Russen buiten eerste vrije 1- meiviering uit Le Pen maakt van herdenking strijd tegen buitenlanders Gijzelaars niet gebaat bij houding VS tegen Israël Meer protest dan viering ÜN3 BUITENLAND £etcUc Qowumt WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA 5 (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Naar schatting 20.000 aanhangers van Jean-Marie Le Pen hebben gisteren door de straten van Parijs gedefileerd voor het, vervroegde, eerbe toon aan nationale heldin Jeanne d'Arc. De extreem-rechtse manifestatie stond voor het eerst ook in het teken van de dag van de Arbeid en van de 'Franse' arbeiders. Bij afwezigheid van de tradi tionele vakbondsmanifestaties - wegens onvoldoen de belangstelling -beheersten de Lepenisten het straatbeeld. Alleen de communistische CGT bracht enige duizenden militanten op de been. Op de honderste verjaardag van het 'feest van de Arbeid' wapperden er in Parijs geen rode vaandels, maar tricolores en leliënvlaggen van nationalisten en aan Le Pen gelieerde monarchisten. Uit alle wind streken waren ze naar de hoofdstad getogen voor een bonte optocht tussen twee ruiterbeelden van de door het Front National opgeëiste Jeanne d'Arc. Vol gens FN-secretaris Carl Lang, opvolger van de ver ongelukte partijhouwdegen Jean-Pierre Stirbois, was de Maagd van Orléans het „symbool van de puur heid van een rechtvaardige strijd". Een strijd tegen „buitenlandse bezetters", die volgens Lang nog altijd aan de gang was. Voor de goede verstaander: de En gelsen van Jeanne zijn de Noordafrikanen van Le Pen. Het Front wenst hard aan zijn imago te scha ven. Skinheads en andere ongure koppen zijn deze keer thuisgelaten. Opvallend veel kaderleden heb ben hun kinderen aan de hand en zelfs de ordedienst doet zijn best vriendelijk uit de hoek te komen. „Dit is het ware gezicht van het Front. Het is een popu lair feest dat we ons door niemand laten vergallen", zegt Henri Despres, FN-gemeenteraadslid in Vienne, een stad onder Lyon. Bij de laatste parlementsver kiezingen scoorde het Front in Vienne vijftien pro cent. Omdat de socialistische burgemeester Louis Mermaz aan Despres noch een kantoor noch spreek tijd op raadsvergaderingen wil geven, zit het raadslid elke zaterdagochtend midden op het stadhuisplein demonstratief achter een bureau. De bekende leuzen hebben weinig met de heldin van de dag te maken. De dag van de Arbeid is die van Le Pen. „Mitterrand in het museum, zijn vrouw in een moskee, Le Pen in het Elysée", klinkt het. Ultra rechtse studenten die naar Roemeens voorbeeld een rond gat in de Franse vlag hebben geknipt hebben veel succes. „Waarom zou de in Oost-Europa begon nen bevrijding ophouden aan onze grens", vraagt Philippe Dumez (27) zich hardop af. Hij is gemeente raadslid voor het Front in een rijke voorstad van Lyon en maakt geen geheim van zijn bewondering voor Le Pen. „Dat er vandaag zoveel vakbondsleden met ons meelopen is het beste bewijs dat we de partij van het volk zijn geworden". Ruim 10.000 Sovjet-joden naar Israel JERUZALEM In de maand april zijn 10.500 joden uit de Sovjetunie in Israel aangeko men, zo heeft een woordvoer der van de immigratiedient Jewish Agency, gisteren be kend gemaakt. Dat is een' nieuw record. Tot april be droeg het aantal immigranten per maand tussen de 4.000 en de 6.000 mensen. In 1989 ves tigden zich ongeveer 12.000 Sovjet-joden in Israel, een stij ging van 10.000 ten opzichte van het jaar 1988. Een radarnet werk bij de grens tussen de Verenigde Staten en Mexico. Met deze giganti sche anten nes is de Amerikaanse douane in staat om zelfs het kleinste smokkelaars vliegtuigje te traceren, lang voordat het de grens met de Verenigde Staten heeft bereikt. Voor de VS moet dit systeem vooral een middel wor den in de strijd tegen de drugshan del. FOTO: AP MOSKOU „Weg met het communisme", en „Laat Gorbatsjov plaats maken voor een radicale re hervormer". Dat was,' kort gezegd, de boodschap waar de Moskovieten gis teren mee kwamen, tij dens de eerste min of meer vrije 1-meiviering, sinds de revolutie van 72 jaar geleden. Min of meer vrij want de aan kondiging van de pas gekozen, hervormingsgezinde Moskouse gemeenteraad om dit jaar voor het eerst spontane demonstra ties toe te staan, bleek nauwe lijks met de werkelijkheid te stroken. Veel Moskovieten, die met hun thuis gemaakte span doeken naar het Rode Plein waren getogen om daar hun steentje bij te dragen aan de zo prille Sovjetdemocratie, von den hun pas versperd door de politie. Als vanouds waren de agenten in groten getale op de been gebracht en lieten ze al leen mensen met een uitnodi ging door. „Dacht je dat jullie er door ko men?", schamperde een man, net bezig zijn spandoek weer op te vouwen. Hij was, met nog vier kilometer voor de boeg, op een ondoordringbare haag van agenten gestuit. Zijn waaschuwing was gericht aan andere spontane demonstran ten die richting Rode Plein lie pen. „Vrij demonstreren? Ze hebben ons weer eens mooi bij de neus genomen!", foeterde de man, zijn taal met sappige Russische krachttermen door spekkend. Een tiental jongelui had eerst geprobeerd via de Kalinin- Avenue het centrum van de stad te bereiken. Nadat zij op het politiekordon waren stuk gelopen, gingen ze op zoek naar sluipwegen. Uiteindelijk ontdekten zij in een zijstraatje een twee meter hoge schut ting, van waarachter zij via sloopwoningen voorbij het eer ste politiekordon op de Kali- nin-Avenue terecht konden komen. Onder het toeziend oog van twee duidelijk geamu seerde jonge officieren gooiden ze eerst hun spandoeken over de schutting, om er vervolgens zelf overheen te klimmen. Kinderlijk Toch bleken heldendaden overbodig om op het Rode Plein te belanden. Sluwheid volstond: wie naar het Krem lin wilde, hoefde zich alleen maar stiekem bij een officieel georganiseerde stoet aan te sluiten. Zo liepen tussen de be woners uit de Moskouse wij ken Toesjino, Volgograd en Krasnopresnja verscheidene buitenlandse fotografen, came- ralieden en andere perslieden mee. Misschien deden de agen ten wel of ze hen niet opmerk ten, uit louter onverschillig heid. De spandoeken die de mensen uit deze drie wijken meedroe gen, logen er niet om: „Socia lisme? Nee, bedankt!", „Weg met de blokkade van Litou wen!", „De blokkade van Li touwen is de schande van de president!" en „De Moskouse gemeenteraad is door het volk gekozen, maar wie koos de president?". De bloemen en ballonnen, meegedragen door de demonstrerende kinderen, bejaarden en alle leeftijden die daar tussen liggen, gaven het geheel iets kinderlijks. De sfeer was allesbehalve agres sief. „Soecharev moet opstappen!", scandeerde de stoet. Soecharev is de procureur-generaal van de Sovjetunie waar de oude rechtsorde volkomen in dis krediet is geraakt. „Gorbatsjov moet opstappen!", probeerde een oude man met een werk manspet op, maar de menigte viel hem niet bij. „Niet op de zaken vooruitlopen!", sprak WASHINGTON Een tweeslachtig Amerikaans beleid jegens Israël is er mede de oorzaak van dat de vrijlating van de overi ge westerse gijzelaars in Bayrut niet spoedig te verwachten is. Zo luiden de meeste commentaren in de VS op de vrijlating deze week van de Ameri kaanse gijzelaar Frank Reed. De ambivalentie van Ameri- ka's Midden-Oostenpolitiek kwam gisteren pijnlijk tot uit drukking toen het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zijn jaarlijkse rapport over internationaal terrorisme publiceerde en daarin onder andere Iran en Syrië aanwees als landen die nog altijd ter reur bedrijven en steunen. Op vrijwel hetzelfde moment als waarop het rapport uitkwam, zei president Bush letterlijk „dank u" aan het adres van Iran en Syrië voor hun bemid delende rol in het vrijkomen van Reed. In het terreurrapport, dat han delt over gebeurtenissen in 1989, wordt niet Israël ge noemd, terwijl met name de ontvoering door de Israëlische regering van de sji'itische sheik Abdul Karim Obeid in juli vorig jaar aan alle Ameri kaanse criteria van internatio naal staatsterrorisme beant woordt. De regering van Iran eist openlijk juist de vrijlating door Israël van sheik Obeid als waarop de vrijlating van meerdere Bayrut-gijzelaars zou kunnen volgen. De Ameri kaanse regering heeft die Is raëlische ontvoeringsactie nooit in harde bewoordingen willen veroordelen, maar al leen gezegd dat dergelijke ac ties „niet helpen om het Israë- lisch-Arabisch conflict op te lossen". Nu de openlijke eisen van Iran jegens de VS neerkomen op 'druk op Israël' ziet de rege- ring-Bush zich voor het pro bleem geplaatst dat die het deels eens is met die eis, maar er moeilijk meer aan kan vol doen, nu ze gesteld worden door de terreur-ondersteunen- de staat Iran. Iran verlangt (naast de meer discreet overgebrachte eis dat miljarden dollars aan Iraans geld in de VS worden gede blokkeerd) dat Israël behalve sheik Obeid 400 sji'itische ge vangenen vrijlaat en de 'anne xatie' van Arabisch Oost-Jeru- zalem stopzet. Op dat laatste punt is Bush het met Teheran eens, maar durft de Amerikaanse president dé Israëli's niet zwaar onder druk te zetten. Amerikaanse bin nenlands-politieke verhoudin gen, waarin de Israël-lobby nog steeds zeer machtig is, zijn daarvoor verantwoordelijk. Anderhalve maand geleden waagde Bush het om het Israë lische vestigingsbeleid in Oost- Jeruzalem te veroordelen, het geen bijdroeg tot de val van het Israëlische kabinet. En daarmee tot een verder uitstel van het Amerikaanse vredes plan. Meer uit ergernis over de slechte 'timing' van de Jeruza- lem-uitspraak van Bush dan uit eigen aandrift, nam het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden tien dagen geleden een motie aan die Jeruzalem tot 'onverdeelde' hoofdstad van Israël wil maken. Die ti ming van het Huis van Afge vaardigden was weer uiterst ongelukkig omdat er toen juist beweging kwam in de gijze laarskwestie. President Bush verklaarde g teren dat hij „geen weten schap" heeft over de mogelijke vrijlating door Israël van sji'i tische gevangenen. Zeker ni Israël nog steeds in een rege ringscrisis verstrikt is, lijkt de invloed van Washington op het lot van de gijzelaars nog geringer dan die dank zij Amerika's angstvallige Mid- den-Oostenbeleid al was. •rkJ 3 „SOCIALISME? NEE, BEDANKT!" ,en DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Politie Egypte schiet militante moslims dood CAIRO De Egyptische po litie heeft veertien militante moslims gedood bij een schietpartij in het dorp Mansheit al-Kahk in de oase Fayoum, 85 kilometer ten zuidwesten van Cairo. Poli- tie-eenheden hebben de oase, een bolwerk van de funda mentalisten omsingeld. De militante moslims gooiden een handgranaat toen para militaire troepen een boerde rij in de oase naderden. On der de dertien gewonden wa ren zeven politieagenten. De fundamentalisten ijveren voor de invoering van de sharia, de islamitische wetge ving, in Egypte. een van de organisatoren de werkmanspet met een verma nend glimlachje toe. Hagen Voorbij de Leninbibliotheek nam het grijs van politie-uni- formen sprongsgewijs toe, uit eindelijk aangevuld door een overstelpende hoeveelheid bruin van binnenlandse veilig heidstroepen. Voor de manege kruisten de wegen van stoeten uit verschillende Moskouse wijken elkaar, die elkaar be groetten met luid hoerageroep. Vlak voor het Kremlin was het grijs en bruin van politie en soldaten aangegroeid tot dichte hagen, die het Rode Plein in zes wandelgangen op deelden. Daar leefden de spon tane demonstranten zich hele maal uit. „KGB, weg ermee!", schreeuwde de menigte luid keels en met kennelijk plezier. Het dichte woud geünifor meerden deed of zijn neus bloedde. „Vrijheid voor Litou wen!", schreeuwde de menig te, vlak onder de neus van Gorbatsjov en andere Sovjet leiders op het Mausoleum. „Popov, Popov", scandeerden dezelfde Moskovieten, duide lijk in hun sas met de eerste democratisch gekozen burge meester van hun stad. Gavriil Popov, een radicale econoom, HONDERDSTE DAG VAN DE ARBEID: (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Terwijl in Mos kou president Michaïl Gor batsjov tijdens de 1-meiparade letterlijk werd weggefloten, is ook in de andere Oost-Europe- se landen de dag van de arbeid heel anders verlopen dan ge bruikelijk. Door de revolutie van afgelo pen najaar is een einde geko men aan de doorgaans nogal geforceerde feeststemming op deze dag. Er was voor het eerst ruimte voor spontaniteit en die uitte zich in de meeste landen in protesten. De festiviteiten in de Hon gaarse hoofdstad Budapest wa ren wellicht het meest illustra tief voor de omwenteling in Oost-Europa. De Hongaarse vakbonden hadden geen op tocht, maar een massale pick nick georganiseerd in een park. En de voormalige com munistische partij, die nu Soci alistische Partij heet, was daarbij alleen met een biertent vertegenwoordigd. In Praag stond opnieuw een schrijver in het centrum van de belangstelling. De Ameri kaanse dichter Allen Gins berg, die in de jaren zestig fu rore maakte als activist, kreeg er een grote ontvangst. Gins berg werd tijdens een bezoek 25 jaar geleden in Tsjechoslo- wakije door de bevolking als een held vereerd en vervol gens onmiddellijk door de au toriteiten het land uitgezet. Een verbanning die nu onge daan is gemaakt. In de DDR bepaalde de alleso verheersende kwestie van de Duitse eenwording het gezicht van de 1 mei-viering. Onge veer 60.000 Oost- en Westduit sers kwamen bij het Rijksdag gebouw in Berlijn bijeen om te demonstreren tegen de werk loosheid, die na de eenwording onvermijdelijk zijn intrede zal doen in wat nu nog de DDR heet. De leiding van het Poolse vak verbond Solidariteit bezocht gisteren gezamenlijk een ka tholieke mis. Tegelijkertijd werd in de straten van War schau gedemonstreerd door naar schatting 10.000 leden van de vakbond OPZZ, waar bij ook leden van de vroegere communistische partij verte genwoordigd waren. Tegenstanders van de interim- regering in Roemenië grepen de eerste mei aan om in Buka- rest voor de tiende achtereen volgende dag het vertrek te ei sen van president Ion Iliescu. Veldslag Elders in de wereld was 1 mei, die als dag van de arbeid dit jaar zijn honderdste verjaardag beleefde, eveneens veelal een dag van protest. In Turkije, waar 1 mei-vieringen verbo den zijn, werden meer dan duizend mensen gearresteerd omdat zij in weerwil van het verbod de straat op gingen om te demonstreren. Op de Filippijnen werd in ver schillende steden een veldslag geleverd tussen de politie en demonstranten. In Manila ver zamelden zich 30.000 mensen bij de Amerikaanse ambassade en eisten dat de Amerikaanse bases op de Filippijnen worden gesloten. In Nepal kregen ar beiders voor het eerst toestem ming voor een 1 mei-manifes- Roken in Ierland wordt moeilijk DUBLIN Het Ierse parlement heeft gisteren een serie strenge anti-rookwetten aangenomen. Overtreders kunnen rekenen op een boete van 300 gulden. De wetten bepalen dat er niet meer gerookt mag worden in bioscopen, theaters, treinen, bussen, vliegvelden, bibliotheken en scholen. Restaurants moeten rook vrije zones aanbrengen. Bij verzuim volgt een boete. Van de Ier se bevolking rookt nu nog 27 procent. Vijftien jaar geleden was dat nog 45 procent, maar de medische autoriteiten zijn bang dat die dalende lijn zich niet verder doorzet. Radar netwerk tegen drugs stond vlak haast Gorbatsjov en toonde zich zichtbaar ver heugd over zoveel bijval. Gor batsjov zelf stond ongeduldig en verveeld met zijn vingers op de muur voor hem te tik ken. Het Rode Plein was een bizar re mengeling van oud en nieuw. Bonkende triomfmu- ziek leverde een volumeslag met snerpende koren die de leiders op het Mausoleum „Schande! Schande!" toerie pen. Het enorme portret van Marx, Engels en Lenin tegen de gevel van het staatswaren- huis Goem stak schril af tegen een meegedragen spandoek, waarop in bloeddruppelvormi- ge letters stond geschreven: „Partij van Lenin, scheer je weg!". Een Russisch-orthodoxe pries ter zorgde voor een fraai sluit stuk van de spontane demon stratie. De man plaatste een groot kruis met Christusfiguur voor Gorbatsjov en riep de president luidkeels toe: „Jezus is opgestaan, Michaïl Sergeje- Kort daarna hielden Gorbats jov en de zijnen het voor ge zien en verlieten het Mauso leum. Nagefloten door het pu bliek, dat na 72 jaar socialisme en vijf jaar perestrojka wel vrijer, maar nog niet echt vrij is. Maar de mensen hebben de smaak te pakken en willen Tijdens de 1-meipicknick in Budapest probeert een jonge Hon gaar blikjes jam met het opschrift „De laatste adem van het communisme" aan de man te brengen. foto: epa gekend hoge energie. Dat de proefnemingen niet zonder gevaar zijn, ondervinden de professor en zijn assistent al spoedig, want de hoge frequenties blijken het menselijk weefsel aan te tasten. Ze zien zich dan ook genoodzaakt zich te beschermen tegen de gevaarlijke stralen. En af en toe davert het laboratorium van de ontploffingen, die zich bij de proefnemingen voordoen. Met opgeheven vuist roept een gepensioneerde militaire officier anti-communistische leuzen op het Rode Plein i achtergrond een groot portret van de grondleggers van het communisme: Marx, Engels en Lenin. 583 Terwijl Rob ergens tussen Florida en de Azoren dobbert, onderwerpt professor Prudon in zijn laboratorium de geheim- zinnge kristallen aan een nauwkeurig en langdurig onderzoek. Wat de geleerde reeds heeft verondersteld, toen hij de kristallen voor het eerst zag, blijkt maar al te juist te zijn; ze zijn buitenge woon radioactief. Met behulp van zijn assistent gelukt het hem door middel van de kristallen microgolven op te wekken van on-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5