H 9 j,Zo' n woestijn is een egelreehte sensatie s /P JAA L Sliblozing in Noordzee door Houtrust beëindigd T>!> Jassenheim kan niet meer om Vrouwen Advies Commissie heen *A ÏIDEN OMGEVING SeicbeCou/io/nt WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA 13 ENHUIf ndiensL uis be woens* poliklr dagejudste deel van Leidse Hortus in originele staat le gra n deaiDEN A. van der Staay »ft gistermiddag de gereeon- lieerde Clusiustuin van de idse Hortus Botanicus offi- el heropend. Van der Staay :UROCfoorz'tter van ^et Interg°u" lementeel Comité voor het Werelddecennium voor Iturele ontwikkeling. Het lité heeft meebetaald aan reconstructie van de tuin. tuin ziet er nu uit zoals hij direct na de aanleg in 1594 moet hebben gezien. Het •wei heeft ongeveer twee weg 1ST geduurd. STUDlfin de jaren dertig is de tuin 1594 gereconstrueerd. ^rbij zijn echter fouten ge- r'o'l'SK Ongeveer tweevijfde do. deel van de planten die te rechtkwamen op een terrein tussen het oude Collegium Theologicum en de huidige mensa, kwam niet van van oorsprong in de tuin voor. Dat- kwam doordat men problemen had met de namen die Clusius had gegeven aan de planten. Het huidige systeem van plan tennamen dateert namelijk van Linnaeus, die zijn systeem in 1753 publiceerde. Met be hulp van nieuwe bronnen aquarellen die voor de boeken van Clusius werden gemaakt en het herbarium uit 1650' van de Leidse apotheker Anthoni Gaymans kon nu wel een betrouwbare reconstructie worden gemaakt. Beide bron nen bevatten namelijk de door Clusius gehanteerde namen. Van de orginele tuin heeft Clusius met zijn hortulanus Dirk Outgaerszoon Cluyt de eerste inventaris en een platte grond gemaakt. Dat manus cript wordt bewaard in de Leidse universiteitsbibliotheek en bevat een lijst met planten en de exacte plaats waar de planten hebben gestaan. In de gereconstrueerde tuin worden de teeltmethoden uit de 16e eeuw gehanteerd. Ook worden tuinconstructies zoals hekken, klimwerken en steun- stokken opnieuw opgetrokken. DEN HAAG/SCHEVENIN- GEN Het Hoogheemheem raadschap van Delfland heeft vandaag de sliblozing van de Haagse rioolwaterzuiverings installatie Houtrust na 23 jaar beëindigd. Ook is vandaag het samenwerkingsverband DRSH-zuiveringsslib, een Zuidhollands samenwerkings verband tussen de hoogheem raadschappen, officieel van start gegaan. Het zuiveringsslib wordt de komende jaren per schip afge voerd naar en gestort in de Slufter. Dit is een grote stort- Jaarlijks wordt ongeveer 200.000 kubieke meter zuive ringsslib van Houtrust per schip naar de Slufter afge voerd. Tot 1 mei van dit jaar werd de sliblozing door het ministerie van verkeer en wa terstaat gedoogd. Een vergun ning voor de sliblozing had Delfland echter niet. De Zuid hollandse Milieufederatie en de Werkgroep Noordzee heb ben steeds tegen de gang van zaken geprotesteerd. Volgens de Milieufederatie betekent sliblozing extra troebeling, ex tra sediment en extra milieu- vreemde stoffen en organis men. Zo'n 300.000 kilo metalen als ijzer, zink, koper, lood, chroom, cadmium, arseen, zil ver en kwik zouden per jara de Noordzee instromen, even als zes miljoen kilo stikstof en fosfor. Samenwerkingsverband De DRSH-Zuiveringsslib N.V. is een samenwerkingsverband tussen de hoogheemraadschap pen van Delfland, Rijnland en Schieland en het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden. Doel is het slib van alle honderd zuiveringsinstala- ties in Zuid-Holland op een voor het milieu verantwoorde wijze te verwerken. De slibverwerkingsinstallatie bij Houtrust werd begin maart in bedrijf gesteld. Vanaf heden wordt, zo meldt het Hoog heemraadschap, het slib per schip afgevoerd naar de Sluf ter. In de zomer van 1988 werd de biologische zuivering in werking gesteld. Door het gistingsproces neemt de hoe veelheid slib aanmerkelijk af en wordt het minder „rotbaar" gemaakt, waardoor bij de op slag geen stank wordt ver spreid. Door middel van gis ting bij 32 graden celsius wordt de helft van de organi sche stoffen omgezet in gas. Het gas wordt gebruikt als brandstof in gasmotoren om er electriciteit mee op te wekken. Deze wordt voor de installatie gebruikt. Op de Houtrust-in- stallatie wordt het afvalwater van Den Haag en 12 omliggen de gemeenten (waaronder Zoetermeer, Delft Rijswijk en Voorburg) verwerkt. In totaal is dat een capaciteit van 1,3 miljoen vervuilingseenheden. 4 «OORDWIJKERS PER AUTO VAN NOORD- NAAR ZUIDKAAP tepORDWIJK „Tja, i4.{tyarom doe je zoiets? Zo'n is enorm avontuurlijk avontuur zoeken is een iliekwaal". Robert- babyïi Huizing uit Noord- i; i4.oi(jk, student economie de Erasmus Universi- jt in Rotterdam, is al- •r een poosje thuis na laagde poging om part »r Landrover van Noord en teiap naar Zuidkaap te rij- ng (artn. Een tocht die Hui- °»g maakte met een Bel- ieo (aïsche studievriend, 0£pJristophe de Scheemae- Ropo?r. Dat avontuurzoeken Jjy <12l de familie zit, bewees whoVer Huizing door zelf wagen vanuit Afrika weer naar Noordwijk te rijden, terwijl zoonlief de thuisreis comfortabel per vliegtuig maakte. Samen legden de Huizings in en kele maanden 48.000 kilo meter af en dat is meer dan de omtrek van de hele aarde. Robert-Jan en Christophe ho pen met hun prestatie het Gui- ness Book of Records te halen. Zij waren de allereersten die de tocht van Kaap naar Kaap via Rusland maakten. Het ver trekpunt was het noordelijke puntje van Europa. Via Noor wegen, Finland, Rusland, Po len en West Europa waar in Nederland nog gauw even kon worden bijgepraat en de laat ste spullen werden ingeladen bereikten de studenten Gi braltar. Na de oversteek wachtten in Afrika onvermoe de ontberingen: modder, mala ria, regen en hitte en zelfs ge wapende overvallen. „De jongens", zo vertelt Hui zing sr. weer terug in Noord- wijk, met voor de deur de res pectabel vuile Landrover, „za ten in Afrika precies in het re genseizoen. Die hebben het erg zwaar gehad". Trajecten waar senior samen met zijn reis- maat, de hoteleigenaar Vliet- man uit Amsterdam, twee da gen over deed, kostten Robert - Jan en Christophe vaak het dubbele of zelfs nog meer. De Sahara was voor beide koppels een opzienbare aange legenheid. Robert-Jan: „Je moet enorm oppassen dat je niet verdwaalt". En senior voegt er toe: „Zo'n woestijn is een regelrechte sensatie. Het enige aanknopingspunt dat je hebt zijn paaltjes langs de rou te. Soms zit je een paar kilo meter mis en dan is het echt zoeken. De Sahara ligt bezaaid met autowrakken en dat maakt de sfeer extra luguber". Herinneringen Stond voor Robert-Jan het avontuur voorop, met daarbij in het achterhoofd het idee: nu kan het nog; voor Huizing sr. betekende de tocht dwars door Afrika vooral het ophalen van herinneringen. Herinneringen aan de tijd dat hij in Afrika gestationneerd was. „Ik heb dertig jaar in het buitenland gewerkt. Heb daar fabrieken gebouwd. Ik wilde alles nog wel eens zien. Haventjes die ik dertig jaar geleden voor het eerst zag, de dorpen, de men sen. Bovendien had ik er tijd De Landrover waarmee de Huizings de 48.000 kilometer lange tocht aflegden. Huizing sr. haalt terug in Noordwijk herinneringen op aan zijn barre tocht. voor omdat ik niet meer Uit de woorden van Huizing valt op te maken dat reizen door de binnenlanden van Afrika betekent: overal op be dacht zijn, zorgen voor veel brandstof en veel voedsel in blik. „We hadden altijd 250 li ter brandstof bij ons. Daar konden we dan 1200 kilometer mee toe en dat hadden we soms echt nodig. Blikvoeding als groente, corned beef en vis vulden w§ onderweg aan met verse bananen, mango's, si naasappels en ananas, want dat was volop te krijgen". Heel af en toe werd er ook inheems gegeten, maar vooral Robert- Jan heeft daar niet zulke goe de herinneringen aan. Hij heeft onderweg, ondanks voorzorgsmaatregelen als het slikken van kinine, last gehad van koorts-aanvallen. Verwaarloosd Het grootste probleem vorm den, vooral in Zaire en Tanza nia, de enorm verwaarloosde asfaltwegen. „Men wil daar de schijn opwekken dat het hoofdwegen zijn, maar het is één en al gat". Hier en daar veranderde de weg in een zui gende modderbrij waar de Landrover dan tot aan haar vensters in wegzonk. In Noord-Zaïre waren de omstan digheden zo slecht dat op be paalde dagen slechts 10 kilo meter in twaalf uur konden worden afgelegd. „Als je ach ter het stuur zit, kun je echt geen seconde opzij kijkn, want voor je het weet zit je vast. Of er doemt een bruggetje op, dat in onze ogen die benaming niet eens verdiende. We heb ben het wel gehad dat we zo'n brug opreden, maar halverwe ge merkten dat de planken de auto niet konden dragen. Dan moestën we voorzichtig terug en probeerden het over een ander spoor of we gebruikten planken die we zelf hadden meegenomen". Volgens Huizing sr. kwam het in die contreien ook nogal eens voor dat de hele inhoud van de achterbak naar voren schoot, de passagiersruimte in. Dat gebeurde vooral bij onver wachte kuilen en hobbels. „Vaak waren we tien minuten bezig om weer orde in de cha os te scheppen". Overvallen Slapen deden de Kaap-reizi gers meestal in de auto. On danks de hitte met de deuren dicht en dat was nodig in ver band met roofovervallen die in Centraal Afrika nogal eens voorkomen. Robert-Jan en Christophe hebben hachelijke situaties meegemaakt. Bijvoor beeld toen een man met een hakmes het tweetal overviel. Tijd om de raampjes dicht te draaien was er niet, wel om gas te geven. Een andere keer was het een politiewagen die geen politiemensen bleek te bevatten, maar met bivakmut sen gemaskerde rovers. Drei gend met hun messen probeer den de nep-agenten beslag te leggen op de auto en de spul len. De studenten schermden echter met het ministerie van FOTO: PR buitenlandse zaken dat hen in Nairobi zou verwachten. Uit eindelijk lieten de overvallers het tweetal gaan. Bij een derde overval wisten de reizigers hun huid te redden door drank en sigaretten weg te ge- Huizing sr. is dergelijke du bieuze hoogtepunten bespaard gebleven. Wel brachten wilde dieren hem 's nachts regelma tig aan het schrikken. „Omdat het zo benauwd was, deden we de raampjes van de auto vaak open. Op een keer hoorde ik, terwijl ik nog half sliep, wat gegraas rond de auto. Ik dacht dat het een kudde wilde var kens was. Toen ik ging kijken stond ik oog-in-oog met een enorme olifant. Dan schrik je toch wel even. In de zenuwen had ik niet het benul mijn ca mera te pakken, anders had ik een prachtige opname kunnen maken". Ook weet Huizing nog hoe hij een leeuwin met jonkies snapte. De leeuwin verdedigde duidelijk haar jon gen en ging enorm tekeer. „Gelukkig zat er een moerasje tussen haar en mij", vertelt hij lachend. Volgens Huizing is het zeker niet zo dat hij een dergelijke tocht morgen weer zou doen. „Maar ik heb er ook geen spijt van". Dat blijkt ook uit het feit dat hij de Landrover voorlopig aanhoudt. „Ik heb me voorge nomen nog een keer een reis te maken door Noord Afrika, al weet ik nog niet precies wanneer". MARIJKE DEN HOLLAN DER ENHEIM De Sas- ïing %heimse Vrouwen Ad- 9;07ip Commissie voor wo- igbouw (VAC) bestaat aalfenhalf jaar. In deze "dagejriode heeft de VAC zich idelin bvikkeld tot een vol- 3. Nie ardige geprekspartner jatiënjn de gemeente Sassen- :urm: im en woningbouwver- dat diiging De Vooruitgang. beginjaren waren ech te vei niet eenvoudig voor de ks~vaPen Van COÏDDDSSi6- 1.30 u 2.00 t en beschouwde ons aanvan- >-16.0 ijk - een beetje lacherig - in vS een koffieleutend vrou- 'f- nclubje, dat zonodig ook iets 14.0( zeggen moet hebben", zegt Inter retaresse Ada Goede. „We 14.0I igen in die beginperiode kui een uitnodiging om aan- e|lis) zig te zijn bij het slaan van Dl. e1 eerste paal bij nieuwbouw. 2.00 11 is helemaal niet nodig dat ;se: c vrouwen daarbij lopen te ««letteren luidde de verkla- .45 u'S voor het uitblijven van de .30 e'itatie". „Bestuurslid Saskia da i der Meer merkt op: „le an bi reen is er inmiddels van patiëi !rtuigd dat onze adviezen bezor onderbouwd zijn en we i-15.( i zinnige inbreng hebben oekui ar ze niet omheen kunnen". t de vrouwen beslist goed tiënti kgen ten ijs komen wordt 3ezo< vezen door het veelvuldig er ai tlnemen aan cursussen „om d b te scholen" zoals ze enthou- pecis 51 aanvoeren- ..Het bouwjar- klinie 1 's heel breed", vertelt Sas- i gro Ook het tekeningen lezen, jat epteriaalkennis en toepassing ak m vergadertechniek komen oude!1 orde- ..We worden" )ver|e volgt ze „nu dan ook voor or ai' aangezien, geaccepteerd Keel or de bouwwereld en de ge- ol°9j «ntelijke instanties en als '900 lwaardige gesprekspartners inhul vraagd deel te nemen aan 18.31 uwteams". /akln vader sie Clnde voiït de VAC vooral beoogt is l naar voren brengen van een vrouwelijke visie en be oordeling van het gebruik van woningen en zoveel mogelijk suggesties in te brengen. „We treden in overleg met de ge meente, de woningbouwver eniging en architecten om de belangen te behartigen van de toekomstige bewoners", aldus Ada Goede. „De bouwwereld is een mannendomein bij uit stek, terwijl de vrouwen het huis het meest intensief ge bruiken. Wij adviseren dus over alles at er binnen de mu ren van een huis gebeurt of te vinden is. We wijzen de bouw ers op allerlei mankementen die het leven van huurders of huiseigenaren zuur kunnen maken". De meest voorkomende gebre ken zijn: te kleine vensterban ken, verkeerd geplaatste of te weinig stopcontacten, lelijk aangebrachte leidingen, ge vaarlijke hoeken aan keuken kastjes, deuren die verkeerd gehangen worden, of het uit zicht belemmerende spijlen in ramen worden al in een vroeg stadium door de VAC bij het bekijken van de bouwtekenin gen gesignaleerd. Er wordt bo vendien gebruik gemaakt van een checklist om nieuwbouw te toetsen alvorens een advies uitgebracht kan worden aan het bouwteam om veranderin gen en verbeteringen dus aan te brengen. Zo'n anderhalf jaar nadat nieuwbouw in ge bruik is genomen worden de bewoners door de VAC bena derd voor een woongeriefon- derzoek. Veiligheid „Na vijf seizoenen Rebben de mensen hun huis voldoende leren kennen en zijn eventuele fouten wel aan het licht geko men", stelt Ada Goede vast die aankondigt het aantal woonge- riefonderzoeken te willen uit breiden. In de G.B. de Vroom- enstraat en de Tilbury in Post- wijk was de respons bijzonder goed. „We hebben dan ook", bekent ze „alles zelf opge haald. Het was een enorme op kikker voor ons werk". Hoewel de indruk wordt ge wekt dat de VAC zich uitslui tend met woningbouw bezig houdt gaat de belangstelling duidelijk verder. Ook de vei ligheid in Sassenheim heeft de voortdurende aandacht. De VAC-bestuursleden zijn nog steeds niet erg te spreken over het uitblijven van doeltreffen de voorzieningen om de veilig heid rond de waterpartijen in Postwijk te garanderen. „Er zijn al drie kinderen verdron ken", concludeert van der Meer „en er raken er stellig meer te water maar dan met goede afloop. De gemeente heeft er echt nog niet genoeg aan gedaan. Maar we blijven ons als terriërs vastbijten in deze materie". De VAC onder houdt contacten met de on langs opgerichte Stichting Pre ventieve Gezondheidszorg die binnenkort een eerste project start met als thema: Preventie voor verdrinking. Ook de verkeersonveiligheid in het Sassenheims winkelge bied baart de VAC zorgen. Met name het gedeelte tussen de Hema en de Etos wordt als on veilig beschouwd. „Je hebt het idee dat het daar om een wan- delerf gaat", motiveert Ada Goede „terwijl er fietsers en brommers mogen rijden wat als zeer bedreigend wordt er varen vooral door ouderen en kinderen". De gemeente heeft inmiddels toegezegd bij herbe strating in 1991 rekening te houden met deze klacht. De ouderenhuisvesting zal in de komende jaren door de VAC onder de loep genomen wor den. „We werken samen met de Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim Warmond. We zullen ons in toenemende mate in moeten zetten om passende woongelegenheid te vinden voor de ouderen", aldus de beide VAC-leden. De wonin gen in de Burchtstraat zullen zodanig gebouwd worden dat ze voor bewoning door oude ren aangepast kunnen worden. Aan de Westerstraat ter hoog te van de Charbonlaan zal eveneens een complex oude renwoningen gebouwd wor den. „een ding is zeker", zegt Ada Goede gedecideerd: „Post wijk is verre van ideaal voor ouderen omdat er geen enkele winkel te vinden is". Expositie „De gemiddelde Sassenheimer weet niets van onze activitei ten", verzucht Goede, die er met haar bestuur voor ijvert iets van die onbekendheid op te heffen. „Speciaal met dit oogmerk hebben we ter gele genheid van ons jubileum een tentoonstelling in de biblio theek georganiseerd met als hoofdmotief te laten zien wat tot stand is gekomen: de reno vatie van de Zandslootkade, de nieuwbouw in Wasbeek en Postwijk de aanleunwoningen bij de Schutse, de woongerie- fonderzoeken en het vinden van speelvoorzieningen in di verse woonwijken". Van 9 tot 12 mei is het totale Êroces, te beginnen bij nieuw- ouwplannen op tekening, de VAC-adviezen, de uitvoer van de bouw en tenslotte het woongeriefonderzoek, te zien zijn in de bibliotheek aan de Kerklaan. MARGRIT TIBBOEL Certificaat voor Iraanse vluchtelingen LEIDSCHENDAM Zestien in Leidschendam wonende Iraanse vluchtelingen hebben vanochtend uit handen van wethouder F. IJmkers een certificaat gekregen voor de taalcursus, die zij de afgelopen vijf maanden hebben gevolgd. Eind november vorig jaar is een scholingsproject begonnen, waarvan het doel was door in tensieve training de taalvaar digheid van de Iraniërs sterk uit te breiden en ze voor te be reiden op de arbeidsmarkt. Het lesprogramma werd ver zorgd door het instituut Noten boom. Aandacht werd besteed aan het zoeken naar geschikte vacatures, het schrijven van sollicitatiebrieven en het voe ren van sollicitatiegesprekken. De cursus maakte deel uit van het bemiddelingsplan dat werd opgesteld door Werkraat, een samenwerkingsverband tussen het arbeidsbureau en de socia le dienst. Braderie In Zevenhoven wordt op za terdag 12 wei voor de negende keer de braderie gehouden rondom winkelcentrum Al- brachtshof. Ook dit jaar staat de inschrijving weer open voor iedereen: verenigingen, bedrijven, particulieren en middenstanders. Voor de jeugd zijn er diverse attracties. De braderie duurt van half elf tot zeven uur. Voor verdere infor matie en inschrijving kan worden gebeld met Marjan van de Braak, telefoon 01723- 9157 en Henny van Tol, tele foon 01723-9970. De inschrij ving sluit op 5 mei. Herindeling De gemeentelijke herindeling in de Rijnstreek komt van avond aan de orde in een uit zending van het televisiepro gramma Van Gewest tot Ge west. Het programma wordt uitgezonden op Nederland 3 en begint om kwart over ze ven. Reünie Veteranen en hun begeleiders van het 28e Regiment Infante riewaarvan veel mensen uit Leiden en omstreken deel uit maakten, komen vier mei bij een in Dubbeldam om de mei dagen en de gevallenen te her denken. Vanuit Leiden rijdt een speciale bus. Zij, die nog geen convocaat ontvingen maar wel mee willen kunnen contact opnemen met secreta ris A.J. Blom, telefoon 01714- 13091. Vogelbescherming De Vereniging voor Vogelbe scherming Den Haag en om streken heeft een inventarisa tierapport uitgebracht. Daarin wordt een overzicht gegeven van vogelsoorten en broedacti- viteiten in de vogelreservaten van onder meer Meijendel en Vlietland Het rapport is te verkrijgen door J9 over te ma ken op giro 3586185 van de penningmeester van de Haag se vogelbescherming onder vermelding van inventarisa tierapport 1989. InformatieF. van Drooge, telefoon 070- 3614221. Hengelwedstrijd De Leidschendamse Hengel sport Vereniging (LHV) houdt ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan zaterdag 12 mei 'een hengelwedstrijd in de Vliet voor jeugdigen van acht tot en met achttien jaar. Er wordt tegenover de nieuwe wijk De Rietvink in drie cate- gorien gevist: deelnemertjes van acht tot en met tien jaar, van elf tot en met veertien jaar en van vijftien tot en met achttien jaar. Voor elke cate gorie zijn bekers beschikbaar. Plaats van samenkomst is pa viljoen Van Dongen, Leidse- kade 38. Tussen zeven uur en half acht uur worden de deel nemerskaarten uitgereikt. Om acht uur wordt naar de water kant vertrokken en om negen uur begint de wedstrijd. De deelname is gratis. Aanmelden voor 6 mei bij Zwennes. Dam straat 5 of A. Valentijn, tele foon 070-3276924

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13