Dubbel genieten van moederdag. S belastingdienst pikt het niet meer IËÜWS Tv voor kinderen vaak inspannend Pure controle voorkomt recreatiecriminaliteit {NENLAND fceidó&Qowiant DINSDAG 8 MEI 1990 PAGINA 3 mskerk: aanslag/boete W nln gulden HAAG De Amsterdamse Satans- moet over de jaren 1979 tot en met een naheffingsaanslag omzetbelasting en van ruim vijf miljoen gulden. Sa- met een boete van honderd procent dat bedrag op tot ruim tien miljoen in. De belastingkamer van de Hoge heeft dit oordeel van het Amsterdam- hervi rechtshof bevestigd, nkom loge Raad oordeelde in het beroep in 2j (ie dat de uitspraak van het hof, dat de htingen in de Satanskerk niet van re- ze maar van seksueel-erotische aard zich richten op een publiek dat geïn- •aar d ^erd is in seksclubs en wat daarmee e bev ant is, geen blijk geeft van een onjuiste inderl sopvatting. Die opvatting laat de vrij- ïuursi van godsdienst onverlet, aldus de Hoge dat Minder ammoniak door gips in mest DRONTEN Wanneer gips wordt toegevoegd aan dierlijke mest kan de uitstoot van am moniak in het milieu worden verminderd met 50 tot 80 pro cent, aldus de Utrechtse schei kundige J.Th.Boontje. Proeven hebben aangetoond dat gips zich bindt met het in de mest aanwezige ammoniak en dat de .verdamping daardoor sterk wordt verminderd. Daarnaast is gips een goedkope afvalstof die vrijkomt bij de produktie van kunstmest. De boer heeft volgens Boontje bovendien minder kunstmest nodig als hij de met gips toegevoegde mest uitrijdt over het land. Patiënten geven zichzelf pijnstillers na operatie ROTTERDAM Operatiepatiënten in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam zijn enthousiast over het na de operatie zelf via een infuus kunnen toedienen van pijnstillers. Zij vinden het prettig niet steeds om een pijnstiller te hoeven vragen. De patiënten blijken op die ma nier ook veel minder morfine te gebrui ken dan wanneer de verpleging pijnstil lers toedient. De patiënt kan zichzelf na een operatie om de zes minuten 1 milligram morfine toedienen. Misbruik is onmogelijk om dat het infuus per uur een maximale dosering doorlaat. Het staat nog niet vast of Dijkzigt het systeem definitief invoert. Akkoord bekostiging van hoger onderwijs ZOETERMEER De universiteiten, de hogescholen en het ministerie van onderwijs zijn het gisteren in hoofdlijnen eens geworden over het systeem van bekostiging van het hoger onderwijs. Nu het hbo en wo in één wet zijn onderge bracht, is het noodzakelijk ook de bekostiging daarvan on der één noemer te brengen. Bovendien is het huidige sy steem zo ingewikkeld en ondoorzichtig dat het alleen door uiterst deskundigen is te hanteren, aldus de woordvoerder van het ministerie. Het nieuwe systeem is globaal, eenvou dig en op prestaties georiënteerd. Voortaan zijn er slechts twee prijzen: een goedkoop en een duur tarief. Ongeacht of het om een hbo- of wo-instelling gaat kent het systeem een prijs voor goedkope studies als talen en rechten, en een duur tarief voor studies als geneeskunde. Instellingen krij gen bovendien pas vergoedingen op het moment dat de door hen opgeleide studenten succes leveren. Hoe dat pre cies in zijn werk moet gaan, wordt nader bekeken. Misdaad Amsterdam niet toegenomen AMSTERDAM De misdaad in Amsterdam is het afgelopen jaar niet toegenomen, in te genstelling tot andere Europe se hoofdsteden, waar de crimi naliteit steeg met 30 tot 400 procent. Dat is gisteren geble ken tijdens de Twaalfde Inter nationale Conferentie van Eu ropese Politiehoofden, die in Wenen wordt gehouden. De si tuatie' in Amsterdam is vol gens verantwoordelijke Am sterdamse politiechefs het ge volg van reorganisatie en au tomatisering binnen het korps. Zo kon volgens hen de ar- beidsproduktiviteit verhoogd worden met 25 procent. Half jaar cel voor geweld tegen CD DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 26-jarige Amster dammer veroordeeld tot een half jaar on voorwaardelijke celstraf. De man was in 1986 betrokken bij gewelddadigheden tegen leden van de Centrumdemocraten in het Zuidhollandse dorpje Kedichem. Circa 150 jongeren, sommigen met stokken en staven gewapend, trokken op 29 maart naar Hotel Cosmopolite, waar de Centrumpartij en Centrumdemocraten een verzoeningsbijeen komst hielden. Stenen en bommen werden door de ramen gegooid en het hotel brandde volledig af. De straf is hoger dan de eis van procureur-generaal mr. Bos. Hij had bevesti ging van het vonnis van de rechtbank in Dordrecht gevraagd: zes maanden cel, waar van drie voorwaardelijk. ■I astir iet mi I HAAG De belas- verhe dienst is in opstand. tienduizenden belas- ;igenl ambtenaren die wondijr kort zonder morren monnikenwerk ver- tten, pikken het niet r. Het is een zooitje bij belastingdienst, zo vrij vertaald de de jar dschap die de ambte- lgi snbond AbvaKabo telligi t week het land in- erdeli irde. ijfeld urbej irwoo ïen b« feer, :h kw 'huisii; setandend moet staatsse- jris Van Amelsvoort van nen e|cjgn toezien hoe de vuile buiten wordt gehangen, is gewoon knudde", stelt bbestuurder Van Hinsberg de AbvaKabo onomwon- ,Het werk van de belas- ienst komt door een ge- aan geld en personeel en een haperende automati- g ernstig in gevaar. Ik me zeer grote zorgen". vel er al veel langer signa- Jk aa zijn over problemen bij de 'ok de itingdienst hield de Abva- tot voor kort het deksel op de pot. Nadat enkele fi- iële topambtenaren eind jaar in het dagblad kriti .w hun nood hadden ge- gd de chaos bij de be- ngdienst nam de bond on- a lellijk afstand. „Het is te rachten dat zich bij een te pas (scheepse herstructure- blijv operatie problemen voor- verf i", nuanceerde de bond, bevo w die kunnen in deg worden opgelost". interne notitie van de de- ïientsleiding die het afge- eaveekeinde uitlekte, heeft band echter 180 graden la waaien. Gistermiddag de- Eerde Van Hinsberg bij het isterie aan het Lange Voor at een aantal keiharde eisen, ïle lil noet volledige opening van dusv n komen, aldus de bestuur- ren: der. Bovendien stelt hij onom wonden dat het ministerie de lopende reorganisatie wel kan vergeten als er geen extra geld en mankracht worden vrijge maakt. Krib Dat het uiteindelijk nog zo lang heeft geduurd voordat de be lastingambtenaren hun kont te gen de krib gooiden, is volgens een ambtenaar van de inspectie te Zwolle alleen te verklaren uit de heersende cultuur op het ministerie van financiën. Naar buiten toe wordt altijd de in druk gewekt dat het bij de be lastingdienst allemaal op rolle tjes loopt. „Want zodra daar twijfel aan ontstaat, nodig je uit tot fraude", verklaart deze ano nieme zegsman. Woordvoerder Cees Stapper van het ministe rie van financiën merkt daar over op: „Je moet het zo zien: het is voor geen enkel bedrijf leuk als je negatief in de publi citeit komt". Juist die cultuur van 'bekken dicht en doorwerken' zou veel belastingambtenaren zijn gaan opbreken. Het personeelsblad 'Belastingwerk' dat informatie verstrekt over de reorganisatie, wordt meesmuilende de 'Prav- da' genoemd. Plaatsvervangend directeur-generaal van de be lastingdienst Van Lunteren gooide meer olie op het vuur door in een vraaggesprek met NRC Handelsblad de klachten uit 'het veld' te bagatelliseren. „Belastingambtenaren zijn net soldaten die met hun geweer door de modder kruipen", stel de hij. „Als je vraagt hoe het gaat, klagen ze dat het regent en dat ze zo smerig worden. Maar de generaals hebben dan al gezien dat de oorlog wordt gewonnen". Gerard Vet, voorlichter bij de AbvaKabo, betwijfelt echter N VANDAAG^ jfPfe Van Amelsvoort.foto: dijkstra ernstig of de oorlog, zoals Van Lunteren het noemt, gewonnen kan worden. Hij benadrukt dat de dienstleiding tot voor kort steeds volhield dat de reorgani satie bij de belastingdienst ge smeerd liep. „Jullie hebben het overzicht niet, maar het gaat prima, hoorde je dan. Tot dit weekeinde bleek dat de werk druk bij bepaalde diensten erg hoog is opgelopen. Er is geen geld om overwerk te betalen. De belastingdienst moet wer ken met computerapparatuur die dertien jaar oud is. Er is een personeelstekort van vierhon derd mensen dat dreigt op te lopen tot achthonderd. Dan kun je toch niet langer volhou den dat er geen vuiltje aan de lucht is? Dan voel je je gewoon gepakt". Tegenvaller De noodsignalen vSn de belas tingdienst werden al eerder door de Tweede Kamer opge pikt. Bij de begrotingsbehande ling van Financiën vroegen woordvoerders van CDA, PvdA en D66 zich af of de be lastingtegenvaller van drie mil jard gulden over 1989 iets te maken had met de reorganisa tie. „Die tegenvaller komt in een economisch topjaar. Dat valt toch niet met elkaar te rij- men?", aldus D66-kamerlid Ybema. Vermeend (PvdA) rep te van zoekgeraakte leggers met belastingdossiers, slordige controles, het 'doordraaien' van aangifteformulieren op belas tingkantoren en het niet nalo pen van rente-inkomsten. Staatssecretaris Van Amels voort verwees deze verhalen echter naar het rijk der fabe len. „Door de reorganisatie zijn enkele dossiers tijdelijk niet toegankelijk. Dat is iets anders dan zoekraken". Van een ver band tussen de belastingtegen valler en problemen bij de be lastingdienst was volgens hem geen sprake. Begin dit jaar pu bliceerde het ministerie cijfers waaruit moest blijken dat de controledichtheid op belasting aanslagen juist was opgevoerd. Wel werd na grote aandrang uit de Kamer een extern on derzoek toegezegd naar het verloop van de reorganisatie en de 'zoekgeraakte' miljarden van 1989. Zout Woordvoerder Cees Stapper van Financiën neemt de verha len van de AbvaKabo voorals nog met een korreltje zout. De interne notitie is volgens hem niet meer en niet minder dan een stuk waarin toekomstige knelpunten worden geïnventa riseerd, ten behoeve van de be grotingsvoorbereiding 1991. „Ook zonder de reorganisatie was deze notitie geschreven, hij staat er eigenlijk helemaal los van. Nou ja, er is wel een zijde lings verband want alles hangt natuurlijk met alles samen", al dus Stapper. „Er worden bij voorbeeld wat problemen bij de automatisering gesignaleerd. De apparatuur functioneert nu nog naar behoren, maar om de ontwikkelingen in het bedrijfs leven bij te benen zijn in de toekomst extra investeringen nodig. Ook zijn er inderdaad tekorten aangetoond in de bud getten voor huisvesting en het personeel. Maar de belasting dienst ontspoort echt niet door vierhonderd vacatures op een totaal van ruim dertigduizend werknemers. En wat is nu hon derd miljoen gulden voor huis vesting op de honderdveertig miljard gulden die elk jaar bij de belastingdienst omgaat?" De kamerleden Vermeend en Vreugdenhil (CDA) zijn er ech ter niet gerust op. Zij hebben staatssecretaris Van Amels voort gisteren gevraagd nu snel met de resultaten van het on derzoek naar de reorganisatie naar buiten te komen. Met name de waarschuwing van de AbvaKabo dat de belastingin komsten ook de komende jaren wel eens fors kunnen tegenval len, zit hun niet lekker. Vermeend: „Uitgangspunt van de hele reorganisatie was juist dat de belastinginkomsten er niet negatief door zouden wor den beïnvloed. Maar nu krijg ik toch het beeld van een dienst die niet goed functio neert". Vet haalt de schouders op over eventuele tegenvallende belas tinginkomsten: „Het gaat ons in de eerste plaats om het perso neel. Dat zit nu in de knel en dóar moet wat aan gebeuren. Basta!" PAUL KOOPMAN n op de vijf ggetuigen Destaat het fout luis c ok a< ITERDAM Ooggetui- -m v van een schietpartij die burg 'achten dat een bekende jedel chutter zal zijn, blijken altjd de 'goede dader' te wijzen. wat men daadwerkelijk blijkt het verwachtingspa- een belangrijke rol te bij de uiteindelijke her- fing- :oncludeert het Instituut Zintuigfysiologie TNO. instituuut kreeg een op- it tot onderzoek in een izaak tegèn een man die verdacht van poging tot op zijn stiefdochter en echtgenoot. De rechtbank arlem veroordeelde de 'ma tot ïaar cel- Het be niet wer"d vooral gebaseerd op iebb< kringen van de slachtof- w Die wezen met 100 pro zekerheid de verdachte als schutter. De man ont- echter in alle toonaarden, rechter-commissaris gaf en'm om opdracht tot een on- ek. bootste de situatie rond ier e ehietpartij zo goed moge- na. Onder die condities (enden zes van de dertig fpersonen de verkeerde oon. Naarmate zij een be- d persoon verwachtten te En zien, werd er nog meer herkend. Conclusie voor echtszaak: de kans op een ieve identificatie onder lelijke omstandigheden is ienlijk. De advocaat van veroordeelde, mr. L. Heu- maakte de resultaten van onderzoek gisteren bekend het gerechtshof in Am- dam. Dat doet op 21 mei iraak. Bij de oefening op Schiphol werden 400 slachtoffers in veiligheid gebracht. 'Double Trouble' verliep overigens niet geheel vlekkeloos. foto: anp Double Trouble rake oefening op Schiphol SCHIPHOL Onder de naam Double Trouble is gister avond op Schiphol een groot scheepse alarmoefening (600 man) gehouden. Van een Air bus van de KLM, waarmee evacuatie uit een vliegtuig werd geoefend, knakte één van de opblaasbare glijbanen waarlangs passagier in nood situaties de cabine verlaten. Tevens raakte een deelneem ster aan de oefening gewond aan haar enkels bij het verla ten van het vliegtuig via de in tact gebleven glijbaan. De vrouw werd met botbreuken vervoerd naar het ziekenhuis. De situatie die werd nage bootst was dat van een vlieg tuig op Schiphol dat een nood landing maakt en waarvan twee motoren defect zijn. De schoepen van de brandende motoren raken volgens het draaiboek van de oefening los en dringen de cabine binnen waar zij passagiers verwonden. Volgens de woordvoerder van de luchthaven is de oefening wat de evacuatie uit het vlieg tuig betreft goed verlopen. De opvang van familieleden van de passagiers (grotere wacht ruimten) is echter voor verbe tering vatbaar. Staking op veerpont Maassluis-Rozenburg ROTTERDAM Het perso neel van de veerpont tussen Maassluis en Rozenburg is vanochtend om 6 uur voor 24 uur in staking gegaan. Het personeel verwierp gisteren het laatste bod van de directie van SBS, de exploitant van het autoveer. Dat hield in dat een studie zou worden verricht naar de invoering van een onregelmatigheidstoeslag. Paradepaardje Port Zeelande is het nieuwe paradepaardje van Gran Dorado, de keten van vakantieparken van V D. Dit nieuwe park is ontworpen naar het beeld van havenstadjes aan de Cöte d'Azur en telt 722 woningen, waarbij veel aandacht is besteed aan comfort en luxe. Met Port Zeelande mikt de keten vooral op watersportliefhebbers; er is onder meer een jachthaven met 650 ligplaatsen (links op de foto). Het complex, dat ligt op de Kabbelaarsbank aan de Brouwersdam, wordt op 23 mei officieel in gebruik genomen. foto: pr ONDERZOEK LEIDSE UNIVERSITEIT LEIDEN In tegenstelling tot hun Amerikaanse leef tijdgenoten zien Nederlandse kinderen de televisie niet als een medium dat gemakkelijker is dan het gedrukte woord. Uit een onderzoek aan de Leidse universiteit is gebleken dat kinderen zich tijdens het televisie kijken zelfs meer inspannen dan tijdens het lezen. Drs J. Beentjes, die donderdag op zijn proefschrift over televisie kijken en lezen hoopt te promoveren, liet kinderen van tien tot twaalf jaar opstellen maken over televisieprogramma's en ver halen die ze zelf gelezen hadden. Hij liet ze enkele weken later tevens navertellen wat ze gezien en gelezen hadden. Taalgebruik Na afloop van het experiment bleek dat ze de televisieverhalen vollediger en met minder fouten na konden vertellen dan de ge drukte verhalen. Wanneer echter gelet werd op het taalgebruik, bleek dat kinderen die een verhaal hadden gelezen zich duidelij ker uitdrukten. De resultaten van het onderzoek zijn volgens Beentjes in strijd met de algemene opvatting dat kinderen de informatie die ze via de televisie krijgen aangeboden, slechts oppervlakkig ver werken. Lik op stuk voor Janmaat DEN HAAG Als de centrumdemocraat Jan maat in het parlement de bal kaatst, kan hij hem voortaan keihard terug verwachten. De grootste fracties van de Tweede Kamer zijn over eengekomen het ultra rechtse kamerlid niet lan ger dood te zwijgen, zo is gisteren bekend geworden. Volgens het VVD-kamer- lid Wiebenga is een „lik- op-stukbehandeling" voor Janmaat afgesproken. Als hij een samenhangend be toog houdt, moet dat voortaan met harde argu menten bestreden worden, vindt Wiebenga. Hij krijgt voor deze opvatting steun van CDA, PvdA en D66. Alleen als de centrumde mocraat met onzinnige ar gumenten komt, zullen de grote fractie zwiigen. Wie benga: „Want dan is het sop de kool niet waard". DEN HAAG „Recrea tiecriminaliteit dreigt een steeds grotere greep op de recreatiesector in tal van gebieden te krijgen. De kwaliteit van het recrea tief/toeristisch produkt lijdt eronder en de nood zaak om in te grijpen wordt steeds groter". Dat is het centrale thema in een nieuwe studie die twintig recreatiegemeen ten, drie ministeries en andere instanties hebben laten uitvoeren. De con clusie daarvan: controle, controle en nog eens con trole- Onder recreatiecriminaliteit wordt verstaan: veelvoorko mende misdadigheid die voor namelijk door jongeren in en rond uitgaanscentra (in vooral recreatiegebieden) wordt ge pleegd. Er is vooral sprake van vandalisme, diefstal, verkeers- en drugsdelicten (in die volg orde). Volgens de onderzoe kers dr. B. Beke en drs. M. Kleiman kan recreatiecrimi naliteit als „een vorm van vrije-tijdsbesteding" worden beschouwd. Ook geweldsdelicten komen voor, zij het nog in beperkte mate. Maar in de verschillende uitgaanscentra komt het regel matig tot een treffen tussen jongeren, wat kan uitlopen op openbare geweldpleging of ste vige vechtpartijen. Daarbij worden wapens (knuppels en messen) gebruikt. Het gebruik van alcohol tijdens recreatie en uitgaan wordt aanzienlijk genoemd. Rijden onder in vloed van alcohol en drugs komt herhaaldelijk voor. Er bestaan twee groepen da ders. De ene groep (45 be treft recreanten bij wie het vooraf meestal niet de bedoe ling is een of ander delict te plegen. Deze groep pleegt over het algemeen één tot enkele lichte delicten. Bij een kleine re, maar veel zwaardere delic ten plegende groep (8 is cri minaliteit een normaal deel van het gedragspatroon. Ze zijn er min of meer op uit 'rot zooi te trappen'; ze gaan naar uitgaanscentra in de hoop en veronderstelling dat er wel wat valt te beleven. Vaak lok ken ze allerlei (geweldsdelic ten ook uit. Deze 'intentioneel criminelen' plegen (veel) meer en ook zwaardere delicten dan de an deren, zoals vandalisme (grote re objecten en hogere schade), mishandeling en auto-inbraak. Een kenmerkend verschil is dat de groep die zware delic ten pleegt slechts op sensatie uit is. Diezelfde groep behoort ook meer dan de andere groep tot de avondrecreanten. Hun alcoholgebruik is groot: meer dan tien glazen alcohol per avond. Het gebruik van drugs komt ook veel voor. Ook dra gen ze vrijwel altijd wapens bij zich. Om deze (vormen van) criminaliteit in te dammen moeten, vinden de onderzoe kers, gemeentebestuurders, po litie, horeca-ondernemers, winkeliers en burgers nadruk kelijk in het voorkomingsbe- leid worden betrokken. Groot scheepse alcohol-controle bij voorbeeld heeft pas zin als ho reca-ondernemers bereid zijn de alcoholconsumptie te mati gen of voor alternatief vervoer (zoals 'disco-bussen') te zorgen. OVERLEG NIEUWE CAO BEJAARDENOORDEN VAST UTRECHT Het overleg over een nieuwe cao voor de be jaardenoorden (70.000 werknemers) is gisteren vastgelopen. De werkgevers, verenigd in de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB), hebben de vakbonden niet meer ruimte te bieden dan 2,37 procent. AbvaKabo en CFO die dat bod onbespreekbaar vinden, zullen de werkgevers morgen een ultimatum sturen waarin de VNB tot maandag de tijd wordt gegeven in te gaan op de eis van 6 procent loonruimte. Daarvan zou 2,5 procent besteed moeten worden aan een al gemene loonsverhoging en 2 procent aan werkdrukverlich ting en secundaire arbeidsvoorwaarden. Tenslotte willen de bonden 1,5 procent besteden aan een herstructurering van de salarissen. In de lopende cao is afgesproken dat een nieuw systeem van functiewaardering wordt ingevoerd. AAIBAAI door WILLEM RITSTIER Prins Claus stelt In Medembllk de ge heel herbouwde 300 jaar oude koren molen „De Herder" officieel in ge bruik. Prins Bernhard is naar het Verre Oos ten vertrokken. Eerst bezoekt hij Ma leisië om zich te laten Informeren over de maatregelen voor het behoud van het tropisch regenwoud, daarna spreekt hij in Indonesië een conferen tie van de Internationale Tropisch Hout Organisatie toe. In Japan bezoekt de prins de jaarver gadering van de Internationale vogel bescherming. (ADVERTENTIE) KLEURENFILM KLEURENFILM 2kleurenfilmsta pa vanaf 14.DU Met Hema foto's krijgt u prima kwaliteit voor een haarscherpe prijs. Nu bij elk duopak Hema Super SR kleurenfilms: waardebon met 3.75 korting op ontwikkelen en afdrukken. Klein beeld 100 ISO 2 x 24 opnamen 14.50,2 x 36 opnamen 17.50 en pocketfilm 200 ISO, 2 x 24 opnamen 11.50 Oiafilm 100 ISO, 2 x 36 opnamen 23.50 met 3.50 korting op diaprints. .HEMA De normaalste zaak van de wereld..

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3