„Denk maar aan het echtpaar Ceausescu SaidócOowumt Oost-Europa centraal op Utrechts festival Tentoonstelling over Ter Braak en Du Perron in Letterkundig Museum Wint weer een vredeslied je het Eurovisie Songfestival? Dezelfde trucjes nog altijd even p, swingend g 'Zee Lucht Land' van Ger Dekkers op toernee KUNST/RTV DONDERDAG 3 MEI 1990 PAGINA $V Ballingenorkest met Menuhin terug naar Hongarije LONDEN Een orkest van Hongaarse ballingen keert volgende week naar Budapest terug voor twee concerten met de viool virtuoos Yehudi Me nuhin als dirigent. De Philharmonia Hungarica werd in 1957 in West-Duitsland opgezet onder lei ding van componist/dirigent Antal Dorati. Tijdens het eerste concert in Budapest, op 9 mei, is de we duwe van Dorati soliste in een pianoconcert van Haydn. Menuhin zal de Tweede Symfonie van Do rati dirigeren. Bij het tweede concert, op 11 mei, is Menuhin solist in de Polyptyque van Frank Mar tin. Menuhin zei dat het aan de onverzettelijkheid van de Hongaarse geest en de steun van de West- duitse regering te danken is dat de muzikanten eindelijk terug kunnen keren naar hun vaderland. De violist zei met de twee concerten het slechten van de barrières tussen landen, volken, rassen en generaties te willen vieren. Man die ex-Beatle met dood bedreigde gearresteerd LONDEN De Londense politie heeft gisteren een man gearresteerd die een serie dreigbrieven aan het adres van George Harrison heeft gestuurd. In de brieven werd de ex-Beatle met de dood be dreigd. Harrison ontving de dreigbrieven in zijn landhuis in Friar Park bij Henley, 56 kilometer ten westen van Londen. Daar woont de popster met zijn vrouw Olivia en hun 12-jarige zoon Dhani. Volgens de krant Daily Mirror ontving Harrison de afgelopen paar weken vijf brieven. In een van de brieven zou hebben gestaan „Het is tijd dat je gaat" en in een andere „Vaarwel George". De krant schreef ook, dat Harrison sinds de moord op John Lennon eind 1980 altijd een lijfwacht bij zich heeft. SCHENKING KUNST IN STRUD MET BKR AMSTERDAM De schen king van 33.000 kunstwerken die het rijk als contraprestatie van de sociale voorziening BKR heeft overgehouden, is in strijd met enkele artikelen van die regeling. Het voor niets wegge ven heeft materieel en psycho logisch een negatief effect op de vraag naar en de prijsstelling voor beeldende kunst op de vrije markt. De Kunstenbond FNV zegt dit in reactie op het besluit van minister D'Ancona van wvc de werken over te dragen aan de (overheidsin stellingen die er al jarenlang hun gebouwen mee verfraaien. De bond zal zich echter niet verzetten tegen de overdracht. UTRECHT De maand oktober zal in Utrecht in het teken staan van Oost-Europa. Het Festival Oost West Boulevard organiseert dan een keur van activiteiten waarin de ontwikkelingen in de landen achter het voormalige ij zeren gordijn uitvoerig aandacht krijgen. Op het programma staan veel cultu rele activiteiten, maar ook tentoon stellingen, symposia en discussie avonden moeten de bezoekers meer inzicht geven in de werkelijkheid van de Oosteuropese staten. Het pro gramma is nog niet compleet. Vast staat al wel dat het muziekcentrum Vredenburg de hele maand 'Oosteu ropees' programmeert. Diverse or kesten en solisten uit binnen- en buitenland - waaronder het Residen tie Orkest, het Radiosymphonie Or kest, de Russische pianiste Tatjana Nikolajeva en het Staatskamerkoor van de Sovjet Unie - zullen werken ten gehore brengen van onder meer Sjostakovitsch, Stravinsky en Sibeli- Het museum Catharijne Convent heeft vijftig middeleeuwse Neder landse schilderijen en beeldhouw werken bijeen weten te brengen uiP musea in Budapest en Esztergom. lift de expositieruimte van de Credietj en Effectenbank worden ikonen eij Russiche miniaturen tentoongesteld, Het Studium Generale van de Rijs kuniversiteit in Utrecht werkt een literair programma onder de til tel „Vrouwen, poëzie en literatuur"! Daarin zullen de verschillen in 1 nadering van deze in thema's Oost en West worden bekeken. zijn dichteressen uit de DDR, Roe|dri Br menië en de Sovjet Unie aanwezig. M bi' In diverse kerken zullen speciale diensten worden gehouden. CTU totale PETER TUINMAN SPEELT MACBETH: DEN HAAG „Inder daad, het duo Marijnen- Tuinman heeft weer toe geslagen" grijnst Peter Tuinman in zijn kleedka mer in de Koninklijke Schouwburg. Het is vlak voor de première van Macbeth'. Zijn hoofdrol, Franz Marijnens regie. Een combinatie die in the- aterland een zeer eigen faam heeft gekregen. Bij het RO-theater in Rotter dam werkten regisseur en acteur al samen, het 'duo' maakte een Jules Verne- voorstelling, de Jan Cre- mer-musical, bij het Na tionaal Toneel in Den Haag Büchners 'Woyzeck' en nu Shakespeare's wre de drama van de ambitie. Tuinman zit er in de kleedka mer redelijk ontspannen bij. Hij wil - tussen een laatste doorloop van enkele scènes en de première de schouwburg niet verlaten. Tijdens het ge sprek wordt er woordeloos door een medewerker van hej gezelschap een stripboek ('Mac Coy') als cadeautje op zijn schminktafel gelegd. Even stiekem meelezen over Tuin- mans schouder wanneer hij de geschreven opdracht voorin leest. „Ik bewonder de manier waarop jij je altijd weer in een rol stort schrijft de gever. is een hoekige persoonlijkheid, geen acteur die de zinnen flu welig over z'n tong laat glij den, maar ze eerder scandeert, ermee worstelt en daardoor steeds een sterk gevoel van echtheid meebrengt. Alsof je elke keer mèt hem op zoek moet naar wat die teksten te zeggen hebben. Eerste moord „Een vreemd figuur" zegt hij zelf van Macbeth. „Een twijfe laar. Iemand die angst en am bitie in zich herbergt, en zoals we weten is dat een niet onge vaarlijke combinatie. Met daarbij de Lady als aanjager. Dat hij op die troon komt, is niet genoeg. Hij gaat maar door. Maar tegelijkertijd kan hij reflectief zijn, alles op een rijtje zetten. Hij heeft momen ten dat hij goed in staat is de consequenties te overzien van wat hij doet. Maar tóch doet hij het. Een bekend menselijk gegeven: Je weet rationeel heel goed van jezelf dat je dat en dat beter niet kan doen, en tóch doe je 't. Ondanks die we tenschap. Bij Macbeth ontstaat die ambitie door de vonk die hij van bovennatuurlijke krachten krijgt. Maar daarna heeft hij die heksen niet meer nodig. In die zwarte wereld werkt hij onvermijdelijk naar z'n eigen ondergang en dood toe. Het is het bewijs dat de eerste moord de ergste is. Blijkbaar zitten mensen zo in elkaar dat moorden na de eer ste moord steeds gemakkelij ker wordt. Wat dat betreft is 'Macbeth' behoorlijk actueel. Denk maar even aan wat er in Roemenië gebeurd is. Aan het echtpaar Ceausescu". Lady Ceausescu Een gedachte die je tijdens de voorstelling al meekrijgt. Zon der dat er ook maar één ver wijzing in woord of beeld naar de recente Roemeense geschie denis is. Macbeth als de te rechtgestelde dictator, zijn vrouw (gespeeld door Josee Ruiter) als Shakespeare's voor projectie van Lady Ceausescu. Vraag: Zou een rechtstreekse verwijzing het niet nog span nender gemaakt hebben? Tuinman gelooft niet dat re gisseur Franz Marijnen ook maar even gedacht heeft over zo'n effect, vindt dat het de 'slagkracht' van Shakespeare alleen maar weggenomen zou hebben, het stuk versmald zou hebben. Het zou volgens hem iets worden als „voetballen met twee benen en een sok aan". Marijnen is zelf niet in de buurt, maar Tuinman en hij kennen elkaar van haver tot gort. Vandaar de vraag hoe hij Marijnens werk ziet. Tuinman: „Zijn sterke punt is dat hij zo wel op het gebied van de taal als op het gebied van het beeld in staat is om een unieke slag kracht te vinden. Het is bij hem niet te voorspellen wat het zal worden. We werken nu al lang samen, maar het is elke keer weer alsof het de eerste keer is. Hij peutert altijd er gens aan, hij haalt altijd weer iets uit me dat me verrast". Stuntteam Een enorm diep speelvlak van Macbeth. FOTO: CORNÉ SPARIDAENS achttien meter, van over de orkestbak tot aan de achter muur van het toneel, maakt dat het bij Marijnens 'Macbeth' lijkt of je vanuit een kleine schouwburg de wereld inkijkt. De zichtlijnen in de zaal wor den er zo door beïnvloed dat het derde balkon en een aantal zijplaatsen niet verkocht kun nen worden en de Koninklijkë Schouwburg vierhonderd man minder kan herbergen. Een Haags stuntteam mag het slag veld op om zwaardzwaaiend en buitelend Macbeth's onder gang te helpen bewerkstelli gen. Maar ondanks die sterk visuele elementen is Marijnens 'Macbeth' een strakke voor stelling, sober, waarin effecten niet overheersen. Tuinman: „Toen Franz in Rotterdam be gon deed hij visueel zo iets bij zonders, introduceerde hij zo'n nieuwe slagkracht in het thea ter dat men vergeten is te kij ken naar de zuivere manier waarop hij met acteurs werkt. Ik zoek hem vaak op, ga naar alles kijken wat hij doet. Of het nu opera in Berlijn is, Rot terdam, of Woyzeck, het is juist die totaal-kwaliteit. Beeld én inhoud. Dat is zijn unieke, eigenzinnige talent". Zuigkracht Zoals altijd komt ook de pre mière van 'Macbeth' te vroeg. De geplande repetitietijd moest ingekort worden omdat de meeste acteurs ook in Tsje- chovs 'Kersentuin' stonden. Een aantal try-outs en daar mee was de kous af. Tuinman stipt het absurde nadeel dat het gesubsidieerde toneel heeft ten opzichte van het commer ciële nog eens aan: „Daar zou zo'n voorstelling eerst twintig keer gespeeld zijn voor er een première kwam Het moeilij ke van zijn rol? „Een mara thon" zegt hij. „Het moeilijkste is 'grip' te krijgen op dat on grijpbare ritueel. Als acteur ook de zuigkracht te vinden die bezit neemt van Macbeth. Het spannende in het spel te krijgen: hoe lang moet je moorden tot 't genoeg is?". De leiding van het Nationeel Toneel klaagt bij monde van directeur Hans Croiset nog wel eens dat het wennen is tussen de Residentie en het gezel schap. Hoe zit dat met de Fries Peter Tuinman? „Voor mij was het ook wennen. Niet zo zeer aan Den Haag, maar aan het functionneren binnen een gezelschap. Omdat ik zo lang free lance gewerkt heb. Den Haag heeft een publiek met een eigen gezicht, dat heb ik wel gemerkt. We hebben in het verleden nog wel eens ba dinerend over Den Haag ge daan. Goed, de Haagse Come- die is voorbij, er was een eind, aan gekomen. Maar dat gezel schap heeft wèl voor een niet mis te verstane traditie ge- En film? Tuinman heeft in zijn loopbaan een aantal opvallen de en sterke filmrollen neer gezet. Van 'De Dream', 'Blon de Dolly', 'Van geluk gespro ken' tot en met 'De schorpi oen'. „Ik zit nu twee seizoenen hier, en er is gewoon geen tijd om aan film te denken. Na tuurlijk komt het er ooit weer van. Maar ik ben iemand die geniet van de voordelen van film boven toneel, om daarna weer te genieten van de voor delen van toneel boven film. Je moet jezelf de kans geven' zoveel mogelijk gerechten uit de keuken te proberen. Zodat je er beter van leert genieten. Dan kan de waarde van eten alleen maar toenemen". Dat is nog eens beeldende taal. „Ja" grijnst Peter Tuinman. „Ik ben er zelf ook even stil van". BERT JANSMA Museum Overholland sluit de deuren AMSTERDAM Het Mu seum Overholland, buur man van het Van Gogh- museum in Amsterdam, sluit de deuren. Op 29 juli, direct na afloop van de nu lopende expositie Black USA (werken van zwarte Amerikaanse kunste naars), gaat het museum definitief dicht. In een brief aan het Amster damse college var> b en w wordt het gemeentebestuur door de directie aangewezen als de hoofdverantwoordelijke voor dit besluit. Het college zou toezeggingen niet zijn na gekomen. „We hebben beslo ten om thans een einde te ma ken aan een situatie waarin door toedoen van de gemeente Amsterdam ons museum niet kan functioneren op een wijze die recht doet aan de opzet, aan de kunstenaars en aan de bezoekers. Wij kunnen als par ticulier museum de gemeente Amsterdam niet dwingen om ons museum naar waarde te schatten en dienovereenkom stig met Overholland om te gaan", aldus de directie in de brief waarin de sluiting wordt aangekondigd. Volgens directeur C. Braun was de vestiging van het Van Gogh Village op korte afstand van het museum de druppel die de emmer deed overlopen. Eerder al maakte het museum zich boos over het niet-nako- men van de toezegging van de omgeving van het museum een wandelgebied te maken. De gemeente Amsterdam zegt dat er wel degelij, door het plaatsen van stenen blokken, wel degelijk een wandelgebied is ontstaan. Volgens de woord voerder heeft Overholland vanaf het begin alle mogelijke medewerking van de gemeen te gekregen, „onder andere op publicitair gebied". Burge meester Van Thijn heeft het museum tien dagen geleden nog bezocht, aldus de woord voerder, „en vindt het heel jammer als het dicht zou gaan". Overholland heeft ex posities gehouden van werken van Stella, Cézanne, Lichten- stein en A. Rainer. Menno ter Braak en Edgar du Perron samen tijdens een verblijf in Spa. FOTO: DEN HAAG Op de dag van de Nederlandse capi tulatie, 14 mei 1940, pleeg de Menno ter Braak zelf moord en stierf E. du Per ron bijna gelijktijdig aan een hartaanval. Het Let terkundig Museum in Den Haag heeft ter nagedach tenis van dit tweetal van 4 mei tot 3 september een tentoonstelling ingericht. Getoond wordt hoe inten sief de twee schrijvers zich bezighielden met het bestrijden van fascisme en nationaal-socialisme. Ze deden dit van 1933 toen Hitler in Duitsland de macht had overgenomen, tot aan hun dood. In vitrines zijn hun be langrijkste antifascistische pu- blikaties te zien, in druk dan wel in handschrift. Daarbij is ook het artikel Demonstratie van Ter Braak dat over de brand in de Rijksdag ging, maar nimmer werd gepubli ceerd. Aandacht is er verder voor het Comité van Waak zaamheid van anti-nationaal- socialistische intellectuelen, waarvan Ter Braak bestuurlid en Du Perron gewoon lid wa ren. In hun strijd tegen het fascis me stonden Ter Braak en Du Perron, ook wel de „Siamese tweeling van de Nederlandse letterkunde" genoemd, regel matig schouder aan schouder met communistische schrijvers en intellectuelen. Ze namen ook standpunten in over de politieke ideologie. Te zien zijn belangrijke momenten in de ontwikkeling van met name Du Perrons houding tegenover het communisme. Hij wees dit uiteindelijk af, nadat in 1937 de terreurdaden van Stalin be kend waren geworden. Van Ter Braak zijn onder meer vertalingen te zien van de boeken van de ex-nazi Her mann Rauschning. Ook ligt er de brief van Nijgh van Het Vaderland, die Ter Braak ver biedt over politiek te schrij ven, alsmede de brief waarin Ter Braak ontslag vraagt. De vriendschapsrelatie tussen de twee komt tot uitdrukking in een keuze uit de omvangrij ke briefwisseling tussen Ter Braak en Du Perron. In het Letterkundig Museum is van 4 mei tot 3 juli nog een kleine expositie gewijd aan de Joodse schrijver en publicist Abel J. Herzberg (1893-1989). Ze betreft vooral diens erva ringen in concentratiekamp Bergen-Belsen. Ze is in de plaats gekomen van de eerder aangekondigde tentoonstelling over Hendrik Marsman. 'EIN BISSCHEN FRIEDEN' HEEFT GEHOLPEN... ZAGREB 'Ein bisschen Frieden', schreef Ralph Siegel ooit, en vertolkt door de blonde Nicole werd het een Eurovisie winnaar. Dat 'bisschen' lijkt deze maanden jaar eindelijk te verkeren in 'viel', Siegel is weer van de partij op het Eurovisie Songfestival met een vre deslied: 'Frei zu leben', en weer wordt het algemeen beschouwd als een regel rechte kanshebber op de titel. Maar: Siegel is niet alleen. Het liedje 'Freedom, Freiheit, Li- berte' heeft het dan wel in Ne derland afgelegd tegen May- woods 'Ik wil alles met je de len', het thema ervan komt in Zagreb ettelijke malen op het podium. Vrede is mode, zou je kunnen zeggen. Je mag na tuurlijk nooit twijfelen aan de wereldverbeterende intenties van songschrijvers en platen- producers, maar het lijkt een beetje op een al dan niet wan hopige truc om op de golven van Oost-West-euforie te pro beren zakelijk succes binnen te halen. Behalve het Duitse liedje mik ken ook de bijdragen van En geland, Noorwegen, Ierland, Italië, Oostenrijk en Finland op de vredelievende sentimen ten van de juryleden. 'Frei zu leben', 'Give a little love back to the world', 'Brandenburger Tor', 'Somewhere in Europe', 'Insieme 1992', 'Keine Mauern mehr', 'Fri' - de titels spreken boekdelen. Het festival van de vrede dus? Het klinkt mooi. Maar de cy nische waarheid is in de mees te gevallen anders. Het Engel se liedje, bijvoorbeeld, is een puur-commercieel produkt, dat Paul Curtis al een jaar in zijn bureaula had liggen, tot hij in de vijftienjarige dochter Emma van zijn oude vriend John Booth het stemmetje ont dekte waarmee hij het mis schien zou kunnen opstuwen in de vaart der volkeren. Voor Eurovisie-doeleinden werd een veelkleurige groep geroutineerde achtergrondvo calisten samengesteld (het oog wil ook wat, nietwaar), en daar staan ze dan nu. Dat Emma gruwelijk onvast en vals zong tijdens de Britse fi nale, kon haar niet weerhou den van de eerste plaats daar: ze heeft kennelijk een grote aantrekkingskracht, en het liedje is zeer geraffineerd in elkaar gezet. Een potentiële winnaar, zeker, maar tegelijk ook een zeer synthetisch produkt, zonder enige ideële waarachtigheid. 'Give a little love to the world' moet dan ook worden gelezen als 'Geef Britain eindelijk weer eens een Eurovisiewin naar'. Uitgesloten lijkt dat ze ker niet. Bij de overige vredesliedjes komt dat van de Noor Ketil Stokkan (die in 1985 zijn land al eens vertegenwoordigde, toen 'in eigen huis') nog het meest integer over. In elk ge val heeft hij een heel wat fris sere uitstraling dan de wat louche overkomende Emma. Zijn 'Brandenburger Tor' is een plezierige rocksong, en zo te zien gelooft hij in wat hij er over zingt. Dat geldt ook voor de Ier Liam Reilly, die aan de piano zijn eigen ballade 'So mewhere in Europe' vertolkt. Niet slecht. Het Duitse liedje, we noemden het al, is net als het Engelse samengesteld op het effect. De Duitsers hebben daarbij na tuurlijk het voordeel dat een vredesliedje uit hun land een extra emotionele lading mee krijgt. De vredesliedjes uit Finland ('Fri', een clichématig popdeuntje in het Zweeds, Finlands tweede taal) en Oos tenrijk ('Keine Mauern mehr', schreeuwerig gezongen) over tuigen in het geheel niet. Italië levert via Toto Cutugno (schrijver en zanger) een lied met de titel 'Insieme' over de komende eenwording van Eu ropa. Het gaat hier om een ty pisch Italiaanse ballade, rit misch interessant en op al even typisch Italiaanse manier vertolkt met zo'n typisch Itali aanse gebroken stem. Het heeft wel wat. RENE DE COCQ 0 fland; IVEF jhter V Ifl'e'B Kid Creole and the Coconuta. I o.a. August Darnell (zang, gitaar),il Danny Blume (gitaar), Bongo Eddh; (percussie), zang), Cory Dayi, (zang), Charlie Lagond (saxofoon),r Ken Fradley (trompet), Lee Robert-^ son (trombone), Adriana Kaegi.'g (zang), Janique Svedberg (zang) en:' Taryn Hagey (zang). Nederlandi'u Congresgebouw, Den Haag. Gistei 1.30 F Een herhaling van eenre9°r herhaling van een goedjrjj werkend muzikaal con- cept. Dat is wat Kid Creo-' le and the Coconuts op het podium zetten. Het lijkt'AD het enige kunstje dat lei-fJJ°( der August Darnell alias Kid Creole kan en hoewel*1^ het, na tien jaar, wat slijt-Sjaai plekken begint te verto-i nen, is de uitwerking tochCJn telkens energiek genoegne niet om het publiek op de stoe-^m0r! len te krijgen. Nou ja, er-woio voor. pv will Lull De Newyorker dompelt zijniuDio materiaal onder in een exoti-De av< sche sausje waarvan de ingre2103 c diënten bestaan uit funk, reg RAD10 gae, salsa en Latin. Stilzitten j phons dan ook zo goed als onmoge scw\n\ lijk. Na vijfenveertig minuten CD/pi kon de ordedienst van het Ne- van^ derlands Congresgebouw in Den Haag gisteravond dan ook fend;: slechts toekijken hoe de goed gevulde zaal als een man uitU de stoelen kwam. In die tijd a hadden Kid Creole en zijn R twaalf man sterke begeleiding eigenlijk dezelfde trucjes uit gevoerd als de laatste keer c ze hier waren. Ze brengen een R dampende show neer met fa vorieten als 'I'm a wonderful c thing, baby', 'Stool Pigeon' en 'Don't take my Coconuts'. Soms werd het materiaal diki^ in de blazers gezet, dan weer 8 waren er de doorzichtige pa tronen van Danny Blume's ve derlichte gitaarklanken, maar het swingde altijd. Toch was de show minder dy namisch dan in de herinnering voortleeft. Op de Coconuts viel niets aan te merken. Het drie tal danste het vuur uit haar sloffen en mocht af en toe ook wat meerstemmige zang afle veren. Maar Bongo Eddie bleek toch niet zo'n podium persoonlijkheid als Coati Mun- di (Andy Hernandez) en de uit de Bronx afkomstige zangeres Cory Daye kon tijdens haar solo-uitstapje nauwelijks o tuigen. Ook bij August Darnell was sprake van een zekere routineuze afwerking, waar door de show niet echt spran- Muzikaal was het een bijna non-stop gebeuren vol tempo wisselingen en de daarmee ge paard gaande veranderingen in stemming. Behalve de klas siekers was er alle ruimte voor het werk van de nieuwe elpee 'Private waters in the great di vide'. En zo werd het publiek getrakteerd op een lesje safe sex met een knipoog. Num mers als 'The sex of it', dat Prince voor Kid Creole and the Coconuts schreef, paste perfect in Augusts voorkeur voor romantiek. „Ik hou van mijzelf, dus ik weet met wie ik vannacht heb doorgebracht", liet hij even later weten. Het Amerikaanse gezelschap zette een swingende show neer, die weliswaar in de revi sie moet, maar toch charme genoeg over had om te verma- HANS PIËT DEN HAAG Het vol gen en vastleggen van de wording van typisch Ne derlandse landschappen is het kenmerk van het werk van Ger Dekkers. Hij doet dit in reeksen kleurenfoto's. Daaruit zijn drie exposities samenge steld die van 12 mei tot de langste dag op drie ver schillende plaatsen in ons land zijn te zien. Daarna worden ze samenge voegd tot de ene grote ten toonstelling „Zee Lucht Land" die de Rijksdienst Beeldende Kunst wordt aan geboden om haar in het bui tenland te tonen. In het Fries Museum in Leeuwarden zijn werken uit deze provincie te zien, in het Provinciehuis in Lelystad die uit Flevoland en in het Kunstenaarscentrum en de Bibliotheek in Middelburg die van Zeeland. Sinds de ja ren zestig is het thema van het werk van Ger Dekkers het nieuwe Nederlandse landschap. De landschappen vindt hij hoofdzakelijk in de delen van ons land waar land uit zee is of wordt gewonnen: wadden en polders. De mens zelf bedacht en maakte het allemaal, maar is in persoon niet aanwezig. Dekkers geeft in zijn werk de resultaten weer van de menselijke ar beid. De horizon gebruikt hij als deellijn van lucht en land, van lucht en zee. Kleur is van essentieel belang voor de variatie die de jaargetij den bieden. Beeldend kun stenaar Dekkers neemt waar en en legt beelden vast waar in hij later een zekere volg orde in aanbrengt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14