Vrouwen leren hun mannetje te staan Milieubehoud is geen kwestie van geld alleen ien dollar voor elke Sag in Jappenkamp ritatie bij oppositie N oord wi jkerhout PvdA: basisbeurs verder verlagen niet acceptabel BINNENLAND Eeid&iQowuvnt WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA 3 ydA winnaar van iderhandelingen JN HAAG De Partij van de Ar id heeft landelijk gezien maar wei wethouders hoeven inleveren on- iks de forse nederlaag bij de ge- enteraadsverkiezingen. De partij le- rt nagenoeg evenveel wethouders in 1986 en is nu zelfs in meer colle- vertegenwoordigd als vier jaar ge len. In de grote steden waar de soci- l-demoeraten 30 procent van de ïdszetels verloor, leverde de PvdA iter 20 procent van haar wethou- rszetels in. D66 heeft haar positie als rkiezingswinnaar waar gemaakt. Ze 'iervoudigde het aantal wethou- zetels. Het CDA heeft met name in grote steden haar collegezetels we- uit te breiden. Personeel van het Amsterdamse St-Lucas Ziekenhuis demon streerde gisteren tijdens een werkonderbreking bij het beeld van de „Barmhartige Samaritaan" dat de voorkant van het zieken huis siert. foto anp Acties verpleging op laag pitje UTRECHT De acties voor verbetering van de arbeidsvoor waarden in het ziekenhuiswezen stonden vandaag op een laag pitje. In slechts vier instellingen werd actie gevoerd. In het Dia- conessenhuis in Voorburg ging het om een werkonderbreking tijdens het bezoekuur van half twee tot half drie. In de Neder lands Hervormde Diaconessen Inrichting in Meppel onderbra ken drie verpleegafdelingen tussen tien en twaalf uur het werk. Dezelfde instelling kreeg te maken met een zondagsdienst van het huishoudelijk personeel en een staking op de opleiding in de ochtenduren. De acties maken deel uit van een estafette die de hele week duurt. Ook in het psychiatrisch centrum Beileroord in Beilen en het St. Maartensgasthuis in Venlo werden werkon derbrekingen gehouden. Gisteren voerden werknemers van 45 instellingen actie om de eis van 6 procent ruimte (4 procent voor loonsverhoging en 2 procent voor verlichting van de werkdruk) kracht bij te zetten. Op bijeenkomsten in Rotterdam en Amsterdam protesteerden zo'n 2.500 werknemers uit de gezondheidszorg tegen de te gerin ge ruimte. Wapens gestolen uit politiebureaus MAARHEEZE Bij inbraken in de politiebureaus in de Brabantse plaatsen Bakel en Maarheeze zijn de afgelopen nachten acht pistolen, vier karabijnen en een hoeveelheid munitie gestolen. Bovendien is in gebroken in een politieauto die ge parkeerd stond bij het bureau in Asten. Bij de inbraken zijn ook uni formen, drie portofoons, lampen, handboeien, een alcoholtester en blanco processen verbaal buitge maakt. In alle gevallen is men via een opengebroken raam binnen ge komen. De politie, die ervan uit gaat dat de inbraken zijn gepleegd door dezelfde daders, houdt er re kening mee dat zij zich voor poli tieagent willen gaan uitgeven. Ex-hoofdagent hoort dienstverlening eisen BREDA Officier van justitie mr. W. Koops heeft gisteren voor de rechtbank van Breda tegen een 37- jarige ex-hoofdagent van de spoorwegpolitie in Roosendaal de maximale dienstverlening van 240 uur geëist in plaats van zes maanden voorwaarde lijk. De man wordt ervan verdacht in de jaren '85- '87 ten minste vier treinreizigers te hebben mishan deld. een aantal keren opzettelijk onjuist proces-ver- baal te hebben opgemaakt en te hebben meegewerkt aan de vrijheidsberoving van een Italiaan. Drie van de vier mishandelden waren kleurling. In totaal zijn zes van de elf agenten van de spoorwegpolitie in Roosendaal vervolgd voor fraude en mishandeling. De straffen werden beperkt tot voorwaardelijke cel straffen en boetes. De hoofdagent, die begin vorig jaar disciplinair is ontslagen, wordt als de hoofdver dachte gezien. Uitspraak op 15 mei. iderzoek dioxine Bommelerwaard !N HAAG De melk van dat graast op vervuilde ikken in de Bommeler- lard zal in het derde kwar- van dit jaar worden on- irzocht. Vertegenwoordigers de ministeries van land en milieubeheer en de ivincie Gelderland hebben xavond afgesproken dat de hand van de uitkom- het onderzoek daarna iloten wordt welke stappen >nomen moeten worden. In Bommelerwaard gaat het andersoortige dioxines dan vrijkomen bij afvalver- iding. De chemische stof in champignonkwekerijen bestrijdingsmiddel wordt iruikt, wordt namelijk veel iger opgenomen in dier of ilkvet. [ederland vindt idenherdenking langrijk [STERDAM Driekwart de Nederlandse bevolking _it nog steeds achter de do- 'nherdenking op 4 mei. Voor mensen uit het noorden en igeren staan er positief te- enover, zo leert een onder- jk door het bureau Inter view, uitgevoerd in opdracht an de TROS. Deze omroep it op 4 mei actie voeren om imp Westerbork als herinne- ïgscentrum uit te breiden. SLAPEN MET HET RAAM OPEN EN SPREKEN VOOR EEN GROEP DEN HAAG Alle ge meenten zouden docenten moeten aanstellen die meisjes en vrouwen les geven in zelfverdediging. Vrouwen die een cursus zelfverdediging hebben gevolgd, voelen zich veel zelfverzekerder en kun nen zich beter verzetten in bedreigende situaties. Dat is de conclusie van drs. L. Slits, die in opdracht van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie heeft onder zocht of een cursus zelfverde diging kan helpen in de be strijding van seksueel geweld. Vandaag presenteerde zij haar rapport aan de voorzitter van de Emancipatieraad, M. den Ouden-Dekkers. „We mogen niet verwachten dat zelfverde diging dé oplossing is tegen het maatschappelijke (seksue le) geweld, maar het levert wél een bijdrage aan het voor komen van persoonlijk slach tofferschap", aldus Slits. Al meer dan tien jaar worden er in Nederland cursussen zelfverdediging voor vrouwen georganiseerd. En al meer dan tien jaar beloven die cursussen dat ze de deelneemsters weer baarder maken. Nu is het we tenschappelijk bewezen. Slits volgde 66 vrouwen in Almelo en Deventer die zich vrijwillig hadden ingeschreven voor een cursus zelfverdediging. De vrouwen wilden zich veiliger voelen en effectief kunnen handelen in bedreigende situa ties. Na zestien tot achttien les uren waren hun wensen ver vuld. Nagenoeg alle vrouwen zeiden dat ze nu minder bang zijn en zich weerbaarder voelen. De deelneemster die elke avond op bezoek ging omdat ze niet- alleen thuis durfde te zijn, gaat nu veel minder de deur uit. En de vrouw die al jaren wil sla pen met het raam open, doet dat gewoon. Of de cursisten in een bedreigende situatie ook daadwerkelijk hun mannetje staan, blijft een vraag. Drie kwart van de vrouwen zegt van wel en Slits gelooft hen. Schreeuwen Maar het daadwerkelijke op treden bij een aanval is niet het belangrijkst. Het gaat erom dat vrouwen meer zelfvertrou wen hebben en dat ook uit stralen. Want daar houden mannen met kwade bedoelin gen niet van. Uit Amerikaans onderzoek onder daders van seksueel geweld blijkt dat een man zijn slachtoffer test voor dat hij haar belaagt. Hij schat de weerstand van zijn prooi in en is geneigd af te haken wan neer zij duidelijk maakt geen gewillig slachtoffer te zijn. Niet met smoesjes, smeekbedes en pleidooien, want die wer ken volgens Slits averechts. „Wat helpt is schreeuwen. Liefst in combinatie met licha melijk verzet. Verder moet je wanneer mogelijk de aandacht trekken van andere mensen of proberen te vluchten, dat is ook altijd goed. In elk geval is het zaak om rustig te blijven en dat vergt controle over de ademhaling". In tegenstelling tot vechtspor ten wordt in de cursus zelfver dediging niet louter aandacht besteed aan traptechnieken en grepen. Mentale en fysieke trainingen lopen dwars door elkaar heen: ademhalingsoefe ningen, zelfverdedigingstech nieken, oefeningen in houding en stemgebruik en leren je te bevrijden uit diverse grepen. Slits: „Vrouwen onderschatten hun kracht en durven die niet te gebruiken. Ze hebben van jongs af aan geleerd agressie te onderdrukken. Veel meisjes mochten niet stoeien of in bo men klimmen. Ook in hun verbaal gedrag moesten ze netjes en beleefd zijn". Door de mentale training heeft de cursus ook invloed op het dagelijks leven van meisjes en vrouwen. „Ze zijn meer zelfbewust in alledaagse situa ties, tonen meer lef. Een vrouw die slaaploze nachten had voor het houden van spreekbeurten tijdens haar op leiding, vindt het nu veel min der eng om voor een groep te gaan staan en haar verhaal te doen". Slits is dusdanig enthousiast over de resultaten van de cur sus zelfverdediging dat zij vindt dat de overheid overal in het land cursussen moet or ganiseren. Op scholen en in buurthuizen. Voor jong en ou der. Probleem is het grote te kort aan docenten. Het weer baarheidscentrum Kenau in Amsterdam heeft onlangs de eerste lichting van twaalf vrouwelijke docenten afgele verd. Maar die kunnen onmo gelijk aan de grote vraag vol doen. MONIQUE VAN DE VEN iolkt 'ractii de is eri ARNHEM De Stichting Ja panse Ereschulden gaat probe- -en schadevergoeding te krij- n bad en VOOr Nederlanders die innenjdens de oorlog in jappen- E mis- impen hebben gezeten. Bijna tielei- Jaar na de bevrijding ziet de sch te:rsverse stichting mogelijk- iden om de Japanse regering ver te krijgen dat zij tien illar per interneringsdag be- D on dt Tijdens een bijeenkomst Itermiddag in het Konink- k Militair Tehuis Bronbeek ip de stichting iedereen met jareifa kampverleden op zich aan enver sluiten, m tus d, dane Nederlandse slachtoffers 'Oekeiiieren hun actie in navolging n hun lotgenoten in Canada, Verenigde Staten, Nieuw eland en Groot-Brittanniè. e proberen via de Verenigde ities Japan tot een schade- [oeding te dwingen. Voor lach tof fers is dat de enige omdat de regeringen van Vi ka •leden de diverse landen geen pressie kunnen uitoefenen. Die heb ben namelijk in 1951 het Vre desverdrag van San Francisco ondertekend, waarin, staat dat het verarmde Japan geen schadevergoedingen hoeft uit te betalen. Volgens de initiatiefnemers van de Stichting Japanse Ere schulden (tel. 023 - 26.26.50) is de situatie nu drastich gewij zigd. Japan is een rijk land, constateerde C. Stolk, oprich ter van de stichting. Directe aanleiding om nu bij het al langer rijke Japan aan te klop pen is een in 1988 toegekende schadevergoeding van 23.000 dollar aan iedere Japanner die tijdens de oorlog in Ameri kaanse kampen heeft gezeten. Volgens Stolk ging het om comfortabele kampen, die ge heel volgens de internationaal overeengekomen regels wer den beheerd. De eis van deze Japanners was daarom des te beschamender. dan jou ei hei dai zijr >rf)ORDWIJKERHOUT D66-Noordwijkerhout geïrriteerd geraakt door „politieke gedraai" n het CDA tijdens de t< iderhandelingen over t nieuw gevormde col- k de PvdA vond de manier arop VVD en CDA gewerkt bben „schandelijk". „De ar- jantie van de macht vierde ogtij", aldus mevrouw Hul ls (D66). „Zonder enig in- udelijk argument werd een ipiegelingscollege verwor- n waardoor 30 procent van kiezers opzij werden ge loven." Hulspas was te meer os omdat haar partij zich in t CDA-VVD-collegepro- imma heel goed kon vinden, lar dat kwam eigenlijk oral omdat daar slechts in- ities in staan en studies wor- n aangekondigd. „De uit- irkingsvoorstellen gaan AAIBAAI straks bepalen hoe het beleid er echt uit gaat zien", aldus Hulspas. Ook mevrouw Hof (PvdA) had zich verbaasd over het collegeprogramma. „We zaten al klaar met het rode potlood om te laten zien waar we het allemaal niet mee eens waren, maar dat blijkt hele maal niet nodig". Ze begreep dan ook niet waarom een af spiegelingscollege met daarin ook een door de PvdA ge steunde D66-wëthouder zo on mogelijk was gebleken. VVD-fractievoorzitter Knapp bestreed dat zogenoemde machtsdenken van zijn partij. „De VVD heeft zich direct on omwonden uitgesproken voor het CDA, dat was een duidelij ke keuze vooraf". D66 en PvdA stemden uitein delijk tegen het collegepro gramma. Daarna werden gis teravond officieel de drie wet houders geïnstalleerd, te we ten C. van der Klaauw en C. van Duin (beiden CDA) en P. Heemskerk (VVD). Schijngevecht Een ontspannen schijngevecht tussen premier Lubbbers en een de Amsterdamse boksschool Albert Cuyp. Lubbers ontmoette de Russische bokser die met ploeggenoten gisteren het Haagse Bin- boksers bij toeval. nenhof bezocht. De boksers zijn in ons land op uitnodiging van foto anp OEGSTGEEST Het is een misverstand dat consumptie en produktie zoals gemeten in het nationaal inkomen moeten stijgen om het behoud van het milieu te kunnen financieren. Bestrijding van de afbraak van het milieu is niet zozeer een kwestie van geld als wel een kwestie van andere consump tiepatronen. Dit zei dr. R. Hueting, hoofd milieustatistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS), vandaag op een studie dag in Oegstgeest ter gelegen heid van het dertigjarig be staan van de internationale or ganisatie van consumenten bonden IOCU. Gespreksonder werp was de taak en positie van de consumentenbeweging in de komende dertig jaar. Volgens Hueting is het oplos sen van de milieuproblemen door een andere wijze van consumptie goedkoper dan het verhogen van produktie en consumptie. Zo is de fiets goedkoper dan de auto, een trui of extra deken goedkoper dan een geheel verwarmd huis en zijn bonen goedkoper dan vlees. Hueting meent dat veel economen het nationaal inko men ten onrechte als een af god zien. Veel mensen zijn bereid voor door WILLEM RITSTIER het milieu tot een ander leef patroon over te gaan. Maar ve len doen dat niet omdat zij be seffen dat de gevolgen van hun individuele actie voor het milieu te verwaarlozen zijn terwijl zij veel plezier van con sumptiegoederen moeten inle veren. Ze wachten liever af. Velen kunnen ook niet voor een andere consumptie kiezen omdat hun leefpatroon geheel op de auto is afgestemd en zij geen tijd hebben om te fietsen. Vaak is fietsen trouwens ge vaarlijk en ongezond in steden die overbevolkt zijn met au to's. In veel steden ontbreken fietspaden. Koningin Beatrix opent In aanwe zigheid van prins Claus in Hanno ver (BRD) de Hannover-Messe. Prinses Margriet doopt bij Damen Shipyards in Gorinchem de nieu we reddingboot van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS). Het schip zal de naam ..Prinses Margriet" gaan dragen. Prins Bernhard verricht op de luchthaven Schiphol de officiële opening van de uitbreiding van de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer acht het uitgesloten dat minister Ritzen van onderwijs méér op de studiefinanciering bezuinigt dan de 650 miljoen gulden die CDA en PvdA al in het re geerakkoord zijn overeengeko men. Gebeurt dat wel dan kan niet worden voorkomen dat de basisbeurs (J 620,- per maand) verder wordt aangetast. Dat laatste is voor de PvdA eigen lijk niet acceptabel. Anderhalve week geleden kondigde premier Lubbers aan dat Ritzen de komende vier jaar 1,4 miljard zal moeten om buigen, ruim één miljard op studiefinanciering, 300 miljoen op de wachtgelden in het on derwijs en de rest op een aan tal kleinere begrotingsposten. Volgens een PvdA-kamerlid staat echter nog lang niet vast dat Ritzen die 400 miljoen gul den extra aan ombuigingen op de studiefianciering voor zijn rekening neemt. „Daarover wordt in het kabinet nog een flink robbertje gevochten". Als blijkt dat de jongste ramingen van de opnieuw hoger uit gevallen studentenaantallen inderdaad juist zijn „dan is dat een zaak voor het hele kabinet en niet voor Ritzen alleen", al dus de PvdA'er. „Want wie zegt dat het de tekorten van Ritzen zijn? Doordat meer mensen zijn gaan studeren wordt er minder vaak een beroep op een uitkering ge daan, waarvan het ministerie van sociale zaken profiteert". De PvdA vindt dat de wijzi ging van het stelsel van studie financiering in het regeerak koord een evenwichtig sy steem oplevert, waardoor het bovendien minder ingewik keld wordt dan het nu is. „Als daarop nog eens 400 miljoen bezuinigd moet worden, wordt dat zeer problematisch". In middels heeft de PvdA voor gesteld een diepgaand onder zoek te laten doen naar de fi nanciële fundamenten van de studiefinanciering door de Al gemene Rekenkamer. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3