NIKS OM AAN TE TREKKEN? HP [0 uit deweekbladerj „De Klerk regeert nog met harde hand" EEN LEKKER DAGJE WEG IN KADOPAPIER De ambtenaar stond almaar te huilen Cursuspakket voor leerkrachten over seksueel misbruik Brave vijftigers ELSEVIER DE TIJD d0ENi BINNENLAND £e«dóe (Sou/remt DONDERDAG 10 MEI 1990 PAGINA (J Nevenvestiging scholen komend jaar mogelijk DEN HAAG Scholengemeenschappen in het voortgezet onderwijs krijgen ko mend schooljaar al de mogelijkheid een nevenvestiging op te richten. Voorwaar de is wel dat de scholen voldoen aan de criteria die daarvoor zijn geformuleerd in de concept-nota van wijziging op het wetsvoorstel basisvorming, zo schrijft staatssecretaris Wallage in een brief aan de Tweede Kamer. Basisvorming houdt in dat alle leerlingen de eerste drie iaar van het voortgezet onderwijs hetzelfde minimumpakket leerstof krijgen aange boden. Pas daarna volgen zij onderwijs op lbo-, mavo, havo of vwo-niveau. Het is de bedoeling dat de basisvorming in augustus 1991 wordt ingevoerd. Politie-akkoord arbeidsvoorwaarden DEN HAAG De ministers van binnenlandse zaken en justitie heb ben gisteren met de politievakbon den een principe-akkoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden voor de politie in 1990. De ongeveer 40.000 politiemensen volgen wat hun primaire arbeidsvoorwaarden betreft grotendeels de overige amb tenaren, die onder meer per 1 april 1990 een loonsverhoging kregen van 2,6 procent plus een uitkering ineens van 250 gulden. Per 1 juli wordt de regeling waarbij politiemensen vanaf 57 jaar met vut kunnen gaan met een jaar verlengd. Voorts wordt per 1 juli de inhou ding voor kost en inwoning van leerling-politiemensen (die tijdens de opleiding intern gehuisvest zijn) afgeschaft. Driekwart van de plaatsen op de opleidingsschool van de rijkspolitie is voortaan bestemd voor vrouwen. Met deze maatregel wil de rijkspoli tie zo snel mogelijk het aantal vrou wen bij de politiekorpsen uitbrei den. De totale opleidingscapaciteit van de rijkspolitie is verhoogd van 80 naar 120 per jaar. Er is dus plaats voor negentig vrouwen en dertig mannen. Volgens woordvoerder Geelof van de rijkspolitie is de maatregel ingegeven door de wens van de beide politieministers om het aantal vrouwen bij de politie op te voeren tot ten minste 25 procent. Mannen gevoeliger voor spierschade UTRECHT Bij het beoefe- nen van sport of bij andere li chamelijke activiteiten lopen mannen eerder spierbeschadi- gingen op dan vrouwen. Het hormoon oestradiol blijkt bij vrouwen een beschermende werking te hebben. Vooral on getrainde vrouwelijke sporters profiteren daarvan, aldus de neuroloog in opleiding G.J. Amelink, die op 22 mei in Utrecht promoveert op het proefschrift „Door inspanning veroorzaakte spierbeschadi- ging". Amelink is er overigens niet voor, oestradiol als preven tief middel aan de beginnende sportman voor te schrijven. Freedom Awards voor Havel en Tökes MIDDELBURG De vrouw van de Tsjechoslo waakse president Vó- clav Havel, Olga Havlova, zal za terdag 19 mei namens haar man de Four Freedoms Award in de Nieu we Kerk in Middelburg in ont vangst nemen. De Roemeense dominee Lószló Tö kes zal wel persoonlijk aanwezig zijn om de onderscheiding in ont vangst te nemen. Ook prinses Juli ana'zal aanwezig zijn. Zij kreeg in 1982 als eerste niet-Amerikaanse burger staatsburger de onderschei ding. De onderscheiding wordt sinds 1982 om het andere jaar uit gereikt in de VS en Middelburg. DISSIDENTE ZWARTE INSPECTEUR ROCKMAN DEN HAAG Nee, de zwarte Zuidafrikaanse po litieman Gregory Rock- man heeft de harde reali teit niet uit het oog verlo ren. Hij meent het. Bin nen een paar maanden is de verboden vakbond POPCRU zo machtig dat de Zuidafrikaanse rege ring er niet langer om heen kan. Laat staan dat onderdrukking van de le den kan voortduren. „Het ledental (5.000) zal groei en tot 30.000 a 50.000 mensen". De dissident Rockman (31) is in Nederland om steun te zoe ken voor POPCRU (unie van politie- en gevangenisperso neel voor burgerrechten). De vakbond keert zich tegen het ongebreidelde politiegeweld waarvan zwarten in Zuid- Afrika vrijwel dagelijks het slachtoffer zijn. Vorig jaar was Rockman nog inspecteur van politie. Hij wil de „dienen en de bescher men". Maar in de alledaagse werkelijkheid bestond die no bele taak eerder uit „blind ge hoorzamen en onderdrukken". Op 5 september vorig jaar nam Rockman (in licht colbert) met een collega gisteren op bezoek bij het Haagse politiekorps. foto: cees verkerk werd de menigte uiteen gesla gen. Vanaf die dag besloot Rockman het Afrikaanse poli tiekorps met een geweten op te zadelen: de inmiddels ver boden vakbond POPCRU werd opgericht. Rockman een stap die het ein de van zijn carrière betekende: hij leverde openlijk kritiek op politie-eenheden die in Kaap stad „als wilde beesten" insloe gen op een groep zwarte de monstranten. Inspecteur Rockman zelf had geprobeerd de weg van de dia loog te bewandelen. Als lei dinggevende had hij de jonge ren toegesproken en hen twin tig minuten de tijd gegeven zich te verwijderen. Tien mi nuten voordat het ultimatum afliep, werd inspecteur Rock man opzij gezet door blanke politieagenten. Onverbiddelijk Geschokt Over zijn carrière hoeft Rock man zich geen illusies te ma ken. Door geldgebrek heeft Rockman na zijn ontslag zijn huis moeten verkopen. Hij ziet het als een klein offer in een strijd die nog maar net is be gonnen. Het probleem is alleen dat er geld voor nodig is om het werk te kunnen voortzet ten. Daarom ook maakt Rock man een rondreis door Neder land en andere Europse lan den. Gisteren was hij te gast bij de Haagse politie. Rockman heeft de indruk dat het met de financiën wel goed komt. Het bezoek lijkt duide lijk vruchten af te werpen. „Ik ben diep onder de indruk van de overweldigende, manier waarop wij ontvangen zijn. Geschokt en vol medeleven hebben de mensen aangehoord hoe het er in Zuid-Afrika nog steeds aan toegaat". Op zijn beurt hoopt Rockman door be zoeken aan politiebonden en - korpsen te leren hoe de orga nisatie en slagvaardigheid van de vakbond POPCRU kan worden verbeterd. POPCRU telt zo'n vijfduizend leden. Ongeveer achthonderd leden zijn geschorst, terwijl zestig aanhangers inmiddels zijn ontslagen. Momenteel heeft één blanke („hoon en in triges zijn zijn deel") zich bij de bond aangesloten. „Begrij pelijk" vindt Rockman het, dat zo veel zwarten lijdzaam bin nen het politiekorps werk zaam zijn, terwijl zij daarmee in feite het systeem steunen dat zij tegelijkertijd verafschu wen. Rockman erkent dat geld een belangrijke rol speelt. „Mensen die wij confronteren met misstanden zeggen dat ze bang zijn hun beroep en dus hun huis te verliezen. Met spanning wordt in Zuid-Afri ka afgewacht hoe het ons ver gaat tijdens de reis door Euro pa. De vooruitzichten zijn goed. Ik voorspel dat het le dental van POPCRU een ster ke, snelle groei gaat doorma ken". Acteur Zaterdag vertrekt Rockman naar België, vervolgens be zoekt hij de Bondsrepubliek Duitsland om tenslotte in Zwe den de belangen van POP CRU te verdedigen. Het is waarschijnlijk toeval, maar Rockman arriveert in die lan den telkens drie dagen voor dat de Zuidafrikaanse presi dent de Klerk er op bezoek komt. De ex-politieman vindt dat het tijdstip om ,De Klerk zonder gewetenswroeging te kunnen ontvangen, nog niet is aange broken. „Dat kan pas als de hervormingen echt zijn door gevoerd, als apartheid is afge schaft en het politiegeweld een halt is toegeroepen. De rege ringen nodigen een man uit, die de bevolking van zijn land nog steeds met harde hand on derdrukt. President de Klerk praat over onderhandelen, maar in werkelijkheid sluit hij keer op keer de deur. Hij wordt geregeerd door zijn ka binet. Door te zeggen dat het in Zuid-Afrika allemaal zo gladjes verloopt, doet hij de objectiviteit geweld aan. De Klerk is een goed acteur". Maar Mandela schijnt hij het dezer dagen redelijk met hem te kunnen vinden. „Alleen op bepaalde punten is De Klerk een integer man. Eigenlijk is het enige goede dat er sprake is van een dialoog met het ANC. Uiteraard moet Mandela daarop ingaan. Maar intussen is nog niets echt veranderd". Als Rockman begin juni terug keert naar Zuid-Afrika, is de positie van POPCRU moreel en financieel verstevigd daarvan is de actievoerder overtuigd. Maar wat staat hem persoonlijk te wachten? In elk geval een aanklacht wegens ondermijnende activiteiten en het beleggen van illegale bij eenkomsten. Rockman: „Ik word gezien als de initiator van POPCRU. Daar hebben ze gelijk in. Het heeft denk ik geen zin op de gevolgen voor uit te lopen. Laten we het erop houden dat het interessant gaat worden". WIM BUNSCHOTEN (ADVERTENTIES) ï^tjagje uit kado krijgen? Dat kan nu ook met de te krijgen en natuurlijk chenkbon geeft toegang allerlei topattracties in derland. Zoals pretpar- i, dierentuinen, kastelen, isea en nog veel meer. Een n kado waaraan t hele dn plezier kan beleven. EEN PRIMA IDEE VOOR MOEDERDAG! Koop dan snel een staatslot en wie weet koopt u binnenkort héél Parijs leeg. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wachtniet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. GOUDEN BRUIDSPAAR TROUWDE OP EERSTE OORLOGSDAG EERBEEK Het had een on vergetelijke dag moeten wor den. Vandaag, precies vijftig jaar later, is duidelijk dat de tiende mei 1940 dat ook is ge worden, zij het niet zoals Geesje Nijboer en Hendrik Vos oorspronkelijk hadden be doeld. Na zeven jaar verke ring achtte het Drentse twee tal het in de lente van dat jaar wel eens geboden te gaan trouwen. Ten tijde van de ondertrouw eind april was er nog geen vuiltje aan de lucht; maar laat de huwelijksvoltrekking nou precies op tien mei gepland staan, 'des morgens elf uur'!. Met de trouwkleren nog aan kon het kersverse echtpaar de eerste Duitsers door de straten van Beilen zien marcheren. „De ambtenaar van de bur gerlijke stand huilde. In het zaaltje waar we zouden trou wen liepen Hollandse militai ren heen en weer; het was zo'n gekkenhuis dat we ten slotte maar met z'n allen op het toneel zijn gekropen, de gordijnen dicht. Onze getuigen waren een paar dagen geleden al gemobiliseerd, zodat we toen gewoon maar wat ken nissen van straat hebben op gepikt. 'We zijn nog steeds Hollanders, alles moet offi-, cieel gebeuren, we zijn nog Hollanders', huilde die ambte naar almaar". Het begin van hun huwelijk hadden ze niet ongelukkiger kunnen treffen.Toch vieren de oorspronkelijk uit Beilen en Westerbork afkomstige bruid en bruidegom vandaag welgemoed hun gouden brui loft, inmiddels respectievelijk 73 en 76 jaar oud. Ze wonen alweer ruim dertig jaar in het Gelderse Eerbeek. Dat hun trouwdag zó onvergetelijk zou Hendrik Vos en Geesje Nijboer in 1990: vijftig jaar getrouwd na een wat vreemde start op de allereerste dag van WO II. foto: pers unie worden, hadden ze een halve eeuw geleden niet kunnen be vroeden. „Dat was een raar gedoe hoor", verzucht de bruid van toen, „tjonge jonge. Een nare dag eigenlijk, bah!" Het tweetal leerde elkaar in 1933 kennen op de jaarlijkse Meimarkt in Beilen. Geesje was daar in betrekking als dienstmeisje bij winkelier Ro senberg, Hendrik werkte bij een boer. Na zeven jaar verke ring vonden ze dat er maar eens getrouwd moest worden, en zoals heel vaak gebeurde - „als d'r tenminste geen haast bij was" - werd daarvoor de meimaand uitgekozen. Op 1 mei wisselden de dienstmeis jes vaak van betrekking, zodat Geesje na haar opzegging tot aan haar huwelijk nog mooi een paar dagen vrij zou kun nen zijn. Tien mei moest het zijn, tien mei werd het ook. „We waren beiden 's morgens vroeg nog wezen melken. Toen we terugkwamen had den de buren al op de radio gehoord dat het oorlog was. We wilden de hele trouwerij eerst nog afblazen, maar de familie vond dat we het toch maar moesten doorzetten, we hadden al zo lang gewacht. Nog geen kwartier na het ja woord kwamen de Duitsers Beilen binnen, en kon je al de knallen horen waarmee brug gen werden opgeblazen. We moesten lopend de straten door, en we zeggen nog wel eens tegen elkaar dat er zelfs als de koningin door Bei len was gekomen vast niet zo veel volk langs de kant van de weg had gestaan als des tijds bij ons". „Voor een echt feest hadden we toch geen geld gehad, maar er was natuurlijk wel lekker eten en een borreltje. Toch hebben we daar niks van gehad, niemand had er zin in, iedereen zat in span ning. We hebben alleen een beetje soep gegeten, 's Middags gingen de trouwkleren weer uit, en zijn we maar gaan mel ken. Toch hebben we die nacht heel best geslapen hoor: voor het eerst bij elkaar moet je rekenen!" SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Den Haag is gisteren een nieuw cursuspakket over seksueel misbruik gepre senteerd. Het moet leer krachten in het basison derwijs wapenen tegen de problemen die sommige leerlingen hebben. De basis van het nieuwe pak ket wordt gevormd door de handleiding, waaraan ruim twee jaar is gewerkt door zes preventiewerkers van het Ri- agg. Zij is vooral bedoeld voor schoolbegeleidingsdiénsten en pabo's (opleidingen) die de cursus aan de leerkrachten ge- In de handleiding wordt uitge breid aandacht besteed aan het signaleren van seksueel mis bruik en aan de opvang van kinderen. Zo worden er tips gegeven voor het voeren van een gesprek met de leerling van wie een leerkracht het wordt ingegaan op preventie van seksueel misbruik door methoden te behandelen die de weerbaarheid van een kind vergroten. Ook is er een infor- matieboek, dat bedoeld is als naslagwerk voor leerkrachten die aan de cursus hebben deel genomen. aan een basisschool, heeft al eens aan een cursus over sek sueel misbruik meegedaan. Zij vertelt: „Door de cursus wordt je angst minder om je vermoe dens op tafel te leggen. Je leert bovendien hoe je het pro bleem aanpakt en welke in stanties er zijn die je eventueel kunt raadplegen. Tijdens de bijeenkomsten hebben we met elkaar nagespeeld hoe je een, gesprek met zo'n kind moet voeren. Je voelt dan je eigen tekortkomingen en je eigen normen en waarden. Het is goed dat je je daarvan bewust bent". Minder angst Mevrouw Alaoui, een lerares Uit onderzoek blijkt dat in een gemiddelde Nederlandse klas doorgaans drie of vier kinde ren seksueel misbruikt wor den. Een collega bij deze krant herinnert zich nog hoe hij ooit met zijn vriendin voor aan stond bij een concert van de Rolling Stones. Toen Mick J agger opkwam' en hij naar zijn vriendin keek, lag deze in katzwijm op de grond. Deze maand keren de Stones terug in de Rotter damse Kuip. Nu als brave vijftigers - „Mick (Jagger) leest meer dan ik ooit ie mand heb zien doen. Hij slaapt slecht". De collega heeft weer kaarten. En een nieuwe vriendin. Herhalin gen, die toch nèt even iets anders zijn dan het origineel, in de weekbladen. Oranje weer naar het WK, de weer ontluikende liefde voor Sta lin in de Sovjetunie en weer een rel in de VVD. Terzijde in VN: 'Gaat u de naam Bol- kestein onthouden of wacht u meteen maar op de vol gende politieke leider van de VVD? Niks seks en drugs, maar een gesetteld leven met vrouw en kinderen; de Rol ling Stones anno negentig. HP portretteert (met dank aan Vanity Fair) de middel bare heren aan de hand van hun vrouwen. Mandy, aan de zijde van Bill Perks (ar tiestennaam Bill Wyman): „Hij gaat bijvoorbeeld het podium op en raakt daar he lemaal opgepept en als hij er weer afkomt, gaat hij televi sie kijken of een kaartje leg gen. Goed, hij was een be roemde popster - hij is een beroemde ster - maar hij is toch een ouwe man". Shirley Watts: „Het was verschrik kelijk om in het leven van de Rolling Stones terecht te komen. Ik ben mezelf echt 25 jaar lang kwijt geweest en ik heb het nooit aangekund. Ik had heel veel woede in me, diepe woede". Jerry Hall (van Mick Jagger): „Ik wil mezelf ontwikkelen. Ik heb nooit gestudeerd. Dat deel van het leven heb ik overgeslagen. Ik lees nu veel. Misschien ga ik nog wel terug naar school. Dat heeft mijn moeder ook ge- Stalin is twee keer begra ven, maar de bladeren waai en opnieuw van zijn graf. En zijn aanhangers, die Gor- batsjov graag zouden opkno pen, zeggen dit soort dingen: „In werkelijkheid kwamen er tijdens het bewind van Stalin maar anderhalf mil joen mensen om, natuurlijk afgezien van de Tweede We reldoorlog. (-) Stalin heeft juist gehandeld met de eli minatie van Boecharin, Trotski, Zinovjev en de an deren, waarvan men nu be weert dat ze tot 'de garde van Lenin' behoorden. Zij volgden niet de weg waar langs ons land zich diende te ontwikkelen". Wat is het verschil met de extreem- rechtsen in de DDR die (lees Vrij Nederland) platen draaien met speeches van Hitier? De commercie heeft de grij ze markt ontdekt; positief ingestelde senioren die nog lekker op vakantie gaan en zo leuk met hun kleinkin- dren spelen. En die een leuk centje te verteren hebben. De Tijd: „Niet de oudere wordt erkend, maar slechts zijn koopkracht". Verdonk van het gelijknamige media- adviesbureau wijst al op de volgende generatie ouderen. „De ouderen van nu hebben de oorlog meegemaakt, en die drukt op hen een stem pel van zuinigheid en dege lijkheid. De ouderen van straks zijn de zorgelozen van de jaren zestig, de welvaarts kinderen". De reguliere geneeskunde wil nu wel eens harde we tenschappelijke bewijzen over de zin van de alterna tieve geneeskunt, die aan een onstuitbare opmars bezig lijkt. 'Alternatieve' dr. Rosi Frey: „Ik ben tegen de onlo gische toepassing van de re guliere geneeskunde. Waar om zou ik kiezen voor on schadelijke en mensvriende lijke weg kan kiezen?" Vol gens 'reguliere' gynaecoloog C. Renckens, tevens voorzit ter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij, verdienen de alternatieven vooral geld aan patiënten die zich mis kend voelen, mensen die wel klachten hebben maar die volgens hun arts niets mankeren. Elseviers Weekblad in 1964: „Gewoon uit ordinair winst bejag heeft Paul Acket vijf vieze jongens uit Engeland, genaamd de Rolling Stones, naar ons land gehaald. Een kind had kunnen begrijpen dat deze vertoning op ellen de zou uitlopen. Allen die d optreden niet voorkome I hebben, beschouwen wij al n, gevaarlijke lieden in onj rei samenleving". e l Elsevier vandaag: „In Mos kou zijn de platenrekken to de nok toe gevuld met Beat eri les en Rolling Stones. De ja m ren zestig zijn er zojuist geo en pend. Wij kunnen ze maa niet afsluiten. De mythe vai eri de swinging sixties hangt al een molensteen om onz nek. Wat waren ze wild: d «-i hypotheekverstrengelde t| midveertigers van nu. D werkelijkheid van toen is in middels opgezwollen door di valse echo's van rebellie ei vadermoord: allemaal warei ze fan van de lelijkste beat i| groep ter wereld. Keer o| ke'er blijkt iedereen erbij ge weest, toen in 1964 in he Kurhaus". M Drummer Charlie Watts „Vijf en twintig jaar Stones ni' hard werken? Nou, het wa io: vijf jaar werken en twinti) I jaar rondhangen". Dominee Laszlo Tökes var, Timisoara, om wie de revo !n lutie in Roemenië begon na I vindt dat zijn land aan eei aa tweede revolutie toe is. Eei oi geweldloze. Aan de voora vond van de verkiezinget (20 mei): „Zelfs als we e niet in slagen van Roemeni aa een democratische samenle ia ving te maken, hebben wi geen andere keus dan da He doel toch na te streven. Da e 1 is de dramatische achter sn, grond van de Roemeense re el volutie". ha Met zelfdokteren is het hele t maal oppassen. De huis-tuin- r en-keuken-cholesterolproef or is onbetrouwbaar. De test ii fa sinds eind vorig jaar in Ne- ist derland te koop. Vrij Neder-hi land: „De helft van de men- fc, sen die 'te hoog' scoren zal \y er nooit last van krijgen". E Dick Dolman, die als kamer- m voorzitter plaats moest ma- iCÉ ken voor Deetman: „Het is jor de laatste jaren saaier ge- jr] worden in de Tweede Ka- |F0| mer. Absoluut. Daar ben bijzonder ontevreden over (0O Dat komt omdat we een ty pisch mierenparlement zijn Er wordt hard gewerkt maar er wordt weinig ge stierd. Grote clashes in ha openbaar komen weiry, voor. Grote disputen ontbftl ken". Kan hij het ongekends ll succes van Lubbers verkla ren? „Nee, dat heb ik ook niet begrepen. Het moet de dossierkennis zijn. Het is een goede zakenman. Dat moel>L het zijn". De Somalische schrijver Q, Nurrudin Frah zou graag te- ruggaan naar zijn land, maar loopt dan het gevaar dat hetei staatshoofd hem opeet. Dus in blijft hij, ook na vijftien jaar re 'ballingschap', een kat in een p vreemd pakhuis. „Als ik in^, Afrika uit het raam kijk, raakt alles wat ik zie me, het doet me wat. In Europa - ik heb er een aantal jaren ge-;l woond - zijn de meeste din- gen vreemd voor me. Ik heb uj er zelf niet aan meegewerkt, ik ken de makers niet". De Lance-raket krijgt geen 0j opvolger, maar de moderni- sering van de kernbewape- j, ning gaat gewoon door. Scil- la Elworthy van de onafhan kelijke Oxford Research A Group: „Het debat over de ,e' Lance-raket is een mooi rookgordijn om het nieuwe systeem waar de Navo groot belang aan hecht, achter te verbergen". Tegen de uitdrukkelijke wil PI van de vedette zelf schreven f13 Martin van Amerongen,le hoofdredacteur van De ri Groene, en Gerlof Leistraai toch het boek 'Gullit'. Lo- gisch dat het blad voorpubli- ceert; Gullit als emancipator.ri „Hij is zo Nederlands alse' Leidse kaas en zo Amster- e dams als de dokwerker. Zeiai het stijfselkissie van de klei- der en een blanke moeder, neer in de Amsterdams* Bloemstraat - en zeven en twintig jaar later is hij even Amsterdams als Tantt Leen". Mooie gelegenheid om voor uit te blikken naar het WK t in Italië, dat ook de intelli- gentsia danig in de greep gaat krijgen. Over de chaos bij de bouw, waar al mini- maal vier en twintig menseri het leven lieten, en de chaos die na het WK gewoon voortduren. En een prof van Marco van Basten, dis maar niet lijkt af te komei van zijn oedipale bander met Johan Cruijff. „Let op g0 weer worden wij nèt geen wereldkampioen, maar Cruijff gaat ongetwijfeld mee naar het wereldkampi- jjj, oenschap van 1994". DICK HOFLAND^

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4