Scholier is braaf en heeft veel geld Jongen en meisjes presteren op school even goed KONINKLIJK HUIS Tweede Kamer wil duidelijkheid over hulp Indonesië Grootste parade van oorlogsveteranen na Tweede Wereldoorlog Beginsalaris van leraren omhoog Meer borstkanker door vetrijk eten 3INA BINNENLAND £eidóC©otuatit DONDERDAG 3 MEI 1990 PAGINA 3 arenhuizen icht op 5 mei EN HAAG De grote warenhuizen jn zaterdag 5 mei op de lustrumviering i in de bevrijdingsdag zonder uitzonde- He! ng dicht. Minder duidelijk is of de klei- ere winkeliers het advies van de geza- lenlijke werkgevers- en werknemers- fganisaties in de detailhandel opvolgen eerderji de deuren dicht te houden. De benoeinkelsluit^gsw61 bevat geen verbod mocrajt openstelling van winkels op bevrij- t- ingsdag, ook al betreft het een lustrum. P ondernemer zelf bepaalt wat hij doet. en bijjg overkoepelende organisaties van >ter eitrkgevers en werknemers in de Stich- it dezaig van de Arbeid hebben afgesproken idelin#1 ^et personeel eens in de vijf jaar op 5 iei met behoud van salaris vrij is. Ruimte-tomaten Kinderen uit Lelystad hebben gistermiddag op de Flevohof de veelbesproken ruimte zaadjes van tomaten in de grond gestopt. Vijf tig ooit gewichtloze zaadjes werden in een van de kassen in de grond geduwd. Daar naast vijftig normale zaadjes van dezelfde tomatensoort, als ver gelijkingsmateriaal. De zaadjes vlogen bijna zes jaar lang op 300 kilometer hoogte in een baan om de aarde als onderdeel van een NASA-proef. FOTO: ANP CDA ergert zich aan zwartrijden Amsterdammers DEN HAAG Het CDA vindt het te gek voor woorden dat het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf (GVB) Amsterdam jaarlijks 400 mil joen gulden krijgt uit de rijkskas om de ex ploitatie af te dekken, terwijl in diezelfde hoofdstad 100 miljoen per jaar de mist in gaat wegens massaal zwartrijden. De christen-democraten Van Rooy en Henne- kam houden dit minister Maij (verkeer en waterstaat) voor in schriftelijke vragen. De parlementariërs verwijzen naar cijfers dat in Amsterdam 25 procent van de passagiers zon der kaartje reist. De CDA-Kamerleden vra gen zich bovendien af hoe het kan dat het GVB Amsterdam te kampen heeft met een tekort aan controleurs, terwijl het werkloos heidspercentage in de hoofdstad rond de 25 schommelt. Grafrust blijft minimaal tien jaar DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmorgen in meerderheid ingestemd met het voorstel van mi nister Dales om de termijn van 'grafrust' voor algemene (huur)gra- ven op minimaal tien jaar te hand haven. Alleen D66 en de kleine christelijke fracties waren tegen. Zij vinden dat een graf pas na twintig jaar mag worden geruimd. Enkele jaren geleden besloot het kabinet bij de behandeling van de nieuwe Wet op de Lijkbezorging de termijn van grafrust te verlengen van tien tot twintig jaar. De Eerste Kamer stak daar vervolgens echter weer een stokje voor. Zij dreigde de wet te verwerpen als de termijn niet werd teruggebracht tot tien jaar. Maij-Weggen wil gebruik van „bakkies" vrij laten GRONINGEN Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat vindt veel regels voor zendtoepassingen in Nederland over bodig. Haar ministerie onderzoekt momen teel de mogelijkheid om machtigingen die nu nog nodig zijn voor een aantal zendtoe passingen te laten vervallen. Het ministerie bekijkt met name of de huidige 27 MC-re- geling voor de „bakkies" en voor op af stand bestuurbare modelauto's en modelbo- ten kan komen te vervallen. Volgens Man- Weggen kunnen liefhebbers van „bakkies wanneer machtigingen niet meer noodza kelijk zijn, deze gebruiken zonder dat ze eerst naar het postkantoor hoeven of naar het ministerie van verkeer en waterstaat voor een machtiging. Het moet daarbij wel om goedgekeurde apparatuur gaan. idigerir te mo-^EN HAAG Scholieren tl het voortgezet onder lijs hebben veel geld te i poli lesteden, denken traditio- de pof en zijn uitermate op- ijgt tJniistiscli over hun per- I, pro.bonlijke toekomst waar n parf ijverig aan werken. 6 k*e)at zijn de eerste resultaten ?ar"ian een onderzoek dat is uit- atischkvoerd onder vijftienduizend tholieren in het voortgezet hderwijs (lbo, mbo, mavo, Javo, vwo). Het Nationaal In- ?rneid[jtuut voor Budgetvoorlich- ït uit-|ng (Nibud), dat samen met de -t heljniversiteiten van Rotterdam kse olin Leiden het onderzoek heeft n niet'61"1"'0!11, 's vooral verbaasd de grote financiële arm man scholieren. Zij hebben inzienlijk meer geld te beste- ;n dan vijf jaar geleden om- lat ze vaker een baantje heb- jen, meer geld krijgen van »un ouders en vanaf 18 jaar in 'es teianmerking komen voor stu- n uit-ljefinanciering. De extra in- ij ge-tomsten gaan op aan vakan- gaan-Jes- uitgaan, kleding, schoolar- ;elen, gokken, platen en cd's. is ongelofelijk. Scholie- stoppen verschrikkelijk iel tijd in baantjes en krijgen larnaast nog geld toegestopt hun ouders", aldus Chris- Groenewegen van het Ni- S be In zes jaar tijd zijn de maande- rkieJlijkse inkomsten van leerlin- CDA POPULAIR BIJ NIJVERE, TRADITIONEEL DENKENDE LEERLING gen tot 18 jaar gestegen gemiddeld 180 naar 248 gul den. Scholieren vanaf 18 jaar hebben per maand gemiddeld 637 gulden te besteden. De ex tra inkomsten hebben de scho lieren voor een deel te danken aan hun ouders, die gemiddeld dertig procent meer geld ge ven aan hun kinderen dan vijf jaar geleden. Maar scholieren zien ook kans om naast hun huiswerk geld te verdienen. Tijdens de vakanties, maar ook door de week. Scholieren werken gemiddeld drie uur in de week langer dan vijf jaar geleden. Jongens besteden ge middeld ruim negen uur per week aan een baantje. Meisjes zeven. „En dan zijn ze ook nog meer gaan sporten in vergelij king met vijf jaar geleden. De scholieren van vandaag heb ben het hartstikke druk. Vol wassenen zouden overspannen worden van zo'n overvol sche ma. We zijn dan ook benieuwd hoe het me de gezondheid van de jongeren is gesteld. Dat on derdeel van het onderzoek is in het najaar uitgewerkt", al dus Groenewegen. De studiefinanciering waar voor scholieren vanaf 18 jaar in aanmerking komen, is geen reden voor veel oudèrs (bijna veertig procent) om het zak geld in te houden. Integendeel, ouders betalen meestal nog mee in de studiekosten, terwijl ze in ruil voor de studiefinan ciering de kinderbijslag heb ben moeten inleveren. Groe newegen: „Zodra een kind op kamers gaat wonen, is de fi nanciële situatie duidelijk, maar zolang het thuis woont is er weinig geregeld. Weinig ou ders vragen kostgeld en er wordt nog van alles betaald voor de kinderen. Ouders gaan eigenlijk heel voorzichtig met hun kinderen om. Zo in de trant van een beetje sneu en arme student". Groenewegen heeft er geen medelijden mee. „Het zijn kleine volwassenen die allerlei financiële beslissin gen nemen en dat niet echt verkeerd doen. Alleen de ge stegen uitgaven aan gokken en alcohol springen er negatief uit". Nader onderzoek moet uitwijzen of jongeren echt meer drinken of dat ze het geld uitgeven aan dure cock tails die i Optimistisch Maakte men zich acht jaar ge leden in linkse kringen zorgen over de 'verrechtsing' van de jeugd, nu is de jeugdige aan hang van de VVD niet groter dan 12 procent (was 28). D66 is met 13 procent opgeklommen tot de derde partij. De PvdA is met 25 procent aanhang ver der ingekrompen ten gunste van het CDA dat met 37 pro cent veruit de populairste par tij is onder scholieren. Volgens Groenewegen past de ver schuiving naar het midden exact in de vrij traditionele denkbeelden die scholieren hebben. Jongens, maar meer meisjes, gaan er over het alge meen vanuit dat zij wanneer ze getrouwd zijn samen met hun partner de kost zullen verdienen. De meisjes ver wachten dat zij ook gezamen lijk het huishouden zullen doen, de jongens geven echter te kennen weinig belangstel ling te hebben voor koken en huishoudelijk werk. „De scholieren van vandaag zijn geen wereldveranderaars, maar ook geen tobbers. Ze zijn uitermate optimistisch", aldus Groenewegen. Werd werk loosheid vijf jaar geleden ge noemd als het grootste maat schappelijke probleem, nu ma ken scholieren zich het meest zorgen over de aantasting van het milieu. Een kwart van alle meisjes noemt de verspreiding van aids het grootste pro bleem. Een derde van alle scholieren gelooft dat het in de toekomst allemaal slechter zal gaan met de wereld, maar wei nigen denken dat de malaise henzelf zal treffen. „Het zal Scholieren zijn kleine volwassenen die allerlei financiële beslis singen nemen en dat niet echt verkeerd doen. Alleen de geste gen uitgaven aan gokken en alcohol springen er negatief uit. FOTO: SP mijn deur wel voorbij gaan, lij ken de meeste scholieren te denken. Ik red het wel", aldus Groenewegen. Het optimisme vindt zijn hoogtepunt in de sprookjesachtige verwachtin gen over het latere salaris. Ten opzichte van vijf jaar geleden schatten leerlingen het maandloon dat zij denken te gaan verdienen ongeveer dui zend gulden hoger in. Zo ver wacht een LBO-leerling een maandloon van netto 2463 gul den en een VWO-leerling 4232 gulden. Groenewegen ver klaart de overspannen ver wachtingen uit de vaak riante financiële positie waarin scho lieren nu verkeren. „Scholie ren hebben nu heel veel geld te besteden en dat beeld wordt gewoon doorgetrokken naar later". MONIQUE VAN DE VEN s KINDEREN VAN HOOG OPGELEIDE OUDERS BLIJVEN VAKER ZITTEN ARNHEM Jongens en neisjes zijn na drie jaar oortgezet onderwijs on- eveer even goed in Ne- lerlands, Engels en biolo- ie. Alleen in wiskunde ijn jongens beduidend eter dan meisjes, zo blijkt lg" dep een onderzoek dat het nstituut voor Toetsont wikkeling (Cito) heeft ge houden in opdracht van het ministerie van onder wijs. Het onderzoek, dat nog enkele keren- zal worden herhaald, moet duidelijk maken of na invoering van de basisvorming verschillen zullen optreden in leerprestaties. Bn dit eerste on derzoek waren 650 scholen en 32.000 leerlingen betrokken. Allochtone leerlingen preste ren over de gehele linie bedui dend minder dan hun Neder landse klasgenootjes. Een grote kloof bestaat er voorts tussen de resultaten van lbo-leerlin- gen enerzijds en leerlingen van mavo, havo en vwo an derzijds. De prestaties van leerlingen van de derde klas sen van mavo, havo en vwo liggen veel dichter bij elkaar dan die van leerlingen van lbo Jongens blijven vaker zitten dan meisjes. Het over doen van een leerjaar heeft wel zin; zittenblijvers presteren niet minder dan niet-zittenblijvers. Het Cito ontdekte verder dat kinderen van hoog opgeleide ouders vaker blijven zitten. Volgens het Cito grijpen deze ouders eerder te hoog in de keuze van een school voor hun kinderen. Het opleidingsni veau van de ouders is voor een belangrijk deel nog steeds be palend voor de onderwijsvorm die de kinderen volgen. De hoogst opgeleide ouders heb ben over het algemeen havo en vwo-leerlingen, de laagst opgeleide mavo en lbo-leerlin- gen. Tussen scholen bestaat een enorm verschil in het aantal lesuren dat aan bepaalde vak ken wordt besteed. Verschil len van twee uur per week voor wiskunde zijn geen uit zondering. Het Cito berekende dat de 15 procent scholen die hun leerlingen het meeste wis kunde geven (aan lesuren en huiswerk) in drie jaar tijd 200 uren meer tijd in het vak heb ben gestoken dan de 15 pro cent scholen die het minste wiskunde geven. In welke mate de tijdsbesteding invloed heeft op de resultaten van de leerlingen, weet het Cito niet. Samenwonende lejaarden dupe van )ekker en Oort JJSWIJK Door de belas- ngherziening volgens Oort n de invoering van de nieuwe iisverzekering tegen ziekte- osten volgens Dekker gaan flink aantal huishoudens i besteedbaar inkomen op chteruit. Tot die slotsom ko- onderzoekers van het So- en Cultureel Planbureau. )e groepen die in hun be- teedbare inkomen worden ge- roffen zijn getraceerd onder net name de (on)gehuwd sa- nenwonende 65-plussers met inkomen tussen het mini- n en modaal, en de alleen- taanden van wie tien procent n inkomen op minimum er meer dan vijf pro ent op moet inleveren. De koningin, prins Claus en hun zonen wonen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de herdenkingsbijeen komst bij in het kader van de Na tionale Herdenking. Daarna leggen s bij het Nationaal Mo- Prins Bernhard ne< Soestijk een défilé ten uit Engeland, 'P <*i Strandherstel opgehoogd en worden verbreed tot zo'n honderd meter. Het drijfzand ontstaat doordat bij het opspuiten van zand veel water wordt gebruikt. De ophoging werd noodzakelijk door de ernstige duinafslag die zware stormen in januari en februari veroorzaak ten. FOTO: ANP GAAIBAAI DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer begrijpt niet waar om minister Pronk de op schorting van 27 miljoen gulden hulp aan Indonesië heeft opgeheven tijdens zijn bezoek aan Jakarta. Tot het stopzetten van het geld besloot de bewindsman in fe bruari nadat in Indonesië vier politieke gevangenen waren geëxecuteerd. Van de Indone sische autoriteiten is geen toe zegging gekomen dat nieuwe executies zouden uitblijven, de voorwaarde die de Tweede Kamer feitelijk aan het her vatten van de hulp had ver bonden. De kamerleden kre gen gisteren tijdens een beslo ten commisievergadering waar behalve Pronk ook zijn collega Van den Broek van buiten landse zaken aanwezig was, geen nadere uitleg over de veranderde opstelling. Eerder had Pronk in een brief aan de Kamer geschreven dat de dis cussie met zijn Indonesische gesprekspartners ertoe heeft geleid dat hij zijn handteke ning kon zetten onder de 27 miljoen hulpverlening. Het is niet duidelijk welke conse quenties de fracties aan hun standpunt verbinden. APELDOORN Naar schat ting 2500 buitenlandse oorlogs veteranen, tweehonderd mili taire wagens van de vereni ging 'Keep them Rolling' en negen Nederlandse en Cana dese muziekkorpsen parade ren zondag 6 mei door de bin nenstad van Apeldoorn. De or ganisatoren verwachten een kwart miljoen bezoekers. Het wordt de grootste parade in ons lands sinds de Tweede Wereldoorlog. De parade wordt afgenomen door prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het défilé begint 's middags om twee uur bij Paleis Het Loo en staat onder leiding van generaal G. Kitching, die in 1945 in hotel De Wereld in Wageningen deelnam aan de besprekingen die leidden tot de capitulatie van de Duitse bezettingsmacht. Na de tocht worden de historische voertui gen geparkeerd op een terrein in de binnenstad, waar het pu bliek ze kan bewonderen. De vele geallieerde vliegers en be manningsleden worden geëerd met een vliegend saluut van voornamelijk kleine typen his torische vliegtuigen die in de Tweede Wereldoorlog voor verkenningsvluchten werden ingezet. Die vliegtuigen zijn 6 mei te bekijken op de 'Fly In' op het vliegveld Teuge. Op één van de voorterreinen van Paleis Het Loo wordt zon dagavond van half acht tot ne gen uur een taptoe gehouden. Daaraan nemen onder meer deel de Canadese Princess Pa tricia's Canadian Light Infan try band uit Calgary, de Johan Willem Friso Kapel (Assen), de United States Army Europe Band (Heidelberg), de Apef- doornse Politiekapel en het Artillerie Trompetterkorps (Garderen). Pagina 10: Historische leger voertuigen laten geschiede- herleven DEN HAAG De wens van de Tweede Kamer het aanvangsalaris van lera ren in het basis- en voort gezet onderwijs te verbe teren, vindt in principe gehoor bij de bewindslie den van onderwijs. De financiële ruimte hiervoor moet voor het merendeel wor den gevonden in de onderwijs begroting. Dat kan echter niet „pijnloos", zo maakte staatsse cretaris Wallage de Kamer gis teren duidelijk. Wallage sloot de mogelijkheid niet uit dat het kabinet besluit extra middelen voor dit doel beschikbaar te stellen. Maar in ieder geval zal van de leraren in het arbeidsvoorwaarden overleg worden gevraagd een „stapje terug" te doen, ten be hoeve van hun beginnende collega's. Wallage toonde zich overigens geenzins uit het veld geslagen door bezuinigingen en de fi nanciële obstakels waarmee minister Ritzen en hij zich zien geconfronteerd. Wallage: „De skeletten die uit de kast vallen, zijn voor het meren deel bekende. Al zijn het er wel veel, dat moet ik toege ven". Volgens Wallage is dat desondanks geen reden terug te komen op Ritzens en zijn voornemen op een „aantal punten" nieuw beleid in te zetten. Donorbloed dient onderzocht op hepatitus-C DEN HAAG Donorbloed moet onderzocht worden op anti stoffen tegen het hepatitus C-virus, luidt het advies van een missie van de Gezondheidsraad aan staatssecretaris Simons WVC Het in 1988 in de Verenigde Staten ontdekte hepati- C-virus, veroorzaker van het non-A en het non-B virus, komt in Nederland voor in 0,2 procent van het donorbloed. Dit betekent dat per jaar 1600 ontvangers van het donorbloed de ziekte opdoen, van wie 800 chronische hepatitus krijgen. Dit 80 gevallen van levercirrose per jaar. laatste leidt ZEIST Vrouwen die veel vet eten, lopen een groter risi co borstkanker te krijgen. Uit een onderzoek van het voe dingsinstituut van TNO in Zeist blijkt dat borstkanker bij vrouwen met een vetrijke voe ding twee tot drie keer vaker voorkomt. Ir. P. van 't Veer van het Instituut CIVO-Toxi- cologie en Voeding TNO pro moveert op 18 mei aan de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht op zijn proefschrift over dit onderwerp. Tegen zijn verwachtingen ih bleken zowel selenium als ca- roteen, welke stoffen in gerin ge hoeveelheden in voedsel voorkomen, geen bescherming te bieden tegen borstkanker. De aanwezigheid van seleni um in voedsel wordt algemeen beschouwd als een onmisbaar element. Selenium kan in ze kere hoogte vitamine E ver vangen. Caroteen, een geel tot oranje-achtige kleurstof, wordt in het darmslijmvlies omgezet in vitamine A. Al eerder werd bekend dat de promovendus aanwijzingen had gevonden dat vezelrijke produkten en gefermenteerde melkproduk- ten, zoals yoghurt en karne melk, bescherming bieden te gen borstkanker. Het risico borstkanker te krijgen is voor vrouwen die dagelijks meer dan 225 gram gefermenteerde jnelkprodukten nuttigen, de helft van die voor vrouwen die ze niet gebruiken. Naast de samenstelling van het voedsel pakket zijn er ook veel andere factoren, waaronder erfelijke aanleg, sociaal-economische omstandigheden, rookgedrag en blootstelling aan straling, die het ontstaan van borstkan ker beïnvloeden. Alders bezorgd over groene hart Randstad DEN HAAG Minister Al ders (ruimtelijke ordening) is bezorgd over de aantasting van het groene hart in de Randstad. Het beleid gericht op het zoveel mogelijk onge rept laten van het groene hart heeft de afgelopen de cennia nauwelijks effect ge had, zei Alders gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de vierde nota ruimtelijke ordening. De bedrijfsontwikkeling en de woningbouw is in het groene hart juist sneller toe genomen dan in de .omrin gende stadsgewesten', aldus Alders. Voortzetting van deze trend zou er binnen en kele decennia toe kunnen leiden dat het groene hart uiteen valt in deelgebieden, zo vreest de minister. De ge varen schuilen volgens hem vooral in verstedelijking langs de hoofdverbindingen en in de groei van de kernen binnen het gebied. In verband met deze drei gende ontwikkeling over weegt Alders in de vierde nota ruimtelijke ordening duidelijke en stringente be leidslijnen op te nemen voor het aan banden leggen van de verdere ontwikkeling van woningbouw en bedrijvig heid in het groene gebied van de Randstad. Een van de grote opgaven voor de verdere ontwikke ling van de Randstad is vol gens Alders het vinden van bouwlocaties voor nog eens 500.000 woningen voor de periode tussen 1995 en 2015. Voor het terugdringen van het autogebruik en de mi lieubelasting in het algemeen is goed openbaar vervoer al leen niet, voldoende, aldus Alders. Woon- en werkloca- ties zullen zo dicht mogelijk bij elkaar moeten worden ge vestigd, zo is zijn overtui ging-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3