DAAAR GAAT ZE... z Zusjes Maywood in opzienbarende glitterjaponnen Sovjet-filmbedrijf biedt Hollywood kansen Nog weinig te lachen bij1 Leids Cabaretfestival i KUNST/RTV EcidócSouotvnt DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 1 C LOS ANGELES De onlangs in Los Angeles gevestigde Sovjet-maatschappij Film Service probeert filmmakers in Hollywood over te halen naar de Sovjet unie te komen voor goedkope arbeids krachten en originele lokaties voor hun films. Tot nu toe heeft het bedrijf dergelijke diensten verleend ten behoeve van de films „Peter the Great" en „Dark Eyes" en de tv-series „Dallas", „Head of the Class" en „Road to Africa". Film Service vraagt voor zijn diensten een percenta ge van de produktiekosten. Voor een geplande film over Tsjernobyl onder de naam „Last Warning" hoopt het bedrijf een kleine miljoen dollar op te strijken. In Final Warning figu reert John Voigt als de Amerikaanse arts Ro bert Gale, die direct na de ontploffing in de Oekrainse kerncentrale eerste hulp verleende aan de stralingsslachtoffers. Joeri Spilny, een van de twee stafleden van Film Service, zei dat het bedrijfje betrokken was bij 60 projecten. Hij erkende dat er nog wel sprake was van startproblemen. „De 39 filmstu dio's die we in ons land hebben verkeren niet in perfecte staat en een deel van de apparatuur is verouderd", zei Spilny. Film Service is een onderafdeling van Sojoezki- noservice (SKS), de dienst die algemene logis tieke steun geeft aan filmers. Het Sovjet-leger nodig voor een gevechtsscene? SKS regelt het. Hulp nodig om door de douane te komen? Ook daar brengt SKS uitkomst. Het Sovjet-filmbe drijf is een joint venture aangegaan met een Brits bedrijf dat wagens voor catering, make-up en lichtbediening levert. Voor de film „Het Beleg van Leningrad" heeft SKS een model gebouwd van de stad zoals die er uit zag tijdens de Tweede Wereldoorlog. Spilny zei dat een dergelijk karwei in de VS waarschijnlijk vier tot vijfmaal zo duur zou zijn uitgevallen. Wat gebeurt er als iemand een anti-communis tische rampenfilm wil maken als „Red Dawn"? „Als het echt pure nonsens is - dan is het nog steeds mogelijk, maar dan trekken de overheid sorganisaties hun handen ervan af", zei Spilny. Directeur David Gamboerg van Film Service zei dat verschillende Amerikaanse filmbedrij ven belangstelling hebben getoond om een film te maken over Stalin. „De Sovjetunie heeft nog niet met Stalin afgerekend omdat het zo'n pijn lijk onderwerp is", zei Gamboerg. „We willen een filosofisch drama maken en hem niet ro mantiseren". Fans vallen in zwijm bij New Kids on the Block BRIGHTON Dertien bezoekers zijn in de Engelse badplaats Brighton in een ziekenhuis beland nadat zij zondagavond in de verdruk king waren gekomen toen duizenden jongeren probeerden binnen te komen bij een uitver kocht optreden van de Amerikaanse popgroep New Kids on the Block. Op het concert, dat ge houden werd in een hal met 5100 zitplaatsen, waren ongeveer 8500 belangstellenden afgeko men. Sommigen hadden al uren in de rij ge staan voordat de deuren van de zaal opengin gen. De ambulancedienst in Brighton zei meer dan 350 mensen, voornamelijk flauwgevallen tienermeisjes, te hebben behandeld. Dertien van hen moesten naar een ziekenhuis. De meesten hadden ademhalingsmoeilijkheden, buikpijn, rugpijn of waren bevangen door de hitte. Zeven kandidaten geselecteerd voor Prix de Rome 1990 AMSTERDAM De jury vbor de Prix de Rome 1990 voor architectuur en stede- bouw en landschapsarchitec tuur heeft 7 kandidaten gese lecteerd voor de eindronde. Voor het onderdeel architec tuur werden Roberto Meyer (30) uit Amsterdam, Bert Dir- rix (35) uit Eindhoven, Rik Lagerwaard (32) en Erik Knippers (26) uit Eindhoven geselecteerd uit 230 kandida ten. De opdracht bestond uit het ontwerpen van een be scheiden particulier museum met woonhuis op een smal ka vel in Delft. Voor het onder deel stedebouw en landschap sarchitectuur werden Wilke Diekema (29) uit Rhenen, Adriaan Geuze (29) uit Rotter dam en Bruno Doedens (30) uit Amsterdam geselecteerd uit 32 inzendingen. De opdracht richtte zich op de actuele pro blematiek van de niet gedefi nieerde gebieden in Neder land. De deelnemers moesten zelf een gebied kiezen, hier van een analyse maken en een ontwerpstrategie ontwikkelen. De opdrachten voor de eind ronde worden binnenkort ver strekt. De kandidaten krijgen drie maanden voor het uitvoe ren ervan, waarna op 31 au gustus 1990 de prijsuitreiking plaatsvindt. De hoofdprijs is een bedrag van 40.000 gulden. (Van onze speciale verslagge ver René de Cocq) ZAGREB Ook de gast stad van het 35e Eurovisie Songfestival, de oude Slo- weense stad-Zagreb, profi teert van het mooie weer waarvan Europa deze da gen geniet. Dat is extra meegenomen bij zo'n fes tival, waarin de deelne mers behalve nu en dan een uurtje repeteren veel vrije tijd hebben stuk te slaan. Dat kunnen ze dan doen met wandelen over, bijvoorbeeld, de Mark's Fair, een de hele week durende folkloristische markt in de kleine Middel eeuwse straatjes van de boven stad, waar het doordringend riekt naar frituurvet, waar ambachtslieden hun kunde de monstreren, waar witgeklede muzikanten Slavische dans- deuntjes spelen. Onder de andere activiteiten deze week vallen op een lucht ballonfestival, bustrips, en net zoveel party's en ontvangsten als in welk westers Eurovisie- land ook. Het podium en het decor zijn misschien iets min der uitbundig dan we wel eens eerder hebben gezien, maar verder valt in de festivalaan- pak nergens aan te merken dat we vertoeven in een land dat in opbouw vertoeft en ei genlijk geen geld heeft voor dit soort dingen. Je moet dan niet tussen de sjieke flats en kantoorreuzen aan de grote wegen doorlopen om te zien wat erachter ligt. Want dan zie je de schrille realiteit: krotten met golfpla ten daken, vervallen huisjes waar het water uit de pomp moet komen, armoedig gekle de kindertjes spelend in mod derplassen. Dan is Joegoslavië ineens een Derde-Wereldland, dan wringt het beeld ineens. Inmiddels heeft ook de Neder landse delegatie (zondagavond gearriveerd na een vervelende vliegreis met een lange wacht- pauze in Frankfurt) de eerste festivalervaring. Maywood treedt zaterdagavond als vijfde op, en mocht daar gistermid dag voor het eerst voor repete ren. De dames deden dat in opzienbarende felblauwe glit- terjapons tot op de enkels, die onweerstaanbare herinnerin gen aan de jaren veertig oprie pen. Dit in frappante tegen stelling tot de zwarte japonne tjes van de drie Jody Singers die de achtergrondzang ver zorgen: die zijn zo jaren negen tig als het maar kan. De repetitie verliep redelijk gesmeerd. Dirigent Harry van Hoof toonde zich na afloop te vreden met het Zagrebse gele genheidsorkest en vooral met de bespeler van de baroktrom- pet, die een belangrijke partij speelt in het arrangement van 'Ik wil alles met je delen'. Zoals ze gewend zijn lieten Alice en Karin zelf tijdens de persconferentie het achterste van hun tong niet zien. Over hun kansen zeiden ze zinnetjes als „We zullen wel zien", over hun concurrentie zoiets als „Iedereen heeft wel een kans, het is een loterij." Diplo matiek en nuchter, zoals Ne derland ze kent. Leidse Schouwburg: Eerste voor ronde van het Leids Cabaretfestival. Met Dominique Engers, Hans Claus, Basterd, Marcel Boon, Truswalski en Hester Marcrander. Gezien op 30 april. Tweede voorronde op 1 mei, halve finale op 3 mei, finale op 5 Een hele zit. Dat was de eerste reactie na zesmaal een half uur cabaret, de eerste voorron de van het twaalfde Leidse Cabaretfestival. Het gevoel zwaar werk te hebben verricht komt niet door het gebrek aan afwisseling van de kandidaten, maar door het niveau. Je mag van serieuze deelnemers aan dit festival verwachten dat ze bijna rijp zijn voor (kleine) po dia, en die norm werd gisteren maar door één kandidate ge- Organisator Harry Kies had de voorronden graag over drie avonden verdeeld, maar de programmering van de schouwburg maakte dat onmo gelijk. Vandaar de marathon zitting. Hij onderkent de ver schraling in cabaretland. Doordat het 'produkt' goed loopt, komen er steeds meer festivals, en om die fatsoenlijk te bezetten is er onvoldoende talent. Reden voor Kies om zijn festival volgend jaar te verplaatsen naar de ten op zichte van andere manifesta ties gunstigere maand februa- Het aantal aanmeldingen dit jaar benaderde de honderd. Opvallend was de grote be langstelling uit België, maar slechts één Vlaming werd ge kozen in de voorronden. Hij speelt vanavond, met nog vier andere kandidaten. Van de in totaal elf acts komen er vijf in de halve finale (donderdag) en drie in de finale op zaterdag 5 mei. Serieus Als de eerste avond maatge vend is voor een nieuwe lich ting cabaretiers, dan wordt de lach de komende jaren veel minder belangrijk. Verschei dene deelnemers wilden giste ren vooral een serieuze bood schap overbrengen, ontroeren, of mooie muziek maken. En degenen die zich wel op hu mor richtten, mikten vaak slecht. In die laatste categorie traden twee representanten van het studentenverenigingscabaret op. Basterd uit Leiden had naast flauwe studentikozite ook leuke vorm-, muziek- e taalvondsten. Het thema \v| vaak een falende communie» tie, wat kon leiden tot aard absurd theater. Wel zouden ij ideeën veel beter moeten wo| den uitgewerkt. Van hun Utrechtse tegenha( ger Truswalski is het me ni( duidelijk wat die groep op hi schouwburgpodium te zoekö had. Waarschijnlijk is de org» nisatie gevallen voor de on sporende vergaderact, die ij derdaad wel aardig was. Twee deelnemers van het vj rig jaar kregen gisteren ea herkansing: Dominique Ei gers en Marcel Boon. Engei kan nog steeds aardig zinge en gooide lichaam en geest i de strijd om het publiek te i| formeren over de diepgaii van een del. Haar handici was dat haar teksten in het a gemeen onvoldoende verra send, interessant en/of lei) Marcel Boon was soms wel k misch, maar bleef teveel su ken in het charmant-knu^Jig Hij zingt (onbedoeld) nj steeds als Ronnie Tober, is wj de vormgeving van zijn pij gramma duidelijk vooruit f gaan ten opzichte van voi jaar, maar nu waren zijn lii jes weer wat minder. Leidenaar Hans Claus dei geen moeite zijn gevoeli liedjes op te kloppen tot cabaretvoorstelling. De dat hij over het toneel li< vermeldde hij dat ook als e| bijzondere actie. In de tekst! wisselden zwakke plekken j ontroerende passages elka af. Muzikaal viel er te geni ten van de composities vj Nico van der Meel, gespee door Ton Stauttener. Hester Macrander besloot avond. Door, haar opleidi (theaterschool) en ervarij (pas was ze nog in het LAK| zien als zangeres/actrice het Griftheater) heeft ze ei grote voorsprong op de andé kandidaten. Ze heeft veel i huis, maar geen goede ren seur. Om haar overexpressij teit en -dramatiek een bee in te perken, zou iemand ha af en toe een klap op ha hoofd moeten geven. Macra der op halve kracht, met tel sten van conférences die ni te lang en Engels zijn, zou ej aanwinst- voor het theat kunnen worden. DICK VAN 5'teyling! A Daar staat ze, de Opel Corsa Strada. Ze gaat ook heel snel. En dat heeft niet alleen te maken met de 1.4-injektiemotor (uiteraard met geregelde 3-weg-katalysator), maar vooral ook met de prijs: f20.495,-. Tbl hier f 500,- bij op en je krijgt er ook nog eens een vanaf A .ill' de fabriek ingebouwd schuif/kanteldak in. Daar gaat ze, met jou erin? OPEL CORSA STRAPA.VAW AF f20.495.- van binnen uit verstelbare buitenspiegels in de kleur van de auto, zilverkleurige wieldoppen, getint glas rondom, verlichting in het handschoenenkastje, motor- en bagageruimte, extra brede banden, zilveren bies in bumpers en beschermstrips. Daar staat ze. En zoveel schoonheid heb je nooit gezien. Daar rijdt ze. En zoveel opties heb je nooit gehad. Daar gaan we: intervalschakelaar op voor- en achterruitwissers, kwartsklokje, veiligheidsgordels achter, een handige middenconsole, speciale bekleding óók op de deurpanelen, dichte stoffen hoofd steunen, waarschuwingszoemer voor als je je lampen laat branden, Maywood in Zagreb, waar zaterdag het Eurovisie Songfestival wordt gehouden. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12