CeicUe 6oiwant Amerika wil kernwapens uit Europa terugtrekken Hot nèws f 998.- 2 4 6 7 9 13 Zwartlezers Afdelingen WD steunen Ginjaar Letland herstelt onafhankelijkheid Kom kijken hoe Nederland straks gaat "Wonen. Strenge wet tegen racisme in Frankrijk SIEMENS Wijziging netnummer 1111 Londen op 6 mei. IDA* 1 £cidóe6oma/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 3 mei 1990 81ste jaargang no. 24715 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 Morgen zonnig en middagtem- peratuur ongeveer 25 graden, in het noordelijk kustgebied enkele graden lager. Zwakke tot matige oostenwind. De komende dagen aanhou dend zonnig en warm. Na het weekeinde enige afkoeling. Middagtemperatuur daalt ge leidelijk tot rond 20 graden. ichilderijen in Leids museum zwart gespoten EIDEN Een 26-jarige Leidse vrouw heeft anochtend rond kwart voor elf een aantal hilderijen in het Stedelijk Museum De La- ;nhal aan de Oude Singel met zwarte acryl- >rf bespoten. Het gaat om het 17e eeuwse thilderij De Lakenhal van Suzanne van eenwyck dat in de Staalmeesterskamer en om het allegorisch schilderij van braham van der Tempel in de Gouveneurs- Ook heeft de vrouw historisch meubi- muren beklad. Een suppoost heeft haar rermeesterd en vastgehouden totdat de poli- kwam. De volgens de politie gestoorde •ouw zou hebben verklaard op deze manier indacht te willen vragen voor haar proble- Het was vanochtend nog niet bekend Deveel de schade bedraagt. Joseph Schwammberger, op de foto naast zijn dokter, wordt in Buenos Aires, overgedragen aan Westduitse autoriteiten. FOTQ: AP Oud-SS'er Schammberger in Duitsland vervolgd STUTTGART De vermoedelijke oorlogs misdadiger Joseph Schammberger is daag door Argentinië aan West-Duitsland uitgeleverd. Daar zal de 78-jarige oud-SS't terecht moeten staan wegens de moord op 1000 mensen en de deportatie van 1000 jo den naar het vernietigingskamp Belzec ir Polen. Schwammberger stond in de top tien van meest gezochte oorlogsmisdadig* van nazi-jager Simon Wiesenthal. De SS was van herfst 1942 tot voorjaar 1944 coi mandant van verscheidene werkkampen in Polen. In 1945 werd hij door Franse solda ten in Innsbruck gevangen genomen, maar in 1948 ontsnapte hij naar Argentinië. Daar werkte hij in een petro-chemische fabriek en werd in 1965 Argentijns staatsburger. Goedgelovige bankovervaller APELDOORN Een onbe kende man heeft gistermiddag een ietwat merkwaardige po ging gedaan de Bondsspaar bank in Apeldoorn te beroven. De man liep met een bivak muts over zijn hoofd het bank gebouw binnen. In de hand hield hij 'Dit is een overval, doe het geld in deze tas'. Personeelsle den van de bank kregen de in druk dat de man niet al te doordacht bezig was en zeiden: 'Er is geen geld'. De man ant woordde: 'Jammer', en wan delde de bank weer uit. Reisjes voor vrouwen tijdens WK-voetbal DEN HAAG De busonderneming De Jong gaat in juni en juli reisjes organiseren voor vrouwen die even verlost willen worden van „de WK-voetbalterreur" die zich in die dagen aandient. Volgens het bedrijf hebben „nogal wat vrouwen het moeilijk" met alle sportuit- zendingen op de televisie de komende tijd. „Daarom willen ze er in die tijd wel een paar dagen tussen uit," vermoedt een woordvoer der. Vanaf 8 juni - de dag waarop in Italië de bal gaat rollen - zullen trips van vier tot zes dagen naar Oostenrijk georganiseerd worden. Overigens mogen ook mannen die niet van voetbal houden met de bus mee. „Hoewel we denken dat het vooral vrouwen zullen zijn die mee willen, zal het _zeker geen anti-man- nenbus worden", aldus de woordvoerder. WASHINGTON De Verenigde Staten willen op korte termijn een deel van hun nucleaire artillerie uit Europa terugtrekken. Ook zal Was hington de Sovjetunie voorstellen alle op land gestationeerde wapen systemen uit het gebied te halen. Dat heeft het dagblad „The Was hington Post" vanochtend bekend gemaakt. De krant baseert zich op uitlatingen van hoge regeringsfunctionarissen. Minister van buitenlandse zaken James Baker zal vandaag zijn NAVO-collega's op het hoofdkwartier van de verdragsorganisatie in Brussel informeren over de Ameri kaanse plannen. De krant meldt dat presi dent George Bush pas onlangs tot uitvoer van de plannen heeft besloten na grondig overleg met een aantal van zijn topmede- werkers. Dat overleg volgde op ontmoetingen die Bush vorige maand heeft gehad met de Britse premier Margaret Thatcher en de Franse president Francois Mitterrand. Daarin kwam onder meer de toekomst de Amerikaanse troepen in Europa kaanse rol binnen stemming te brengen met de politieke ontwikkelingen in Europa. Dat proces komt nu op gang en binnenkort hoort u de verdere details", aldus een regerings functionaris tegenover de krant. Het Witte Huis wilde nog geen commen taar geven op het bericht in de Post. De krant meldt dat Bush waarschijnlijk van daag de plannen officieel bekend gaat ma ken tijdens een speciale persconferentie. Bush wil met zijn plannen vooral berei ken dat Moskou het NAVO-lidmaatschap van een. verenigd Duitsland zal accepte ren. De meeste lidstaten van de verdrag sorganisatie zijn voorstander van een der gelijk lidmaatschap maar het Kremlin voelt vooralsnog het meest voor een neu trale status voor een Duitsland na de ver- RIGA Het nieuwgekozen Letse parlement, dat vandaag het eerst bijeen is, zal waarschijnlijk morgen de on- ifhankelijkheid van Letland ïerstellen. Tegelijkertijd zal en overgangsperiode af kondigen waarna de onafhan- celijkheid daadwerkelijk moet :ijn gerealiseerd. det de overgangsperiode, die vaarschijnlijk drie of vier jaar [aat duren, laat Letland ruim- >r een akkoord met Mos- De Letten kiezen voor met partijgenote Van Scher- UTRECHT Het tot af treden 'dwingen' van fractieleider Voorhoeve zal waarschijnlijk geen schadelijke gevolgen heb ben voor VVD-voorzitter Leendert Ginjaar. Op een vergadering in Utrecht kregen Ginjaar en de an dere leden van het VVD- hoofdbestuur de volledige steun van op één na alle voorzitters van de achttien kamercentrales (afdelin gen) van de partij. „Eén voorzitter was het eens met onze argumenten in het gesprek met de heer Voorhoe ve maar niet met de gevolgde procedure", aldus Ginjaar op een persconferentie. Wel ble ken de gewestelijke afgevaar digden aangedrongen te heb ben op een spoedig gesprek tussen hoofdbestüur en de Tweede-Kamerfractie. „Daar werd al aan gewerkt. .Dat komt er binnen een paar da gen vertelde Ginjaar. FOTO: ANP Verscheidene liberale kamer leden zijn erg kwaad op hun partijvoorzitter. De Groningse parlementariër Piet Blauw verklaarde gisteravond in het tv-programma NOS-laat dat naar zijn mening het VVD- hoofdbestuur 'een brug te ver' is gegaan.' Het bestuur zou niet gefungeerd hebben als het 'plechtanker van soliditeit' dat het volgens Blauw dient te zijn. Volgens Blauw is voorzitter Ginjaar verantwoordelijk voor de in de zaak-Voorhoeve ge volgde procedure. „Die ver dient zeker geen schoonheids prijs. Het hoofdbestuur zal zich moeten bezinnen op een sy steem waarbinnen zoiets'nooit, nooit meer kan gebeuren. Blauw. Partijvoorzitter Ginjaar zei in Utrecht begrip te hebben voor dit soort geluiden uit de frac tie. „Men voelt zich wat over vallen door het plotselinge vertrek van de heer Voorhoe ve. Maar ik ben ervan over tuigd dat ik het hun net zo goed zal kunnen uitleggen als ik het de voorzitters van de af delingen heb gedaan. We ko men er met elkaar wel uit". een tussenweg tussen de radi cale onafhankelijkheidsver klaring van de Litouwers en de meer behoedzame strategie van de Esten. Die kondigden in april een overgangsperiode af die uiteindelijk tot herstel van de onafhankelijkheid moet leiden. „We waarderen wat Litouwen heeft gedaan, maar we willen ons niet in een positie manoeuvreren die we niet aankunnen", aldus woordvoerder Janis Jurkans van het Letse Volksfront. Zo wordt in de resolutie die het volksfront morgen in het par lement zal indienen niet ge sproken over de Sovjettroepen in Letland of de fabrieken die rechtstreeks onder Moskbu vallen. De resolutie voorziet in het herstel van de onafhankelijk heid van 1920, de herinvoering van de vooroorlogse grondwet en de verandering van de naam van de Baltische Sovjet republiek. Voorgesteld wordt de term „Socialistische Sovjet" uit de naam van de republiek te schrappen, zodat alleen Re publiek Letland overblijft. Het volksfront, dat 131 van de 201 zetels in de Opperste Sov jet het parlement bezet, kan met steun van een tiental onafhankelijke parlementa riërs rekenen op een tweeder de meerderheid, doende voor ee: wijziging die nodig is onafhankelijkheidsresolutie erdoor te drukken. Pagina 5: Letland wil Mos kou niet provoceren £rondwets- Australische gevangene bestelt 312 pizza's. SYDNEY Een gevangene n het Australische Bathurst leeft gebruik gemaakt van ien staking van cipiers om zijn ;te snack te bestellen: Hij pakte het meteen an en vroeg er liefst 312. let personeel van een pizzeria moest overuren maken om aan de gigantische bestelling te voldoen. De manager van het realiseerde zich niet dat de pizza's waren besteld door een gevangene die het slot van een kantoor had opengebroken om bij de tele foon te komen. Bij bezorging van de eerste 140 pizza's kwam het bedrog aan het licht, maar de directie besloot alle gevan gen maar op pizza te trakte- ADVERTENTIES Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse Thuis in de jaren 90 brengt het nieuwe bouwen en wónen in beeld. Achttien projecten (238 verschillende woningen) staan in Almere-Stad model voor de jaren 90. Gratis parkeren, prijs f 12.50; kinderen L/m IA Jf- gratis toegang mits onder geleide; gezinskaart (max. 4 personen) f 25,- 4t/m 13 mei 1990 alle dagen van 10-17 uur PARIJS Na een lang durig nachtelijk debat heeft het Franse parle ment vanochtend een wet aangenomen die mensen die tot racisme of haat op roepen uitsluit van over heidsfuncties. De met 307 tegen 265 stemmen aangenomen wet gaat nu door naar de senaat, die er nog wij zigingen in kan aanbrengen, en moet nog worden getekend door president Mitterrand. Jean-Marie Le Pen, tegen wiens Front National de maat regel is gericht, sprak van een wet „zonder weerga in een westerse democratie". De wet stelt onder meer strafbaar om de tijdens de Tweede Wereld oorlog door de nazi's begane misdaden te ontkennen. Le Pen maakte zich in 1987 be rucht door de dood van 6 mil joen joden in de concentratie kampen af te doen als een „de tail van de geschiedenis". Om de wet aangenomen te krijgen hadden socialisten en communisten, die samen een parlementaire meerderheid hebben, zich aaneengesloten. De meeste conservatieve par lementariërs stemden tegen. De wet eist ook dat tijdschrif ten, kranten en radio- en tv- uitzendingen slachtoffers van racistische artikelen of pro gramma's de kans geven op een weerwoord. De conserva tieve tegenstemmers betoog den dat de maatregel een in breuk betekende op de pers vrijheid. Volgens Le Pen is de wet een schending van demo cratische tradities. T sjechoslowaakse partijen mogen dossiers geheime dienst inzien dossiers van de geheime dienst worden opengesteld voor de politieke partijen, zo dat nog voor de verkiezingen kan worden nagegaan of kandidaten al of niet niet een belast verleden hebben. Havel wil voorkomen dat in PRAAG President Vaclav Tsjechoslowakije problemen Havel van Tsjechoslowal""- heeft gisteren gezegd dat (ADVERTENTIES) Afwasautomaat met 3 programma's nu tijdelijk extra voordelig. De nieuwe Siemens afwasautomaat-plus heeft 3 programma's, waarvan 1 spaarprogramma. 2 tem peraturen 65'en 50'C, 4 handige druktoetsen en een capaciteit voor 12 maatcouverts. Binnenzijde roest vrij staal. Kortom, Kwaliteit waar u jarenlang plezier van heeft. Hot oews dus. Bel de infolijn 070 - 333 2570/333 2930 voor meer informatie. Siemens. Doordacht en duurzaam. I J Met ingang van 6 mei aanstaande is het netnummer van Londen gewijzigd. Het huidige nummer 1 wordt vervan gen door 2 nieuwe netnummers: Centraal-Londen krijgt 71 en de omgeving van Londen krijgt 81. Welk van de 2 netnummers vanaf 6 mei moet worden gekozen, is afhankelijk van de eerste 3 cijfers van het abonneenummer. Voor het vinden van het juiste net nummer kan een folder worden a il gratis: 06 - 0228809. I l Michels geeft gastcollege LEIDÉN Rinus Michels geeft woensdag 9 mei een gastcollege aan de Leidse universiteit. „De Generaal" gaat in op de psychologie in de sport. „Hoe motiveer ik mensen", is de vraag die hij daarbij aan de orde stelt. De lezing is onderdeel van de officiële opening van het nieuwe gebouw van de facul teit der sociale wetenschap pen aan de Wassenaarseweg 52 in Leiden. Dinsdag 8 mei verricht C. Oomen, voorzit ter van het college van be stuur van de universiteit, de openingshandeling. Michels treedt woensdag om 16.00 uur voor het voetlicht. De le zingen die tijdens de ope ningsdagen worden gehou den, zijn voor iedereen gratis toegankelijk. 24 PAGINA'S Leidse theologen willen geen hervormde universiteit Wayne Dyer: „Je bent op aarde om het leven door je lichaam te laten vloeien" Optimisme over historische besprekingen Zuid-Afrika Voor Oostduitsers begint het Grote Rekenen Leidse huisartsen gaan door met specialistische ingrepen Thijs Libregts staakt werk bij KNVB GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5/7 SPORT 12/13 KUNST/RTV14 RTV PROGRAMMAS 15 WEER/PUZZEL/MENU 15 Soms kunnen Kamerleden heel scherpe vragen stel len. Zoals nu van CDA-zijde gebeurt naar aanlei ding van de ergernis over het massaal zwartrijden in Amsterdam. In vergelijking met Rotterdam is het aantal zwartrijders daar inderdaad zeer hoog. Amsterdam zegt te weinig controleurs te hebben, maar het betrokken kamerlid vraagt nu hoe dat mogelijk is bij een werkloosheidspercentage dat daar om de 25 schommelt. Overigens hebben wij wel eens de indruk, dat de Leidse Courant ook hier en daar op een of andere manier „zwart" gelezen wordt. Die „zwartlezers" zouden tot „witten" over kunnen gaan. Mocht u er een kennen dan zou u hem eens op deze bon kunnen wijzen... i 14 Dagen Gratis I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f1 7,50. I n Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam: Voorl.: I Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: e op b Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonner worden geweigerd. *11','tW IBTTTM

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1