Voor Bolkestein blijft Wiegel het voorbeeld Veronique en NOS gevei videobanden van rellen verzegeld uit handen HEERENVEEN Wordt er in de top van de VVD nu ook al lijfelijk gevoch ten? Wie gisteravond het 'prachtige' blauwe oog zag van Frits Bolkestein kwam licht op de gedach te dat de nieuwe VVD-lei- der dit weekeinde door zijn voorganger Joris Voorhoeve in een donker steegje was opgewacht. „Nee hoor, ik heb zaterdag ochtend voor het eerst in jaren weer eens een partijtje tennis gespeeld. Erg dom misschien, maar ik meende mij op deze wijze het beste te kunnenr voorbereiden op het politieke spel van kaatsen en de bal verwachten", vertelde Bolke stein gisteravond lachend in Heerenveen. Hij hield daar een toespraak tot circa zeven tig partijgenoten van het VVD-gewest Friesland. Het was het eerste openbare optre den van de nieuwe aanvoerder der liberalen. Was u niet onaangenaam ver rast door de vele en soms emo tionele kritiek op het plotse linge aftreden van Voorhoeve? Bolkestein: „Ach, natuurlijk zijn er mensen die dit onaan genaam vonden, die zich mis schien wel persoonlijk aange tast voelden. Misschien waren ze juiist wel naar deze vergade ring gekomen om het bestuur te vertellen wat ze ervan von den. Ik denk dat er nog twee weken van zulke vergaderin gen zullen zijn. Dan zien we elkaar op de algemene leden vergadering in Zwolle en dan is wat mij betreft dit hoofdstuk gesloten". Is het wel zo verstandig dat u zich in deze kwestie volledig achter partijvoorzitter Ginjaar hebt geschaard? De fractie is erg kwaad op hem. „Ik schaar mij niet achter Gin jaar. Ik ben zelf lid van de fractie en ik waardeer de soli dariteit van de fractie jegens haar voorzitter. Ik zeg alleen maar dat het hoofdbestuur het recht heeft een fractievoorzit ter te zeggen wat er in de par tij leeft. Gesteld dat het in een partij gist van de bezwaren? Moet een bestuur dan zeggen: wij blijven er rustig op zitten, als een stop op de fles en de fractie moet maar voortfunc- tioneren? Dat zou toch vol strekt verkeerd geweest zijn. Zoiets past toch niet in een li berale partij. Dat is meer iets voor een communistische par tij". „De VVD heeft 65.000 leden en die hebben allemaal gezien wat er gebeurd is. Je kunt die verkiezingsnederlagen toch niet wegpoetsen, evenmin als de kritiek in de kranten en de kabinetscrisis met de hele na sleep. Dat telde allemaal mee. Dat werd dus ook verdiscon teerd in de signalen die het hoofdbestuur opving. Gesteld dat al die gebeurtenissen niet hadden plaatsgevonden, dan had Joris Voorhoeve toch te gen Ginjaar gezegd: jullie kun nen het me doen! Welnu, dat heeft hij niet gezegd". f-rits Bolkestein verscheen in Heerenveen met een blauw oog, dat hij had opgelopen bij een partijtje tennis, waarin hij de bal wel had gekaatst, maar kennelijk nog niet had terugverwacht. foto: persunie Nijpels beticht VVD van achterkamertjespolitiek DEN HAAG Het aftreden van VVD-fractievoorzitter Voorhoeve is door het partijbestuur via achterkamertjespoli tiek gestimuleerd. Dat heeft de nieuwe burgemeester van Breda, Ed Nijpels, gezegd. Vandaag nam Nijpels, die Voor hoeves voorganger was, afscheid in de Tweede Kamer. Het aftreden van de fractievoorzitter heeft Nijpels „buitenge woon verbaasd". Begin april had de VVD-fractie in aanwe zigheid van partijvoorzitter Ginjaar zich nog volledig achter Voorhoeve opgesteld. Dat hij ruim drie weken later door het partijbestuur ertoe werd aangezet zijn functie neer te leggen, acht Nijpels „onrechtvaardig en een aanval in de rug". Toch blijven velen boos. Denkt u dat Ginjaar de alge mene ledenvergadering in Zwolle overleeft? „Dat gaat mij niet aan. Ik be doel, dat gaat mij wel aan, maar ik ga daar niet over. Dat is een zaak van de partij. Ik ga daarover in Zwolle ook niet het woord voeren". U wist niet dat u door het be stuur naar voren geschoven zou worden als opvolger van Voorhoeve? „Nee, echt niet. Weet u hoe het gegaan is op die koningin nedag in Garderen? Daar is de zogeheten biechtstoelprocedu re toegepast. Ieder fractielid heeft gesproken met een com missie bestaande uit Voorhoe ve, Ginjaar en de fractieleden Dees en Koning, die zelf geen kandidaat waren. Die vier hebben vervolgens in de ver gadering gezegd: Frits Bolke stein is degene waar iedereen het zo'n beetje over eens is. Die heeft de meeste steun. Toen ben ik met applaus geko zen. Ja, toen ze mij in de biechtstoel vroegen of ik voor zitter wilde worden, voelde ik dat de bal weieens mijn kant kon oprollen. Ik heb toen ge zegd: wat moet, dat moet". Populisme U heeft vanavond met veel warmte over het zogeheten populisme van Hans Wiegel gesproken. „Ja, Hans Wiegel heeft de par tij groot gemaakt, omgevormd van een gezelschap liberale burgerheren tot een brede volkspartij. Dat is een politiek feit van de allereerste orde. Hoe heeft-ie dat gedaan? Door de gedachten die leefden bij een groot deel van de Neder landse bevolking te vertalen naar het politiek niveau. Als dat populisme is, hoop ik een populistisch politicus te zijn. Wiegel heeft de nadruk gelegd op dingen waarom hij toen werd uitgelachen: potverteren, de criminaliteit, het misbruik van de sociale voorzieningen, belastingvermindering enzo voort. Al die dingen zijn door de andere partijen overgeno men. Dat is een politiek suc ces. Ik neem daar graag een voorbeeld aan". Hoe denkt u uit de schaduw van Wiegel te komen? Het is Nijpels en Voorhoeve nooit ge lukt. „Er is helemaal geen schaduw. Ik ken Hans Wiegel goed. Ik zie hem vaak en ik heb grote bewondering voor hem. Maar ik vrees niemands concurren tie. Bovendien: Hans Wiegel is commissaris van de koningin in een prachtige provincie. Hij oefent dat ambt uit op een ge respecteerde en voortreffelijke wijze. Hij heeft een mooi huis, hij is er gelukkig met zijn vrouw en kinderen. Hij is vice-premier geweest. Wat moet die man nog meer? Ik zou hem omarmen in de land- spolitièk, maar als ik hem was zou ik' nog wel twee keer na denken eer ik uit Friesland weg zou gaan". Wiegel zette zich vooral af te gen de PvdA. Gaat u dat ook doen? „Wiegel was en is een rede naar van de bovenste plank. Als ik iets kan bereiken wat daarop Ijkt, zou ik zeer tevre den zijn. Ja, hij richtte zijn pij len vooral op de PvdA. Dat was ook begrijpelijk, als u naar de PvdA van toen kijkt. Den Uyl noemde zich toen zelf de hogepriester van het socialis me. Nu willen mijn vrienden in de PvdA liever geen socia listen meer genoemd worden. Ze noemen zich sociaal-demo craten. Dus wil ik mij absoluut niet sterker tegen de PvdA dan tegen het CDA afzetten. Ik buig niet naar links en ik buig niet naar rechts. Het is waar dat we op bepaalde pun ten dichter bij het CDA staan, maar als wij versterkt uit de volgende kamerverkiezingen tevoorschijn komen, dan zul len we wel zien hoe we ons program het beste kunnen verwezenlijken. Op andere punten staan wij dichter bij de PvdA. Ik denk niet dat het moeilijker zal zijn met de PvdA te regeren dan met het CDA. Ik sluit absoluut niets BINNENLAND Ccidóc Commit DINSDAG 8 MEI 1990 PAGIN1 Zuidafrikaanse agent vraagt steun voor bond AMSTERDAM De Zuidafrikaanse poli tieman Gregory Rockman heeft gisteravond tegen Nederlandse collega's gezegd dat poli tieke, morele en financiële steun van bui tenaf onontbeerlijk zijn voor het werk van de verboden Zuidafrikaanse politievakbond Popcru. Rockman haalde in november vorig i'aar de wereldpers toen hij zich kritisch uit- iet over het hardhandig optreden van de Zuidafrikaanse oproerpolitie op 5 september in de kleurlingenwijk Mitchell's Plain. De Zuidafrikaan werd als gevolg daarvan uit zijn functie ontzet. Daarna richtte hij de Popcru, de inmiddels verboden unie voor burgerrechten voor politie- en gevangenis personeel op. Politieagenten en gevangenis personeel mogen in Zuid-Afrika geen lid zijn van een vakbond. Ex-'juffen' schrijven zich niet in bij arbeidsbureau DEN HAAG Meer dan driekwart van de ex-onderwijzeres sen en ex-kleuterleidsters die vorig schooljaar een zogenoemde „opfriscursus" hebben gevolgd, staat niet als werkzoekende in geschreven bij het arbeidsbureau. Uit onderzoek door het Leids Interdisciplinair Centrum voor Onderwijsresearch (LICOR) blijkt wel dat zij op zoek zijn naar een vaste (deeltijd-)baan in het basisonderwijs of speciaal onderwijs. Ruim de helft van de cursisten heeft zich wel laten inschrijven bij een schoolbestuur voor inval- en vervangerswerk. Tijdens de opfriscursus had of kreeg bijna 15 procent van de vrouwelijke deelnemers eén baan in het basisonderwijs. Na afloop van de cursus is dat per centage bijna verdubbeld. Het onderzoek is verricht onder 400 van de in totaal 618 personen (voornamelijk vrouwen) die in 1988-1989 aan de cursus deelnamen. De opfriscursus is bedoeld om ex-onderwijzeressen en ex-kleuterleidsters een oriëntatie aan te bieden op de basisschool van nu, en om hen te stimule ren tot herintreding in het onderwijs. Kosto tegen ruimere opvai ld' homoseksuele vluchteling» jr DEN HAAG Staatssecretaris Kosto justitie voelt weinig voor een ruimhar >SEI opvang van buitenlandse vluchtelingei juite louter vanwege hun homoseksuele geajn Br heid asiel aanvragen. Hij zei dit gisterei finj dat hij op zijn ministerie de brochure moseksualiteit en asiel' van het COC'in vangst had genomen. Volgens Kosto een homoseksueel alleen aanspraak m op asiel als er aantoonbaar sprake is vervolging of vrees voor vervolging in land wegens zijn of haar geaardheid. COC vindt echter dat de term 'vervol] ruimer moet worden omschreven. Naasfli mofielen die met gevangenisstraf of ze] doodstraf worden bedreigd, kunnen dan>ns homoseksuelen die in hun eigen land in r normaal leven kunnen leiden, aansp Hon maken op een vluchtelingenstatus. Jiaffe Wolkbreuk treft Sittard Friese VVD'ers boos over 'complot' tegen Voorhoeve (Van onze parlementaire redactie) HEERENVEEN Verscheidene VVD-le- den hebben gister avond in Heerenveen, waar hun nieuwe poli tiek leider Frits Bolke stein voor het eerst een openbare toe spraak hield, scherpe kritiek geuit op het 'afzetten' van Joris Voorhoeve. „De ver pakking was misschien niet honderd procent, maar de boodschap was gedegen en funda menteel", zo ver woordde een vrouwe lijke afgevaardigde de gevoelens van vele van de circa zeventig aanwezige leden van het VVD-gewest Fries land. Zij zei met verbazing gele zen te hebben dat ook de Friese voorzitter Foppe de Haan had meegedaan aan het 'complot' tegen Voor hoeve en ze weigerde te geloven dat de vorige frac tievoorzitter in de Tweede Kamer uit eigen beweging was opgestapt. „Je kunt zoveel dwang op iemand leggen dat hij helemaal feen keus meer heeft!" 'oorzitter De Haan ont hulde echter dat hij en an deren al heel lang vreemd tegen Voorhoeve hadden aangekeken. „Velen heb ben nooit begrepen dat de ene avond het kabinet wordt opgeblazen en dat de volgende dag Voorhoe ve zegt: we moeten een lijmpoging doen, we moeten weer samen met het CDA. Sinds die tijd heb ik naar buiten toe Voorhoeve steeds ge steund, maar van binnen wist ik dat het anders lag. Ook in ons eigen gewest was twijfel gerezen over de presentatie van de heer Voorhoeve. Ja, ik heb daarover ook gesproken met het hoofdbestuur. Ik heb toen gezegd dat Fries land niet meer voor de volle honderd procent achter de heer Voorhoeve stond". Begrip De nieuwe fractievoorzit ter Frits Bolkestein rea geerde met begrip op de kritiek uit de zaal: ,U neemt het op voor Joris Voorhoeve. Dat waardeer ik. Toen de fractie bijeen werd geroepen om deze moeilijke ontwikkeling te bespreken, waren ook veel fractieleden onthutst. We werkten al heel lang met elkaar samen. Het is nor maal dat er dan een grote mate van solidariteit ont staat. Natuurlijk waren er in Joris Voorhoeve naast minpunten ook pluspun ten. Uiteindelijk heeft hij zelf de beslissing genomen dat hij afstand zou doen van zijn functie. Hoe het hoofdbestuur gehandeld heeft, weet ik niet. Eind ■volgende week staat het functioneren van het hoofdbestuur ter discus sie". Plan: drinkwater duurder naarmate verbruik stijgt DEN HAAG Het waterverbruik zal de komende 30 jaar mogelijk met de helft toenemen. Besparing binnen huishoudens en industrie is dan ook een noodzaak. Om dat te bereiken overweegt minister Alders de tarieven voor drinkwater te laten oplopen naarmate het ver bruik stijgt. SITTARD Sittard is giste ren aan het eind van de mid dag getroffen door een half uur durende wolkbreuk met hagel en onweer. Diverse stra ten veranderden in woeste be ken en op tal van plaatsen stond het water 30 centimeter hoog, waardoor er geen ver keer mogelijk was. Persoonlij ke ongelukken hebben zich evenwel niet voorgedaan. Door de wateroverlast liep een aantal kelders onder wa ter. Hoeveel schade er is ont staan, is niet bekend. Brandweermannen spuiten het wegdek onder een viaduct schoon na dat de wolkbreuk over was getrokken. foto: anp SUSKEENWISKE De Nederlandse Verenii3111 voor Journalisten (NVJ) h gematigd positief gereagf ve> op het compromis. ud< «te nde Schade vergoeding vergeten wap^ bij misdaad bestrijding DEN HAAG Het e :n_ van schadevergoeding een verwaarloosd wa in de strijd tegen de v voorkomende crimin teit. Misdaden als diefstal, vaijoi lisme en geweldpleging 1 nen effectiever worden te] gegaan als slachtoffers eisen tot schadevergoeding dienen bij de dader(s). Dat is de conclusie van aantal juristen van de meegse Universiteit na een derzoek naar de hiaten iif bestrijding van de 'kleine' minaliteit. Volgens de on zoekers moet een eis tot devergoeding wel aan aantal voorwaarden volc De belangrijkste is dat er de dader een stok achte deur moet zijn om het g( bedrag te betalen. Zo kan voorbeeld de dader met vangen isstraf worden bedi als hij de schadeverg< niet betaalt. Borgtocht De onderzoekers vinden dat in ons land de moge heid moet worden ingevi iemand op borgtocht uit v >2 lopige hechtenis vrij te la^ Gedraagt de dader zich da netjes, dan kan hij de borg terugkrijgen, zo niet dan i> het geld kwijt. i Ten tweede willen de on zoekers dat er meer straat boden worden opgelegd personen die een be buurt onveilig maken, zo'n verbod overtreden, dient gevangenisstraf te gen. Ook zijn hergebruik van water binnen woningen en subsidies op zuinige apparaten mogelijk, zo blijkt uit de notitie 'Naar een glasheldere toekomst', die de minister van milieubeheer gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De notitie is bedoeld als voorloper van het eind volgend jaar uit te brengen Beleidsplan Drink- en Industriewatervoorziening. Dit plan moet het beleid voor de komende 30 jaar vastleggen. De produktie van water heeft vooral negatieve gevolgen voor de verdroging van natuur- en landschapsgebieden. Bovendien kan die produktie jaarlijks met 1,5 procent toenemen. Vandaar dat Alders een actief besparingsbeleid wil voeren, zonder dat dit mag leiden tot een „verschuiving van milieuproblemen", zoals een toenemend gebruik van milieuschadelijke schoonmaakmid delen. Video moet zwarte scholen tegengaan ROTTERDAM Kinderen kun nen het best naar een school gaan in de buurt waar ze wonen, zelfs al is dat een school waarop voor namelijk kinderen uit etnische minderheden zitten. Dat is het motto van een voorlichtingspak ket voor ouders die een school voor hun kind zoeken. Het pak ket is gisteren in Rotterdam ge presenteerd. De vier grote steden, het ministerie van onderwijs en het Nederlands Centrum Buiten landers hebben het materiaal (videoband, brochures) ontwik keld om de opkomst van 'zwarte' en 'witte' scholen tegen te gaan. Veel ouders denken dat de kwali teit van scholen met veel kinde ren uit minderheden slechter is dan die van scholen met vrijwel uitsluitend autochtone leerlingen. Volgens de samenstellers is er geen verschil tussen leerprestaties op zwarte en witte scholen. Staatssecretaris Wallage van onderwijs neemt met drie onderwijswethouders een voorlichtings pakket over zwarte scholen in ontvangst. Vlnr J. Wallage, M. Hallenslebens (Rotterdam), A. van kampen (Den Haag) en M. Baak (Amsterdam). foto: anp Hoofdredacteur Gerard van der Wulp van het NOS-journaal (midden) en zijn collega Rik Reni van Veronique (rechts) broederlijk naast elkaar tijdens de rechtszaak. Links juridisch adviseur [a B. Geersing van de NOS. foto: DEN HAAG De omroe pen RTL-Veronique en NOS geven de videoban den van de Molukse rel len op 25 maart bij de In donesische ambassade verzegeld af aan de rech- ter-commissaris. Deze mag geen gebruik maken van de banden totdat de raad kamer van de rechtbank een uitspraak heeft ge daan over het beklag schrift dat beide omroe pen zullen indienen tegen inbeslagname. Dat compromis werd gisteren bereikt tussen landsadvocaat mr. E. Daalder en de beide omroepen tijdens de behande ling van een kort geding voor de Haagse rechtbank. Het kort geding dat had moeten leiden tot een principe-uitspraak over de afgifte van foto- en filmma teriaal van de pers aan het openbaar ministerie, werd zo doende ingetrokken. De raad kamer van de rechtbank zal zich volgende week maandag achter gesloten deuren over het beklag van de omroepen buigen. Als de uitspraak de omroepen niet in het gelijk stelt, mag de rechter-commis- saris de zegels op de banden verbreken. De omroepen staat dan nog de mogelijkheid open in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions gj Veronique vindt dat de p( zelf videocamera's had 1 p-r nen inzetten. „Gezien de t'u^ paraat staande ME-eenh«ie I waren zij blijkbaar voorbe U) op de rellen", stelde advoiwi: mr. Severin de Wit. „Zij g we te veel op de media verti'm wen. Meewerking van mi aan de opsporing van da(zo.r van strafbare feiten maak Klè media tot handlanger van titie. De onafhankelijkheid veiligheid van journalisten i; hierdoor in het gedrang men". ber DE KLEINE POSTRUITER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4