Leerlingen hebben te lijden jan stoffiger schoolklassen" E Aidsremmer werkte niet - nnenland V krijgt tel meer nieuwe Ier KONINKLIJK HUIS Huisarts krijgt tien procent van klachten Eén op de zes vrouwen aarzelt over moederschap Haringrace toch niet helemaal afgeschaft JINA EcidócComont DONDERDAG 10 MEI 1990 PAGINA 3 IX straften positief over experiment dagdetentie TERDAM Het experiment met dagdetentie is een succes gebleken. r de 85 deelnemers heeft niemand misbruik gemaakt van de verleende ieid. De ervaringen van de deelnemers waren over het algemeen posi- Tot die slotsom kwam J.B. de Haast gisteren op een symposium over nieuwe vorm van straf. Haast is hoofd van het experiment met de letentie in Rotterdam. Zijn mening werd op het symposium in Rotter- ondersteund door drs. B. Wartna, wetenschappelijk onderzoeker bij linisterie van justitie. Bij dagdetentie volgen langgestraften (minimaal maanden onvoorwaardelijk) een speciaal dagprogramma. Zij mogen njonds en in het weekeinde naar huis. Wartna vergeleek deze vorm van met de open inrichtingen, waar gedetineerden overdag de inrich- verlaten om te werken en in het weekeinde naar huis mogen. Hij con- >ert dat gedetineerden het minder moeilijk vinden terug te keren naar iaghuis dan naar de open inrichting. Men vond ook dat men minder in erleiding kwam om weg te blijven. Hoewel veel gedetineerden niet al eel nut zien in het dagprogramma, zijn er toch tastbare resultaten ge it. Het programma, waarin verschillende vaardigheden worden aange- 1, heeft volgens Wartna geleid tot meer kans op werk en huisvesting en ischrijvingen voor bijscholingscursussen. ide d waa ni satiev pel untei see; de Geen ander beleid overtijdbehandeling DEN HAAG Staatssecretaris Simons van volksgezondheid ziet op dit mo ment nog geen aanleiding het tot dus verre gevoerde beleid ten aanzien van de zogenoemde 'overtijdbehandeling' (OTB) te wijzigen. Ten aanzien van de 'selectieve abortus' ziet de bewindsman helemaal geen aanleiding tot wijziging van het beleid. Simons schrijft dit aan de Tweede Kamer nadat dinsdag een ambtelijke notitie over zwangerschaps onderbreking aan de Kamer was ge stuurd in plaats van de antwoorden op de gestelde vragen. In die notitie wordt gesteld dat de OTB eigenlijk onder de Wet Afbreking Zwangerschap (WAZ) dient te vallen. Nu valt OTB nog buiten de wet, hetgeen mogelijkheden biedt de WAZ te omzeilen. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM In het Amerikaanse vaktijdschrift 'New England Journal of Medicine' is vandaag een pu- blikatie over het voorval in het AMC en de acute AZT- behandeling verschenen. De AMC-woordvoerder over het wereldwijde belang hiervan: „De vraag tot nu toe was al tijd of toediening van het aidsremmende middel AZT, in grote hoeveelheden, be schermend kon werken bij mensen. Nu blijkt hier dus van niet. Het artikel is onge looflijk snel geaccepteerd en gepubliceerd. Ik zeg niet dat we onszelf op de borst slaan maar er werd wel erg uitge keken naar dergelijke bevin dingen". Uit dierproeven was eerder gebleken dat toediening van AZT onmiddellijk na een (opzettelijke) besmetting met het aidsvirus de infectie kan voorkomen. De wijze waarop nu in Amsterdam is gehan deld, is de eerste keer dat het op een mens, zonder succes, is toegepast. Het AMC heeft na het incident maatregelen genomen die dergelijke ge beurtenissen moeten voorko men. De 58-jarige patiënt wordt in het AMC behan deld. De arts in opleiding, die tijdelijk in het ziekenhuis werkte, is direct na zijn fout opgehouden met werken in het AMC. De besmette man heeft op aanraden van het AMC een advocaat in de arm genomen om de mogelijkhe den tot een schadevergoe ding uit te zoeken. Dit wordt bemoeilijkt omdat er, voor zover bekend, niet eerder soortgelijke incidenten in Nederland zijn geweest. EZ komt met eigen financieel jaarverslag DEN HAAG Minister Andriessen van economische zaken heeft in navolging van het bedrijfsleven voor zijn departement een financieel jaarverslag over 1989 laten opstel len. Dat verslag is voorzien van een goed keurende verldaring die ondertekend is door zowel de departementale accountants als externe accountants van het bureau Mo- ret Ernst Young. In politiek Den Haag wordt erop gewezen dat het de Algemene Rekenkamer is die uiteindelijk de jaarreke ningen van de departementen beoordeelt. De vraag is of het initiatief van Andriessen daarmee op gespannen voet staat. Uit het jaarverslag blijkt onder meer dat het minis terie voor 459 miljoen gulden aan „boter zachte" vorderingen heeft uitstaan bij het midden- en kleinbedrijf. Het gaat om borg stelling voor kredieten aan banken. 't-pr< zelii ist dai STMA FONDS TREKT AAN DE BEL van ;zen inigin - niet ertje og go het OV eker stro USDEN Sinds een nde i r 0f twee regent het te- entjes bij het Neder- v00r ds Astma Fonds. Voor van ouders van kinde- i die steeds vaker met 2 aklachten terugkomen vóór school. De reden nan cirvan is volgens de ou- •of dif s duidelijk: door de be- nigingen op het loonmaakonderhoud t ionfi r(*en klaslokalen al- J ar stoffiger, met als ge- en> j g allergische reacties prikkende ogen en be- :ondig 'wdheid. ten ministerie van onderwijs 2 iteert bij de begrotingen kwa r onder meer het schoon- ereidi uden van scholen de zoge- r{ ito Londo-normen. Die nor- tagaan uit van een vloerop- mlik en komen er op dit Wnt op neer dat voor het ns p#»nhouden van één vier den ite meter klaslokaal vijftig luten per jaar benodigd En daar krijgt een school ook subsidie voor. Pro- •t in a im hierbij is volgens ir. T. ten njle van het Astma Fonds dat nholen de verkregen subsi- rt en die mogen besteden waaraan zij willen. „Na de bezuinigin gen van de afgelopen jaren ge beurt het regelmatig dat het stofvrij maken van richels en radiatoren nog maar éénmaal in de twee weken wordt ge daan, terwijl dat eigenlijk we kelijks hoort te gebeuren". De consequenties voor de tien procent van de Nederlandse leerlingen die met caraklach- ten te maken hebben, laten zich volgens Rolle raden. „Het medicijngebruik stijgt, ouders doen hun kinderen naar ande re scholen, lokalen moeten door de ouders schoongemaakt worden, het kind wordt thuis gehouden of de schoolpresta ties gaan achteruit". Onderzoek Gealarmeerd door het toene mende aantal reacties van ou ders bij het Astma Fonds liet het ministerie van onderwijs vorig jaar een onderzoek uit voeren naar de naleving van de Londo-normen. Hoewel de resultaten van dat onderzoek al sinds januari van dit jaar op het ministerie bekend zijn, heeft het Astma Fonds nog nooit inzage daarin gekregen. Ir. Rolle zegt al maanden aan de telefoon te hangen bij het ministerie, maar het enige dat men daar kwijt wil is dat de contracten met schoonmaak bedrijven weliswaar op „Lon- do-niveau" worden afgesloten, maar dat in de praktijk die normen lang niet gehaald wor den. De scholen zijn gewoon smeriger dan verwacht mag worden. In april stuurden Leidse ou- Leerlingen leren op school steeds meer over een schoon milieu. In de klaslokalen wordt het leefklimaat door de bezuinigingen op de schoonmaakkosten echter steeds slechter. foto: dijkstfia dercomités een petitie aan mi nister Ritzen van onderwijs, waarin gevraagd werd om meer geld voor het schoonhou den van klassen. De brief werd ondertekend door 32 or ganisaties, maar werd tot op heden niet beantwoord door de minister. Op een bijeen komst, vandaag in Leusden, waarvoor het Astma Fonds ook ambtenaren van het mi nisterie uitnodigde om nu ein delijk eens openheid van za ken te geven, werd niet inge gaan. Het sterkt ir. Rolle van het Astma Fonds in zijn ver moeden („maar bewijzen kan ik het natuurlijk niet") dat hier „vuil aan de knikker is". „Ik kan me heel goed voorstel len dat de uitslagen van het onderzoek dat Ritzen liet uit voeren, hem niet zo fijn uitko men. Wanneer het rapport concludeert dat de schoolklas sen in Nederland inderdaad niet schoon zijn, gaat je dat als minister natuurlijk geld kos ten. Een onderschatting van het probleem voor kinderen met allergische reacties kan het niet zijn. Je kunt gerust stellen dat zich op elke school leerlingen bevinden met dit soort klachten". Doorgaan Het ministerie mag het dan volgens Rolle laten afweten, het Astma Fonds gaat intussen door met zijn actie tegen vuile schoollokalen. In een gesprek met staatssecretaris Wallage zal het Fonds wederom om meer geld vragen. Verder pre senteerde ir. Rolle vandaag een folder die scholen tips moet geven voor een meer hy giënische omgeving. „We heb ben geprobeerd de folder zo praktisch mogelijk te houden. Zo wijzen we er niet alleen op dat scholen beter overleg zou den moeten voeren met schoonmaakbedrijven, maar ook stellen we een schooljuf frouw die haar leerlingen in de zandbak heeft laten spelen voor, eerst een spring-spelletje met ze te doen, om zo de grootste zandberg buiten de schóól te houden". En, voegt hij eraan toe, maak nooit de vergissing dat schoonmaken hetzelfde zou zijn als oprui men. „Wanneer de scholen zelf meer tijd zouden besteden aan het opruimen van de ruimten, zouden de schoon maakbedrijven efficiënter en sneller kunnen werken. Daar zouden al een hoop carapatiën- tjes mee geholpen zijn". JEAN-PIERRE GEELEN m hu risen U 1 •efte? Lil ina,' N HAAG In de zal i iuwe Sociaai Economi ze vo< ie Raad die op 18 mei erege or het eerst bijeenkomt, ijgt de FNV voortaan 15 n zetels in plaats van w n. Het CNV moet een e tel afstaan en telt er dan Ie> wijziging vloeit voort uit de wijzigde ledentallen van de kcentrales. Daarnaast on- rgaat de raad enkele perso- le wijzigingen. Uit de SER rdwijnt CNV'er Th. Swart, het n FNV-lid mevrouw lijk 2 Verdiep toetreedt. MHP-lid a voc II. Werkhoven wordt opge- ilarm P* door G. van Dalen. Aan Duii rkgeverskant volgt ing. L- rom, aems van de Limburgse telkt 'fstandige Ondernemers als reik 'OV-afgevaardigde past. Schrok op. Aan werkge- rszijde zijn voorts de VNO- len mr. J.H. Geertsema en -of. dr. C.P. Veerman nieuw. S. P. Kalma wordt plaats- rvangend kroonlid. uses Margriet woont in de Sint Ba- ierk te Haarlem de openingsmani- latie bij van de internationale s Hals-tentoonstelling. Deze ten- instelling is tot en met 22 Juli te n in het Frans Halsmuseum te arlem. (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT De helft van de bevolking heeft in een periode van drie maanden ten minste één keer contact met zijn huisarts. Tussen de huisartspraktijken zijn evenwel aanzienlijke verschillen: het aantal contacten per 100 patiënten varieert van 73 tot 160 per kwartaal, met een gemiddelde van 115. Dit is één van de uitkomsten van de vandaag in Utrecht gepre senteerde Nationale Studie van het Nederlands Instituut voor onderzoek van de eerstelijns gezondheidszorg (Nivel). In het al gemeen wordt maar 10 procent van alle gezondheidsklachten aan de huisarts voorgelegd. Top-drie De klachten die bij een enquête onder de bevolking het meest worden genoemd - met bovenaan hoofdpijn, moeheid en hoes ten -, komen dan ook niet overeen met de meest voorkomende klachten in de huisartspraktijk. Daar zijn de top-drie hoge bloeddruk, pilcontrole en luchtweginfecties. De gegevens over ziekten wijzen uit dat ziekenfondsverzeker den in het algemeen zieker zijn dan particulier verzekerden (vooral hart- en vaatziekten, psychische klachten, diabetes, ast ma). w*< Korenmolen De driehonderd jaar oude korenmolen De Herder in Medemblik is geheel herbouwd en gisteren officieel in gebruik gesteld door prins Claus. Hij kreeg daarvoor van de Amerikaanse Erin Yoder een touw aangereikt. Het meisje is de eerste certificaathouder van de molen. Op initiatief van de vereniging de Hollandsche Molen werden certificaten uitgeschreven om de ingrijpende opknap beurt te kunnen betalen. Prins Claus is beschermheer van de vereniging. foto: anp Toch fusie van HP en De Tijd? AMSTERDAM De opinie weekbladen Haagse Post en De Tijd zijn opnieuw bespre kingen begonnen over een mogelijk samengaan van de twee. Voor I juli zou hierover duide lijkheid moeten bestaan. Vorig jaar zijn soortgelijke bespre kingen op niets uitgelopen. Verschil met de huidige be sprekingen is dat destijds het initiatief lag bij de directies van de bladen. Nu hebben de beide redacties van Haagse Post en De Tijd te kennen ge geven opnieuw besprekingen te willen voeren. Beide bladen kampen momenteel met da lende oplagecijfers en vertrek kende hoofdredacteuren. Vliegveld in meidagen In het Aviodome van Schiphol is tot eind september te zien hoe een Nederlands militair vliegveld er in de meidagen van 1940 bijstond, vlak voor de Duitse inval. Er zijn onder meer een Fokker C5 en een Koolhoven FK-51 te bewonderen. Stafmedewerker Peter van Noort schikt, voor de opening, nog even de kleding van een militair uit de jaren dertig. foto: anp DEN HAAG Eén op de zes Nederlandse vrouwen in de vruchtbare leeftijd twijfelt of ze al dan niet een kind zal krij gen. Als reden voor de aarze ling geven de meeste vrouwen op dat zij opzien tegen de com binatie werk en kind, zo blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van het Nederlands In stituut voor Sociaal en Seksuo- logisch Onderzoek is verricht. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in 1988 tweemaal zoveel vrouwen twijfelden over het krijgen van kinderen als in 1983. Onderzoekster Heieen van Luijn stelt in haar rapport 'Laatste-kansmoeders', dat vrouwen gemiddeld ruim drie jaar tobben over de vraag of ze zwanger willen worden. Vol gens Van Luijn wordt er gedu rende die periode veel over ge praat met de partner en met anderen. „Bij vlagen dient zich een zekere keuze-paniek aan". Hoe hoger de vrouwen zijn op geleid, hoe omvangrijker het probleem is. Van de vrouwen met een hbo- of universtitaire opleiding twijfelt één op de drie, bij de middengroep één op de vijf en bij laagopgeleiden één op de dertien. Volgens de onderzoekster spe len ook andere factoren dan de combinatie van werk en kind een rol. „Veel vrouwen weten heel duidelijk wat ze willen, maar hebben een partner die iets anders wil. Ze moeten dan kiezen tussen hun eigen be hoefte en die van hun partner. Mannen zeggen vaak dat de vrouw maar de beslissing moet nemen, maar daarmee schui ven ze de verantwoordelijkheid af en zijn de consequenties voor de vrouw". Voor driekwart van de 1200 ondervraagde vrouwen vormde de twijfel daadwerkelijk een probleem. Bij een kwart gaf het onderwerp aanleiding tot ruzie, spanningen en conflicten met de vriend of echtgenoot. De helft van de vrouwen zei last te hebben gehad van psychische of psychosomatische klachten tijdens de periode van twijfel. Uiteindelijk besloten twee op de drie vrouwen toch een kind te krijgen. Hoewel het merendeel van hen zei na de geboorte door te wil len werken bleek uiteindelijk twee derden van de vrouwen toch te zijn gestopt. De onder zoekster vroeg de vrouwen ook of zij spijt hadden van hun be slissing. In één op de zes geval len was dit het geval. Zowel bij vrouwen die gekozen hadden voor een kind als bij vrouwen die besloten hadden kinderloos te blijven. AAIBAAI .an PPE 25.» jrom hegdiz eau 75.ii pEtiee EHcraope- •"•*6eKVCHTZ... door WILLEM RUSTIER Vrouwen komen er in milieu plannen maar bekaaid af DEN HAAG Bij het opstellen van het Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP) heeft de overheid te weinig re kening gehouden met vrouwen. Volgens, de Emancipatieraad zijn de normen te veel afge stemd op de gezonde man van rond de dertig jaar. Er moet veel meer gelet worden op de ricico's die vrouwen, én kinde ren, lopen. De Raad, die dit stelt in een advies aan de rege ring, vindt dat vrouwen ook financieel te zwaar worden ge troffen. Vooral mensen met een laag inkomen en een uitkeringen hebben te lijden onder het NMP en in die categorieën zijn vrouwen sterk oververtegenwoordigd. Beter is volgens de Emancipatieraad een progressief systeem te hanteren. Kwaliteit woningen gaat niet achteruit DEN HAAG Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting bestrijdt de opvatting van de PvdA-fractie dat de kwaliteit van de woningen achteruitgaat door de nieuwe Woningwet. De tech nische voorschriften in die wet met minimum-eisen voor wo ningbouw bieden architecten juist meer mogelijkheden, aldus de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer. VLAGGETJESDAG IN SCHEVENINGEN GAAT GEWOON DOOR SCHEVENINGEN Hoewel de haringrace dit jaar niet doorgaat, komt er mogelijk toch nog een on officiële race voor in de plaats. Enkele reders heb ben toegezegd dat zij op 21 mei of vroeger haring aan wal zullen brengen. De opbrengst van het eerste vaatje dat zo aan land komt, is bestemd voor de Nederlandse Hartstich ting. De Hollandse Nieu we is vanaf 22 mei in de viswinkel verkrijgbaar. Vlaggetjesdag, dedag waarop de haringrace al tijd feestelijk van start ging, gaat dit jaar op za terdag 19 mei gewoon door. Dit heeft L.E. Ouwehand, voorzitter van het de Stichting Nationaal Visbureau (NVB) gisteren meegedeeld, nadat al wijd en zijd bekend was ge worden dat de traditionele ha ringrace ter ziele is. Het eerste vaatje Hollandse Nieuwe wordt dit keer bij de Scheve- ningse Visafslag geveild. In rederskringen wordt er overigens wel over gedacht in 1992 in Europees verband een haringrace of iets dergelijks op touw te zetten. Hiervoor be staan echter nog geen concrete plannen. De Nederlandse haringrace is afgeschaft, omdat het voor de meeste reders economisch niet meer verantwoord is hun gro te schepen vroegtijdig, dus met een geringe lading, naar de wal te sturen. In de afgelopen twintig jaar heeft zich in de haringvisserij een enorme schaalvergroting voorgedaan. De haringloggers van weleer hebben het veld moeten rui men voor grote moderne va rende fabrieksschepen. Tien van deze schepen kunnen meer vis aan dan een vloot van honderd haringloggers uit de jaren vijftig en zestig. De ambachtelijke verwerking op de schepen, het kaken en licht zouten van de haring, had overigens al plaatsgemaakt voor het invriezen van de vis op zee. De haring wordt later aan wal verwerkt. De meeste haring, Ouwehand schat het voor dit jaar op 60 a 70 procent wordt in Nederland aangevoerd door Deense vis sers. In de maand mei loopt dit percentage op tot 75 a 80 pro cent. De haring die in de maanden mei tot half juli wordt gevangen is geschikt voor de verwerking tot Hol landse Nieuwe. Volgens Ou wehand maakt het niet uit welke visser de haring aan land brengt. Bepalend is wat er vervolgens mee gebeurt. Nederlandse vaklieden aan de wal geven de haring een speci fieke bewerking waardoor de haring het predikaat 'Holland se Nieuwe' krijgt, ook al is deze door buitenlandse vissers gevangen. Nederland exporteert jaarlijks zo'n zeventigduizend ton ha ring. De binnenlandse con sumptie bedraagt zo'n veertig duizend ton. De Nederlandse vissers mogen dit jaar zo'n ne gentigduizend ton haring uit de Noordzee halen. Volgens Ouwehand wordt de Holland se Nieuwe in het buitenland steeds populairder, ook Spanje heeft nu belangstelling voor de Nederlandse lekkernij uit de zoutwaterkeuken. Vlaggetjesdag Het Tweede-Kamerlid me vrouw Y.C.M.T. van Rooy (CDA, oud-staatssecretaris van economische zaken) opent za terdagmorgen 19 mei om elf uur Vlaggetjesdag. Voor die tijd, aanvang half elf, treedt het Haagse Harmonie Orkest TAVENU op in de muziektent op de kopzijde van de 2e Bin nenhaven. Op de haventerrei nen staan weer veel kraampjes van Scheveningse bedrijven en van beoefenaars van oude ambachten. Op het terrein van de le Bin nenhaven bij de Visafslag vindt een presentatie plaats van de Nederlandse Visgroot- handel. Vijftien bedrijven on der meer uit Scheveningen, Yerseke, Katwijk en Spaken burg geven informatie over de visverwerkende industrie. De in authentieke klederdracht gestoken medewerkers berei den zeevis, mosselen en garna len op tal van bekende en minder bekende manieren. Op de kopzijde van de 2e Bin nenhaven zijn de kraampjes te vinden van de beoefenaars van oude ambachten. Om één uur begint het traditionele ad- miraalzeilen. Aan dit kleurrij ke spektakel doen veel visser schepen en plezierjachten mee, waaronder het beroemde Ne derlandse zeilschip de Een dracht. Het programma ver meldt verder nog tal van sport- en muziekactiviteiten. In de Scheveningse Visafslag vindt tijdens Vlaggetjesdag weer een groots opgezette 'Vis- happening' plaats met onder meer een expositie van inter nationale vissoorten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3