i Noodsituatie gemeentearchief Voorzonzoekers STAD OMGEVING/RTV GROTE ACHTERSTANDEN DOOR PERSONEELSGEBREK WEEK EINDE ZATERDAG S MEI 1990 PAGINA 13 jetbalteams uit Rusland i Polen actief in Leiden DEN Drie voetbalteams uit het Poolse Torun jhet Russische Novosibirsk komen donderdag 10 j in Leiden aan voor een vijfdaags bezoek. Het be is een uitvloeisel van het bezoek dat een Leids I een jaar geleden aan Torun bracht voor een [daags veteranentoernooi. De Polen komen even- t met een „old-boys-team", maar sturen ook een jdteam mee en een Russisch team. [gasten uit het Oostblok worden ondergebracht bij gezinnen in Leiden en omgeving. Voetbalvereni- j» Leiden treedt deze week op als gastheer. Op het gramma staan onder meer een excursie in Leiden, j ontvangst op het stadhuis en een bezoek aan de ükenhof. Zaterdag 12 mei heeft een voetbaltoer- jj plaats op het terrein van voetbalvereniging ZLC. jeugdteam uit Torun speelt mee op het jeugdtoer- t voetbalvereniging Leiden. Leidse ambtenaren leren begrijpelijker schrijven LEIDEN Het college van B en W heeft een bedrag van 15.000 gulden uitgetrokken voor het project Begrijpelijk Schrijven. Van dat bedrag wordt een extern deskundige aangetrokken die een beperkt aantal ambtenaren leert hoe brieven en nota's in begrijpelijke taal kunnen worden opgesteld. Het is de bedoeling dat deze ambtenaren later hun collegae instrueren. De cursus wordt uitgevoerd in het kader van het zogehe ten FIKS-project waardoor ambtenaren onder andere klantvriendelijker moeten gaan werken. ,,Het is niet zo dat we veel klachten krijgen, maar uit reacties blijkt wel dat onze taal wat minder toegankelijk is voor veel men sen. De moeilijkheid is echter vaak dat juridisch getinte terminologie moet worden gebruikt. Waarschijnlijk lossen we dat op door voortaan het juridische gedeelte in een bijlage te zetten en in de brief zelf een samenvatting", al dus plaatsvervangend gemeentesecretaris O. Scheepbou- Studenten verpleegkunde op fiets naar school LEIDEN Studenten en personeel van de Leidse Hogeschool komen vrij dag 11 mei op de fiets naar school. Dit in het kader van de landelijke dag van de verpleging die zaterdag 12 mei wordt gevierd en als thema „Het mi lieu" heeft gekregen. Vanaf verschil lende NS-stations zijn routes uitgestip peld. De fietsers en wandelaars wor den om 9.00 uur verwelkomd met een ontbijt. De Leidse Hogeschool viert de dag van de verpleging vrijdag met een symposium over „Complexiteit van zorg". Gastsprekers gaan in op de mate van deskundigheid en opleiding die van de verpleegkundigen wordt geëist. Tevens kan worden deelgenomen aan workshops en zijn er andere festivitei- Magere inzending wedstrijd LAK LEIDEN Een oud smeedijzeren hek bij de ingang van het Van der Werf- park, of het skelet van de potvis ten toonstellen op de Garenmarkt. Dat zijn de opvallendste inzendingen van de verder teleurstellend verlopen wedstrijd van het Leidse Architecten Kaffee (LAK). Het LAK had alle Leidenaren onlangs in wedstrijdvorm uitgenodigd de wensen voor straat, buurt of stad kenbaar te maken middels een teke ning. Het aantal inzendingen, zes stuks, was te laag om te bundelen in boek vorm en aan te bieden aan het gemeen tebestuur. Kennelijk zijn de Leidenaars tevreden met de stad, concludeert Peter van Swieten van het LAK. Het LAK reikt geen prijzen uit, maar bedankt de inzenders met een kleine attentie. Replica vervangt grafsteen van moeder Vincent van Gogh LEIDEN De steen op het graf van A. van Gogh-Carbentus, de moeder van Vincent van Gogh, wordt eind deze maand ver vangen door een replica. Het graf ligt op de begraafplaats Groenesteeg. De gemeente Leiden heeft de steen in het najaar van 1989 weggehaald. De belangstelling voor de begraafplaats werd te groot, aldus het hoofd van de directie groen C. Jo- chemsen. Uit angst voor diefstal of vernieling wordt een repli ca teruggelegd. „Het is een vrij kleine steen, dat maakt 'm zo kwetsbaar. Je kunt de steen zo onder je arm meenemen", legt Jochemsen uit. Een replica is dan een vrij goedkope oplossing. Jochemsen schat dat de valse steen een paar honderd gulden kost. De echte steen wordt bewaard bij de gemeente. De direc tie groen is overigens nog steeds op zoek naar financiering van de restauratie van de begraafplaats. Nu wordt mondjesmaat on derhoud gepleegd. Voor de zomer worden aan paar paden en enkele graven opgeknapt. In 1992 wil de directie Groenesteeg echt onder handen nemen. Daarvoor is ruim 900.000 gulden nodig. De directie heeft overal subsidie aangevraagd, zelfs Eu ropese fondsen zijn inmiddels aangeschreven. LEIDEN Bij het Leid ie gemeentearchief is ;en noodsituatie ont staan. Door gebrek aan personeel wordt steeds meer achterstand opge lopen op allerlei gebied. voornaamste problemen doen zich voor bij het con serveren en restaureren, het micro-afficheren, het toe gankelijk maken van collec ties en het verzorgen van de archieven. Bij de dienst wer ken vijftien ambtenaren, zes mensen in het kader van de Wet Sociale Werkvoorzie ning (WSW) en een aantal vrijwilligers. Om de taken goed te verrichten zijn zes a zeven ambtenaren extra no- zo staat in het formatie plan van de directie. ,Een archiefdienst moet een groot aantal taken verrich ten die in de archiefwet zijn geregeld. Die handelingen kun je uitdrukken in een aantal manuren. Als je na gaat hoeveel er bij ons nodig is om de aanwas van stuk ken goed te verwerken en om de achterstand in te lo pen, dan zie je dat we heel veel mensen tekort komen: bijna vijftig procent", aldus R. van Maanen, hoofd in ventarisatie van het archief aan de Boisotkade. De afge lopen jaren zijn volgens hem bezuinigingsmaatregelen ge nomen waardoor 2,5 forma tieplaatsen verdwenen. Onderzoek Naar aanleiding van de op stelling van het formatie plan heeft het college van B en W besloten een onder zoek te laten verrichten door de directie personeel en or ganisatie. Dat organisatie onderzoek moet leiden tot een „planmatige aanpak van de situatie binnen hef ar chief" en aantonen hoeveel uitbreiding noodzakelijk is. „Bij dit onderzoek dient ook de verhouding tussen ambte lijk en WSW-personeel te worden betrokken", aldus het college-besluit. Volgens Van Maanen is er een achterstand van „tien tallen jaren" opgelopen bij het restaureren van oude boeken en oude registers. Veel banden moeten worden vervangen. Ook komen de medewerkers van de dienst nauwelijks toe aan het toe gankelijk maken van archie ven. „Als gemeentearchièf hebben we een grote pu blieksfunctie. Maar aan ar chieven die niet zijn geor dend, heeft het publiek niets", licht Van Maanen toe. Zo is het archief van de poli tie nauwelijks toegankelijk te noemen en dat geldt ook voor de gegevens over de fi- vnanciële boekhouding van de gemeente na 1920. „Ik ben zelf bezig met het stad sarchief na 1816. Dat is ruim honderd meter, en ook heel slecht toegankelijk", vertelt Van Maanen. Hij maakt zich ook zorgen over de micro- affichering. „Er zouden heel veel stukken op micro-affice moeten worden gezet. „Dan kan het publiek de originele stukken zien, maar je houdt ze tegelijkertijd uit de han den van de mensen en dat is goed voor de houdbaarheid van de stukken. Micro-affic- hering gebeurt nu mondjes maat. We hebben er wel een Een ander probleem is vol gens Van Maanen de „mate riële verzorging van de ar chieven". „Er zijn nogal wat stukken opgeborgen in om slagen en dozen met een te hoge zuurgraad. Dat bete kent dat die stukken verzu ren. Het moet op een andere wijze worden verpakt en dat gebeurt veel te weinig". Verzuren De problemen worden steeds groter. Van Maanen: „De nood is nu al heel hoog. Maar de achterstand loopt elk jaar op. Volgens de lan delijke normen groeit een archief met honderd meter per honderdduizend inwo ners. Voor Leiden is dat dus ongeveer honderd meter per jaar. Wij hebben geen man kracht om die honderd me ter te verwerken". 30RLICHTIN GS AY OND VOOR BEDRIJFSLEVEN OVER ELEKTRONISCH BETALEN IDEN De Informatica Rijnland houdt voor het rijfsleven een voorlich- 'sbijeenkomst over elektro- ch betalen. De bijeenkomst ;ft plaats op dinsdag 22 mei de Stadsgehoorzaal en duurt van 18.30 tot- ongeveer 22.30 uur. Bezoekers worden vanaf de parkeergarage van de uni versiteit aan de Witte Singel met gratis pendelbussen ver voerd naar de Stadsgehoor zaal. Reden voor de voorlich tingsavond is het feit dat de invoering vari elektronisch be talen grote gevolgen heeft voor detail- en groothandel. Zo moet er een andere admini stratie worden gevoerd. Als de ondernemer op deze verande ringen goed inspeelt, kunnen mogelijkheden worden ge creëerd tot een betere dienst verlening aan de klanten en tot uitbreiding van het mark- taandel, aldus de informati- cakring. Sprekers zijn J. Braun, voor zitter van de informaticakring, P. Leeman van de Amrobank en J. Boukens van Walgemoed Co. Deelnemers kunnen zich van te voren aanmelden bij het Leids Congresbureau, tel. 071-275299. Dodenherdenking In de Marekerk in Leiden spraken gisteravond oud-kamervoorzitter D. Dolman en burgemees ter C. Goekoop ter gelegenheid van de jaarlijk se dodenherdenking. Na afloop van de dienst trokken de bezoekers in een stille tocht naar het oorlogsmomument achter molen de Valk. Daar werden kransen gelegd en werd om acht uur de twee minuten stilte in acht genomen. Op diverse plaatsen in de Leidse regio werden gis teren de slachtoffers van de tweede wereldoor log herdacht. FOTO: WIM VAN NOORT et bijdragen van: Frank uurman, Janet van Dijk, Ma- jke den Hollander, Rudolf leijn, Gerard de Klerk en arin Swiers. Vieuws art van Bochove is de nieu- e fractievoorzitter van het DA in Leiden. Hij is in die inctie Joop Walenkamp op- ivolgd die sinds dinsdag rethouder is. Walenkamp rak als fractievoorzitter alle DA-records door vele, vele iren te functioneren als oorzitter van een CDA-frac- in de oppositie. Ue afgaat op het allereerste ptreden van Van Bochove in raad zou denken dat hij He records gaat breken als et gaat om het beweren van nzin. Dinsdagmiddag toen de ieuwe raad werd geïnstal- ierd maakte Van Bochove amelijk meteen een blunder an de eerste orde. oen D66-leider Pex Langen?' irg sprak over de titel van et nieuwe collegeprogramma Een nieuwe lente" en daarbij et feit 'noemde dat dat de irste zin is van het gedicht lei van Herman Gorter, dé Dcialist onder de Tachtigers, laatste Van Bochove een in- 'rruptie om aan te geven dat et CDA volledig achter deze tel staat. Hij zei dat deze foorden ook in de bijbel wor- en genoemd en wel door 'rediker. „In het bijbelboek rediker komt deze zinsnede ok voor", herhaalde hij nog ens toen Langenberg hem iet direct begreep, n, dat is dus helemaal niet 'aar. Prediker spreekt hele- ïaal niet over een nieuwe inte, sterker nog, het woord inte komt in de hele bijbel iet voor. Prediker was het list die constateerde: „Er is iets nieuws onder de zon", lisschien was dat eigenlijk 'el een betere titel geweest oor het collegeprogramma oor de jaren 1990-1994. Ontroerd la de val van de Berlijnse luur is pas goed duidelijk ge- 'orden hoe vreugdeloos het estaan aan gene zijde van et IJzeren Gordijn moet zijn eweest. De Oostduitsers zijn anuit de hel rechtstreeks in et paradijs terecht gekomen. Jat ga je tenminste denken ls je de belevenissen leest an Helga Ernst, redactrice 'j de Berliner Rundfunk •ost-Berlijn) in het Noord- 'ijkse VVV-nieuws, 'e enthousiaste VVV-direc- teur Wim Rovers meldt in zijn „krantje" dat Oostduitse Helga zichbaar ontroerd was bij het zien van de bloemen pracht van het bloemencorso. Vervolgens werd Helga Ernst rondgeleid door de Keuken hof en daar, zo meldt Wim Rovers, kon zij haar ogen am per geloven en had ze moeite om alle indrukken te verwer- Het is moeilijk zelf de ogen droog te houden al je leest hoe een inwoonster van Oost- Duitsland, die kennelijk nog nooit meer dan twee bloemen bij elkaar heeft gezien, uit haar bol gaat bij het zien van de bloemenzee in de bollen streek. Dat Duitsers verzot zijn op de Hollandse tulpen is een be kend feit. De Westduitsers komen met miljoenen tegelijk over de grens om ze te bekij ken en straks komen daar de Oostduitsers nog bij. Het is echter de vraag of dat de hartverscheurende taferelen oplevert die- Wim Roovers nu signaleert. Zelfs onder het hardvochtige communistische bewind zullen de planten in de DDR wel hebben gebloeid; Oost-Duitsland is geen geas falteerde vlakte waar de Sta si's alle plantengroei de kop hebben ingedrukt. Wim Rovers gaat echter on vermoeibaar door met zijn ontwikkelingshulp. Hij haalt de Oostduitse pers, radio en televisie naar de Bollenstreek, de pas bevrijde zielepoten krijgen een lawine van bloe: men over zich uitgestort en kunnen zich laven aan de produktiviteit van het para dijselijke westen. Uiteindelijk tegen betaling, uiteraard, want de Nederlandse handels geest is in alle, heftige promo tie altijd aanwezig. Tegenwind Eind vorig jaar ging in Noord- wijk een handjevol vrouwen enthousiast aan de slag om in de badplaats een emancipatie beleid van de grond te tillen. De kersverse commissie emancipatiezaken kreeg aan de hand van de ambtelijke nota Zij-Wind van december '88 de hoofdtaak mee, om deelnota's op te stellen op di verse gemeentelijke beleid sterreinen. Het toenmalige college vond het onderhand wel tijd worden dat ook Noordwijk, in navolging van Katwijk en Noordwijkerhout en natuurlijk Leiden, eens wat ging doen op emancipa tiegebied. Voortvarend ging de emanci patiecommissie aan de slag om de achterstand van vrou wen in Noordwijk te traceren en actieplannen op te stellen. De Rooie Vrouwen in de PvdA hadden dat al eerder gedaan, maar hun notitie ver dween in een la, bang als men was partijen tegen elkaar in het harnas te jagen. Aan de hand van Zij-Wind maakten de vrouwen een prioriteitenlijst en er werden werkgroepjes gevormd. Wie schetste echter de verbazing Moed opgegeven Menig Leidenaar heeft zo zijn eigen opvattingen over het nale ven van het eenrichtingsverkeer in de binnenstad. Maar de ge meente lijkt nu wel compleet de moed te hebben opgegeven. Om alle overtreders van dienst te zijn die de Botermarkt vanaf de verkeerde kant op willen rijden worden zij al weken gewezen op het feit dat enig graafwerk daar de doorgang belet. Nu de werkzaamheden voltooid zijn, hangt het bord er nog steeds. Een slimme ambtenaar heeft kennelijk bedacht dat het beter werkt dan het rode bord met witte balk. Maar voor de fietser op de foto maakt ook dat niets uit. FOTO: WIM VAN NOORT van de commissieleden toen bleek dat ambtelijke onder steuning bij het opstellen van de nota's voorlopig niet ver wacht hoefde te worden. De ambtenaren van de gemeente Noordwijk hebben het te druk om zich druk te maken over emancipatie. Er komt weliswaar personele uitbreiding binnen de ge meente, maar daarvan zal de emancipatiecommissie niet kunnen profiteren. Er zijn prioriteiten gesteld en het col lege vindt emancipatie kenne lijk geen prioriteit. Maar dat is obk niet zo vreemd voor een dagelijks bestuur dat lou ter en alleen uit mannen be- Dekbed ties gaat. Ze zijn niet vooruit te branden, wat voor belan gen er ook in het spel zijn. Maar, dacht de voormalige Leidse Studenten Bond, we veranderen onze naam in Vereniging Studenten Belan gen Leiden (VSBL) om dat suffe imago van vroeger af te schudden en we kondigen onze acties breed, ludiek en vooral spannend aan in de pers. Woensdag was het symposium over onderzoekscholen in de Leidse Pieterskerk uitgeko zen als slagveld. Om te protes teren tegen het verlagen van de basisbeurs lagen de stenen al opgestapeld, waren de bar ricades al opgetrokken, de potten met pek al opgewarmd en de veren uit de dekbedden gehaald. Slachtoffer was on derwijsminister Jo Ritzen, die besmeurd zou worden en op een paal rond de Pieterskerk zou worden gedragen. Al thans, zo deed de VSBL het voorkomen. Groot was de teleurstelling toen bleek dat slechts een handjevol studenten het vroe ge tijdstip van half tien 's och tends had weten te halen. De veren waren in het dekbed toch behaaglijker dan op mi nister Ritzen, moet menigeen hebben gedacht. Irritatie Wat is het verschil tussen Elma Hulspas en Wil Hof? Natuurlijk, wat betreft om vang gaan er twee Hulspasjes in één Hof, maar desondanks is hun inhoud ongeveer de zelfde. De Noordwijkerhoutse D66-fractieleidster Hulspas en de PvdA-fractieleidster Hof zijn het meestal aardig met el kaar eens. Beiden ook raken wel eens geïrriteerd over het feit dat ze zich voortdurend overtroefd weten door een meerderhëid van CDA- en VVD-stemmen in de gemeen teraad. Vooral Hulspas kan zich daar al jarenlang ontzettend aan ergeren. Overtuigd van haar gelijk is ze al meerdere malen met een vloed van argumen ten de discussie ingegaan zon der dat ze echter een weer woord kreeg van de college partijen. En dat ergert haar mateloos, zoals een jaar of wat geleden in een commissiever gadering over de rijrichting in de herbestrate Dorpsstraat. Een half uur lang stapelde Hulspas argument op argu ment om de rijrichting precies om te draaien. De collegepar tijen luisterden en zwegen. Ze besloten vervolgens om bij het eerder uitgesproken par tijstandpunt te blijven. Dat was alles. Ten einde raad be gon Hulspas toen gewoon haar hele verhaal in de daar op volgende raadsvergadering letterlijk nog eens voor te le zen, een half uur lang, terwijl CDA en VVD met tromme lende vingers zaten te wach ten tot er eindelijk eens ge stemd kon gaan worden. Want daar haalden zij hun ge lijk. Toen Hulspas daar later op merkingen over maakte, werd er boos gereageerd want ze had toch meer dan genoeg tijd gekregen om haar mening te geven? Wat klaagde ze dan nog? Een andere keer verliet Hulspas de raadsvergadering om vanaf de publieke tribune naar het stemmen te gaan kij ken waar ze zelf aan weigerde mee te doen. Reden: ze kreeg geen kans te argumenteren. Irritatie (2) Tijdens de onderhandelingen over het nieuw te vormen col lege kwamen alle irritaties bij Hulspas weer boven. Vol ver wachting waren D66 met drie zetels en de PvdA met twee zetels de onderhandelingen onder voorzitterschap van CDA'er Kees van Duin inge gaan want had het CDA voor de verkiezing niet beloofd dat alle mogelijkheden voor sa menwerking met welke partij dan ook nog open lagen? Maar uit de notulen van die onderhandelingen kan iedere realist slechts één conclusie trekken. Natuurlijk, het CDA wilde met alle partijen onder handelen, alleen stond het eindresultaat al vast: CDA en VVD zouden weer met elkaar in zee gaan en samen het nieuwe college gaan vormen. Frustraties alom bij D66 en PvdA want opnieuw zagen ze zich simpelweg geconfron teerd met de dictatuur van de meerderheid. Vooral Hulspas kon haar ergernis maar moei lijk verbergen, hoewel toch iedere realist van te voren had kunnen voorspellen dat het wel weer op een CDA- VVD-college zou uitdraaien. „Politiek gedraai", noemde Hulspas het, „arrogantie van de macht" en opnieuw pro beerde ze in een discussie haar gelijk te halen. Dat was zinloos, want in dit soort zaken gaat het nu een maal niet om argumenten maar om politieke standpun ten van partijen en dan heeft iedereen zijn eigen gelijk. Blijkbaar had ze de beloften van het CDA over open on derhandelingen serieus geno- Irritatie (3) Wil Hof ergert zich natuurlijk ook, maar niet echt. Zij maak- afgelo- pen dinsdag waarin het nieu we CDA-VVD-college zijn programma voor de komende vier jaar aanbood. Tot verras sing van CDA en VVD wilde ze het collegeprogramma best ondersteunen. Dat kon ze ge makkelijk want er stonden al leen algemeenheden in. „Maar", zei Hof, „dan ver wacht ik ook dat de PvdA in de verdere uitwerkingen straks betrokken gaat wor den". CDA en VVD willen namelijk geregeld bijeenkomen om verschillen van te voren al vast glad te strijken, zodat het CDA-VVD-blok nog meer dan vroeger met één geza menlijk standpunt in de com missies kan verschijnen. Hul spas is dus voorlopig nog niet uitgeërgerd. Maar het idee om Hof daar bij te zien zitten in dat „voor overleg" heeft toch werkelijk iets grappigs. Juist Hof, die al tijd voor algehele openbaar heid van bestuur is, stelde voor om achter gesloten deu ren alle verschillen en proble men alvast te nivelleren. Dat was zo verrassend dat CDA en VVD beduusd antwoord den dat ze de „handreiking" van Hof zouden overwegen. Onderling, dus Hof mocht daar alvast niet bij zijn. Met glinsterend slimme ogen trok Hof toen haar eigen voorstel onmiddellijk weer in en stem de daarop gewoon tegen het collegeprogramma, zoals dat hoort in de Noordwijkerhout- se politiek. Bloembollen spelen hoofdrol in Hortus LEIDEN Bloembollen spe len vanaf vandaag de hoofdrol in de Oranjerie van de Leidse Hortus Botanicus. Niet alleen zijn er bloeiende bolgewassen te bewonderen, ook wordt een indruk gegeven van het vele werk dat wordt gedaan voor dat de bollen de tuin in kun nen. Bezoekers krijgen een overzicht van wetenschappe lijk onderzoek, veredeling, keuringen en promotie. Deel nemende instituten aan de ex positie zijn het Internationaal Bloembollencentrum uit Hille- gom, de Bloembollenkeurings dienst, de Planteziektekundige dienst en het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, het Centrum voor Plan- tenveredelingsonderzoek uit Wageningen en het Museum voor de Bloembollenstreek uit Lisse. Overigens bracht de eerste di recteur van de 400-jarige Hor tus, Carolus Clusius, onder meer de tulp naar Nederland en plantte deze in de Hortus. Vanuit de Hortus is de tulp haar „zegetocht" begonnen. De expositie is tot 13 mei te bewonderen. De tuin is geo pend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur, zondag van 10.00 tot 17.00 uur. (ADVERTENTIE) DE JUISTE VERZEKERINGEN VOOR UW HUIS? HIER IS UW MAKELAAR/ADVISEUR Als makelaar die de persoonlijke belangen van de cliënt steeds centraal stelt, ben ik u graag behulpzaam bij het kopen of huren van een huis op maat. Maar met die woning bent u er natuurlijk nog niet. Waar u ook behoefte aan heeft, zijn goede verzekeringen om uw bezittingen veilig te stellen. Nu is het vrijwel ondoenlijk om uit het enorme aanbod op dit terrein zelf te bepalen welke verzekeringen voor u persoonlijk hel meest in aanmerking komen. Daar heeft u deskundige en Samen met u bekijk ik nauwkeurig met welke verzekeringsmogelijkheden u het meest gebaat bent. Met inbegrip van de gunstige voorwaarden. Bel mij daarom gerust als het zover 1k Wtk Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94,2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:-Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de zohnerbril naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar fwCSP1 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. ",a' LckLc Qowva/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13