Demente mensen zijn permanent in de rouw „VVD al lang in identiteitscrisis" Frits Bolkestein weet wat promotie is Voor hof 18 jaar geëist voor gijzeling kolonel Fotograferen hoeft helemaal geen dure hobby te zijn. BINNENLAND £cidóe6ou/tont i - WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA - Huurheffing gaat niet door DEN HAAG Er komt geen heffing voor huurders die gezien hun inkomen te goedkoop wonen. Dat staat in een nota die staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting vandaag open baar heeft gemaakt. Vrijdag ging de minister raad akkoord met het stuk. Het invoeren van een huurheffing is in het verleden bepleit door onder meer de grote steden en de PvdA. Zij meenden dat met dit middel de doorstroming van te goedkoop wonende huurders naar duur dere huurwoningen of koopwoningen zou kun nen worden bevorderd. Vooralsnog wil Heerma nu de doorstroming be vorderen met een scherper toewijzingsbeleid en een beter op de goedverdienende huurder afge stemd nieuwbouwprogromma. Vooral in de grote steden zijn te veel goedkope huurwonin gen gebouwd in de afgelopen jaren, waardoor daar een gebrek aan wat duurdere huizen be staat. Hoofdredacteur Frank Biesboer leest aandachtig in het eerste exemplaar van het weekblad Forum dat gisteren van de persen is gerold. Het weekblad is de opvolger van het communistische dagblad „De Waarheid". FOTO ANP Vijf jaar geëist in incest-zaak ARNHEM De officier van justitie bij de rechtbank in Arn hem, mr. J. Buist, heeft gisteren een gevangenisstraf van vijf jaar geëist tegen een 43-jarige man uit Ulft. De man wordt er van verdacht gedurende enkele jaren ontucht te hebben ge pleegd met het minderjarige dochtertje van een vriend. De strafzaak maakt deel uit van een omvangrijke incest-zaak. Ne gen mensen zijn inmiddels door de Nijmeegse politie aange houden. Het meisje zou van haar negende tot haar veertiende jaar misbruikt zijn door haar vader, familieleden en kennis sen. De 43-jarige man kwam als huisvriend geregeld over de vloer bij de ouders van het minderjarig meisje. Dikwijls wer den dan pornofilms bekeken waarna het meisje door vader, broers en verdere familieleden werd misbruikt. De vader zou het meisje met brandende sigarettenpeuken hebben bewerkt. Ook zou ze door hem zijn geschopt en geslagen waaraan zij diverse littekens heeft overgehouden. Pas toen het meisje uit huis was geplaatst durfde zij iets los te laten. Volgens de raads man van de verdachte kwam het meisje uit een zwakbegaafd milieu. De vader van het meisje moet zich op 22 mei voor de Arnhemse rechtbank verantwoorden. Uitspraak op 15 mei. Braks stopt makreelvangst DEN HAAG Mi- nister Braks (land bouw, natuurbeheer en visserij) heeft besloten de visserij op makreel in de westelijke wateren (de wateren ten westen van Enge land, Frankrijk en Spanje) met ingang van vandaag te slui ten. De hoeveelheid makreel die de Ne derlandse vissers in die wateren mogen vangen (30.870 ton), is opgevist. WARMOND Dat de meeste demente bejaarden in de veronderstelling verkeren dat hun ouders nog leven, is niet zozeer een gevolg van een falend geheugen maar van de geestelijke ontreddering waarin zij verkeren. De mentie veroorzaakt bij hen gevoelens van onvei ligheid en daarom gaan ze op zoek naar mensen aan wie ze zich kunnen hech ten. Tot die conclusie komt de psy choloog Bère Miesen in zijn proefschrift 'Gehechtheid en dementie', waarop hij vrijdag promoveert aan de universiteit van Nijmegen. „Volgende stap moet zijn dat we richtlijnen ontwikkelen om de zorg aan demente mensen te verbete ren", zegt hij. Miesen werkt al jaren met de mente mensen (op dit moment in het verpleeghuis Mariënha- ven in Warmond) en signa leerde wat iedereen signaleert die met dementie te maken krijgt; dat demente mensen zo vaak over hun ouders praten en dan niet in de verleden maar in de tegenwoordige tijd. Toch werd aan dit verschijnsel in de wetenschappelijke litera tuur nauwelijks aandacht be steed, merkte Miesen. „Het vanzelfsprekende werd over het hoofd gezien", zegt hij. Wat hij 'ouder-fixatie' noemt, werd 'weggemoffeld'. Als er iets over gezegd werd, ergens in de zijlijn, dan was het dat dementen nu eenmaal leven in het verleden en dus ook hun ouders weer regelmatig tegen komen. Maar Mies.en had het gevoel dat dat hooguit een deel van een verklaring kon zijn; uit opmerkingen van demen ten zelf ('Je hebt je ouders ei genlijk altijd nodig voor een beetje troost en een praatje') maakte hij op dat er meer in het spel was dan herinnering alleen, dat het hier een heel wezenlijke zaak betrof. Zijn promotie-onderzoek bevestig de dat vermoeden. Imaginaire ouders Miesen stelde vast dat zestig procent van de demente men sen in Mariènhaven in de ver onderstelling verkeerde dat hun ouders nog leefden. Bo vendien concludeerde hij uit eigen onderzoek dat die 'ou der-fixatie' toenam naarmate de mensen zich minder hecht ten aan personen in hun om geving. Met andere woorden: de imaginaire ouders nemen de plaats in van de vertrou wenspersonen uit het heden, die door de dementie almaar verder uit hun gezichtsveld verwijderd raken (demente mensen verliezen nieuwe in formatie eerder uit hun geheu gen dan oude informatie). Deze twee bevindingen brach ten Miesen tot de gedachte dat op demente bejaarden best eens de 'Gehechtheidstheorie' van toepassing zou kunnen zijn die de Amerikaanse psy choloog Bowlby opstelde aan de hand van het gedrag van baby's en jonge kinderen. Die vertonen namelijk meer 'ge hechtheidsgedrag', naarmate de situatie waarin ze verkeren vreemder is. Ze voelen zich dan onveilig en zoeken steun bij een ander, aldus Bowlby. En dat, zo zegt Miesen, is pre cies wat demente mensen overkomt; ze herkennen steeds minder, alles wat ze ontmoeten is vreemd voor ze, ze voelen zich onveilig. Dus gaan ze op zoek naar iemand op wie ze kunnen leunen. Maar daar houdt de overeen komst met kinderen op. Waar die hun ouders vinden, vinden demente bejaarden niemand. De directe omgeving glipt hen uit de vingers, het verleden is voorbij. Nergens houvast. Dat is zo ondraaglijk, zegt Miesen, die werkelijkheid is zo wreed, dat de behoefte aan een ander het wint van de realiteit. De ouders komen dan weer te voorschijn, of ze nu overleden zijn of niet, en of ze nu goede ouders waren of niet. Tegelij kertijd zijn die ouders er na tuurlijk niet echt, daarmee worden demente mensen wel degelijk geconfronteerd. „Ze verkeren eigenlijk permanent in de rouw", aldus Miesen. De promovendus schrikt ervoor terug te beamen dat demente bejaarden in een hel leven, maar wel zegt hij: „Ze hebben het moeilijker dan wij den ken". Nabijheid Miesen blijft niet steken bij die sombere constatering. „Deze wetenschap geeft ons meer mogelijkheden om in te spelen op hun behoeften", zegt hij. In de eerste plaats mag dus nooit meer tegen demente mensen gezegd worden: 'U bent gek, u loopt weer te dromen, uw ou ders zijn al lang dood'. Miesen: „De uitingen uit hun bele vingswereld moet je niet be strijden, maar vertalen. Je kunt er uit leren dat ze op zoek zijn naar iemand om zich aan te hechten. Je moet de plaats van de overleden ouder innemen. Concreet betekent het dat je ze veel nabijheid Bère Miesen voor Mariènhaven in Warmond, zijn werkterrein. moet geven. Constante aanwe zigheid, dat is het antwoord op hun angst, hun onzekerheid". Aan fatalisme heeft Miesen een hekel en hij weigert der halve te constateren dat er nu eenmaal een personeelstekort is in de gezondheidszorg en dat 'veel nabijheid' en 'con stante aanwezigheid' dus een ver verwijderd ideaal zal blij ven. 'Eén-op-één', daar streeft hij naar; voor elke patiënt een verzorger. „Zoals het nu gaat, mag het gewoon niet door gaan! Dat kan niet! Er moet personeel bijkomen". En dan het liefst vrouwelijk personeel van middelbare leeftijd, zegt Miesen. „Oudere vrouwen zijn beter toegerust om demente mensen op te vangen dan meisjes van zeventien. Daarom moet de structuur veranderen van full-time naar part-time personeel, dan krijg je oudere vrouwen in huis". Miesen zou zijn promotie-on derzoek graag vervolgen om te komen tot (meer) concrete richtlijnen voor de begeleiding van demente mensen. Maar hij weet dat het meeste geld gaat naar research voor medicijnen, FOTO: HENK v.d. ENDE niet naar sociaal-psychologisch onderzoek: „Te veel geld gaat naar weinig-perspectiefvol on derzoek". „Er was", zo vertelt hij, „een farmaceutische firma die wel wilde meebetalen aan de verspreiding van de samen vatting van mijn proefschrift bij de huisartsen. Maar of ik dan niet één regeltje wilde veranderen, namelijk dat 'er nog steeds geen therapie voor dementie is gevonden'. Dat heb ik geweigerd. Dan moet ik mijn subsidies maar ergens vandaan zien te halen". STEVO AKKERMAN Kabinet niet afgeschrikt door nadelen van private financiering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabiij wil de mogelijkheid openhci den om grote projecten zoj de aanleg van nieuwe tunnj te laten financieren door pan culiere ondernemingen. 1 ministers Kok van financi) en Maij-Weggen van verkq en waterstaat maakten dat g teren kenbaar in de Twee) Kamer, waar het enthousi^ me voor private financierij aanzienlijk is bekoeld. De aanleiding tot die houdij van de Kamer is het rapp« dat de Algemene Rekenkam onlangs uitbracht over de p vate financiering van de aanbouw zijnde tunnel oi de Noord bij Alblasserdam project heeft volgens de kenkamer uiteindelijk bijna miljoen gulden meer geld dan wanneer de staat het via een staatslening had taald. Kok en Maij-Weggen wai het met de overgrote meerd heid van de Kamer eens uit de conclusies van de kenkamer lessen getrokk moeten worden voor de t( komst. Toch probeerden zij nadelen van private financ ring enigszins te relatives De meerkosten voor de Nooq tunnel waren volgens hj aanzienlijk minder dan de E kenkamer had becijferd. Minister Maij zei bovendu begrip te hebben voor het b sluit van haar voorgangsl Smit-Kroes om de tunnel pj ticulier te laten financiën „Zij stond in financieel opzio met de rug tegen de mui Deze situatie is moment overigens weinig anders. 0 nu zijn er tal van projecti zoals de hoge-snelheidslijn, verbetering van het goeden vervoer per spoor en de uitd ping van vaarwegen, die h; den vol geld kosten. Daan sluit ik ook nu en voor de komst private financiei van bepaalde projecten uit. We zullen daarbij ecl nauwlettender moeten tpe; op de risico's die de staat di bij loopt". Gemeenteraadslid Van der Scheur Enigszins onwennig kijkt oud-AbvaKabo-voorzitter Jaap van der Scheur naar zijn nieuwe collega's tijdens de installatie van de Rotterdamse gemeenteraad. Van der Scheur - met roos op het revers - wist als nummer 18 op de plaatselijke PvdA-lijst met de hakken over de sloot een zetel te behalen. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politie ke leider van D66, Hans van Mierlo, is van mening dat de VVD in een identi teitscrisis verkeert. Dat is volgens hem de ware ach tergrond van de wisseling van de wacht aan de frac- tietop van de VVD, waar bij Joris Voorhoeve plaats maakte voor Frits Bolke- stein. Die identiteitscrisis in de libe rale gelederen is in de ogen van Van Mierlo niet van van daag of gisteren. „Vier jaar ge leden, toen Nijpels als fractie leider werd vervangen door Voorhoeve, was daar ook al sprake van. Ook toen heeft men echter getracht die crisis te verbergen met een crisis in het leiderschap. Nu geldt dat precies zo", aldus Van Mierlo. Overigens gaf de D66-leider toe dat hij de afgelopen jaren vaak bewondering heeft ge voeld „voor de onverstoor baarheid waarmee collega Voorhoeve in een buitenge woon moeilijke situatie voort ging". Van nader commentaar op de gebeurtenissen in de VVD wilde Van Mierlo zich liever onthouden „omdat dit in de eerste plaats een interne VVD-kwestie betreft". Ook de fractieleiders van PvdA en CDA, Thijs Wöltgens en Elco Brinkman, voelden er gisteren weinig voor te reageren op het aftreden van Voorhoeve, daar bij eveneens verwijzend naar het interne karakter van de De voormalige VVD-fractie- leider en oud-minister van mi lieubeheer Ed Nijpels, sinds kort burgemeester van Breda, vindt het niet terecht dat Voorhoeve deze week de reke ning gepresenteerd heeft ge kregen van alles wat er de af gelopen jaren in de partij is misgegaan. „Voorhoeve heeft juist op cruciale momenten met alles en iedereen in nauw overleg geopereerd", aldus Nij pels. Op de vraag of er wellicht ook andere kopstukken zouden moeten vallen wilde Nijpels niet ingaan. Hij toonde zich wel uitermate verrast over het aftreden van Voorhoeve, te meer daar tijdens de in april gehouden vergadering van de VVD-partijraad de positie van Voorhoeve in het geheel niet ter discussie is gesteld. De eni ge kritische woorden aan het adres van Voorhoeve klonken toen uit de mond van de Gro ningse commissaris der konin gin Vonhoff. „Ik kon mijn oren dan ook niet geloven toen ik hoorde dat Voorhoeve het fractieleiderschap had neergelegd", aldus Nijpels. De Bredase burgemeester hoopt overigens dat de nieuwe leider Bolkestein de tot nu toe ge volgde middenkoers van de VVD niet zal verlaten. David Luteijn, de fractieleider van de VVD in de Eerste Ka mer, acht Voorhoeves besluit „respectabel, begrijpelijk en juist". In een reactie op de ge beurtenissen zei hij altijd waardering te hebben gehad voor de persoon van Voorhoe ve, „een integer mens die geen vijanden heeft". „Maar", zo voegde Luteijn eraan toe, „je kunt nu eenmaal als fractie voorzitter alleen maar goed functioneren als je kunt reke nen op brede steun uit de sa menleving. Voorhoeve ont beerde 4ie steun. Er waren te veel afkeurende signalen over de beeldvorming en presenta tie van de partij. In dat licht bezien is het een verstandige beslissing van Voorhoeve ge weest om niet door te gaan". Luteijn heeft alle vertrouwen in de nieuwe fractieleider Bol kestein, een man die hij vooral prijst vanwege diens 'helikop ter-view' op de politiek en de samenleving. DEN HAAG Het is niet de eerste keer dat VVD-politicus Frits Bolkestein profiteert van het opstappen van een ander. De 'filosoof' binnen de liberale partij introduceerde in de ja ren tachtig de 'Carrington-me- thode': politici moeten de eer aan zichzelf houden en aftre den als hun beleid te kort schiet. In de geest van deze doctrine legde VVD-minister Van Eekelen in '88 politiek het loodje en volgde Bolke stein hem op als minister van defensie. Toen Nederland gistermorgen wakker werd met het grote nieuws van een opstappende Voorhoeve, was in de avond daarvoor al de Carrington-me- thode opnieuw ten gunste van Bolkestein zelf toegepast en werd hij op stel en sprong tot fractievoorzitter van de VVD gebombardeerd. In zijn nieuwe functie zal groot belang wor den gehecht aan de 'appearan ce', de toegevoegde waarde aan de liberale boodschap, juist datgene waar Voorhoeve over struikelde danwel moest strui kelen. Bolkestein belooft op dit punt veel goeds: zijn poli tieke loopbaan behelst een reeks van persoonlijke promo tie-campagnes, stuk voor stuk De politicus legde de geestelij ke basis voor zijn loopbaan in zijn studie wijsbegeerte en Grieks aan de Universiteit van Amsterdam. Hierna snel ge volgd door een meestertitel rechten in 1965. Tijdens en na de studie werkte hij in dienst van Shell, waarvoor hij veel naar het buitenland werd ge zonden. Nog maar net weg bij Shell, als lid van de directie van de divisie chemie, koos hij in 1976 voor de politiek, zon der dat overigens echt duide lijk is geworden welk motief hem daartoe dreef. Bolkestein kwam in 1977 in de Tweede Kamer. In het eerste kabinet- Lubbers werd hij staatssecreta ris voor buitenlandse handel. Daar liet hij al snel zijn sporen na. Typisch 'Bolkesteinsiaans' werd bijvoorbeeld gevonden dat hij in het buitenland 'mi nister' genoemd wilde worden en dat hij dit initiatief ook in het kabinet officieel aanvaard wist te krijgen. Ook kenmerk te hij zich al snel door zijn wil tot openbare discussie en door zijn neiging politieke tegen standers snel het gelijk te ge ven dat ze verdienen, hiermee een sympathieke indruk wek kend. Hoewel hij standpunten over bijvoorbeeld de kruisra ketten of het wapenexportbe leid niet schuwde, is Bolke stein (nog) niet op een conser- vatief-progressief schema vast te leggen. Waar hij politiek staat is vooralsnog vaag. Bolkestein is voor handhaving van de uitgestippelde koers. „De koers van de VVD is ge durende is de laatste vijf ver kiezingen van alle grote partij en veruit het meest constd gebleven. Dat is geen starhe maar een blijk dat wij van a grote partijen sinds het m den van de jaren zeventig nationale en internationale tuatie het best hebben ge. lyseerd", meent Bolkestein. kersverse fractievoorzitter niet veel van Voorhoeve's leid afwijken. Vast staat dat de liberale boodschap andi naar de massa wil uitdragi „Ikzelf zal proberen het star punt van mijn partij zo ee voudig, zo openhartig en helder als mogelijk uiteen zetten". Het electoraat zal slissen of Bolkestein over voor de VVD broodnodi charisma beschikt. PETER KULC1 SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER Ln het houdt wüdebrsssen sh ju the een beetje rustig Jullie lun sihdtlen Kom hierje Krijgt een d/khe pakkerd 1 (c) Standaard UltgeverlJ/Wavary Productlont ARNHEM De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arn hem,'mr. P. Cremers, heeft gisteren in hoger beroep'een gevan genisstraf van 18 jaar geëist tegen de 34-jarige man uit de Bonds republiek wegens gijzeling van kolonel Van de Kieft vorig jaar juni. De eis was even hoog als de veroordeling door de rechtbank in februari van dit jaar. Hoewel de kolonel dodelijk werd getrof fen door een kogel van een lid van een arrestatieteam, achtte mr. Cremers de Westduitser toch verantwoordelijk voor de dood van de kolonel. Volgens getuigen die bij de gijzeling waren betrok ken, was er bij de benzinepomp waar het fatale schot viel een paniekerige sfeer. Al die tijd hield de Duitser een revolver ge richt op het hoofd van de kolonel. Een commandant van het ar restatieteam die contact onderhield met het politiebureau te Arn hem, gaf twee scherpschutters opdracht een einde aan de gijze ling te maken. Volgens twee wapendeskundigen die het hof als getuigen-deskundige had opgeroepen, is de kogel hoogstwaar schijnlijk van richting veranderd door de gelaagde voorruit van de auto. Een van de kogeldeeltjes zou de kolonel dodelijk hebben getroffen. De raadsman van de Duitser, mr. P. Bakker Schut, voerde geen pleidooi. Hij wilde mensen van de Westduitse justi tie en het Westduitse gevangeniswezen oproepen als getuigen. Naar zijn mening heeft zijn cliënt psychisch schade opgelopen door jarenlange isolatie in Westduitse gevangenissen. Het hof wees het verzoek evenals het verzoek om de twee scherpschut ters te horen af. De Duitser was het met deze gang van zaken niet eens. Hij liet het hof weten het niet nodig te achten bij ver dere behandeling aanwezig te zijn. De uitspraak is op 15 mei. (ADVERTENTIE) Gratis een nieuw filmrolletje (met hetzelfde aantal opnamen), als u nu bij ons uw film laat ontwikkelen en afdrukken. Voor nog net geen gulden kunt u bij V&D uw leukste foto laten afdrukken op een extra groot formaat, 13x18 cm. Mat of glanzend. VA> m» je herdenking der gevallenen r 't Wordt steeds leuker bij V&D.-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4