Ccidóc SouAcmt-8- Vrolijke Oranjedag in Leidse wijken Fraaie reiswekker STAD OMGEVING/KUNST/RTV Nieuwe munt voor Leidse eeuwlingen DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 9 Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Conferentie over werkloosheid onder migrantenjongeren LEIDEN In het kader van het ;lO-jarig bestaan van de Leidse We tenschapswinkel wordt morgen een conferentie gehouden over de (positie van buitenlandse jongeren op de arbeidsmarkt. Tijdens de bij leenkomst worden onderzoeksre- jsultaten gepresenteerd en bespro ken. Vertegenwoordigers van het 'Nederlands Centrum Buitenlan ders en het ministerie van sociale (zaken en werkgelegenheid geven (daarop een reactie. De studiecon ferentie is van 13.00 tot 17.30 uur ,in het Gorlaeuslaboratorium aan de Einsteinweg. Nationaal kampioenschap Japans handboogschieten LEIDEN De Nederlandse Kampioen schappen Kyudo (Japans handboogschieten) wordt zondag gehouden in Leiden. In het Universitair Sportcentrum aan de Einstein weg wordt van 11.00 tot 16.00 uur gestreden individuele deelnemers en door teams uit Leiden, Groningen, Utrecht, Leeuwarden, Krommenie en Lelystad. Deze sport is in 1987 in Nederland geïntro duceerd. Bij het kyudo wordt een boog ge bruikt die 2,10 meter lang is en waarvan de handgreep niet in het midden is geplaatst. De toegangsprijs is vijf gulden. Donderdagavond 10 mei wordt een demon stratie gegeven in de sportzaal van de school aan de Damlaan 1. Wie meer informatie wil over deze sport kan contact opnemen met Kees Buurman, Nieuwe Rijn 89, tel. 071- 140088. Achtervolging eindigt door benzinegebrek LEIDEN Een 30-jarige Leide- naar kon gisteren door de Leidse politie wel erg makkelijk worden aangehouden. De man reed met zijn auto over de Willem de Zwij gerlaan. Op het moment dat hij een politie-auto in het oog kreeg, gaf hij vol gas en reed de Konings straat in. De vlucht strandde hal verwege de straat doordat de Lei- denaar zonder benzine kwam te staan. Aanleiding voor de vlucht was dat de man gedronken had en omdat zijn rijbewijs enkele maan den geleden is ingetrokken we gens het rijden onder invloed. Meisje (8) aangerand LEIDEN Een 8-jarig meisje is gistermiddag rond tien voor half vijf aangerand door een onge veer 30-jarige man. Het meisje speelde met twee vriendinnetjes in het Ste venspark bij de skate- boardbaan. Toen de man de kinderen een ijsje be loofde als ze met hem mee zouden gaan, sloegen de twee vriendinnetjes op de vlucht. Hij pakte daarop het meisje vast en probeer de haar de struiken in te sleuren. Het meisje schop te daarop de man, die los liet en op de vlucht sloeg. Raad Sassenheim stemt over nieuwe wethouders SASSENHEIM De col- lege-onderhandelingen tussen CDA en VVD zijn gisteren afgebroken. Beide partijen kunnen het niet eens worden over de ver deling van de portefeuil les. Dit betekent dat de nieuwe gemeenteraad van Sassenheim vanavond de wethouders per stemming gaat aanwijzen. VVD en CDA willen geen com mentaar geven op deze ontwikkelingen. Zij leggen vanavond in de raad een uitgebreide verklaring af. Inbreker betrapt LEIDEN De politie heeft gisteravond rond tien voor half tien een 26- jarige Leidse inbreker op heterdaad betrapt en aan gehouden. De man schar relde verdacht rond bij een woning aan de Korte Langestraat, waarop om wonenden de politie waar schuwden. Toen agenten bij de woning aankwamen was hij net bezig de wo ning te doorzoeken. Om binnen te komen had de Leidenaar een ruit uitge- Financiële positie gemeenten verbeterd DEN HAAG Voor de Zuidhollandse gemeenten betekende 1989 over het algemeen een verbetering van de financiële positie. Het jaar ervoor waren er nog 15 gemeenten die geen sluitende (meerjaren begroting hadden. In 1989 is dat aantal terugge bracht tot 10. Ook is de reservepositie van alle ge meenten toegenomen. Dit staat in het jaarverslag van het financiële toezicht op de gemeenten, dat door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is uit gebracht. Volgens het ontwerp van de nieuwe ge meentewet krijgen de provincies als intermedium meer te maken met ondermeer de gemeentefinan- ciën. De financiële toezichtstaak van de provincie wordt meer adviserend en ondersteunend. Het voornaamste doel is te voorkomen dat gemeenten in een financieel uitzichtloze situatie terechtkomen. GS zijn van plan in dit kader regelmatig per regio bijeenkomsten met gemeenten te organiseren. MAANDAG HOEFT GEEN VERVELENDE DAG TE ZIJN LEIDEN IJs eten, clown kijken, lachen, varen, spelletjes doen, deelnemen aan wed- stijdjes en in het vuur van de naderende over winning met de boot omslaan, grabbelen, je laten schminken, een terrasje pikken en rustig een biertje hijsen, koek happen, spullen verko pen, flaneren en vooral in de zon zijn. Kortom, onder het motto „Een maandag is zo rot nog niet als het maar een stralende Koninginne dag is" maakte iedereen in het Leidse er gisteren een al dan niet actieve, maar zeker vrolijke oranje-dag van. Voor velen blijkt het bijwo nen van het vlaghijsen door burgemeester C. Goekoop, om negen uur 's ochtends op het Stadhuisplein, „niet haalbaar". Het centrum is dan nog vrijwel uitgestor ven. Maar de schade wordt daar in de loop van de dag moeiteloos ingehaald tijdens de sportmarkt en de kinder vrijmarkt. De diverse Leidse wijken staan vanaf de vroege och tend bol van de activiteiten. Talloze buurt- en clubhuizen en verenigingen vrolijken „hun" stukje Leiden op met leuke activiteiten. De bezig heden voor kinderen zijn veruit in de meerderheid. In Leiden Zuid-West is de Pa- ganinistraat het middelpunt van zeer druk bezochte fees telijkheden. Een draaiorgel temidden van kraampjes, heel veel uitgehangen vlag gen, ballonnen en bont uit gedoste kinderen vormen het decor tijdens de voorbe reidingen op The Survival of the Fittest. Als het start sein wordt gegeven, rennen teams van vijf kinderen in grote vaart met een kruiwa gen waarin een teamgenoot zit met een rubberboot bo ven het hoofd, over een par cours. Dat parcours wordt gevolgd door een spurt over de straat richting sloot. Met de rubberboot moeten zo snel mogelijk de teamleden naar de overkant. Waterbad Het kruiwagen rijden is voor de betrokkenen al een hele klus, want het rijden en staat een zeer jonge uitvoe ring van de Rolling Stones (gemiddelde leeftijd onge veer vijftien jaar) de feest vreugde te verhogen met onder meer het nummer „Dancing in the street". De band heeft ook de bluf van de stones. „U was een gewel dig publiek", meldt de zan ger vlak voordat plaats wordt gemaakt voor burge meester Goekoop. De bur gervader op koninginne- toernee blijkt niet te beroerd te zijn het startsein voor de ballonnen-wedstrijd te ge ven. En als de ballonnen met de licht noord-oostelijke wind richting Den Haag en verder gelegen oorden zijn verdwenen, staat Sesam straat-clown Hakin alweer klaar voor zijn kleine fans. Hoewel, klaar. Eigenlijk he lemaal maal niet. Zijn peu ter- en kleuterpubliek is al bij het verwisselen van de spijkerbroek voor een wijde gele pofbroek verkocht. De rest van de wereld bestaat vervolgens al gauw niet meer als Hakin probeert een ballon van zijn plaats te krij gen. Dat mislukt hem, maar een trotse kleine toeschou wer blijkt er totaal geen moeite mee te hebben. Trou wens, de kinderen dromen wel weg, maar dat geldt ook voor de ouders. Wie de der tigers en veertigers achter de kinderen ziet staan, heeft meteen het antwoord op de vraag welke ouder weer heel even dat kind van vroeger is. Ze lachen en le ven mee met de capriolen die de clown onder meer met zijn verende krukje uit haalt. Voor de clowns-bijl gaan ze, allemaal. Het Stadhuisplein in inmid dels ingenomen door voet ballende Leidse prominen ten, die worden gevolgd door schermers, die een de monstratie verzorgen. Fransoosjes Onder het balkon van het stadhuis klinkt een bedrijvig tikken van metaal op me taal. De jeu de boulers van Heleboule demonstreren de hele dag hun hobby die im mer doet denken aan het goede Franse leven vol wijn, kaas, stokbrood, rustige dorpspleintjes en zich om niets bekommerende Fran soosjes die luid gebarend hun spelletje spelen. Rondom het Stadhuisplein staat de inhoud van Leidse plaats op straat. In haar „schaduw" verdienen violis ten, gitaristen, een heuse fa got-bespeler en dwarsfluitis- ten een aardige cent bij. De laatsten doen dat met het spelen van kerstliedjes zoals „Midden in de winternacht" Belangstelling is er genoeg voor de vrijmarkt: er heerst een drukte als was het markt op zaterdag. Joyce Regensburg, Mieke Turk en Maaike Hoeks zijn in elk ge val zeer tevreden over de verkoop van de spullen die ze van hun moeder hebben gehad en die ze thuis van de zolder hebben gehaald. „Ik heb al 29 gulden in mijn geldkistje, ik verkoop best lekker", zegt Maaike. „De meeste mensen vinden alles goedkoop". Niet gek, want de artikelen worden voor dubbeltjes kwartjes en soms een paar gulden aan de man gebracht. „Ze mogen ook af dingen, voor mij geldt dat ik het kwijt ben en er toch nog wat aan verdien. Maar het gekke is dat we de stomme dingen verkopen zoals kra lenkettingen en kurketrek- kers het eerst verkopen. De leuke dingen blijven over". Toch vinden ze de verkoop niet het belangrijkste. „Het is al leuk om hier te zitten. Het is allemaal zo feestelijk". Ingetogen Lang niet iedereen laat zich overigens „vangen" in het net van het georganiseerd vermaak. Tallozen posteren zich op een terras. Velen pakken hun motorboot of kano, anderen huren een roeiboot of waterfiets. Me nigeen zet stoel en versnape ring buiten om het oranje feest letterlijk op zonnige wijze mee te beleven: het lijkt wel of de Koninginne dag van geen mens stuk kan. En dat klopt. Of het moet die van de Oranjever eniging zijn. Die club houdt een vlaggenwedstrijd om Leiden weer massaal „aan de vlag" te krijgen. Dat is geen doorslaand succes, on danks de fraaie prijzen die er te winnen zijn voor men sen die een vlag buiten heb ben hangen. Er worden in de komende twee weken 18 prijzen uitgereikt, variërend van radio-cassetterecorders tot platen/cd-bonnen. Lei den blijft, naast uitbundig feestvieren, ingetogen vlag gen. ERIK HUISMAN, LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gister morgen aan drie Leidse honderd-plussers de gloednieuwe vijftig gul den munt uitgereikt. Dat gebeurde in verzorgings huis Lorenzhof. Ook acht andere honderd-plussers kregen in de loop van Ko ninginnedag een dergelij ke munt. De gelukkigen die van Goekoop persoon lijk de munt kregen uitge reikt waren de dames J. Kruit (100) en J.M. Miere- met (102) en de heer Schilp (100). Het gebeuren ging aan de vrij wel blinde en dove mevrouw Mieremet grotendeels voorbij, maar Kruit en Schilp zaten zichtbaar te genieten van het bezoek en de belangstelling. Het gehele verzorgingshuis was voor de gelegenheid bij een gekomen in de grote zaal van het tehuis. Kruit haalde een achterstand in: „Heel leuk dat ik een munt van de burgemeester persoon lijk krijg. Toen ik honderd werd kon hij niet en kwam er een loco-burgemeester". Schilp wist aanvankelijk niet dat hij een munt zou krijgen. Toen hem dat duidelijk werd, vond hij dat „een heel aardig idee". Nadat hij de munt van Goe koop in ontvangst had geno men, meldde de kwieke voor malig directeur van de kweek school in Leiden namens de drie gelukkigen uit de grond van zijn hart: „Hier past een woord van hartelijke dank". Om met gevoel voor de toe komst in één adem op te mer ken: „Deze munt zal de familie blij stemmen". De munt werd gisteren in Lei den verder gegeven aan J. de Vink (103), J. Ciere (101), W van der Beek (102), A. Coen- raad Rosemeier (101), A. Kloos (104), J. Dekker (100), C. van Dam (102) en H. Holswinder (100). In totaal kregen 790 eeuwlingen het speciale munt stuk overhandigd. De door Goekoop geschonken munt staat in het teken van „honderd jaar vorstinnen". Het kleinood werd op initiatief van 's Rijks Muntmeester Chr. van Draanen aan alle hon derd-plussers in Nederland ge geven omdat zij die hele perio de hebben meegemaakt. De nieuwe munt is op 27 april in roulatie gebracht en draagt de afbeelding van de vier vorstin nen, Emma, Wilhelmina, Juli ana en Beatrix. vooral het koers houden, blijkt toch best zwaar en moeilijk te zijn. De „veer dienst" met de rubberboten levert het verwachte en al tijd spectaculaire waterbad op. En een wegdrijvend tweetal, dat met veel gespat- ter weer op koers geraakt. Intussen lopen aan de ande re kant van de straat peuters en kleuters de benen uit het lijf bij de pakjesrace waarbij kartonnen dozen zo snel mo gelijk van de ene naar de andere kant van de ouder wets autovrije straat moeten worden verplaatst. Met de tong uit de mond wordt er vlak daarna in volle concen tratie gestept over een par cours vol slalombochten. Het geheel wordt beloond met kleine prijsjes en meer dan intensief gevolgd door de spreekwoordelijke liefheb bende ouders. Ze komen, sjouwend en werkend met de camcorder, videobanden en inzoom-mogelijkheden tekort om hun kroost zo voordelig en zo vaak moge lijk op de gevoelige tape vast te leggen. In tal van andere buurten gaat het niet anders. Zaklopend, ballengooiend, aardappel-racend, visvan- gend, sjoelend en het aantal knikkers radend slaat de jeugd zich door het in naam van Beatrix georganiseerde kinderfeest. Rond het Gerecht richt jon gerenvereniging Augustinus een totaalfeest met als thema circus aan. De straat is ver sierd, er wordt geschminckt en gegrabbeld, er wandelen snoep verkopende clowns rond, een heuse spreekstal- meester met imposante kne vel en hoge hoed kondigt de evenementen aan, er wordt ontbijtkoek geregen voor het koekhappen, terwijl er voor minder jeugdigen een terras is om het geheel aan zich voorbij te zien trekken. Bluf Al om elf uur 's ochtends „Survival of the fittest" rond de Paganinistraat met touwen, rubberbootjes en aanmoedigingen van de kant. Natuurlijk worden er veel autootjes, kralen, kwartet spelen, puzzels, kinderboe ken en stukgelezen stripboe ken aangeboden. Maar tus sen de ouderwetse kurke- trekkers, glazen, trommeltjes en andere prullaria zitten ook heel leuke dingen. Een vrijwel zekere oplichter ver koopt stukjes van de Berlijn- se muur en probeert de ver koop te bespoedigen door er „echtheidscertificaten" bij te doen. Twee zusjes en een broertje verkopen heel kleine mario netten. Om wat belangstel ling voor de handel te wek ken, stapt de geschminkte broer regelmatig op een bankje achter een gordijn. Over de rand hangend „be stuurt" hij met een houten kruis en touwtjes zijn zusje die voor het gordijn de rol van marionet speelt. De handel wordt door de crea tieve familie gecombineerd met het spelen op een dwarsfluit. Een ander poogt Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24.85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. Gegarandeerd echte stukjes van de Berlijnse Muur. zolders en kelders uitgestald in het kader van de eerste Kindervrijmarkt. Het is een onverbloemd succes. Met zorg hebben enkele tiental len kinderen hun koopwaar uitgestald op zeilen en de kens, om het voor dubbel tjes, kwartjes, gulden en soms tientjes te verkopen. mogelijk zijn eigen kinder wagen te verkopen. Voor een tientje ben je de nieuwe eigenaar. Winternacht Er wordt overigens heel wat af geblazen, gestreken en ge tokkeld rond het Stadhuis plein. Pal voor het plein staat een vroege tiener wel erg virtuoos viool te spelen. Snel, met gevoel en uitstra ling en bovendien uit het hoofd. De muziekstandaard staat er onbeladen bij. Ei genlijk is ze te goed voor een Dezocnt aan het begin van zijn ronde door feestend Leiden drie eeuwelingen in Lorenzhof, die hij een ig gulden muntstuk schonk. F0T0. TEJ0 riNGERS doteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: £eidóe(2otruvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9