„Arrogante bobo's hebben zich vertild" t j ii JSjfe vrS w talië schrapt beperkingen op export kapitaal beroepskeuzekoorts? 7 Beurs van Amsterdam Malaysia spoedig nieuw industrieland in Azië 990 IECONOMIE £eidóc Qowumt DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 7 Sandinisten laten schuld van 22 miljard achter MANAGUA De nieuwe regering van Nicaragua onder leiding van president Violeta Chamorro heeft van de voormalige Sandinistische regering met een hoge inflatie die in mei al 100 procent zal bedragen. In de staatskas zit nog slechts ongeveer drie miljoen dollar (zes miljoen gulden), zei de di recteur van de Nationale Bank gisteren. Hoeveel van deze schuld nog tot de erfenis van de dictatuur van vóór de Sandinisten gerekend moet worden of hoeveel het indirecte gevolg is van de Amerikaan se economische boycot en van de oorlog tegen de (door de VS gesteunde contras maakte, zei bankdi recteur Francisco Mayorga niet. Volgens hem heeft het land 600 miljoen dollar hulp nodig. De Ameri kaanse president Bush heeft de regering-Chamorro [300 miljoen dollar beloofd. I Amerikaans fonds voor Oosteuropese ondernemers WASHINGTON President Bush van de Verenigde Staten heeft gisteren be kendgemaakt dat een groeifonds van 400 miljoen gulden wordt ingesteld om het particulier ondernemerschap in Oost-Eu ropa te bevorderen. Een kwart van het geld wordt ingelegd door de regering. De rest van het geld moet verstrekt worden door particuliere investeerders, die wel op een overheidsgarantie kunnen rekenen. Het fonds zou over een half jaar actief moeten worden. Aanvankelijk zullen par ticuliere investeerders in Hongarije, Po len en Joegoslavië worden geholpen. Par ticuliere ondernemers in deze landen zul len leningen kunnen krijgen uit het fonds, dat ook aandelen in de bedrijven zal kopen. FNV: afwentelen wir vraagt extra looneis (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Industriebond FNV zal in 1991 niet nalaten hoge loonei sen te stellen, ook al heeft premier Lubbers opgeroepen tot matiging. In de industrie moeten de lonen volgend jaar met ten minste vier procent om hoog. Dat kan nog méér worden als de overschrijdingen op de Wet op de Investeringsrekening (wir) leiden tot belastingverhoging. Dat zegt voorzit ter Bé van der Weg van de Industriebond FNV in Het Financieele Dagblad van gisteren. Van der Weg verwerpt de verwijten van het kabinet dat de loonstijgingen in de markt-cao's te hoog zijn. Daardoor zou de koppeling van de uitkeringen en de ambtenarensalarissen aan de gemiddelde loonstij ging in het bedrijfsleven te duur worden. De loonstijging is nu ongeveer drie procent, terwijl het kabinet op een verhoging van slechts 2,5 procent rekende. Van der Weg noemt drie procent heel bescheiden. „Dat is maar één procent meer dan de inflatie. Mag het alsjeblieft?" De vakbondsman is er juist trots op dat de uitkeringsgerechtigden na jaren achteruitgang uit zicht krijgen op drie procent koppeling. „Dat is betaalbaar voor de overheid als de juiste keuzen worden gemaakt", aldus Van der Weg. Hij vindt het onterecht dat het kabinet de ruimte voor de koppeling vantevoren beperkt. „Dat is geen koppelen. Het kabinet kan niet zeggen: er is 2,5 procent voor de koppeling en de markt-cao's moeten het maar net zo slecht doen". Stakingen bij Hyundai ULSAN Tienduizenden werknemers van Hyundai, de grootste exporteur van Zuid-Korea, zijn gisteren in staking gegaan uit pro test tegen de bestorming zaterdag van de Hyundai- scheepswerf in Ulsan door de politie. De werknemers voeren actie in zeven ves tigingen verspreid over het hele land. Ook ruim 20.000 arbeiders van de 'autopoot' van het bedrijf (ADVERTENTIE) Snoeren en kabels Gratis aan huis geïnstalleerd. compleet voor 7135.-- CENTER 01820-25238 MARKTEN irijzen gelijk. Mannelijk 2e per 10,25-12,50. vrouwelijk extra kw. .8,35-10,00, vrouwelijk 1e kw. 6,90- 8.35. Handel rustig en prijzen iets la ger Vrouwelijk 2e kw. 6,35-6.90, vrouwelijk 3e kw. 5,80-6,35. Worst kwaliteit 5,40-6,25. Handel rustig en Kijzen iets lager, invoer totaal 404 stuks. 0.22-0.39; j 1.85;cher tom 125 mid 1-1 0.46-1.09; courgette 1 9 0.80-1.75; crisp ijs sla sla (7.39 jrooc jhooi [rood trim .55-1.55; torn b sup rood hoop .43-1.43; torn b sup rood trim 1.43- 1.43; torn b super hoop 1.42-1.42; torn a super trim 1.44-1.56; tomaten a super 0.92-1.60; vl torn bb super 10.95-1.46; vl torn bbb sup doos 1.10- 1.38; aardappelen 2.50-4.30; bospeen 500 I 2.10-2.30; cherry tomaten geel (1.20-1.55; diverrse meloenen 0.90- [1.80; eikebladsla 1 1.49-1.59; frisee andijvie 0.67-1.02; ijspegels 0.90- .55; koolrabi 0.49-0.49; koolrabi 100 p 0.73-0.73; lotto rosso 0.56-.105; atuurbloemkool 8 1.70-1.70; natuur- \60-1.60; paksoi 325- 10-20.60; poste- i kool 1 10.75- i glas 95-145, aubergine r aubergines 170-410, bloem- 90. crispybergsla gl. 33-81 15, ijspegels 92-139, komkommers 0-70, paprika wit 540-670, paprika pel 630-820, paprika groen 430-550, aprika lila 190-710, paprika lila punt I40-470, paprika oranje 580-790, pa- groen 1160-1320, pepers rood radijs glas 21-41, radijs puntzak 9-28, reuzenradijs 27-103, roodlof -J tl. 1170-1390, selderij bos 44- poly glas 26-77, sla 30 stuks 19, snijbonen glas 590-750, sperzie- lonen glas 1200-1590, Spitskool 180, omaten 135-156, tomaten rood 126- venkel 420-580, vleestomaten 8-147, vleestomaten rood 84-145. ilERVEILING EIVEBA BV BARNE- er 2.754.000 stuks, lemming kalm. Prijzen in bruin 8,92, van 60-61 i en bruin 9,75-9,81, van wit 10,23-10,27 en bruin volvette en fabrieksedamm WOLTERS SCHABERG VINDT ZIJN WATERLOO IN ENSCHEDE APELDOORN Het imago van bedrijvenhan- del Wolters Schaberg (WS) is naar de knoppen. Als redder van noodlij dende bedrijven hielp de investeringsgroep verlies gevende ondernemingen er weer boven op met een forse kapitaalinjectie en een dot management. Maar de goede naam ligt nu te grabbel na de abrupte sluiting van de Enschede fabriek van Spinnerij Nederland. De vakbond vreest voor de ondergang van de over blijvende spinnerijen in Nijverdal, Hengelo en Ol- denzaal. „De arrogante bobo's van Wolters Scha berg hebben zich vertild". Twente kreeg vorige week een forse tik door het plotselinge faillissement van de Enschede- se vestiging van Spinnerij Ne derland. Als een donderslag bij heldere hemel kregen de 230 werknemers hun ontslagbrief. Eigenaar Wolters Schaberg zag geen heil meer in de ver lieslijdende spinnerij. Zuur voor de werknemers, die zon der enige vorm van een af vloeiingsregeling de straat op werden gestuurd. De Indus triebond FNV onderzoekt of de Enschede spinnerij nog le vensvatbaar is. Een wanhoops poging, want het feit dat nog geen enkele gegadigde zich bij de curator heeft gemeld voor overname van de failliete boe del, is veelzeggend. De werk nemers trekken aan het kort ste eind. Maar niet alleen zij hebben verloren. Modder ,,Ik voel er weinig voor om met modder te gooien", zegt districtbestuurder H. Zebel van de Industriebond FNV. „Ik moet met die jongens nog zaken doen". Maar de veront waardiging over de „klinische sanering" van Spinnerij Ne derland helpt Zebel even later over de streep. „Wolters Scha berg heeft naar buiten altijd het imago proberen hoog te houden van een club heren die het goed voor hebben met noodlijdende bedrijven. Met de Spinnerij Nederland hebben ze dat niet waargemaakt. Het zijn arrogante bobo's die alles van de zakelijke kant benaderen. Maar hier hebben ze zich ver tild. Dit is een pure nederlaag. Niet alleen voor de werkne mers, maar ook voor Wolters Schaberg". Tien jaar geleden richtten de oude studievrienden Jan Ber nard Wolters en Jaap Rosen Jacobson, beide afgestudeerd aan de economische faculteit van universiteit in Groningen, samen met J.W. Schaberg een onderneming op die kwakke lende bedrijven opkocht en er het management over ging voeren. Het bedrijf kreeg een sterke groeipil toen het in 1986 een stapeltje leningen van de overheid aan moeizaam draai ende bedrijven overnam en wegkaapte voor de neus van de Nationale Investeringsbank (NIB). Sommige van die ondernemin gen wisten zich los te kopen van WS. Daaronder de Machi nefabriek Begemann uit Hel mond. Joep van den Nieuwen- huyzen, ook al een bedrijven redder maar met een andere strategie, loste de lening aan Wolters Schaberg af. Xenos Andere bedrijven waaaronder een clubje onder de paraplu van de Schuttersveld Holding, de gieterijen van Vulcanus en Spinnerij Nederland bleven onder de hoede van Wolters Schaberg. Door nieuwe over nemingen groeide WS in tien jaar tijd uit tot een groep met een omzet in 1989 van 950 mil joen gulden. Geruchtmakende aankopen waren vorig jaar de 24 kledingwinkels van Society Shop en de 16 snoepwinkels van Seetheart Candy Store. Korte tijd later deed WS de Xenos-keten over aan Blok ker. Inmiddels zonder mede oprichter Schaberg die twee jaar geleden overstapte naar het textielconcern Blydenstein Willink waarin hij inmiddels een belang van 29 procent heeft. A. In tegenstelling tot bedrijve- nopkoper Joep van den Nieu- wenhuyzen, is Wolters Scha berg niet uit op de bouw van een samenhangend conglomo- raat. Er zijn twee holdings (Schuttq^veld/ industriële toe levering en Goudsmit/detail) met gelijksoortige bedrijven maar zonder onderlinge sa menhang. Dan is er de partici patiemaatschappij Runner, voor 75 procent eigendom van verzekeraar Zwolsche Alge- meene deelneemt, waarover WS het management voert. En als vierde tak een groepje 'on geregeld' waaronder Spinnerij Nederland. Een woordvoerder zegt na mens WS: „Wolters Schaberg is geen conglomeraat met core business (kernactiviteiten, RtH). Het is een houdster maatschappij met financiële participaties in bedrijven waarvan men de indruk heeft dat ze beter kunnen presteren dan ze doen. In welke sector die bedrijven opereren is niet relevant. WS waagt zich bij voorkeur niet aan gecompli ceerde branches zoals de high tech. Winstmaximalisatie is niet het pure doel, maar dat is wel het effect van het ingrij pen van Wolters Schaberg". Gieterijen In een aantal gevallen heeft de 'genezingsstrategie' van Wol ters Schaberg voor verlieslij dende bedrijven goed uitge pakt. Districtsbestuurder B. Roodhuizen van de Indus triebond FNV in Gelderland heeft positieve ervaringen. In 1986 kwam Wolters Schaberg nodig waren. via de overheid in bezit van de gieterijen van Vulcanus in Vaassen, Doesburg, Doetin- chem en Neede. WS zei er wat van te wilen maken en daar hebben ze zich aan gehouden, zegt Roodhuizen: „De beloofde investeringen zijn gedaan, het management is verbeterd en inmiddels maken de onderne mingen weer winst. De werk gelegenheid is toegenomen. In Doesburg is na 16 jaar van verliezen weer voor het eerst met winst gedraaid. En Doe- tinchem voert nu ploegen dienst in. Maar toen ik vorige week het nieuws over Spinne rij Nederland hoorde, ben ik flink geschrokken". Met de Spinnerij Nederland dreigt het falikant mis te lo pen. Sinds WS deze traditione le industrie in handen kreeg, zijn er inclusief de sluiting van Enschede drie saneringen ge weest. Het aantal personeelsle den is nu teruggelopen van ruim 600 in 1986 naar een kleine 130 nu. De overblijven de spinnerijen draaien volgens FNV'er Zebel net quitte of met -*s% De fabricage van garens werd van de ene op de andere dag stopgezet. FOTO: SP verlies. „Ik hou m'n hart vast. Er staan crediteuren op de stoep. Het wachten is nu op de definitieve dreun. Ik denk dat dit het Waterloo is voor Wol ters Schaberg". De gevaarlijk ste crediteur is de NIB die op de holding een vordering heeft van 14 miljoen gulden. Nederlaag Voor Zebel kwam het faillisse ment onverwacht, ook al wa ren de verliezen in Enschede bekend. Sinds vorig jaar stond de directie al voor de keus om te sluiten of door een investe ring van 12,5 miljoen gulden de produktie van garens zover te rationaliseren dat de moor dende concurrentie met lage lonenlanden kon worden aan gegaan. Zebel: „Er is te lang gewacht met ingrijpen. In ja nuari zou er een definitief be sluit vallen. Maar voor de tweede keer werd de beslis sing uitgesteld, nu tot 18 mei. Maar daarop heeft de directie niet gewacht". Wolters Schaberg heeft de ne derlaag al langer zien aanko men. In plaats van 12,5 mil joen te investeren in de onze kere toekomst van de Ensche- dese spinnerij, bouwde WS in de afgelopen maanden via de beurs voor naar schatting 60 miljoen gulden een belang op van 17,5 procent in de kansrij ke producent van kunststof- produkten Nijverdal Ten Cate. Zonder ook maar een poging tot een afvloeiingsregeling voor de 230 ontslagen werkne mers in Enschede. En dat steekt vakbondsbestuurder Ze bel danig. Hij gaat op WS een moreel beroep doen om alsnog met een tegemoetkoming over de brug te komen. Maar de vakbond heeft weinig hoop op „Weet je wat grappig is", zegt Zebel tenslotte. „De curator zei vanmorgen dat Wolters Scha berg als een chirurg te werk is gegaan. Eerst is de Spinnerij Nederland in werkmaatschap pijen opgesplitst. Nu wordt het eerste onderdeel afgestoten. Ook de uitvoering daarvan is prima voorbereid. Het faillise- ment zit juridisch waterdicht in elkaar. Maar er staan wel l op de keien". RUUD TEN HOEDT Philips levert voor 90 miljoen aan Spelen APELDOORN Philips heeft inmiddels voor een kleine negentig miljoen gulden aan opdrachten binnen van de Spaanse or ganisatoren van de Olym pische Spelen in 1992. Het gaat vooral om groot scheepse verlichtingspro jecten. Behalve het Olympisch Sta dion in Barcelona verlicht Philips nog zo'n tien andere stadions en overdekte sportac commodaties in en rond de Catalaanse hoofdstad. Daar naast wordt het merendeel van de plaatsen waar naar schatting 10.000 atleten uit 160' landen zullen strijden om het Olympisch eremetaal uitgerust met door Philips te leveren ge- luids- en mobiele communica tiesystemen. Philips heeft voorts opdracht gekregen voor de levering van enige duizenden televisietoe stellen en twaalf Vidiwall-sy- stemen. Een van die systemen heeft een oppervlakte van niet minder dan zeventig vierkante meter. Het reuzescherm zal worden geplaatst in het Palau San Jordi stadion. Tijdens de wedstrijden zullen op deze vi- diwalls niet alleen de uitslagen worden getoond maar ook beelden (herhalingen) van wedstrijden. Opmerkelijk is ook de levering var plete 'Smart Card' steem dat onder met den gebruikt voor controle. De verwachting dat tijdens de spelen in Spanje zo'n honderdduizend superbe- veiligde chipkaarten zullen worden gebruikt. Philips is één van de hoofd sponsors van de Zomer- en Winterspelen die in 1992 in respectievelijk Barcelona en het Franse AlbertviÜe zullen worden gehouden. Het is voor de tweede achtereenvolgende keer dat de Eindhovense mul tinational de Olympische Spe len sponsort. Andere sponsors van de spelen zijn onder meer: Kodak, Coca Cola en 3M. IOME De Italiaanse rege- ing heeft gisteren als onder van het binnen de Euro- Gemeenschap overeenge- ïn liberaliseringsbeleid de leperkingen op de export van tapitaal opgeheven. Met in- ang van vandaag mogen de talianen naar believen in het •uitenland investeren, bankre- teningen openen en geld uit- talianen op vakantie hebben van nu af aan niet meer te maken met valuta-restricties. Tot nu toe mochten particulie ren maximaal 3,5 miljoen lire (ruim 5000 gulden) naar het buitenland meenemen: voor een miljoen aan lires en de rest aan in Italië aangeschafte valuta. Dat was overigens al een hele vooruitgang ten op zichte van 1987 toen officieel niet meer dan 100.000 lire per persoon mocht worden geëx porteerd. Daar is nu een einde aan gekomen, al moet, wan neer het bedragen van meer dan 20 000 000 lire betreft, de fiscus daarvan wel in kennis worden gesteld. Het vergrijp deviezensmokkel, waar niet alleen boetes maar ook gevan genisstraf op stond, is daarmee naar de geschiedenis verwe- Transacties in Italië kunnen van nu af aan in buitenlandse munt worden afgesloten en er komt een einde aan de regel die buitenlanders verbood om in Italië rekeningen te openen of valuta aan te schaffen. Het is ook niet meer verplicht om stortingen in buitenlandse va luta om te wisselen in lires met bijkomend koersverlies. Belangrijk is verder dat Italia nen niet alleen hun geld in het buitenland mogen beleggen, maar tevens gebruik kunnen maken van de diensten van buitenlandse banken. Met het oog daarop zijn bankkolossen als de Credit Agricole, de Deutsche Bank, de Schweizer Bundesbank, de Nippon Credit Bank en de NMB al geruime tijd bezig om te penetreren in de Italiaanse bankwereld die overigens nog steeds door hechte protectie wordt afge schermd. (ADVERTENTIE) Inenten helpt niet, informeren wel! Scholen, instituten voor beroepskeuze-voorlichting, de pers en personeelsadvertenties kunnen jongeren helpen bij deze moeilijke keuze. Onze lezers raadplegen hiervoor vrijwel altijd de krant, hun krant, óns dagblad. Met een advertentie in onze special Beroepskeuze '90 die op zaterdag 12 mei a.s. verschijnt, bereikt u een groot en j publiek. I I I I CeidoeSotMO/ni KUALA LUMPUR Premier Mahathir Moha mad loopt niet over van enthousiasme, maar het economisch bloeiende Ma laysia zal zich waarschijn lijk spoedig voegen bij de nieuwe industrielanden in Azië, ook wel de Tijgers geheten. Malaysia is hard op weg de snelle economische groei te evenaren van Taiwan. Zuid- Korea, Hongkong en Singapo re. Van een producent van voornamelijk ruwe grondstof fen is het land veranderd in een economische macht in op komst. De centrale bank voor spelt dat de economische groei dit jaar ruim 8 procent zal be dragen, net als in de twee voorgaande jaren. Die groei is hoofdzakelijk te danken aan de bloeiende in dustrie die steeds meer de tra ditionele agrarische sector overvleugelt als belangrijkste contribuant aan het bruto na tionaal produkt. Volgens bui tenlandse zakenlieden en an dere analisten heeft Malaysia een uitstekende concurrentie positie in Zuidoost-Azië wat betreft de kwaliteit en de kos ten van personeel, infrastruc tuur, het terughalen van de winst, de positie ten opzichte van buitenlandse investerin gen en politieke stabiliteit. Vanwaar dan dat gebrek aan enthousiasme? Het antwoord komt er kort ge zegd op neer dat de overheid niets moet hebben van buiten staanders die zullen aandrin gen op het afschaffen van handelsprivileges en op de na leving van normen voor het milieu en de burgerrechten die acceptabel zijn voor een indus trieland. Mahathir verklaarde vorig jaar dat hij de aandui ding newly industrializing country", afgekort tot NIC (nieuw industrieland), een ar bitrair westers begrip vond dat de economische expansie van ontwikkelingslanden belem mert. Een land dat als NIC wordt aangeduid loopt het risi co gestraft te worden met de opheffing van handelsprivile ges zoals verlaagde met exportquota's er waardering van de heid, zei de premier. „Het risi co bestaat dat deze landen blij ven hangen in hun status van nieuw industrieland en zich nooit helemaal zullen kunnen ontwikkelen", doordat hun concurrentiepositie en toegang tot buitenlandse markten wor den ondergraven. Daar komt bij dat een zogenaamd nieuw industrieland kan rekenen op een nauwkeurig onderzoek naar de situatie van de burger rechten, die dan altijd te kort blijken te schieten. Regenwouden In 1989 probeerde de Ameri kaanse vakcentrale AFL-CIO al vergeefs de Amerikaanse handelsafgevaardigde zover te krijgen dat hij de voorkeurs- status voor Malaysia introk omdat de rechten van de werknemers in het land ge schonden zouden worden. Vol gens de vakcentrale werd het werknemers in de elektronica sector onmogelijk gemaakt zich te organiseren. Malaysia wordt ook al jaren verweten dat het op grote schaal hout kapt in de tropi sche regenwouden. Mahathirs boze reactie is dat mensen die deze kritiek uiten, slecht geïn formeerd zijn en slechts het ei gen belang voor ogen hebben. „Het gat in de ozonlaag wordt geweten aan de kap in de tro pische regenwouden. Er wordt dan nauwelijks rekening ge houden met het feit dat de uit stoot van kooldioxide en van cfk's voor een groot deel plaatsvindt in de industrielan den", verweerde hij zich vorig jaar oktober op een internatio naal congres. Niettemin houdt Mahathir er rekening mee dat Malaysia op een gegeven moment niet meer zal kunnen ontkomen aan de aanduiding van nieuw industrieland en dat dat mo ment al spoedig kan aanbre ken. De Malaysische Negara Bank voorspelde in een vorige maand gepubliceerd rapport dat de groei dit jaar, rekening houdend met de inflatie, zal uitkomen op 8,3 procent, gro tendeels dank zij de gestage instroom van buitenlandse in vesteringen. De industriële in vesteringen stegen vorig jaar met 57,9 procent tot ongeveer 16 miljard gulden. De buiten landse investeringen stegen met 30,8 procent tot 10 miljard dollar, terwijl de binnenlandse investeringen opliepen met 110 procent tot 6,7 miljard gul den. Maar naast de industrie be schikt Malaysia als een van de weinige zich ontwikkelende landen nog over een grote na tuurlijke rijkdom. Het land is een belangrijke exporteur van natuurlijke rubber, palmolie, tin, cacao, peper, tropisch hardhout, ruwe olie en aard gas. De industrie werd in de jaren zestig op poten gezet met as semblagefabrieken voor lichte machines en de verwerking van sommige landbouwpro- dukten. In de jaren zeventig werd begonnen met een op de export gerichte industrie, waarbij fabrikanten van half geleiders een leidende rol speelden. Er zijn ongeveer 100.000 mensen werkzaam in de elektronica-sector, die de drijvende kracht is achter de overgang van een producent van grondstoffen naar een in dustrieland. Malaysia is nu de grootste exporteur van halfge leiders ter wereld en de op twee na grootste producent, na Japan en de Verenigde Staten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7