Ztidóa(2owumt4? College verbaast zich over opstelling D66 Een cadeau van formaat Verhuur van kamers wordt makkelijker STAD OMGEVING/KUNST/RTV WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA 11 I*™ VD wil niet-wethouder s voorzitter commissie JIDEN Ook „gewone" raadsle- ji moeten kunnen worden aange ven als voorzitter van een raads- ng op Inmissie. De betreffende wethou- ken j- zou dan moeten functioneren i lid van de commissie. zij t vindt de Leidse VVD-fractie, daartoe gisteren een initiatief- >de brstel indiende. „Dit kan de be- (urlijke verhoudingen en de kwa- ilte tit van het raadswerk aanzienlijk [■beteren", aldus de VVD. De ubo). [ctie heeft het verzoek gedaan het prstel te bespreken tijdens de fstvolgende vergadering van de juwe gemeenteraad, op woensdag Groenewegen naar Enschede LEIDEN S. Groenewegen, hoofd wer ving en bedrijfscontacten van de directie economische zaken, vertrekt naar de ge meente Enschede. Per 16 juli is zij daar aan gesteld als hoofd van de economische sector, die ongeveer vijftien personeelsleden telt., Groenewegen heeft bijna zeven jaar in Lei den gewerkt. Ruiten beschoten LEIDEN Bij een drietal woningen in de „Rozen" in de Merenwijk zijn het afgelopen weekeinde ruiten ingeschoten. In een wo ning aan de Damastroos werden loden ko geltjes aangetroffen. Volgens de politie gaat het hier om een klein kaliber vuurwapen en wordt een onderzoek ingesteld. Nieuwe branden voorkomen bij vuilverbranding LEIDEN Het college van B en W moet maatregelen nemen om te voorkomen dat opnieuw brand uitbreekt in opslagbunkers van de Leidse vuilverbranding, vindt de VVD. Naar aanleiding van de brand die vorige week zorgde voor opschudding in de wijk Groenoord, heeft A. Geertsema namens zijn fractie schriftelijke vragen inge diend. Geertsema wil onder meer weten welke stappen het college naar aanleiding van de brand heeft genomen, hoe vaak er de afgelopen jaren brand is geweest in de op slagbunker, wat de oorzaak is van de brand en wat de gevolgen ervan zijn voor het milieu en de gezondheid van de bevolking. Verder wil de VVD weten op grond van welke metingen de brandweer heeft geconcludeerd dat er geen schadelijke stoffen zijn vrijgekomen. Omdat bij ver branding van nat afval de vorming van de giftige stof dioxine wordt bevorderd, wil de VVD weten of het afval dat nat is geworden door de bluswerkzaamheden eerst wordt gedroogd voordat het de oven ingaat. Kerkhof failliet LEIDEN Het Leidse taxibedrijf Kerkhof is failliet. Het faillissement is 17 april aange vraagd door de Bedrijfsvereniging met een on dersteunende aanvraag van de belasting. Mr. J. Janssen uit Wassenaar is aangewezen als cu rator. Volgens hem gaat het om „tonnen ach terstallige betaling". Janssen vertelt dat hij „het niet over zijn hart kan verkrijgen" om het bedrijf meteen te slui ten. „Er zijn grote belangen gemoeid met de continuering van het vervoer". Het bedrijf vervoért onder andere in opdracht van de ge meente Rijnsburg gehandicapte kinderen. „Je kunt het niet maken om dit vervoer te staken. Dan moet je verder nog denken aan de werk gelegenheid". legt hij uit. Hij zoekt naar een koper. Volgens de curator waren er wel be langstellenden, maar namen wilde hij nog niet noemen. „Het bedrijf blijft doorgaan totdat er een koper komt, of het doek valt". Swingen voor solidariteit op Dag van de Arbeid LEIDEN Swingen, luisteren en meedeinen. Dat was de teneur gisteren tijdens de viering van 1 mei. De bijeenkomst ter gelegen heid van de Dag van de Arbeid werd gehouden in de Bedrijfstech- nische School aan de Vondellaan in Leiden. Het Leids 1 mei-comi té had de bijeenkomst het thema „migrantenarbeid en solidariteit" meegegeven. Tijdens het feestelijke samenzijn vertelden Turkse en Marokkaanse schoonmakers van het AZL die in dienst zijn van de Ziekenhuis Dienstengroep (ZDG) over hun strijd voor werk. De ZDG wil de schoonmakers, die een volledige baan hebben, ont slaan om ze in deeltijd weer aan te nemen. De schoonmakers zijn het daar niet mee eens en hebben een gerechtelijke procedure in gang gezet. Verder waren er optredens van Leidse Corrie en de swingende band Ozlem, waarin allochtonen uit Leiderdorp spelen. In het muziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat vierde de Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid de „rode" feestdag. Daar was het thema „Muren". Tijdens de viering werden de prij zen uitgereikt van de fotowedstrijd die was uitgeschreven. Er de den acht mensen aan mee. De eerste prijs, een „Leids Pakket", was voor Martin Bergwerff. Hij maakte een tweeluik waarop volgens de jury op „indringende wijze is te zien hoe een muur in zichzelf nog meer barrières vormt". Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ii Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. (voor controle Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar i Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Ceidae Goma/nt Vuilnisman breekt enkel LEIDEN Een 22-jarige vuilnisman heeft gistermid dag zijn enkel gebroken tij dens zijn werk. De man reed op de Diamant laan ter hoogte van de Onyx hof achterop een vuilniswa gen op de daarvoor bestemde treeplank. In het wegdek zat een hobbel waardoor de man ten val kwam en zijn enkel brak. Hij is overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Leraren smakelijk onthaald LEIDEN Het lerarenkorps van de Mondriaan Scholenge meenschap aan de Vijf Mei laan is gisteren op aangename wijze verrast door de bijna ex- leerlingen. Vierentwintig koks en obers van de culinaire afde ling onthaalden de leraren op een culinair hoogstandje: een viergangenmenu. Tussen vijf uur 's middags en tien uur gis teravond kregen de veertig docenten een garnalen-avoca do-salade, komkommersoep, paardebiefstuk met gebakken krielaardappelen, champig nons en uien en garnituur en tenslotte vanille-ijs met slag room. De kleding van het be dienend personeel was aange past aan de weersomstandig heden. De obers liepen welis waar „van boven" in over hemd, hes en met strik, maar daaronder waren ze gehuld in boxershort en gymschoenen. Inbrekende Amsterdammers aangehouden LISSE Dc rijkspolitie van Lisse heeft vannacht twee Amsterdamse inbrekers op he terdaad kunnen betrappen. Het tweetal liep over het dak van de Passage aan de Kanaal straat. Een getuige waar schuwde de politie. De Passage werd afgezet en een van de in brekers kon al snel worden aangehouden. De ander vluchtte en verborg zich aan vankelijk in zijn auto, maar daar werd hij ontdekt. Het tweetal had al toegeslagen in een winkel, waar een ruit was verwijderd om binnen te ko men. Er was een hoeveelheid sportkleding klaargelegd om mee te nemen. De twee Am sterdammers van 20 jaar oud zijn na verhoor ingesloten. Vermoed wordt dat ze meer inbraken op hun kerfstok heb ben. File na botsing LEIDERDORP Een ket tingbotsing op de A4 ter hoog te van de Rijnbrug heeft van ochtend een file van negen ki lometer veroorzaakt. De mate riële schade was groot maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Het onge luk ontstond even voor achten toen een 55-jarige man uit Hil versum, die in een langzaam rijdende file zat in de richting Den Haag, op zijn voorganger knalde. Een vijftal auto's ach ter hem volgden zijn voor beeld. Takelwagens moesten er aan te pas komen om de au to's weg te slepen wat een op onthoud van een uur en een extra lange file tot gevolg had. LEIDEN Het nieuwe college van PvdA, CDA en Groen Links heeft gistermiddag zijn verba zing uitgesproken over de manier waarop D66 de komende vier jaar zegt oppositie te gaan voeren. De opmerking van fractievoorzitter P. Langenberg dat PvdA en Groen Links „niet automatisch" kunnen rekenen op steun van D66 als geen overeen stemming kan worden bereikt met het CDA, verbaasde zowel H. van Dongen (PvdA) als H. de la Mar van Groen Links. „Ik neem toch aan dat alle voorstellen worden beoor deeld op hun inhoud en dat geen rekening wordt gehou den met de vraag van wie het voorstel is en wie er voor is of tegen", reageerde Van Dongen tijdens de raadsvergadering waarin de (op)nieuw gekozen raadsle den werden benoemd. „Je steunt een voorstel omdat je erachter staat of niet", zei De la Mar. „De hoofdlijn is dat we zake lijk en constructief oppositie zullen voeren", lichtte Lan genberg toe. „Maar wij ken nen wel politieke betekenis toe aan het feit dat D66 bui ten het college is gehouden. Daarom kan niet bij voor baat al worden gerekend op steun van D66. We zullen steeds per onderwerp bekij ken hoe we stemmen, maar we verbinden consequenties had gekozen om met Groen Links en D66 in zee te gaan, dan zou D66 met het voor stel gekomen zijn om ook met het CDA te gaan pra ten", aldus Langenberg. Op zijn opmerking werd met enig hoongelach gereageerd. „Ik stel vast dat we nooit concrete antwoorden zullen krijgen over de redenen waarom we zijn buitengeslo ten", zette Langenberg een streep onder de onderhande lingsperiode. Vervolgens deelde de fractie-assistent van zijn partij glaasjes wor tel-elixer uit als symbool van de „wortels" die D66 in Leiden heeft. „Misschien is Langenberg nog te onervaren als onder handelaar. Maar van de ouwe rot in het vak Jan Hoekema kun je dat niet zeggen. Die heeft zo duide lijk zijn afkeur van de PvdA laten blijken dat het voor hem een straf zou zijn om met deze partij een coalitie te zitten. Dat hebben we dan ook maar niet gedaan", grapte J. Walenkamp van het CDA. Hij is een van de zes wet houders die werden be noemd. „Ik heb zelf binnen onze partij een record geves tigd; ik zit als fractievoorzit ter het langst in de opposi tie", zei hij daarover. Net als de overige benoemde wet houders (de PvdA'ers H. van Dongen, P. Bordewijk en T. van Rij, H. de la Mar van Groen Links en W. Hettinga van het CDA) werd Walen kamp met zestien stemmen voor en vijftien blanco geko zen als wethouder. De frac ties van Socialistiese Partij, D66 en VVD stemden blan- ETHOUDER (ONTSLAGBRIEF: Moed nodig |Luxooreen lie uw beleid" LEIDEN Het college van B en W wil het ver huren van kamers gemak kelijker maken. Voor pan den met een woonbestem ming wordt hiervoor een vrijstelling in het bestem mingsplan opgenomen. De gemeente wil met deze maatregel het illegaal ont rekken van woningen aan het woningbestand voor kamerverhuur aanpak ken. Dat staat in de nota van de werkgroep kamer- verhuur. De werkgroep heeft tussen maart en juni 1989 een pande- nonderzoek verricht in het ge bied gelegen tussen het Noord einde, de Rembrandstraat, de Groenhazengracht en het Ra penburg. Bij het onderzoek naar 154 panden werd onder meer gelet op de bouw- en woontechnische situatie. Uit komst van het onderzoek was dat van de 35 woningen met kamerverhuur er 28 gebruikt werden in strijd met het be stemmingsplan. Bij 24 panden was geen toestemming gege ven door de directie woon ruimteverdeling tot woning- onttrekking. Bij 33 panden was de brandveiligheid onvol doende. In de nota wordt aan genomen dat dit beeld voor grote delen van de binnenstad geldt. Ondanks een algemene vrij stelling moet per woning wor den bekeken of er kamers ver huurd mogen worden. Bij de beslissing wordt zwaar meege teld of het pand nog als aan trekkelijke woning te gebrui ken is. In ieder geval worden minimale brandveiligheidsei sen, bouw- en woontechnische eisen gesteld aan de panden die voor kamerverhuur in aanmerking willen komen. Vorderen De gemeente speelt zo in op de gewijzigde samenstelling van de huishoudens. De categorie alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens neemt nog steeds toe. De Leidse woning voorraad sluit hierbij onvol doende aan, aldus de schrij vers van de nota. Bovendien worden de dankzij deze regel in „aanvaardbare staat ge brachte wooneenheden met gemeenschappelijke voorzie ningen" gemeld bij het Cen traal Bureau voor Statistiek. Dit met oog op de uitkering uit het gemeentefonds. Uitgangspunt voor de aanpak is dat goede woonruimten met een redelijke huurprijs de be stemming gezinsbewoning moeten houden. Het illegale gebruik van goede woningen wordt met kracht tegenge gaan. Zo nodig wordt de wo ning gevorderd, aldus de schrijvers van de nota. Bij lang bestaande „gevallen" wordt in de woningonttrekking berust. Toch moet ook in dat geval worden voldaan aan minimale brandveiligheidseisen, bouw en woontechnische eisen. Illegale onttrekking moet eerder worden gesignaleerd en beter worden gecontroleerd. De bestanden van de directies woonruimteverdeling en bur gerzaken moeten daarom re gelmatig met elkaar worden vergeleken, geeft de nota aan. Ook een systematische aanpak per wijk of bouwblok is effec tiever. De schrijvers van de nota stellen voor eerst het proefgebied uit te kammen op illegaal onttrokken en voor kamerhuur gebruikte panden. Brand bij houtzagerij In de voormalige houtzagerij op het terrein van de Stad- stimmerwerf aan het Kort Galgewater is gisteravond brand uitgebroken. De brandweer rukte rond zeven uur met groot materieel uit en had het vuur snel geblust. Een hoe veelheid sloopmate riaal van de restau ratie aan de Stad- stimmerwerf ging verloren. Kort voor elven gisteravond bleek het vuur, dat kennerlijk nog nas meulde voor rooko- verlast te zorgen en opnieuw kwam de brandweer eraan te pas. Over de oor zaak en de hoogte van de schade was vanochtend nog niets bekend. foto: wim van noort aan dat wat er de afgelopen weken is gebeurd". Langenberg doelde op het feit dat de PvdA al snel na de verkiezingen besloot om te onderhandelen over een coalitie met Groen Links en CDA. Dat voor die laatste partij is gekozen en niet voor D66 dat bij de laatste verkiezingen zes raadszetels won, is omdat de christen democraten niet alleen veel kiezers hebben, maar ook banden hebben met organi saties in de stad, zo verklaar de Van Dongen gistermid dag nogmaals. „In het CDA zien wij een stabiele part- Wortelelixer Zij probeerde Langenberg duidelijk te maken dat de PvdA tot een keuze werd gedwongen omdat alle frac ties een college wilden dat zou bestaan uit drie partijen. „En ik vraag me af of D66 het ook arrogant van de PvdA zou hebben gevonden als het CDA weer aan de kant werd gezet, na zestien jaar oppositie te hebben ge voerd". Als de PvdA ervoor Onderonsje van de VVD-fractie. Geheel links T. van der Nat en geheel rechts F. Kuijers, twee voormalige wethouders die weer „gewoon" raadslid zijn geworden. foto: tejo ringers Het nieuwe college in Leiden. Van links naar rechts: W. Hettinga (CDA), H. de ia Mar (Groen Links), H. van Dongen (PvdA), burgemeester C. Goekoop, secretaris H. Lodder, J. Walenkamp (CDA), PBordewijk (PvdA) en T. van Rij (PvdA). foto: tejo ringers „Er is moed v l nieuw beleid door te zet- n de wetenschap dat daar op korte termijn (deel)be- ?n van individuen en moeten wijken. De legitimatie voor een der keuze is een aantoon- belang voor de stad en burgers op langere ter- De integrale aanpak van de autoluwe bin- stationsontwikke- milieubeleid vallen andere in die categorie", chirijft voormalig PvdA- van ruimtelijke or- openbare werken, ver en milieu M. van der Mo- in haar ontslagbrief aan C. Goekoop. der Molen besloot vorige haar raadslidmaatschap zeggen omdat zij niet het geniet van haar Een meerderheid van besloot eerder al dat der Molen niet terug keren als wethouder ze niet deskundig ge- zou zijn. „Ik zie niet om 'rok, maar in verwonde- 3. Ik heb de mondigheid de burger zien toenemen, regentendom zien afne- in een steeds ingewikkel- f wordende sterk geïndivi- liseerde samenleving", ijft Van der Molen, die er- toevoegt dat het voor een vertegenwoordiger steeds ïilijker wordt om keuzes te :en. Dit ook omdat de toe- lomen mondigheid van de jer niet geleid heeft tot een tere betrokkenheid bij de iblieke zaak" en „collectie doelen" maar tot een „ster- gerichtheid op het belang de bestaande achtertuin". Iksvertegenwoordigers onzejeten over de schuttingen >n, h die achtertuinen heen Ibe-tven kijken, aldus Van der Hijst b|len: „Ik wens de gemeente- 20774|d en haar voorzitter de iheid en de kracht toe glo- te denken en lokaal te bdelen". T r Een echtpaar maakt sinds gisteren deel uit van de Leidse ge meenteraad. Dank zij de laatste wijziging van de kieswet is het voor Steven Blok en Patricia Verzantvoort mogelijk om beiden D66 te vertegenwoordigen. foto: tejo ringers

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11