jBI bevestigt wapenaankoop Colombiaanse drugsmaffia Chirac en Le Pen doen oorlog over Droom van Robert Schuman voor een deel verwezenlijkt er Syrië niet akkoord met Arabische top in Baghdad ITENLAND CcidócSouAunt DINSDAG 8 MEI 1990 PAGINA 5 >pvar 1 lingf a nde visumplicht r en uit DDR i Kosto uimhai telingei iele gisterei ochure m^n< :oci Kosto is ging in rdheid. 'vervol] a. Naas$J< f of zei ïen danjer i land aansp us. irSSEL De twaalf EG-ministers :r buitenlandse zaken zijn het giste- ;an Brussel eens geworden over af in fing van de visumplicht voor -burgers. Volgens staatssecretaris ert van Europese zaken zullen de igen-landen (de Bondsrepubliek, inelux en Frankrijk) op 17 mei in Haag daarover een overeenkomst i met de DDR. Dat betekent dat die dag Oostduitsers geen visum nodig hebben voor een bezoek [ederland. Andersom kunnen Ne- ilfnders zonder meer de DDR in. •ns Dankert zit er ook beweging >n regeling om de visumplicht Hongaren en Tsjechoslowaken af iaffen. Aquino geeft schending mensen rechten toe MANILA President Corazon Aquino heeft gisteren toegegeven dat haar regering er nog niet in is geslaagd een eind te maken aan de mensenrechtenschen dingen in de Filipijnen. „Hoewel wij de demo cratie in de Filipijnen hersteld hebben en een echt mensenrechtenbe- leid hebben ingevoerd, zijn wij er helaas niet in geslaagd de schendingen geheel uit te bannen", aldus Aquino tiidens een mensenrechtent>ijeen- komst in Manila. Shamir: Europa moet oorlog voeren tegen anti-semitisme JERUZALEM Premier Yitzhak Shamir heeft aan de vooravond van de dag waarop internationaal wordt herdacht dat 45 jaar geleden nazi-Duitsland de oorlog verloor, gezegd dat Europa, en met name een verenigd Duitsland, oorlog dient te voeren tegen anti-semitisme. „Er is geen tijd voor leeg gepraat tegen anti-semitisme", aldus Shamir gisteren tijdens een ontmoeting met Ne derlandse parlementariërs. „De test van vriendschap voor Israël vandaag de dag is een vastberaden houding tegen de PLO en haar wens Israël te vernietigen", al dus de premier. Door ervoor te pleiten dat de PLO een rol in het vredesproces in het Midden-Oosten krijgt toe bedeeld, staat de EG volgens Shamir „niet vriendschap pelijk ten opzichte van Israël". Shamir is demissionair premier nadat de Arbeiderspartij in maart uit de coali tie met Shamirs Likud stapte. Gisteren opperde Shimon Peres, leider van de Arbeiderspartij, echter weer de mogelijkheid van een nieuwe coalitie met Likud. SPD wil grenscontroles in Berlijn afschaffen OOST-BERLIJN Zowel de SPD in West- als in Oost-Berlijn wil zo snel mo gelijk - „op zijn laatst op 2 juli" - alle grenscontroles tussen Oost- en West- Berlijn elimineren. Dit zei de SPD-kan- didaat voor het burgemeesterschap in Oost-Berlijn, Tino Schwierzina. Hij is vandaag coalitiebesprekingen begonnen met alle partijen uitgezonderd de com munisten. De communisten, thans de Partij van Democratisch Socialisme, eindigden dit weekeinde bij de gemeen teraadsverkiezingen in Oost-Berlijn als de op één na grootste partij met 29,9 procent van de stemmen. Op de pers conferentie was Schwierzina in gezel schap van de SPD-burgemeester van West-Berlijn, Walter Momper. MI De Amerikaan- ffederale recherche j) heeft gisteren toege- dat het Colombi- Medellin-drugskar- eft geprobeerd in de machinegeweren en jer-luchtafweerraket- Lte kopen. Twee Co- 'anen zijn gearres- in verband met de opactie en een der- rrestatie hangt nog in licht, aldus FBI-agent Gavin. De FBI de zaak op het via undercover- in de arrestanten die in werden opgepakt, heeft aard een naaste mede- er te zijn van de gezochte Ren baron Pablo Escobar. In appartement werden acht foto: I ns gevonden variërend een machinegeweren tot -m/ .merikaanse televisiesta- ABC berichtte gisteren al de pogingen van de Co- iaanse drugsmaffia om ns aan te kopen. Deze en worden gebruikt om opters en vliegtuigen neer te schieten waarvan de Colombiaanse president Virgi- lio Barco en zijn kabinet ge bruik maken sinds het grote aantal aanslagen op politici door de cocaïnemaffia. De FBI kon echter niet bevestigen dat de raketten en geweren be stemd waren voor aanvallen op het Colombiaanse staats hoofd. Behalve 1.500 machinegewe ren en 120 Stinger-raketten wilden de vertegenwoordigers van het Medellinkartel ook plastic explosieven en kogel vrije vesten aanschaffen. Aanvalsplan Het hoofd van de Colombiaan se gerechtelijke politie (DIJIN), kolonel Oscar Pelaez, heeft de drugsmaffia er giste ren van beschuldigd een aan val voor te bereiden op zijn hoofdkwartier in Bogota. „De drugshandelaren proberen alle woningen rond het gebouw van de DIJIN op te kopen te gen exorbitante prijzen ten einde er-dynamiet te kunnen Elaatsen om ons gebouw op te lazen", aldus de kolonel. Het aanvalsplan van de maffia is ontdekt dankzij personen die de politie hebben getipt over de aankopen. Sherrif Lawrence Crow uit Polk County, Florida, en FBI-agent Allan H. McCraight bewonderen een Stinger-raketwerper, het luchtdoel-wapen dat dankzij een geslaagde actie van FBI uit handen kon worden gehouden van Colombiaanse drugsbaronnen. foto: ap PARIJS Terwijl het Franse verzet en de fede raties van oorlogsslachtof fers dezer dagen in stilte de Duitse capitulatie en het einde van de Tweede Wereldoorlog herdenken, zijn oppositieleider Jac ques Chirac en de aan voerder van extreem rechts, Jean Marie le Pen, verwikkeld in een luid ruchtige polemiek. Tijdens een meeting in de El- zas, waar Le Pen de laatste verkiezingen met succes aan het electoraat van de gaullis ten heeft geknabbeld, ver klaarde Chirac de oorlog aan extreem-rechts. „Ik heb niet veel mensen van extreem rechts in het verzet gezien. Ze zaten eerder bij de collabora teurs", aldus de burgemeester van Parijs. Het partijkader van het Nationale Front bestond volgens hem uit „pétainisten, nazietjes en OAS'ers". Chirac voegde daaraan toe niet de minste concessie te willen doen aan „mensen die meer maals hebben geprobeerd ge neraal De Gaulle te vermoor den, mensen die altijd de an dere partij hebben gekozen, nooit voor de democraten, nooit voor de gaullisten". Melkmuil Front Nationaal-baas Le Pen voelde zich kennelijk aange sproken, want hij reageerde onmiddellijk met een perscon ferentie. Chirac was, zo liet hij weten, tijdens de oorlog een „melkmuil" geweest. De niet op zijn mondje gevallen tri buun suggereerde zijn oppo nent eens te rade te gaan bij diens - zeer omstreden - par tijgenoot Maurice Papon; deze gaullistische ex-minister van begrotingszaken wordt ervan beschuldigd de deportatie van 1690 joden uit de regio Bor^ deaux op zijn geweten te heb ben. Papon was tijdens de oor log politieprefect van het de partement Gironde. Ten slotte „De Jakhals" onthult ware bedoelingen aanslag De Gaulle MADRID Georges Watin, bijgenaamd „de Jakhals", de man die er bijna in slaagde op 22 augustus 1962 de Franse president Charles de Gaulle te vermoorden, heeft zondag in het Spaanse dagblad El Pais onthuld dat een grpep ontevre den legerofficieren de generaal eigenlijk wilde ontvoeren, voor de krijgsraad slepen en daarna executeren. Watin zei dat deze actie mislukte omdat de leden van de OAS een verkeer de berekening hadden gemaakt van het tijdstip waarop de au tostoet met De Gaulle voorbij zou rijden. Volgens Watin, die nu in Paraguay woont, hebben de gebeurtenissen van toen weinig gemeen met het boek „The Day of the Jackal" van de schrijver Frederick Forsyth, dat later verfilmd werd. De OAS stuurde Watin na de aanslag op De Gaulle naar Zwitserland, waar hij zes maanden later gearresteerd werd. De Zwitsers zouden geweigerd hebben hem aan Frankrijk uit te leveren omdat hij geen politieke gevangene was. Jean-Marie Le Pen. foto: ap vroeg Le Pen, erkend en ver klaard tegenstander van De Gaulle tijdens de Algerijnse kwestie, aan zijn uitdager de beschuldigingen over de moordaanslagen op de Gene raal te „verduidelijken". Chi rac zinspeelde daarmee op de diverse oud-gedienden van de OAS, de geheime gewapende organisatie, die tegenwoordig de rangen van het Front Na tional versterken. De OAS trachtte zich met een bloedige terreur tegen de Algerijnse on afhankelijkheid te verzetten. In dat kader werd een serie aanslagen op De Gaulle ge pleegd. Onaanvaardbaar Waarnemers zien in het on verwacht hevig offensief van Chirac een wanhopige poging Le Pen onaanvaardbaar te maken voor een deel van het groeiend FN-electoraat. De laatste tijd blijkt dat met name versterkt door grote aantallen gaullisten, die Chirac niet krachtig genoeg vinden in zijn politiek jegens de buitenlan ders. Om ook op die flank ge dekt te zijn opende de ontke tende gaullistenleider dit weekeinde een tweede front tegen de socialisten. De rege ringsplannen om stemrecht aan buitenlanders te verlenen moesten volgens Chirac „plechtig worden afgezworen". Tegelijk maakte hij zich sterk voor een strengere nationali- teitenwet. In de marge van het verbale geweld zijn weer twij fels gezet achter Le Pens ver zetsverleden. Terwijl hij zelf altijd heeft beweerd als 14-ja- rige betrokken te zijn geweest bij de Résistance in Bretagne, blijkt dat geen enkele verzets leider ooit van enige clandes tiene activiteiten van Le Pen heèft gehoord. In de jaren zes tig baarde de latere leider van extreem-rechts opzien door een serie grammofoonplaten uit te geven met toespraken van Hitier. de p< had n de •eenhi j ,GRADO De Kroa- J{ ie Democratische Unie U) heeft een ruime advoi winning gehaald in jgweede ronde van de ementsverkiezingen da( zondag en gisteren in ,k itië werden gehou- „Zij ijkheid alisten irang lationalistische oppositie westelijke Joegoslavi- republiek kan zich lereiden op de machtso- ijame van de communis- kmmumsten Kroatië ggestemd Tereni 1VJ) hl ;ereagf verkiezingsronde werd iuden voor de resterende letels in het drie kamers nde parlement van Volgens de eerste Itaten gisteravond leid de nationalisten in 33 de 52 kiesdistricten waar Hemmen waren geteld. ommunisten in Kroatië, zichzelf hebben omge- it in Partij van Democra- Verandering (DCP), in slechts elf districten kop. Bij de eerste ronde deze eerste vrije verkie- eien s*nds 1938, twee we eding ëeledeni behaalde de l ook al een grotë zege. i won de rechts-separa- PartiJ 194 zetels, ter- de communisten met ien zetels werden afge- l. *1» va'omaten in Belgrado vre- 1 dat door de nederlaag de communisten in fers I jtté en de nederlaag vo- oeding maan(j in Slovenië een a communistisch blok ont- v n waardoor Joegoslavië moeilijker zal zijn te be- Een diepe snee ontsiert de hals van de bronzen zeemeermin die al sinds 1914 op een rots zit in de haven van de Deense hoofdstad Kopenhagen. Met een ijzerzaag was geprobeerd het beeld te onthoofden. In 1964 werd het hoofd van de zeemeermin al eens door kwaad willenden afgezaagd en meegenomen. In 1984 rukten vandalen haar een arm af. foto: ap DAMASCUS Syrië heeft gisteren laten weten niet te zullen deelnemen aan een spoedvergadering van de Arabische Liga -in Baghdad, de 'hoofdstad van Syrië's ri vaal in de Arabische wereld, Irak. De regering in Damascus stelde voor om de ministers van buitenlandse zaken van de 22 lidstaten van de Liga in Tunis bijeen te laten ko men om daar over een ande re lokatie voor de top te pra ten. De Jordaanse koning Hoessein zei gisteren echter na een ontmoeting met een gezant uit Saudi-Arabië dat er geen plannen zijn om de lokatie te wijzigen. De Syrische beslissing maakt een eind aan de hoop die vooral door landen als Saudi- Arabië, Egypteen Jordanië werd gekoesterd, dat een verzoening tot stand zou kunnen komen tussen de Sy rische president Hafez Assad en de Iraakse president Sad dam Husayn. De PLO heeft om de Arabi sche bijeenkomst gevraagd. Er zal gesproken worden over de emigratie van Sov jetjoden naar Israël, de ont wikkelingen rond het vre desproces in het Midden- Oosten en de positie van Irak, dat door het westen be schuldigd wordt van het aan kopen van rakettechnologie en het ontwikkelen van kernwapens. Het spreekt vanzelf, dat het door prof. Prudon gecon- jerde toestel een beperkte „actieradius" heeft; het bestrijkt !r nog een oppervlakte, die - met de Franse Rivièra als mid- straat lnt gehee| Noord-Afrika, Egypte, Palestina, Griekenland, en Spanje omvat. „We kunnen dus, als we dat zouden wil- beK de hele oude geschiedenis doen herleven", legt Prudon uit W schakelt hij het toestel in. Op een der wanden van de hall een felle lichtbundel allerlei nog verwarde beelden en er en vreemde geluiden uit de luidspreker. „We hebben Egypte te pakken", roept Prudon, „wacht, ik zal het beeld wat duidelij ker maken. Als we namelijk van een medium gebruik maken, gaat het veel beter". De geleerde legt nu een oud Egyptisch beeldje onder de reflector en schakelt opnieuw in. Rob kijkt met open mond toe, want nu verschijnt op de wand een Egyptische kunstenaar, die bezig is hetzelfde beeldje te politoeren. Maar dan vervaagt het beeld weer. „Dat is de storende invloed van de zon", verklaart Prudon. EUROPESE VERENIGING VIERT VEERTIGSTE VERJAARDAG (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL Hoe lang is veertig jaar? Het is iets meer dan een generatie, iets minder dan een halve eeuw. Het is in feite ook de leeftijd die het 'vere nigd Europa' deze week bereikt. Want veertig jaar geleden introduceerde de Franse minister van bui tenlandse zaken Robert Schuman het plan voor de oprichting van de Europe se Kolen- en Staalge meenschap (EKSG). Het was het hoogst bescheiden begin van wat op 25 maart 1957 - bij de ondertekening van het Verdrag van Rome - de Europese Gemeenschap zou gaan heten. Wat Schuman, die een Europeaan van de eerste orde was, voor ogen stond was slechts het onder een 'hoge au toriteit' plaatsen van de gehele Frans-Duitse kolen- en staal industrie. Dat project stond ook open voor andere Europe se landen. In het jaar dat het Verdag van Rome van kracht werd - 1958 - vergaderde het Europees Parlement voor het eerst en werd in Den Haag het verdrag voor de economische unie tussen de Benelux-landen gesloten. In 1966 voegden Engeland, Ierland en Denemarken zich bij de zes landen - Frankrijk, Italië, Duitsland, Nederland, België en Luxemburg - die tot dan toe de EG hadden uitge maakt. In 1979 vonden de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parlement plaats. In 1981 voegde Grie kenland zich bij de Gemeen schap, vijf jaar later gevolgd door Spanje en Portugal. De droom van Schuman leek, al thans op papier, gerealiseerd te zijn. Dat neemt niet weg dat een groot dpel van de geschiedenis van het verenigd Europa meer op een martelgang dan op een successtory lijkt. De verschil len van mening waren groot, de onderlinge ruzies talrijk en het tempo ontmoedigend laag. Weliswaar ontstond in Brussel een machtige en geldverslin dende Eurobureaucratie, maar van enige echte vereniging was in het geheel geen sprake. Toen Europa aan het eind van de jaren zeventig leek te zijn aangetast door een ziekte die algemeen als 'Eurosclerosis' werd aangeduid, leek ook de Gemeenschap door het virus besmet te zijn. Europa werd in de rest van de wereld gezien als de zieke, oude man die niet meer voortkon en die spoedig ten grave zou worden gedra gen door grootmachten als de Sovjetunie, Japan en de VS. '1992-project' Nu staat het in het midden van de jaren tachtig aange zwengelde '1992-project' op stapel dat over 1000 dagen het vrije verkeer van mensen, goederen, kapitaal en diensten moet garanderen. Ongeveer tegelijkertijd moet de Europese politieke unie zijn gerealiseerd die de Europese instituten meer bevoegdheden moet ge ven en die - als het loopt zoals onder meer de Franse presi dent Mitterrand en de Duitse bondskanselier Kohl willen - zelfs tot een Europees buiten lands- en veiligheidsbeleid moet leiden. Intussen staan andere landen te dringen om het lidrriaat- schap van de EG te verwer ven. De Oosteuropese landen, die zich aan het communis tisch juk hebben ontworsteld, houden hun blik hoopvol op de EG gericht. Kortom, het Europa van 'De Twaalf' staat op het punt de derde economi sche wereldmacht te worden. Er is sprake van een her nieuwd zelfvertrouwen. En fervente Europese federalis ten, zoals Eurocommissie voorzitter Jacques Delors, spreken van een Europese confederatie die zich uiteinde lijk van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral moet uitstrek ken. In de nieuwe Europese architectuur, waarvan de blauwdrukken wellicht met al te grote haast tot stand zijn ge komen na de gebeurtenissen in Oost-Europa, neemt de Ge meenschap een centrale plaats in. En haar positie wordt voor een niet gering deel bepaald door haar welvaart, haar eco nomische machtsontplooiing en haar historische ervaring, opgedaan in de lange jaren van machteloosheid, stagnatie en nationale onwil. Overigens had Robert Schu man wel degelijk oog voor de enorme moeilijkheden die het Europa van zijn dagen te wachten stond. De Oude We reld was een culturele en eco nomische lappendeken waarin de scheuren _>n gaten van de Tweede Wereldoorlog nog dui delijk zichtbaar waren. Het Europa van Schuman was bo vendien een verwoest geheel dat, met de genereuze hulp van het Amerikaanse Mars hall-plan, enigszins was opge- De voormalige Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman. FOTO: SP lapt en zich net had onttrok ken aan wat miljoenen men sen in die tijd als het enige po litieke alternatief zagen: het communisme. Concrete daden „Europa zal niet in één keer ontstaan en evenmin in de vorm van een allesomvattende constructie: het kan zich slechts vormen door concrete daden, die allereerst een feite lijke saamhorigheid schep pen", zei Schuman bij de in troductie van de EKSG. Schumans plan, dat overigens een voortzetting was van een gelijksoortig .plan van zijn landgenoot Jean Monnet, was de eerste serieuze poging de soevereiniteit van enkele af zonderlijke staten voor een ge meenschappelijk doel te bun delen. Merkwaardig is dat de discussie over het afstaan van nationale soevereiniteit aan de Gemeenschap tot op de dag van vandaag voortduurt en zelfs nieuwe impulsen heeft gekregen door het plan voor een politieke unie. Nog altijd zijn er staatslieden, met de Britse premier Margaret That cher voorop, die de Europese Gemeenschap vooral wensen te zien als een nauw samen werkingsverband van twaalf landen die hun eigen staat kundige identiteit moeten be houden. Die mening staat pal tegenover die van de federalis ten die de nationale soeverei niteit, althans voor een deel, willen offeren op het altaar van de gemeenschappelijk heid. Voor hen is er geen spra ke meer van een 'Europa van de naties', maar van de 'naties van Europa'. En in dat Europa leveren die naties een deel van zichzelf in omwille van het grotere geheel en het hogere doel. Margaret Thatcher heeft gelijk als ze zegt dat de nu nage streefde politieke unie slechts een retorisch ideaal is, een po ging om met veel mooie woorden iets te bereiken dat evengoed onbereikbaar wordt geacht. Daar staat tegenover dat een sterkere economische en mo netaire samenwerking op zich zelf al een daad van politieke eenheid is, zoals president De Gaulle ooit heeft gezegd. Wie van die koers wil afwijken, ontkent de onverbiddelijkheid waarmee de geschiedenis zich nu eenmaal manifesteert. Onontkoombaar De Europese naties zullen hun koningshuizen, hun parlemen ten, hun rechtstelsels en hun culturele eigenheden voorals nog niet prijsgeven. Het is zelfs de vraag of ze dat ooit moeten en kunnen doen. Maar sinds het inzicht is gerijpt dat een aantal dingen beter op ge meenschappelijke dan op na tionale basis kan gebeuren, is het verenigd Europa onont koombaar geworden. Het mag dan zijn dat de Euro pese burger vooralsnog niet door een echte Europese rege ring worden bestuurd, de open grenzen, de gelijkschakeling van de muntsystemen en het vrije verkeer van goederen en diensten doemen niettemin achter de horizon van de ge schiedenis op. Het élan van het Europa zoals het er nu uitziet, wordt min der door het hoogdravend ide alisme van de federalisten dan door dwingende historische omstandigheden bepaald. De ware drijfveer achter de eco nomische en politieke eenwor ding wordt gevormd door het besef dat Europa gedoemd is opnieuw een oude, zieke man te worden als-het zich niet naar die omstandigheden voegt. Aldus is Europa minder een ideaal dan een noodzaak. Ro bert Schuman zag dat veertig jaar geleden in alle duidelijk heid toen hij de EKSG in gang zetten. Wie zich rekenschap geeft van de verdeeldheid van het Europa waarin hij in 1950 een leidende rol speelde, moet nu erkennen dat hij destijds aan de wieg heeft gestaan van een historisch wonder. Dat Schumans ideaal in veertig {aar heeft kunnen rijpen tot iet Europa dat we nu kennen, grenst aan het ongelooflijke. Het is dan ook geen hersen schim, maar een een moei zaam tot stand gekomen reali teit waarvan Europa deze week de veertigste verjaardag viert.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5