Een miljard tv-kijkers voor het Eurovisie Songfestival finale Marga Bult zingt liedjes van Robert Long IPt j Vrede veel bezongen GINj^ ZATERDAG 5 MEI 1990 PAGINA 31 f Nederland heeft ook Westduitsland een duo ingezet: Chris Kempers (l) en Da- iel Kovac uit Westduitsland. FOTO: ANP flet is weer even schrikken aan het begin. Als het Spaanse damesduo Azucar woreno met veel visueel en auditief geweld het 35e Songfestival opent, heb je [ven het gevoel: dit hou ik als argeloze kijker nooit vol. Maar gelukkig zijn lang liet alle liedjes van dit agressieve kaliber. Waarbij opvalt dat de vrede en de val fan de Berlijnse Muur nogal wat inspiratie hebben opgeleverd. laten ze even de revue passeren, opdat u wellicht het geschikte moment om yssentijds een verfrissing te serveren kunt uitzoeken. Bandido' door het duo Azucar Moreno W fBruine suiker'), bestaande uit de tem- leramentvolle zusters Encarna en Toni jalazar. van zigeunerafkomst. Een gehei- je zomerhit in de disco's in Torremoli- Aios en Benidorm. Uitbundige mix van jiouse' en flamenco, compleet met cas- agnetten. handgeklap en gitaar. Een jeetje rauw allemaal, deze nachtclub-act, haar niet zonder kwaliteit. ichtH oris Skipo' door Christos Callow, Fo- jni Savatianou en de groep Wave. Wei- cent,16zeêgende ballade door ernstige jonge- nan, op een povere melodie en met veel Eaakie vee' or'cest- IlWacedomienne' door Philippe Lafontai- le. Misschien wel het mooiste liedje, een jharmante liefdesballade, ingetogen ge- jongen door de in Franstalige landen al I ang heel populaire Lafontaine. Hij jroeg het op aan zijn vriendin, van Ma- iedonische afkomst (dus nog een aardige ?Ace/Voordspeling ook). Zijn stem is niet bij zonder. maar zijn uitstraling integer. De sat Boone van de nineties, is hij wel ens genoemd. Bij de begeleiding is ge- tozen voor 'warm', met een fraai zoe nend koortje, en de blazers in het orkest lebben vrij. L0r fat len 102 pei ïeb Dozlerinin Hapsindeyim' door Kayahan Acar. Een vriendelijk en gezellig liedje met folkloristische verwijzingen (let ook\ op de accordeon), gezongen door een al tven vriendelijke man met gitaar, zon der enige sterallure, bijgestaan door een bijzonder cameragenieke juffrouw voor de tweede stem. Charmant; het doet een beetje denken aan vroegere inzendingen Van Israel. 'Ik wil alles met je delen' door May- Wood. De meisjes De Vries, halen alles 'Quand je te rêve' door de Franchise Ce line Carzo, een van de prillere deelne mers, ze is achttien. Een fraai chanson in festivalstijl. Celine klinkt wat mecha nisch maar heeft een formidabel volu me; ze grijpt niet echt boven haar macht. De begeleiding klinkt voorname lijk elektronisch. 'Give a little love back to the world' door Emma (Booth). Het eerste 'bood- schaplied', maar vanwege de nogal vul gaire uitstraling van de vijftienjarige Emma is het moeilijk er echt in te gelo ven. Ze wordt bijgestaan door vijf ande re zangers. Het geheel is bedoeld als een gemakkelijk meezingertje voor een groot publiek. LIEDJESWEDSTRIJD MINDER STATISCH ZAGREB - Het moet dit jaar alle maal wat vlotter lopen dan we ge wend zijn van het Eurovisie Song festival. Akkoord: het duurt van avond net zo goed twee en een half uur, net zo lang als anders. Maar de organisatie in Joegoslavië heeft gekozen voor een aanpak die er ho pelijk toe leidt dat het allemaal wat minder statisch, wat minder log is dan anders. De eerste maatregel op dit vlak is dat de presentatoren niet meer eindeloos alles in alle talen hoeven te vertellen, aan te kondigen en uit te leggen. Ze kondigen nu een paar liedjes tegelijk aan, die ach ter elkaar worden afgewerkt. De presen taties van de deelnemers is wat bondiger gehouden, en een centrale rol wordt ge speeld door Eurocat, een geanimeerde kat. Dit tekenfilmelement is niet mis plaatst: Zagreb heeft een grote traditie op het gebied van animatiefilms. Het Songfestival is een record-manifes tatie. Het geschatte aantal kijkers nadert voor het eerst het miljard, terwijl het de laatste jaren om de 600 miljoen schom melde. Die drastische toename is te dan ken aan het feit dat steeds meer Oost bloklanden het rechstreeks overnemen. Bovendien gaat het naar Australië, Ca nada, Japan en een aantal Afrikaanse landen. Joegoslavië is een niet al te welvarend land. Het was aan de ene kant blij het festival een keer te winnen, aan de ande re kant zijn arme landen daarvoor altijd als de dood: ze moeten het dan ook zelf organiseren de volgende keer. Het kost een boel geld, en dat is voor 'westerse' landen meestal eenvoudiger op te hoes ten dan voor zwakke economieën als de Joegoslavische. Toch loopt het min of meer redelijk. Er is een goed functionerende communica tiecentrale ingericht voor schrijvende, zendende en fotograferende pers, het or kest ontmoet alle waardering van de vakmensen in de delegaties, de ontvang sten en uitstapjes kunnen de vergelijking met andere jaren redelijk doorstaan. Er zijn er iets minder en ze zijn wat sober der, maar dat kon geen kwaad. Dat een glaasje tonic in het Lisinski-con- certgebouw zo'n negen gulden kostte was evenwel een beoordelingsfout die veel weerstand opriep. Het is nu eenmaal niet zo dat iedere westerling rijk is. De organisatie heeft de desbetreffende cate ringorganisatie snel tot de orde geroe pen, waarna de prijzen tot een wat rede lijker peil werden teruggebracht. De concertzaal waarin het festival wordt gehouden is niet groot, maar van alle ge wenste snufjes voorzien. Het podium is eenvoudig gehouden, met gebogen lijnen van neonbuizen als belangrijkste ken merk. Met schijnwerpers en laserstralen kan de zaak in elke gewenste kleur wor den opgepept. En dan is het nu bijna tijd voor hel festi val zelf: vanaf 21.00 uur vanavond op bijna elke gewenste zender te aanschou wen (Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Engeland). Voor Nederland wordt commentaar bij de beelden gege ven door Willem van Beusekom van de NOS, zelf oudgediend festivalliefhebber. De jury in Hilversum wordt voorgezeten door Joop van Os, die na afloop de 're sults of the Dutch jury' mag doorbellen naar Zagreb. RENÉ DE COCQ 'Eitt lag enn' door Stiornin. Vrolijke act door jongen (Gretar Órvarsson) en meis je (Sigridur Beinteinsdottir) in typisch Scandinavische Eurovisiestijl, met veel lachen, grappen, een dansje (de twist is terug!) en heen-en-weer-geloop. Na de slotmaat alweer vergeten hoe het klonk. 'Brandenburger Tor' door Ketil Stokkan. Tweede 'boodschap', een zeer uitgespro ken vredeslied over de geopende grens tussen DDR en BRD. De ongekunstelde Stokkan (al eerder voor Noorwegen in het festival, in 1986) komt in deze stevig aangezette rocksong integer over. 'Shara Barechovot' door Rita. Een op vallend lied over vrouwenemancipatie onder het daarbij opmerkelijke motto 'zingen in de straat', uitgevoerd door een echte Zangeres, die een smachtende mix vertolkt van opera-pathos en nachtclu- bentertainment. Een sensatie voor Euro visiebegrippen. Mooi arrangement, met vrij ingewikkelde ritmische patronen. 'Frei zu leben' door Chris Kempers en Daniel Kovac. Kanshebbend vredelied van Eurovisieveteraan Ralph Siegel ('Ein bisschen Frieden'!), door Duits- /Joegoslavisch duo. Perfecte formule. Emma is met haar 15 lentes de jongste deelnemer. Ze komt uit voor het Verenigd Koninkrijk. FOTO: EP A 'White and black blues' door Joelle Ur- sull, een donkere schoonheid uit de Franse Antillen, voormalig model en danseres. Een geestig, on-Frans liedje op tropisch ritme, met oliedrums als trom mels, en een accordeon. Voor Franse be- frippen heel gedurfd. De tekst is van erge Gainsbourg, wat herinneringen op roept aan 1965, toen France Gall won met zijn 'Poupée de cire, poupée de son'. Voor Luxemburg, trouwens. naar een solocarrière. Hij begeleidt zich zelf aan de piano en schreef het liedje ook zelf. Zijn vakkundige rockballad gaat ook al over de actuele politieke ont wikkelingen. Reilly klinkt een beetje als Elton John maar mist diens personality. 'Som en vind' door Edin-Adahl, een groep van vier mannelijke zangers. Een statige ballad zoals we die uit de hard rock kennen, waarbij de vier heren (de broers Bertil en Lasse Edin en de broers Frank en Simon Adahl) beurtelings solo en koor zingen. Sterke stemmen, een be hoorlijk nummer. 'Insieme 1992' door Toto Cotugno, een grote naam in de Italiaanse showbusi ness. Hij heeft ook al zo'n typisch Itali aanse grocstem, waarvoor altijd een groot publiek te vinden is, en zet het door hemzelf geschreven lied over de Europese eenwording met overtuiging en geraffineerd pathos neer. Een krachtige song met een mooi ritme. 'Keine Mauern mehr' door Simone, een blonde jongedame van twintig lentes met een expressieloze stem. Dat doet haar schreeuwerige ode aan het neerha len van de politieke scheidingsmuren tussen Oost en West geen goed. De mu ziek van het liedje is van Marc en Nana Berry, van wie de laatste de Nederlandse nationaliteit heeft. 'Hallo, hallo' door Lonnie Devantier. Weer zo'n Scandinavisch swingertje, deze keer rond het thema telefoon. De. solozangeres is zeventien en hoort zo te zien gewoon in de mavoklas te zitten. Gezellig gedoe, dat ondanks de drie mi nuten speelduur maar niet wil ophou den. Veel te veel blazers, en een hups dansgroepje. 'Musik klinkt in die Welt hinaus' door Egon Egemann, geschreven door zijn vrouw Cornelia Lackner. Melig vraag- en antwoordspel tussen de zanger en zijn viool. Het klinkt als plagiaat op zo'n beetje alle schlagerclichés die we kunnen bedenken. Saai. 'Hajde da ludujemo' door Tajci, een or dinaire Monroe-kloon die eigenlijk Tat- jana Matejas Tajci heet. Een vrolijk rock 'n rolldeuntje, net zoiets als waarmee Riva vorig jaar won. Normaal zeg je: dit is niks, maar je weet het dus maar nooit. 'Mila Poli' door Haris Anastasiou, een jongeman op wie de Cyprioten trots zijn omdat hij in New York met Madonna in de klas heeft gezeten op de dansacade- mie. Hij is naar Zagreb gestuurd met een onbeduidend disconummer en hoopt van harte dat zijn koortje zuiverder zingt dan op de videoclip die van het nummer gemaakt is. 'Somewhere in Europe' door Liam Reil ly, ex-lid van de groep Bagatelle, op weg 'Fri' door de groep Beat. 'Fri' is Zweeds voor 'Vrij', en het hele liedje wordt in het Zweeds gezongen. Dat mag, want het is een officiële tweede taal in Finland, en Fins is. leert de Eurovisie-ervaring, per definitie kansloos. De langharige broers Engblom, bijgestaan door twee meisjes, brengen hun opgewekte maar nogal cli chématige vredesliedje met flair. DEELNEEMSTER SONGFESTIVAL 1987 txxxxx^ Marga Bult tussen de kNog niet". van Denekamp: „Ik heb niet het lef van Robert Long. FOTO: GEORGE NUSMEIJER DENEKAMP - Marcha, die nu weer gewoon Marga Bult heet, is een andere weg ingeslagen. Van de zangeres die in 1987 Nederland vertegenwoordigde tijdens het Songfestival en daar een vijfde plaats behaalde met 'Rechtop in de wind', zo'n typische Songfestivalti- tel, is een single uitgekomen, die is geproduceerd en gecomponeerd door Robert Long. Een lp/cd ligt in het verschiet. Een verrassende sa menwerking en een opmerkelijke ommezwaai. Wat niet wegneemt dat ze nog steeds geïnteresseerd is in het Songfestival. Ze heeft de voorrondes zoveel mogelijk gevolgd en vindt het 'echt te gek' dat Maywood naar Zagreb is uitgezonden. „Ik gun het ze zó. Ik heb ze meteen ge beld toen ik het hoorde. Al die gelegen heidsbandjes die alleen voor zo'n song festival samengesteld worden; dat werkt toch niet. Ik vond het zo mooi; die com ponisten en tekstschrijvers in de zaal met de dollartekens in de ogen. Zo van: jongens, het schip met geld komt er aan. En dan zijn er twee ervaren vrouwen die zich niet gek laten maken, voor wie de eer van het meedoen ook nog telt en die gaan er dan gewoon met de hoofdprijs vandoor. Ik vind het een hartstikke mooi nummer. De tekst is misschien wat minder, maar dat doet er op het Songfestival niet echt toe". Gemopper „Ach, je hoort de mensen vaak moppe ren op het festival, maar de dag erna blijkt uit alle gesprekken dat heel Neder land toch weer gekeken heeft. Natuurlijk is het een belangrijk evenement. Zeker voor de artiest. Honderden miljoenen ogen zijn op je gericht. Maar het pro bleem blijft die verplichting van de moerstaal. Het Nederlands is moeilijk te accepteren buiten onze grenzen. Het is voor de buitenlander een taal met harde klanken. Een beetje zoals het Turks, be grijp je. Het zou eerlijker zijn als we weer in het Engels zouden mogen zin gen. Ik tip Maywood toch als een van de favorieten. Maar", voegt ze er lachend aan toe, „ik moet wel eerlijk zeggen dat ik nog geen enkel ander lied heb ge hoord". Ondanks haar opmerking over de 'moer staal' heeft Marga Bult onlangs toch be sloten haar carrière te vervolgen in de Nederlandse taal. Zeker zo verrassend was het bijbehorende bericht dat de ar tistieke duizendpoot Robert Long teken de voor de tekst en de muziek. Een kwestie van lijfsbehoud, zo blijkt. „Ik heb me na het Songfestival in '87 te plet ter gewerkt. Ik deed ongeveer dertig op tredens per week. Ik vond het heerlijk, al was het wel steeds hetzelfde materiaal wat je zong. Tot in den treure stond ik rechtop in de wind. Maar ook nummers uit de Babe-tijd. 'Drunken sailor' en dat soort dingen. Het laatste jaar ben ik me gaan bezinnen op de toekomst. Kijk, ik ben gek op dit vak, wat je er ook van mag zeggen, maar ik wil over tien jaar óók nog zingen. Nou is er maar één zan geres in heel Nederland die het volhoudt met een Engels repertoire en dat is Anita Meijer. Verder lukt dat niemand. Ik moet dus een andere richting op". Provocerend „Tijdens een vergadering met de platen maatschappij in maart vorig jaar liet ik vallen dat ik Robert Long een kei vond. 'Nou waarom vragen we hem niet iets voor jou te gaan doenT werd er geop perd. Een maand later was eigenlijk alles al rond. Het was heel toevallig. Robert was van plan meer voor anderen te gaan schrijven en met mij zag hij het wel zit ten. Ik had in het begin wel iets van tjee, Robert Long. Ik keek echt tegen hem op. Die man heeft al bijna alles gedaan in z'n carrière en hij heeft nooit de makke lijkste weg gekozen". „Het enige wat ik niet wilde was ge bracht te worden als de vrouwelijk Ro bert Long. Als een vrouw die precies de zelfde liedjes zingt als hij. Ik ben ook niet de figuur om die typische Long-lied jes te zingen. Ja, gutik sta achter al les wat hij zingt hoor en als ik hem hoor denk ik vaak: 'jaa, wat heb je gelijk'. Al leen, ik heb dat lef niet zo. Nóg niet! Trouwens, ik wil in Twente blijven wo nen. Je denkt toch niet dat de mensen van hier die provocerende teksten van Long uit mijn mond accepteren? Ik zing nu in een lied ergens 'hou je kop'. Zegt mijn moeder meteen: 'Moet dat nou zo grof?'. Begrijp je? Kijk, Robert is al vijf tig of zo, die heeft veel meer levenserva ring dan ik. Ja, natuurlijk heb ik ook wel het nodige meegemaakt, maar om nu liedjes te gaan zingen over hoe het leven in elkaar zit, of over echtscheidingen. Daar heb ik nog geen behoefte aan. Het moet voorlopig nog luchtig zijn. En dan is er ook nog het gevaar dat de overgang voor het publiek te groot wordt. Deze stap moet je zien als een overgangsfase naar een ander genre". WILLEM VAN LEEUWEN De zusjes „Maywood" vertegenwoordigen Nederland. Deze foto laat wat dat betreft aan duidelijkheid niets te wensen over. FOTO: DIJKSTRA uit de kast voor hun produkt, dat er ook best wezen mag. Een elegant liefdeslied, met een aardig hobootje in de begelei ding; de baroktrompet, het wel heel zwaar aangezette slagwerk en de schette rende slotakkoorden hadden nou weer niet gehoeven. Voor het orkest: Harry van Hoof, als immer. Achter Caren Wood: drie Jody Singers onder leiding van de blonde Jody Pijper. CeidóeSouAcuit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31