'foidae Sou/twit Nu 1 korting op een persoonlijke lening. „Blamage dat Schuttersveld nu pas vol begint te raken" EeLsmakelijk STAD OMGEVING/RTV eidse wethouder solidair met oonwagenbewoners Belvoordefolder06-0400. POSTBANK SÏLl DINSDAG 8 MEI 1990 PAGINA 13 dreigt met fles benzine DEN De Leidse politie werd ihtend om zes uur bij De Haven ;d door een 21-jarige Leide- met een fles benzine. De agen- wilden de man aanhouden omdat onenden hadden gebeld dat hij Oude Singel tegen auto's stond [hoppen. Ook voer hij met een je de Oude Vest op en neer. Toen |enten arriveerden lag de Leide- echter in het water. Hij zei dat het water was gevallen en dat ich gelukkig kon vastgrijpen aan bootje wat daar toevallig dreef. Leidenaar zag kans te ontsnap- maar bij De Haven haalden de ten hem weer in. Hij zwaaide een fles benzine om de agenten weren. Uiteindelijk gooide de de fles in het water. TIEN MAANDEN VOORWAARDELIJK NA BEDREIGING DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 36-ja- rige ambtenaar van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van tien maanden en een schade vergoeding van duizend gulden aan zijn slachtoffer. De man had meer dan tien jaar een man bedreigd, die hem ooit zou hebben uitgelachen. Middels brieven, zelfs één met scheermesjes als bijlage, kweekte de Leidenaar een zo danige sfeer dat zijn slachtoffer er ziek van werd. Deze is inmiddels arbeids ongeschikt verklaard. De straf is gelijk aan de eis. De GSD-ambtenaar moet zich wel onder behandeling van het RIAGG stellen. Meer jongeren hebben psychische problemen LEIDEN Depressiviteit, minderwaardigheidsge voelens, eenzaamheid, negatieve toekomstgedach ten en zelfmoordpogingen komen vaker voor bij lbo- en mavoleerlingen dan bij havo- en vwoleer- lingen. Dat zei professor R. Diekstra vanochtend bij de opening van het nieuwe faculteitsgebouw van sociale wetenschappen in Leiden. Diekstra, hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie, pleitte ervoor om juist de lbo- en mavoleerlingen prioriteit te geven bij hulpverlening. Bij de hulp verlening moeten tegelijkertijd de ouders en de scholen worden betrokken. Het aantal jongeren met psychische problemen is de afgelopen dertig jaar duidelijk toegenomen. Die toename hangt sa men met een aantal sociale ontwikkelingen, zoals economische onzekerheid, veranderingen in het gezin, alcoholgebruik en ontkerkelijking, aldus Diekstra. GEMEENTE LEIDEN HEEFT GEEN ANTWOORD OP UNIEK PROBLEEM l Meeuwenkolonie is niet weg te krijgen LEIDEN „Ik denk dat het onmogelijk is de gehele meeuwenkolonie rond de Rooseveltstraat 'eg te krijgen. We doen r alles aan, maar ik heb er een hard hoofd in dat het lukt. Hopelijk is het mogelijk de kolonie een beetje te spreiden, zodat de overlast ook wordt verdeeld. We doen er in elk geval alles aan", al dus A. Uljee van de di rectie milieu gistermid dag. Volgens hem zal de overlast van de meeuwen in de ko mende weken nog wel toe nemen. „De nesten zitten vol eieren en als die uitko men worden de meeuwen nog nerveuzer, met alle ge schreeuw van dien". Al ruim een jaar veroorzaken meeuwen in Leiden Zuid- West overlast voor de wijk. Uljee verwacht dat de over last de komende weken zal toenemen. „Eieren en jon gen' maken de meeuwen nerveuzer. En als het mooi weer is zetten de mensen ra men open, dan neemt de overlast toe. Nu al wordt er dagelijks een keer of twee geklaagd over de herrie". Gisteren zijn ambtenaren van de gemeente het dak van het pand van Mexx aan de Rooseveltstraat opgegaan. Geprobeerd wordt om de dieren te vangen met een kooi. „Op de grond voeren bleek absoluut geen succes. De dieren kwamen niet op het voer af. Maar ook op het dak blijkt het zeer moeilijk de dieren met voer te lok ken. Ik vrees dat het experi ment met de kooi zal mis lukken", aldus de weinig hoopvol gestemde Uljee. Inmiddels is de gemeente al begonnen met een andere „aanval" op de lawaaiige meeuwen. „We hebben van daag op het dak van het pand van Mexx, waar met 200 dieren de kern van de kolonie zit, nesten geraapt met eieren erin. We probe ren te voorkomen dat er jon gen geboren worden", ver telt Uljee. Alleen complete nesten worden weggehaald. Volgende week volgt een tweede ronde om nu nog in complete nesten, met minder dan drie eieren, te verwijde ren. Ook nu twijfelt hij aan de effectiviteit van de maat regel: „Er zijn genoeg nesten op andere gebouwen waar toch nog kleintjes geboren worden. De kolonie in de hand houden wordt dan heel moeilijk. Het is voor mij echt de vraag of het probleem is op te lossen. Geen mens in Nederland heeft zoiets eerder meegemaakt, een ko lonie meeuwen in een woon wijk". Volgens Uljee is de gemeen te met het ruimen van de nesten aan het einde van haar Latijn. We hebben al van alles bedacht en bespro ken: anti-conceptiepil, van gen via een valkenier, ver gif, we hebben overlegd met vogelinstanties, noem maar op. Het blijft een uniek pro bleem". GRONINGER VAN BOCHOVE NIEUWE CDA- FRACTIEVOORZITTER LEIDEN „Het is heel erg slecht dat de twee grote politieke stromingen in Nederland, de sociaal- democratie en de chris ten-democratie, elkaar in Leiden zo lang hebben ge meden. Ik ben dan ook erg blij dat dat nu tot het verleden behoort. Ik denk dat de tijd van de etterige polarisatie, de socialisten- vreterij bij het CDA en de papenhaat bij de PvdA, voorgoed achter ons ligt. En dat is een winstpunt voor de politiek". Aart van Bochove (33) werd afgelopen donderdag gekozen tot fractievoorzitter van het CDA in Leiden. Eind 1987 kwam hij naar Leiden. Omdat hij in de sleutelstad een baan had gevonden als onderzoeker bij Research voor Beleid. Hij verliet Groningen, de stad waar hij in twaalf jaar tijd de vrije studierichting filosofie en maatschappijwetenschap af rondde en waar hij werkte als raadslid (een half jaartje) en als Statenlid (van 1982 tot 1987). Hij krijgt nog steeds een „warm gevoel" bij het horen van de naam Groningen, voelt zich „best eek noorderling". Mist bijvoorbeeld de vriende lijke, rustige mensen, de ruim te die er is. „Als het mooi weer is kun je daar de fiets pakken en het hoge land op. Dat is een gebied ten noorden van Gro ningen. Een prachtig boeren land, boerderijen met veel grond, knalgele velden. Hier is het altijd druk, kun je in de file fietsen naar Katwijk". Opgeklaard Sinds het moment dat hij is betrokken bij de Leidse poli tiek, is de positie van het CDA erg veranderd. Zestien jaar lang zat de partij in de opposi tie, sinds vorige week dinsdag maakt het CDA deel uit van het college met PvdA en Groen Links. „Die sfeer tussen CDA en PvdA is al eerder opgeklaard. Daar heb ik niets mee te ma ken. Het is een proces dat van twee kanten is gekomen. Mijn voorgangers hebben er veel energie in gestoken om met de PvdA on speaking terms te komen. En ik denk dat ook de PvdA en Groen Links eraan hebben gewerkt om een goede vertrouwensrelatie met het CDA op te bouwen", spreekt Van Bochove relativerend over zijn eigen rol in dat pro ces. „Mijn bijdrage is geweest dat ik de penvoerder ben geweest bij de opstelling van het ver kiezingsprogramma. En later, als lid van de onderhande lingsdelegatie, heb ik gepro beerd ervoor te zorgen dat er zoveel mogelijk van ons pro gramma in het collegepro gramma terecht kwam". Dat is goed gelukt, vindt de nieuwe fractievoorzitter. „Ik durf best de exercitie aan om met een pennetje langs alle regels te gaan en aan te wijzen wat uit Aart van Bochove, de nieuwe fractievoorzitter van het CDA in Leiden: „Tijd van etterige polarisatie, van socialistenvreterij en papenhaat ligt gelukkig achter ons". FOTO: TEJO RINGERS ons verkiezingsprogramma komt. Ook in de financiële pa ragraaf. Zaken waar het colle ge geld aan wil uitgeven zijn soms rechtstreeks te herleiden tot het CDA-programma. Ster ker nog: soms ook tot amende menten op het programma die door de ledenvergadering zijn ingediend". Rode draad Bijna nog belangrijker vindt hij de sfeer, de algemene ten dens in het collegeprogramma, „dat er wordt gehamerd op sa menwerking met het bedrijfs leven en maatschappelijke or ganisaties, dat burgers meer moeten worden betrokken bij het bestuur van de stad, dat de samenwerking tussen het ge meentebestuur en het bijzon der onderwijs moet worden verbeterd". Hij noemt het een van de „hoofdthema's" van het CDA in Leiden. „Het is een van de rode draden in het collegeprogramma. Een andere partij zal andere rode draden herkennen. De PvdA zal bij voorbeeld zeggen dat het colle geprogramma opkomt voor de zwakken in de samenleving, dat het gaat om echt progres sief beleid". „Het mobiliseren van alle echelons in Leiden", ziet Van Bochove als de belangrijkste taak voor de komende vier jaar. „Waar ik zelf aan wil bij dragen is dat alles wat in de stad zit aan geld, inzet, en thousiasme en deskundigheid wordt gemobiliseerd". Dat ge beurt nu te weinig, vindt de CDA'er. „Ik vind dat Leiden kansen heeft laten liggen. Ik vind het een blamage dat een terrein als dit nu pas volloopt", zegt hij, terwijl hij vanuit het moderne kantoor van Re search voor Beleid op het Schuttersveld naar buiten wijst. „Formeel is het Schut tersveld een subtoplocatie. Groningen heeft ook een sta tionsgebied, dat stond in een paar jaar tijd stampvol met kantoren. Terwijl Groningen toch eigenlijk heel ver weg ligt. Leiden heeft de trein let terlijk voorbij laten gaan". Schiphol Heel opmerkelijk vond Van Bochove de opmerking die hij vorige week hoorde, toen hij met een aantal andere raadsle den een bezoek bracht aan Schiphol. „De vraag was: Hoe komt het dat Alphen veel meer activiteiten naar zich toe heeft getrokken die luchtha vengebonden zijn dan Leiden. Het antwoord was: Omdat Al phen veel actiever is. En nu weet je niet of dat het goede antwoord is, er moet ook grond voorhanden zijn en zo". Het CDA-bestuur heeft Van Bochove gevraagd of hij wet houderskandidaat wilde zijn. „Nee", luidde het antwoord. „En dat heb ik leuk kunnen volhouden", lacht hij. „Ik wil dit bedrijf nog helemaal niet verlaten. Ik zou wel ooit een andere baan willen hebben, maar ik heb er geen zin in om op mijn 33e al bij de overheid te werken. Ik wil me nog niet volledig verplichten aan de politiek. Ik vind het prettig om onafhankelijk te ziin. Bo vendien ben je als wethouder toch een terreinbaas. Het boei ende van het fractievoorzitter- schap vind ik het politieke ka rakter ervan. Je moet letten op hoofdlijnen, houd je niet bezig met een specifiek onder deel van het beleid". Overigens heeft Van Bochove ook gezegd dat hij slechts voor vier jaar beschikbaar is. „Dat vind ik voorlopig lang genoeg, wellicht denk ik er over vier jaar wel heel anders over. Maar misschien ga ik dan wel weer verhuizen. Het leven is kort en de wereld is groot. Maastricht lijkt me wel een leuke stad". Hobby Dat hij fractievoorzitter is ge worden is iets waarover hij zich constant verbaast. „Een uit de hand gelopen hobby", noemt hij het. „Het was eigen lijk heel simpel. Ik was van plan om wat te gaan doen, was op zoek naar een vrijetijdsbe steding. Wilde me meer gaan bezighouden met Latijns-Ame- rika. Ik interesseer me voor dat werelddeel, ben ook actief in een aantal organisaties. Ik wilde Spaans gaan leren, of een aantal vakbondstaken ver richten binnen het CNV. Ik was absoluut niet van plan om me met de gemeentelijke of provinciale politiek te gaan bezighouden. Dat had ik in Groningen al gedaan en ik vind dat je niet in herhalingen moet vallen. Toen werd ik ge woon opgebeld door de afde lingsvoorzitter van het CDA. Of ik me kandidaat wilde stel len voor de gemeenteraadsver kiezingen. Ik heb er een paar weken over nagedacht en nu ben ik fractievoorzitter. Ik vind het eigenlijk wel een grap. Ik moet er zelf ook nog heel erg aan wennen, dit was niet echt de bedoeling. Ik volgde de verrichtingen van het CDA in Leiden ook niet. Een tijdje geleden was ik meer van de gemeentepolitiek in Den Haag, Maastricht en Gro ningen dan van die in Leiden. Maar dat zal wel veranderen", IDEN De sirene van luchtalarm begeleidde termiddag op het Stad splein een delegatie iwen van het Leidse inwagencentrum 'ivaartplein. Ze boden ethouder van woon- [enzaken en tevens itter van de Regiona- oonwagencentra Ray- Leiden, Hans de la de nota „Normwoon- ten, woonwagens en lonwagenstandplaatsen" De la Mar verklaarde onmiddellijk solidair de woonwagenbewo- rs, die zich zorgen ma- over de stijging van woonlasten. ïtssecretaris J. Heerma van bhuisvesting broedde on- 5s het plan uit om de huur i een standplaats naar 300 den per maand de verho- In de nota staat dat 120 gulden voor een standplaats een redelijke huur is. Daar naast moet er een goed huur- systeem komen. Zo is er voor standplaatsen geen „punten systeem", zoals dat wel geldt voor huizen. Ook is er geen enkele huurbeschermingsrege- ling opgenomen in de Woon- wagenwet. De La Mar zei dat hij de eisen van de woonwagenbewoners onderschrijft. Hij noemde de plannen van Heerma „on rechtvaardig". Hij vond het jammer dat hij niet mee kon met de woonwagenbewoners naar de grote manifestatie die vandaag wordt gehouden op het Binnenhof. De bewoners demonstreren daar voor het behoud van grote centra, de erkenning van de trek vrijheid, tegen de stijging van de woon lasten en tegen de regeling dat. gelegaliseerde zigeuners in een gewoon huis moeten gaan wo nen. De wethouder wenste de actievoerders veel succes. „We gaan net zolang door totdat het lukt", reageerden ze hierop. •eken opgehaald voor Amnesty International ÖRSCHOTEN De werk- *p Voorschoten/Wassenaar 1 Amnesty Intenational udt vrijdag 22 juni en zater- 123 juni in Voorschoten in Trompflat aan de Witte de thlaan een markt voor fcdehandsboeken. De op- 'ngst komt ten goede aan Wiesty International, een !*nisatie die zich inzet voor mensenrechten. Zaterdag mei worden in Voorschoten oude boeken aan huis opge haald. Het is ook mogelijk de boeken op 12 mei tussen 10.00 uur en 16.00 uur naar de Trompflat te brengen of naar elke supermarkt in Voorscho ten. Van 12 mei tot 22 juni kunnen de oude boeken elke dinsdag- en donderdagavond tussen 20.00 uur en 22.00 uur naar de Trompflat gebracht worden. ADVERTENTIE Enkele voorbeelden van maximumtarieven en Postbank-tarieven voor persoonlijke lening (huidige tarieven: wijzigingen voorbehouden). De cijfers spreken voor zich. Maandelijks te betalen* Bedrag in Terug te betalen volgens wettelijk bij Postbank Totaal voordeel handen in maanden maximum incl. 1% korting incl. 1% korting f 5.000,- 12 f 464,18 (22,4%) f 447,70(14,3%) f 197,76 f 10.000- 36 f 359,36(19,1%) f 331,97(12,6%) f 986,04 f 15.000,- 36 f 529,90 (17,6%) f 497,96(12.6%) f 1.149,84 f 20.000,- 60 f 477,31 (16,2%) f 444,53(12,6%) f 1.966,80 f 30.000- 60 f 711,80(15,9%) f 666,79(12,6%) f 2.700,60 f40.000- 60 f 942,80 (15,6%) f 889,05 (12,6%) f3.225,00 Bedragcn boven f 50.000,- zijn op aanvraag mc gelijk Het rentetarief hier vcx 3r is 12,3%. *In deze tabel staat t ssen haakjes de rente per jaar op basis van samengestelde interest. Op een persoonlijke lening bij de Postbank krijgt u nu 1% korting op de toch al gunstige rente tarieven. Dat kan u honderden guldens extra besparen. Voor leningen zijn wettelijk maximum tarieven vastgesteld. De Postbank is één van de financiële instellingen die al tarieven onder het wettelijk maximum rekent. Daar gaat dus nog eens 1% vanaf. Dit unieke aanbod is geldig van 8 tot en met 31 mei 1990. Interessant? Bel dan direct 06-0400 voor de folder 'Persoonlijke lening'. Of haal deze op het postkantoor. Het aanvraagformulier zit daar al in. Voeg bij uw aanvraag wel de hierbij afge drukte kortingsbon. Bon voor 1% korting. '~l Stuur deze kortingsbon met uw aanvraagformulier vo persoonlijke lening bij de Postbank vóór 31 mei aans op. Het aanbod is geldig van 8 tot en met 31 mei 1990. .ji Leidenaar mishandeld LEIDEN Een vraag over een teken aan de ketting van een zogeheten skinhead kwam gistermiddag een 26-jarige Leidenaar op een mishande ling te staan. De man stelde zijn vraag op de Kaiserstraat. Zonder dat de vraag werd be antwoord, kreeg hij een paar klappen tegen zijn borst en een schop tegen zijn been. Een dikke man die kennelijk bij de skinhead hoorde, kwam zwaaiend met een ketting op de Leidenaar af. Die koos ech ter eieren voor zijn geld, greep zijn fiets en ging er vandoor. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen'schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer mij als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: I Straat: Postcode/Plaats: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f24,85 j kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank de keukenkleding naar. I Naam: Adres: I Postcode/plaats: (voor controle op bezorging) CeidócSouTcvrit niiiiimiiWiiHUi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13