Omvorming van Berkhout kost dertien miljoen I 1 m iWarmond tegen apartheid lDVIESBUREAU IN RAPPORT: E 1 /I IL Jubilerend verpleeghuis De Wilbert wil nog dit jaar beginnen met nieuwbouw INA TON OMGEVING QeidóaQowtcunt DONDERDAG 3 MEI 1990 PAGINA 11 "Spleten Spartaan lopen met bevrijdings an8 dezdur van Wageningen naar Lisse Atleten van De Spartaan uit Lisse brengen in de nacht van lag op zaterdag het bevrijdingsvuur van Wageningen naar Lisse. gemeenten van Nederland zijn dit jaar uitgenodigd om vuur op jalen in Wageningen, waar in 1945 de capitulatie werd getekend in EUROCiLi De Wereld. De atleten zijn verdeeld over vijf ploegen van vijf rs. Deze vertrekken om één 's nachts uit Wageningen. Het is de loeling dat na vijf kilometer de volgende ploeg de fakkel over- (mt. De gehele route wordt gevolgd door twee busjes waarin de 1.15. malegen zitten met begeleiders. JEMA iiij, ongeveer tien voor een 's middags komen de atleten via de Lis- JCINEM* jk over brug van de Ringvaart Lisse binnen. Vervolgens 1.00 maP1 gel°Pen v»a de Kanaalstaarpromenade en Heereweg. Rond één r worden de atleten met het bevrijdingsvuur bij het gemeentehuis rwacht. Om half twee wordt het vuur vanaf het gemeentehuis naar iweg 19j sportpark gebracht, geëscorteerd door Trou Moet Blijcken en le- "sTUDmP van ^et gemeentebestuur- Op de atletiekbaan van De Spartaan 0): Sh*»rdt het vuur gestationeerd tot het einde van de op deze middag te ii); Interuden wedstrijden in het kader van de Ter Speckebokaal. Aanvang kinjee Ür Fietser levensgevaarlijk gewond tijdens duinrit WASSENAAR Bij een fietsongeval in de duinen tussen Katwijk en de Was- senaarseslag is gistermiddag een 56-jari- ge man zwaar gewond geraakt. Vanoch tend verkeerde de man die is opgeno men in het Haagse Westeinde Zieken huis nog niet buiten levensgevaar. De man fietste met zijn vrouw door de duinen in de richting van Katwijk. Vanuit de andere kant kwamen even eens twee fietsers aangezet. Op het mo ment dat beide stellen elkaar passeer den, probeerde een groepje Haagse wiel renners hier tussendoor te rijden. Een 42-jarige Hagenaar die deel uitmaakte van deze groep raakte de 56-jarige die ten val kwam en een schedelbasisfrac- tuur opliep. De Hagenaar moest zijn schaafwoonden laten behandelen. Luxe brochure over De Paauw WASSENAAR De gemeen te Wassenaar heeft onlangs de brochure „Van Paleis tot Raadhuis" uitgebracht. Deze luxueuze brochure geeft zowel in het Nederlands als in de Engelse taal uitleg over raad huis de Paauw en beschrijft onder meer de rol die Prins Frederik der Nederlanden (1797-1881) heeft gespeeld rond de Paauw. De brochure is tegen kostprijs (7,50) verkrijg baar bij de balie van het ge meentekantoor. De opbrengst komt weer ten goede aan an dere brochures over de ge schiedenis van Wassenaar. Studenten maken duinpad schoon NOORDWIJK Negentien studen ten van de Evangelische School voor Journalistiek uit Amersfoort hebben gisteren het duinpad tussen Haarlem en Hoek van Holland schoonge maakt. Door drie groepen werd totaal 45 kilo afval vergaard, dat bij de vuurtoren in Noordwijk werd ge toond. De actie werd gehouden met als doel geld in te zamelen voor een computerlokaal voor de school. Met dit lokaal is een investering van 100.000 gulden gemoeid. Het schoon maken van het pad leverde 2.000 gul den op, maar er staan nog meer van dergelijke sponsoracties op het pro gramma. Man valt van garagebrug NOORDWIJK Een 67-jarige man uit Noordwijk heeft gisterochtend in zijn woonplaats zijn neus gebroken en diver se kneuzingen opgelopen. De man had in een garagebedrijf aan de Binnenweg eeri auto op de brug staan. Hij wilde iets uit de auto pakken maar kwam ten val. In het Academisch ziekenhuis in Leiden is hij behandeld. Skiboard gestolen WARMOND Bij jachthaven 't Fort aan de Burgemeester Ketelaarstraat in Warmond is vanmorgen vroeg een ski- board gestolen. De daders drongen het gebouw binnen door een ruit in te slaan. Getuigen zagen twee mannen weglopen die nog niet zijn achterhaald. Gereedschap gestolen OEGSTGEEST Een 16-jarige Leidenaar is gisteren aangehou den na de diefstal van een grote hoeveelheid gereedschap in Haaswijk Oegstgeest. De jonge man had bij een aannemingsbe drijf gewerkt, maar nam ontslag. Vervolgens werd de vorige nacht de diefstal gepleegd door iemand, die wist waar de sleutel van de loods hing. Dat kon alleen de ex- werknemer zijn. De diefstal werd samen met een andere Leidenaar uitgevoerd. Deze zal nog door de Leidse politie worden aangehou den en heeft waarschijnlijk al het gestolen gereedschap, waaronder een slijp- en een zaagmachine, nog in zijn bezit. SSE Er is tot het jaar 00 dertien miljoen gul- n nodig om bejaarden- ntrum Berkhout in Lis- om te vormen tot een eed opgezet „zorgcen- nm". Dat blijkt uit het steren gepresenteerde pport „Berkhout 2000, n verzorgingshuis naar rgcentrum". rapport is in opdracht van bestuur van het bejaarden- ntrum opgesteld door het Tihemse bureau Wiegerinck. Dat werd in januari onderzoek te doen naar de toe komst van Berkhout en de wijze waarop moet worden ge reageerd op veranderende om standigheden. Dat moest voor stellen opleveren met een visie voor de toekomst en de aan te brengen voorzieningen. Ook moest worden nagegaan wat de knelpunten zijn en of die met de verdere uitbouw van Berkhout kunnen worden weggewerkt. Volgens het rapport is er onge veer zes miljoen nodig voor de renovatie van het huidige cen trum en het aanbrengen van voorzieningen op de begane grond. In dat verband wordt gedacht aan het herverdelen van de woningen, waardoor uit drie van de huidige eenhe den er twee ontstaan. Die moeten zijn aangepast voor rolstoelgebruik en zijn voor zien van douches en logeermo- gelijkheden. Verder moeten er ruimtes komen voor groeps- verzorging, voor pre- en post- klinische zorg en voor dienst verlening door derden, zoals een kapsalon, pedicure en fy siotherapie. Naast het bestaande bejaar denhuis moet er een zorgcen trum komen. In de Poelpolder bijvoorbeeld, waarover wordt overlegd met woningbouwver eniging „Volksbelang". Nage gaan wordt of het mogelijk is bij een van de flats in de pol der een steunpunt voor zorg te bouwen. Ook staat de bouw van een dependance voor psy- chogeriaterie (de zorg voor de mente bejaarden) op het pro gramma. Die bouw moet be ginnen in juli 1994. De kosten ervan worden geraamd op bij na vijf miljoen gulden. In het rapport wordt ook ge adviseerd 2,7 miljoen gulden uit te trekken voor de bouw van dertig aanleunwoningen. Steunpunt Dat vloeit voort uit de samen werking tussen de Stichting Eikenhorst en het verzorgings huis Berkhout. Aan het ge meentebestuur van Lisse is in middels gevraagd bij het toe kennen van de contingenten rekening te willen houden met i Berkhout. Young DDEONl i8.45,fARMOND De ge- fèi 1(a?t'eente Warmond staat ke lovianaf zaterdag tot en met Siltr rae* *n ^et te^en van voookfrijd tegen de apartheid. aai 1. Gedurende die tijd wordt Dekap expositie „Apartheid, 2i.4jioe zit dat" in het ge- ia pr®toeen\.ehuis aan de Heren- riod oiweg gehouden. Burge er G. van der Wel oent de expositie op 5 n half drie uur. De expositie omvat 12 fotopa nelen en geeft een alge meen beeld van apart heid. Tevens kan kennis worden ge nomen van doel en werkwijze van organisaties als de Anti Apartheidsbeweging Neder land en de Boycot Outspan Actie. De expositie is geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag is de tentoonstelling van 14.00 tot 16.00 uur te zien. Verder is in het gemeentehuis het resultaat te zien van een posterwed strijd voor leerlingen van de basisscholen. De prijswinnaars worden tijdens de opening van de expositie bekend gemaakt. Op de basisscholen wordt spe ciaal aandacht besteed aan het thema apartheid. Ook de bi bliotheek zal het thema aan dacht schenken. Op donderdag 10 mei zal in basisschool Oostergeest de film Cry Freedom worden ver toond. Aanvang 20.00 uur. Op donderdag 17 mei wordt basis school De Waaier aan de He renweg een discussie-avond gehouden over apartheid on der leiding van Esau du Plessis van de BOA. Aanvang 20.00 uur. De organisatie is in han den van de Stichting Ontwik kelingssamenwerking War mond. De gemeente heeft sub sidie gegeven voor de activi teiten. inderdagverblijf an de Marislaan SIDEN De gemeente ;iden wil een nieuw nderdagverblijf bouwen n de Marislaan. In het •bouw moeten ongeveer ven groepen kinderen orden gehuisvest. Het is bedoeling dat het nieu- e verblijf in 1991 in ge- uik wordt genomen. gemeente kiest voor een iw gebouw, omdat de kin- ropvang explosief groeit in liden, aldus een medewerk- n de gemeentelijke di- welzijn. „Met de be lande gebouwen redden we t niet. Er komen wel wat lolen vrij, die zijn ook wel schikt te maken, maar een euwe ruimte is aan alle wen- te passen. We pakken ook groter aan dan in de kosten is nog niets be- 'nd, ook moet nog een archi- ct worden aangezocht. De meente wil wel zo snel mo- lijk gaan bouwen, de streef- Jtum voor opening is 1991. 30Vu" ïl 's de bedoeling dat er twee bygroepen, drie peutergroe- in en twee groepen voor bui- nschoolse opvang in van het bouw gebruik gaan maken. |4 0q; aarvoor zijn twee lagen no- Bij de school wordt een plaats aangelegd. Beheer- /an het gebouw wordt het ntraal Orgaan Kinderop- ïng Leiden (COKL). rotest tegen lebouwing mdgoed )uivenvoorde OORSCHOTEN De bouw en traditioneel stalge- koetshuis an van Duivenvoorde tast natuur en het landschap i het landgoed Duivenvoor- aan. De werkgroep milieu eheer Leiden schrijft dit in bezwaarschrift aan de ge- leente Voorschoten. „Wij zien noodzaak van het plan niet Het lijkt slechts aan te slui- !n bij een hele reeks van eer- ere plannen waarmee men de atuur- en landschapswaarden gelde wil maken. Het besef at het hier gaat om een uniek atuurgebied in een zeer sterk edreigd deel van de bufferzo- Den Haag-Leiden schijnt laar moeilijk door te drin- fn", schrijft de werkgroep an het gemeentebestuur. Dodenherdenking weer in Marekerk LEIDEN De Marekerk vormt morgenavond het decor van de bijeenkomst voor de dodenherdenking. De herden king begint om 19.00 uur. Bur gemeester C. Goekoop spreekt het openingswoord uit. Het Tweede Kamerlid D. Dolman houdt de herdenkingstoe spraak. Het Alma Materkoor, Han Kapaan en Joop Brons verzorgen de muzikale omlij sting van de dienst. Direct aansluitend aan de herdenking heeft om 19.45 uur een stille tocht plaats naar het monu ment voor de gevallenen te genover Molen De Valk. Om 20.00 uur wordt daar twee mi nuten stilte in acht genomen. Fietsroute verbindt provinciehuizen De Holland-Route, een fietsroute tussen de provinciehuizen in Den Haag en Haarlem is gisteren officieel geopend. De opening werd verricht door de Zuidhollandse gedeputeerde P. van Heemst en zijn Noordhollandse collega F. van Diepen-Oost. Zij namen in De Zilk, dat in de buurt van de grens tussen beide pro vincies ligt, de eerste folders over de route in ontvangst. Daarna maakten zij een kort fietstochtje door de omgeving. De route is 99 kilometer lang en is in samenwerking met de ANWB uitgezet ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de twee provin cies. Men kan de route op elk gewenst punt beginnen. Het is de bedoeling dat de Hollandroute via de VVV's, de gemeentehuizen en bibliotheken in beide provincies wordt verspreid. In de folder zitten kortingsbonnen voor onder meer Keukenhof en een boot tocht over de Kagerplassen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Computers De laatste bijeenkomst dit seizoen van Computervereni ging Bollenstreek is zaterdag in dorpshuis 't Eiland in Beinsaorp. Aanvang tien uur. Toegang: leden gratis, tot 16 jaar f3, ouder aan 16 jaar f5. Nachtegalen Ook dit jaar houdt de Vere niging voor Natuur- en Vo gelbescherming Noordwijk een speciale excursie in de Noordduinen met als doel het bestuderen van de vele nach tegalen, die in de afgelopen week weer in de Noordwijk- se duinen zijn neergestreken. Deze excursie is zaterdaga vond om acht uur. De deel nemers verzamelen zich aan het begin van het fietspad door de duinen van Staats bosbeheer aan de Duinweg, nabij de bos wachters woning aan de Duinweg 81. Film De film „Sand Castles" wordt zaterdagavond vertoond in evangelisch ontmoetingscen trum De Ark aan het Pické- plein 1 in Noordwijk De film gaat over het gezin Mor gan waarin veel spanningen zijn. De voorstelling begint om acht uur, toegang is gra- Country De groep Wagon Trail treedt zaterdag op in partycentrum Unique aan de Leidsevaart 171 in Noord wijkerhout. Toegang tot deze conutry- dansavond kost f10. Aanvang negen uur, de zaal gaat om acht uur open. Concert Ingrid van Veen (cello) en Olivia van Veen (piano) ge ven zondagmiddag een con cert in de kapel tegenover de St. Agathakerkin Lisse. Zij spelen werken van Beetho ven, Chopin en Fauré. Na de pauze treden Joh. Paap (ac cordeon) en Theo de Waal (panfluit) op. Zij spelen Roe meense volksmuziek. Toegang kost f5, kinderen tot 14 jaar mogen gratis naar binnen. Aanvang kwart over twaalf. Gareel Verenigiging Het Gareel houdt zondag een tocht met paarden bespannen oude rij tuigen door de Bollenstreek. De stoet arriveert om vijf uur op de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk. Ter hoogte van restaurant de Blauwe Gans geeft een spreekstalmeester uitleg. Wandeling Natuurgidsen van het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie begeleiden zondagmiddag een wandeling door het Bos van Krantz aan de Herenweg in Warmond. Dit bos, ook wel Warmonder- bos of Landgoed Huys te Warmont geheten heeft veel belangwekkende natuurlijke aspecten. Aanvang twee uur. H. van Mierlo: directeur van De Wilbert en wethouder. FOTO: HENK VAN DEN ENDE KATWIJK Verpleeg huis De Wilbert viert deze en volgende week het 25- jarig bestaan. Tot en met 12 mei zijn er dagelijks ac tiviteiten voor de eigen bewoners, hun familie en de medewerkers. Directeur H. van Mierlo van De Wilbert opende afgelopen dinsdag officieel de jubileum festiviteiten. Het programma (bevat opder meer een tentoon stelling over hobby's en lief hebberijen van de bewoners en medewerkers, maar ook een vossejacht voor de bewo- Op woensdag 9 mei tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags is er op de prome nade en de grote zaal een „Oud Katwijk-dag" met onder meer een modeshow, oude am bachten, films en foto's. Deze festiviteit is voor iedereen toe gankelijk. De medewerkers en vrijwilligers van De Wilbert krijgen op vrijdag 11 mei alle aandacht. In het personeels- restaurant kunnen ze deelne men aan een Balkandiner. Vandaag was er een officiële plechtigheid in het bijzijn van J. van der Reijden. De oud- staatssecretaris van volksge zondheid hield een feestrede en een lezing. Verleden De Wilbert viert dit jaar het 25-jarig bestaan, maar het oude hoofdgebouw is uiteraard veel ouder. De historie gaat zelfs helemaal terug tot het jaar 1250, toen het nog de wo ning was van de Burggraaf van Leiden. Toen heette het Huis 't Sandt, zoals nu nog een afdeling van De Wilbert heet. In die eerste eeuwen hebben er verschillende rijke perso nen en families gewoond, zoals Maria van Reygersbergen (vanaf 1393) en de familie Van Liere. De bewoners hebben het land goed en het huis steeds verder uitgebouwd. In de vorige eeuw, toen de Baron van Was senaar van Catwijck de eige naar was, verrees er echter een nieuw gebouw, dat Rozen burg ging heten en dat dienst ging doen als opleidingsinsti tuut voor katholieke jongens. In 1831 kocht de adelijke priester Baron van Wijckers- looth van Schalkwijk het com plex en opende het instituut onder de naam Willibrordus- college. In de gevel van het oude gebouw is nog steeds het credo uit die tijd te lezen: Mu- tua Fides, wederzijds vertrou wen. Vanaf 1837 gingen Jezuï-, eten er les geven en groeide het college verder door nieuw bouw. Bezetting In 1928 namen de paters Fran ciscanen het Willibrorduscol- lege over om er een oplei dingsinstituut voor de missie in te stichten. Tijdens de Duit se bezetting kreeg de school echter een militaire functie, aangezien de Wehrmacht er zijn intrek nam. Dat was in 1943 aanleiding voor de geal lieerden om het gebouw tot. een puinhoop te bombarderen. Het Heerenbos op het land goed werd in de hongerwinter door de Katwijkers gekapt voor brandhout. Na de oorlog werd het gebouw weer hersteld en ging het dienst doen als tehuis voor pleegkinderen. In 1954 trok ken de Franciscanen er weer in, totdat het gebouw in 1965 de functie kreeg die het van daag nog heeft: een verpleeg huis voor somatisch zieken (li chamelijk gehandicapten) en psychogeriatische patiënten (aan dementie lijdende oude ren). In de laatste 25 jaar heeft De Wilbert (afgeleid van Wil- librord) verschillende verbou wingen en uitbreidingen ge kend. Achter het oude hoofd gebouw verrezen in 1988 drie nieuwe plaviljoens, die ruimte bieden aan 90 bewoners. Anno 1990 telt De Wilbert 110 soma tische en 120 psychogeriatische patiënten. Toekomst Directeur Van Mierlo ver wacht zeer snel een positieve beslissing van de provincie over de bouw van een nieuwe afdeling voor 105 somatisch zieken. Bovendien loopt er een aanvraag om een deel van het oude gebouw te renoveren. Als gevolg van de decentralisatie van overheidstaken naar de provincie hebben nieuwbouw- plannen een forse vertraging opgelopen. De directie is opti mistisch gestemd en verwacht dat de eerste paal voor de afdeling nog dit jaar, of begin volgend jaar, de grond in kan. Het Katwijkse verpleeghuis krijgt de komende jaren ook te maken met de wens van de provincie om de hulpverlening te spreiden. Zo bestaat het plan om in Leiden een depen dance van De Wilbert te bou wen. Van Mierlo: „Minder bedden in De Wilbert is prima, als dat gebeurt in het kader van de spreiding. Er moeten bedden naar Leiden, want daar zijn voor ouderen ner gens voorzieningen. Maar er mogen hier niet eerder bedden weggehaald worden voordat ie daar geplaatst zijn. En het moet een echte spreiding zijn, dus niet dat er binnen twee of drie kilometer van hier een nieuwe vestiging komt, maa^ aan de andere kant van Lei den, anders heeft het niet veel De komende jaren zal De Wil bert zich meer gaan richten op de thuiszorg van ouderen. Het verpleeghuis zal daarom in sa menwerking met andere colle ga-instellingen in de regio en de eerstelijns gezondheidszorg (artsen en- ouderenzorg) pro jecten starten. Het doel is om ouderen zolang mogelijk thuis te laten wonen. Ook zal het mogelijk worden om advies te vragen bij De Wilbert. Wethouder Sinds 1 mei is H. van Mierlo tegelijkertijd directeur én wet houder voor de terreinen volksgezondheid, economische zaken en emancipatie. Om die twee afzonderlijke banen te kunnen combineren, heeft Van Mierlo alle nevenfuncties bij onder andere de muziek school en de VVV op moeten geven. „Ik blijf directeur van De Wilbert en blijf hier volle dig verantwoordelijk voor de gang van zaken. Een aantal van mijn taken worden over genomen door andere mensen in de staf. Alle andere func ties, zoals het voorzitterschap van diverse clubs, vervallen' De kersverse wethouder denkt niet in tijdnood te komen. „Ik zit nu ook in de raad en be steed veel tijd aan de gemeen te. De nieuwe functie van wet houder komt in plaats van die van raadslid. Als je alles bij el kaar optelt, dan denk ik dat ik evenveel tijd kwijt ben als

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11