„Het is geen sprong in het diepe" KNVB 100 Coaching niet meer weg te denken in tenniscompetitie lmi 1f^9M9! '£eidóc Qowumt I mal Ie i AART KORENHOFF STK'ER BIJ LEIDS BONDSBUREAU: iss ZATERDAG 5 MEI 1990 SASSENHEIM - Diederik van der Veen Meerstadt, voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB, overdreef niet toen hij onlangs zei dat de STK'er die op 1 juli bij het Leidse bondsbureau in dienst treedt een schaap met vijf poten moet zijn. De taakomschrijving van Sport Technisch Kader-advi seur Aart Korenhoff is namelijk veelzijdig en vooral veelomvattend. De 30-jarige inwoner van Breezand is daarom van mening dat bij de uitvoering van zijn taken naar het te verwachten rendement moet worden gekeken. „Je hebt vrij veel functies te bekleden. Het is onmo gelijk om die allemaal binnen de veertig urige werkweek in te vul len". De meeste belangstelling van Aart Ko renhoff zal uitgaan naar de uitvoering van een zogenaamd topsportbeleid. Dat is één van de voorwaarden die het mi nisterie van WVC gesteld hebben bij .de ferme subsidieverlening aan de KNVB. Concreet betekent het voor Korenhoff, in het bezit van het diploma Oefenmees- ter 1, dat hij zich voor een belangrijk deel gaat bezig houden met het Jeugd- plan van de voetbalbond. „Het Neder lands elftal draait goed, maar met de vertegenwoordigende jeugdteams gaat het duidelijk minder. Op deze manier kan daar verbetering in worden ge bracht. Dat betekent scouten bij de vere nigingen, werken met selectie-elftallen en proberen betere voetballertjes af te le veren". Absorberen De eerste tijd zal Aart Korenhoff echter gebruiken om te kijken wat er zoal bin nen de afdeling leeft. „Absorberen", noemt hij het zelf. „Kijken wat er is op gebouwd. Je proberen in te leven in de situatie. Je moet niet binnenkomen en zeggen: „Zo moet het en dit is de lijn die we gaan volgen". Dat houdt volgens Ko renhoff niet in dat hij onbekend is met het werk dat hem te wachten staat. „Het is geen sprong in het diepe. Bij mijn ver eniging ZAP heb ik hetzelfde werk op lo kaal niveau gedaan, nu dus op regionaal niveau. Je weet dus van de problemen waar verenigingen mee te maken kun nen hebben, alleen gebeurt het op grote re schaal." De overstap van Breezand naar het Leidse is enigszins noodgedwongen te noemen. Aart Korenhoff werd het slachtoffer van zoals hij het zelf om schrijft „ingrijpende wijzigingen in het subsidiebeleid van WVC". Tot 1 juli kan hij namelijk nog gesubsidieerd aan de slag blijven bij zijn huidige vereni ging, daarna wordt de geldkraan voor deze medewerkers op lokaal en regionaal niveau dichtgedraaid. In plaats daarvan komen de landelijke bonden in aanmer king voor de geldstromen. De STK'er is daarom officieel niet in dienst van de af deling Leiden, maar van de overkoepe lende bond in Zeist. „Voor mij beteken de het afscheid nemen van een functie, waarin ik met heel veel plezier heb ge werkt. Niet alleen als trainer van jeugd en senioren en als speler in het eerste elf tal, maar ook als conditietrainer en ten- nisleraar", liet hij dinsdagavond, tijdens zijn introductie aan de afdelingsvergade- ring weten. De financiële constructie werd er daar door niet simpeler op. Zo komt het sala ris van Korenhoff uit Zeist vandaan, ter wijl de afdeling Leiden de zogeheten functioneringskosten (onkostenvergoe dingen) moet ophoesten. Tweespalt ook bij de af te leggen verantwoording. Valt de STK'er aan de ene kant rechtstreeks onder de Directeur Technische Zaken - Leo Beenhakker - aan de andere zijde heeft Korenhoff het meeste te maken met afdelingsmanager Cor van Steijn. Korenhoff: „Zo zal ik zo eens in de drie weken naar Zeist moeten voor een bij eenkomst met de andere negentien STK'ers. Je moet inderdaad gaan wer Aart Korenhoff: „Je moet niet binnenkomen en zeggen: „Zo moet het en dit is de lijn die we gaan volgen". FOTO: HENK SNATERSE ken met een Zeister visie en daarnaast heb je te maken met de afdeling. Als in" Zeist wordt ingespeeld op zaken die voor Leiden niet relevant zijn, dan moet je die overslaan". Het Jeugdplan van de KNVB vormt dus de hoofdmoot van zijn werkzaamheden. Daar lag wellicht ook de voorkeur voor Korenhoff ten opzichte van andere kan didaten die naar de functie van STK'er hebben gesolliciteerd. „Ik heb in het werken met jeugd een grote voorsprong. Daar lagen altijd mijn accenten. Zo heb ik de jeugd van FC Lisse en AC '34 ge traind. Bij die laatste club werkte ik met Hans Visser en Alex Pastoors, die nu bij Volendam speelt. Ik heb dus al met de betere voetballertjes te maken gehad". Maar niet alleen bij Lisse en AC '34 kwam Korenhoff in aanraking met ta lentvolle voetballers. De oefenmeester 1 die na de HAVO het CIOS volgde, werd in militaire dienst opgeleid tot sportoffi- Haring cier. „Ik kwam in Amsterdam als spon instructeur terecht. Daar leerde ik Sonn Silooy, Stanley Menzo en Johnny van Schip kennen, die daar ook waren ge plaatst. Die jongens kwamen wel eeij/C bij ZAP om een demonstratie te geven' i liet hij dinsdagavond de vergadering wM ten. „En tijdens mijn stage bij Haarleimj draaiden jongens als Martin Haar, Pic Keur en Ruud Gullit mee", zegt KoreslI hoff, die voor zijn ZAP-tijd bij hl^ Heemsteedse VEW en de A-regionalero van Telstar heeft gespeeld. Contacten ook - vooral die met de Ajat spelers - die hem in de toekomst w|J6! eens van pas kunnen komen. Naast hfe^, jeugdplan zal de STK'er zich eveneeir^ gaan bezighouden met het geven vaflg cursussen en promotionele activiteitei En dan is het nooit weg als één van d£B Ajaxcieden een demonstratie kan geveij^< /Ol Voorlopig echter nog allemaal toekomsjgty muziek, omdat Korenhoff nog in dienj moet treden van de afdeling. Per 1 jufC( treedt „de nieuwe man in een nieuvu functie", zoals hij het tijdens de afdf1 lingsvergadering zelf omschreef. „Het jp£ hetzelfde als nieuwe haring. Je weet drT het komt, maar wil je de kwaliteit weteP* dan zal je de haring eerst geproeflg moeten hebben". Korenhoff hoopt o een goede samenwerking met de veren, gingen. „Het vignet van de afdeling Lei den telt twee sleutels, maar eigenlij zouden dat er evenveel moeten zijn al dat er verenigingen binnen de afdeliq^ zijn". W Dat niet alle verenigingen voor de komf van een STK'er stemden, is Korenhol evenwel ook bekend. Tijdens de laatst najaarsvergadering stemden imme^ DOCOS, Meerburg, Warmunda, Lugdi^ num, VNA en VNL tegen zijn koms; „Als lokale STK'er bij ZAP werd ee) verandering met enthousiasme begroe maar hier zal ik best met weerstand IE!*» maken krijgen". t, PETER VAN DER HULSf LEIDEN - De overwinningen van tennishoofdklasser Unicum en eer ste klasser Dekker Warmond on derstrepen nog eens de invloed, die een coach kan hebben op het te be reiken resultaat. Maar niet alleen in de hoogste klassen van de lande lijke tenniscompetitie is coaching een ingevoerd begrip geworden, ook in de lagere competitieklassen is bij de eerste teams de coach vrij wel niet meer weg te denken. Tennishoofdklasser Unicum heeft haar vroegere coach Peter Klein reeds na één jaar weer aan haar eerste team toege voegd. De eveneens ex-districtstennisle- raar, die gedurende zeven jaar in eerste en hoofdklasse met goeddeels eigen kweek het Leidse ten nisgezicht naar bui ten toe kon bepalen, startte dit seizoen opnieuw met een uit regionaal talent sa mengestelde selectie. De eerste doelstel ling na het kille seizoen 1989 werd de band tussen de hoofdmacht en de trou we fanclub weer te herstellen. Direct aansluitend werd als doelstelling het handhaven in de hoofdklasse geformu leerd. Vertrouwen Werd in de eerste twee competitieron den door Unicum nog een onnodig ver- liespunt afgestaan. Op de derde zondag werd het vertrouwen in het totaal ver nieuwde eerste team niet beschaamd. Uitgerekend tegen koploper Z'67 uit Rotterdam toonden de regiospelers Jac queline van Wijk en Kees-Jan Schuilen- burg zich tezamen met de inbreng van buitenaf, de Nieuwzeelandse Angelique Lodewijks en Jorn Dankaart uit Utrecht zich een winnende eenheid. Coach Klein, wiens belangrijkste drijfveer de coachrol weer voor een jaar op te nemen toch het ontbreken van een degelijk slo- taccoord na een langjarig distnctsleraar- schap was, beschikt dan ook nog over Bionda Zonderop, waarmee uiterlijk bij aanvang van het seizoen 1991 de A-sta tus en het hoofdklassenivo moet zijn be reikt. De in groten getale aanwezige trouwe Unicum-aanhang heeft na de zege op Z'67 het vertrouwen in haar spe lers weer terug, de band met de club is hersteld. De niet verwachte winst op Z'67 brengt Unicum op de zesde positie, die handha ving in de hoofdklasse betekent. De for matie van sponsor Steef Noorlander heeft een voorsprong van twee punten op ELTV II uit Eindhoven en van slechts één op ICL/De Manege uit Apel doorn. Tegen het laatste team wordt morgen in een uitwedstrijd aangetreden. Winnen is noodzakelijk, omdat de Apel- doornse ploeg dan op een afstand in punten staat, die voor hen niet meer valt te overbruggen. Jacqueline van Wijk en Angelique Lodewijks zijn met een door de coach verstrekt strategisch plan kans rijk de zo moeilijke eerste punten uit de enkelspelen tegen Katie Ricket en Ma- roesjka van Dijk binnen te slepen. Ook Jorn Dankaart en Kees-Jan Schuilenburg kunnen tegen Peter van Dommelen en Bernd Lenten tot winst komen. Coach Carel de Bruyn kreeg dit seizoen de taak met een nieuw geformeerd team en een goed resultaat Dekker Warmond eerherstel te bezorgen na het zo desa streus verlopen vorige seizoen. De Jacqueline van Wijk zal voor Unicum mor gen tegen ICL- /De Manege het eerste punt moeten binnen slepen. FOTO: ANDRÊ VAN HAASTE REN ouverture was met een nipte nederlaag verre van vlekkeloos, maar drie weken hard trainen wierp met name bij de Amerikaanse inbreng in de persoon van Kevin Lubbers de nodige vruchten af. De 5-3 overwinning op naaste concur rent Nashua Son en het verlies van het ongeslagen Z'67 II tegen Groenekan maakt, dat de Warmonders op gemid delde kampioen kunnen worden. Slechts Heerhugowaard, dat met Dekker een ge deelde eerste plaats inneemt is nog een directe concurrent te noemen. De kop positie kan zondag met een forse over winning op en bij Amstelpark 3 vero verd worden. Het enige eerherstel bij Hillegom zal een overwinning van het herendubbel van Marco van Trigt en Marcel Vink zijn in de thuiswedstrijd tegen Aemstelspelers. Het 'vaste punt' bij de equipe van coach Harry Verdegaal verloor tegen Ede zijn ongeslagen record en zint uiteraard op wraak. De coach van de Hillegommers heeft nog een moeilijk seizoen voor de boeg, omdat in deze afdeling louter eer ste teams zijn opgenomen, die van een hoge tenniskwaliteit zijn. Een overwin ning op het thans onderaan staande Aemstelspelers brengt Hillegom uit de degradatiezone. Herman van der Capellen is speler- /coach van het vlaggeschip van de Leid se tennisclub De Merenwijk. De maestro wil zich tot coach ontplooien en laat daarom de enkelspelen over aan Freek Tanis en Mark Fleischeuer. Het eerste singleoptreden van Van der Capellen in de plaats van de licht geblesseerde Freek Tanis en tegen 'hitter' Karei Kist van het Drentse Hertenkamp eindigde niet positief, maar het dubbelspel schijnt meester Herman uitgevonden te hebben. Zondag zullen tegen Bakkum, waar ook Unicum 2 van verloor, taktische vond sten aangesproken moeten worden, wil het team door een stevige nederlaag niet in de degradatiezone geraken. De 'reserves' van Unicum beschikken niet over een dergelijke 'meester'. Het team speelt met drie speelsters en drie spelers, die bij toerbeurt een rol als coach kunnen vervullen. Unicum 2 neemt bij aanvang van de vierde zondag een tweede positie op de ranglijst in en kan daarmee de koploper van de mid denmoot genoemd worden. Halfweg uit Spijkenisse is in deze afdeling t zodanig superieur, dat nauwelijks nog van con currentie sprake is. De Merenwijk ver sloeg de tegenstander van Unicum 2 met ruime cijfers, zodat de Leidenaars tegen het Amersfoortse Fléhite vooral de con centratie optimaal moet zien te houden. Het Leiderdorpse De Munnik heeft mid dels de 4-4 eindstand in en tegen het verre Sittard een eerste winstpunt op het conto laten bijschrijven. Het gemiddelde van de Munnik-spelers is echter het minst sterk, zodat de rode lantaarn nog niet is gedoofd. Coach Henk Janssen treft het met de komst van Zutphen 2 naar de Leiderdorpse Plantage. Het thuisvoordeel van Zutphen, dat over kunstgrasbanen beschikt, is evident. Derde klasse: Leidse Hout 1 - ULTC Iduna Utrecht 1; OLTC Oegstgeest 1 - St. Pancras 1; Merlenhove Heemstede 3 - Zee en Duin Katwijk 1; Dekker War mond 2 - Spatter Wormer 1; Nieuw Vennep 1 - ALTV Zoetermeer 1; Oranje TC Den Haag 1 - Casino Noordwijk 1; ALTV Zoetermeer 2 - De Munnik Lei derdorp 2; Noorlander Bouw/Unicum 3 - Racketeers Rotterdam 2. Vierde klasse: Alkmaar 3 - Hillegomse TC 2; Blitc Beusichem 1 - Hillegomse TC 3; De Munnik Leiderdorp 3 - Centre Point Almere 1; De Munnik Leiderdorp 4 - Victoria Rotterdam 4; Dash '35 Dor drecht 3 - OLTC Oegstgeest 2; TEAN Alphen a.d. Rijn 2 - Roomburg Leiden 1; Joy-Mozaiek Amsterdam 6 - Unicum Leiden 4; Forescate Voorschoten 1 - LTC Lisse 1; De Boekhorst Noordwij- kerhout 1 - De Merenwijk Leiden 2. VE :hu Onder redactie van Peter van der Hulst. Beauty Heel voetbalminnend Lisse viel vorige week bijkans van verbazing van zijn stoel of stond van ongeloof te tollen op zijn be nen. Zelden hadden zij zo'n mooi doel punt als van Ralph Polman gezien. De tengere voorstopper joeg de voorzet van John Vermeulen met een spetterende kopbal in het kruis. Wim Eilander, die normaal gesproken ziin vreugde toch al niet weet te onderdrukken, ging dit keer helemaal uit zijn dak. Met kushandjes en andere bewegingen stak hij zijn waar dering niet onder stoelen of banken. Toch haalden zijn uitingen het niet bij de uitbater van horeca-keet op het terrein van de FC. Bij het zien van die tweede treffer slbeg hij één van de ruiten van zijn opstalletje aan diggelen. Geeft niks", liet hij zijn omstanders met een gerust hart weten. Van mij mag het 5-1 wor den, want ik heb nog drie ruiten staan Bedje Schaap Dat de titel daadwerkelijk aan de neus van de Katwijkers voorbij zal gaan, daar is iedereen in Rijnsburg van overtuigd. Zelfs het laatste schaap (of hond) is daar nu over de welbekende dam gegaan. En of iedereen dat ook maar wil weten... Traditioneel nam de heer Ciggaar van de voetbalvereniging ASC, tijdens de dins dag gehouden voorjaarsvergadering van de afdeling Leiden van de KNVB, het slo- taccoord van de rondvraag voor zijn re kening. Tevreden stelde hij vast dat het zeer rustig is in de gelederen van de Leidse voetbaltak. „Het vroege tijdstip waarop de vergadering is afgelopen zegt wat dat betreft genoeg". Voorzitter Diederik van der Veen Meer stadt maakte zich dan ook niet echt druk. „Mijn KNVB-bedje is gespreid", zo zal hij gedacht hebben. Kritiek De bank van Quick Boys had in de wed strijd tegen FC Lisse buitengewone pro porties aangenomen. Drie geblesseerden en drie geschorsten aanschouwden op ge heel eigen wijze hoe de Katwijkers op nieuw een punt verspeelden en zo wel haast kansloos voor de titel zijn. Was er bij Floor van Duyn sprake van vertwijfe ling, een gevoel van berusting overheerste bij Cees Haasnoot en Jonan Jonker. Marco Dijkhuizen keek vrolijk lachend om zich heen, Richard Hoogervorst kon het niet nalaten om zijn ploeg te coa chen, terwijl Leen van der Plas zich liet 'drogerendoor twee muziek (of voetbal- verslagen?) spuiende oordoppen. Drie van de zes raakten geblesseerd in de bekerwedstrijd tegen FC Den Haag 2. De kritiek op de persoon van Melbi Raboen was en is niet mild. Raboen zelf lijkt het gezeur een beetje zat te zijn, getuige zijn uitspraak vorige week zaterdag. „Ik hoop dat Quick Boys het volgend seizoen PSV in de eerste ronde loot. Dan stuur ik een mix van tweede, derde en vierde team in het veld". Ook wij van Hutspo(r)t zijn dan benieuwd naar de reacties in de Kat- wijkse gelederen. -

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32