arry Brokking niet gebukt fmder erfenis Arie Selinger Hockeydames sparen Spanje en zichzelf sportuitslagen Uwe Raab zorgt voor primeur Triathlon LSYP Eindelijk doelpunt voor Argentinië KNVB houdt vast aan sluitende begroting )RT QeidóaOowumt VRIJDAG 4 MEI 1990 PAGINA 7 pi Sijbrands terug in ierlands team HAAG Na een afwezigheid van jt jaar keert Ton Sijbrands terug in het "jlerlands damteam, dat in juni tegen de rietunie uitkomt. De oud-wereldkam- en, die in februari vergeefs trachtte ti- "jouder Tsjitsjov te onttronen, is één van acht internationale grootmeesters op i bondscoach Harm Wiersma voor de 3a.3c»rland een beroep doet. Het Nederlands i telt dit keer geen debutanten. Het is uitgesloten, dat bondscoach Wiersma aantal wedstrijden meespeelt. In il is Hendrik van der Zee reserve. 64.53'team bestaat uit: Rob Clerc, Ton Sij- Gerard Jansen, Hans Jansen, Jo- Krajenbrink, Arjan van Leeuwen, ;e Scholma, Jos Stokkel, Jannes van Wal en Hendrik van der Zee. Timman speelt in Tilburg TILBURG Jan Timman zal deelnemen aan het veertiende Interpolis schaaktoernooi, dat van 6 tot en met 25 september in Tilburg wordt gehouden. De organisatie heeft vijf grootmeesters gecontrac teerd. Naast Timman zijn dat de Brit Short, de Zweed Andersson, de Joegoslaaf Nikolic en de Amerikaan Seirawan. Naar de schaak bond van de Sovjetunie zijn uitnodigingen verzonden voor dejonge talenten Ivantsjoek en Gelfand. NOS IN DE CLINCH MET VERONIQUE AMSTERDAM DE NOS heeft met verbazing gereageerd op de mededeling van RTL-Veroni- que, dat deze zender de uitzendrechten heeft ge kocht van kwalificatiewedstrijden voor het Eu ropees kampioenschap voetbal in Zweden in 1992. Het gaat om alle uitwedstrijden van Oranje tegen Portugal, Malta en Finland. Nederland is samen met Griekenland en deze landen inge deeld in groep zes. Zij strijden om een plaats in de eindronde van het EK. De eerste kwalificatie wedstrijd die Veronique zal uitzenden is op 17 oktober tegen Portugal. De NOS meent namelijk over dezelfde uitzendrechten voor dezelfde wed strijden te beschikken. De NOS overweegt juri dische stappen omdat ze niet uitsluit dat de uit zendrechten via één of meer tussenpersonen „dubbel" zijn verkocht. De omroepstichting heeft verder besloten een „diepgaand onderzoek" in te stellen naar de gang van zaken. Vooruitgang bij schaakcomputers DEN HAAG Ondanks verlies van de schaakcom puters in de eerste ronde van het Aegon mens-te- gen-machine-toernooi is er toch sprake van een ver betering van het spelniveau van de computers. De grootmeesters David Bronstein en Jeroen Piket wonnen weliswaar van respectievelijk de Mephisto Rebel en de Fidelity Elite AG7 maar moesten hier voor wel hun uiterste best doen. De Mephisto Porto- rose boekte voor de computers al na anderhalf uur een overwinning op Bert Fitié die in zijn jonge jaren nog Haags jeugdkampioen was. De Amerikaanse su percomputer Hitech rondde een strategisch goede partij af met winst op de huidige Haagse jeugdkam pioen Ron Wagenaar en de Fidelity Mach 4 speelde een verdienstelijke remise tegen Max Pam. De win naars van vorig jaar Ad van den Berg en Fred van der Vliet wonnen wederom zonder problemen. Ook Michiel Winds en Edgar Blokhuis kwamen tot winst in hun eerste partij in get toernooi. De volgende ronde wordt komende maandag gespeeld in het Ae gon gebouw aan het Churchillplein. LEIDEN De Leidse Politie Sport Vereni ging (LPSV) houdt op 30 juni in Zuid West een kwarttriathlon. Slechts 250 triathleten kunnen hieraan deelne men, waarbij reeds 150 startbewijzen zijn ver geven. Belangstellen den, die zich nog van deelname willen verze keren kunnen zich aan melden bij de receptio nistes van het bureau Langegracht in Leiden, tel: 258888. Osinga zet schermwereld op zijn kop KESZTHELY Pernette Osinga heeft gisteren in de Hongaarse stad Keszthely de internationale schermwe reld op z'n kop gezet. De 23-jarige rechtenstudente uit Utrecht pakte tot ieders verbazing de hoofdprijs van 35.000 gulden bij het afsluitende degentoernooi. De acht beste schermsters van het afgelopen seizoen waren tra ditiegetrouw voor het evenement uitgenodigd. Osinga, afkomstig uit de Kardolus-school in Zoetermeer, ver sloeg in de eerste ronde Irene Moresse uit Frankrijk met 5-4 en 5-2. In de halve finale leek de stijlvolle Neder landse kansloos tegen Eva Ittner uit de Bondsrepubliek. De winnares van de wereldbeker begon sterk (5-3), maar verkeek zich daarna op de grote technische vaar digheid van Osinga. Tot groot enthousiasme van het Hongaarse publiek verwees de outsider via 5-4 en 5-3 Ittner naar de strijd om de derde plaats, die ze verloor van de Hongaarse Szöcz. In de finale liet Osinga zich door de reputatie van de Zwitserse Anja Straub niet van de wijs brengen. Met 5-0 en 5-4 werd de regerende we reldkampioene gedeklasseerd. „Ik ga een leuke auto voor dat geld kopen", glunderde Osinga na afloop. JN HAAG Harry 3<t2opkking is, naast de ""jjjrmalige baas van het jderlands voetbalelftal -tijs Libregts, misschien de meest rustige en Icheiden bondscoach heel Nederland. Ijkking kwam bij de Neder- volleybalploeg om de jlerookte Arie Selinger op te iben, zoals Libregts de on- i3.9ohkbare taak had de tent van 72.70>neraal" Michels te moeten n. Brokking: „Er is groot verschil tussen jiregts en mij. In mijn geval iÏ7.Ö0paalde de groep de opvolging. 178.00. spelers kozen mij en.ston- allemaal volledig achter 53'jnjn aanstelling, terwijl bij de 53 2oetbalbond een paar bobo's de ONGjlissing namen. De voetbal- 70<®p kregen te horen: jullie krij gt Libregts en daar doe je het I340.oolar mee- Het resultaat is be- 46.8ond". 74.00 140.00 volleybalploeg heeft de af- 47'n!!PPen maanden bewezen ook ^3 ojjnder de alom bewonderde Se- 363'oo[ger goede prestaties te kun- 45.90in leveren. Na de kwalificatie I56.50}or het wereldkampioenschap A-landen, vorige maand Japan, kwam het hoogtepunt )9.4>or de ploeg afgelopen week- de in de Sovjetunie. Maar :st twee keer werden de Rus- w i op eigen bodem verslagen, m historische prestatie, die orgen een vervolg kan krij- öp als Nederland in Houtrust 7950 )rt in Den Haag weer tegen Sovjetunie speelt in het ka- van de World-leaugue. De volleybalduizendpoot van weleer werd drie jaar eerder dan gepland voor de leeuwen geworpen. Ups en downs ka rakteriseerden de prestaties van Oranje onder zijn hoede. Een vergelijking tussen de na tionale voetbal- en volleybal ploeg is reeds gemaakt. Behou dens het wereldwijde verschil in discipline en saamhorigheid heeft Brokking zich vooral lo pen opwinden over de diversi teit in benadering van de EK- prestaties van beide teams. „De moeilijkste periode als bonds coach heb ik doorgemaakt in de maanden na de EK in Zweden. De voorbereiding verliep rede lijk ontspannen, maar er volgde gewoon een wisselvallig toer nooi op. Toch presteerden we het om na eerdere teleurstellin gen nog een derde plaats te be machtigen in een prima afslui ting tegen de Russen. Jammer voor mij en het team was dat we ondanks die bronzen me daille nog kritiek moesten in casseren over de wedstrijden, die we ervoor speelden. Ieder een bleef maar terugkomen op die veegpartij tegen Italië in de halve finale, terwijl we tegen de Russen later een geweldige wedstrijd speelden. Toen de voetballers in '88 verdikke goud wonnen keek iedereen toch ook alleen maar naar die laatste potten. Ze waren al lang vergeten hoe Michels gezwijnd had na het verlies tegen de Russen, het bijna opstappen van Harry Brokking: „Natuurlijk word ik als Nederlandse coach harder beoordeeld dan een buitenlander", foto: dijkstra Onderwaardering ,,Dat was voor mij", vervolgt Brokking, „echt de meeste ru moerige periode. Ik beschouw de de kritiek als onderwaarde ring voor het team. En natuur lijk werd ik als Nederlandse coach harder beoordeeld dan elke buitenlander. Dat wist ik vooraf al. Arie Selinger had er vast wel een prima draai aan gegeven en iedereen zo omge- kletst dat ze het allemaal een schitterende prestatie hadden, gevonden. Ik liep heel lang met die last rond. Die raakte ik pas kwijt toen wij tot sportploeg van het jaar werden gekozen. Daar kwam de erkenning die we nodig hadden". Het post-EK-syndroom heeft Brokking nog eens extra ge hard. Het feit dat hij bijna een half jaar lang nog eens solo aan de bak moest, zonder assistent, zonder second-opinion; dat maakte de vuurdoop alleen maar extra zwaar. „Ik moest toch die last wegduwen van het vertrek van Selinger. Het ver gelijken met Selinger is overi gens pas ophouden toen we iets presteerdenr wat boven het normale uitsteeg. De plaatsing voor de wk voor A-landen bij voorbeeld en de twee overwin ningen op de Russen van afge lopen weekeinde. Voor mijzelf is het een keiharde leerschool. Ik had me voorgenomen om me tot aan Barcelona '92 naast Se linger te ontwikkelen en het daarna over te nemen. Dat mo ment kwam plotseling drie jaar eerder. Dan ga je je onbewust een beetje beschermen. Dan verander je heel langzaam. Ik kan zelf moeilijk aangeven hoe ik als mens in de afgelopen pe riode ben'veranderd, dat kun je beter aan m'n vriendin vragen. Ik weet alleen zeker, dat ik als trainer ontzettend veel heb ge leerd, juist omdat ik er alleen voorstond. En dan lijkt het me logisch dat er paralellen liggen met je verandering als mens". Volle laag Vooral tijdens de Europese ti telstrijd kreeg Brokking de vol le laag van de Nederlandse me dia. Hij moest zich haast nog meer bewijzen, dan zijn team. Toch zegt hij van die kritiek op zijn persoon niet echt wakker te hebben gelegen. Alleen die schijnbare onderwaardering voor het brons, dat zat hem lang dwars. „Direct na het vertrek van Se linger was het team er heel erg slecht aan toe", legt hij de situa tie nog eens uit. „Onder Arie hadden we altijd winnend vol leybal gespeeld. Dat was ineens verdwenen. De EK-kwalificatie was slecht en ook de toernooien in Joegoslavië. Ik had ineens een angstig team voor me staan, dat alle gevoel voor winnen had verloren. Ik ben rustig gaan bouwen, zodat ze weer in zichzelf gingen geloven. We speelden een lekkere serie duels tegen Frankrijk en Grie kenland en kregen de kans om te winnen. Achteraf zijn we ge straft voor de oefenreeksen te gen die te slappe tegenstanders, maar we hadden het wel nodig. En toch word je dan derde op een EK-toernooi, waar de hele wereldtop met uitzondering van Cuba aanwezig is". „Heerlijk", verzucht Brokking als hem gevraagd word naar de ervaringen met assistent Wuqi- ang Pang naast zich. Zoals be kend mag worden veronder steld stapte de Chinese bonds coach van de nationale vrou- wenploeg over naar de equipe van Brokking. „Eindelijk kan ik tijdens de trainingen ook eens een stapje terug doen. Vanaf de zijkant heb ik over zicht, kan ik afstand nemen en me een totaalbeeld vormen. Zo hoort het. Alleen werken met zo'n groep had echt totaal niets met topsport te maken". id Wolff (achter) in duel met de Spaanse Ramirez, foto: anp SYDNEY Het Neder lands dameshookeyteam heeft vanmorgen bij het verdedigen van de we reldtitel in Sydney ook de tweede groepswedstrijd met 3-0 gewonnen. Dat gebeurde opnieuw pro bleemloos, al werd doelvrouw Jacqueline Toxopeus na 120 minuten tot haar eerste red ding van het toernooi gedwon gen. Oranje spaarde, zeker in de tweede helft, Spanje en vooral ook zichzelf. De bescheiden Zuideuropese ploeg maakte vandaag niet de zelfde fout als in het openings duel tegen Zuid-Korea (0-7). Toen liepen de Spaansen in een open mes door frank en vrij aan te vallen en geen acht te slaan op de verdediging. Te gen Nederland was het precies omgekeerd en ging voor rust bijna alle organisatorische aan dacht uit naar de defensie. Toch was het het Nederlands elftal ook zonder Wietske de Ruiter, die met maag- en darmklachten in bed was ge bleven en goed werd vervan gen door Carole Thate, dank zij de veel grotere technische vaardigheid niet moeilijk ope ningen te forceren. Het wach ten was op genoeg treffers. Die velddoelpunten - Lisanne Leujeune en Helen van der Ben hadden geen succes bij de vijf strafcorners - kwamen er, maar in onvoldoende mate. In de eerste helft scoorden aan voerster Carina Benninga en Thate haast identiek op aange ven van respectievelijk Mieke- tine Wouters en Ingrid Wolff. In de tweede helft oogde Oranje lui. Gunstige uitzonde ringen waren Van der Ben, die ook als middenveldster in de plaats van Ingrid Appels alle beschikbare energie bleef investeren, en Lejeune. De laatste, vrije verdedigster, viel op door haar pionierslust in de voorhoede. Ze bekroonde het in de slotfase met een fraaie treffer, nadat Wouters een strafbal via de paal naast had gemikt. Morgen wacht voor de ploeg van bondscoach Roelant Olt- mans duel met de robuuste Nieuwzeelandse hockeysters, die na de even gelukkige als verrassende zege op Zuid-Ko- rea het gevoel hebben de hele wereld aan te kunnen. „Maar voorlopig staan wij wel boven aan in de poule", aldus Olt- 3-0. Scheidsrechters: Buckley en Da- Spanje: Gonzalez; Cor Jean-Paul van Poppel wint in de Vierdaagse van Duinkerken. foto: af LEON Uwe Raab, de rassprinter uit de ploeg van Jan Gisbers, heeft zich in zijn discipline ein delijk weer eens de sterk ste getoond. Na twee mis lukte pogingen in de der de en vierde etappe, waar in de Oostduitser twee keer derde werd, was hij nu wel succesvol. Op de streep bleef hij de Sovje trus Abdoejaparov en de Brit Malcolm Elliott net voor. Het algemeen klassement on derging geen verandering. De Spanjaarden Miguel Indurain en Pedro Delgado, de voor naamste kandidaten voor de eindzege, hebben een achter stand van bijna vier minuten op leider Gorospe. Door de hoge snelheid, die de renners ook gisteren aan de dag legden, was het vrijwel onmogelijk om uit de greep van het peloton te ontsnappen. Toch werd tot twee maal toe een serieuze poging onderno men. De eerste keer, na 11 ki lometer, ontsnapten elf ren ners, die uitliepen naar een maximale voorsprong van 2 minuten en 26 seconden. De tweede keer, op tweederde van de koers, woog de aanwe zigheid van titelkandidaat In durain te zwaar om het pelo ton definitief achter zich te la- valpartij, waardoor de Sovje trus Ivanov met een ambulan ce moest worden afgevoerd. De Rus liep verwondingen op aan zijn hoofd en aan zijn knieën. De Fransman Jala- bert, de Spanjaard Gaston, de Deen Carlsen en de Belg Hein- dericks waren de andere ren ners die naar aanleiding van de valpartij moesten opgeven. In de massaspurt gaf Uwe Raab de concurrentie dit keer geen kans, waardoor voor het eerst in de geschiedenis van de Ronde van Spanje een Oost- duitse winnaar in de boeken kon worden bijgeschreven. De renner uit de ploeg van Jan Gisbers was dit seizoen al drie keer eerder succesvol. Eerste zege Jean-Paul van Poppel uit de ploeg van Peter Post heeft zijn eerste zege in dit jaar binnen. De sprintspecialist, die zich in het voorseizoen rustig in het peloton ophield, drukte giste ren in de vierde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken na 213 kilometer als eerste zijn wiel over de streep. Voor Eric Vanderaerden en Johan Mu-- seeuw, evenals Van Poppel er kende sprinters, was de krachtsexplosie van de Neder lander te veel. Met het volledi ge deelnemersveld in hun rug eindigden de Belgen op de tweede en derde plaats. De Ier Stephen Roche behield, met een voorsprong van zestien se conden op Lemarchand (Fra) de leiding in het algemeen klassement. WENEN Argentinië, de heersende wereldkampioen, heeft voor de eerste keer in negen duels weer eens ge scoord. In de vriendschappelij ke interland tegen Oostenrijk troffen de Argentijnen zelfs twee keer doel, maar toch moest het team van Diego Ma- radona lijdzaam toezien dat de eindstand ook dit duel in evenwicht bleef: 1-1. Oosten rijk had in Wenen voor 45.000 toeschouwers een droomstart. Een afstandschot van Zsak in de derde minuut werd door verdediger Juan Simon van richting veranderd: 1-0. Mara- dona gaf daarna de aanzet tot de gelijkmaker. Na ruim een half uur belandde een voorzet van de aanvoerder van het Argentijnse nationale elftal voor de voeten van Burucha- ga, die dit buitenkansje niet onbenut liet. Aanvoerder Toni Polster van Oostenrijk (links) wisselt wat ongemakkelijk shirts met Maradona na de interland Oostenrijk-Argentinië. foto: ap Sport op tv Eurosport, 18.00-02.00 ZEIST Het sectiebe- stuur van de KNVB houdt vast aan het uitgangspunt van een sluitende begro ting voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Voorzitter Van Rooijen verklaarde giste ren dat dit geldt ongeacht het moment waarop het Nederlands elftal het eve nement verlaat. Tijdens een informeel en be sloten overleg met clubbe stuurders kreeg Van Rooijen daarvoor steun. Dat was nau welijks verrassend. Het vorige sectiebestuur, onder leiding van Van der Louw, werd on dermeer weggestuurd wegens een tekort op de EK-begro- ting. „Dit beleid legt ons een aantal beperkingen op in de richting van leveranciers en spelers, die meegaan naar Italië. We blijven echter op het stand punt staan dat we geen geld uitgeven dat we niet hebben. De algemene vergadering be taald voetbal wil dat ookal dus Van Rooijen. Wat dit concreet inhoudt voor de premies voor de spelers van het Nederlands elftal, wilde hij nog niet zeggen. Wel zei hij dat de premie voor het beha len van de wereldtitel „iets bo ven de ton" zal liggen. „Daar bij komt voor de spelers dan nog eens het geld uit de com merciële opbrengsten. Dat zal zeker 30.000 gulden zijn. Waarschijnlijk nog iets meer. Het lijkt me alleszins redelijk. Het bedrag is bovendien veel hoger dan dat van twee jaar geleden bij het EK". Dat toer nooi duurde overigens slechts twee weken. Voorstel De Oranje-raad is nog steeds niet akkoord gegaan met het voorstel van de KNVB. Van Rooijen kon nog niet zeggen wat de consequenties zouden zijn, indien de zaakwaarne mers van de internationals blijven weigeren het voorstel te accepteren. Tijdens de in formele bijeenkomst met de voetbalbestuurders meldde de KNVB verder haast te willen maken met het opzetten van een landelijke competitie voor B-junioren. Daarnaast zullen pogingen worden ondernomen het bekertoernooi interessan ter te maken. Open dag Ajax OEGSTGEEST De cricket club Ajax houdt op zaterdag 5 mei een open dag. Het evene ment vindt plaats op het sport complex van LMHC/OLTC, gevestigd op de hoek van de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest en wordt geopend door wet houder J. van der Reijden. Hoogtepunt van de dag vormt een wedstrijd tussen het Ne derlands dameselftal en de he renselectie van Ajax. Daar naast zijn er demonstraties met een bowlingrobot, kunnen be langstellenden zelf de cricket- sport beoefenen en staan er voorlichtingskraampjes op het sportcomplex. KV Mechelen werkt Nederlanders weg APELDOORN Voorzitter Cordier van KV Mechelen is met grote voortvarendheid be zig het aantal Nederlanders in zijn formatie terug te brengen. Na de mogelijke transfer van Erwin Koeman naar PSV zal ook Graeme Rutjes de wijk moeten nemen. De 30-jarige verdediger heeft met Ander- lecht overeenstemming be reikt over een contract van drie jaar. Spits John Bosman zal binnenkort een keuze ma ken uit de aanbiedingen van Bordeaux en Liverpool, terwijl ook Wim Hofkens niet meer gewenst is in het bolwerk van Cordier.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7