Kampioenen en degradanten op derde speeldag bekend Honkbalseizoen start met derby ■finali üeidóaQowumt' ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 31 LEIDEN - Hoewel de landelijke tenniscompetitie zeven speeldagen omvat, zullen de meeste kampi- oens- en degradatie-kandidaten reeds na de derde competitieronde bekend zijn. Het programma van de derde speeldag voorziet dan na melijk in een confrontatie van vier ontmoetingen tussen het eerste en het tweede kwartet teams, dat in een afdeling van acht ploegen is opgenomen. Geven twee overwinningen in de eerste twee speelronden feitelijk alleen uitsluit sel over het vrijwel zeker niet degrade ren, de derde speeldag is bepalend voor tenminste het kandidaat zijn voor de ti tel. De afdelingen in de diverse klassen van de landelijke tenniscompetitie be staan uit acht teams. In die derde speel ronde treffen de teams uit het eerste kwartet en die uit het tweede viertal el kaar. En eerst dan zijn ook de sterkte verhoudingen in de afdeling bekend. Een prognose maken voor het verdere ver loop van die competitie is dan allang geen koffiedik kijken meer. Een uitzondering op dit gegeven vormt de landelijke hoofdklasse, waarin de deelnemende teams grotendeels uit A- speelsters en -spelers bestaan. De kracht van deze groep is goeddeels bekend, zo dat feitelijk voor aanvang van de com petitie de mogelijke degradanten en eventuele kampioenen uit de beide afde lingen reeds genoemd kunnen worden. Schapers Tennisvereniging Zandvoort is de ge doodverfde kampioen in hoofdklasseaf deling nummer 1. De club uit de mon daine badplaats beschikt over een zeer ruim budget van zes cijfers, waarmee de nationale topper Michiel Schapers werd aangetrokken. De Zandvoorters wonnen twee maal en verspeelden daarin slechts één enkel punt. Pikant detail is, dat de duurste kracht van het team de oorzaak was voor dit puntverlies. Anders gezegd, Armand Custers van het inmiddels on deraan staande GTR/NIP uit Geleen haalde het huzarenstukje uit Michiel Schapers in zijn eerste duel in de Neder landse competitie in drie sets onderuit te halen. Met Zandvoort mag ook aan het Haagse Thor RW, aan Hilversum en aan het over kunstgrasbanen beschikkende Zutphen een hoge rangschikking toege schreven worden. In de parallelafdeling van de hoofdklasse is een duidelijke kampioen niet aan te wijzen. Geen van de acht in deze tweede afdeling van de hoofdklasse spelende teams lijkt echt te staan trappelen naar de eredivisie te mogen promoveren. Unicum behoort, ondanks haar ambi tieuze regioplan, tot die teams, die voor degradatie in aanmerking komen. Welis waar verwacht haar plan voor speelsters en spelers uit Leiden en haar directe om geving eerst voor het seizoen 1991 in een reeks redelijke resultaten, de Noor- landerformatie zal zich daarvoor dit sei zoen tenminste wel moeten handhaven. Tegen teams als Manege 2 uit Apel doorn, Amstelpark-Amsterdam 2 en het Eindhovense ELTV zijn de mogelijkhe den hiertoe nog volledig in eigen hand. Aanstaande zondag wacht het thuistref- fen met het Rotterdamse Z'67, dat met Claire Wegink een 'oude bekende' in de gelederen heeft. De Tielse, die vorig sei zoen nog de blauwe Unicumkleuren ver dedigde wordt bijgestaan door de Tsjech Otto Juricka, Huib Troost en Joke Rit- man. Dekker Dekker Tennis gaat vol vertrouwen de strijd om de bovenste positie in haar af deling van de eerste klasse aan met .de koploper na twee speeldagen. Nashua Son 2. De Warmonders hebben inmid dels allen de nodige graveluurtjes in de benen en herstelden zich via een 8-0 zege op het Haagse Thor RW 2 niet al leen van de nederlaag van de eerste zon dag, maar verwierven daarmee ook de tweede plaats in deze afdeling. Pascal Druijts en Amy van der Linden zullen geen simpele zondag hebben met Esther Markestein en Anique Snijders. Op pa pier moeten Dekker-spelers Michael van den Berg en Kevin Lubbers het klaren tegen de pupillen van coach Henk van Hulst, Joep van de Broek en Gijs Ver- heijen. De speelsters en spelers van de ploeg uit Son zijn niet per definitie een kampioensploeg, zijn tevreden met een 4-4 stand, maar gaan wel voor het beste resultaat. In de landelijke tweede klasse stuit Hil- legom voor de derde achtereenvolgende speeldag op een kwaliteitrijk tearp. De ambitieuze coach van de Edese TC, Hans Jorma dicht zich tegen Hillegom een reéle kans op een overwinning toe. Jacky Engelaar en William Eibers zijn voor Marcel Vink en Marco van Trigt de lastig te nemen hordes. De vroegere Beekhuizenspelers worden door Evelien Joosten en Amber de Vries vakkundig bijgestaan, hetgeen voor Petra Wessels en Cindy Berkhout een arbeidszame zondag inhoudt. De Edenaren zijn met Barneveld de favorieten voor de titel, Soest en Aemstelspelers voorlopig de de gradatiekandidaten. Ondanks twee zeges en daarmee een vrijwel zekere handhaving in dé tweede klasse is De Merenwijk geen kampioen in spé. Halfweg uit Spijkenisse lijkt reeds halfweg de titel en kan naar een hogere klasse, als zondag het eveneens ongesla gen Bakkum 2 met een nederlaag huis waarts wordt gestuurd. De onderlinge sterkte tussen de beide Leidse teams in deze afdeling kan worden bepaald na de wedstrijden van De Merenwijk tegen Hertenkamp, waar Unicum reeds met 6- 2 van won, alsmede van de 'reserves' te gen het derde team van Z'67 Rotterdam, dat op de eerste zondag door De Meren wijk reeds werd verslagen. In en tegen Sittard 3 krijgt het Leider- dorpse De Munnik niet alleen de kans, maar ook de opdracht toe te slaan. Een zege op de Limburgers brengt de conti nuering van de plek in de tweede klasse weer dichterbij. Derde klasse Zee en Duin en het derde team van Uni cum zijn de eventuele 'Leidse' kandida ten voor de koppositie in hun afdeling van de derde klasse. De Kat wij kers had den met een overwinning op Popeya GS 3 het heft vast in handen gehad, maar moeten nu op punten naar de titel toe- sluipen. Het met Bionda Zonderop ver sterkte Unicum 3 rekende afgelopen zondag met mede titelkandidaat Hoek van Holland af en stuit nu op één der zwakkere broeders uit deze klasse, Ba- rendrecht 2. OLTC Oegstgeest, het Al- phense TEAN, de reserves-van Dekker, alsmede Casino Noordwijk en Nieuw Vennep, die in dezelfde afdeling uitko men, zijn als middenmoters te omschrij ven. Het roemruchte Leidse Hout staat op een degradatieplaats en ook De Mun nik 2 kan een hoge rangschikking wel vergeten. PETER KLEIN Amy van der Linden gaat met haar team Dekker een zware zondag tegemoet. Daarin moet worden aangetreden tegen de koploper Nasua Son 2. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTE REN VERVALSING 1 De vele voorbeelden in het betaalde voet bal zijn genoegzaam bekend. Wordt het duel niet omschreven als risicovol, dan is er wel een marathon, beurs of ander soortig evenement waarin de burgemees ters van de grote steden aanleiding zien om een voetbalwedstrijd te verbieden. Tot voor kort bleef het amateurvoetbal redelijk verschoond, van dergelijke maat regelen. maar nu ontkwam men er ook in Lisse niet aan om naar dit middel te grijpen. Niet alleen omdat er vandaag geen politie voorhanden is om de wed strijd FC Lisse - Quick Boys in goede ba nen te leiden, maar eerder omdat de bol- lenplaats rond de klok van drie uur zo goed als onbereikbaar is. Op dat tijdstip trekt namelijk het bloemencorso door het centrum van Lisse. Het verzoek van burgemeester Van der Kroft om het duel te verplaatsen naar zes uur was uit bestuurlijke oogpunten dan ook alleszins aanvaardbaar te noemen. Onaanvaardbaar was het feit dat de KNVB hieraan gehoor gaf. Zonder slag of stoot werd van de regel dat in de laat ste drie competitieronden om drie uur moet worden afgetrapt, afgeweken. VERVALSING 2 Dit tot woede van Rijnsburgse Boys. ..Competitievervalsing", liet secretaris Gerard van Zuylen weten. De 'geste' van de KNVB dat ook de wedstrijd van Rijns burgse Boys tegen Spakenburg naar zes uur mocht, kon in ae ogen van de titel- pretendent geen genade vinden. Immers Lisse zou op het moment dat de wed strijd tegen die andere kampioenskandi daat begint, zich wel eens veilig kunnen wanen. En, zo redeneren de Rijnsburgers niet ten onrechte, dan zou de motivatie bij de Lissenaren wel eens ver te zoeken kunnen zijn. Al zou Lisse-coach Wim Ei lander dan wel een optimale kans krijgen om zelf een goed voorbeeld te geven. Hij was het die het de regioclub Noordwijk kwalijk nam de wedstrijd tegen Roda Boys (concurrent van Lisse waar het de gradatie betreft) weggeven te hebben. On der het motto 'wie ae bal kaatsthad Ei lander een uitgelezen mogelijkheid ge kregen om zelf het goede voorbeeld tegen Quick Boys te geven. Die blijft nu dus uit. VERVALSING 3 Terecht wenst de KNVB niet op de woorden van de Lisse-coach af te gaan en werden ook de voor Lisse relevante duels (Hoek - Vitesse Delft en Roda Boys - ARC) naar zes uur verschoven. Een be sluit die door T. van Remmerden van de KNVB als „competitieprotectie" werd omschreven. Je kunt je dan afvragen waarom zo gemakkelijk van het aan- vangstijdstip van drie uur werd afgewe ken. Wellicht dat de KNVB het volgend jaar maar moet besluiten, indien FC Lisse zijn plaats in de eerste klasse natuurlijk behoudt, om de ploeg op die laatste za terdag van april uit te laten spelen. Het voorkomt in ieder geval een 'onnodi ge' discussie. TEGENDEEL Supporters die het veld bestormen en spe lers die rode kaarten 'scorenWie de in druk mocht hebben dat het voetbalspel danig verpest is, de wedstrijd Leiden één tegen DU NO bewees zaterdag het tegen deel. Zo kan het dus ook... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Onder redactie van Peter van der Hulst LEIDEN - Het honk- en softbal- seizoen gaat zondag om 14.30 uur op het Wassenaarse sportpark Ker- kehout van start met de derby Wassenaar tegen Alphians. Beide clubs hebben het nodige te stellen gehad alvorens met een gerust hart en de nodige ambities een nieuw seizoen aan te vangen. De softbaldames van Wassenaar willen dit jaar het vorig seizoen bereikte resul taat, een nationale (sub)topper, uitbou wen. In Alphen zijn de ambities, door de komst van een volledig nieuwe werp stersstaf, een stuk minder. Key Town Hitters treedt met open vizier en op nieuw blakend van enthousiasme in het strijdperk. De derby tussen Wassenaar en Alphians biedt voor de gastheren de gelegenheid direkt duidelijk te maken dat de blama ge van vorig jaar (ruzie tussen de coach en enkele spelers en mede als gevolg daarvan degradatie naar de tweede klas se) recht gezet zal worden. De proble men rond de coaching zijn met het aan trekken van Jaap Bijl opgelost. De ploeg is daarnaast bijna volledig intakt geble ven en is weloverwogen op het verzoek van de bond ingegaan alsnog naar de eerste klasse terug te keren. „Dat vergde nog wel de nodige hoofdbrekens, omdat de hele planning voor het nieuwe sei zoen al op de tweede klasse was afge stemd. Maar als de selectie en de coach naar de eerste klasse wil dan gaan ze ook", is de stellige uitleg van Wassenaar official Rick van Dijk. In die eerste klas se moet vooral voorkomen worden dat zich dezelfde taferelen gaan afspelen, die Wassenaar vorig jaar de das omdeden. „De stemming is goed, we hebben er het volste vertrouwen in dat we dit jaar de schande van vorig jaar uitwissen". De eerste wedstrijd van het nieuwe sei zoen zal erg lastig worden. Het eerste van Alphians doet vooral een beroep op het jeugdig talent daan naar het eerste doorstroomde. Een selectie van 15 man is niet overdreven groot, maar toch wel meer dan gemiddeld. Coach Robbert Maat daarover: „De problemen, die we vorig jaar met name bij de pitchers heb ben gehad, wilden we dit jaar voorko men. We werken nu ook met liefst vier werpers. Daarnaast Spelen er bij ons nogal wat jongens die voor een nationaal jeugdteam uitkomen en dat betekent re gelmatig wedstrijden in het buitenland. Dan ben je ze dus een poosje kwijt". De jonge leeftijd van de manschappen speelt de meervoudig international dui delijk parten. Zij zijn studerend of (bij na) goed voor militaire dienst. Maat nogmaals: „Praat me daar niet van. Va lerie van Wijngaarden moest in dienst, dus heeft het bestuur gevraagd of hij een beetje in de buurt geplaatst kon worden. Het werd Assen. Straks mag catcher Ro bert Schouten, kun je vooraf uittellen waar die komt". Blij is Maat overigens wel met de komst van Chris Miller. Deze 26-jarige Amerikaan gaat in Al phen de jeugdtraining verzorgen en neemt zijn ervaring mee naar het eerste waar hij als verre velder zal spelen. Van af eind mei komt daar Ron Achterberg bij, die ondanks een gebroken pols toch uitstekend gepresteerd heeft in het Ame rikaanse college baseball. Ambities in Alphen? „Minimaal presteren wat we vorig jaar hebben gehaald, daarnaast een sponsor vinden, die we gewoon hard no dig hebben en als laatste extra aandacht geven aan de B-lijn, de gezellige knuppe laars in de club, zonder de aandacht voor de A-lijn, zeg maar de topsportlijn, te laten verslappen", aldus Maat, die wordt bijgestaan door Pim Hopman. Softbal In het softbal beleeft Nederland dit jaar een primeur door de start van een com petitie voor heren. Bij de dames komen opnieuw Wassenaar en Alphians in de top voor. Wassenaar overigens als abso luut beste regioploeg. Vorig jaar werd een verrassende vierde plaats gehaald in de landelijke hoofdklasse. Het verbete ren van die prestatie zal niet makkelijk zijn aangezien de nationale top drie ook tot de Europese top gerekend mag wor den. „Verbeteren van de positie op de ranglijst zal moeilijk worden, niet alleen door het hoige niveau van de top drie, maar meer omdat de nieuwigheid van Wassenaar af is. Er wordt nu echt goed rekening met ons gehouden", meent op nieuw Wassenaar functionaris Rick van Dijk. In het team heeft zich geen wijzi ging voorgedaan, slechts Jolanda 'Skip- py' Schipper verliet de club. In de bege leiding van het team veranderde er ech ter genoeg. Coaches Piet Panne en Jaap Braakman vertrokken. Panne neemt nu de damesjeugd van Wassenaar onder handen. Braakman vertrok in goed over leg naar Alphians. Als hoofdcoach is nu Fre<L Pasman verantwoordelijk voor het eerste team. Bij Alphians is men ook op zoek gegaan naar een andere coach. Na aandringen heeft Braakman die taak dus op zich ge nomen en tot volle tevredenheid van de speelsters. „We zijn vol goede moed. Jaap is een goede coach, niet makkelijk, maar dat hoeft ook niet. Hij is wel een vakman en dat hebben we nodig", was het commentaar van captain Pardien van Leeuwen. Braakman zelf werd ge confronteerd met het wegvallen van de twee belangrijkste pitchers van vorig jaar. Anja Salemink is in verwachting en Louise Spanhaak verkoos haar softbal- carrière op een hoger peil voort te zetten en verhuisde naar het Zoetermeerse Birds. Braakman ving dit op door Ellen de Vrey uit het tweede te halen en haar samen met Marjan Oliehoek in de voor bereiding flink onder handen te nemen. „In die voorbereiding is ook gebleken dat het veldwerk nu beter verzorgd is. De meiden weten dat er meer en beter veldwerk van hen verwacht wordt. Ze schrikken niet meer als er een bal het veld in geslagen wordt". Tussen aan- voerdster Van Leeuwen en coach Braak man bestaat nog enig verschil van ambi tie. Daar waar de ervaren coach nog wat slagen om de arm houdt en slechts „de gradatie wil voorkomen" denkt de en thousiaste speelster dat de middenmoot minimaal haalbaar moet zijn. „Zeker met zo'n fijne groep en zo'n fijne coach." In de rayonsafdeling is het Leidse Key Town Hitters al goed uit de startblokken gekomen. In een vooruitgeschoven wed strijd werd ruim gewonnen ondanks de absentie van „mister homerun" O'Neill Louisa. Vol enthousiasme zijn de Leidse honkballers dan ook het nieuwe seizoen ingegaan. GERT VELTHUIZEN Wassenaar wacht een moeilijke competitiestart. Zondag dient de honkballers aan te treden tegen regioploeg Alphians. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31