IQuo vadis WD? n ll inal Ie „Drukproeven 'The European' zijn briljant" CcidócSoUAOTlt ZATERDAG 5 MEI 1990 robert maxwell: LONDEN - Volgende week, om precies te zijn op 11 mei, verschijnt voor het eerst de Europese krant The European, een geesteskind van de Britse mediamag naat Robert Maxwell. Maxwell, die ook hoofdredacteur is van de wekelijks te verschijnen krant, kreeg het idee voor .een Europese krant in het eerste Dubcek- tijdperk. „Het is mooi dat The European gelanceerd wordt in het jaar dat Dubcek ,herkozen wordt als voorzitter van het .Tsjechoslovaakse parlement", zegt Max- ,well. Op het compliment dat de drukproeven van The European er goed uitzien rea geert Maxwell met gespeelde verontwaar diging. „Goed? Ze zijn briljant!" Hij legt uit dat de kleuren beter zijn dan van wel- ,ke andere krant ook. De krant is een pio nier wat betreft het gebruik van Scitexap- paratuur. Gewoonlijk zijn voor een kleu renafdruk in een krant dne verschillende kleurscheidingen nodig, wat veel tijd en geld kost. De foto wordt dan ook iets minder scherp. Met Scitex kan het „alle maal in één keer en de foto blijft even scherp... Het is een heel belangrijk punt. Iedereen zal, of hij de krant goed vindt of niet, moeten toegeven dat hij er het beste uitziet". Waar is het bedrijf dat verantwoordelijk is voor deze opmerkelijke ontwikkeling? „In Israël", antwoordt Maxwell, „en je spreekt met de president". Stralend voegt hij hier nog aan toe: „Ik heb daar twee bedrijven opgekocht en in zes maanden 100 miljoen dollar winst gemaakt". Tot waar gaat Europa voor The Europe an? „Tot Vladivostok", antwoordt hij ex- pansiegericht in zijn woonkamer op de tiende verdieping van zijn Londense Maxwell Huis; vier marmeren zuilen bij de deur, twee grote bronzen urnen, drie grote, comfortabele sofa's, een „chaise- longue", twee ronde tafels, vele stoelen, een kleine bronzen olifant en overal stijl vol geschikte bloemen. In een dergelijke omgeving moet je alles wel groot gaan zien. Maxwell gaat verder: „Van de Oe ral tot Bordeaux, van Istanbul tot Lenin grad, van Cyprus tot...". Na een korte pauze noem ik IJsland. „Ja, IJsland, pri ma. Ik wist niet dat je een aardrijkskun dige was". De verkoop van 225.000 exemplaren die de adverteerders voor de eerste zes maanden gegarandeerd is, ziet hij als een bescheiden berekening. „Uit ons onder zoek blijkt dat in Europa 50 miljoen mensen Engels spreken. De vraag zal veel groter zijn dan iedereen nu schijnt te denken". De eerste oplage zal meer dan een miljoen bedragen en „alles wijst erop" dat dit niveau zeker een maand lang gehaald kan worden. Toch kunnen sommige critici het niet laten de krant „af te breken omdat het een Maxwellpro- duktie is en links het heerlijk vindt op mij af te geven". Maxwell ergert zich echter vooral aan de veel gehoorde spe culaties dat de vooruitzichten van The European niet rooskleurig zouden zijn omdat ook Maxwells vorige experiment, The London Daily News, al na vijf maanden stopgezet moest worden. De veel te prestigieus opgezette London Daily was een bodemloze put waarin vele miljoenen verdwenen zijn. Maar Maxwell heeft zijn lesje geleerd. The Eu ropean is geen dagblad, zoals eerst de be doeling was, maar een weekblad. De krant zal in eerste instantie gedrukt wor den in Parijs, West-Duitsland, Hongarije en Londen. Een zeventig man grote re dactie zetelt in Londen en de overige 30 tot veertig redactieleden werken ver spreid door Europa. Dat neemt echter nog niet weg dat het komend jaar bijna 35 miljoen gulden wordt uitgegeven aan de reclamecampag ne voor The European. Volgens de bere keningen kan The European in het derde jaar financieel quitte spelen, maar het zou Maxwell niet verbazen als dat al na één jaar gebeurt. T oonaangevenden Wie moeten de krant gaan lezen? „De opinievormers, de toonaangevenden, de trendsetters". Hoe gaat de krant er dan redactioneel uitzien? In het informatie bulletin valt te lezen: „The European steunt diegenen die voor de Europese Eenheid zijn en is tegen diegenen die te gen de Europese Eenheid zijn. The Euro pean is onafhankelijk en staat los van partijpolitiek". JJetekent dat dat de krant anti-Thatcher is? Maxwell legt uit dat mevrouw That cher Engeland drie grote diensten bewe zen heeft. Ze heeft de vakbondsbaron nen geleerd dat de economische wetten voor hen evengoed gelden als voor de rest van het land. Ze heeft Labour drie keer achter elkaar verslagen bij de alge mene verkiezingen en zo de partij ge dwongen alle nutteloze ideologische ba gage overboord te zetten en een moder ne, verkiesbare sociaal-democratische partij te worden. En, tot de inflatie te rugkwam, heeft ze ervoor gezorgd dat je er weer trots op kon zijn een Brit te zijn. „Maar wat Europa betreft hééft ze het verkeerd. Als ze haar houding niet ver andert zal de partij haar verstoten of Dennis Thatcher zal haar vragen zich te rug te trekken, of misschien besluit ze dat zelf wel. Maar deze krant zal zich er angstvallig voor hoeden de partijpolitiek te vermengen met ons standpunt over Europa. Bij de volgende verkiezingen la ten we de lezers voor zichzelf beslissen". „Ik denk dat ze op Downing Street 10 wel tevreden zullen zijn dat The Europe an zich niet automatisch tegen de Tories opstelt, Vereeet niet dat Ian Watson, de redactiechef geen Labour-aanhanger is. Maar ik ga me niet echt met de details bezighouden. Ik ben er om de Europea nen te garanderen dat dit niet zomaar een Engelse klucht is". Europa is duidelijk Maxwells stokpaard je van het moment. „Ik geloof werkelijk in Europa. Ik begrijp de Europeanen. Ik ben naar Centraal-Europa geweest. Gor- batsjov heeft nu toegegeven dat het com munisme reddeloos gefaald heeft en dat de koude oorlog afgelopen is. Pluralisme en democratie, vrije markten en kapita lisme zijn er in opmars. Daarom geloof ik dat er behoefte is aan deze krant". CHARLES WINTOUR (c) The Times, Londen ils spon ik Somi ïy van wi"eeV Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is ziek. zeker vier jaar sukkelt zij met tal van klachten "f peiPar tot nu *oe heeft geen enkele dokter de patiënte i'Korean haar kwalen kunnen afhelpen. In 1986 werd een gfnaijignjpende operatie uitgevoerd, waarbij enkele ziek dcAaeachte organen door nieuwe werden vervangen, imst wjfeze transplantatie leverde echter niet het verwachte !fnee£sultaat op. Deze week werd een soortgelijke ven vangreep verricht, maar het is nog de vraag of hiermee vand^n definitief herstel is ingeluid. Volgens de meeste n 8eve!rtsen kan daarover pas volgend voorjaar uitsluitsel /orden gegeven. Voorlopig blijft het dus nog bij issen en hopen. Is de laatste operatie afdoende nkdifnPweest moet er n°g meer gebeuren wil de VVD fjfeer een kerngezonde, aantrekkelijke lady worden? dfafi het politieke circuit worden vele schouders Het ^gehaald en monden op slot gedaan. Slechts dtewet»kelen durven zich, zij het meestal aarzelend, over oopt° op toekomstkansen van de zieke uit te spreken. verem ling Lq eigenlij zijn al i koms /erd eel HULSt begroe stand (EN HAAG - Op 1 mei, daags na tweede paleisrevolutie die bin- :n een tijdspanne van vier jaar in VVD was uitgebroken, vormen e wandelgangen in de Tweede Ka ler het decor voor talrijke identie- tafereeltjes. Overal ziet men hoe oorgaans openhartige en joviale VD-kamerleden schielijk in hun Shulp kruipen zodra zij door een mrnalist, microfoon of camera orden benaderd. *lee nee, geen commentaar! Het is beter it ik m'n mond houd". „Sorry, ik heb iks te vertellen. Is die persconferentie in Voorhoeve, Bolkestein en Ginjaar i iel duidelijk genoeg geweest?". „Hoe fet eerder moet met de VVD? Ik zou het p weten. Nee, eerlijk niet". Het enige ïartoe enkele kamerleden te verleiden in is een bedenkelijk gegrom als de rol :(n partijvoorzitter Ginjaar bij de val in Voorhoeve ter sprake wordt ge jacht. „Maar schrijf dat niet aan mij toe lp" lurnalistieke pogingen om via de tele- pn een aantal prominente en minder eminente liberalen te bereiken lopen in sgen van de tien gevallen ook op niets t. „Het spijt me, het lijkt me het ver- indigst er het zwijgen toe te doen", idt het standaard-antwoord. Is men ing het allemaal nog erger te maken in het al is, bang voor het eigen hachje, ing voor de krantekop die meldt dat de VD bij een opiniepeiling als een partij- I: van nog maar tien zetels uit de bus is |comen? Of zijn VVD'ers opeens mas- al bereid gehoor te geven aan de op- lep tot „rust in de tent!", die Ginjaar al er jaar lang rondbazuint? iet alleen binnen de VVD ios de be- idheid om hardop na te denken over vraag: 'Quo vadis VVD? Waarheen?' I dit moment gering. Ook anders ge- fcurde politici staan niet te dringen om i vraag hoe het verder moet te beant- borden. „Laat de VVD z'n eigen vuile is maar reinigen", zegt de een. „Dat is interne partijkwestie waar ik me niet pe wil bemoeien. Ze zoeken het maar t", reageert een ander. 1 zijn natuurlijk uitzonderingen, zoals ans van Mierlo, voorman van D66, de Vtij die zichzelf graag progressief-libe- al noemt. Maar ook Van Mierlo komt et verder dan de constatering dat de rD al jaren in een identiteitscrisis ver- ert en dat deze telkens wordt gemas keerd door er een nieuwe leider overheen te draperen, zoals een gapende wond van een vers wit verband wordt voorzien als er te veel bloed door het oude is gesij peld. Aan een verdergaande analyse of een receptje voor de zieke wil echter ook Van Mierlo zich niet wagen. Hij kijkt trouwens wel uit, want de crisis in de VVD legt D66 bepaald geen windeieren. Charisma David Luteijn, VVD-fractieleider in de Eerste Kamer en een van de weinige libe ralen die deze week geen wacht voor hun lippen hadden gezet, wil wél een per soonlijke filosofie over de toekomst van zijn partij kwijt. In degelijke volzinnen zet hij z'n gedachten uiteen. „In dit me- diatijdperk moeten we met alle macht proberen de VVD op de kiezers over te laten komen als een oppositiepartij die enerzijds redelijke en constructieve idee- èn aandraagt en anderzijds niet schroomt de links geóriénteerde politiek van het huidige kabinet keihard aan de kaak te stellen", zo klinkt het door de Noenzaal van het Eerste-Kamergebouw. „Wat we goed vinden mogen we rustig prijzen, maar botsingen met het kabinet moeten we beslist niet uit de weg gaan. Het moet voor de kiezer zo klaar als een klontje zijn dat de VVD aan dit kabinet met dit program voor geen prijs zou willen mee doen. De laatste tijd is deze strategie he laas onvoldoende gelukt, maar ik ver trouw erop dat onze oppositierol onder Bolkestein als politiek leider beter uit de verf zal komen". „Ik geloof niet dat de VVD in de eerste plaats behoefte heeft aan een charisma tisch leider. Charisma is natuurlijk mooi meegenomen, maar er is vooral behoefte aan duidelijkheid en een goede profile ring van het liberale gedachtengoed. Wat mij betreft hoeft Bolkestein dus geen groot charisma te hebben, als hij maar duidelijk overkomt. En daar heb ik zoals gezegd alle vertrouwen in". De scherpste profilering van de VVD die Luteijn zich kan voorstellen is deze: „We moeten sterker benadrukken dat er in onze maatschappij nog veel te weinig ruimte is voor het individu. De overheid treedt nog op tal van terreinen zeer be tuttelend op; ze is te weinig dienaar en te veel dwingeland. Let wel: de overheid moet niet op alle gebieden terugtreden. Dat zou te dol worden. Er zijn zaken die van zo groot belang zijn voor het reilen en zeilen van onze samenleving, dat de overheid zich er wel mee móét bemoei en. Ik noem bijvoorbeeld de gezond heidszorg, de criminaliteitsbestrijding en het onderwijs". Is hier sprake van een rechtse koers, een linkse koers of een middenkoers? Luteijn haalt de schouders op. „Ik zou het niet weten. Ik praat niet graag in dat soort termen, dat stigmatiseert alleen maar. Wat ik vooral wil is een liberale koers. Ik weet wel dat D66 ook het liberalisme predikt, maar ik wil mij toch niet scha ren achter degenen die zeggen dat de VVD op den duur met D66 zou moeten fuseren. Ik sluit niet uit dat het ooit eens tot een nauwe samenwerking komt, maar op dit moment wil ik me daar niet druk over maken. Er zijn wel belangrijker din gen te doen. Je moet nooit te ver in 't verschiet filosoferen" Sfinx Mr. Aart Geurtsen, voormalig Tweede- Kamerlid voor de VVD en thans voor zitter van het Commissariaat voor de Media, wil ook wel praten, zij het aan vankelijk wat zuinigjes. „Ik voel me niet zo geroepen om me weer met de zaak te gaan bemoeien", be gint hij. „Een paar jaar geleden was ik voorzitter van de commissie die een proeve voor een nieuw beginselprogram ma opstelde. 'Liberaal Bestek' heette dat. Daar hebben we ontzettend veel energie ingestopt, maar helaas heeft de partij de meeste van onze aanbevelingen niet wil len overnemen. U zult dus wel begrijpen: één poging om de VVD op andere ge dachten te brengen vind ik eigenlijk wel genoeg". „Ik wil u wel zeggen dat ik het volkomen met de voormalige VVD-senator Guus Zoutendijk eens ben dat VVD en D66 op den duur zouden moeten samengaan. Als alle liberalen de krachten bundelen, kun nen zij weer een politieke factor van be tekenis worden. We zouden met die libe rale partij in een wippositie moeten zien te komen, net als de FDP in Duitsland. Op de keper beschouwd hebben we daar D66 niet eens voor nodig. Toen Voor hoeve het tweede kabinet-Lubbers ten val bracht had hij met Wim Kok móeten gaan praten over de mogelijkheid van een coalitie PvdA-VVD-D66. In de VVD was zoveel irritatie over het optreden van Lubbers ontstaan dat zo'n manoeu vre mogelijk was geweest". Eenmaal op dreef zijnde windt Geurtsen zich steeds meer op: „Het heeft hiij zeer VD-voorzitter Leen Ginjaar die volgens (nel-geen-kamerlid) Jos van Rey ook zou moeten opstappen fotO: MILAN KONVALINKA De kersverse VVD-leidsman Frits Bolkestein die „ook geen blijvertje" zou zijn. FOTO: DIJKSTRA geèrgerd dat Voorhoeve die kans niet heeft durven grijpen. Een stommiteit van jewelste. Nu bood hij Lubbers de kans om met Kok samen te gaan en de VVD in de oppositie te werken. Iemand die dit soort stommiteiten uithaalt, had eigenlijk al veel eerder moeten aftreden". De kersverse leidsman Bolkestein is vol gens de oude rot Geurtsen ook geen blij vertje. „Ik kan me voorstellen dat velen weinig hoogte van hem kunnen krijgen. Hij heeft iets sfinx-achtigs en dat zal hij wel houden ook. Ik denk niet dat hij bij nieuwe kamerverkiezingen lijsttrekker zal worden. Voor veel mensen blijft hij toch degene die de coup tegen Nijpels pleegde. Wil de VVD weer uit het moe ras komen, dan zal er een nieuwe man gevonden moeten worden. Nee, dus ook Hans Wiegel niet. Die wil trouwens ook niet, denk ik. Die heeft geen zin meer om eventueel in de Tweede Kamer te gaan zitten. Ik denk meer aan iemand zonder omstreden verleden, die bij geen van de affaires in de VVD betrokken is geweest: een onbeschreven blad. Inder daad, door die factor wordt de kring van potentiële leiders wel zeer beperkt. Ik zou ook zo gauw geen naam weten". Ginjaar weg Het voormalig VVD-kamerlid Jos van Rey, die vorig jaar door de verkiezings nederlaag van zijn partij een plaatsje in de Tweede Kamer aan zijn neus voorbij zag gaan, staat bekend als iemand die geen blad voor de mond neemt. Dat doet hij dan ook niet, zelfs al weet hij dat hij wellicht binnenkort weer aan het Binnen hof zal kunnen terugkeren als plaatsver vanger van Loek Hermans, die naar ver luidt een goede kans maakt op het burge meesterschap van Zwolle. „De val van Voorhoeve was voor mij onbegrijpelijk, vooral omdat de fractie drie weken geleden nog unaniem het ver trouwen in hem had uitgesproken", al dus Van Rey. „Ik betreur het dat Voor hoeve nu al is afgetreden. Hij had eigen lijk moeten wachten tot de algemene le denvergadering van de VVD die over veertien dagen wordt gehouden. Dan hadden we daarover als partij kunnen discussiëren. De toekomst van de VVD hangt trouwens niet alleen af van de op stelling van de fractie in de Tweede Ka mer maar ook van het partijbestuur. Als je het mij vraagt, vind ik dat ook Ginjaar moet aftreden. Hij beweert dat Voorhoe ve geen wervingskracht heeft. Nou dat geldt nog méér voor hem!". „Voqrhoeve is een goede, intelligente, eerlijke vent, misschien wel té eerlijk, maar helaas hebben we tegenwoordig in de politiek een cultuur dat de kiezer zijn keuze niet meer maakt op grond van overtuiging, maar kiest op het uiterlijk en de presentatie van de politieke leiders. Tja, en dat is jammergenoeg met een man als Voorhoeve voor de VVD ramp zalig gebleken. Ik ben overigens van me ning dat de eerste man van de partij niet de fractieleider moet zijn. We moeten in plaats van Ginjaar een goede partijvoor zitter krijgen die full time in dienst is van de VVD en tevens als politiek leider optreedt". „Maar er moet méér gebeuren", vindt Van Rey. „We moeten zorgen dat de VVD de kiezers weer in groten getale aanspreekt". Op de vraag hoe dat bereikt dient te worden noemt de Limburgse li beraal evenals Luteijn ook 'duidelijk heid' als voornaamste trefwoord. En hoe denkt Van Rey over een toekomstige sa menwerking of zelfs samensmelting van VVD en D66? Het antwoord is kort maar krachtig: „Daar ben ik zeker niet tegen". Storende factor VVD-lid prof. Uri Rosenthal is verbon den aan de vakgroep Bestuurskunde van de Leidse Universiteit. Enkele jaren gele den schreef hij, samen met onder ande ren Frits Bolkestein, het boekje 'Libera lisme, een speurtocht naar de filosofische grondslagen'. „Ik las dat bij Ed Nijpels de oren van zijn hoofd vielen toen hij het nieuws over het vertrek van Voorhoeve hoorde. Dat was bij mij niet het geval. Ik viel echt niet van verbazing uit m'n stoel. Het opblazen van het kabinet en de ver kiezingsnederlagen deden Voorhoeve uit eindelijk, eigenlijk zelfs wat laat, de das om. Zoiets moet kunnen gebeuren", zegt Rosenthal nuchter. De discussie in de media over de onzeke re koers van de VVD is wat Rosenthal betreft te zwaar aangezet. „Het gaat niet om de koers, het gaat meer om personen. De VVD volgt een duidelijke liberale, principiële koers, ongeacht het gekissebis binnen de partij. Wij houden ons geluk kig niet bezig met vage schuivende toe standen". De hoogleraar ziet de populari teit van Van Mierlo als een 'grote storen de factor' die de stabiliteit van de VVD bedreigt. „Het is jammer dat Van Mierlo met zijn charisma en vage boodschap een deël van de VVD-aanhang heeft we ten in te palmen. Maar ik verwacht dat die euforie over Van Mierlo op den duur vanzelf zal overwaaien en dat veel kie zers dan weer voor het ware liberalisme zullen kiezen". „Volgens mij kan de VVD weer een gro tere aantrekkingskracht krijgen als meer de nadruk wordt gelegd op onderwerpen die de VVD onderscheiden van andere partijen: het reiskostenforfait, de lasten verlichting en de begrotingsbeheersing, dat soort zaken. Daar zal Bolkestein, denk ik, goed op inspringen. Hij is, beter dan Voorhoeve, in staat intellectueel ver mogen aan praktische maatregelen te koppelen. Bovendien is hij agressiever, offensiever en minder bedeesd dan Voor hoeve, die op de floret beter was. De hui dige crisis binnen de VVD is naar mijn smaak een tijdelijke crisis, die gezien de kwaliteiten van Bolkestein snel door de praktijk achterhaald zal worden". DICK VAN RIETSCHOTEN (Met medewerking van Rik in 't Hout, Marga Rijerse en Peter Kulche).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 33