ilmjournaal versloeg uitse inval vrolijk laatwerk in slobberkostuum «Hoofdrollen verdeeld ?jvoor Les Misérables Herdenkingsconcert nogal vals en n beetje pompeus Zingend herdenken INA'UNST/RTY QeidóaOowumt ZATERDAG 5 MEI 1990 PAGINA 7 Islandse wint vioolconcours ^STERDAM De IJslandse violiste Gerdur innarsdottir heeft het Postbank-Sweelinck Jncours Viool 1990 gewonnen. De prijs bestaat 1 een bedrag van 10.000 gulden. Bovendien mag winnares optreden met het symfonie-orkest [n het Sweelinck Conservatorium onder leiding jn de Italiaanse dirigent Gaetano Delogu op 6 litober in het Amsterdamse Concertgebouw. De [Harige Gunnarsdottir speelde behalve de ver lichte Sonatine van Ton de Leeuw het 4de vi- fjlconcert van Mozart. Zij is leerling van Herman 'rebbers aan het Sweelinck Conservatorium. De polse violiste Beata Warykiewicz (24) kreeg de Sreede prijs. Zij ontvangt 5.000 gulden en ver- Ijrgt een optreden in de Sonesta Koepelzaal op oktober. Warykiewick studeert eveneens aan Het Sweelinck. De deelnemers aan het concours .i jonger dan 30 jaar en studeren aan een Ne- Irlandse muziekvakopleiding of hebben hun i;udie na 1987 afgerond. Expositie 40 best verzorgde boeken AMSTERDAM Van de vorig jaar verschenen boeken zijn' er 272 ingezon den voor de bekroning van „De Best Verzorgde Boeken". Dat hadden er vijf tig mogen worden, maar de onafhanke lijke jury kwam tot veertig titels. Daar is geen enkel kinderboek bij. De veertig bekroonde werken worden van 28 sep tember tot 12 november tentoongesteld in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Ze zijn ook te zien op de expositie Buch- kunst International op de Boekenbeurs die van 3. tot 9 oktober in Frankfurt wordt gehouden. De jury bestond uit de grafische vormgevers Gerard Hadders en Karei Treebus, uitgever Peter van Lindonk, drukker Cor Rosbeek en boekverkoper Niek Smaal. Alberto Moravia naar Nederland AMSTERDAM De Italiaanse schrijver Alberto Moravia (82) komt woensdag voor enige dagen naar ons land. Twee van zijn nieuwste boeken komen namelijk volgende week in het Neder lands op de markt. Eén van de twee werken is „De villa van de vrijdag". Deze novelle is nog niet eens in het Italiaans uitgegeven. Het andere boek is een roman onder de titel „De reis naar Rome". Moravia zal vanwege zijn leeftijd slechts één keer in het openbaar optreden: zaterdag 12 mei signeert hij zijn boeken in een Amsterdamse boekhandel. De NOS wijdt een uitzending aan de beroemde auteur. Zijn bekendste werk is „Vrouw van Rome", uit 1947. Het werd in bijna 30 talen vertaald. Veel van Moravia's werken werden ook ver filmd. Moravia's werken waren onder Mussolini verboden. In 1952 werd zijn werk op de Index ge plaatst, de lijst van door het Vaticaan verboden boeken. NOB beperkt verlies en ziet verbetering AMSTERDAM Het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf (NOB) heeft in 1989 een verlies geleden van 5,3 miljoen gulden. In 1988, het jaar waarin het NOB werd verzelfstan digd, was nog sprake van een verlies van 17,1 miljoen gulden. De netto omzet nam toe van 408,2 miljoen in 1988 tot 417,8 miljoen in 1989. De hoofddirectie van het NOB vindt het jaar 1990 van „cruciale betekenis" voor het bedrijf en verwacht over dit jaar een verdere verbetering van het resultaat. De reorganisatie van het bedrijf is intussen zodanig gevorderd dat de externe accountant - in tegen stelling tot vorig jaar - een verkla ring van goedkeuring heeft afgege ven bij de jaarrekening. Raad voor de Kunst boos over stop subsidie vertalingen DEN HAAG De Raad voor de Kunst is zeer verontwaardigd dat minister D'Ancona van cul tuur de subsidie aan de Stichting voor Vertalin gen heeft stopgezet. De schade die het verdwij nen van de Stichting voor Vertalingen met zich zal meebrengen voor de positie van de Neder landse letterkunde in het buitenland, is volgens de afdeling letterkunde van de Raad voor de Kunst onaanvaarbaar groot. Bovendien is de Raad boos omdat de minister haar besluit heeft genomen zonder hem te raadplegen. De afdeling letteren heeft de minister gevraagd haar beslis sing op te schorten en voorgesteld een onafhan kelijke onderzoekscommissie in te stellen. PvdA wil Vrijmarkt ook in Den Haag DEN HAAG De fractie van de Partij van de Ar beid in de Haagse gemeen teraad wil dat de „Vrij markt" die elk jaar onder meer in Amsterdam en Utrecht wordt gehouden, voortaan op Koninginne dag ook in Den Haag op het programma wordt ge zet. Er is weliswaar al zo'n markt in de Boekhorst- straat, maar de PvdA vindt die te klein en pleit voor een markt op veel grotere schaal. Den Haag zou hier door een belangrijke im puls kunnen krijgen inzake extra verlevendiging van de stad, aldus de fractie. BIOSCOOP DRAAIDE TIJDENS BEZETTING GEWOON DOOR jVERSUM Neder- nders zouden zich dap- pr verzet hebben tijdens Tweede Wereldoorlog ben de bezetter. Als die elling waar is, dan zou- en de exploitanten van j[e Nederlandse bioscopen mïoh die jaren geen Neder landers geweest zijn. ^jjjpië conclusie kun je trekken 36^|it het boek 'De Bioscoop in de 117.00Dorlog' van de publicist en be- ^■jjjjjrijfsjournalist Thomas Leef- 745j3ng, die een uitgebreide stu- 53M|ie heeft gemaakt van het 53.20 ioscoopwezen tijdens de be- ONGiettingsjaren. En daaruit blijkt Mat de exploitanten zich vanaf Q^iet begin aangepast hebben 1340.00jan hun rol binnen de nazi- 50.0ö[ropagandamachine van 73.50 fjoebbels. 1jM)e beschuldigingen die Leef- 47'9[Hng uit, zijn verbazingwek- Mocfend. Een paar voorbeelden. 363.o;yanaf 8 januari 1941 waren de ^Nederlandse bioscopen offi- 88S|Cieel alleen toegankelijk voor de vertegenwoordigers van het 'Germaanse ras. Het Amster- lOSjdamse City Theater had echter jjj^es dagen eerder, op 2 januari, 42.2H bor^es i" de ramen gehan- 358.00'gen met de tekst 'Verboden foor Joden'. De door de bezet- er opgerichte Nederlandsche Cultuurkamer kende een on- erdeel waarvan de bioscoop exploitanten lid moesten wor den, het zogenaamde Filmgil- de. De aanmelding was massaal en men ondertekende even mas saal de ariër-verklaringen. De bezetter produceerde zeer an tisemitische films, zoals 'Der ewige Jude' en 'Jud Süss', die verplicht gedraaid moesten .worden. Dat gebeurde netjes op bevel: van sabotage of ver zet was geen sprake. Bioscopen in joodse handen werden ont eigend; de niet-joodse collega's protesteerden niet. Het Nederlandse bioscoopjour naal versloeg de Duitse inval bijna vrolijk, Polygoon maakte er als het ware een bloemen corso van. Een groot aantal joodse bioscoopexploitanten liet tijdens de oorlog het leven. Toen na de oorlog werd beslo ten om jaarlijks op 4 mei vijf minuten stilte voor de gevalle nen in acht te nemen, lieten de bioscoopexploitanten wel van zich horen. Die vierde mei kon wel eens op een zaterdag vallen en dan zouden die vijf minuten wel eens een zeer na delige invloed kunnen hebben op de recette Gezuiverd Leeflang wil niet veroordelen, maar wel vertellen hoe de be- drijf stak zich gedurende de be zettingsjaren aan de wensen van de bezetter heeft aange past. „Het is zo gemakkelijk te stellen hoe wij in zo'n situatie gereageerd zou den hebben, zonder de echte druk van het gevaar te voelen. En dat gevaar was groot. Je kon je baan kwijt raken, je kon getransporteerd worden. Je wist ook niet hoe het alle maal zou aflopen. Het is dus best voorstelbaar dat mensen zich schikten in hun lot. Het gebeurde niet alleen binnen het bioscoopbedrijf, overal in de maatschappij pasten men sen zich aan aan de wensen van de nieuwe bevelhebbers. Maar mijn persoonlijke inte resse ligt nu eenmaal bij de film, en dus heb ik een studie gemaakt van het bioscoopbe drijf". Voor de Duitsers was het bios coopwezen een heel belangrij ke branche. Het was een van de belangrijkste instrumenten in de propagandacampagnes die door Goebbels gevoerd werden tegen de joden en an dere niet-arische bevolkings groepen. De bezoekerscijfers lagen destijds ook aanmerke lijk hoger. In 1943 passeerden 54 miljoen bezoekers de ticke thokjes. Ter vergelijking: vorig jaar haalden de bioscopen nog niet eens de vijftien-miljoenste bezoeker. Leeflang: „De bioscoop had tij dens de bezettingsjaren echt dezelfde functie als de tv, maar het medium had een veel grotere impact dan de tv Immers: nu heeft ie dereen keuze uit een groot aantal kanalen en slikken we niet alles meer voor zoete koek wat we zien, want het publiek weet nu beter hoe het medium werkt. Die kennis over de film ontbrak vroeger bij het grote publiek: wat je zag werd destijds veel sneller voor waar aangenomen dan vandaag de dag". „De stemmen van de commen tatoren van het Bioscoopjour naal waren destijds even ver trouwd als vandaag die van Pia Dijkstra of Ron Brandste den En die stemmen vertelden de kijkers om toch vooral lid te worden van de Jeugdstorm of andere nazistische organisa ties. De bioscoop heeft een ge weldige invloed gehad. Dat blijkt ook uit het feit dat het bekend was dat je in de film zaal het gevaar liep om eerder opgepakt te worden tijdens razzia's". Aspirientje De bioscoop was in die tijd volgens Leeflang 'een aspi rientje tegen de hoofdpijn'. Een ontsnappingsmogelijk heid. Leeflang: „De meeste produkties in het theater wa ren van Duitse makelij. In de hele periode heeft er maar één Nederlandse produktie ge speeld, 'Drie Dagen Huis knecht', met Paul Steenbergen in de hoofdrol. De overige pro- Thomas Leeflang: „De bioscoop was in de oorlog een aspirientje 1 dukties waren allemaal Duitse sprookjes over mooie, gezonde mensen. De grote sterren uit die tijd waren Marika Rökk en Heinz Rühmann en kassucces sen waren films als 'Das Herz der Königin', 'Rosen in Tirol' en 'Nanette'. Leeflang erkent dat hijzelf destijds, hij was toen een jaar of negen, ook geïmponeerd raakte door de beelden. „Je zag leeftijdgenoten in leuke kampen in Duitsland allerlei sportieve spelletjes doen. Die kinderen zagen er gezond uit en hadden veel dingen die ik miste. Bovendien hadden ze van die mooie, gestyleerde uniformen. Ik wilde daarom ook heel graag bij de Jeugd storm. M'n ouders verboden het me, maar de wens om daar lid van te worden, kwam voort Uit de positieve indruk- - ken die ik in de bioscoop had opgedaan". „Soms was er wel eens een operator die het bioscoopjour naal met opzet onscherp ver toonde. Maar lang hield hij dat niet vol: het publiek maakte dan luidruchtig van zijn on vrede melding. Wat aanvanke lijk ook wel eens gebeurde, was dat het publiek joelde als de Duitsers weer pochten op grote overwinningen. Maar die films werden in een volledig verduisterde zaal afgedraaid, zodat de oproerkraaiers duide lijk konden worden gelokali seerd en ingerekend". Professioneel „De filmindustrie van toen lijkt verrassend veel op die van de televisie nu. Nu gaat het ook alleen om de kijkcij fers. Vandaar dat Leeflang vrij pessimistisch is. „Ik denk niet dat we veel ge leerd hebben. De programma makers van tegenwoordig heb ben hun mond vol over mis standen en discriminatie en ook de oorlog is nog altijd een veel besproken onderwerp, waarbij de programmamakers vaak een duidelijke mening ventileren. Maar vergis je niet: het feit dat zij aandacht aan misstanden schenken, moet je niet verwarren met hun per soonlijke betrokkenheid. Als er een aktualiteitenrubriek, ik noem geen titel, naar Afrika afreist om ondervoede kinde ren te filmen, dan worden die stumpers gelokt met repen chocola. Die repen krijg je niet in beeld, de kinderen krijgen het pas als het plaatje er mooi op staat en de verslaggever te vreden heeft vastgesteld dat het 'mooie beelden' voor de af titeling zijn". „Als Nederland vandaag bezet wordt, dan presenteert Die- wertje Blok morgen nog ge woon de '5 Uur Show'. Want het eigenbelang en het eigen ego zijn moeilijk te onderdruk ken. Status is niet makkelijk te missen. Ik ben er van over tuigd dat de Nederlandse radio en tv gewoon doordraaien in zo'n situatie". EDWIN BAKKER Ongelukjes treffen Londense theaters: onderzoek gelast LONDEN Neerstorten de decorstukken, gordij nen die niet opgaan en draaiende tonelen waar geen beweging in is te krijgen: de Londense theaters zijn de laatste tien dagen getroffen door een reeks van dergelijke incidenten. De Britse ac- teursbond heeft inmiddels een onderzoek gelast naar de veiligheid op het to neel. Het publiek dat donderdag de première bijwoonde van A Clockwork Orange, gespeeld door de Royal Shakespeare Company, kreeg van de hevig in verlegenheid gebrachte di rectie van het Royalty Theatre een drankje aangeboden, toen na de pauze het doek weigerde op te gaan. Het duurde zeker een kwartier, voor de toneelk nechten het doek omhoog kre gen. In het Lyttelton-theater werd een van de acteurs uit de mu sical Sunday in the Park with George van het Royal Natio nal Theatre op een haar na ge raakt door een omvallende boom. De voorstelling werd afgebroken, de komende voor stelling werden afgezegd en het publiek kreeg zijn geld te rug. Een week eerder was tij dens een voorstelling van de musical, die handelt over het leven van de 19de-eeuwse Franse schilder Georges Seu- rat, reeds een ijzeren tralie los geraakt. De voorstelling van de kome die The School for Scandal in het Olivier-theater tot slot, moest op 24 april halverwege worden stopgezet, toen een hy draulische krik afbrak, waar door het draaiende toneel het niet meer deed. &HIL COLLINS ZINGT VOOR DE DAKLOZEN i Serious Tour. Met Phil Collins tg, piano, drums), Leiand Sklar bs), Chester Thompson (drums), ryl Stuermer (gitaar), Brad Cole oetsen), Bridgette Bryant (zang), ^.Arnold McCuller (zang), Fred White 35 ang) en de Phenix Horns. Ahoy', Rotterdam. Gisteravond. 121,! 16, 16^ s een publiek dat vijftig gul- 1, en heeft neergeteld om zijn ]j dool te zien meer gemotiveerd lan een massa die maar vijf endertig gulden heeft hoeven betalen? Ja, als we tenmin- mogen afgaan op de fana- jeke houding waarmee een ^)mvol Ahoy' in Rotterdam fieh, ondanks de tropische «mperaturen, in het zweet lansde en zong voor Phil Coi ns. Ze hingen aan de lippen n deze Engelse muzikant en ewel niet helemaal onte- cht, toch wat overdreven. Jet drie uur durende spekta- tel, dat als 'The Serious Tour' 73i/flit jaar over de aardbol trekt, 6Qwas een staalkaart van Phil 757/ipollins kunnen. Hij putte uit He facetten van zijn veel om vattende oeuvre en reeg in- 7651 trumentale jazzrock naadloos 5631 lan weemoedig klinkende lief desliedjes. Het leverde een uit gebalanceerd concert op, waarbij Collins niet hoefde te steunen om zijn hitsucces en het publiek niet in slaap viel. Zijn hitparels doseerde hij zeer spaarzaam door een optreden dat een even lichtzinng als se rieus karakter had. Hij leverde maatwerk in een slobberkos tuum, want eerlijk gezegd zat de muziek in een even strak keurslijf als het (circus)jacquet waarmee hij op de voorkant van het programma-boekje pronkte. Improviseren was er niet echt bij en dat had vooral in de snellere composities de feestvreugde extra verhoogd. Nu dansden de geliefden op het ritme van dezelfde drum. Hoe 'serious' deze tournee is, bleek na vijfenveertig .minu ten. Nadat hij de show had ge opend met een paar snelle nummers waarin vooral The Phenix Horns funky mochten uitpakken, hij de eerste koude- rillingen bezorgde met 'Against All Odds' en de draak had gestoken met zijn Neder landse uitspraak, vroeg hij aandacht voor de daklozen van Rotterdam. „Misschien heb je' de Collecte-bussen ge zien. Stop er wat in", waarna hij zijn emoties de vrij loop liet in 'Another Day in Paradise'. Even later leek het erop dat hij zou gaan preken, toen hij aandacht vroeg voor de positie van de zwarten in Zuid Afri ka, maar het bleken de enige echte serieuze momenten te zijn. Wie het materiaal van Phil Collins kent, kan enigszins voorspellen wat er tijdens het concert zal gebeuren,. Toch had Collins genoeg verrassin gen ingebouwd om een heel snel insluipende eentonigheid te vermijden. Hij gedroeg zich op het podium als een jonge hond die de wereld ontdekte en liet nergens een ingesleten vanzelfsprekendheid horen. 'In the Air Tonight' zong hij bijvoorbeeld met zoveel passie, dat de tranen in je ogen spron gen. Collins, die afwisselend achter de microfoon, de piano en de drums was te vinden, heeft voor deze tournee het crème de la crème uit de mu- ziek-industrie bij zich. Het spetterende gitaarspel van Da- ryl Stuermer is van bijzondere Phil Collins lootste zich met plezier door het gebeuren héén zonder wekken echt aan het werk te zijn". klasse, het kwartet blazers Drie uur Phil Collins is een groots (zoals in de Motown- beetje lang, hoewel niet voor medley) en de twee zangers en de echte fan natuurlijk. De de zangeres leveren soms met een dosis humor uitge- adembenemend mooie koortjes voerde Engelsman zelf lootste af. Daarbij mag Bridgette Bry- zich met plezier door het ge- aqt extra glanzen in 'Seperate beuren heen zonder maar een Lives' een duet met Collins. ogenblik de indruk te wekken echt a&n het-werk te zijn. En hij had aan het bègin van het concert iedereen gewaar schuwd. 'Het wordt een lang durig gebeuren. Ik hoop dat jullie je lunchpakketjes hebben meegenomen'. HANS PIËT IENK POORT ALS VALJEAN va '1IMSTERDAM 10. era AMSTERDAM De VNlhoofdrollen in de Neder- versie van „Les Mi- 0 érables", de musical ge- cdiv! )aseerd op de gelijknami- 4 1 V roman van Victor n&"ugo, zullen worden 'epeeld door Henk Poort, Ernst Daniel Smid, Joke naade Kruijf, Danny de Munk, Vera Mann en Bill van Dijk. alde^De bariton Poort speelt de t walhoofdpersoon, de edelmoedige 1211 lean Valjean. Smid, eveneens 14 ebariton, gaat de rol van poli- 24,51 liecommissaris Javert vertol- ggenken. De rol van Cosette is toe- 11,50 bedeeld aan De Kruijf. Zij trad tvisi eerder op in de musical „Cats", De alt De Munk wordt Marius, töde jonge geliefde van Cosette. 0,0e sopraan Mann speelt de rol jvan Eponine. Van Dijk (bari ton) fungeert als*studentenlei der Enjolras. Er moest gekozen worden uit 1100 kandidaten. Hiervoor wa ren vier auditie-ronden nodig. Het Brits/Amerikaanse zoge naamde „creative team" kwam hier telkens voor naar Nederland. Naast de 26 vol wassen bijrollen zijn voor de drie kinderrollen 37 kinderen „gecast", die na toestemming van de Kinderinspectie bij toerbeurt optreden, aldus de producent. Les Misérables gaat op 28 fe bruari volgend jaar in het Ko ninklijk Theater Carré in Am sterdam in première. Aan de produktie werken ongeveer 100 mensen mee. Door deze grote bezetting vinden de voorstellingen uitsluitend in dit theater plaats. Er zijn in middels 60.000 toegangskaar ten verkocht, een voor Neder landse begrippen absoluut re cord, aldus Joop van den Ende Theaterprodukties. Kort geding NOS over EK-rechten AMSTERDAM Het conflict tussen RTL-Veronique en de NOS over de uitzendrechten van in totaal 12 kwalificatie wedstrijden voor de Europese Kampioenschappen (EK) voet bal wordt uitgevochten voor de rechter. Een NOS-woord voerder zei gisteren dat de omroep een kort geding wil aanspannen tegen het bureau International Sport Consultan cy (ISP), die de rechten aan Veronique zegt te hebben ver kocht. De commerciële televi siezender RTL-Veronique maakte donderdag bekend de kwalificatiewedstrijden te zul len uitzenden. Volgens de NOS beschikt zij echter over de uitzendrechten van onder meer de uitwedstrijden van Oranje tegen Portugal, Malta en Finland. De NOS baseert zich op een mondelinge én een schriftelijke overeenkomst met bemiddelaar ISP. Eige naar R. van der Hart van ISP ontkent dit echter. „Ik heb inderdaad gesproken met twee vertegenwoordigers van de NOS maar dat is op niets uitgelopen en toen ben ik gaan praten met Vero nique". Herdenkingsconcert door Christelij ke Oratoriumvereniging Schevenin- gen, Zangkoren „Deo Sacrum" Poel dijk en het Residentie Orkest o.l.v. Jos Vranken m.m.v. Hilary Reynolds en Charles van Tassel met werken van Berkeley en Ireland. Muziekthe ater Den Haag, gisteren. Dodenherdenking: dè gele genheid om sterk moralisti sche muziekwerken uit te voeren. Gisteravond tijdens een herdenkingsconcert in de Philipszaal klonk „Or shall we die" uit 1982 van de Engelse componist Michael Berkeley, die hiermee de mensheid wil wakker schud den en waarschuwen tegen de gevaren van de westerse maatschappij. lan McEwan, die de tekst schreef, stelt het vrouwelijke in de zin van het intuïtieve, het gevoelige, tegenover het mannelijke, het militaristische, het koel wetenschappelijke. Als we niet oppassen, zullen we ten onder gaan in de harde, on gevoelige carrièremaatschap pij. De boodschap is het ge voel met het intellect te ver binden. Dan alleen kunnen we sterk zijn zonder agressie en verachting. Berkeley gebruikt een groot orkest, koor en twee solisten (sopraan en bariton) om deze mooie gedachten tot uitdruk king te brengen. Het geheel is over het algemeen nogal pompeus en doet niet overal even oprecht aan. Op de meer gevoelige momenten balanceert de componist ge vaarlijk op de afgrond van de kitsch. Bovendien had Berkeley wel van te voren kunnen weten dat de solisten niet te verstaan, zelfs niet eens te horen zijn als je een groot symfonie-orkest achter hen volledig laat uitpakken. Veel van de woorden van de Venezolaanse sopraan Hilary Reynolds en bariton Charles van Tassel vielen dan ook in het water. De koren-mix die ontstond door de vermenging van de Christelijke Oratoriumvere niging Scheveningen met de Zangkoren „Deo Sacrum" Poeldijk verdient een ruime voldoende voor hun „Or we shall die". Ook opereerden de koren flexibel genoeg in Irelands „These things shall be". Helaas leek de vlag van het Residentie Orkest de hele avond halfstok te han gen. Men speelde nogal vals, niet enthousiast en erg onge lijk. ARTHUR VAN DER DRIFT Herdenkingsconcert in de Grote Kerk door Die Haghe Sangers, Ha- gacantare en het Noord Philharmo- nisch Orkest, het geheel onder lei ding van René Verhoeff. Donderdag- Vele Hagenaars herdachten gisteravond in een volle Grote Kerk hen die hun leven lieten tijdens de oorlogsjaren. Het leeuwedeel van het program ma kwam voor rekening van het mannenkoor Die Haghe Sangers die openden met een vier eeuwen oud dodenlied van Jacobus Gallus. Met een grote sprong ging het van het einde van de 16e eeuw naar dat van deze eeuw, in de vorm van het eerste deel van het speciaal voor deze dag gecom poneerde vierluik Testimoni um Europeanum van de Haag se componist Jaap Geraedts. Het viel niet te ontkennen dat de eenvoudige polyphonie van Gallus het in deze kerk beter deed dan de lange vloeiende lijnen met kleine toonsafstan- den die door koorgedeelten kenmerkten. Sterk daarente gen waren de instrumentale inleiding en begeleiding door de beiaard en enkele luidklok- ken van de kerk. De grootste luidklok, de Jhesusklok legde de grondtoon onder het man nenkoor. De Haghe Sangers die ook nog het lied 'van de achttien dooden' van Jos Vranken zongen, kwamen met hun heldere tenorenboven bouw goed voor de dag. Ge raedts herdenkt in zijn compo sitie de 17.000 weggevoerde joodse Hagenaars van wie er 15.000 niet meer terugkeerden. Rabbijn Soetendorp ging daar in zijn korte herdenkingstoe spraak niet direkt op in. Hij drukte de mensen op het hart om aan een wereld mee te werken die veilig is voor alle kinderen en die wordt gere geerd door medemenselijk heid. Staande en in stilte de doden herdenkend en daarna het Wilhelmus zingend, deed ieder daar het zijne aan. Ellen Schu ring en een naamloze Haar lemse jongenssopraan zorgden daarop voor een gewijd mo ment van bezinning met het pure en ingetogen Pie Jesu van Lloyd Webber. Na een do denherdenkingslied van Gret- cheaninov door het gemengde Hagacantare koor, zongen bei de koren samen met het N.H.Philharmonische Orkest het bekende Requiem van Fauré. René Verhoeff hield het enorme koor redelijk bij elkaar en bij het orkest maar nam de tempi vrij langzaam waardoor het stuk iets aan spanning inboette. Dat werd ruimschoots goedgemaakt door de uitstekende soli van orga nist Aart de Kok, sopraan El len Schuring en de bariton Bernard Kruijsen. ERIK BE SIER Hagenaars in het Capitool DEN HAAG - In het Capitool zondag (12.00 uur, Nederland 3) een discussie over extreem rechts en het minderhedenbeleid. Gasten zijn onder meer Gerard van Otterloo, ex-wethouder van Den Haag, Astrid Roemer, schrijfster en gemeenteraadslid voor Groen Links in Den Haag en Wim Bruyn, gemeenteraadslid voor de Centrum Democraten in Amsterdam. Gespreksleidster is Violet Falkenburg. Mediaraad vraagt ander beheer omroepzenderpark DEN HAAG Het Nederlandse omroepzenderpark moet an ders worden beheerd. De bemoeienis van de staat zou terugge bracht kunnen worden van 59 tot 51 procent van de aandelen. Ook andere gebruikers van het zenderpark dienen in verband met toekomstige ontwikkelingen invloed te krijgen. De Media raad bepleit dit in een ongevraagd advies aan minister D'Anco na (WVC). De NV Nederlandse Omroepzendermaatschappij (No- zema) moet volgens de raad ook anders worden bestuurd: de aandeelhouders houden wel de laatste zeggenschap maar zitten niet meer in het dagelijks bestuur. De huidige verdeling van de bevoegdheden is te onduidelijk. De PTT speelde èn speelt nog steeds een belangrijke rol bij de zendermaatschappij, want de PTT oefent binnen de Nozema het stemrecht namens de staat uit en de feiteljke uitvoering van de Nozema-activiteiten was op contractbasis aan PTT Nederland uitbesteed. Dit contract is ech ter onlangs opgezegd en, hangende de veranderingen bij de No zema, nog niet verlengd. Daarover loopt momenteel een door de PTT aangespannen procedure bij de Raad van State.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7