Stalinisme weer fopulair in •ovjetunie )pluchting geeft Thatcher kick De stereo-installatie en het zonnedak hoeft u alvast niet meer te financieren. 10 - iUITENLAND Ecidae Sou/tont dinsdag 8 mei 1990 pagina 11 (Van onze correspondent Roger Simons) jjj)NDEN De Britse ver- emier Thatcher is haar voor haar politieke eindLkomst weer helemaal Ze vindt dat ze ge it uit de gemeente- adsverkiezingen van af- ipen donderdag is ge- dertaien en dat ze nu met Et een t grootste gemak nog n hele tijd zal kunnen vt «blijven. emand anders dan Margaret tcher zal in de volgende ementsverkiezingen (die .prlijk begin 1992 moeten I,' atsvinden) de conservatieve n 1 geringspartij naar haar vier- l0' achtereenvolgende over- lining leiden, denkt ze. Dit peurende gevoel alleen al eft haar een kick. v? iatc^ers gel°°f io de toe- )r rast steunt hoofdzakelijk op wetenschap, dat ze weer rijzende ster is onder de pi* nservatieve Lagerhuisleden. ze zijn geweldig opgelucht irdener geen onmiddellijk ge- t zie- jj- dreigt voor hun zetel, r en Hoewel de conservatieven af gelopen donderdag nogal wat terrein hebben verloren, zien ze hun nederlaag als een fan tastische overwinning. Ze jui chen van plezier omdat de donkere voorspellingen van vorige week niet zijn uitgeko men. Hun verlies had veel groter kunnen zijn. Vooral het feit dat Labour geen gunstige resultaten heeft bereikt in Groot-Londen, is een hart onder de riem van premier Thatcher en haar vol gelingen. In parlementsverkie zingen is een gevoelige zetel winst in Groot-Londen voor de Britse socialisten een onont beerlijke must om met vol doende armslag aan de macht te kunnen komen. Andere inzichten De verkiezingsuitslagen van afgelopen donderdag hebben veel conservatieve rebellen tot andere inzichten gebracht. Volgens een recente opiniepei ling zijn nu zeven op tien Tory-afgevaardigden weer en thousiast Thatcher-gezind. Nauwelijks zestien procent van de conservatieve Lager huisleden schijnt het nog wen selijk te vinden dat ze onver wijld opstapt. Een maand gele den zei 24 procent van deze politici dat ze maar met pen sioen moest gaan. Het bestuur van de Britse re geringspartij schijnt geen ge loof meer te hechten aan de mogelijkheid van een 'putsch' door ex-minister van defensie Heseltine en diens aanhangers. Partijvoorzitter Kenneth Ba ker zegt: „Het gaat opnieuw goed. Er zijn geen overtuigen de bewijzen voorhanden dat Labour ons zou kunnen ver slaan in nieuwe parlements verkiezingen. Ook de verba zingwekkende hetze tegen premier Thatcher zal nu wel doodbloeden". Maar het Britse electoraat schijnt Bakers mening niet he lemaal te delen. Zes van elke tien stemgerechtigden vinden dat Thatcher maar moet op stappen, zegt de uitslag van een landelijke opiniepeiling. Tot grote verontwaardiging van partijvoorzitter Baker blij ken sommige conservatieve af gevaardigden dit resultaat te beschouwen als een aanspo ring om hun campagne tegen de premier gewoon voort te zetten. Barry Porter, die Zuid- Wirral vertegenwoordigt, is er zo één. Hoewel hij vroeger premier Thatcher doorlopend grote trouw bewees, vindt hij nu dat het voor haar tijd wordt om op te stappen. Por ter zei dit ronduit op de tv. Kordaat Voor Michael Heseltine was deze uitspraak een aansporing zich deze week opnieuw kor daat uit te spreken tegen de „poll tax". Samen met vele an dere gematigde conservatieve Lagerhuisleden hecht hij geen geloof aan Thatchers bewering dat de uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen haar „poll tax"-politiek zou hebben ge wroken. „De inwoners van ge meenten met een lage poll tax hebben op de conservatieven gestemd om het behoud van deze voor hen zo gunstige situ atie te kunnen verzekeren", zegt Heseltine. „Overal elders blijft de poll tax de meest ge hate belasting die ooit werd uitgevonden". Welke pogingen Margaret Thatcher en Kenneth Baker ook doen om de Britten te her senspoelen, er is dus niet veel veranderd. Jan Modaal blijft de „poll tax" en premier That cher ongunstig gezind. Seropositieve gevangenen in opstand Vijf met het aidsvirus besmette gevangenen van de Mountjoy- Bij de zondag uitgebroken opstand was een tiental seropositieve gevangenis in Dublin hielden gisteren hét dak van het gevange- gedetineerden betrokken. De laatste gevangene gaf zich gisteren nisgebouw bezet uit protest tegen hun detentie-omstandigheden, over na een actie die 28 uur geduurd had. foto: epa t ERLANGEN NAAR 'STERKE LEIDER' ERONTRUST GORBATSJOV I In het centrum het Georgische dorpje ti staat een ruim vijf- L meter hoog stand van Josif Vassario- orftsj Djoegasjvili, beter ekend als Josif Stalin, is het laaste beeld in Sovjetunie van een an die door de meeste issen nu verafschuwd ardt, een monster, een assamoordenaar, de chter van de goelag- mpen. )n alle verwachtingen in Stalin, en alles waar hij )r stond, echter weer flink populariteit gewonnen in Sovjetunie. Hoewel de eedheden van de voormali- leider tijdens zijn dertigja- bewind van staatswege aan kaak gesteld zijn, geven 1 Russen openlijk blijk van i bewondering voor de loenmakerszoon die de gevreesde leider van het emlin werd. Stalin Vereniging, vier king van Stalins ge- orte honderdtien jaar gele- zegt al 100.000 leden te bben. De vereniging bestrijd 'laster' die over haar idool rspreid wordt en heeft zich doel gesteld binnen vijf Stalins communistische rde-lijnpolitiek opnieuw in voeren. het hoofdkwartier van de Vereniging in Stalins boorteplaats Gori wordt Sta- afgetekend als de dorpsjon- a die het gemaakt heeft. De sine tweekamerreplica van t huis waar hij geboren is, i omringd door marmeren ilen, is een altaar geworden. irtretten van Stalin en zijn ieder bedekken de muren, ke dag ontvangt de vereni- ig fanmail. Een oude vrouw [I Siberië, die van een armza- pensioentje moet rondko- n, schrijft dat ze elke land drie roebel opzij legt or een bezoek aan Gori. In andere brief wordt Gor- tsjov afgeschilderd als een ipitalist die van plan is de 'etunie aan de fascisten te :open. lltus bewonderaars van Stalin den zich nog steeds aange kken door de persoonlijk- idscultus van het stalinisme; herinneren zich hoe de offi- pers Stalin de Leider en van de Arbeiders van Wereld noemde, de Wijze Intelligente Leider van het itvolk, het Grootste Genie de Grootste Militaire Lei- Aller Tijden en Volkeren, Bergadelaar, de Beste ind van Alle Kinderen, ireen van boven de vijftig t zingen op zijn geliefde Vriend, of dat hij later weggezuiverde collega's doodzwijgen. Stalin is r niet alleen populair bij e mensen. ooikinderen drommen sa rt bij zijn huis in Gori, hoe wel het naburige Stalin Mu seum in 1988 officieel gesloten is. In Moskou spreekt een jon ge Rus, pronkend met een Sta- lin-button, over de noodzaak van een sterke leider in de traditie van Stalin. Onlangs toonde een fabriek sarbeider zijn tatoeage aan een journalist; op zijn borst stond een indrukwekkend dubbel portret van Stalin en Lenin. Op de vraag waarom hij geen tatoeage van Gorbatsjov had, antwoordde hij: „Ik zou hem nog niet op m'n kont willen hebben". De opkomst van nieuwe Stali- naanhangers lijkt op het eerste gezicht een vreemde zaak in een tijd dat de Sovjetkranten en -historici openlijk discussië ren over de vraag of geduren de Stalins dictatuur tien mil joen of dertig miljoen mensen omgekomen zijn. De groeiende economische chaos in de Sov jetunie is echter een uitsteken de voedingsbodem voor nostal gie naar de tijd van Stalin. Nu Gorbatsjov wankelt tussen het communisme en een markteconomie is de toekomst van de Sovjetunie onzeker. Velen smachten naar de stabi liteit van de Stalinjaren. „On der Stalin gingen de prijzen omlaag en de levensstandaard omhoog", zegt een taxichauf feur in Tiflis. „Nu zien we het omgekeerde". Niet afgeschrikt De discussie over Stalins ter reurbewind van de jaren twin- tig tot zijn dood in 1953 heeft zijn aanhangers niet afge schrikt. Zij beweren dat hij ge noodzaakt was de vijanden van het communisme te doden om de overgang van Rusland van een feodale maatschappij naar een industriële macht te kunnen bewerkstelligen. En, het belangrijkste, hij heeft de Sovjetunie naar de overwin ning geleid in de Grote Pa triottische Oorlog, zoals de Russen de Tweede Wereldoor log noemen. Het is ook een Russische tradi tie: het verlangen naar een 'krepki chozjain', een sterke leider. Gorbatsjov past niet in dit plaatje. Dat Gorbatsjov meer macht naar zich toe moest trekken door de functie van president in het leven te roepen wordt door de Stali- naanhangers gebruikt als een wapen tegen hem. Stalin, zo zeggen zij, was ook zonder dat sterk genoeg. In het postkantoor van Gori praat Ketevan Zvadisjvili, een 67-jarige vrouw die in de Tweede Wereldoorlog gevoch ten heeft, met warme stem over het leven onder Stalin. „Het was een fantastische man over wie de mensen leugens vertellen. Er klopt niets van wat de regering over hem zegt. Ik zou mijn leven willen geven voor Stalin". Op een bijeenkomst in Moskou zegt een gepensioneerd kolo nel: „Stalin was geen misdadi ger. Hij heeft fouten gemaakt, net als iedereen. Maar hij heeft het volk enthousiast ge maakt. Hij heeft een groot land opgebouwd. En wie heeft er, na Stalin, ooit nog iets op gebouwd in dit land?". De leden van de Stalin Vere niging winden geen doekjes om hun afkeer van de huidige bewoner van het Kremlin. In zijn huis in Tiflis combineert Irakli Djoijadze, de 73-jarige voorzitter van de vereniging, zijn afschuw van Gorbatsjov met omfloerste herinneringen over Stalin, die hij ontmoet heeft omdat hij op dezelfde school zat als de zoon van de dictator. „Ik ben een vijand van Gor batsjov omdat hij in de ge schiedenis kijkt en alleen Sta lin daar als zijn vijand ziet", zo zegt hij. „Gorbatsjov zegt dat Stalin een gangster was, maar de enige echte gangster is Gor batsjov. Hij vernietigt de Sov jetunie". Djoijadze organiseert in het najaar een bijeenkomst van stalinisten in Albanië. Het hoogtepunt van deze bijeen komst, zo hoopt hij, zal het op treden van Fidel Castro zijn, de Cubaanse leider die Djord- jadze ziet als Stalins erfge naam. „Hij is trouw gebleven aan de principes", zo zegt Djordjadze, „en ik geloof dat hij de man is die iedereen de weg zal wijzen". Djordjadze, luitenant-generaal in ruste, waarschuwt dat de democratische revoluties die de communistische leiders in Oost-Europa ten val gebracht hebben slechts een voorspel zijn voor de oorlog die de ka pitalisten de Sovjetunie zullen verklaren. Hoewel de meeste Russen de officiële lezing accepteren dat Stalin een boze tiran was die een schrikbewind voerde, is het groeiende aantal Stali- naanhangers voor Gorbatsjov nu echter reden zich zorgen te gaan maken. Hij is zich er goed van bewust dat, na ze ventig jaar passieve acceptatie van het marxisme, de argu menten van de stalinisten van daag de dag nog steeds weer klank kunnen vinden bij de mensen die alles bij het oude willen laten. Sovjet-militairen bij het graf van Jozef Stalin in Moskou. AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE BV, KENNEDYLAAN 118, LEIDEN DE JONG'S AUTOBEDRIJF, VAN DER MORTELSTRAAT 254 NOORD WIJK WILLEM BAKKER, HOOFDSTRAAT 133, SASSENHEIM DE JONG'S AUTOBEDRIJF, HOOFDSTRAAT 104106, VALKENBURG Als we bij Citroen iets cadeau geven dan is het - net als onze auto's - van perfecte kwali teit. Elke Citroen AX en Citroen BX, modellen 1990, mits vóór 5 juni 1990 besteld* wordt nu standaard gratis afgeleverd met een per fect ingebouwde Philips stereo installatie en een CITROËN Action uitklapzon- nedak. (We hebben NU FINANCIERING TEGEN EXTRA LAGE RENTE 9,9% gewoon 'n beetje de zomer in ons hoofd. Vandaar.) Om u in staat te stellen om op zo'n korte termijn een gloednieuwe Citroen te gaan rijden, doen wij u bovendien een zéér aantrekkelijk financieringsvoorstel. Citroen Financiering Nederland leent u maximaal fl. 10.000,- tegen een effectieve rente van slechts 9,9% op basis van 24 of 36 maanden. Alles bij elkaar kan dit u dus een voordeel op leveren van fl. 2.750,- op de Citroen AX en fl. 3.000,- op de Citroen BX. Ga snel naar uw dealer, 't Is een hele gulle man. Dat zult u ook merken als het om inruil gaat Van 8 mei t/m 4 juni kan 't u wel 3 mille schelen bij Citroen. Autoprijzen exclusief afleveringskosten Aanbieding geldt mits de auto vóór 30 juni 1990 op naam is gesteld Financiering volgens de gebruikeli|ke huurkoopvoorwaarden Priiswijzigingen voorbehouden Citroen BX De auto die hoort bij succes, dynamiek en elan. Bewezen betrouwbaar, zuinig en onvergelijkbaar comfortabel 17 modellen, ook Breaks en Diesels. Al vanaf H. 24.100,-* Afgebeeld: Citroën BX 16 Valve. GRATIS ingebouwd in elke Citroën AX en Citroën BX deze Philips stereo radio/cassette/Versterker in slede. PPL-kwarts digitale tuner met 16 presets. 2x9 Watt. Compleet met Philips inbouwspeakers. Citroen AX Je ziet 'm steeds vaker, deze handige compacte Citroën AX. Qua mogelijkhe den doet ie niet onder voor veel grotere auto's 10 model len, o.a. op Diesel Al vanaf 8.17.350,-* GRATIS ingebouwd in elke Citroën AX en Citroën BX 1990 dit hoog waardige Action zonnedak. Therma-lite gehard glas met zonre- flecterende spiegelcoating. Inbraakveilige sluiting. Nederlands fabrikaat. Afgebeeld: Citroën AX GT injection.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11