^fieidaeSou/tcwt Lakenhal wil betere bescherming van kunst ALLER LEI(DS) Goed zicht STAD OMGEVING ISSMN ^-S-Bj55S:^5 Ü-3.:i Leiden in top drie met bezetting van parkeerplaatsen Woonwagenbewoners in actie tegen stijging huren VRIJDAG 4 MEI 1990 PAGINA 9 m [nenmarkt voor terenstudenten Een banenmarkt letterenstudenten wordt van 8 tot en met donderdag pTgehouden door de Vereni- tot bevordering van contac- letterenstudenten en •beidsmarkt. Het is de bedoe- studenten in de Hoog- stromin sekerk contacten leggen met <ntemp< bedrijfsleven. •toe oo remmeeester C. Goekoop zing bent de banenmarkt dinsdag, geven verschillende bedrij nen presentatie en er worden ularitei praken gehouden. Woensdag zeven donderdag zijn gereserveerd bestselr persoonlijke en groepsge- Hooglandse Kerk doordeweeks open Leidenaar gepakt computers gestolen LEIDEN Genieten van mu ziek, rondleidingen en tentoon stellingen, dat kan zaterdag 12 mei vanaf 11.00 uur in de Hooglandse Kerk. Die dag wordt het seizoen ingeluid waarin de kerk ook doorde weeks is geopend. Dit seizoen loopt van mei tot en met sep tember. Op deze dag wordt tevens een nieuw evenement geïntrodu ceerd, de zogehete Hooggetijde. Dat staat voor een kwartier van stilte, gebed, rust en in keer. Er is een meditatie en er wordt gemusiceerd. De eerste Hooggetijde begint om 15.30 uur, de overige zaterdagen is de aanvang 14.30 uur. Muziekgroep De Sleutels luis tert de open dag op 12 mei op met een optreden vanaf 11.45 uur. De groep brengt populaire instrumentale en vocale mu ziek, waartoe ook religieuze liederen behoren. Muziek van Glenn Miller, maar ook een rustige Engelse wals komen vanaf 13.00 uur aan bod tijdens het optreden van de Stageband van K G. De Leidse Cantorij brengt een Anglicaans pro gramma ten gehore met com posities van Wood, Darke, No ble en Stanford. Joop Brons speelt ter afwisseling enige or gelwerkjes. Dat gebeurt op het de Swart/Hagerbeerorgel uit 1565. De cantorij werkt ook mee aan de korte vesper die om 15.30 uur begint. Daarnaast zijn twee exposities te bezichtigen. Het Koninklijk Nederlands Legermuseum uit Delft laat een stukje vader landse geschiedenis herleven.,, De Leidse kunstenaar Piet de* Boer geeft een impressie van jeugdherinneringen uit mei 1940 in ets, aquarel en teke ning. De expositie is tot en met 26 mei te bezichtigen. De kerk is maandag van 13.00 tot 15.30 uur geopend, dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 15.30 na gooien met fiets i trachtte de fiets te stelen. Toen dat niet lukte koelde hij zijn woede op het vervoermiddel. Een getuige waarschuwde de po litie. De rijkspolitie van Voor schoten en de gemeentepolitie van Leiden hielden de Leidenaar aan, die inmiddels op weg was naar de Leidse wijk Stevenshof. Hij bekende zijn daad en er is proces-verbaal opgemaakt. LEIDERDORP Dieven hebben vannacht toegeslagen bij de Al Computergroep in Elisabethhof Leiderdorp. Er werd een ladder tegen het ge bouw geplaatst, en vervolgens op de eerste verdieping een ruit ingeslagen. Binnen wer den twee computers buitge maakt. Daarna zochten de dieven ver der in het gebouw, maar op dat moment ging het alarm af en sloegen de inbrekers op de vlucht. De Leiderdorpse rijks politie was snel ter plaatse maar kon de dieven niet meer achterhalen. De waarde van het gestolene loopt in de dui zenden guldens. Nieuw gebouw zeeverkenners LEIDEN Het i onderkomen van de Jan van Galen-groep wordt zaterdag 12 mei om 11.00 uur geopend door burgemeester C. Goekoop. Het clubhuis van de zeeverkenners ligt aan het Marowijnepad (bij de Zijlbrug). De bouw is tot stand gekomen door steun van de gemeente Leiden en Jantje Beton. De welpenafdeling van de groep is al vanaf 1983 op deze plek ge vestigd. Skateboard in Hoogmade HOOGMADE Een inwoner van Hoogmade heeft de jeugd van zijn dorp een skateboard- baan aangeboden. De gemeente moet daar wel een plaats voor aanwijzen. De commis sie ruimtelijke ordening vond gisteravond een weilandje bij de Van Alcmaerlaan, dat reeds dienst doet als speelwei de, een geschikte plaats. Om de toegankelijkheid te verbeteren komt er een dammetje. Meany („Th LEIDSE DIE SCHILDERIJEN BEKLADDE WEER VRIJ Nev oy ziji 'arolin jn per geziei -sverle Ameri ilend zijn r uitge- verta e stam LEIDEN De landelij ke museumvereniging moet zich spoedig gaan beraden over de manier waarop waardevolle kunstvoorwerpen kun nen worden beschermd. Daartoe moet op korte termijn een thema-mid dag worden gehouden. Dat zei plaatsvervan gend hoofd van de La kenhal I. Moerman gis termiddag naar aanlei ding van de beschadi ging van twee schilderij en in het gemeentelijk museum aan de Oude Singel door een 26-jarige Leidse vrouw. „Ik denk namelijk dat veel musea er zo over denken. Gelukkig is het pas de eerste keer dat het hier gebeurt maar de publiciteit die zoiets oplevert brengt alleen maar andere labielen op ideeën", aldus Moerman. van Steenwyck, getiteld „Gezicht op de Lakenhal". Het kunstwerk dat in de Staalmeesterskamer hing, is na het besmeuren met zwar te verf direct verwijderd. Enkele oude meubelstukken die eveneeens waren onder gespoten, konden worden schoongemaakt en ook reini ging van de doeken blijkt gelukkig mogelijk. Vandaag komt een specialist bekijken hoe dat moet gaan gebeuren en wat dat gaat kosten. Het tweede beschadigde schilderij is „De Stedemaagd ontvangt de Neering" dat A. van den Tempel in 1651 maakte. Het kunstwerk hangt nog in de Gouver neurszaal. Vanwege de grote afmeting (207 bij 266 centi meter) kost het heel veel moeite om het doek te ver plaatsen. Glas Vooral het schilderij van Van Steenwyck is van grote historische waarde voor de Lakenhal. De waarde van beide doeken wordt voor zichting geschat op enkele tonnen. Over de kosten 1 de restauratie is nog niets bekend, maar duidelijk is dat dat wel enkele weken kan duren. „Als we in de toekomst alles achter glas moeten gaan plaatsen dan vermindert dat de kijkwaar- de. Daarom moet er wat an ders gebeuren. Een rampen plan hebben we niet", aldus Moerman die eraan toevoegt dat de Lakenhal gewoon open blijft voor het publiek. De 26-jarige dader die gister ochtend rond elf uur met een spuitbus te keer ging in de Lakenhal kon door een suppoost worden overmees terd. Zij werd daarna over gedragen aan de politie. „Gisterochtend is direct de Basisgezondheidsdienst ge waarschuwd. Er is toen een psychiater bij geweest. Die achtte geen termen aanwe zig voor gedwongen opname. De vrouw gaf toen te ken nen dat ze wél opgenomen wilde worden. Dat was na melijk ook het motief van haar daad: ze wilde aandacht vragen voor haar proble men. Rond vier uur zijn de psychiater en de BaGD nog- SHE3H maals geweest maar tot ons groot verdriet is het niet ge lukt om de vrouw ergens ge plaatst te krijgen", aldus po- litievoorlichter D. Grave- land. De vrouw is de afgelopen maanden al zes keer aange houden wegens vernielingen en brandstichting. De politie vermoedt dat het ook daarbij ging om het vragen van aan dacht. De vrouw is al eerder geplaatst in verschillende in stellingen. Die weigerden haar opnieuw op te nemen vanwege haar gedrag tijdens eerdere opnamen. Zo zou ze onder meer hebben gepro beerd brand te stichten in een van de instellingen. Omdat de vrouw alleen ver dacht is van vernieling moest de politie haar na zes uur hechtenis weer op vrije voeten stellen, aldus Grave- land. Direct na haar vrijla ting kocht de vrouw een alarmpistool, waarmee ze naar het RIAGG aan de Lammenschansweg ging- Een agent die haar in de ga ten hield heeft het wapen haar daar afgenomen. schilderij van Van den Tempel uit 1651 in Brieven van Gerard Reve onder de hamer LEIDEN Een bijzonde re collectie brieven van Gerard Reve komt onder de hamer bij het Leidse veilinghuis Burgersdijk Niermans. Dat gebeurt vanaf 21 tot en met 23 mei tijdens de voorjaarsvei ling. Het gaat om de corresponden tie die Reve van 1 juni 1972 tot 1 maart 1979 voerde met Al- dert Koop, schilder van onder meer de „De H. Drievuldig heid bezoekt de H. Maagd te Greonterp". Ook originele fo to's en opdrachtexemplaren worden geveild. Het veilinghuis biedt niet al leen modern werk aan, maar ook oude bijzondere boeken. Bijvoorbeeld een eerste druk van Constantijn Huygens' Ko renbloemen uit 1658 met een door de auteur geschreven op dracht aan Lucretia van Trel- lo. Voor haar schreef Huygens in 1647 het beroemde gedicht Ooghentroost. Zo'n 250 grote, handgekleurde litho's zijn te bewonderen in de serie The Ladie's flower-garden van Jane Loudon (1807-1858). De verwachte opbrengst van deze serie is zo'n tienduizend gul den. Het veilinghuis organiseert onder meer voor dit fraais drie kijkdagen. Vrijdag 18 en zater dag 19 mei kunnen liefhebbers van 10.00 tot 16.30 uur terecht, zondag 20 mei van 12.00 tot 16.00 uur in het veilinghuis aan de Nieuwsteeg 1. £5*»"55i2ï betaald parkeren ingeburgerd LEIDEN De gemeente Leiden zit bij de landelij ke top drie wat de totaal betaalde bezettingsgraad van de parkeerplaatsen betreft. Dat bleek vanoch tend bij de symbolische opening van de dienst parkeerbeheer aan de Zonneveldstraat. De dienst heeft de alle par- keerzaken van de ge meentelijke directie ver keer en vervoer overge nomen. De balie in het Stadsbouwhuis is hiervoor gesloten. De betaalde bezettingsgraad wordt in procenten uitgedrukt. Het percentage wordt bere kend door het aantal bezette parkeerplaatsen te vergelijken met het aantal mensen dat be reid is voor een parkeerplaats te betalen. Het landelijk ge middelde schommelt tussen de 33 en 38 procent. De sleutel stad zit ruim boven de 35 pro cent. „Leiden zit met dit per centage bij de steden met meer dan honderdduizend bij de top drie. En dat is heel fijn, want we hebben jaren lang onderaan gebungeld", vertelt B. Wijbenga, hoofd van de dienst parkeerbeheer. Hij signaleert dat het parkeersys teem ingeburgerd raakt. Dat aan het foutparkeren tegelij kertijd een bepaalde pakkans kleeft, telt eveneens mee. Korpschef H. Mostert wierp een balletje op over het geven van meer bevoegdheden aan de parkeerpolitie. „Het is best lastig dat ze niet serieus wor den genomen als ze een op merking maken over andere overtredingen dan alleen par keren". Wethouder J. Walen kamp, die zijn eerste hande ling als wethouder verkeer verrichte, ging hier echter niet óp in, evenmin als de andere portefeuillehouder burgemees ter C. Goekoop. Walenkamp was niet zo ge charmeerd van het gebruik van wielklemmen bij foutpar- keerders. Eerst wil hij het fis caliseren van de parkeerboetes „De klem op de por- aonnee moet voorafgaan de klem op het wiel", zo hij. onne-kozijn is zalig wonen in de bruisende Leidse binnenstad. Maar ms is het wel een beetje behelpen. Bijvoorbeeld als je stu- ert, op een kamertje woont, de straten smal zijn, een tuin niet orhanden is en je toch van de stralende zon wilt genieten. Bestal trekt alles wat de zon wil aanbidden bij stralend weer massaal met huisraad de straat op. Maar soms gaat het anders. Om het gemis aan een geschikt zonnig stukje straat te compen seren, vleide een student op de Nieuwe Rijn zich in zijn ruim be meten raamkozijn op het zuid-oosten. Kussentje in de nek en klaar was hij. Hij moest alleen een beetje uitkijken met omdraai- FOTO: TEJO RINGERS Bevrijdingsloop op andere tijd LEIDEN De LMS Bevrijdingsloop die morgen in Maasland wordt gehouden begint om 11 uur. Dit in tegenstelling tot de Trimagenda in de Uit-bijlage van gisteren, waarin 19 uur als aanvangstijd werd vermeld. De loop gaat over afstanden van 3, SIDEN Leidse woon- agenbewoners komen •lgende week in actie n te protesteren tegen i stijging van de woon sten. Dat gebeurt door aandag aan wethouder de la Mar een rapport in te bieden. Verder ne en de Leidenaars deel n een grote manifestatie e dinsdag wordt gehou- ?n in Den Haag. Op het innenhof wordt gede- onstreerd voor het be- oud van grote centra, de 'kenning van de trek- rijheid, tegen de stijging van de woonlasten en te gen de regeling dat gele galiseerde zigeuners in een gewoon huis moeten gaan wonen. Vanaf het Trekvaartplein ver trekt dinsdag om half elf een stoet van veertig auto's naar het Malieveld in Den Haag. Daar verzamelen woonwagen bewoners uit het hele land zich. Omdat veel woonwagen bewoners van plan zijn met caravans naar de Hofstad te trekken, wordt daar een ver keerschaos verwacht. Om twaalf uur vertrekken de woonwagenbewoners vanaf het Malieveld voor een wan deling naar het Binnenhof, waar wordt geprobeerd politici te spreken te krijgen. Eerst wordt echter maandag om 12.00 uur in verschillende gemeenten het rapport van het Landelijk Overleg Woonwa genvrouwen aangeboden. Ge kozen is voor het tijdstip waar op in verschillende plaatsen het luchtalarm afgaat. De actie heeft dan ook de naam „Actie sirene" meegekregen. Volgens B. van Veen, opbouw werker op het Leidse centrum Trekvaartplein, wordt in de nota aangegeven dat 120 gul den voor een standplaats een redelijke huur is. Staatssecre taris J. Heerma van volkshuis vesting wil die huur verhogen naar 300 gulden per stand plaats. In de meeste gemeen ten wordt nu 120 gulden be taald, in de gemeenten in de Leidse regio is de huurprijs 110 gulden en in de gemeente Leiden ligt dat bedrag nog iets lager. Regio „Over de gemeente Leiden zijn we niet ontevreden. Maar wat wel een punt is, is dat de regiogemeenten de neiging hebben om te zeggen: We ver hogen die huur wel want an ders moeten we zelf een be drag betalen. Wij vinden ech ter dat die gemeenten naar de Tweede Kamer moeten stap pen om te zeggen dat de huur van een standplaats veel te hoog wordt". Dat het rapport aan De La Mar wordt aangeboden, heeft te maken met het feit dat hij ook voorzitter is van de Regio nale Woonwagencentra Rayon Leiden. „En in Leiden wordt toch het beleid in eerste in stantie uitgestippeld. Ambte naren hebben tegen ons ge zegd: Geeft ons eens argumen ten om de regiogemeenten on der druk te zetten. Dat rapport lijkt ons een goed argument waar ze meteen mee aan de slag kunnen", aldus Van Veen. In de notitie staat niet alleen dat de huur van gens en de standplaatsen te hoog is, er wordt ook in gezegd dat er een goed huursysteem moet komen. Zo is er voor standplaatsen geen „punten systeem" zoals dat wel geldt voor huizen. Ook is er geen enkele huurbeschermingsrege- ling opgenomen in de Woon- wagenwet. „Uit het oogpunt van rechtsge lijkheid ten opzichte van hui zenbewoners zou hèt een goe de zaak zijn als de Huurprij- zenwet Woonruimte en de daarop gebaseerde Huurprijs- besluiten ook voor standplaat sen en woonwagens gaan gel den", zo staat in het rapport te lezen. Maaltijd Het Knooppunt is maandag open voor mensen die bij een gratis maaltijd ervarin gen willen uitwisselen. Hoe zoeken mensen naar een manier van leven die mens en wereld heel houdt, en wat betekent werken voor jou, zijn de vragen die wor den behandeld. Jongeren vanaf 18 jaar zijn welkom van 18.00 tot 19.30 uur in het Knooppunt aan de Oude Rijn 44b. Forum De Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) houdt dinsdag een Oost-Europa forum. Aan wezig zijn onder meer de kanseliers van de ambassa des van Hongarije en Polen en de persattaché en cultu rele attaché van de ambas sade van de DDR. Het fo rum begint om 20.00 uur in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. De toegang is gratis. Concert Het Haags Artsenorkest geeft woensdag een concert in de ontspanningszaal van Endegeest. Op het program ma staan werken van Haydn, Bach en Beethoven. Naast patiënten zijn ook an dere belangstellenden bij het optreden welkom. Het optreden van de medici be gint om 20.15 uur in de ruimte aan de Endegeester- straatweg 5 in Oegstgeest. De toegang van het concert dat door het team welzijn van Endegeest wordt geor ganiseerd, is gratis. Busreis Een busreisje naar Twente voor 55-plussers inclusief eten wordt woensdag ge houden door het Diensten centrum Binnenstad. Voor informatie en opgave: 071- 143503. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. 1 1 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: j Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24.85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de (alarm)lamp naar Naam: Adres: Postcode/plaats: (voor controle bezorging) I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar t^xrv I Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. -INZj CeicbeSouAa/ni

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9