Streekvervoer moet werven onder vrouwen en studenten FNV-bond morrend akkoord met nieuwe winkelsluiting Regionale omroepen blij met reclame DNA-test alleen bij toestemming Ui van verdachte BINNENLAND Ëeid&aQowuvnt VRIJDAG 4 MEI 1990 PAGINA JI] DEN HAAG Het streekvervoer moet zich bij het werven van part time buschauffeurs vooral richten op (herintredende) vrouwen, kleine zelfstan digen, studenten en werk lozen. Ook is het nodig de secundaire arbeidsvoor waarden en het imago van het beroep buschauffeur te verbeteren, zo luiden de resultaten van een on derzoek van het Instituut Vijf maanden cel geëist tegen buschauffeur DEN HAAG „Hij ziet die auto's niet", gilde een passagie- re, toen zij en de andere inzit tenden van een toeristenbus opmerkten dat hun chauffeur vol gas op een langzaamrijden- de file inreed. De bestuurder, een 36-jarige inwoner van As sendelft, gisteren voor de Haagse rechtbank: „Ik ben pas gaan remmen -"omdat die vrouw een gil gaf". Rijdend op de A 4 ter hoogte van het Prins Clausplein op 19 augustus 1989 kon hij zijn bus echter niet meer op tijd tot stilstand brengen en botste met grote vaart op de achter ste auto. De zwaargewonde in zittenden, de 21-jarige A. Veu- rink en de evenoude mevrouw C. Konijnendijk uit Vrooms- hoop, konden niet meer wor den bevrijd uit hun wagen, die bijna onmiddellijk in brand vloog. Wegens dood door schuld werd gisteren tegen de veroorzaker van dit ongeluk vier jaar ontzegging van de rij bevoegdheid geëist en vijf maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf of 200 uur dienstverlening. „Het is onvoorstelbaar dat u de file niet hebt gezien. Of heeft u onder invloed van de emotie de zaak verdrongen?", wilde rechtbankpresident mr. J. van Overbeek weten. De touring carchauffeur kon het zich niet meer herinneren. Terwijl alle getuigen van het noodlottige ongeval hadden gezien dat hij op de rechterweghelft reed, dacht de Assendelftenaar zelf dat hij links had gereden. Technisch onderzoek heeft uitgewezen dat hij te hard heeft gereden (105 kilometer in plaats van de voor vracht wagens en autobussen gelden de 80 kilometer per uur) en te laat is gaan remmen. De 36-jarige verdachte is in middels ontslagen en heeft per 1 mei bij een nieuwe werkge ver weer een baan als chauf feur aanvaard. Als de recht bank de eis van de officier volgt, zo betoogde advocaat mr. Poyese, dan kan zijn cliënt het verder wel vergeten dat hij ooit nog als chauffeur aan de slag kan. Uitspraak op don derdag 17 mei. SUSKEENWISKE 'Gymnasium' mag op vwo-diploma DEN HAAG Staatssecretaris Wallage van onderwijs wil de mogelijkheid be houden om op het diploma vwo te ver melden dat een leerling de gymnasium- stroom heeft doorlopen. Door het in werking treden van de wet ongedeeld vwo in augustus vervalt het formele on derscheid tussen het eindexamen athe neum en gymnasium. De laatste jaren had een aantal lycea die een ongedeelde vwo-opleiding verzorgen op eigen ver zoek al toestemming gekregen om 'eind examen gymnasium' op het diploma te vermelden. Bij de categorale gymnasia was dat vanzelfsprekend. Overigens heet het diploma in alle gevallen 'diplo ma vwo' en de eraan verbonden rechten verschillen niet. Masson moet Tripels alsnog tonnen betalen DEN HAAG Voormalig ABP-di- recteur mr.dr. A. Masson uit Rijswijk moet een geldvordering van bijna 675.000 gulden van het Maastrichtse advocatenkantoor mr. M. Tripels vol doen. Dit heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren bepaald. De van malversaties vrijgesproken verdachte in de ABP-affaire vocht bij het gerechtshof eenzelfde beslissing van de toenmalige president van de rechtbank in Den Haag mr. R. Wijn- holt aan. Masson werd indertijd ver oordeeld tot betaling van de jarenlan ge juridische bijstand en werd ver plicht Tripels inzage te geven in zijn inkomens- en vermogenspositie. De weigering daaraan te voldoen mondde vorig jaar februari uit in de gijzeling van Masson, die na veertig dagen werd opgeheven zonder dat informa tie op tafel kwam. Na het uitblijven van betalingen legde Tripels beslagen op Massons gelden en eventuele te goeden. De Maastrichtse advocaat zegt over aanwijzigingen te beschikken dat Masson wel degelijk over grote som men geld heeft beschikt. Het gerechtshof staat toe dat de besla gen in stand blijven. De beslagen heb ben onder meer te maken met nog lo pende procedures waar Masson moge lijk geld aan overhoudt. De rechtbank in Maastricht moet nog een beslissing nemen over de schadeclaim van Mas son naar aanleiding van de WUH- zaak. Daarin werd hij openlijk be schuldigd van malversaties. Justitie heeft die zaak echter nooit doorgezet. 'Paspoort-Piet' terug in Kamer DEN HAAG De sociaal democraat Piet de Visser is gisteren wederom beë digd tot lid van de Tweede Kamer. De Visser werd befaamd wegens de door hem aangezwengelde pas poort-affaire. Hij vervult de vacature die ontstond door het vertrek van het PvdA-kamerlid Kombrink naar een topfunctie op het ministerie van defensie. De Visser viel bij de laat ste kamerverkiezingen in september 1989 door het verlies van de PvdA bui ten de prijzen. Kok: meer steun aan Oost-Europa (Van onze parlementaire redactie) BONN De jonge democratieën van Oost-Europa hebben recht op actievere steun en samenwerking met Nederland en de overige EG- landen. Momenteel wordt de aan dacht van de Gemeenschap nog te veel in beslag genomen door de Duitse eenwording. Het gevaar van chaos en misschien zelfs bloedver gieten in de overige Warschau-Pact- landen ligt daardoor op de loer. Deze oproep en waarschuwing liet vice- premier Wim Kok gisteren horen tij dens een bezoek aan de Westduitse hoofdstad Bonn. Zowel Brussel als Bonn moeten laten blijken dat de deur tussen de EG en Oost-Europa niet wordt vergrendeld, aldus Kok. „Het zou bijzonder on verantwoord zijn als de kloof tussen een grotere en meer geïntegreerde gemeenschap en de andere Europese landen zou toenemen in plaats van te worden gedicht. De levensstan daard die nu bijna overal in Oost- Europa daalt, moet snel verbeteren. Anders dreigt chaos, stagnatie en mogelijk zelfs geweld". Kok riëp de twaalf EG-landen op hun markten open te stellen voor de produkten uit Oost-Europa, hoewel dat ook in Ne derland bepaalde bedrijfssectoren een gevoelige klap kan toebrengen. „Concurrentie kan pijn doen, maar dat is een prijs die we bereid moeten zijn te betalen. De landen van Oost- Europa zijn pas echt vrij en zelfstan dig als hun economieën levensvat baar en concurrerend zijn". PARTTIMERS VOOR SPITSUREN Eerste ooi voor sociaal-wetenschap pelijk onderzoek (IVA) van de Katholieke Uni versiteit Brabant. Het streekvervoer kampt sinds een jaar of twee met een te kort aan chauffeurs die in deeltijd willen werken. Op dit moment zijn er enkele honder den vacatures. De komende tien jaar zijft, naast 4.000 fullti mers, 6.000 parttimers nodig, wil het streekvervoer de be oogde dubbele capaciteit kun nen bereiken. Het gata daarbij vooral om de spits. De personeelsproblemen in het Vrouwen laten zich hierdoor streekvervoer worden nog afschrikken. Verder blijkt een versterkt door het ziektever- groot deel van de mogelijke zuim, dat bijna het dubbele gegadigden weinig tuk op de van het landelijk gemiddelde ongunstige werktijden (meest- bedraagt. Dit verzuim, veroor- al in de spits). Ook het gebrek zaakt door de zwaarte van het beroep, leidt ertoe dat veel overgewerkt moet worden, hetgeen weer tot een verdere stijging van het aantal ziekte gevallen leidt. Een van de redenen waarom parttimers moeilijk te krijgen zijn is het mannenimago van het beroep, aldus het IVA. aan perspectief op een volledi ge baan speelt een negatieve rol. Daardoor stappen veel parttimers na korte tijd weer op- Veel sollicitanten voor een parttime functie komen bo vendien niet door de strenge sollicitatieprocedure heen. Een buschauffeur moet stressbe stendig zijn, representatief en goed met mensen kunnen om gaan. Verder is een groot rij bewijs vereist. Het IVA adviseert het streek vervoer zich vooral te concen treren op de genoemde doel groepen. Die moeten persoon lijk benaderd worden, bij voorkeur met behulp van het zittende personeel. Verder zul len meer voorspelbare werktij den, een betere binding aan het bedrijf en het scheppen van carrièrekansen effectief werken, aldus het IVA. UTRECHT Met een krappe meerderheid is de achterban van de Diens tenbond FNV akkoord ge gaan met de afspraken over de winkelsluiting. Na drie weken acties tegen verruiming van de winkelslui tingswet kwam de FNV-bond vorige week met de grootste drie werkgevers in de detail handel een compromis over een. Dat komt er op neer dat straks de winkels door de week een half uur en op zater dag een uur langer open kun nen blijven mits dat gebeurt op basis van vrijwilligheid van het personeel. Ook moeten er in het cao- overleg bijvoorbeeld afspraken worden gemaakt over extra beloning. Voorts zal na een jaar proefdraaien de regeling opnieuw moeten worden beke ken, zo kwamen de bond en de concerns Ahold, KBB en Ven- dex in het convenant overeen. Op in totaal elf ledenvergade ringen ging de achterban van de dienstenbond „morrend" akkoord met het compromis. Er stemden 195 leden voor, 140 tegen en 49 stemden blan co. „Onze mensen beschouwen het convenant als een soort „Wij gaan straks de onderhan delingen met de werkgevers in met als uitgangspunt dat de winkels om zes uur dicht gaan. Alleen als in het cao-overleg aan een groot aantal voor waarden is voldaan gaan we overstag en anders niet. Dat is de boodschap die we van onze leden hebben meegekregen". Extra banen bij ANWB voor migranten UTRECHT De ANWB (2.800 werknemers) stelt de komende twee jaar 1,5 mil joen gulden beschikbaar voor een arbeidsmarktfonds. Het geld wordt besteed aan het scheppen van extra banen voor bij voorkeur migranten, zo heeft bestuurder S. Cus- ters van de Dienstenbond FNV gisteren meegedeeld. Het fonds maakt onderdeel uit van een principe-akkoord over een nieuwe tweejarige cao tussen de ANWB en de bonden. De dienstenbond had ingezet op 75 extra ba nen voor migranten. Volgens Custers is de afspraak over het arbeidsmarktfonds zelfs nog gunstiger, omdat de ANWB van verschillende overheidssubsidies gebruik kan maken. Als het niet lukt om migranten te werven, worden andere langdurig werklozen benaderd. Onge bruikte middelen vloeien wat de dienstenbond betreft terug naar de loonruimte. De cao voorziet verder in 2,5 procent loonsverhoging naast behoud van de automatische prijscompensatie. De vut- leeftijd gaat de komende vijf jaar omlaag van 61 naar 60 jaar. Verdere arbeidstijdver korting van een 38- naar een 35-urige werkweek was voor de ANWB niet aanvaard baar. Reddingsboot Prinses Margriet laat zich in de naar haar vernoemde reddingsboot over de Merwede varenfer nadat zij het vaartuig bij Damen Shipyards in Gorinchem had gedoopt. Het schip is gebouwi?n de voor de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. 1 de c FOTO: ANlKrde Lijk in plunjezak ROTTERDAM In de Wes tersingel in Rotterdam heeft de politie gistermiddag een plunjezak gevonden met daar in de stoffelijke resten van een vrouw. De handen en het hoofd ontbraken in de zak die waarschijnlijk een paar dagen in het water heeft gelegen. Gisteravond hebben duikers tevergeefs gezocht naar de ontbrekende lichaamsdelen. De identiteit van het slachtof fer is nog niet bekend. Bloemen voor droppers van voedsel Op de plaats waar in Vogelenzang 45 jaar geleden 70.000 ton voedsel werd gedropt, overhandigde de burgemeester van Bloe- mendaal, G.H. Weekhout, gisteren tulpen aan een aantal van de toenmalige gezagvoerders van de voedselvliegtuigen. De ex-pilo ten maken deel uit van een gezelschap van 20 Amerikanen, Ca nadezen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Polen die bij de be vrijding van Nederland een rol hebben gespeeld. Ze zijn op be zoek op uitnodiging van de Stichting Voedsel en Vrijheid. Gister avond was het gezelschap te gast bij het ministerie van defensie waar zij door minister ter Beek een diner kregen aangeboden. Vandaag waren zij te gast op paleis Soestdijk, waar zij door Prins Bernhard werden ontvangen. foto: milan konvalinka AMSTERDAM Bloed monsters die met uitdruk kelijke toestemming van verdachten in verkrach tingszaken verkregen zijn, mogen toch niet zo maar voor een DNA-test ge bruikt worden. De ver dachte zal daarvoor afzon derlijk uitdrukkelijk toe stemming moeten geven. Hiertoe heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren in een ver krachtingszaak besloten. Het is voor het eerst dat een dergelij ke rechterlijke uitspraak over al afgenomen bloedmonsters is gedaan. Tot nog toe konden verdachten wel weigeren hun bloed af te geven om een DNA-fingerprint te laten ma ken. Over bloed dat al afgeno men was voor ander technisch onderzoek in verband met verkrachtingen was nog geen jurisprudentie beschikbaar. De uitspraak van de recht bank werd gedaan in een zaak tegen een 32-jarige man die er van werd verdacht in mei vo rig jaar een Amerikaanse toe- riste te hebben verkracht. Bij hem werd toen een zogenaamd zedensetje afgenomen: bloed, speeksel, sperma en schaam- :rs t( haar bestemd voor een verg; lijkend onderzoek. De m4j ontkent de verkachting, wel zijn toestemming tot afneï men van het zedensetje, maak weigerde nadien toestemm'mj voor een DNA-onderzoek. 'gero oed De rechtbank gaf voor haaioond standpunt twee argumenteifnkoi Allereerst maakt het DNA ent fingerprintonderzoek het moirs gelijk bij aantreffen van vol ie doende vergelijkingsmateriaaai een persoon zonder spoor 1 twijfel te identificeren. „Daarjelijkl mee kan de uitslag van zo'ijoor e onderzoek beslissend zijn voo lor h het bewijs of voor het ontbreetse ken daarvan. De verstrekken inov de gevolgen die het DNA-onents1 derzoek in vergelijking me:n, j andere onderzoeken heeft zijieun daarmee gegeven", aldus rechtbank. Het tweede arguet h< ment luidt dat een wettelijknevi regeling van het DNA-onderei zoek ontbreekt. Daarom balov. E seert de rechtbank zich op d uor grondwet en het Europees ver teste: drag tot bescherming van de Li rechten van de mens en dftorst fundamentele vrijheden. Hoeandi wel er geen DNA-test werd a' genomen, werd de man, even anke als zijn mededader, toch tot lleze maanden cel veroordeeld gens verkrachting. Vijf jaar cel wegens doodschieten vioolbouwer AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 26-jarige J.B. wegens het doodschieten van de 45-jarige viool-ONE bouwer B. Möller in diens huis in Huizen veroordeeld tot vijlir v, jaar cel en tbs. Tegen B. was twee weken geleden dezelfde straf ougl De man drong vorig jaar in de nacht van 15 op 16 juniei' 1 samen met anderen de woning binnen van de vioolbouwer met iid het plan hem te beroven. Het echtpaar Möller werd echter wak- an ker en er ontstond een worsteling. B. loste daarna het fatale ier schot. Na zijn vlucht naar het buitenland werd B. in november ande vorig jaar aangehouden. De vier andere daders werden veroor roep< deeld tot gevangenisstraffen variërend van 2 tot 10 jaar. e 'ergj ren. ighei end, rijd ;rkk DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het over leg- en samenwerkingsor gaan van regionale om roepen ROOS heeft voor lopig „redelijk positief" gereageerd op de plannen van minsister D'Ancona om volgend jaar zomer ook reclame toe te staan op de regionale en lokale omroep. „We zijn blij dat de minister heeft gekozen voor de publieke omroep en niet voor een commer ciële", zei een woordvoer der van ROOS. De minister wil de omroepen echter geen landelijke regeling voorschrijven. „De situatie is per regio en per stad verschil lend", aldus de minister. De omroepen en uitgevers ter plaatse moeten daarom zelf tot een aanvaardbare regeling en verdeling van de inkomsten uit reclame komen. De samenwerking tussen om- roepên en pers is noodzakelijk om te voorkomen dat dagbla den hun inkomsten uit de ad vertenties verliezen door de concurrentie van de omroe- preclames. Alleen hierdoor kan een een pluriforme pers worden gehandhaafd, denkt D'Ancona. Als beide partijen niet tot een goede regeling kunnen komen, krijgen pro vincies en gemeenten een stem in het kapittel. Lukt het dan nog niet dan is het Commissa riaat van de Media het aange wezen orgaan om te bemidde- Compensatie Hóe betrokkenen de zaak wil len regelen moeten ze overi gens zelf weten. Er zijn ver schillende samenwerkingsmo dellen denkbaar volgens D'Ancona. Omroepen en uit gevers kunnen bijvoorbeeld afspreken dat de uitgevers een deel van de reclameinkomsten ontvangen als compensatie voor geleden verliezen. Ook kan het zo worden geregeld dat de pers de werving van re clame op regionale en lokale radio en televisie verzorgt en meedeelt in de opbrengsten. Nog een stapje verder gaat de afspraak dat uitgevers ook programma's via de omroepen mogen uitzenden of dat om roepen en pers gezamenlijk bladen gaan uitgeven. Het karakter van de regionale en lokale omroepen moet in elk geval publiek blijven, vindt D'Ancona. Dat houdt onder meer in dat per regio of per stad slechts één organisatie zendtijd krijgt toegewezen. Die zendtijd moet bovendien ge heel benut worden voor pro gramma's die betrekking heb ben op de desbetreffende pro vincie of gemeente. De omroe pen mogen wel landelijk of in ternationaal nieuws brengen, maar alleen als het voor hun regio of stad interessant is. D'Ancona verwees daarbij naar de bestaande situatie die zij zeer bevredigend vindt. „Het is niet de bedoeling dat regionale omroepen zodanig gaan samenwerken dat zij een landelijk netwerk vormen en een geduchte concurrent van de landelijke zenders worden. Dat geldt ook voor de lokale zenders. Het is beter als ze el kaar aanvullen". Experimenteren D'Ancona ziet niets in het voorstel van enkele belangen organisaties en omroepen om eerst een poosje te experimen teren met reclame op de regio- nele en lokale omroep. Hier voor zou de Mediawet apai moeten worden gewijzigd, w; alleen maar tot onnodig tijd verlies leidt, aldus de minister De gelden die beschikbaar kol men uit reclame moeten woil den gezien als een aanvullinf op de overheidssubsidie die omroepen al krijgen. Behalvj bestuurlijke verantwoordelijk! heid krijgen provincies en gef meenten in het vervolg ook fit nanciële verantwoordelijkheil voor de omroepen. Het geil dat de bewindsvrouw jaarlijks voor hen beschikbaar heeft zal daarom voortaan lopen via hel provinciefonds en de gemeen] tebesturen. Die kunnen dan zelf bepalen hoeveel over 85 - heidssubsidie de omroepei lobs krijgen. Voor de positie van dijver c pers verandert er wat dat be |e m< treft niets. Het Bedrijfsfond en b voor de pers blijft openstaai ulk c voor steunverlening als da ets a nodig is. n to drievoudige as promotie ïne°T I jaar AMSTERDAM Op 10 regens vindt in de aula van de Univer(eft n teit van Amsterdam voor heegd. eerst een drievoudige promofcnnai plaats. Drie artsen promoverq kei dan gelijktijdig op proefschrift^agg, die betrekking hebben op een s»beit( menwerkingsproject op het g, twe bied van trombose en hemostaLbas (bloedstelping) tussen het Acadj_jt v misch Medisch Centrum (AMl na- in Amsterdam en de university ten van het Italiaanse Padua Rome. De drie promovendi zif a Jaap Hoek, Anthonie Lensing tf1 ve' de Italiaan Giuseppe Avvisatie,.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4