Hulpverleners krijgen hulp bij seksueel geweld Echte onderhandelingen in Zuid-Afrika zijn nog ver weg Wie blijft er ook spits in de file? Thatcher wacht groot fiasco in gemeenteraadsverkiezingen BINNENLAND BUITENLAND &Ud*e(5owa/nt dinsdag i mei 1990 pagina i Migranten j vrezen s concurrentie L in sociale vernieuwing d< DEN HAAG De minderhe-P' denorganisaties vrezen dat zij n.; in de sociale vernieuwing op!21 gemeentelijk niveau moetenj gaan concurreren met andere! doelgroepen. Omdat voor de gelden die de gemeenten krij gen voor sociale vernieuwing geen vaste bestemming is aan gegeven, is het heel goed mo gelijk dat andere doelgroepen ook aanspraak gaan maken op de bedragen die nu nog vooi minderheden zijn gereser veerd. Zeven organisaties van minderheden stellen daarom in een reactie op het voorlopi ge regeringsstandpunt over hel minderhedenbeleid voor de so ciale vernieuwing eerst als proef beleid te voeren. Zi; maakten dat vandaag op een bijeenkomst in Den Haag be kend. Na een proefperiode moet het sociale vernieuwings beleid geëvalueerd worden en daar willen de zeven nauw bi betrokken zijn. Het gaat om in spraakorganen en organisaties van Turken, Antillianen vluchtelingen, woonwagenbe woners en zigeuners, Zuid-Eu ropeanen, Molukkers, Marok kanen en Tunesiërs. De orga nisaties willen het beleid zèll formuleren en uitvoeren waar na de overheid dat beleid moei gen. De uitvoering moet ge beuren via overeenkomsten met overheid en sociale part-(b( ners. Op die manier zijn de mij r j granten zelf ook verantwoor- nr delijk. Het beleid richt zich dan op de behoefte binnen dew migrantengroepen. Maar ool( zeggen ze dat de Nederlandse samenleving „veel meer daiUe thans haar verantwoordelijk- heid moet nemen voor het ecojov nomisch activeren van onzevc mensen, is het niet vrijwillig^ dan met dwangmaatregelen". "J Lafontaine. morger uit het ziekenhuis BONN SPD-voorman Os kar Lafontaine mag morgei het ziekenhuis verlaten. Hi was daar ondergebracht na dat hij vorige week woens dag tijdens een verkiezings bijeenkomst door een vroux in de hals werd gestoker Lafontaine heeft geen verde m re medische zorg nodig. ANC EN REGERING VOOR HET EERST OM EEN TAFEL Europese auto sticker slaat aan BRUSSEL De introductie van een Europese autosticker in juni vorig jaar is een groot succes. Er rijden in Nederland al zo'n miljoen auto's rond met de blauwe sticker waarop twaalf geelkleurige sterren met middenin het NL-teken en daaronder een (piep)kleine Nederlandse vlag staan afge beeld. Als het aan Europarle mentariër Jessica Larive (VVD) ligt, wordt de sticker door de EG ingevoerd als de officiële landensticker naast de gangbare landentekens, om de Europese eenwording eind 1992 duidelijk te maken voor de 320 miljoen EG-burgera. BRITSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN TEKEN VAN „POLL TAX" (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher en haar conservatieve regeringspartij wachten nare tijden. Donderdag vinden in Engeland, Wales en Schotland gedeeltelijke gemeente raadsverkiezingen plaats, waarvan de uitslagen ongetwijfeld zullen aantonen hoe sterk de af keer van Jan Modaal is voor Thatchers „poll tax". Nog nooit werd aan Britse gemeenteraadsver kiezingen zoveel betekenis gehecht. Politieke waarnemers beschouwen ze als de belangrijkste toetsing van de Britse openbare mening sedert de parlementsverkiezingen van 11 juni 1987. Journalistieke profeten voorspellen dat ze een duidelijke vingerwijzing zullen zijn voor de af loop van de volgende parlementsverkiezingen, uiterlijk in de eerste helft van 1992. De verkiezingen van donderdag staan helemaal in het teken van de „poll tax", de gehate nieu we gemeentebelasting. Iedereen die de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, mag deelnemen aan de „polls", of verkiezingen, en moet voortaan ongeacht de hoogte van zijn inkomen ook de nieuwe gemeentebelasting betalen. Voor de Britsè socialisten zijn de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen van cruciaal belang. Opiniepeilingen voorspellen een conservatief verlies van 300 tot 600 zetels. Verwacht wordt dat de verkiezingsuitslagen al donderdagavond aan het licht zullen brengen of Labourleider Neil Kinnock de kans krijgt om de conservatie ve bewindsvrouwe Margaret Thatcher te ver drijven uit Downing Street 10. De IJzeren Lady bevindt zich in wat de Britten een „no win-positie" noemen. Zelfs partijgeno ten dreigen haar in de steek te laten. Verandert ze de bestaande wetgeving, dan wordt ze be schuldigd van een sensationele politieke omme zwaai die haar persoonlijke positie onhoudbaar maakt. Laat ze daarentegen de „poll tax" on veranderd, dan zal het openbare verzet tegen de nieuwe gemeentebelasting hardnekkig voortduren met als resultaat een groot zetelver lies. In de gemeenteraadsverkiezingen van don derdag staan wat Groot-Londen betreft in elk van de 32 uitgestrekte „boroughs" (stedelijke gemeenten) alle zetels op het spel. Vijftien Lon dense „boroughs" worden bestuurd door La bour; de conservatieven hebben twaalf stedelij ke gemeenten in hun macht en de liberale de mocraten twee. In de overblijvende drie be schikt geen enkele partij over de absolute meerderheid. Labour verdedigt 920 Londense zetels, de conservatieven 696, de liberale demo craten 175 en de andere partijen 123. De socia listen rekenen in de hoofdstad op een serie overwinningen die aantonen dat de partij van Neil Kinnock goed op weg is om te overwinnen in de volgende parlementsverkiezingen. Poli tieke waarnemers zullen vooral uitkijken naar de gang van zaken in de Londense gemeenten Westminster en Wandsworth, waar de conser vatieven momenteel nog het roer in handen hebben. De „poll tax" is daar, wat Thatcher noemt, „voorbeeldig laag". Verliezen de conser vatieven in beide gemeenten hun meerderheid, dan ondermijnt die nederlaag het hele principe van de „poll tax", een compleet fiasco voor de partij. En degene die hiervoor verantwoordelijk zal worden gesteld, is premier Thatcher. JOHANNESBURG De Tafelberg boven Kaapstad vormt vanaf morgen het decor van een gebeurtenis die, evenals de vrijlating van Nelson Mandela eerder dit jaar, met hoofd letters zal worden bijge schreven in de Zuidafri- kaanse geschiedenisboe ken. Voor het eerst zullen vertegenwoordigers van het blanke minderheids regime en een delegatie van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) offi cieel om een tafel zitten. Wie vertegenwoordigers van het ANC vraagt naar de kan sen van deze onderhandelin gen wordt echter direct gecor rigeerd. Het gaat om bespre kingen. Van onderhandelen kan pas sprake zijn als de re gering overgaat tot een volle dige opheffing van de nood toestand, de terugkeer van de naar schatting 15.000 ballingen toestaat en alle politieke ge vangenen vrijlaat. Niet eerder dan wanneer deze obstakels uit de weg zijn geruimd is het ANC bereid tot echte onder handelingen over een nieuwe grondwet, over de toekomst van Zuid-Afrika. De komende drie dagen zullen de delegaties, zo is de ver wachting, ook nog maar nau welijks aan die obstakels toe komen. Ze zullen beide eerste de kat uit de boom kijken. Deze voorzichtige verkennin gen zullen tot vrijdag 4 mei duren, maar het is niet uitge sloten dat er meer dagen nodig zijn. De echte onderhandelin gen, zoveel is al duidelijk, zul len nog wel even op zich laten wachten. Posities Desondanks is het eerste offi ciële contact tussen de rege ring en het ANC van grote be tekenis. De afgelopen weken hebben beide partijen strategi sche posities ingenomen. Daar bij bleek dat zowel de regering als de leiding van het ANC re kening moeten houden met te genstellingen in de eigen gele deren. Zo verklaarde president De Klerk vorige week in het par lement in Kaapstad onomwon den dat de blanken het laatste woord zullen hebben over de rijke pijlers van het apart- hervormingen en dat die nooit heidsstelsel en bepaalt dat zullen leiden tot een zwart |M~ ~r J meerderheidsbewind. Tevoren was juist verwacht dat De Klerk in Kaapstad een belang rijke aanzet zou geven tot een verdere afschaffing van de apartheid. Hij zou het einde inluiden van de Wet op de Ge scheiden Groepsgebieden. Deze wet is een van de belang- Betogingen tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Morgen vinden voor het eerst onderhandelingen plaats tussen het ANC en de Zuidafrikaanse regering. FOTO: ap zwarten, afgezien van de naamde 'thuislanden', geen grond mogen bezitten. Maar De Klerk ging niet verder dan dat hij een „aanpassing" van deze wet aankondigde. De toe spraak van de president werd direct uitgelegd als een gebaar naar die blanken, die zich gro te zorgen maken over de toe nemende politieke rol van het ANC. Op verre afstand van Kaap stad, in Londen, verklaarde minister voor constitutionele zaken Gerrit Viljoen echter dat de Wet op de Gescheiden Groepsgebieden wel zal moeten verdwijnen. „Het kan niet anders, die wet moet van tafel", verklaarde hij in een interview met The Times. ook voor het ANC nog ondui delijk. Eén van de problemen waar de organisatie mee wor stelt is dat zij zich nog nauwe lijks op serieuze onderhande lingen heeft kunnen voorbe reiden. Tot eind vorig jaar ge loofde niemand dat de rege ring in Pretoria tot concessies bereid zou zijn. Joe Slovo, één van de belangrijkste blanken binnen het ANC, bekende na de vrijlating van Nelson Man dela: „Wij hebben ons zolang geconcentreerd op de strijd voor onze terugkeer naar Zuid-Afrika, dat wij een beetje vergeten zijn plannen te ma ken voor het moment dat die dag zou aanbreken". Struikelblok Nu al staat vast dat bij de ko mende onderhandelingen de politieke toekomst van het land het grootste struikelblok zal zijn. Het ANC houdt on verkort vast aan het principe van 'één man-één stem' en een zwart meerderheidsbewind; de regering De Klerk heeft haar lot verbonden aan het systeem van groepsrechten, waardoor de blanken een zeer belangrij ke stem behouden. Op economisch terrein lijkt de kloof wat minder breed. Aan vankelijk wekte Nelson Man dela de indruk dat hij onver kort vasthield aan de nationa lisatie van alle belangrijke economische sectoren. Dat standpunt is inmiddels sterk genuanceerd en de afgelopen en consultatie van alle betrok kenen over zou kunnen gaan tot nationalisatie van sleutel industrieën. week verzekerde Mandela een derhandelingstafel op te rui bijeenkomst van belangrijke nien. Viljoen wil daarna bin zakenlieden dat een toekom- rac" toto" stige ANC-regering alleen na zorgvuldige ovewegingen Die termijn is aanmerkelijk korter dan de vijf jaar die vol gens ANC-leider Nelson Man dela met de onderhandelingen gemoeid zullen zijn. En het ii Later "deze maand komt het om meer redenen dan allee, onderwerp opnieuw ter sprake zÜn leeftijd en gezondheid de tijdens een congres in Johan- vraag of Mandela er op he nesburg van vierhonderd in- eind van die termijn nog bi dustriélen en 25 ANC-leiders. za^ zÜn- Het uiteindelijke economische Binnen de leiding van het doel van het ANC-beleid lijkt ANC bestaat immers nog1 minder de absolute staatscon- steeds verschil van mening trole over de economie - Afri- °ver. te v°lgen tactiek. Ra- ka zit vol met voorbeelden hoe slecht dat kan aflopen - veeleer een grondige herver- er dicalere stromingen vinden Mandela veel te gematigd. En bestaan, ondanks de volk deling van de nu uiterst onge lijk verdeelde welvaart en so ciale voorzieningen als onder wijs en medische zorg. Resultaten Volgens de Zuidafrikaanse mi nister Viljoen, één van de ar chitecten van het hervor mingsbeleid van de regering De Klerk, zullen de feitelijke onderhandelingen met het ANC pas volgend jaar kunnen beginnen. De tijd tot 1991 heb ben beide partijen nodig om de obstakels op weg naar de on- stadions die hij toespreekt twijfels over de mate waarin de bevolking naar hem luis tert. Zo is zijn oproep tegen het zwarte geweld in Nata volstrekt genegeerd. Er rust daarom een enormd druk op de man die zich mei a; zijn delegatie in een hotel ten westen van Kaapstad voorbe-1 reidt op de gesprekken met de o< regering om daarbij wel resul- d« taten te boeken. Eenzelfde o' soort druk rust overigens op de schouders van president De va Klerk. En beiden lijken zich daarvan ook zeer goed bewust SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER Troef De belangrijkste troef die ANC-leider Mandela tot nu toe op tafel heeft gelegd is het vasthouden aan de gewapende strijd, ook al stelt die strijd de laatste twee jaar eigenlijk ne- lemaal niets meer voor. Toch is niet uitgesloten dat hij hier mee een dubbelslag binnen haalt. Binnen het ANC heeft Mande- la door zijn harde opstelling tot nu toe de steun kunnen be houden van meer radicale stromingen, die weinig heil verwachten van de onderhan delingen. Tegelijkertijd is het de Zuidafrikaanse regering er juist veel aan gelegen dat het ANC openlijk afziet van de ge wapende strijd. Het is dan ook niet uitgesloten dat de De Klerk en de zijnen binnenkort zullen voorstellen de noodtoe stand en de gewapende strijd tegen elkaar weg te strepen. Daarmee zou, zonder dat een van beide kanten gezichtver lies oploopt, een van de obsta kels op weg naar de echte on derhandelingen zijn weggeno- Hoe het daarna zal gaan, is (ADVERTENTIE) j BON Stuur mi| meer informatie over AbvaKabo I Naam Het openbaar vervoer is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Sterker nog: nu de auto moet worden teruggedrongen, wordt het openbaar vervoer steeds belangrijker. Niet in de laatste plaats in onze overvolle steden. Elke dag gaan miljoenen mensen met het openbaar vervoer naar hun werk, bij elkaar op bezoek, boodschappen doen of naar de bioscoop. Dankzij de bestuurders van bus, metro en tr5m komt u er wel. En als u ondanks vrije busbanen toch een keer in de file komt, dan is het prettig te weten dat er iemand achter het stuur zit die ook dan spits en alert blijft. Veel mensen bij de gemeentelijke ver- voerbedrijven zijn lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die problemen niet uit de weg gaat en veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door zich sterk te maken voor goede arbeidsvoorwaarden. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. ga Woonplaats I Naam werkgever Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo. Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer. =1^ I AbvaKabo 8 j I De vakbond die zorgt voor mensen 'AFSCHUWELIJK ONDERWERP' WORDT BESPREEKBAAR DEN HAAG De regu liere hulpverlening weet zich over het algemeen geen raad met slachtoffers van seksueel geweld. Een vandaag verschenen boek, brochure en een video band moet de deskundig heid van huisartsen, poli tie, maatschappelijk wer kers en andere hulpverle ners bevorderen om de jaarlijks duizenden slacht offers van seksueel ge weld adequaat op te van gen. Bij wijze van 'aanmoedigings premie' kreeg staatssecretaris Simons van WVC vandaag het pakket voorlichtingsmateriaal aangeboden van de stichtingen Tegen Seksueel Geweld en Tegen Haar Wil. De stichtin gen hopen dat de staatssecreta ris de komende jaren een krachtig beleid zal voeren, ge richt op preventie en bestrij ding van seksueel geweld en adequate hulp aan slachtoffers. Want een boek, brochure en videoband zijn niet voldoende. „Wij hopen dat WVC druk zal uitoefenen op provinciale en lokale overheden. Overal in het land moeten regionale steunpunten komen voor hulp bij seksueel geweld. Deze steunpunten moeten de regio nale samenwerkingverbanden van huisartsen, maatschappe lijk werkers, politie en justitie coördineren en de deskundig heid van de hulpverleners be vorderen", legt I. van der Vlugt van Tegen Haar Wil uit. De deskundigheid van hulp verleners laat veel te wensen over. Dat vinden niet alleen de stichtingen, maar ook de hulpverleners zelf. In enquêtes zeggén zij grote moeite te heb ben met slachtoffers van sek sueel geweld. Onzekerheid en emotionele weerstanden zijn de belangrijkste problemen waarmee hulpverleners wor stelen. „De onzekerheid vloeit voort uit onvoldoende scho ling", zegt G. Boland van Te gen Seksueel Geweld. „Veel hulpverleners weten niet hoe zij problemen moeten signale ren en ter sprake brengen. Daarnaast blijkt dat veel hulp verleners er moeilijk over kunnen praten omdat ze zelf kampen met onverwerkte er varingen van seksueel geweld. Ze vinden het een afschuwe lijk onderwerp waarover ze liever niet praten. Vrouwelijke hulpverleners ergeren zich aan de machteloosheid van het slachtoffer en zijn kwaad op de dader. Mannen generen zich om naar details te vragen, ze voelen zich dan een voyeur. Daarbij zijn ze bang dat ze een bedreiging vormen voor de vrouw die om hulp komt vra gen". Vólgens Boland bestaat er onder hulpverleners een grote behoefte aan meer ken nis en deskundigheid. Het boek en de videofilm moeten daar bij helpen. Stilzwijgend Jaarlijks worden duizenden mensen slachtoffer van sek sueel geweld. Voornamelijk vrouwen en meisjes, maar ook mannen en jongens. Onder zoekster N. Draijer heeft de grove schatting gemaakt dat één op de drie vrouwen slacht offer is geweest van seksueel misbruik. Slechts een klein deel van de vrouwen maakt melding van ongewenste sek suele handelingen. De stich ting Tegen Haar Wil kreeg vo rig jaar ongeveer vijfduizend telefoontjes. De meeste slacht offers dragen de pijnlijke er varing stilzwijgend met zich mee omdat zij het tegen nie mand durven te vertellen of niet weten tot wie zij zich moeten wenden voor hulp. Huisartsen, maatschappelijk werkers, psychiaters en ande re reguliere hulpverleners hebben weinig oog voor de problematiek of weten zich geen raad. Als reactie op de falende hulp verlening zijn begin jaren tachtig de stichtingen Tegen Haar Wil en Tegen Seksueel Geweld ontstaan. Zij hebben een hulpverleningsaanpak ontwikkeld waarbij de slacht offers serieus genomen wor den en seksueel geweld niet wordt gebagatelliseerd. Een aanpak waarin de vrouw ach tereenvolgens als slachtoffer, overleefster en strijdster wordt geholpen. Met name aan de eerste fase wordt volgens Te gen Haar Wil te weinig aan dacht besteed. „Een vrouw heeft er recht op slachtoffer te zijn. Zij mag alle, vaak tegen strijdige gevoelens van mach teloosheid, schuld, verdriet en kwaadheid die daarbij horen, toelaten. De hulpverlening is zich er onvoldoende van be wust dat de vrouw deze gevoe lens vaak heeft moeten onder drukken vanwege bedreiging, of vanwege het taboe op sek sueel geweld, waardoor ze Zichzelf verantwoordelijk voelde voor het gebeurde". Simons looft deze aanpak en De stichting Tegen Haar Wil kreeg vorig jaar ongeveer vijfduizend telefoontjes. vindt het de hoogste tijd dat de methode geïntegreerd wordt in de reguliere zorg. „Te vaak nog zijn het individuele hulp verleensters die zich bekwa men in deze hulpverlening zonder dat dit gedragen wordt door de instelling. Wil er van integratie van de hulpverle ningsaanpak van de stichtin gen sprake zijn dan is een in stellingsbeleid op dit punt noodzakelijk", aldus Simons. Hij beloofde dat hij zich in de onderwijswereld sterk zal ma ken voor opname van het hem aangeboden cursusaanbod in de diverse opleidingen. Daar naast zal WVC proberen het materiaal bij huisartsen aan de man te brengen. Hokjesgeest Staatssecretaris Simons heeft hoge verwachtingen van het Landelijk Ondersteuningscen trum voor Hulpverlening bij Seksueel Geweld dat dit jaar in Utrecht van start zal gaan. Het centrum moet knelpunten signaleren en antwoord geven op alle vragen van hulpverle ners. Omdat het aantal hulp verlenende instanties in Ne derland veel te groot is om centraal alle problemen te ver helpen, zouden er begin '92 re gionale steunpunten moeten komen die de diverse samen- verwerkingverbanden van huisartsen, maatschappelijk werkers, politie en psychiaters coördineert. „De hokjesgeest in de hulpverlening is een ob stakel bij de integratie. De me dische opvang, maatschappelij ke dienstverlening, justitiële en psychiatrische opvang zijn nog onvoldoende op elkaar af- FOTO: SP gestemd", aldus Van der Vlugt. Met de komst van de regionale steunpunten zouden de stich tingen overbodig moeten zijn. Zij vrezen echter dat zij de eerste twee jaar nog niet kun nen worden opgeheven. „Er moet moet nog zoveel worden geregeld. De kennis van de trainingen voor hulpverleners moet worden overgedragen, er moeten allerlei organisatori sche en financiële maatregelen in instellingen worden geno men en de hulpverleningsme thodieken voor specifieke groepen moet verder worden ontwikkeld: hulp aan gehandi capten, lesbische vrouwen en zwarte migranten vrouwen", aldus Boland en Van der Vlugt. MONIQUE VAN DE VEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4