Sou/tont ,WD-fractie wil voor zomer duidelijkheid over de Breestraat G& I Een cadeau van formaat •m li STAD OMGEVING/RTV iaduct over spoorbaan wordt rvangen door twee nieuwe bruggen Leidse gewond door kokend vet u Molen De Put in bruidstooi Het was secondenwerk, ik moest wel steken Kamer van Koophandel wil „Science Schap" GEEN BEZWAREN TEGEN BOUW OVERSLAGSTATION CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING CcidócGouocvnt DONDERDAG 10 MEI 1990 PAGINA 11 lEN Het viaduct over ipoorbaan Leiden-Alphen hoogte vlakbij de grens Zoeterwoude is aan ver- ring toe. Ambtenaren van jemeente Leiden gaan er- iit dat nog dit jaar wordt ,nnen met de bouw van nieuwe bruggen, links en ts van de huidige rijksweg Met het project zijn miljoe- guldens gemoeid. :ns de gemeente Leiden deze operatie niets te en met de verbreding van A. „Als die bruggen klaar ontstaat er een gat tussen. Die ruimte kan eventueel in de toekomst worden gebruikt voor een verbrede rijksweg", aldus een woordvoerder van de directie ruimtelijke orde ning. Parallel aan de spoorbaan komt de nieuwe rijksweg 11 te lopen. Via nieuwe opritten kan de A4 dan worden be reikt. De Van der Madeweg die door Roomburg loopt gaat functioneren als opriten de oprit bij de Hoge Rijndijk komt te vervallen. De Van der Madeweg zal over de spoor baan heen gaan lopen. Over de plannen wordt woensdag 23 mei in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat een hoorzitting gehouden. Er is al een bezwaarschrift ingediend omdat de nieuwe viaducten te maken zouden hebben met de verbreding van de A4. Dat is echter niet waar, stellen amb tenaren: „Dat viaduct moet worden vervangen en boven dien zijn de veranderingen no dig in verband met de aanleg van rijksweg 11". Jachthavens hebben afvalproblemen onder controle LEIDEN Vier van de vijf in Leiden in gebruik zijnde jachtha vens hebben een regeling getrof fen voor de afvoer van huishoud- selijk afval. Verder wordt bij geen van de havens nog gewerkt met verf op basis van organische oplosmiddelen. Dat is gebleken bij het Project Jacht havens Leiden, een inventarisatie door de Leidse politie in het kader van de wet chemische afvalstoffen. De Leidse politie legt steeds meer nadruk op na leving van milieuwetten. In dat kader werd gekeken naar de omvang van overtreding van de wet. Het gaat om het lozen van olie, afspuiten van jach ten waarbij vuil in de haven terecht komt, het verven met milieu-onvrien delijke verven en het gebruik van po lyester bij reparaties aan boten. De in ventarisatie is gemaakt vanaf eind maart. Het bleek dat veel beheerders nauwelijks op de hoogte waren van de wet chemische afvalstoffen. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland hadden de beheerders „de zaken rede lijk onder controle". Wel bleek dat drie van de vijf havens geen hinder wetvergunning hadden, terwijl ze wel hinderwetplichtig zijn. De directie mi lieu is ingeschakeld om de vergunnin gen in orde te maken. Bij twee havens werden septic-tanks aangetroffen waarvoor geen vergunning van het Hoogheemraadschap aanwezig was. Dat wordt nu in orde gemaakt. Rhijnwijck viert 'toperen jubileum LEIDEN Met een speciale „werkveld bijeenkomst" viert de Leidse scholengemeen schap Rhijn wijck morgen het 12,5-jarig bestaan. Thema van de bijeen komst is „Leren verzorgen is emanciperen". Meisje breekt sleutelbeen zeven met een ge broken sleutelbeen overgebracht naar het AZL. Het meisje fietste over de Ooster dwarsstraat in de richting van de Zijl singel. Daar ver leende ze geen voorrang aan een 37-jarige Leidse au tomobilist. Bij de aanrijding brak ze haar sleutelbeen. LEIDEN Een 19-jarige Leidse heeft gisteravond eerste- en tweede graadsbrandwonden opgelopen. De aan de Zijldonk wonende vrouw had rond elf uur een pan vet op het vuur gezet. Toen de vlam in de pan sloeg, probeerde de vrouw de gloeiendhete pan uit het raam te gooien. Dat mis lukte, waarbij gloeiend vet op de vloer terecht kwam, waardoor een brandje ontstond. De vrouw kreeg ook vet over haar onderarmen. Het brandje werd door een buurjongen geblust. De EHD heeft de vrouw ter plaatse behandeld aan de brandwon den. eind '83 OPPOSITIE MIST NIEUW ELAN IN COLLEGEPROGRAMMA 000,? LEIDEN Voor de zo- mpr moet duidelijk zijn w met de Breestraat gaat gebeuren. Dat vindt de VVD in Leiden. „De discussie sleept al vele jaren. Het kan niet zo zijn dat er in het nieuwe koopseizoen aan het ein de van het jaar nog geen definitief besluit is ge nomen", zei fractievoor zitter T. van der Nat gis teravond tijdens de raadsvergadering. .an de orde was de bespre- ring van het collegepro- 1 a van PvdA, CDA en Links. Vanwege tijd gebrek konden alleen de drie oppositiepartijen het woord voeren. De college partijen reageren tijdens de volgende raadsvergadering. Ook D66-fractieleider P. Langenberg vroeg zich af of de herinrichting van de Breestraat nog lang op zich laat wachten, terwijl volgens, hem toezeggingen zijn ge daan aan omwonenden en vooral aan winkeliers. Aan leiding voor de opmerkingen van VVD en D66 zijn de uit latingen van CDA'er J. Wa lenkamp, de nieuwe wet houder van verkeer. Die wil de besluiten over herinrich ting van de straat betrekken bij de plannen voor het tota le verkeersbeleid in Leiden. Hij heeft wel toegezegd eerst na te gaan welke afspraken over de herinrichting zijn gemaakt met belanghebben den. „Het is volstrekt onjuist als er niets met de Breestraat gebeurt", zei Van der Nat. De VVD wil dat de kwestie in de eerste commissieverga dering aan de orde komt. „Ook belanghebbenden moeten dan gelegenheid krijgen om in te spreken". Ook andere onderdelen van het collegeprogramma moeten in raadscommissies worden besproken, vindt Van der Nat. Hij noemde de titel van het programma, Een nieuwe lente, het „meest frappante onderdeel". „Dat suggereert pretenties. Maar als we naar de inhoud kijken, dan vra gen we ons af: Is dit nu al les? Zoveel opzienbarends staat er nu ook weer niet Schrappen D66 is het daarmee eens: „De wervingskracht, het nieuwe élan ontbreekt. Er staan veel procedurele voor stellen in het programma, maar ik mis bijvoorbeeld hoe het college de burger daadwerkelijk meer bij het bestuur van de stad wil be trekken en hoe het milieu beleid concreet gestalte moet krijgen", zei Langenberg. Hij noemde de zes ton die PvdA, CDA en Groen Links de komende vier jaar extra willen uittrekken voor het milieu „een niet overdreven groot bedrag". Dat het nieu we college „automatisch" de kosten voor nieuw beleid wil afwentelen op de schouders van de Leidenaars door de onroerendgoedbelasting te verhogen „spreekt ons niet aan", aldus Langenberg. Hij vroeg zich af of het col lege een duidelijk plan heeft om geld vrij te maken door de „doelmatigheid van het ambtelijk apparaat te verbe teren en door taken te schrappen". Ook C. Vergeer van de Soci-, alistiese Partij (SP) plaatste kanttekeningen bij de finan ciële paragraaf in het colle geprogramma. PvdA, CDA en Groen Links willen de extra kosten die de sluiting van de Leidse vuilverbran ding met zich meebrengt verhalen op de burgers, die per huishouden honderd gulden meer reinigingsrech ten moeten gaan betalen. „Voor de SP is dat nog lang geen voldongen feit", aldus Vergeer, die opmerkte meer te zien in het terugdringen van de kosten door bijvoor beeld de hoeveelheid afval te verminderen. „Het nieu we college brengt niet zoveel nieuws. Van echte ombui gingen is eigenlijk geen sprake", sloot hij zich aan bij de opmerkingen van VVD en D66. t» Literair spoed Burcht Literair en Verbaal 229 S'ênaal bieden zondag een middag met „zuiver" iich t werk en m uziek. lichters die voordragen Eik van Boekei, Fred 'nninga, Guus Wakel- 1 kamp en Bert Schoonho ven. Benito Ouwendijk en Otto Westerling zorgen hoogs voor de muziek op Spaan- Hoiiö se gitaar. De bijeenkomst begint om 14.30 uur in So- 'iëteit De Burcht. De oegang is gratis. Jaarmarkt f 32S De evenementengroep van Schrei de Herensingelkerk houdt zaterdag een jaarmarkt. 55 Bezoekers kunnen daar 95 van 10.00 tot 16.00 uur te- Stelm recht. Er is onder meer een postzegelstand en een rad avontuur. 9n Gro m Het Leidse Volkshuis be- int maandag met een cur sus „sieraden maken met origami". Met deze Japan- flna se vouwtechniek kunnen 'Inkelc prachtige modellen wor den gemaakt. In drie les sen worden oorhangers, net bijpassende broches, ioeden- of reversspelden ëfabriceerd. De kosten dragen dertig gulden, inclusief materiaal, cursus begint om 19.30 i in het volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. lichtingen en opgave: 071- ,r de uden De Leidse Postzegelvere niging De Postzegel vrien den houdt maandag een veiling-, ruil- en contacta vond. Postzegelliefhebbers ójn welkom in wijkge- bouw De Linde aan de He renstraat 64. Vanaf 19.30 uur kunnen diverse kavels worden bezichtigd, deze worden later op de avond geveild. Molenaar Frank Harteveld van molen De Put aan het Galgewa ter in Leiden weet nog niet wat hij morgen te zien krijgt. Ter ge legenheid van zijn afscheid en „zijn" molen versierd door colle- ga-molnaar Phillip Pijnnaken, zijn moeder en J. van de Aker boom van molen De Herder. De wieken zijn volgens orgineel mo- lenaarsgebruik versierd. Tussen beide wiektoppen hangt een slin ger met beide voornamen van het bruidspaar. Verder is een opko mende zon en zijn twee bazuinen- de engelen in de wieken gehan gen. De levensloop wordt gesym boliseerd door zigzag opgerolde- zeilen in de onderste twee wie ken, waartussen een goudkleuri ge ring is gehangen als symbool van de huwelijkstrouw. Tussen de wieken hangen de vlaggen van Nederland, Zuid-Holland en Leiden.'Het versieren heeft afge lopen zondag de gehele dag ge duurd. De voorbereidingen heb ben enkele maanden in beslag ge nomen. Harteveld, die nu nog in Benthuizen woont, neemt af scheid van de molen, omdat hij na zijn huwelijk in Hardinxveld- Giesendam gaat wonen. Hij heeft zich dan uit liefhebberij ongeveer drie jaar elke zaterdag als mole naar om de molen bekommerd. Hij deed dat samen met Pijnna ken, die het roer als eerste man zal overnemen. Zaterdag wordt in alle vroegte de versiering wegge haald, om plaats te maken voor de versieringen die horen bij de nationale molendag. FOTO: WIM VAN NOORT Ex-wethouder krijgt fietsrouteboekje De Leidse afdelingen van de Fietsersbond ENFB en het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) overhandigden gister avond ex-wethouder van verkeer Marietje van der Molen (met pet) het fietsrouteboekje „Fietsen door de tijd". Van der Molen, die bekend staat als de meest fanatieke fietser uit de vorige Leidse gemeenteraad, heeft het voorwoord geschreven van dit boekje. De presentatie van het boekje had plaats in café-restau rant Cronesteyn. Aansluitend stapte het hele gezelschap op de fiets voor een korte fietstocht door de polders van Zoeterwoude. Het fietsboekje bevat niet alleen routebeschrijvingen. In aparte hoofdstukken wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van het landschap in Rijnland, de natuur, de veranderingen door de tijd, het milieu en hoe de mensen daar tegenaan kijken. In het boekje worden negen fietsroutes beschreven in de wijde omge ving van Leiden. De routes lopen door polder, duinen, landgoe deren en door de parken in Leiden. Alle routes hebben Lelden als vertrekpunt. FOTO: WIM VAN NOORT DRIE JAAR CEL GEËIST VOOR POGING TOT MOORD DEN HAAG/LEIDEN „Als ik niks gedaan had, dan had die bolle hier ge zeten en hadden we twee doden gehad. Mijn verkla ring is de juiste, het was noodweer. Ik moest wel steken". Laaiend was de 26-jarige ^Leidenaar die gisteren in Den Haag te recht stond wegens poging tot moord. Hij had op 5 fe bruari van dit jaar door middel van messteken ge probeerd een stadgenoot buiten gevecht te stellen. Tegen de man werd drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geeist. De steekpartij, waarbij het slachtoffer levensgevaarlijk werd verwond, had plaats in een pand aan de Middelste- gracht. De verdachte was daar met een vriend bij iemand op bezoek, toen het slachtoffer daar arriveerde. Na een woor denwisseling en bedreigingen over en weer, raakten het slachtoffer en de vriend van de verdachte slaags. „De bolle had een mes en stak mijn vriend in zijn been. Toen heb ik de bolle het mes afgepakt en uit noodweer op hem inge stoken", aldus de verdachte tijdens de zitting. Over dat ontfutselen van het mes waren de partijen het tij dens de zitting niet eens. Vol gens een aantal verklaringen had de verdachte het mes bij zich gehad en was het zelfs het eigendom van de verdachte. Rechter P. Koningsveld twij felde net als officier van justi tie C. Meijer aan het steken uit noodweer. „Toen u het mes had, was het gevaar voor u beiden geweken", vond Ko ningsveld. De verdachte reageerde daar op furieus: „Ja zeg, het gaat om secondenwerk. Op het mo ment dat ik het mes had heb ik niet meer doorgedacht om het weg te gooien. Trouwens jaar. Dit laatste had tot gevolg dat de verdachte razend van woede opsprong en tijdelijk moest worden afgevoerd. De raadsman van de verdach te, R. Heeren, was het met de beschuldiging van moord niet eens. „Mijn cliënt heeft niet ik moest wel steken, want die gericht op vitale delen. Hij bolle is geen mens, da's een wilde zijn vriend beschermen, bulldozer, daar is niet tegen te al heeft hij de grenzen van het vechten" Afgevoerd Officier Meijer achtte poging tot moord bewezen. „Dat het niet lukte is gevolg van toeval. In een vlaag van verstands verbijstering stak hij in het wilde weg toe. Hij had beheer sing moeten tonen". Met het oog op het verleden van de verdachte hij is al sinds 1983 in contact met justitie voor onder meer steekpartijen zag ze niets in een voor waardelijke straf en eiste drie redelijke overschreden". Ver der zette hij vraagtekens bij de herkomst van het mes en stel de hij dat rekening moet wor den gehouden met de oneven wichtige persoonlijkheids structuur van de verdachte. Volgens hem is de geëiste vrij heidsstraf te lang. „Dan bouwt, hij nooit meer een evenwichtig leven op. In de gevangenis zal het moreel van mijn cliënt he lemaal de grond in worden ge boord en zien we hem hier ze ker terug". Uitspraak dinsdag 22 mei. LEIDEN Er moet een „Science Schap" in Leiden worden opgericht, vindt de secretaris, van de Rijn landse Kamer van Koop handel, C. Broeksma. In dit Science Schap moeten de gemeente Leiden, het bedrijfsleven, de Kamers van Koophandel, de Rijks universiteit Leiden en het Academisch Ziekenhuis Leiden samenwerken. Doel van de samenwerking is het verder ontwikkelen van het Science Park, het realise ren van het Medipark en het bouwen van vergader- en con gresfaciliteiten bij deze „par ken". Het Bio Science Park ontwik kelde zich in de jaren tachtig succesvol. Een vijftiental hoog technologische bedrijven ves tigden zich in het park. Bin nenkort werken er meer dan duizend mensen. Broeksma waarschuwt échter voor „zelf genoegzaamheid". De moge lijkheden op het gebied van technologie en innovatie moeten worden uitgebuit. Een Science Schap zou hieraan een nieuwe impuls kunnen geven, aldus Broeksma. LEIDEN Er zijn geen bezwaarschriften ingediend tegen de verbouwing van de Leidse vuilverbranding tot overslagstation voor huishoudelijk afval. Als B en W een officieel besluit heb ben genomen voor de aanpassing van de gebouwen kan daarmee worden begonnen. Daarvoor moeten ook onderhandelingen met de provincie zijn afgerond. Als het overslagstation klaar is, kan de vuilverbranding dicht. Als alles volgens plan verloopt zal dat in juli gebeuren. De in stallatie wordt gesloten omdat uit metingen blijkt dat sterk ver (Aitreinigende stoffen worden uitgestoten. Het afval uit de Leid se regio wordt dan opgeslagen op het overslagstation aan de Ga briël Metzustraat. Het plan is om het via het Van Gend en Loos- terrein aan de Haagweg op treinwagons te laden die het vuil naar de VAM in Wijster. ADVERTENTIE Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de aflossingsvoorwaarden GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 soepel. Bent ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Voorl.: Postcode/plaats: - Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar. Naam- Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een-open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. i LiNü

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11