w»1 Rover 214 Si: klasse voor gemiddelde prijs Doelvrouwe Toxopeus kijkt werkeloos toe bij WK hockey i FC Den Haag doet Edwin Post en Leo De Boer in de aanbieding Lancia Y10 Selectronic zelfstandig geautomatiseerd ROVER Nu in onze showroom: de nieuwe Rover 200. SPORT QeidóaQowumt ZATERDAG 5 MEI 1990 PAGINA 1( Jianhua is uitgesprongen SJANGHAI Zhu Jianhua heeft zijn actieve loopbaan beëindigd. De hoogspringer nam in zijn woonplaats Sjanghai afscheid. Voor 10.000 toeschouwers en met tranen in de ogen, volgens de Chi na Daily. Jianhua verbeterde drie keer het wereldrecord hoogsprin gen. De 26-jarige atleet (1 m 93 lang, 70 kg zwaar) flopte op 11 juni 1983 in Peking over 2 meter 37. Daarmee onttroonde hij de Oost duitser Wessig als wereldrecord houder. Drie maanden later voeg de hij er in Sjanghai één centime ter aan toe (2.38) en op 10 juni '84 bedwong hij in het Westduitse Eberstadt de hoogte van 2 meter 39. Slachtoffers bij voetbal rellen in Oezbekistan MOSKOU Jongelui hebben na een voet balduel rellen veroorzaakt in Oezbekistan, een Sovjet-republiek in Centraal-Azië. Ze vielen in Andizjan het gebouw van de com munistische partij en het politiebureau aan en bekogelden auto's met stenen. Volgens niet bevestigde berichten vonden verschei dene mensen de dood. De rellen braken uit nadat de bezoekende vereniging niet was komen opdagen voor een wedstrijd waarvoor 12.000 kaarten ver kocht waren. „Zij trokken de stad waar zij tot in de nacht tekeer gingen. De bandieten staken woningen van Russen, Armeniërs en joden in brand", meldt het onafhankelijke persbureau Postfactum. Een journalist van Novosti spreekt tegen dat er doden zijn ge vallen. „Het is niet waar dat er iemand is omgekomen. Dat ;s een leugen", zegt hij. Record voor Inge de Bruyn TURIJN Inge de Bruyn van de Amsterdamse zwemvereniging De Dolfijn heeft gisteren tijdens de strijd om de EG-kampioenschappen voor clubteams een Nederlands record ge zwommen op de 50 meter vlinder slag. De Nederlandse zwemster kwam in de series tot 27,74. Daarmee was ze tweetiende sneller dan de vo rige recordtijd (27,94), die sinds 26 ja nuari 1985 op naam van Annemarie Verstappen stond. De Amsterdamse zwemvereniging heeft nog steeds kans om het toernooi in Turijn te winnen. Na de eerste dag heeft de formatie van Kees Vervoorn een achterstand van vijf punten op CN Clichy uit Frankrijk. Donderdag duel tussen kampioenen GONA en RKSVM DEN HAAG De kampioenen van de hoofdklassen A en B, res pectievelijk GONA en RKSVM, strijden op donderdag 10 mei om het zondagkampioenschap van de KNVB afdeling 's Gravenhage. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de Haagse Voet bal Bond aan de IJzerwerf en be gint om 19.15 uur. De winnaar speelt op 20 mei in Dordrecht in de voorronde van het landskampioenschap. Op zon dag 17 juni zijn de finalewedstrij den op het KNVB Sportcentrum in Zeist. Edwin Moses neemt ontslag als drugbestrijder RALEIGH Voorzitter Edwin Moses en drie andere at leten hebben ontslag genomen als lid van de raad, die toe zicht houdt op het drugbestrijdingsprogramma van de Amerikaanse atletiekbond. De raad had de laatste weken veel kritiek te verduren en werd verweten een heksen jacht te voeren. Met Moses stapten sprinter Harvey Glance, midden af standsloopster Linda Sheskey en advocate Doriane Lam- belet op. Glance legde tegelijkertijd zijn functie van vice- voorzitter van de Amerikaanse bond (TAC) neer. In de laatste maanden werd Henry Marsh voor twee jaar geschorst omdat hij niet verscheen op een dopingcontrole. De mormoon voelde zich in zijn goede naam aangetast en heeft een rechtzaak aangespannen tegen de TAC. Larry Myricks, Greg Foster en Antonio McKay werden positief bevonden en voor drie maanden uitgesloten. Elk van de drie verklaarden dat zij vitaminen en medicijnen hadden genomen, die bij elke drogist op de toonbank lagen. FC Den Haag 2 nu I contra Spartaan '20 DEN HAAG De wedstrijden in de hak finales van de strijd om de districtsbeki worden volgende week zaterdag gespeel aanvang 18.00 uur. In die halve eindstri ontmoet FC Den Haag 2 De Spartaan '20. de andere ontmoeting treft Rijswijk de witf naar van het duel Noordwijk-Verburch. U winnaar van het districtsbeker toerncL speelt in het KNVB-bekertoernooi. 7* Zoon voor Mike Tyson NEW YORK De voormalige bokskamo?' oen in het zwaargewicht Mike Tyson is de» week vader geworden van een zoon. Voj' gens het dagblad de New York Post bracï de 24-jarige vriendin van Tyson, Natalie Ft t ars, het kind woensdag ter wereld in eej, ziekenhuis in het Catskill-gebergte in h( noorden van de staat New York. SYDNEY Jacqueline Toxopeus komt in aan merking voor een werke loosheids-uitkering in de sport. De doelvrouwe van het nationale hockey-elf- tal kijkt op de wereldtitel strijd in Sydney voorals nog van afstand gemas kerd toe. In de openings wedstrijd tegen de Vere nigde Staten kwam geen enkele bal in haar buurt. In het tweede duel tegen Spanje, dat vrijdag met 3-0 gewonnen werd, slechts één. De eerste in twee uur hockey. De international van hockeyclub Hilver sum verwerkte het schot bekwaam. Toxopeus was ermee ingeno men. „Je moet er in zulke duels enorm mee bezig blijven de concentratie te bewaren en wel lekker een balletje gepakt te hebben met het oog op de echte wedstrijden die nog ko men. Dat scheelt toch voor het zelfvertrouwen". Toxopeus werd gisteren ge dwongen tot inactiviteit. Veel van haar ploeggenoten kozen er na rust bewust zelf voor. Oranje stelde zich naar oordeel van bondscoach Roelant Olt- mans te gemakzuchtig op en nam te lichtvaarig genoegen met treffers van de pas acht tienjarige Carole Thate, die de zieke maar waarschijnlijk na het weekeinde weer inzetbare Wietske de Ruiter op links verving, Carina Benninga en Lisanne Lejeune. Het waren fraaie doelpunten, zeker, maar het hadden er met wat meer goede wil - alleen Helen van der Ben en Lejeune konden daartoe de moed op brengen - veel meer moeten zijn. Bovendien werd in de de fensie zelfs even onnodig de controle verloren en zodoende ook Toxopeus in het spel be trokken. Die zei er eigenlijk niet meer op gerekend te hebben nog iets uit te moeten voeren. In de rust had ze het gezicht nog even goed ingesmeerd met zonnebrand-olie. „Toch pro beer ik altijd mee te blijven hockeyen en aanwijzingen te geven, ook al kom ik er niet verder mee dan de middellijn. Ik kan wel schreeuwen, maar mijn stem schiet dan zo om hoog". Motivatie Het verbale contact met de li nies voor haar denkt Toxopeus in de komende wedstrijden te gen Nieuw-Zeeland en Zuid- Kor ea te kunnen herstellen. „Die Nieuwzeelandsen hebben na die zege op Korea natuur lijk een motivatie van hier tot Tokyo en Korea is natuurlijk niet uitgeschakeld. Ik ben s'a- vonds wat langer in de bar van het hotel gebleven om te kijken of er nog klappen zou den vallen, of dat er een straf- training op het programma zou worden gezet in de kleine uurtjes zoals in Frankfurt bij de Champions Trophy". Toxopeus zei het of ze voor voelde dat ze daags daarna nog lang genoeg kon uitrusten. Een peesblessure aan de knie door overbelasting (in Neder land) weerhield haar ook nog van uitlopen met de ploeg na de wedstrijd. Enkele jaren ge leden werd de keepster door de toenmalige bondscoach Gijs van Heumen nog uit de selec tie gezet omdat ze niet kon voldoen aan de norm tijdens een duurloop van 21 minuten. Nu mocht ze de plotselinge lust te lopen zelfs niet bevredi gen van de (medische) begelei ding. „Gisteren op het strand kreeg ik ineens zin lekker te rennen. Dat overkomt me niet zo vaak". ft I Jacqueline Toxopeus in karakteristieke houding bij het WK hockey. Veel werk heeft de doelvrouwe nog niet te doen gehad. DEN HAAG Naast Ray mond Rijntjes doet FC Den Haag ook „pitbull" Edwin Post en reserve-doelman Leo de Boer in de aanbieding. De technische staf van de Zuider- park-club acht het trio niet (langer) geschikt voor voetbal op eredivisie-niveau. De overi ge spelers die nog geen tractverlenging |j hadden gekregen en de ama teurs Steffens, Vriesde en Ta- lan kunnen voor twee seizoe nen bijtekenen. Voor Leo de Boer, die lange tijd geblesseerd is geweest, bestaat belangstel ling van Telstar, dat zich eerder in het seizoen al meld de voor de eveneens gebles seerde Edwin Post. Voor de door trainer Adriaanse bij PEC Zwolle weggehaalde spits zal ontslag worden aange vraagd. Vervolgens krijgt Post (voor wie ook NEC interesse heeft) een lagere aanbieding, waardoor hij voor anderhalve ton de deur uitmag. FC Den Haag is echter ook bereid Post (die destijds 12.000 gulden heeft gekost) voor minder te laten vertrekken. Raymond Rijntjes en Leo de Boer zijn transfervrij. FC Den Haag hoopt dat eerste doelman René Stam spoedig zal herstel len van zijn blessure en over weegt daarnaast om de van Feyenoord gehuurde Ricardo de Jongh definitief over te ne men. Onlangs werd al natio naal amateurdoelman Beuken kamp aangetrokken. Tijdens langdurige besprekin gen heeft FC Den Haag giste ren aanbiedingen voor twee jaar gedaan aan Michel Adam, Leo Schellevis, Albert van Oosten en Martin Abbenhuis. Alleen met de laatste is al overeenstemming bereikt; de overige contracten moeten volgende week hun beslag krijgen. Met René Stam, Mar co van Alphen en Marcel Lin- denaar (accoord behoudens toestemming van zijn werkge ver, de Haagse politie) wordt dan gesproken over contracten voor één jaar. Heini Otto te kende al eerder bij voor één jaar bij en de contracten van de overige spelers lopen door. Sportwereld Voetbal - Eric Viscaal speelt het ko mende seizoen voor het Belgische AA Gent. De Nederlandse spits kwam deze competitie uit voor Lier- se SK. In de eredivisie voetbalde hii eerder voor PSV. Voetbal - Thomas Stickroth van Bayer Uerdingen speelt volgend sei zoen in Schotse dienst. De midden velder kwam vrijdag rond met de eerste divisieclub St. Mirren. Hij te kende voor twee jaar. De Schotten moesten 1.125.000 gulden beta voor de Westduitser. Voetbal - Edi Krncevic heeft driejarig contract getekend bij Luik. De Australiër was twee seizojlt nen geleden topschutter bij Andd p lecht met 25 doelpunten. Vorig se' zoen speelde hij bij het Franse Mijt" drie jaar. De oud-international nait op 7 maart bij Beveren c over van Eddy Roelant. De statistieken laten zien dat de gemiddelde nieuw aangeschafte auto in Ne derland nu ongeveer acht en twintig mille kost. Precies de prijs van de goed koopste kleine Rover, de zeer onlangs in de showrooms ver schenen 214 Si. Deze vijfdeurs auto zal nog dit jaar gevolgd worden door een vierdeurs va riant '400'. Deze is vrijwel ge lijk aan de 200-modellen, al leen is er een stukje aange breid ter vergroting van de ba gageruimte. Een eerste indicatie leert dat de 414 Si ongeveer dertig mille gaat kosten. Daarnaast komt een 416 GSi. Van de vijfdeurs modellen zijn er, naast de ge teste 214 Si, een luxueuzere 214 GSi en een 216 GSi; die laatste naar keus ook met au tomaat. De prijzen reiken van f 27.995,- tot 36.795,-. Het goedkoopste model mag dan een gemiddelde prijs hebben, een middelmatige auto is het zeker niet. De bedoeling is dat de kleine Rover specifiek Brit se luxe en stijl weerspiegelt, juist niet gericht op de gemid delde smaak dus. Daarmee zal de Rover zich tevens onder scheiden van de nauw ver wante Honda Concerto, die deze zomer op de markt komt. Over de Rover/Honda-samen- werking waaruit dit model ontstond zullen we het nu eens niet hebben. We noemen slechts een. paar elementen: de 214 heeft een specifiek Britse motor met aangepaste trans missie van Peugeot, de 216 een Honda-blok en transmissie. Herkenbaar Honda is verder het dashboard, dat duidelijk herinnert aan een Honda Ci vic. Dat laatste is zeker geen nadeel. Het meterpaneel is pri ma overzichtelijk, het stuur wiel is in hoogte verstelbaar, er is voldoende aflegruimte. Met typische Rover-afwer king: een net rubber matje siert het aflegvlak bovenop het dashboard. De 214 Si heeft zelfs een notehouten stripje op het dashboard. GSi-versies hebben meer houten sierstrips, die samen wat overtuigender overkomen. Volwassen afwerking Niettemin straalt de 214 Si Rover 214 Si 16V. reeds aan alle kanten een af werkingsniveau uit dat in deze prijsklasse lang niet vanzelf sprekend is. De degelijke plof waarmee de portieren sluiten, het gebrek aan rammels en tal van andere details geven een indruk van hoge kwaliteit. De bekleding oogt luxueus, de gordels op de achterbank zijn bijzonder fraai weggewerkt, standaard zijn er bevestigings gaten voor hoofdsteunen ach terin en alle bedieningsknop pen zijn goed verlicht. In hoogte verstelbare gordels voorin horen erbij, en een aar dig detail als beveiligde ver stelling voor de twee buiten spiegels. Voor een basismodel biedt de 214 Si volledige uitrusting. Centrale deurvergrendeling is standaard. De stoelen zijn goed FOTO: PR gevormd, misschien niet riant groot, maar ze zitten prima. Het ruimte-aanbod in de Rover is voldoende; een Opel Kadett is ruimer, maar in de Rover kun je ook nog goed zit ten en voldoende bagage mee nemen (350 liter bij niet omge klapte - gedeelde - achter bank). Het eerste kritiekpuntje geldt de zitpositie achter het stuur. Die is op zich goed in te stellen, maar het koppelings pedaal staat te hoog, zodat het linkerbeen bij de bediening ver opgetrokken moet worden. Het rempedaal heeft een te grote slag tot aan het druk- punt, waar de remmen dan wel goed doseerbaar en krach tig aangrijpen. De besturing is uiterst gevoelig en nogal di rect, maar toch niet erg zwaar. Desnoods is bekrachtiging te gen meerprijs nog mogelijk. Pittig, maar luid Een puur sterk punt van de Rover 200 vormt het onderstel. De vering is vrij stevig, maar vangt kleine oneffenheden wel effectief op. Dat geeft een uitstekend gevoel van wegcon tact. De wegligging is zeer ver dienstelijk; met name door de gevoelige stuurinrichting laat de Rover zich heel goed spor tief berijden. Met daarbij een zeer acceptabel veercomfort, ook door de goede stoelen. Bij de sportieve mogelijkheden sluit de motor goed aan. Het is een nieuw Brits ontwerp, deze 1,4 liter zestienklepper. De ko mende vervanger van de Aus tin Metro zal een 1,1 liter vari ant van deze motor krijgen. In deze Rover toont de motor een uitstekend vermogenspoten- tieel. Voor een 1,4 is 68 kW/92 pk een fors topvermogen, de motor doet het prima bij hoog toerental en trekt ook bij zo'n 2500 toeren al voldoende. Maar dan de kanttekeningen. De transmissie heeft behoor lijk korte overbrengingen; al gauw staan er op de snelweg een kleine 4000 toeren op de (standaard) teller. Dat is niet gunstig voor het verbruik en de geluidsontwikkeling. Het belangrijkste kritiekpunt: ze ker een auto die zo volwassen verzorgd wil zijn mag niet zo veel motorgeluid geven. Een langere eindreduktie in de transmissie en meer isolatie in het vooronder zijn noodzake lijk. Daarmee kan ook het wat tegenvallende verbruik van circa 1:12 verbeteren, al zal de 214 dan wat minder pittig rij den. De tweede belangrijke verbetering die nodig is: be werking van het ventilatiesys teem. Dat werkt lang niet tochtvrij, met name doordat de middelste ventilatieroosters niet regelbaar zijn in lucht- doortocht. Dan helpt ook een uitgebreide regeling van ver warming/ventilatie met mooi( draaiknoppen niet. Daarna; veroorzaken de buitenste venl tilatieroosters een hoop wind] geruis. Een beetje ruis langs d< bovenbouw van de auto is eu toch, maar daar kun je nier over vallen zolang die buiten ste ventilatiegaten dicht blij;" Minder motorgeluid en een volledig de kwaliteiten vaij v een grote reiswagen van gerejro nommeerde komaf biedt. Ir,-- het formaat van een compact* J middenklasser, voor een midF1 denklasse-prijs. Acht en twinKL' tig mille voor de 214 Si is, gejen zien het afwerkingsniveau, meer biedt de 214 GSi purö luxe en voor ƒ3395,- meer kar er zelfs leren bekleding in> Een 216-versie van de GStrp kost vier mille meer, biedi e hoge prestaties, maar is ool,j niet echt stil en zal onzuinige lopen. Als deze Rover nog nie goed verkoopt kunnen ze d(r tent beter sluiten; dan is d klant nergens meer tevredenn' mee te stellen. en PETER FOKKEIen LPG Rijkaart. inbouwatathn aUa ark markan. ■L Garag* |\Sj NIEUWENHUIJSEN Bij deze Lancia Ypsilon werkt de automatische koppeling elektromagnetisch. Dat Lancia niet met han den en voeten aan het Fiat-concern gebonden is blijkt maar weer eens uit de laatste toevoeging aan het Y10-gamma voor Ne derland. Dat is een automaat-versie met traploos variabele transmissie. Een Nederlandse vinding met internationale kanten. Uit gangspunt is de Van Doorne Transmatic, mede tot rijpheid gebracht dank zij de financiële deelname van Ford, Fiat en Subaru. Die merken gebrui ken dus ook het Transmatic- principe, een verder ontwik kelde DAF-Variomatic in we zen. Elk merk kon daar zijn eigen draai aan geven, waarbij Ford en Fiat besloten samen te doen. De CTX-versies van Ford Fiesta/Escort hebben een automaat uit dezelfde fabriek als de Fiat Uno/Tipo/Tempra Selecta. De Lancia Y10 heeft echter dezelfde automaat als de Subaru Justy ECVT, Het verschil zit in de automatische koppeling, die mechanisch werkt bij Ford/Fiat maar elektromagnetisch bij Subaru- /Lancia. Vandaar dat de Lan cia Y10 'Selectronic' wordt ge noemd. Het voordeel van de magneti sche poederkoppeling is dat hij honderd procent kan aangrij pen, dus geen slip en vermo- fensverlies houdt zoals een oppelomvormer zonder spe ciale aanpassingen. Hij grijpt soepeler aan dan de mechani sche koppeling van Ford /Fiat. En hij komt volledig los, zodat de auto niet kruipt na het tot stilstand brengen, wat met me chanische koppeling wel ge beurt als het stationair toeren tal iets te hoog is. Verwende klanten Basis voor de Y10 Selectronic vormde de Y10 1,1 i.e. LX, de luxeversie van de kleinste Lancia. Zijn 1,1 liter motor met centrale injectie levert 37 kW/52 pk. Met automaat in plaats van vijfbak presteert hij maar een haartje minder maar nog ruim voldoende (top 145 km/h). Enigszins opmerkelijk ,is dat er toch een iets hoger brandstofverbruik wordt opge geven, maar 1:15 tot 16 zal-ie wel halen. De uitrusting maakt er mede een erg exclu sieve kleine auto van. Stan daard is centrale deurvergren deling, elektrische ramen voorin, verstelbaar stuur. Spe ciale attentie: een waarschu- wingslicht wanneer de trans missie niet in parkeerstand staat; geen gek idee als de auto geen kruipneiging heeft met de versnelling in 'D'. De prijs van de Y10 was altijd al exclu sief, daarop maakt deze versie geen uitzondering. De Selec tronic kost 22.700,-, ƒ2710,- meer dan een gewone LX. Vrij veel geld voor een automaat, maar het is dan ook een bij zondere, en andere merken vragen voor deze transmissie eenzelfde meerprijs. Terwijl een speciale automaat heel passend is voor een bijzonder autootje als de Lancia Y10. KOELKASTJE IN DE AUTO Een koelkastje in de auto tij dens de lange tocht naar een zonnige vakantiebestemming is natuurlijk heel prettig, maar ook tijdens een gewone autorit heb je wel eens trek in iets koels, in een frisdrankje op een temperatuur van een graad of vijf. Met de 'Auto- Cool' van Elextrolux (tel. 01720-80555) komt zoiets voor 669,- binnen handbereik. Het gaat om een koelkastje van 4,5 liter dat werkt op de uniforme 12 volts accu waarmee elke auto is uitgerust. De belasting wordt door een speciaal ele ment - ontwikkeld in de ruimtevaarttechnologie - tot een minimum beperkt. Een high-tech ventilator zorgt voor de luchtcirculatie en de regel bare thermostaat is zó in te stellen dat de koeltemperatuur ook bij buitentemperaturen van 30 graden Celsius 5 gra den bedraagt. Indien de tem peratuur het vriespunt bereikt, schakelt de thermostaat auto matisch uit. Op die manier blijven frisdrankjes, melk, chocolade, boter voor de pick nick, alcoholvrij bier, fruit en zovoort altijd koel. (ADVERTENTIE) >el< W

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10