Behoefte aan 1- meiviering blijft Dit is geen concessie" EG hoeft niet op te draaien voor kosten Duitse hereniging Uiterst vage ideeën over politieke unie BINNENLAND/BUITENLAND EfikUcSomcMvt MAANDAG 30 APRIL 1990 PAGII fE^ 'God deed er goed aan toen hij Eva schiep' DUBLIN - In de discussie over de politieke toekomst hebben leiders van de Eu ropese Gemeenschap za terdag teruggegrepen op waar het allemaal begon: De Hof van Eden. De Brit se premier Margaret That cher somde op wat de poli tieke unie van de 12 EG- staten volgens haar in elk geval NIET in kon hou den, zoals het afschaffen van de Britse monarchie of het op een zijspoor zet ten van nationale parle menten. EG-commissie- voorzitter Jacques Delors reageerde daarop sarcas tisch: „Als ik begin op te noemen wat een mens al lemaal niet is, betwijfel ik of Adam ooit geschapen zou ?ijn". Waarop That cher antwoordde: „God deed er goed aan toen Hij er nog even over nadacht en Eva schiep". De Ierse premier Haughey (links) in gesprek met premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken tijdens de Europese top in Dublin. foto: epa Zoals verwacht was alleen de Britse premier mevrouw Mar garet Thatcher tegen de unie, maar zij besloot vooralsnog aan de gesprekken daarover te blijven meedoen. Mevrouw Thatcher liet haar Europese collega's weten dat zij de vrees van veel Engelsen deelt dat de unie tot een „verlies van de nationale identiteit zal leiden". Weliswaar zei de Engelse pre mier naar een "hechtere sa menwerking op Europees ni veau" te streven, maar ze vond dat die samenwerking „de constitutionele positie van de Engelse Kroon en het par lement niet in gevaar mocht brengen". De in Dublin zeer strijdbaar optredende me vrouw Thatcher meende ove rigens geconstateerd te hebben dat „geen enkele lidstaat voelt voor het opgeven van eigen soevereiniteit en bevoegdhe- Haar aarzelingen omschreef Lubbers na afloop als een „pri ma eigen geluid, getuigend van een kritische onderzoe kende geest. Maar geleidelijk aan leren we toch dezelfde danspassen te maken. Het einddoel moet een gemeen schappelijk Europa op een hechte democratische basis zijn". Minister van buitenlandse za ken Van den Broek zei: „Wij behoren tot diegenen die plei ten voor een economische en politieke samenwerking. Wij zijn niet alleen voorstander van de uitbreiding van de be voegdheden van o.m. het Eu ropees parlement, maar ook van een gemeenschappelijk buitenlands en veiligheidsbe leid". De definitie van het begrip 'politieke unie' bleef overigens in Dublin uiterst vaag. Vol gens minister Van den Broek had dat te maken met het feit dat zich in Europa op dit ogen blik „voortdurend nieuwe si tuaties voordoen. Dat maakt het vaststellen van het eind doel moeilijk". Van den Broek zei gepleit te hebben voor het afronden van de gesprekken over de politie ke unie voor 1993. „Het zou spijtig zijn als we geen helder heid daarover hebben voor 1994, als het nieuwe Europees parlement wordt gekozen". MAN KOMT OM IN DRIJFZAND BERKEL ENSCHOT Op het terrein van het trappistenklooster in Berkel Enschot is zaterdag het lijk van de 53- jarige W. Bakker uit Utrecht aange troffen in een put met drijfzand. De man, die bij de paters in retraite was, werd sinds dinsdag vermist toen hij niet terugkeerde van een wandeling. Het lichaam van de man werd gevon den door twee familieleden, die onge rust waren geworden en de omgeving afzochten. Het drijfzand is afkomstig uit een ven dat is leeggebaggerd. Het was in een nabij gelegen put gedepo neerd. Doordat daarop een korst was ontstaan, was het drijfzand niet van de rest van het terrein te onderscheiden. FNV tegen snelle fusie ABN en AMRO DEN HAAG De fusie tussen ABN en AMRO- Bank kan mislukken, als de gevolgen voor de in to taal 56.000 werknemers sociaal onaanvaardbaar zijn. Dit heeft bestuurder Hamaker van de Diensten- bond-FNV gisteren gezegd voor de NCR V-micro foon. Volgens hem moeten de beide banken meer tijd uittrekken dan de nu voorgenomen drie a vijf jaar. Hamaker betwijfelt ten zeerste of de fusie bin nen zo'n korte periode „sociaal beheersbaar kan worden uitgevoerd". Als ABN en AMRO-bank geen rekening met de bezwaren willen houden, zal de bond alles doen wat in haar vermogen ligt om de fusie tegen te houden of te vertragen". Hamaker is er persoonlijk van overtuigd dat de samensmelting van de twee bedrijven zonder de loyale medewer king van het personeel tot mislukken gedoemd is. Premier Liberia kabinetsformateur op de Antillen WILLEMSTAD Gouverneur Jaime Saleh van de Nederlandse Antillen heeft de huidige premier, Maria Libe ria, gevraagd de vorming van een kabi net op zich te nemen. Mevrouw Libe ria, die vrijdagmiddag op Curasao te rugkeerde na in Nicaragua de installa tie van president Violeta Chamorro te hebben bijgewoond, heeft de opdracht van de gouverneur in beraad genomen. Politieke waarnemers op de Antillen zijn van mening, dat formateur Liberia „op zeer korte termijn" de nieuwe re gering rond kan hebben. Het wordt de derde keer, dat Liberia premier wordt. Arbeiders Zuid-Korea slaags met politie ULSAN Op de Hyundai-scheeps- werf in de Zuidkoreaanse stad Ulsan zijn gisteren duidenden arbeiders slaags geraakt met de politie. De arbei ders gooiden met stenen en brandbom men naar de oproerpolitie uit protest tegen het harde politieoptreden van zaterdag toen de politie opdracht had de staking op de werf te breken die al drie dagen duurde. Studenten steunen de arbeiders. De arbeiders waren in staking gegaan om hun eis voor de vrijlating van vak bondsleiders kracht bij te zetten. Vol gens dissidenten zijn sinds de machtso vername van president Roh Tae-woo in 1988 al ongeveer 200 vakbondsme dewerkers gevangen genomen bij sta kingen. In Ulsan en andere industriegebieden is de oproerpolitie gisteren in staat van paraatheid gebracht, nadat de Nationa le Adviesraad voor Vakbonden, een dissidente arbeidersorganisatie, had opgeroepen tot een algemene staking voor dinsdag om de arbeiders op de Hyundai-scheepswerf te ondersteunen. Daar hadden zich gisteren nog steeds ongeveer 50 arbeiders verschanst op een 83 meter hoge kraan. De Hyundai-scheepswerf is de grootste ter wereld en maakte vorig jaar een omzet van bijna 3 miljard gulden. Van de 24.000 arbeiders op de werf zijn er 20.000 aangesloten bij een vakbond. Verkade ziet gelijke winst winstniveau voor dit jaar tenm gelijk zal blijven aan het resi van/12,1 miljoen in 1989. Voo' huidige boekjaar verwacht he drijf een lichte omzetgroei f 266 miljoen). De kosten zi door de stijging van de salari s sociale lasten en van verpakk materialen, eveneens toene® Het bod van de Britse fab United Biscuits van aandeel Verkade is bestuur van Verkade deze samenwerking het best de toekomst van het Zaanse Zeker zes dodetg< bij veerbootrann TRAPANI Bij een ong met een Italiaanse zijn gisteren zes mensen het leven gekomen en woggj zeven personen vermist.-. 3.500 ton metende Trapan press, die met 34 passagiei 18 bemanningsleden van vorno onderweg was naa Siciliaanse havenstad Tra ging een mijl voor de h; stad ten onder. Volgens Italiaanse persbureau vervoerde het schip niet passagiers, maar ook auto vrachtauto's en gebeurde ongeluk toen een van vrachtauto's omsloeg waai het schip naar één kant overhellen. De meeste p giers stonden toen al op dek en maakten zich ijf" voor ontscheping. Toen schip water begon te m sprongen de meeste pass over boord. Er waren buitenlanders aan boord. Pelikanensterfi in Australië tra inh SYDNEY In Zuid-Austt zijn de laatste tijd duizeq j, pelikanen door verhong* iac] gestorven. Sinds oktober jaar zijn naar schatting 201 van deze vogels naar het ïinh meer gekomen, het gron e meer in Zuid-Australië. middels zijn twee eilandjfjn] dit meer bezaaid met dode wassen pelikanen, kuiken)^ niet uitgebroede eieren, vijl een groot deel van Au en lië de afgelopen drie wijez werd getroffen door overlctj mingen, heeft het in de btjn van het Eyre-meer al e00I tijd niet meer geregend de dalende waterstand en stijgende zoutgehalte ste er steeds meer vissen, die de pelikanen het belangri voedsel vormen. Volgens tenschappers maken de pe al voedselvluchten 350 kilometer per dag. Mubarak ma» il verzoeningsr^ng iar CAIRO President Hfen Mubarak van Egypte zal_ deze week een verzoen^, reis naar Syrië maken, voor het eerst in meer 1 tien jaar van bitterheid sen Cairo en Damascus een Egyptisch staatsh Syrië bezoekt. Naar wachting zullen Mubaraj zijn Syrische collega, al-Assad, de wegen verj nen om de diplomatieke den weer aan te halen handel tussen beide lal uit te breiden. Ook zulle! de massale toeloop van J jet-joden naar Israël be$=? ken, hetgeen volgens de M bische wereld een gevag voor de Palestijnse 3S Volgens de arabische peijB Mubarak bovendien piH ren om Syrië en diens aifl sche aartsrivaal Irak n| tot elkaar te brengen. (23 breuk tussen Egypte en S{dei dateert uit 1977 toen Mp P raks voorganger, Sadat,^n vredesovereenkomst söai met Israël. !r „ER BLIJFT ALTIJD EEN ONDERLAAG" NIJMEGEN Het eeuw feest van de 'Dag van de Arbeid' wordt bepaald geen grootse herdenkings manifestatie. In Neder land heeft '1 mei' nooit nationale aantrekkings kracht gehad, vooral niet na de oorlog vanwege de concurrentie van Konin ginnedag, maar in de ons omringende landen is het een officiële vrije dag. De communistische regiems in de Oostbloklanden hebben de viering altijd aangegrepen voor een manifestatie van machtsvertoon, maar ze zijn intussen weggevaagd en hun opvolgers hebben wel andere dingen aan het hoofd. Sovjet leider Michail Gorbatsjov blijft bijna als enige over, wanneer hij morgen op het bordes van het Lenin-mausoleum aan het Rode Plein in Moskou de on getwijfeld vrolijke optocht aanschouwt, die de verder zorgwekkende situatie in zijn land even zal verdoezelen. „Maar ik zie de 'Dag van de Arbeid' bepaald niet verdwij nen. Misschien leidt het weg vallen van het propagandisti sche karakter dat 1 mei door de Oosteuropese parades heeft gekregen, er zelfs wel toe dat het feest over enkele jaren een veel breder draagvlak heeft". Dat zegt de historicus prof. P.F. Maas, directeur van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis en bijzonder hoogleraar in Nijmegen. Vol gens hem zullen er altijd rede nen blijven om op een derge lijke dag de aandacht te vesti gen op de maatschappelijke ongelijkheid. Paradijs Maas wijst erop dat het besluit om een Dag van de Arbeid' te vieren in een tijd viel dat de arbeiders zich in een nu on voorstelbaar achtergestelde positie bevonden. „Ze hadden lange werktijden, er was kin derarbeid, ze werkten en leef den onder beroerde omstan digheden. In dat klimaat kwam Marx met zijn Commu nistisch Manifest; een analyse waarin hij aantoonde dat de toekomst voor het proletariaat zou zijn. Dat leidde bij hen tot een pseudo-religieuze heilsver wachting: wie zich zou inzet ten voor de samenleving zou het paradijs op aarde verdie nen. En als de produktiemid- delen in algemene handen zouden komen, betekende dat het einde van de uitbuiting. Een internationale staking op de le mei zou het signaal naar de overheden zijn". In Nederland is '1 mei' nooit een succes geworden. „Voor de Tweede Wereldoorlog waren de tegenstellingen te groot; daarna werd Koninginnedag het nationaal gebeuren", con stateert Maas. „De socialisten wilden van 1 mei een nationa le feestdag maken, met vrij voor iedereen. Net als Hemels- vaartsdag, waar niet-gelovigen immers ook geen boodschap aan hadden. Maar dat was on aanvaardbaar voor de gelovi gen, die de socialisten toch al vol achterdocht bejegenden. Zij hadden hun Oranjefeesten, met een vaak anti-socialistisch karakter, dat zich uitte in lied jes als 'Hop, hop, hop, hang de socialisten op'. Tijdens de oorlog.vervielen de tegenstellingen voor een be langrijk deel, doordat konin gin Wilhelmina met haar op treden bij iedereen respect had afgedwongen. Met Drees kre gen de socialisten na de oorlog een monarchist als leider. En toen Juliana vorstin werd, werd Koninginnedag een alge mene feestdag, terwijl de ani mo voor het vieren van 1 mei beperkt bleef tot het links denkende deel van de bevol king". Eisen Een probleem is intussen ook, dat de materiële eisen, die een eeuw geleden nog volstrekt utopisch leken, intussen zijn gerealiseerd. „Dat is toch een probleem voor de sociaal-de mocratie", stelt Maas vast. „Het draagt bij tot de identi teitscrisis waarin deze politie ke stroming terecht is geko men. De problemen worden niet minder door de ontwikke lingen in Oost-Europa. Daar is nu een emotionele afrekening aan de gang met het marxis me, dat zich heeft gemanifes teerd als dictatuur vol beper kingen van de persoonlijke vrijheid". De Nijmeegse hoogleraar ge looft echter dat veel Oosteuro peanen zich verkijken op de welvaart in het Westen. „Van euforie over een kapitalisme dat zou hebben gezegevierd kan geen sprake zijn. Het is een mengvorm; een socio-ka- pitalisme. En het Westen kent grote problemen die onopge lost blijven. Zoals de drugs handel, met een omzet van 500 miljard tot een biljoen gulden - die heeft juist een grotere markt gekregen. De groei van de welvaart ging bij ons ge paard met een groei van de maatschappelijke problemen". Een onderdeel van die proble men is het bestaan van maat schappelijke tegenstellingen. „Het streven naar maatschap pelijke gelijkheid zal blijven aanspreken", verwacht Maas. „Er is altijd een onderlaag; al is het maar de laag die onder de bovenste zit. Er zal daarom altijd een vorm van strijd te gen de dominante positie van de werkgevers zijn. En dat is ook noodzakelijk. Want de ge schiedenis laat zien dat het niet in het belang van de werknemers is, wanneer aan de werkgevers de vrije teugel wbrdt gegeven. Daarom zal er altijd behoefte blijven bestaan aan zo'n dag, waarin de strijd tegen de ongelijkheid in de maatschappij in het middel punt staat". ANDRÉ HORLINGS In een betjah naar de reünie van Indië-veteranen in Geldei sen. Daar werd zaterdag het feit herdacht dat 45 jaar geleder eerste Nederlandse troepen naar het toenmalige Nederland dië werden uitgezonden. De fietstaxi's brachten gasten van NS-station naar de reünie in de veilighallen. foto: DUBLIN West-Duits- land wil niet dat de Euro pese Gemeenschap op draait voor de kosten die gemoeid zijn met de 'toe treding' van de DDR tot de EG. Bonn zal dan ook geen gebruik maken van de speciale steunfondsen die Brussel voor dat doel in het leven wilde roepen. Dat heeft een van zelfver trouwen blakende West- duitse bondskanselier Helmut Kohl zaterdag in Dublin laten weten. De dankbaar gestemde en zelfs uitgelaten bondskanse lier noemde de top „een his torisch uur voor Duitsland en mijzelf". Kohl zei diep ge roerd te zijn voor het begrip dat de Europese leiders aan de dag hadden gelegd voor de hereniging van beide Duitslanden en de monetaire samenwerking waartoe de Bondsrepubliek en de DDR inmiddels hebben besloten. De bondskanselier zei ook met nadruk te spreken na mens de 'nieuwe Oostduitse leider De Maizière. „Iedereen heeft bovendien begrepen dat de Duitse en de Europese vereniging twee kanten van een en dezelfde medaille zijn", aldus Kohl, die daaraan toevoegde dat hij de EG niet wil belasten met de kosten die een automati sche opname van de DDR in de EG met zich meebrengen. Kohl verklaarde tijdens het overleg van Dublin boven dien dat het nieuwe Duits land lid van de NAVO zal blijven. Vooral de Engelse premier mevrouw Thatcher zei daarover bijzonder te spreken te zijn. Kohl beloof de de Europese leiders dat de Duitse hereniging niet ten koste van de Europese inte gratie en evenmin ten koste van de Midden- en Oosteuro pese landen zou gaan: „Dat zou een miserabele politiek zijn". Voor wat betreft de Duitse oostgrenzen zei Kohl dat de parlementen van de Bondsrepubliek en de DDR in juli de z.g. Oder-Neisse- grens als definitief zullen verklaren. Veel mensen sterven aan geneesbare ziekte Iri een rijtuigje (Vant>nze correspondent Jo Wijnen) DUBLIN De EG-minis- ters van buitenlandse za ken zullen de komende twee maanden een 'gede tailleerde analyse' van het begrip politieke unie ma ken. Die analyse zal eind juni aan de regeringslei ders van de 'Twaalf' wor den voorgelegd die dan voor hun formele half jaarlijkse topoverleg in Dublin bijeenkomen. Bij die gelegenheid zal wor den besloten tot het hou den van de intergoeverne- mentele conferentie die het overleg over de poli tieke unie voor eind 1992 moet afronden. „We zijn het op een ontspan nen manier eens geworden", aldus premier Lubbers die het overleg in Dublin overigens kwalificeerde als „een dag zonder verrassingen". Vier EG-landen - onder wie Portugal en Griekenland - na men een enigszins aarzelende houding tegenover de politie ke unie aan. Hun twijfels wer den ingegeven door het vol strekte gebrek aan eenslui dendheid dat de top in Dublin over het begrip „politieke unie" aan de dag legde. GENEVE Ofschoon de ge zondheidssituatie in de wereld aanzienlijk is verbeterd, ster ven nog steeds twee van de vijf mensen aan geneesbare ziektes. Dit blijkt uit een on derzoek van de Wereldgezond heidsorganisatie van de Vere nigde Naties (WHO). Volgens directeur-generaal Hiroshi Na- kajima zullen de komende tien jaar naar schatting 200 miljoen mensen sterven aan geneesba re ziektes als er niet meer geld wordt besteed aan gezond heidszorg. „Veel ziektes kun nen worden voorkomen door toediening van goedkope vac cinaties, antibiotica en zout- en suikeroplossingen", aldus Na- kajima. Als er ieder jaar onge veer 5 miljard gulden zou wor den uitgegeven aan inenting en medicijnen tegen uitdro ging en longontsteking, zou den jaarlijks 7,5 miljoen kinde ren extra kunnen worden ge red, aldus de WHO. SUSKE EN WiSKE DE KLEINE POSTRUITER kon zijn. „Wij achten dit niet ver bezijden de lijn die hët Sovjet-leiderschap van meet af aan heeft gevolgd", aldus woordvoerder Arkady Maslen- nikov. „Wij beschouwen dit als een constructief signaal". Ook zei Maslennikov dat de Li touwse leiders er blijk van ge ven „te begrijpen dat er terug moet worden gekeerd naar de weg van de rede". Gorbatsjov en Sovjet-premier Nikolai Ryzjkov hebben twee weken geleden de intrekking geëist van nieuwe Litouwse wetten, die Litouwers onthef fing verlenen van militaire dienst in het Sovjet-leger, de eigendom van communistische partijgebouwen overdragen aan de onafhankelijke Litouw se communisten en de rechten van Russen ten opzichte van die van Litouwers inperken. Toen aan die eisen niet werd voldaan, stelde Moskou een economische blokkade in. Vol gens Litouwse functionarissen hebben inmiddels vele fabrie ken moeten sluiten, waardoor ongeveer 10.000 mensen hun werk hebben verloren. Dit aantal zou volgens het persbu reau TASS voor 1 mei toene men tot 35.000. Ongeveer 1000 fietsers hebben gisteren in de Litouwse hoofd stad Vilnius een demonstratie gehouden. Ze wilden zo aan Moskou laten zien dat het te kort aan benzine de Litouwse bevolking niet verlamt. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU In Moskou zijn geen officiële mede delingen over een beleids wijziging gedaan. In een interview met het Sovjet persbureau TASS heeft de vice-voorzitter van de staatscommissie voor be voorrading, Vladimir Kostjoenin, zaterdag ech ter gezegd dat Litouwen 30 procent van de norma le gasaanvoer ontving. Een week geleden kreeg Litouwen maar 16 pro cent. Kostjoenin zei dat ook de aan voer van steenkool naar Li touwen, die door Moskou uit Polen wordt betrokken, is be perkt. De aanvoer zou echter bij een politieke regeling bin nen enkele dagen kunnen worden hersteld. „De situatie is nog niet onomkeerbaar, maar het zal later veel moeilij ker zijn om het probleem op te lossen", zo zei hij. Demonstran ten klommen gisteren op de fiets voor een protest in het centrum van de Litouwse hoofdstad Vil nius tegen de blokkade van Moskou. foto: anp De Litouwse president Lands- bergis heeft zaterdag positief gereageerd op het voorstel van de Franse president Francois Mitterrand en de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl, om de uitvoering van de onaf hankelijkheidsverklaring van 11 maart op te schorten. „Som migen zien deze brief mis schien als een concessie aan de categorische opstelling van de Sovjetunie. Wij zien dat an ders", aldus Landsbergis. Aanvaardbaar In Moskou zei een woordvoer der van Gorbatsjov dat een tij delijke opschorting van de nieuwe wetten in Litouwen een aanvaardbaar compromis

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4