Literaire waarden op twee manieren WATERSPORT m Caravaning 1990 Campo BV BOEKEN EN PLATEN £otdóe 6omo/nt VRIJDAG 4 MEI 1990 PAGINA HET AKO-PRIJS RAPPORT VAN EEN EENHOOFDIGE JURY D« zet genomineerde boeken voor de AKO-prijs 1990: Christine D'haen: „Zwarte sneeuw". Uitgeverij Meulenhoff-Kritak. Prijs 24,50. Louis Ferron: „Karelische nachten". Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs ƒ24,50. Atte Jongstra: „De psychologie van de zwavel". Uitgeverij Contact. Prijs 34,90. Gerrit Komrij: „Humeuren Tempe ramenten". Utgeverij De Arbeiders pers. Prijs 29,90. Joost Niemöller „Wraak!" Uitgeverij Bert Bakker. Prijs 37,90. Frans Pointl: „De kip die over de soep vloog". Uitgeverij Nijgh Van Ditmar. Prijs 28,90. De vierde AKO-prijs voor lite ratuur is in aantocht. Op 17 mei a.s. zullen schrijvers, lite ratoren, journalisten en mis schien ook wat lezers bijeen zijn in het sjieke Amsterdamse Amstel Hotel, waar tijdens een vorstelijk diner het winnende boek met bijbehorende auteur zal worden bekend gemaakt. Een deftig literair feest, waar kosten noch moeite gespaard schijnen te worden. Het geld bedrag dat de prijswinnaar mag toucheren, liegt er ook niet om. Vijftigduizend gulden! Zes auteurs weten al dat zij een redelijke kans maken op dat vorstelijke bedrag. Het lezerspubliek weet ook al wie dat zijn. Zo stijgt de spanning in literair Nederland de ko mende dagen tot een onge kend hoogtepunt. Of valt dat allemaal wel mee? Literaire prijzen in Nederland worden doorgaans uitgereikt door jury's die pas achteraf, in een jury-rapport, verantwoor ding plegen af te leggen over hun motieven om deze prijs aan deze auteur toe te kennen. Ze zwijgen daarbij discreet over de andere kandidaten, die uiteindelijk toch af moes ten vallen. Naar buitenlands voorbeeld, dat geeft AKO moeiteloos toe, gaat het bij deze, „commerciële" prijs an- Het nominatiesysteem, dat mede is afgeleid van de orga nisatie van de Engelse Booker Prize, doet sterk denken aan het systeem dat Hollywood hanteert voor de Oscars. Steeds vijf nominaties, dan gaat uiteindelijk de envelop open en daar komt de prijs winnaar. Hij stamelt zijn dan kwoordje. In het Amstel Hotel zal straks nog wel het jury rapport worden voorgelezen. Daarna vallen de media om de nek van de laureaat, die net zijn dure dessertje achter de kiezen heeft. Hij moet recht streeks op tv met Maartje van Weegen. Daarna de rest. Met dat vooruitzicht zal hij de ma gistrale inspanningen van de culinaire meesters niet op waarde hebben kunnen schat ten en het is te hopen dat de dranken slechts met mondjes maat aan hem zijn voorgezet. Wat een rot-avond voor de kandidaten. Lekker uit in een gelegenheid, waar zij zich nooit een etentje kunnen ver oorloven en dan niet mogen genieten. De AKO-prijsuitrei- king is een vorm van perfide kwelling. aandacht. Goed voor hun ver koop, misschien. Maar of het opbeurend en stimulerend is? Desondanks ook in het ver volg van deze gebeurtenis een dergelijke vergelijking. Wat brengen deze zes boeken mee en wat maakt een van deze zes voortreffelijker dan de vijf an dere' Het gaat voor de jury van de AKO-prijs om boeken uit 1989. Er is een eerste selectie ge maakt uit alles wat de uitge vers opstuurden, dat zijn in to taal 169 literaire werken ge weest. De jury, bestaande uit ex-V&D-topman Arie van der Zwan, schrijfster en columnist Renate Dorrestein, schrijvers Sem Dresden en Leo Geerts en journalist Rudi Wester, be- Wie van deze zes hoort de AKO-prijs te krijgen? Elke be oordelaar en elke jury zal daar zijn eigen conclusies en ant woorden op hebben. Dat neemt niet weg dat we alle maal mee mogen denken. Als trouw lezer die beroepsmatig de Nederlandse literaire pro- duktie volgt en daar een me ning over uitspreekt, wil ik de uitdaging niet uit de weg gaan. Hier dus het persoonlijke jury rapport van ondergetekende over de winnaar van de AKO- prijs 1990. Vijftigduizend gul den heb ik overigens niet te vergeven. Autobiografisch Opvallend is dat de zes geno mineerde boeken door de uit- GERRIT SERNÉ I Opbeurend? Die kwelling is natuurlijk veel heviger als je bedenkt wat die auteurs deze weken moeten doorstaan. Hun boeken krijgen in de media opnieuw allerlei klagen zich over de tijd die zij voor dit lezen hadden en de AKO-directie trekt zich dat aan en past de periode in de komende jaren aan. De perio de waarin de betrokken geno mineerde en gekandideerde boeken verschijnen. Daar gaat een deel van dit eerste jury rapport mee heen. Zes namen Maar goed. De jury komt met zes namen. Dat zijn de volgen de schrijvers en hun boeken. De eerste is de nu bijna bejaar de Vlaamse dichteres Christi ne D'haen, met een poëtisch en heel persoonlijk boekje, „Zwarte sneeuw". De Neder landse schrijver Louis Ferron werd voor zijn korte roman „Karelische nachten" de twee de AKO-kandidaat. Atte Jong stra debuteert als merkwaar dig essayist in „De psychologie van de zwavel", een zo opmer kelijk boek, dat hij direct al bij de gegadigden hoort. De vier de genomineerde is Gerrit Komrij, met een persoonlijk boek onder de titel „Humeu ren en temperament". En dan komen er weer twee debutan ten: Joost Niemöller met een uitvoerige en indringende ro man onder de titel „Wraak!" en Frans Pointl, die liever op de achtergrond gebleven was, maar nu voor zijn autobiogra fische verhalenbundel „De kip die over de soep vloog" een AKO-nominatie krijgt en dus ook mee moet draaien in het publiciteits-circus. Waarmee zijn „privé-boek" weggerukt wordt uit de sfeer waar het thuis hoort, die van het ver geetboek. gevers kennelijk niet zo waar devol werden beoordeeld, dat ze naar alle kranten werden verzonden. Bij bekendmaking van de AKO-nominaties moes ten exemplaren worden opge vraagd. Dat was ook vorig jaar zo, toen het boekje van winna res Brigitte Raskin, „Het koe koeksjong" genomineerd werd, wat een totale verras sing was voor de Vlaamse uit geverij Kritak, die dit jaar met „Zwarte Sneeuw" is genomi neerd, maar daar nu in samen werking met Meulenhoff, al op ingespeeld blijkt. Het is een heel erg poëtisch boekje, opge bouwd uit korte flarden tekst, waarin herinneringen, obser vaties, gevoelens en gedachten in een paar regels, geformu leerd worden. Christine D'haen, in 1924 in Gent geboren, heeft als jonge Vlaamse vrouw en als meisje natuurlijk de ergste dingen meegemaakt, die de druk van de conventionele maatschap pij, burgerij en kerk, haar op legden. De beelden die in deze prachtige korte teksten wor den opgeroepen zijn heftig. En als je beseft dat een vrouw die nu naar de zeventig toe gaat, zo scherp en ontroerend de beelden van ongeluk en on derdrukking, van wanhoop en verdriet, aan de lezer over brengt, besef je dat hier een „kleine" schrijver, zoals ze in Engeland zeggen „a minor poet", aan het werk is. En „klein" of „minor" in deze ter men zeggen niets van de grootsheid en de kwaliteit van het werk van zo'n auteur. Gemoed Ook „Humeuren en tempera menten" van Gerrit Komrij is een verslag van alles wat zich - vaak getourmenteerd - af speelt in zijn gemoed. Hoe dat allemaal in kaart te brengen? Komrij organiseert het met be hulp van een alfabetische in dexering. Zijn reeks van arti keltjes, die elk een bladzij of twee beslaan, gaan van „Aan stellerij", „Angst", „Banali teit", „Briefangst", en „Bur gerlijkheid", „Creativiteit" en „Deja Vu" in zo'n tweehon derd pagina's naar de Z. Bo venstaande titels zijn maar een keuze. Er is, want ik hoor de vraag al, een Q-humeur („Querulantisme") en een Y- temperament (Yin-Yang^ritis). Bij de X staat het „X-gevoel" en bij de W uiteraard en zon der mankeren „walging" en „wanhoop". Het kan niet op. Zelfs de „Kriebelziekte", het „Telefoonsyndroom", de „Vliegangst" en de „Nichterig heid" horen thuis in deze ver zameling beschouwingen over het zieleleven van Gerrit Komrij: meelijkwekkend, af stotelijk, lachwekkend en meeslepend. En alles zo pre cies van formulering! Cristine D'Haen FOTO: ARCHIEF PZC Gerrit Komrij Worsteling „Karelische nachten" van Louis Ferron is voor mij een prijs niet waard. Een roman vol worsteling over een popu laire tv-persoonlijkheid, die beroemd is als schrijver en he vig gekweld wordt door verle den en heden. Het verleden is Duitsland, met name ook Ka- relië, te vinden tussen Rusland en Finland, waar hij al zijn il lusies over heeft. Een soort Utopia terwijl de ellende van de werkelijkheid, waaron der die van het seksuele ge doe, maar voortgaat. In meer dan één opzicht de duidelijkste roman, het meest fictionele boek onder de zes nominaties, maar ook het boek dat het meest in bedoelingen is blijven steken en waar de vorm ner gens is geworden tot een uit kristallisering van de inhoud. Zwavel Het meest verrassende boek, omdat het veel vernieuwing brengt, is een bundel essays, waarvan je je bij lezing langza merhand begint af te vragen of het om beschouwingen, raadsels, parodieën, of een mo gelijk nog onbeschreven genre gaat. Postmodernisme in opti ma forma dus. In het eerste es say denk je dat je met Jeroen Brouwers te doen hebt, tot in de „wetenschappelijke" voet noten wordt dat volgehouden. Met allerlei rare en dolle grap pen, die je steeds op het ver keerde been zetten. Het boek heet „De psychologie van de Zwavel" en de auteur is Atte Jongstra. Van het begirt af aan ontwikkelt het boek zich in een hoog tempo, bijna onna volgbaar snel. Als in een snelle striptease, die begonnen is met een groot aantal dikke, ver hullende en niet af te pellen lagen, ontbloot de essayist zich. In het achtste deel, dat dezelfde titel als het boek draagt, is een biografie over Strindberg het uitgangspunt. Van daaruit begint een ge- dachtengang die steeds meer een verhaal wordt. Allerlei vaste en ondoorbreekbare lite raire genres worden omver ge kegeld, in die zin, dat de gren zen ervan doorbroken worden. En nergens, al zou je bij zo'n opzet ronduit moeten ver wachten, is er sprake van ka mikaze. De auteur, essayist, beschouwer of verteller, fictio- nist, komt steeds weer keurig op zijn pootjes terecht, welke vrije literaire val hij zich ook veroorlooft. Illustraties helpen op een prachtige manier mee in dit „Wraak!" Joost Niemöller is met „Wraak!" gekomen met zijn tweede boek. Eerder was er een verhalenbundel. Deze uit voerige, om niet te zeggen wijdlopige roman is een im mens grote raamvertelling. De personen uit het verhaal ver tellen elkaar verhalen. De in houdsopgave van het boek geeft dat aan. Een paar episo den, gevuld met verhalen. „Het verhaal van wakker worden en terug willen". Of „Het verhaal van het lachspie gelhuis". En zo verder. Twee broers vertellen die verhalen aan elkaar. Ze zijn duidelijk heel boos op elkaar want hun verhalen liegen er niet om, pervers, sadistisch, hardhan dig, gruwelijk. Zo'n veertig verhalen, met kleine, cursief gedrukte, verbindingselemen ten herhalen zich in al die el lende-vertellingen. De lezer kan dus gezellig aan het kno pen gaan, de scherven van de gebroken spiegels aan elkaar lijmen en de spiegelbeelden weer heel zien te krijgen. Om wat vte bereiken? Een beeld van twee oninteressante mannetjes, die mekaar met hun verhaal voor hun raampje zitten te pesten? Het is span nend als de lezer iets voorge legd wordt als wat hier be schreven staat in de woorden: „Een roman als een gespiegeld labyrint. Wie verdwaalt, die is pas ergens". Dat klinkt heel boeiend, maar dan moet er in de roman natuurlijk toch iets herkenbaars en wezenlijks te ervaren zijn. Alfred en Albert blijken dat nimmer te bieden. Authenticiteit Auteur Frans Pointl is kenne lijk niet van plan echt tot de literatuur te gaan horen, al schrijft hij in een trant die hem in dit debuut direct op het niveau van Hotz en Helle- ma stelt. „De kip die over de soep vloog", bevat veel verha len rond hetzelfde autobiogra fische thema, die vaak door merg en been gaan. Een joods jongetje in een totaal verknip te en wanhopige wereld. Een kind dat ouder en volwassen moet worden, zodat zijn moe der dan zonder bezwaar zelf moord kan plegen. Een zo'n gruwelijk gegeven verteld in uiterst heldere taal. Kortere en langere verhalen die een uiterste aan authentici teit bevatten. Amsterdam, waar het isolement van de FOTO: KLAAS KOPPE „overgebleven" joodse families na de oorlog een hevige tra giek inhoudt. Tot dusver niet zo beschreven als Frans Pointl doet. De ontdekking van de wereld door het kind, het vol wassen worden en de lichame lijke aspecten daarvan. Heel subtiel en vaak heel drama tisch. Een reeks knappe ver halen, die mogelijk heel uniek zullen blijven, want een schrij ver hoeft hier nauwelijks meer aan toe te voegen. Zeker als hij al tegen de zestig is, zo als Frans Pointl. Serieuze kandidaten De gevoeligheid van Christine D'haen, de literaire kracht van Ferron en Niemöller of de su perieure schrijfwijze en orga nisatie van Komrij beletten niet dat ik van deze zes twee auteurs als de echt serieuze kandidaten voor de AKO-prijs 1990 beschouw. Atte Jongstra is door zijn bijzondere en hoogst inventieve benadering van de literatuur in al zijn kie ren en reten tot een heel bij zonder werkstuk gekomen in „De psychologie vap de zwa vel", een heel spannende en avontuurlijke tocht door een oerwoud. Want - dat is het leukste van het boek van Jongstra - er blijkt nog een volstrekt blanco en onontgon nen niemandsland te liggen in de literaire wereld. Wat een verademing als iemand dan alle behangetjes van de muur trekt en eens gewoon ergens weer vooraan begint. Met alle twijfels of dat zin heeft en of het ergens toe leidt. Maar dat blijft een intellec tueel spel. En als je vaststelt dat Frans Pointl natuurlijk als literator minder vernieuwend is, zeker niet bezig is met het verleggen van literaire nor men, dan is hij toch wel bezig, om het badinerend te zeggen, met het verwijderen van ver geelde behanglagen, op zoek naar de beleefde werkelijk heid. Want in al zijn authenti citeit is „De kip die over de soep vloog" een bundel verha len, die laat zien wat een schrijver óók moet doen: een wereld vastleggen en doorlich ten die niet vergeten mag wor den. Als eenhoofdige jury staan hier voor mij duidelijk twee li teraire waarden scherp tegen over elkaar, als ik uiteindelijk de AKO-prijs inderdaad toe zou moeten kennen. Het intel lectuele genoegen dat litera tuur kan bieden, zoals in het boek van Jongstra geboden wordt, of de verrijking van de emoties en het meebeleven van wat mensen meemaken, zoals Frans Point in „De kip die over de soep vloog" aan de lezer overhandigt. En dan kies ik uiteindelijk voor die mede menselijkheid als wezensvoor- waarde voor de literaire waar dering. Debutant Frans Pointl mag mede namens ondergete kende aangewezen worden als winnaar van de AKO-litera- tuurprijs 1990. Met in ieder ge val mijn hartelijke gelukwen sen. JAN VERSTAPPEN De wrede wereld van ;nei Pat Conroy iter Pat Conroy: „Heren der Discipline lette: vertaald door Anneliea Hazenberyag 8 Uitgeverij Het Spectrum. Pri 39,90. «ge tusse rbeid; Pat Conroy is een van de ro dat manschrijvers uit de stromin seker in de Amerikaanse contemp< bedrij raine literatuur waartoe oo ;emm bijvoorbeeld John Irving b( it de hoort. Beide schrijvers genie geve ten zowel in Amerika als daar een p buiten een grote popularitei prake Irving heeft eind jaren zeveridonde tig naam gemaakt met bestselj per Iers als „The World Accordin kken to Garp" en „Hotel Nei Hampshire". Hij staat anri^^HI 1990 met zijn laatste boek Prayer for Owen MeanyT "F weer volledig in de belangstel DlJ ling. Ook Pat Conroy („Th Great Santini", „The Prince o Tides") mag zich tot een vai de bestverkopende Ameri kaanse schrijvers rekenen. Niet alleen zijn Conroy's ro mans qua omvang met die var Irving te vergelijken (zo'n 50j bladzijden minimaal), ook wa schrijfstijl en sfeertekening be treft zijn de schrijvers nau\ aan elkaar verwant. Irving en Conroy onderschei den zich door hun soms bijn poëtisch taalgebruik, hun alle t relativerende ironie en de bi zarre, macabere wendinge die hun verhalen vaak nemen R10* Zij geven uitgebreide en diep ber; gravende beschrijvingen vai wa£ mens en omgeving. Waar Ir ^ur vings verhalen zich gewoonte pn getrouw afspelen in New Hampshire kiest Conroy zijr geboortestaat Zuid-Carolim terr als achtergrond voor zijn per dag sonages - een keuze die gezien Dat het rigide slavenhoudersverle gen den van de zuidelijke Ameri kaanse staten zeer bepalend i voor de atmosfeer van zijn rol mans. din, Ook Conroy's roman „Lords o gin; Discipline", onlangs bij uitgol en verij Het Spectrum in verta ling ^verschenen als „Herei g- Lei gevraagd hem der Discipline", speelt zich in Zuid-Carolina en geeft eei duidelijk beeld van de starri racistische opstelling van vee zuiderlingen in de jaren zestig Hoofdpersoon William McLe an is leerling aan het traditie rijke Militaire Instituut vai ma£ Charleston, een maatschappi °ple in het klein waar afkomst ei a°d stand het gezicht bepalen ei woorden als Eer, Vaderland' liefde en Gehoorzaamhei hoog in het vaandel staan j schreven. Wanneer in 1966 de eerstl zwarte cadet tot de schoo wordt toegelaten wordt Will tfö. Er gaan namelijk geruchtei dat „De Tien", een beruchte ^pï geheime organisatie binnei FJR het Instituut, van plan is de „nikker" zo spoedig mogelijk weer het Instituut uit te wer ken. Will, van nature een bui tenstaander, distantieert zich jff als ouderejaars van de wrede en vernederende ontgroe fJJL ningspraktijken die de eerste \W& jaars ten deel vallen. Hi plaatst zijn vraagtekens bij de Wfa verheerlijking van militaire moed en de escalerende oorlog \*?0 in Vietnam. Zo jaagt hij niet alleen zijn kamergenoten maar het hele Instituut tegen zich het harnas. Hoewel Will g kweld wordt door twijfel, ooi aan zichzelf, is hij vastbesloten JTT-p zijn eigen maatstaven aan leggen. Hij komt in het geweei L tegen „De Tien", hetgeen uit- loopt op een tragische confront tatie. „Heren der Discipline" is teg< lijk aangrijpend en bloedstol lend, getuigt van een groot in levingsvermogen. MARJOLIJN DE COC! Uw vakantie begint bij Bergman Caravans Kom nu In onze overdekte showroom van 2000 m2 de nieuwste modellen tourcaravans bezichtigen. Topmerken als Chateau, Home-Car en Adria. Tevens vele schitterende occasions met 1 jaar volledige Bovag-garantle. Ook voor het huren van een tourca ravan bent u bij ons aan het juiste adres (erkend ANWB verhuur der). Vrijdag koopavond. Bergman Caravans, Leidsevaart 189, Noordwljkerhout 02523-72649. 5 mei van 10.00-17.00 u Show...show...show Grote show bij Theo Stet B.V. van caravans, vouwwagens en voor tenten, 400 caravans/vouwwagens op voorraad in bijna alle mer ken. maten en modellen. Kom eens gezellig kijken in ons filiaal Alphen a/d Rijn of in Europa's mooiste caravan/campingsho wroom In Heerhugowaard. In onze vakantie-supermarkten div. aanbiedingen o.a.: gasfles gevuld 5 kg 49,90. Gasvulllng los 12,90. Plastic ondergrondzeil 4.5 m 2,95. 8-dellge pannenset r.v.s. 39,90. Verstelbare campingtafel 39,90. 4 campingstoe- len 69,-. Polydaun slaapzakken 49,90. Alco reservewielbeugel ƒ99,-. Bierglas kunststof ƒ1,-. Blok-batterij ƒ4,-. Chemisch spoeltollet 99.-. 2% liter tolletvloelstof 9,95. Opzetsplegel p.st. 19,90.3-plts gasstel 79,50. Antenne met versterker 89.-. Op vouwbare jerrycan 9,90. Dikke slaapzak 28,75. Canvas lucht bed 29,90 enz. Wij verkopen nieuw de topmerken Hobby en Dethleff, Walker en Andreamet tegen interessante prijzen. Onze adressen: Alphen a/d Rijn, Steekterweg 78. Tel. 01720-93844/45. Heerhugowaard, Pascalstraat 16, industrieterrein Zandhorst. Tel. 02207-18088. Vrijdags koopavond. Kom eens vrijblijvend kijken, de koffie staat klaar. T.k.a. Caravan CARAVELAIR' '87. type Brasilia 375 TD. 4 pers., toiletruimte, voortent en extra's, a.nw. Pr. 8500,-. 070- 3837539. Te koop: alum. STACARAVAN en kleine caravan op camping In Rhenen, 7500,- Incl. stageld 1990. Tel. 070-345.64.68 of 070-345.39.86. YAMAHA b.b.motor bestellen? De hoofddealer bellen! Kraalje- veld Watersport, Apeldoor.nse- laan 58. Tel. 070-3458486. Caravan de Reu 370 EK '84, met toiletruimte geh. compl. met gar. gewicht 590 kg.. 8500,-, tel. 01740-27546. Presentatieshow van de nieuwste modellen van de merken Bürstner en TEC Kom eens langs in onze enorme showroom Teylingerlaan 74, Sassenheim. Tel. 02522-12597. Vouwwagenshow keuze uit ca. 30 stuks o.a. Al- penkreuzer 8x, Combicamp 2x, Roadmaster 2x, Andre' Jamet 2x, Walker-Doublette 2x, Triga- no, Markanto, Tago Camper en vele andere. C. C. Bos, Wou- tersweg 8, 's-Gravenzande, 01748-12683, koopavond woe. en vrijdag. Caravanbedrijf Maassluis. Gro te sortering gebruikte TOER- CARAVANS, ook houtbouw, naar eigen Idee. Showroom: P. J. Troelstraweg 1, Ind.terrein Maassluis t.o. Opel-dealer. Tel. 01899-26788. CARAVANSHOW biedt aan een grote collectie toer- en stacara vans van 1977 t/m 1989 tegen zeer scherpe prijzen. Let opl Een topkwaliteit houten staca ravan al v.a. ƒ26.500.-. Het goedkoopste adres met de bes te service. Erasmusweg 872, Den Haag. Tel. 070-3672304. Van Zeist B.V. biedt aan: b.b.-motoren, van 2 t/m 120 pk, nw. overj. en ge bruikt. hoge inruilprijs voor uw oude motor. Rubberboten 30 stuks bij ons geshowd v.a. 1295,-. Speedboten ook ge bruikt, ruime keuze, trailers van 200 t/m 1400 kg. Kano's, vis- en roeiboten, aggregaten, water ski's enz. enz. Voorweg 161, Zoetermeer, tel. 079-517018. Biirstnen Caravans Kruisinga Gouda Te koop grote nieuwe dubbele stacaravan Op de Camping „Kleine Betu we", te Haastrecht. Geh. compl. Vr.pr. 17.500,-. Tel. 010- 4506955 na 18.00 uur. met div. nwe en gebr. stacara vans. Met modern, licht of klas siek interieur. Zowel met- als zonder staanplaats. Al v.a. 8000,-. Fin. en inruil mogelijk. Kom, kijk en overtuig uzelf bij Caravan Center de Randstad, Bredeweg 66, Moerkapelle, 01793-1363. Ook zondags geopend. Kip 330 l.z.g.st., Incl. kachel, koelkast, voortent 5700,-. Tel. 070- 3272114. vaarklaar 14.500,-. Tel. 070-3238679. Show Alles onder een dak b.v. grote sortering gebruikte tourcara vans, gratis keurings afleve- ringskosten, ook nwe. en ge bruikte voortenten, gebruikte vouw- stacaravans, óók nwe. stacaravans in hout, kunst, stof en aluminium, indeling naar wens. Financieren tot 100% kan. Inruilen auto, boot enz. mogelijk. Bezichtigen dagelijks van 9-18 uur, zondag van 13-16 uur. Bredeweg 26, Moerkapelle aan de A12 Den Haag-Utrecht. 01793-2530. De koffie staat Grote sortering sport speedbo ten, trailers, kano's, Yamaha b.b. motoren. Mustang speedboot 4.26 m. 55 pk Yamaha elektr. kantel- traiier, geheel vaarklaar, 18.975,-. Verkade's pol. bo ten, Delftsestraatweg 26d, Pijn- acker. Tel. 01736-4492. De grootste sortering In butaan- en propaangasapp., comforen - fornuizen - verlichting - koelkas ten - boxen - rvs-aanrechten - transistor TL Verlichting - water pompen - KTV 12/220 v Campingshop Holverda Weekendkr. Coronet 21 ft., 120 pk, inb. Volvo Penta Hekdrive, nwe. kap, onderw.tol- let, zwemplat., 17.000,-, evt. ruilen Camper. Tel. 079- 315563, na 18.00 uur. T.k. Tabbert Comtessa 530 N, dubbelasser, jan. '80, goed onderhouden, zeer compl. caravan. Vak.klaar. Rlngverw., w.w. boller, combirollo's voor dakluik, mooie luifel nw. ban den. Vr.pr. 9500,-. Tel. 01820- 12615. met aanbouw speedboot, staanplaats in Nieuwkoop. Camping de Roerdomp. Tel. 070-3910038. No. 96, in goede staat met Gen- na, Spinnaker, b.b.-motor, vr.pr. 5500,-. Tel. 071-897840. T.k. originele op werf gebouwde stalen motorkruiser lengte 8 mtr, type Waayerste- ven, motor 40 pk, Peugeot scheepsdiesel, 450 draaiuren, met nwe. boegschroef, achter kajuit klapbaar, doorvaarhoog- te 1.55 m, zomer- en winterkap, 4 sl.plaatsen, kookgelegenheid en tollet, vr.pr. ƒ47.500,-. Tel. 01745-12130. Wintertent „Korall" zeilklaar met trailer en lier, vr.pr. 1800,-, tel. 079- 412349. T.k. Paradlso i.z.g.st., met veel acc., vakantieklaar, vr.pr. 1500,-. Tel. na 18.00 uur 070- 3907181. T.k.: 4- 6-pers. TENT merk Esvo, 2 slaapc., vaste luifel, gas komfoor gasfles, kastje, pr. 750,-. 01820-17242. Stalen MOTORKRUISER met waaiersteven, 8.60x2.90x0.70, 4 slaapplaatsen keuken on derwatertoilet achterkajuit, 30 p.k. diesel, prijs 32.500.-. Gezocht recreatievaartuig met dieselmotor, plm. 60 pk, prijs plm. ƒ30.000.-. Tel. 070- 3202496. VOUWWAGEN Scout Pivo de Luxe 1985, compl. incl. keuken, zeer weinig gebruikt, 4.500.-. Tel. 070-3638139. Enorme show!! Caravans, vouwwagens, voor tenten en acc. Prijsvoordeel tot 3000,- op nog enkele nwe 1989 modellen o.a. Award, Beij- erland, Burstner, Hobby en Knaus. Keuze uit ca. 80 perfecte occasions v.a. 2500,- (tevens verhuur). Inger. circa 25 vouw wagens v.a. 1450,- 20 voor tenten opgezet v.a. 399,-, raam-, dak- en schulfluifel v.a. 2900,-. Grondzeilen v.a. 39,- stoelen, tafels v.a. 29,-, an tennes v.a. 59,50, trafo's v.a. 49,50. Tevens 1001 acc. Tot ziens bij C. C. Bos, Woutersweg 8, 's-Gravenzande, 01748- 12683. Koopavond woensdag en vrijdag. Kano's div. modellen v.a. 295,- excl. BTW Ook voor tuinvijvers en boten, Bijl Polyester. Bovendijk 30. Kwintsheul: 01742-2007. Geopend ma. t/m vrij. 8.00- 17.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Yamaha b.b.motor T.k. Crown kruiser met a.k. 9- 3.18 mtr. Werf Verbout 1989,62 PK diesel, buiten besturing, al. ramen, boegschroef en veel luxe, vaarklaar volgboot. Tel. 01740-31597. Op ons uniek gecreëerd zijn nog enkele seizoenplaatsen beschikbaar v.v. water en elec- tra-aansl. Ook jaarplaatsen voor stacaravans behoort tot de mogelijkheid. Het complex is o.a. v.v. 2 verw. zwembaden met wildwaterbaan, Jetstream etc. Kom vrijblijvend kijken en overtuig uzelf van het op een milieuvriendelijke afstand gele gen Caravanpark De Randstad, Bredeweg 66, 2752 AB Moerka pelle, tel. 01793-1363. vouwwagens. Caravanstalling Rob Klein, Roe lof arendsveen. Tel. 01713- 13571. Speciale marine accu's steeds in voorraad. De accuspecialist, Nieuwe Rijn 106, Leiden. Tel. 071-120500. Te koop weekendark 11 mtr., met mooie ligplaats a.d. Kager Plassen, 85.000.-. Tel. 01738-8154. Roadmaster Sport bj. '80 VOUWWAGEN. 4 6 pers., veel extra's, 1500.-. Tel. 070- 3605334. T.k. pol. vissersbootje 2.80 m. lang, met 4 p.k. Tomos- motor, incl. peddels en dols, kleur romp gebr. wit, dek rood, vr.pr. 850.-. Tel. 070-3866655. Weekendkruiser 6x2.50 m„ mahonie betimmerd, met keuken en chemisch toilet. Tel. 015-560332. Leer deze zomer duikenl Compl. dulkopl. met de mo dernste app. Over de gehele wereld erkend. duikbrevet Overdag in 5 dagen (ma. t/m vr.). Slaaggarantie. Incl. huur compl. dulkultrustlng, 695,-. Voor geheel Nederland. Adven ture Diving. Inl. 079-425450 (ook 's avonds en zondag). Camping de Uilenberg heeft nog enkele stacaravans te huur in het hoogseizoen. Ook nog staanplaatsen vrij. Tevens sta te koop. Maak gebruik jubileumaanbieding CARAVANSTALLING ook v campers, campingsport 't Op- pertje. Tel. 070-3675574. buiten. Tel. 01820-15672. caravans Goed nieuws voor (asp.) kampeerders en watersporters. Op de vrijdagen 11/5, 18/5, 25/5, 1/6 en 8/6 wordt extra aandacht besteed aan de rubriek CARAVANS/WATERSPORT Geadverteerd kan worden tegen het voordelige „Kleintje, klein gezet-tarief", waarbij in de tekst één woord EXTRA VET (12 punts) mag worden vermeld. Bij 3x plaatsen hoeft maar voor 2x te worden betaald. (Tussentijds annuleren is dan niet mogelijk). De advertenties worden geplaatst onder een speciale kop. De tekst dient uiterlijk de woensdag vóór plaatsing vóór 13.00 uur in ons bezit te zijn. Met uw advertentie bereikt u 405.400 kostwinners en partners*) TELEFOON 070-395.03.04 Bereik per gemiddeld nummer Sijthoff Pers combinatie (Haagsche Courant/Het Binnenhof, Goudsche Courant en de Leidse Courant). Bron: Summo Scanner. ^SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8