ildoende verstaanbaar wist maken om de met bloemen, laggen en spandoeken zwaai- nde mensen toe te kunnen preken. -angs de invalswegen stonden 'iswaar anti-Frontdemon- ten op de president te. achten, maar op de een of idere manier wist hij onge- inderd in het centrum te ko len, om na de manifestatie ven snel en ongezien weer te ertrekken. Het gerucht ging an ook dat hij per helikopter 'as aan- en afgevlogen, laar dat is nu precies wat de ppositie tegen heeft op de en lanier van campagne voeren ie Iliescu erop nahoudt: het ront heeft geld, politieke er- aring en kader genoeg om en professionele verkiezings- trijd te voeren. Bij het ge- ruik van een helikopter ste en de karige middelen van oppositie mager af. Temeer lar Iliescu behalve de partij- *52! 001 irante Ion llliescu infrastructuur ook de tv onder direct gezag van de regering heeft geplaatst. Toch wees hij gisteren elke aanval van de oppositie, als zou hij misbruik maken van zijn positie als regeringsleider, zelfverzekerd van de hand. De demonstranten die nu al meer dan twee weken tegen zijn bewind protesteren, „worden gemanipuleerd door de overi ge politieke partijen", zo stelde hij. Ook riep hij de Boerenpar tij, die „nu ineens om uitstel van de verkiezingen eist", op zich -te herinneren dat ook deze partij via overleg de ge kozen datum mede bepaald heeft. Volgens' Iliescu moeten ze nu niet terugkrabbelen nu ze zien dat hij zelf zo populair Toch voorsprong Een paar zinnen later onder streepte hij echter tegen wil en dank dat hij als regeringslei der wel degelijk een voor- FOTO: AP sprong lijkt te hebben op de oppositie. „De tegenstanders van het Front moeten zich re aliseren dat ze deze kritiek al leen maar kunnen uiten omdat wij dat toestaan". Oppositie bij de gratie van het Front, maar de bevolking van Ploiest juichte er niet minder hard om: „Iliescu, we stemmen alle maal op jou, zodat de boeven en werkschuwen in hun woe de zullen stikken", klonk het uit vele kelen. De mensen zien Iliescu als de held van de revolutie, de red der van Roemenië en als de enige met voldoende visie om het land te leiden. Vergeten is schijnbaar het communistische verleden van de man, die ooit - zij het lang geleden en voor korte duur - getipt werd als de opvolger van Ceaucescu. Zelfs de door demonstranten en zijn politieke tegenstanders verspreide foto's waarop Ilies cu een genoeglijk partijtje ten nis speelt met de voormalige Tegenkandidaten bereid zich met Iliescu terug te trekken BUKAREST De beide oppositiekandidaten voor het Roemeense president schap hebben verklaard zich te willen terugtrek ken als Ion Iliescu, de kandidaat van het rege rende Front voor Nationa le Redding, hetzelfde doet. Ion Ratiu van de Nationa le Boerenpartij verklaarde dit gisteravond voor de te levisie, nadat eerder op de dag Radu Campeanu van de liberale partij eenzelfde aanbod had gedaan. De oppositiekandidaten willen bereiken dat de presi dentsverkiezingen van 20 mei worden uitgesteld, omdat die vroege datum in het voordeel van het rege rende Front werkt. Presi dent Iliescu zal zaterdag een nieuw gesprek hebben met leden van de oppositie die het universiteitsplein in Bukarest al achttien da gen onafgebroken bezet houden. dictator lijken zijn populariteit niet te schaden. Zoals een van de aanwezigen op het plein in Ploiest het uit drukte: „Het kan me niet sche len dat hij communist was, het gaat erom wat hij doet en al gedaan heeft na de revolutie". Van het argument dat Iliescu nog alleen zo populair is omdat hij via de tv campagne kan be drijven, begrijpt de vrouw niets. „We zien het Front veel minder op tv dan de andere partijen. Hoe kunnen de de monstranten daar nu over kla gen?". Dat het Front ook maar een van de tachtig aan de ver kiezingen deelnemende partij en is, doet volgens haar niets af aan het feit dat Iliescu meer op de televisie zou moeten ko men. Parade van de victorie Het Rode Leger marcheert over het Rode Plein ter viering van de Dag van de Overwinning. Giste ren was het precies 45 jaar geleden dat het Sovjet-leger nazi-Duitsland tot capitulatie dwong. FOTO: AP (Van onze correspondent Roger Simons) DOVER Billy Cartman zal pas worden begraven als het Engelse gerecht nauwkeurig heeft onder zocht hoe en waarom hij begin deze week aan zijn einde is gekomen. Tot die tijd wordt de bouw van de Kanaaltunnel aan Engelse zijde tijdelijk stilgelegd. Billy (33, vader van drie kinderen) werkte als voe ger bij Eurotunnel in Do ver. Een loodzware ma chine heeft hem verplet terd. Cartman is al het zesde dode lijke slachtoffer in achttien maanden aan de Engelse zijde van het Kanaal. De Fransen betreuren nog maar één dode. „Er zijn twee redenen voor dit grote verschil", zeggen de tun nelgravers. „In de eerste plaats werken aan Engelse zijde bijna zevenduizend arbeiders, ter wijl de Franse helft van Transmanche Link bijna de helft minder werkkrachten heeft. Bovendien - en dat is wel het ergste - nemen onze bazen het doorgaans niet erg nauw met de veiligheidsvoor schriften. De bazen bekomme ren zich nog alleen om snel heid". zeggen ze, „want elke dag die de tunnelgraverij extra in beslag neemt, kost een for tuin". Transmanche Link in Londen ontkent natuurlijk dat onder het Kanaal te weinig rekening wordt gehouden met de veilig heidsvoorschriften. „Alles is er prima in orde", zegt een woordvoerder. „Wij beschik ken over een perfect waar schuwingssysteem voor brand, ongelukken en onvoorziene gebeurtenissen". Achterstand De snelheidswedstrijd onder het Kanaal is onder meer een gevolg van de hooglopende ru zie tussen de Britse vleugel van Transmanche Link en de vijf Britse aannemers over de almaar stijgende kosten van de tunnelconstructie. Transman che zelf staat onder druk van de Eurotunnelmaatschappij, die eigenares is van de hele santekraam. Vooral aan de Engelse zijde van het Kanaal valt nogal wat achterstand in te lopen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de Eurotunnel ten vroegste eind 1993 in ge bruik zal kunnen worden ge nomen. De oorspronkelijke streefdatum was mei 1993. De tunnelgravers vertellen dat het onder het Kanaal hoofdza kelijk aankomt op tempo. Bei de diensttunnels zijn maar vijf meter breed. Er komt geregeld een miniatuurtrein doorheen, geladen met materiaal of met weggeboord krijt en zand dat moet worden afgevoerd. Om hem te laten passeren dienen de aanwezige arbeiders te gaan liggen op banken die zijn be vestigd aan de wanden van de tunnel. Vanwege het slechte zicht merken zij vaak pas op het laatste moment dat de trein op komst is. Terwijl hij voorbijrijdt, blijft tussen de ar beiders en de treinwagens maar een ruimte over van nauwelijks dertig centimeter. Toch zijn er maar weinig tun nelgravers die klagen over de ontoereikende veiligheids voorzieningen. Want wie dat doet, wordt bedreigd met strafmaatregelen of krijgt een andere taak toegewezen, door gaans met een fors verlies van loon. China laat groep dissidenten vrij PEKING China heeft 211 gevangenen vrijgelaten die vo rig jaar betrokken zijn geweest bij de op een' bloedbad uitgelo pen pro-democratische demon straties op het Plein van de Hemelse Vrede. Onder hen is een aantal vooraanstaande dis sidenten. De gevangenen, die zijn vrijgelaten nadat de on derzoeken naar hun activitei ten waren afgerond, zijn mild behandeld, zo meldde Peking. Indien zij „hun kwalijke prak tijken" voortzetten en geen be rouw tonen over „hun crimi nele activiteiten", lopen zij echter alsnog het risico strenge straffen te krijgen. Het westen heeft China vanwege haar po litieke gevangenen herhaalde lijk veroordeeld. 90 Rob voelt een hevige schok. Alles draait om hem heen. nog niet. Eindelijk komt Rob weer tot zichzelf, maar wanneer hij lij bemerkt, dat hij zijn bewustzijn verliest, maar ziet nog, dat naar zijn hand kijkt bemerkt hij, dat hij nu de degen helemaal in Prof. Prudon toesnelt om de stroom uit te schakelen. Rob is ech- zijn hand houdt. En in welke omgeving is hij verzeild geraakt? «r wel in staat zich te bewegen en houdt het gevest vastge- Het lijkt zowaar wel een scheepskajuit! Rob doet een paar stap- <lemd. Prudon haalt vliegensvlug een handle over, maar de mi- pen naar voren en deinst dan verschrikt terug. Daar staat een crogolven hebben haar werk reeds gedaan...Welke uitwerking zij bed en... er ligt iemand inl tyecies hebben op het menselijk lichaam, weet ook de geleerde WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush is bereid de produktie van chemische wapens te staken als de Sovjetunie een tijdsschema accepteert voor de vernie tiging van haar strijdgas sen. Naast het accepteren van een tijdsschema zou de Sovjetunie de VS moeten toestaan een klein arsenaal chemische wa pens te behouden, totdat alle landen die de wapens kunnen produceren bereid zijn een we reldwijd akkoord te tekenen. Bush bood vorig jaar nog aan de produktie van chemische wapens binnen acht jaar te beëindigen. Maar om de top ontmoeting eind mei met Sov jetleider Michaïl Gorbatsjov nog enig cachet te geven, heeft Bush besloten sneller over te gaan tot een produktiestop van chemische wapens. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, zal volgende week in Moskou het nieuwe voorstel bespreken met zijn Russische ambtgenoot Edoeard Sjevardnadze De VS beschikken over 32.000 ton strijdgassen. Volgens de VS heeft Moskou een nog grotere voorraad, hoewel het Kremlin in 1987 aankondigde de pro duktie van chemische wapens te staken.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5