Oppositiepartijen dreigen met boycot van verkiezingen Ontknoping gijzeling in België anti-climax Lange hete zomer in Franse gevangenissen Politie Berlijn verwacht rellen bij 1 mei-viering Letland maakt zich op voor onafhankelijkheid BUITENLAND EcidócSomunt DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 5 tie dat zij ing op andere jor de Tv-kijken maakt sloom en neerslachtig LOS ANGELES Televisie kijken vergt nog minder concentratie dan eten en maakt bij veel mensen dat ze zich slechter voelen dan voordat ze het toestel aanzetten. Dat is de conclusie van een onder zoek dat dertien jaar lang is gehou den onder het Amerikaanse kijkers publiek. Uit het onderzoek bleek dat naarmate iemand langer kijkt, hij of zij steeds slomer, verveelder, neer slachtiger, eenzamer en prikkelbaar der werd. Vermindering van concentratie en passiviteit vormen dus geen garantie voor ontspanning, aldus het onder zoek. Staat van beleg in Tibet opgeheven PEKING China heeft vandaag na meer dan een jaar een eind gemaakt aan de staat van beleg in de Tibetaan se hoofdstad Lhasa. De staat van beleg werd begin maart vorig jaar ingesteld nadat in Lhasa drie dagen tegen de Chinese bezetting was betoogd. Het was de vierde keer dat zich onlusten voordeden sinds september 1987. Toen gingen Tibetanen die zich aanhanke lijk verklaarden aan de verbannen geestelijk leider, de Dalai Lama, voor het eerst de straat op. Hoewel het Chi nese leger het laatste jaar de orde heeft weten te handhaven, is de wens tot afscheiding onder de Tibetanen niet verminderd. „Waldheim wist van beruchte werkkampen' NEW YORK Het World Jewish Congres heeft in oorlogsarchieven een document ge vonden waaruit zou blijken dat de Oosten rijkse president Kurt Waldheim betrokken was bij de beruchte Duitse operatie waardoor tienduizenden Italiaanse soldaten in werk kampen belandden. Waldheim heeft deze beschuldiging, die al eerder werd geuit, altijd ontkend. Het WJC zegt nu echter een order voor de deportatie van de Italianen gevonden te hebben met Waldheims handtekening erop. Waldheim was tijdens de oorlog hulpofficier in het Duit se leger dat in 1943 begon met het verzame len van alle Italiaanse troepen in Europa, voor het geval Mussolini's regering zou val- Moskou trekt vijfduizend soldaten uit Polen terug WARSCHAU Naar schatting 5.000 in Polen gelegerde* Sovjetmilitairen zullen dit jaar naar huis teruggaan. Dat staat in een akkoord dat Polen en de Sovjetunie on langs hebben bereikt over verdere vermin dering van de Sovjettroepen in Polen. Po len staat op het standpunt dat alle 55.000 Sovjetsoldaten het land moeten verlaten, dat dit in fasen kan gebeuren, maar dat de Sovjetunie wel alle kosten van de aanwe zigheid van haar troepen in Polen voor haar rekening moet nemen. De Poolse mi nister van defensie, Florian Siwicki, zei dat hij met zijn Sovjetambtgenoot van defensie, Dmitri Jazov, niet was ingegaan op de fi nanciële regeling, omdat dit een punt van onderhandeling vormt tussen de regeringen van beide landen. Minder bevoegdheden voor militaire politie Suriname PARAMARIBO Het Surinaamse parle ment heeft gisteravond het wetsontwerp goedgekeurd over intrekking van de alge mene opsporingsbevoegdheden van de mi litaire politie. De parlementariërs Frank Playfair en Herbert Watson van de Natio nale Democratische partij (de politieke arm van het leger) stemden tegen het wetsvoorstel. Volgens hen is de burgerpo- litie er niet tegen opgewassen de crimina liteit in haar eentje te bestrijden. Het wetsontwerp werd op aandrang van het parlement ingediend met als directe aan leiding het gebeurde rondom de arrestatie en vrijlating van Junglecommando-leider Ronnie Brunswijk en tien medewerkers, die eind maart voor vredesoverleg in Pa ramaribo waren. Tien doden bij ongeluk Brits verkenningstoestel NORTHON Een verkenningsvliegtuig van het type Shackleton van de Britse luchtmacht (RAF) is gisteren boven de eilandengroep Hebriden nabij Schotland neergestort. Hierbij zijn alle tien inzitten den om het leven gekomen. Het toestel, gebouwd in 1950, vloog in dichte mist zeer laag over het dorp Northon op het eilandje Lewis en sloeg vervolgens te pletter tegen een berg, aldus ooggetuigen. Wrakstukken van het toestel en de lijken van de inzittenden zijn teruggevonden. De piloot had geen noodsignalen uitge zonden. Het toestel was 's ochtends van zijn basis bij Lossiemouth bij helder Weer opgestegen voor een routinevlucht. iid-Eu- Vlarok- orga- BETOGINGEN IN ROEMENIË HOUDEN AAN •gen BUKAREST Vijf oppo- sitie-partijen hebben giste ren gedreigd de verkie zingen in Roemenië te boycotten tenzij de rege ring de verkiezingen, die 20 mei gehouden zullen worden, uitstelt. De partijen verwijten het rege rende Front voor Nationale Redding (NSF) onbeperkt overheidsgeld te gebruiken voor hun eigen verkiezings campagne. Zij zeggen nauwe lijks in staat te zijn om zelf campagne te kunnen voeren. De oppositie-partijen beschul digen het Front er bovendien van „een schandelijke laster campagne" te voeren tegen vertegenwoordigers van de op positie. Tot de partijen die met de boy cot hebben gedreigd, behoren de drie belangrijkste oppositie partijen: de Boerenpartij, de Liberalen en de Sociaaldemo craten. Een alternatieve datum noem den de oppositie-partijen niet, maar al eerder hebben opposi tie-leiders voorgesteld de ver kiezingen te verschuiven naar (op zijn vroegst het najaar. Hongerstaking Een van de leiders van het verzet tegen het regerend Front voor Nationale Redding he oorbe- de resul- izelfde o' ;ns op is gisteren op het grote plein voor de universiteit in Buka- rest in hongerstaking gegaan. Dumitru Dinca (40), een voor malige locomotiefbestuurder, eist een dialoog tussen de rege ring van interim-president Ion Iliescu en de oppositie. De op positie-partijen stellen dat de oude communistische kaders die nu nog in de regering zit ting voor tien jaar moeten worden uitgesloten en dat Iliescu zich terugtrekt als kan didaat van het Front voor de komende presidentsverkiezin gen van 20 mei. Dinca's actie, waarvoor een applaus opklonk van zeker duizend betogers op het plein, kwam nadat zondag voor de negende achtereenvolgende dag in verschillende Roemeen se steden door tienduizenden burgers werd gedemonstreerd tegen het Front. De menigten beschuldigden het Front van banden met de communisten en riepen om het vertrek van interim-president Ion Iliescu. Drie weken voor de eerste vrije verkiezingen in ruim veertig jaar dreigt Roemenië in twee blokken uiteen te val len. Aan de ene kant staat het Front voor Nationale Redding met aan het hoofd Iliescu ter wijl de verschillende oppositie partijen zich vinden in een anti-communistische en anti- x-egeringsalliantie. In het westelijk gelegen Timi- soara, waar in december de opstand tegen wijlen dictator Ceausescu begon, kwamen zondag volgens de Roemeense radio zeker 40.000 mensen op de been. De verschillende op positiegroepen in de stad vormden een „Nationale Alli antie voor de Verklaring van Timisoara". Een woordvoerder van de re gering betitelde de alliantie als een bewuste stap om het land te stabiliseren. De betogers be schuldigen het zittende bewind ervan banden te heb ben met de communisten die de bevolking in december juist uitgeschakeld dacht te hebben. Het Universiteitsplein in Bu- karest, dat vrijwel permanent wordt bezet door betogers, was maandag blijkens een enorm spandoek uitgeroepen tot „communiste'nvrije zone". In Timisoara werd president Iliescu uitgemaakt voor „een tweede Ceausescu" en „een agent van de KGB". Ook in de havenstad Constanta, het Transsylvaanse Cluj en in de steden Sibiu en Craiova werd tegen het Front betoogd. Het Vaticaan en Roemenië be sloten gisteren hun diploma tieke betrekkingen te herstel len, zo werd gemeld door de Roemeense staatsradio. De be trekkingen waren in 1948 door het communistische bewind in Roemenië verbroken. (Van onze correspondent) MORTSEL De ontknoping gistermiddag van een bank roof in het stadje Mortsel bij Antwerpen liep voor de vele honderden toeschouwers uit :en anti-climax. Er werd stormloop uitgevoerd om de gegijzelde bankdirecteur en bediende te ontzetten, ig Maar de drie overvallers wer den niet aangetroffen. Zij had den de bank waarschijnlijk al es uur eerder verlaten. Men kan ons niet van naïvi teit beschuldigen", zei procu- Van Walle van het Ant werps parket na afloop van de bestorming. „De twee perso neelsleden zijn er zelf steeds overtuigd geweest dat de l in het gebouw aanwezig waren. Daarom durfden zij onze telefoontjes beantwoorden. Toen er ook niet werd gereageerd op. de megafoon zijn we tot actie gegaan". Om drie uur ddags werd de achterdeur de bank met een harde knal opgeblazen. Even later werden de twee geschrokken personeelsleden gevonden. „In goede gezondheid, maar dor stig", volgens procureur Van Walle. Bij het openen van de bank negen uur 's morgens moeten de directeur en een employee de bankrovers heb ben gehoord op de eerste eta ge. De vermoedelijk gewapen- geslagen ruit aan de achterzij de van het gebouw binnenge drongen. De directeur heeft nog een stil alarm in werking die net wilde binnenkomen kunnen gebaren dat er een overval gaande was. Zij heeft daarop aan de overkant van de straat de rijkswacht ge waarschuwd. Wat zich precies in de bank heeft afgespeeld bleef gisteren onduidelijk. De directeur en de medewerker zijn waarschijnlijk onder be dreiging van wapens naar een aparte kamer gebracht. De overvallers moeten daarna vrijwel direct zijn weggevlucht via de gebroken ruit aan de achterkant. De gewaarschuwde politie diensten zetten in de wijde omtrek de straten af. Scherp schutters posteerden zich op de daken tegenover de bank. Vijf ambulances bleven paraat voor het geval dat. De anti terreurbrigade Diane was na drukkelijk aanwezig met auto matische geweren. Dat de daders hebben kunnen ontvluchten vond Van Walle gisteren niet zo belangrijk. „Ik ben blij dat er geen onschuldi ge slachtoffers zijn gevallen", zei hij. Of er iets was buitge maakt kon de procureur niet zeggen, „maar het kan nooit veel geweest zijn". Feestin Vietnam M P einde de Viet- nam-oorlog. In de rij toe schouwers staat (derde van links) de secretaris van de communis tische partij van Vietnam Nguyen Van Linh. Hij wordt omringd door andere vetera nen uit de Viet- nam-oorlog. FOTO: AFP PARIJS Het rommelt in verschillende Franse gevangenissen. In de noordelijke stad Douai be klom een vijftigtal gedeti neerden gistermiddag op nieuw het gevangenisdak van waaraf verbetering van de leefomstandighe den werd geëist. In Nice weigerden 150 gedeti neerden naar hun cellen te gaan uit protest tegen de over bevolking. Bij het oproer in de Loos-gevangenis van Lille is het afgelopen weekeinde ruim drie miljoen gulden scha de aangericht. De opstand in Douai is de tweede binnen 48 uur. Na het luchten weigerden de gevan genen naar hun cellen terug te keren. Behalve een sportveld en uitbreiding van de binnen plaats eisten de muiters verla ging van de huur voor hun televisietoestellen. Om dezelf de redenen waren ze zondag al op het dak gaan zitten. In Nice ging het om de overvolle cel len. Negenhonderd gevange nen zitten hier opgesloten ter wijl er officieel plaats is voor 280 man. onvrede onder de gedetineer den te bagatelliseren maakt het gevangenispersoneel zich al op voor een 'lange, hete zo mer'. Een recente investering van ruim een miljard gulden en 13.000 extra plaatsen bin nen twee jaar zijn slechts een druppel op de gloeiende plaat. Overwerkte magistraten heb ben aangedrongen op radicale wijzigingen van het systeem. Bijna de helft van de bijna 50.000 gevangenen betreft ver dachten die invoorarrest zit ten. De voorlopige hechtenis- sen duren in Frankrijk het langste van Europa en wed ijveren met die van Turkije. Officiëel zijn er slechts 32.000 plaatsen. Gemiddelde hebben de Franse gevangenissen een bezetting van 132 procent. Daarbij komt het probleem van de hopeloze Veroudering van veel complexen. Van de 180 gevangenissen die het land telt dateren er nog dertig van voor de Revolutie van 1789 en liefst 110 uit de vorige eeuw. Verwacht wordt dat de huidi ge onrust in het noorden en Nice zal overslaan naar andere complexen. In de traditioneel onrustige gevangenis Van Mar seille zitten in sommige zo mers vier gedetineerden in een cel van negen vierkante meter. In de zuiderzon kan de temperatuur dan oplopen tot boven de veertig graden. Vlucht in oerwoud Midden in het oerwoud van Guinea laadt een groep Li beriaanse vluchtelingen de in de haast meegenomen huisraad uit de laadbak van de vrachtwagen waarmee ze over de grens van het buur land zijn ge vlucht. In Libe ria zijn sinds vorig jaar de cember ge vechten aan de gang tussen het regerings leger en rebel len die ervan worden be schuldigd het bewind van president Sa muel Doe om ver te willen werpen. FOTO: AP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER 582 Enkele weken na zijn avontuurlijke terugtocht uit de bin nenlanden van Brazilië krijgt Rob, die nog steeds de gast is van majoor Ross in Florida, bezoek van de Franse professor Prudon. „Ik heb het verslag over uw reis in de krant gelezen", zegt hij, „en wat mij eigenlijk het meest interesseert zijn die kristallen, die u heeft gevonden. Zou ik die eens mogen zien?" Daar heeft Rob geen bezwaar tegen en lange tijd bekijkt de geleerde de kleine, -fonkelende kristallen. „Wat denkt u er van, professor?" vraagt Rob ten slotte. „Ik denk nog niets", antwoordt de Fransman, „maar als u het mij toestaat wil ik deze kristallen graag eens nauwkeurig onderzoeken in mijn laboratorium in Zuid-Frankrijk. U bent ook van plan naar Europa terug te keren?" Ja, Rob zal binnenkort weer zee kiezen en hij maakt met de geleerde een afspraak hem over enkele weken in zijn laboratorium te ontmoe ten. Professor Prudon vliegt terug naar Frankrijk, maar Rob geeft de voorkeur aan zijn trouwe „Vrijheid II". VS geïrriteerd door uitlatingen Yitzhak Shamir JERUZALEM WASHING- TON In vrij. scherpe be woordingen heeft het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken premier Yitzhak Shamir van Israël gisteren voorgehouden dat verwerping van het plan-Baker voor een dialoog met de Palestijnen be tekent dat hij een goede kans op vrede in het Midden-Oos ten verspeelt. De waarschu wing volgde op een negatieve uitlating van Shamir over het plan van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker. Shamirs verzet tegen Bakers plan, dat onder andere voorziet in directe be sprekingen tussen Israël en Palestijnse vertegenwoordigers uit de bezette gebieden, bracht weken geleden de regering i Israël t i val. BERLIJN Politiekorpsen van Oost- en West-Berlijn hebben gisteren en vanochtend allerlei voorzorgsmaatregelen getroffen met het oog op mogelijke ongeregeldheden tijdens de 1 Mei-vie ring van vandaag. In beide stadsdelen krijgt de politie de be schikking over 3.000 man versterking. Daarnaast houdt de Westberlijnse politie voor alle zekerheid waterkanonnen en traangas paraat. De vakbonden in Oost- en West-Berlijn hebben festiviteiten georganiseerd bij het gebouw van de Reichstag in het westelijk stadsdeel. De verwachting is dat zeker 50.000 men sen aan de feestelijkheden zullen deelnemen. De laatste jaren zijn de 1 Mei-vieringen in West-Berlijn steeds uitgelopen op rel len en veldslagen tussen zowel linkse als extreem-rechtse groe peringen en de politie. Vorig jaar trokken ongeveer 2.000 rel schoppers plunderend en vernielingen aanrichtend door het westelijk stadsdeel. Ruim 300 politie-agenten, demonstranten en toevallige voorbijgangers raakten gewond. (Vervolg van de voorpagina) RIGA Naar wordt ver wacht zal het nieuwgeko- zen parlement van Let land, dat over twee dagen voor het eerst bijeenkomt, zich dan al uitspreken over onafhankelijkheid van de Sovjetunie. In navolging van Litouwen wil Letland directe en volledi ge onafhankelijkheid van Moskou. Hoewel Litouwen is teruggefloten door Moskou, zijn de Letten niet bereid om, zoals Estland, de onafhanke lijkheid van de Sovjetunie stap voor stap te bereiken. Uit de uitslag van de zondag gehouden tweede ronde van de parlementsverkiezingen in Letland bleek dat het Nationa listisch Volksfront resterende veroverde, m kort heeft meerderheid Het Front zc genoeg steun pen te hebben zetels ir zes zetels te- or de absolute i het parlement, gisteren echter an andere groe- voor de uitvoe ring van zijn onafhankelijk heidsprogramma. Het volks front beschikt nu over 128 ze tels in het 201 leden tellende parlement. Voor de voorgestel de wijzigingen in verband met onafhankelijkheid heeft het volgens de grondwet een meerderheid van tweederden nodig, ofwel 134 stemmen. Uit de maandag verschenen resultaten van een opiniepei ling in Letland blijkt dat niet alleen 94 procent van de Let ten uittreding uit de Sovjetu nie wil, maar ook de wens is van zeker 45 procent van de andere nationaliteiten in het land. Dit is veelbetekenend, daar de bevolking van 2,7 mil joen zielen voor 54 procent uit Letten bestaat, 33 procent uit Russen, vijf procent Witrus- sen, drie procent Oekraïeners en eveneens drie procent Po len. Verwacht wordt dat het nieu we parlement in Riga aan staande donderdag ook zal be sluiten tot hulp aan Litouwen, zulks in weerwil van een op roep door Moskou. Estland ging Letland daarin al voor. Oekraïne Ook in de Oekraïne, de op één na grootste republiek van de Sovjetunie, wordt de roep om afscheiding steeds luider. Zon dag heeft de harde kern van de dissidentenbeweging beslo ten de eerste grote niet-com- munistische politieke partij in de Oekraïne te vormen, die als hoofddoel afscheiding van de Sovjetunie in haar programma heeft staan. Dit gebeurde op het congres van de „Oekraïen se Hèlsinki Unie" die werd omgevormd tot de „Oekraïen se Republikeinse Partij". De groep was in 1976 opgericht om toezicht uit te oefenen op de naleving van mensenrech ten volgens de akkoorden van Helsinki. Reed ruim drie jaar geblinddoekt (vervolg van de voorpagina) DAMASCUS De Ame rikaan Frank Reed (57) heeft in de Syrische hoofdstad Damascus ge zegd dat hij zijn familie en vooral zijn zoontje Tareq wilde laten weten dat hij snel naar huis zou komen. Reed is gisteravond na 43 maanden gevangenschap door zijn gijzelhouders in Libanon vrijgelaten. Om tien voor half twaalf plaatselijke tijd (22.20 Neder landse tijd), drie uur na zijn vrijlating in Bayrut, kwam Reed in de Syrische hoofdstad Damascus aan. Volgens Syri sche functionarissen was Reed om 20.30 uur plaatselijke tijd in Bayrut vrijgelaten. Reed werd in Damascus naar het Syrische ministerie van bui tenlandse zaken gebracht, al waar de Amerikaanse ambas sadeur hem verwelkomde. De vrijlating van Reed was zondag al aangekondigd door „Islamitische Organisatie de I t dus- onbekende groepering. Op een persconferentie in het ministerie verklaarde Reed zich ongemakkelijk te voelen zonder zijn blinddoek, die hij bijna 24 uur per dag moest dragen in gevangenschap. Reed zei dat hij goed gevoed en gekleed was en zich ook re gelmatig kon- wassen. De ge vangenschap werd door hem als „vervelend en saai" om schreven. Na de persconferentie is Reed in de Amerikaanse ambassade medisch onderzocht, aldus zegslieden. Volgens de artsen was Reed gezond genoeg om te reizen en daarop vertrok hij met de ambassadeur naar het vliegveld om met een Ameri kaans luchtmachttoestel naar Wiesbaden in West-Duitsland vervoerd te worden. In Libanese kringen rond de gijzelhouders is vernomen dat Washington concessies moet doen voor de andere Ameri kaanse gijzelaars die nog vast zitten. Naar verluidt zou Reed een boodschap hebben van zijn ontvoerders voor de Ameri kaanse regering. Reeds ont voerders hebben onder meer de vrijlating geëist van 400 Li- banezen en Palestijnen die in Israëlische gevangenissen zit ten. Israël ontkent dat het on der Amerikaanse druk staat om islamitische gevangenen vrij te laten die in Libanon zijn gepakt. De Amerikaanse president George Bush sprak in een schriftelijke verklaring zijn dank uit aan allen die hebben bijgedragen tot de vrijlating van Reed. In het bijzonder dankte Bush de regeringen van Syrië en Iran voor hun in spanningen. Reed, directeur van de Liba nese Internationale School, ontvoerd op 9 september 1986, is de tweede Amerikaanse gij zelaar in Libanon die in korte tijd wordt vrijgelaten. Op 22 april werd Robert Polhill door zijn Libanese gijzelhouders op vrije voeten gesteld. Voor zo ver bekend worden nu nog zes Amerikanen gegijzeld gehou den, alsmede tien andere wes terlingen. Reed is getrouwd met Fifi Reed, een Libanese vrouw van Syrische afkomst. Hij werd sa men met de Franse journalist Jean-Paul Kauffmann in de zelfde kamer in Libanon ge vangen gehouden totdat deze in 1988 werd vrijgelaten. L Fifi Reed, de vrouw van de Amerikaanse gijzelaar Frank Reed, maakt het V-teken na de bekendmaking van de vrijlating van haar echtgenoot. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5