Conservatieven raken onderden zetels kwijt Bush: geen rol YS in conflict SU-Litouwen Besluit Bush om Lance-raket niet te moderniseren stelt weinig voor britse regering wil onderhandelen over gijzelaars Mandela en De Klerk tevreden over dialoog Sovjetstaat heeft altijd gesteund op leger ginauiteNLAND QeidóaQowumt VRIJDAG 4 MEI 1990 PAGINA 5 oorse topambtenaar as geen Sovjet-spion |LO De Noorse topambtenaar jne Treholt, die in 1985 tot twin- jaar gevangenis veroordeeld is 10 njgens spionage voor de KGB, Jnivei|»ft nooit dergelijke activiteit ge hoor heegd. Dit zegt KGB-generaal promoijnnadi Titov, die Treholt ettelij- moverj keren ontmoet heeft, in een ichriftiaggesprek met de Noorse krant jeiterbladet. Titov, die tot 1977 tweede man was op de Sovje- „ïbassade in Oslo, zegt dat er 1 iamV vertrouwelijke gegevens van ■enaar zijn gewisseld bij zijn con- j eten met Treholt. Documenten ua anders suggereren, zijn kenne- vervalst. (vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Ver enigde Staten zijn bezig met de ontwikkeling van kern wapens op zee en in de lucht die strategisch veel belang rijker zijn dan de wapens die Washington gisteren heeft afgedankt. Volgens militaire deskundigen betekent het niet doorgaan van de moder nisering van de Lance-raket en het niet in produktie ne men van een artilleriegra naat met kernkop in het licht van de andere catego rieën kernwapens dan ook niet veel. Het besluit van president Bush werd bovendien al lan ge tijd verwacht, hoewel de president vorig jaar nog een vurig pleidooi voor beide wapens hield. De Bondsre publiek en andere NAVO- bondgenoten waren tegen beide wapensystemen ge kant. Bush maakte geen melding van de andere kernwapens waaraan wordt gewerkt en die eveneens be stemd zijn voor stationering in Europa. Volgens particu liere wapenexperts is de mi litaire waarde van de andere wapens, waarvan enkele al in Europa zijn, aanzienlijk groter dan die van de ge schrapte categorieën. Vol gens Daniel Plesch, direc teur van de Brits-Ameri kaanse Security Information Council (SIC), is het net of de Verenigde Staten „twee kleine handwapens inleve ren voor een automatisch geweer". Het Amerikaanse kernwape narsenaal in Europa telt naar schatting 1400 bommen die worden vervoerd door de F-lll en andere in Euro pa gestationeerde toestellen; ongeveer 1200 artilleriegra naten, 200 dieptebommen te gen onderzeeboten en 700 verouderde Lance-raketten. Het belangrijkste nieuwe wapen voor stationering in Europa is een „air-to-surfa- ce" kernraket die kan wor den vervoerd door de F-16, een type gevechtsvliegtuig dat op Amerikaanse bases in Europa ruim aanwezig is. De raket kan bovendien wor den bevestigd op de nieuwe F-15 die al in produktie is genomen. De thans geschrapte Lance- raket, die diende ter vervan ging van het verouderde ar senaal van 700 Lance-raket ten, was niet in staat de Sov jetunie te bereiken. Bush heeft niet verklaard dat hij de bestaande Lance-raketten zal terugtrekken. De Sovjetunie heeft aange drongen op het beginnen van onderhandelingen over de eliminatie van alle nucle aire korte-afstandswapens in Europa, maar dit wordt door de Verenigde Staten catego risch geweigerd. De NAVO besloot vorig jaar dergelijke onderhandelingen op te schorten tot na een Oost- West verdrag over de reduc tie van conventionele wa pens in Europa. De Washington Post had gis teren gemeld dat de Vere nigde Staten nog veel verder zou gaan dan Bush later in zijn persconferentie voor stelde. Volgens deze krant zou de Amerikaanse rege ring aan de Sovjetunie gaan voorstellen om alle op het Europese vasteland gestatio neerde nucleaire wapensys temen terug te halen. Vol gens de NAVO bezit de Sov jetunie verspreid over de Warschaupact-landen nog altijd honderden korte-af- standsraketten met kernla dingen en duizenden stuks nucleaire artillerie. )TALE ELECTORALE AFGANG BLIJFT THATCHER BESPAARD PNDEN De Conser- tieve Partij van de Brit- I premier Thatcher heeft laar verloren bij de ge- lenteraadsverkiezingen Groot-Brittannië en Ibour heeft zijn beste re- Btaat behaald sinds ïatcher elf jaar geleden ntrad. uitslag van het referen- is een nederlaag voor de ring en een geweldige voor Labour", verklaar- campagneleider Bryan i. „We zijn opgetogen", abour beschouwde de verkie- pgen als een referendum varenfer de derde ambtstermijn JOUW#" de conservatieve premier j de door haar regering inge- q. AN(j»erde en inmiddels al be- jchte gemeentebelasting die •kend is geworden als de tkem Tm! verkiezingen, gens nog niet alle uitslagen binnen zijn, niet waren uitge lopen op de electorale ramp die de kiezersonderzoeken Thatcher in het vooruitzicht hadden gesteld. Voor het eerst sinds de socia listische regering van James Callaghan in 1979 de macht aan Thatcher moest overdra gen, boekte de Labour-partij beduidende overwinningen in het welvarende, door de To ries beheerste zuiden van En geland. Zo raakten de conser vatieven de macht kwijt in voorheen onbetwiste Tory-bol- werken als Portsmouth, Tor- bay en Gillingham. In het noorden van Engeland bleven de conservatieven zwak en in Schotland kregen zij opnieuw geen poot aan de grond. Met de uitslagen van 182 van de 201 gemeenten bekend had Labour in 89 gemeenten een meerderheid geboekt, een winst van tien. De conserva tieven raakten acht gemeenten kwijt en controleerden er 36. De Sociale en Liberale Demo cratische Partij kreeg een meerderheid in drie gemeen ten, maar raakte eenzelfde aantal kwijt. In de resterende gemeenten kreeg geen van de partijen een meerderheid. Dieptepunt Een overzicht van het Britse persbureau Press Association op basis van de resultaten van 179 gemeenten gaf de conser vatieven een verlies van 312 zetels en een winst van 106. Labour kreeg er 382 zetels bij en verloor er 70. De sociaal-li beralen en de kleine partijen, uitgezonderd de Schotse natio nalisten, boekten netto-verlie- Voor de verkiezingen had La bour ongeveer 2.500 van de 5.000 zetels, tegen de Tories 1.500. Andere partijen bezetten de resterende zetels. Een door de BBC uitgevoerde computeranalyse stelde de achteruitgang van de conser vatieven op gemiddeld 11 pro cent vergeleken met 1987, het jaar waarin Thatcher voor de derde maal werd gekozen. Elf procent zou voldoende zijn om Labour bij algemene verkie zingen een comfortabele meer derheid te bezorgen. De conservatieven hadden echter erger gevreesd. „Geen prachtig resultaat, maar zeker niet de ramp die ons was voor speld", zei milieu-minister Chris Patten, die verantwoor delijk is voor de „poll tax". „Het is de slachting die niet plaatsvond". Het jongste onderzoek naar de populariteit van Thatcher, vandaag gepubliceerd in de conservatieve Daily Tele graph, gaf aan dat slechts 23 procent van de kiezers nog iets in haar ziet. Het is niet alleen een dieptepunt in Thatchers carrière, maar het allerlaagste cijfer dat een Britse premier ooit in een opiniepeiling heeft gekregen. Landsbergis steunt Letse lationalisten g, gjtlGA De Litouwse presi- lent Vytautas Landsbergis ieeft gisteren de afgevaardig- .ndwi van het Letse parlement (geroepen „sterk te zijn en oed te hebben". Landsbergis haaoonde gisteren de eerste bij len inkomst van het Letse parie ent bij „om met mijn broe rs te zijn" tijdens het debat 'er de onafhankelijkheid, aaandaag stemt het parlement /aibn Letland over de onafhan- ,Daai ilijkheidsverklaring waar een ontwerp is ingediend - het Letse Volksfront. De ntbrejetse president Anatoly Gor- kkeninov, die gisteren als parle- A-on entsvoorzitter werd herko- i, gaf in een toespraak zijn un aan de onafhankelijk er lidsverklaring. „Ik geloof dat arguet herstel van een wettige, elijk everein'e natie moet worden inder iwerkstelligd", zo zei Gorbu- n ba ov. Hij waarschuwde zijn ge- op d jor niet op hulp van het ei esten te rekenen, d e Letse onafhankelijkheids- d Borstellen gaan minder ver je in die van Litouwen. De Let- rd af n willen weliswaar de onaf- n ankelijkheid uitroepen, maar tot l eze pas laten ingaan na een ïrgangsperiode van enkele en Bovendien wordt de gei lheid van Sovjetwetten er- ad, voor zover deze niet in rijd zijn met de Letse wetge- DNA er wak- ataleiei nber ai mg. Letse nationalisten demonstreren voor het parlementsgebouw in Riga waar het debat over de onafhankelijkheid plaats heeft. FOTO: AP Armenië schort dienstplicht voor Sovjet-leger op MOSKOU Het Armeense parlement heeft gisteren beslo ten dit voorjaar de oproep voor jonge dienstplichtigen in het Sovjet-leger op te schorten. De maatregel blijft van kracht totdat er voldoende garanties zijn voor de veiligheid van Ar- recruten, aldus de Ar- Opperste Sovjet. BMW weer terug in ruimtevaart FRANKFURT Het West- duitse bedrijf BMW duikt na lange jaren van afwezigheid weer de ruimtevaartindustrie in. BMW, de grondlegger van de raketindustrie, heeft hier toe een joint venture gesloten met Rolls-Royce PLC in Groot-Brittannië. Dat meldt de International Herald Tribune van vandaag. Met Rolls-Royce, 's werelds derde grote produ cent van vliegtuigmotoren, heeft BMW zich een goede partner verworven. De laatste jaren hield BMW zich uitslui tend met de produktie van luxe auto's bezig. In tegenstel ling tot zijn aartsrivaal Daim- ler-Benz die ook op het terrein van huishoudelijke apparatuur en ruimtevaarttechnologie een belangrijke plaats inneemt. BMW werd in 1916 opgericht als een van de eerste ruimte- vaartbed rijven. •ljONDEN De Britse i van buitenlandse zaken, •uglas Hurd, heeft gisteren lijerklaard dat zijn regering be is te onderhandelen met over de vrijlating van de- Britse gijzelaars die in inden zijn van Libanese iepen. „Ik sluit de mogelijk- d van directe onderhande ngen (met de ontvoerders - ld.) niet uit, maar dan moet 'el duidelijk zijn dat zij kans slagen hebben", aldus Hurd in Brussel, waar hij de vergadering van de NAVO- ministers van buitenlandse za ken bijwoonde. In de Britse pers gaan steeds meer stemmen op om de diplo matieke betrekkingen met Sy rië te herstellen. Voor herstel van de betrekkingen met Iran zou de Iraanse regering eerst het doodvonnis tegen de De vrijgelaten Amerikaanse gijzelaar Frank Reed had de Britse premier Thatcher ervan beschuldigd niets te doen om de vier Britse gijzelaars in Li banon vrij te krijgen. Reed uit te zijn kritiek toen hij na zijn vrijlating de familie van Kee- nan opbelde met de medede ling dat hij Brian Keenan had gezien. Reeds zuster vertelde dat de nog vastgehouden Kee nan, die van Ierse afkomst is, tegen Reed had gezegd dat hij voortaan als Iers staatsburger beschouwd wil worden. Kee nan denkt dat hij als Ier eerder kans maakt op vrijla ting. Premier Thatcher heeft tot nu toe consequent gewei gerd te onderhandelen met de ontvoerders van de vier Brit ten die in Libanon vastzitten. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Natuurlijk is kapitein Bloemsma erg nieuwsgierig naar lobs avonturen; hij heeft er in de krant wel het een en ander ver gelezen, maar hij hoort het verhaal toch nog eens graag uit Ie mond van Rob zelf. Bloemsma vertelt op zijn beurt, dat hij en bok naar Algiers heeft gebracht en dat hij nu in Gibraltar een ulk op komt pikken, die naar Amerika moet. In Algiers heeft hij ets aardigs op de kop getikt. De haven werd daar uitgebaggerd t toen kwam er en bronzen plaat van een 17de eeuws schip naar boven. Kijk, de naam is nog duidelijk te lezen: "'t See- paert". Rob bekijkt de plaat nauwkeurig en dan schiet hem opeens iets te binnen't Seepaert".... zo heette immers een der schepen van Robert Janszoon, die het drie eeuwen geleden Peer de Schuymer zo lastig maakte? „Je schijnt er belang in te stellen", zegt kapitein Bloemsma, „wil je de plaat hebben? Wacht, neem dan ook dit maar mee." En hij geeft Rob een fraai bewerkt zilveren gevest van een statiedegen. Tijdens het onderhoud met de Litouwse premier Prunskiene wimpelde president Bush alle hulp aan Litouwen af. FOTO: AP WASHINGTON Presi dent George Bush ziet geen rol voor de Verenig de Staten weggelegd in het conflict tussen de Sov jetunie en Litouwen over de onafhankelijkheid van dat land. Bush zei dit gisteren kort voordat hij een onderhoud had met de Litouwse premier Ka- zimiera Prunskiene die eerder deze week verklaard had Bush te dringen op opheffing van de economische blokkade tegen Litouwen. „Als er een rol voor de Vere nigde Staten zou zijn, zullen we die natuurlijk vervullen", zei Bush op een persconferen tie. „Maar die is er niet, en om verschillende redenen zie ik niet hoe die er zou moeten ko- Na het drie kwartier durende gesprek met Bush zei Pruns kiene niet te optimistisch te zijn. „Of ik tevreden moet zijn of niet over de uitkomst van dit gesprek hangt af van de verdere gebeurtenissen. We moeten afwachten hoe de pre sident in zijn beleid zal reage ren op de kwesties die ik heb aangekaart", aldus de Litouw se premier. Zij heeft niet met specifieke voorstellen bij Bush aangeklopt, maar alleen de si tuatie in haar land geschetst. Ook het verzoek om erken ning van de regering in Vilni us heeft zij niet formeel aan Bush voorgelegd. Prunskiene kreeg van Bush slechts de boodschap mee het Litouwse volk mee te delen dat de Vere nigde Staten „zich inzetten voor het zelfbeschikkingsrecht van de Litouwers". De ontmoeting in het Witte Huis was het eerste recht streekse contact tussen Ameri kaanse en Litouwse politieke leiders sinds het parlement in Vilnius op 11 maart de onaf hankelijkheid uitriep. Pruns kiene is ontvangen in haar hoedanigheid van „vrijelijk door het Litouwse volk geko zen vertegenwoordigster". Of schoon Washington de nieuwe Litouwse regering niet erkent, drongen conservatieve senato ren en Amerikanen van Li touwse afkomst aan op het on derhoud. KAAPSTAD „Wij zijn allen nogal verrast. Bin nen minuten bleek dat niemand horens op heeft. Allen beseften dat dit ge sprek jaren eerder had moeten plaatsvinden. De Klerk is een eerlijk man en hij blijkt oprecht". Dit zeiden ANC-functionaris- sen gisteren aan het einde van de tweede dag van de histori sche besprekingen tussen de regering in Pretoria en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) in Kaapstad. Beide par tijen geleid door president F.W. de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela verklaar den te willen voortgaan met de voorbereiding van echte onderhandelingen over af schaffing van apartheid. Volgens Thabo Mbeki, een vooraanstaand lid van de ANC-delegatie, is er gisteren belangrijke vooruitgang ge boekt. Hij gaf echter geen bij zonderheden. De zitting van gisteren was ge wijd aan „een diepgaande ana lyse" van de obstakels die de echte onderhandelingen in de weg staan. Alvorens aan for mele onderhandelingen over een nieuwe grondwet te willen deelnemen, wil het ANC dat de regering de bijna vier jaar oude noodtoestand opheft, alle politieke gevangenen laat gaan en oppositie-activisten toestaat uit ballingschap terug te ke ren. De regering verlangt op haar beurt dat het ANC de „gewapende strijd" opgeeft en meewerkt aan het beëindigen van een golf van geweldple gingen die in de afgelopen maanden honderden levens heeft geëist. De krant Argus schreef giste ren dat de twee partijen er waarschijnlijk niet in zullen slagen hun geschillen op te lossen en zullen afspreken hun overleg later voort te zetten. Volgens Argus wil het ANC de gewapende strijd niet afzwe ren, tenzij de regering belooft „staatsgeweld". maken BURGERS VERBAASD OVER VERMEENDE COUP TEGEN GORBATSJOV (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Voor de bevol king in Moskou kwam de be wering van een hoge NAVO- functionaris dat Gorbatsjov door het Sovjetleger zou zijn bedreigd als een donderslag bij heldere hemel. Wel is duide- mentsleden geen acceptabele premier meer is. Het rommelt dus wel degelijk aan de Sovjet- is, valt voor buitenstaanders moeilijk na te gaan. Volgens een hoge NAVO-functionaris waren op 25 februari dit jaar militairen in een Moskouse voorstad wapens uit gaan rei ken aan zo'n 6000 kadetten van een militaire academie en zou het hierbij gegaan zijn om een couppoging. Het was gis teravond niet mogelijk om dit bericht in Moskou bevestigd te krijgen. Ook de Amerikaanse presi dent Bush zei gisteren van niets te weten. Op een vraag van een journalist tijdens een persconferentie in Washington over de couppoging antwoord de de Amerikaanse president „Daarvan ben ik door de in lichtingendiensten niet op de hoogte gesteld". Toch lijken de geruchten niet geheel onaannemelijk te zijn. Er zijn een paar zaken in de Sovjetunie om goed in de ga ten te houden. Om te beginnen is de Sovjetstaat door Lenin tot stand gebracht met behulp van het leger. Het was geen revo lutie van arbeiders en boeren, zoals het sprookje in de Russi sche schoolboeken ons wil doen geloven. Ook na Lenin hebben leger, politie, binnen landse troepen en veiligheids dienst de leiders in het zadel gehouden. De minister van de fensie is in de Sovjetunie een militair. De chef van de gehei me dienst zit in de partijtop. Dat de militairen in de Sovjet unie geen verlichte jongens zijn, bleek onlangs nog uit een uitspraak van Gorbatsjovs voornaamste militaire advi seur, maarschalk Achromejev. Ten aanzien van het conflict tussen Moskou en Litouwen over de onafhankelijkheids verklaring van de rebelse re publieken zei hij dat, indien nodig, het leger in Litouwen zou ingrijpen. Als onderdeel van zijn hervor mingen, de perestrojka, wil Gorbatsjov geld weghalen bij defensie om het gat in de be groting te dichten en geld vrij te maken voor de zieltogende Sovjet-economie. Gezien de traditionele macht van de mi litairen in het land loopt Gor batsjov op eieren en er zijn aanwijzingen dat die economi sche hervormingen de militai ren veel te snel gaan. Diezelfde hervormingen gaan radicalen in de Opperste Sov jet, het dagelijks parlement van de Sovjetunie, veel te langzaam. Hier klinkt al gerui me tijd de eis dat premier Ryzjkov en zijn kabinet moeten opstappen. Ryzjkov en zijn economische rechterhand Abalkin waren eind vorig jaar met een zogenaamd econo misch stabiliseringsprogramma gekomen, dat zes jaar had mee gemoeten, maar dat na een paar maanden al schipbreuk leed. Dat mislukte programma betekende voor de radicale hervormers in het parlement niets anders dan een poging om de oude bevel-economie nieuw leven in te blazen. In middels hebben Ryzjkov en de zijnen een nieuw programma gelanceerd, dat volgens radica le parlementariërs van de In terregionale Groep, waar men sen als Boris Jeltsin en de nieuwe Moskouse burgemees ter Gavriil Popov deel van uit maken, een kopie is van hun eigen programma. Aan bu- reaucraten-oude-stijl als Ryzj kov weigeren de radicalen de hun ideeën toe te Op het Rode Plein bleek tij dens de 1 Mei-parade al, dat Gorbatsjov zich niet mag ver heugen in populariteit bij elke Sovjetburger. Premier Ryzj kov zit zeker op de wip. De bezorgdheid in het westen over de positie van de huidige Sovjetleiding is dan ook niet geheel en al ongegrond. Dolfijnen bewaken kern-onderzeeërs SEATTLE De Amerikaanse marine is met de dierenbe scherming overeengekomen onderzoek te doen naar het ge bruik van dolfijnen als bewa kers van kernonderzeeërs. De dierenbeschermers hebben al lerlei bezwaren tegen het plan, zoals mogelijke mishandeling van de dolfijnen tijdens hun training. Daarover loopt al maanden een rechtzaak. De overeenkomst zal het daad werkelijk gebruik van dolfij nen aanzienlijk vertragen. Het was de bedoeling dat de dolfij nen al snel Trident-onderzee- boten zouden beschermen te gen ongewenste bezoekers. Mededeling: zaterdag Zaterdag 5 mei wordt de krant op het j normale tijdstip bij u bezorgd. In de losse verkoop is de krant alleen verkrijgbaar bij die verkooppunten, die op 5 mei geopend zijn. Onze vestiging aan het Spui in Den Haag zal de gehele dag gesloten zijn. Wanneer u onverhoopt de krant niet mocht hebben ontvangen dan kunt u hiervoor op het gebruikelijke tijdstip kontakt opnemen met onze afdeling Nabezorging. Directie Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof/Goudsche Courant/Leidse Courant

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5