ÏM 0$ Tien jaar Beatrix Regina 'ftaidóeQowuvnt' ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 261 Aanstaande maandag, 30 april, is het precies tien jaar geleden dat Beatrix als koningin der Nederlanden werd ingehuldigd. Gekroond, zeiden we toen. Hoe wel velen de afgetreden vorstin, haar moeder Juliana, nog altijd een warm hart toedragen, heeft Beatrix zich in het afgelopen decennium tot een alom gerespecteerd en gewaardeerd staatshoofd ontwikkeld. Zelf heeft ze eens ge zegd dat de monarchie afgeschaft zou mogen worden als het koningschap niet meer zou inhouden dan een vlag die elke morgen wordt gehesen en elke avond weer wordt gestreken. Vandaar dat zij haar uiterste best doet om aan haar taak een zo zinvol mogelijke invulling te geven. Wij vroegen een aantal prominente Nederlanders hoe zij Beatrix tot nu toe als vorstin hebben erva ren. Uit hun antwoorden rijst het beeld op van een intelligente, moderne vrouw met een zeer brede interesse, die slechts een schaduw is van het tradi tionele beeld van een koning of koningin, zoals dat hier en daar in het buiten land nog voorkomt. Johan Stekelenburg, voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging: „Beatrix is gewoon een aardig mens. Ze staat met beide benen in de werkelijk heid en is geïnteresseerd in de dingen die in de samenleving gebeuren. Dat merk je aan alles. Neem bijvoorbeeld haar kersttoespraken; ze kiest altijd voor maatschappelijke thema's zoals de onge lijke verdeling van de welvaart in de we reld en de stille armoede in eigen land. Je kunt rustig stellen dat ze sociaal be wogen is". „De vakbeweging neemt ze serieus. Ze ziet ons als een belangrijke factor in de samenleving. Goede herinneringen be waar ik aan de dag in januari van dit jaar waarop ze ons nieuwe FNV-gebouw opende. Ze deed dat op een heel bijzon dere manier, spontaan en gespeend van elke vorm van gedwongenheid. Dat viel me des te meer op toen ik haar een paar weken later bij een andere gebeurtenis, Dr. Dick Dolman, lid en oud-voorzitter van de Tweede Kamer: „Wat mij altijd het meest bij koningin Beatrix opvalt is haar buitengewoon se rieuze taakopvatting. Zij werkt ongeloof lijk hard, bestudeert veel, leest veel, weet veel. Ze is beslist geen vorstin die in hoogheid gezeten ver boven het maat schappelijk leven verheven is. Dat geldt ook voor haar houding tegenover de po litiek. Weliswaar dient een koning of ko ningin boven de partijen te staan, en dat doet ze dan ook - terecht -, maar ze weet ontzettend goed wat er gaande is, kan problemen heel goed analyseren en heeft een uitstekende neus vom alle ver houdingen en gevoeligheden in die sec tor. Ze leeft zeer met de politiek mee". „Ik heb de afgelopen tien jaar diverse malen direct met haar te maken gehad. Bij kabinetsformaties bijvoorbeeld, als ik in mijn hoedanigheid van kamervoor zitter advies aan haar moest uitbrengen, maar ook bij officiële gelegenheden, zo als diners die ze aanbood aan buiten- Mohammed Rabbae, directeur Nederlands Centrum voor Buitenlanders: „Er is een verschil van dag en nacht tus sen het koningschap in Marokko en in Nederland. Beatrix fietst, zoekt contact met de mensen en laat zich op straat zelfs door een onbekende kussen Zij heeft geen grote kapsones. Dat is voor de individuele immigrant een heel be langrijke democratische ervaring. Kijk, immigranten hebben het in Nederland doorgaans niet gemakkelijk. Maar dat maakt ons niet blind voor een aantal goede zaken. In dit land heb je ook als immigrant een redelijke invloed op het beleid en je hebt gemakkelijk toegang tot burgemeesters, parlementariërs en zelfs ministers. Zonodig kan ik middenin de nacht een kamerlid bellen. In Marokko moet je het zelfs niet in je hoofd halen 's nachts een politieagent wakker te ma ken". „Voor veel buitenlanders is Beatrix ook „Gewoon een aardig, sociaal bewogen mens" de viering van 100 jaar Arbeidsinspectie, weer tegenkwam. Daar was alles gepro grammeerd in een zeer gedetailleerd en ettelijke pagina's tellend draaiboek.,Het protocol waar wij ons bij de opening van ons kantoor aan moesten houden' stond beschreven in drie A-4'tjes. Later lioorde ik via iemand van de RVD dat ze die middag bij ons heel leuk had gevonden. Dat was het ook. Youp van 't Hek, die optrad als ceremoniemeester, gaf haar een arm en leidde haar rond. Dat stond niet in het draaiboek. Ik heb haar wel kort tevoren gevraagd of ze het goed zou vinden, maar dat bleek geen enkel pro bleem te zijn. Tien jaar geleden hadden we ons niet kunnen voorstellen dat de koningin van Nederland op deze wijze ons nieuwe kantoor zou openen. Dat zegt iets over de FNV, maar ook over Beatrix". „Ik ben gewoon mevrouw blijven zeggen" landse staatshoofden. Ik was vaak onder de indruk van de manier waarop zij met buitenlandse gasten omging. Zij spreekt vlekkeloos Engels, Frans en Duits en ook nog een heel behoorlijk mondje Ita liaans. Verder is ze tegen iedereen die ze ontmoet altijd heel vriendelijk en be langstellend. Ik heb wel eens gehoord dat ze, in tegenstelling tot wat haar moe der wenste, graag met 'majesteit' aange sproken wil worden, maar ik weet niet wat daarvan waar is. Persoonlijk heb ik nooit gemerkt dat ze er een punt van maakte. In de directe omgang met haar heb ik altijd gewoon 'mevrouw' gezegd en ook wel eens 'mevrouw de koningin'. Dat laatste heb ik van oud-minister Henk Vredeling geleerd. Een mooie vondst. Enkel als ik een officiële toe spraak moest houden tot een gezelschap waar ook de koningin bij zat, noemde ik haar 'majesteit'. Dan kun je natuurlijk niet met 'mevrouw' aankomen". Verschil van dag en nacht met Marokko" een laatste redmiddel geworden. Als zij geen raad meer weten, schrijven zij een brief aan de koningin. Dat komt ook doordat men de indruk heeft dat zij zeer geïnteresseerd is in het wel en wee van de individuele immigrant. Ik weet dat niet uit eigen ervaring, want ik heb haar nog nooit persoonlijk meegemaakt. Maar van anderen hoor ik steeds dat zij elke kans aangrijpt om te weten te ko men onder welke omstandigheden de ethnische minderheden, vooral de vrou wen, leven". „Hoewel ik al vijfentwintig jaar hier woon ben ik nog steeds Marokkaan. Of ik koning Hassan of koningin Beatrix als mijn staatshoofd beschouw? Moeilijke vraag. Laat ik zeggen dat een constitu tioneel monarche als Beatrix mij veel meer aanspreekt". Deze pagina kwam tot stand met §Ox medewerking van Dick van Rietschoten, Rik in 't Hout, Marga Rijerse, Paul Koopman, Rob Sebes en Alex Snelleman. ff Mr. Cees van Lede, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen: „Progressief? Nooit iets van gemerkt!" ,„Onze koningin is het prototype van een modern staatshoofd, een vorstin die absoluut niet past in het Victoriaanse beeld van het koningschap. Ik heb haar een paar keer van zeer nabij tijdens en kele buitenlandse reizen meegemaakt. Koninklijke bezoeken aan andere landen hebben natuurlijk altijd iets ceremo nieels, maar Beatrix weet er altijd een geweldig goede inhoud aan te geven, waardoor een ongedwongen sfeer ont staat. Ze benadert iedereen op een ma nier waaruit blijkt dat zij heel goed is ge ïnformeerd. Ik bestrijd dan ook met klem degenen die beweren dat de konin gin soms over te weinig kennis be schikt". „Beatrix heeft een groot vermogen tot luisteren. Tegenover haar hoeft niemand iets te verbergen. Zij oefent geen macht over mensen uit en staat voor iedereen open, dwars door de samenleving heen. Er wordt wel eens gezegd dat ze progres sief denkt en daarom bijvoorbeeld dikke maatjes is met de vakbeweging. Ik heb daar nooit iets van gemerkt, maar als het zo zou zijn, is het voor mij geen pro bleem. Wij kunnen prima met haar overweg en ze is bij ons even welkom als bij FNV en CNV". „Een van de dingen die ik in de konin gin waardeer is dat zij zeer gevoelig is voor het geven van 'meerwaarde' aan buitenlandse bezoeken. Daar wordt goed over nagedacht. Een diner voor haar buitenlandse gastdames en -heren gaat bijvoorbeeld altijd gepaard met een cul tureel evenement uit Nederland. De ene keer mogen artiesten, orkesten, dans groepen of koren optreden, de andere keer staat er een enorme Nederlandse bloemententoonstelling. Ik vind het ook prachtig dat Beatrix en Claus tijdens buitenlandse bezoeken altijd bereid zijn de presentaties van het Nederlandse bedrijfsleven bij te wonen. „Dat is een geweldige steun, want als ik in India op een stoel klim, vraagt iedereen zich af wie daar staat, maar als Beatrix of Claus verschijnt, trekt dat meteen' de aan dacht". A, 'ff I Éi Gert Schutte, fractievoorzitter van het Gereformeerd Politiek Verbond in de Tweede Kamer: - .A^J „Laat ze maar lang aanblijven" „Ik heb een geweldige bewondering voor de manier waarop koningin Beatrix haar ambt uitoefent, zowel in menselijke als in staatsrechtelijke zin. Ze weet om te gaan met alle mensen uit de samenle ving. Dat is knap. Dat ze het zo goed doet, heeft ook te maken met de lange voorbereiding die zij heeft gehad. Daar profiteert ze nu van. Ik hoop dat zij nog lang koningin zal blijven zodat prins Willem Alexander zich ook gedurende een lange periode op het koningschap kan voorbereiden". „In staatsrechtelijke zin is in Nederland over de positie van het staatshoofd wei nig vastgelegd. Daardoor verkeert Bea trix ongetwijfeld in een moeilijke situa tie. Zij moet haar plaats steeds kennen. Het slagen van haar ambt is daarvan im- Prof. dr. Rinus van Schendelen, politicoloog aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam: „Wat mij als professioneel waarnemer van de Haagse politiek opvalt is-de on zichtbaarheid van deze koningin. Dat je niets van enige directe bemoeienis merkt is logisch, dat hoort ook niet. Maar het is toch opmerkelijk dat je op het Bin nenhof ook in de indirecte sfeer nooit iets bespeurt van enige bemoeienis van Beatrix. Ik begin dan ook te geloven dat het beroemde Geheim van het Noord einde, vroeger het Geheim van Soestdijk geheten, helemaal niet bestaat. Afgezien van de plichtmatige bezoekjes die Lub bers en de andere ministers en af en toe wat kamerleden haar brengen, heeft de koningin geen enkele bemoeienis met de politiek, denk ik". „Op zich is dat overigens een knappe prestatie. In ons staatsbestel hoort de ko ning of koningin boven de partijen te staan. En dat lukt natuurlijk alleen maar mers afhankelijk. Beatrix maakt er geen geheim van dat zij het moderne koning schap mede inhoud wil geven door in de lijn van haar voorgangers te denken. To lerantie is daarbij een belangrijk punt. De Oranjes hebben in de geschiedenis een grote rol gespeeld in de strijd voor godsdienstvrijheid. Daardoor heeft het Oranje-geslacht een breed vertrouwen van de samenleving gekregen". „De bevolking waardeert Beatrix, kijk maar naar het enthousiasme waarmee nog altijd Koninginnedag wordt gevierd. In tal van landen met een koninklijk huis is zoiets ondenkbaar. Bovendien, of je in de politiek nu links of rechts bent, de monarchie is onweersproken. Zelfs fanatieke republikeinen stellen het ko ningschap niet meer ter discussie". „Geheim van Noordeinde bestaat niet" als de vorst of vorstin zich heel zorgvul dig opzij van het speelveld opstelt. Die houding van Beatrix is ook heel verstan dig, dunkt me, anders brandt er binnen de kortste keren weer een discussie los over de kosten van het koningshuis. Al les bij elkaar kost de monarchie immers de Nederlandse belastingbetalers jaar lijks enkele tientallen miljoenen. En be denk daarbij ook dat de leden van het koninklijk huis zo goed als vrijgesteld zijn van belasting betalen. Ik denk dat minister van financiën Wim Kok in één klap van enkele problemen af zou zijn als de Oranjes net als alle andere burgers inkomsten- of vermogensbelasting zou den gaan betalen. Maar door de opstel ling van Beatrix komt dat onderwerp niet aan de orde. In het kabinet en de Tweede Kamer wordt over van alles en nog wat gepraat maar niet over bezuini gingen op het Koninklijk Huis". Richard F Kaan, directeur van uitgeverij Benelux Press, tot voor kort hoofdredacteur van het onlangs opgeheven blad 'Ons Koningshuis': „Onze koningin heeft het de afgelopen tien jaar prima gedaan. Tenminste, oor delend naar datgeen wat zichtbaar was. Want niemand weet eigenlijk precies wat ze in haar functie als vertegenwoordiger van ons land allemaal precies uitvoert. Alleen in de documentaire naar aanlei ding van haar vijftigste verjaardag, of bij officiële staatsbezoeken in het buiten land komt dat enigszins aan de opper vlakte. In 'Ons Koningshuis', het blad dat we tot voor kort uitgaven, viel dan ook niks zinnigs meer over de Oranjes te schrijven. Er restte ons niets anders dan het blad op te doeken". „Ik heb haar zelf een paar maal gespro ken bij een bezoek in het buitenland. Een erg vriendelijke, maar toch wel koe le vrouw. Soms valt ze uit haar rol, bij voorbeeld als ze in Amsterdam door een „Niks meer om over te schrijven" wildvreemde op straat gekust wordt. Het moet natuurlijk geen Pieter van Vollen hoven worden, qua publiciteit, maar het zou haar imago ten goede komen als dat eens wat vaker gebeurde". „Tien jaar Beatrix liep parallel met de maatschappelijke ontwikkelingen in de jaren tachtig: het tijdperk van de no- nonsense-politiek en de nieuwe zakelijk heid. Ik denk dat een koningin als Bea trix uitstekend past in deze tijd. Het op vallendste kenmerk van de vorstin vind ik toch wel haar perfectionisme, iets dat haar zoon Willem Alexander ooit eens heeft bevestigd in een interview. Ik kan me herinneren dat ze, toen ze zwaar ziek in Nice verbleef, tegen iemand had ge zegd dat haar afspraak met de tennisle- raar nog afgezegd moest worden. Dat is ze ten voeten uit: een heel aardige per- fectioniste". !ek Drs. Henk Vonhojf, commissaris van de koningin in Groningen: „Het mag misschien vreemd klinken, maar ik vind dat het koningschap in Ne derland republikeins van aard is. Dat komt doordat de Oranjes ook vóórdat ons land een koninkrijk werd eeuwen lang hoge staatsambten hebben bekleed. Dat heeft de aard van ons koningschap bepaald. Het is een duidelijke bestuurlij ke component in ons staatsbestel en een heel belangrijke ook". „Er schuilt natuurlijk ook een gevaar in zo'n koningschap. Het kan betekenen dat de vorstin of vorst zomaar eigen be stuurlijke daden ontwikkelt en dat is ook weer niet de bedoeling. Het vergt dus heel wat wijsheid en inzet van de konin gin om haar taak op een voor haarzelf en voor iedereen bevredigende manier in te vullen. Met Beatrix mogen we ons wat dat betreft zeer gelukkig prijzen. Zij heeft zich ontpopt als een moderne, ei- „Republikeins koningschap" gentijdse koningin: actief, belangstellend en zeer goed op de hoogte van alles wat er hier en over de grenzen gaande is". „Er is heel wat verschil in optreden tus sen Beatrix en Juliana. Het zou ook verkeerd zijn als dat niet zo was, want elk tijdvak verlangt een andere invulling van het koningschap. Dat van Juliana werd getypeerd door een heel grote mate van politieke betrokkenheid. In die pe riode - met de oorlog nog zeer vers in het geheugen - was dat ook heel voor de hand liggend. De belangstellingssfeer van onze huidige vorstin is anders. Bea trix is meer gericht op het functioneren van onze samenleving en de regels van het spel. Daarnaast toont zij grote inte resse voor het bedrijfsleven en de vakbe weging. Haar werkbezoeken staan vooral in het teken van die sectoren. Juliana had meer belangstelling voor de sociaal- culturele sfeer". Andrée van Es, Tweede-Kamerlid voor Groen Links „Ze runt het koningshuis als een BV" „Tijdens het kroningsfeest van Beatrix in 1980 zat ik te snotteren en te proes ten. Niet van emotie maar vanwege de traangaswolken die het kantoortje van het Jongeren Advies Centrum, waar ik toen werkte, binnendreven. Door het raam zag ik afwisselend ME'ers en de monstranten voorbijrennen. Als in een slapstick, alleen was er niets ludieks te bekennen. De sfeer was enorm bitter, dat is me nog wel het beste bijgebleven". „Maar hoewel ik republikein ben, heb ik die dag geen moment gedacht: nu valt het koningshuis. Van de grote republi keinse beweging van de jaren zestig was bij de kroning van Beatrix al niet veel meer over. Nederland is blijkbaar gevan gen geraakt in de sprookjeswereld van de monarchie en kan er niet meer van afkomen. Het tragische is dat het lot van de troonopvolger ook al bij voorbaat vastligt. Een archaïsche gang van zaken, maar we zitten er blijkbaar aan vast". „Dat het vorstenhuis zo populair is schrijf ik vooral toe aan de wijze waarop Beatrix en de mensen om haar heen het koningshuis runnen. Als ware het een BV. Zakelijk en modern en met oog voor public relations. Mij kan het alle maal niet bekoren. Het romantische waar men het steeds over heeft zie ik ook niet zo. Wat ik wel fraai vind is dat zij een vrouw is die werk met kinderen weet te combineren. Overigens ben ik het met haar eens dat haar privéleven helemaal haar zaak is. Daarin heeft ze groot gelijk". „Ja, ik ben één keer bij Beatrix op de thee geweest, in het kader van een 'ken nismakingsontmoeting' van de kamer commissie politiezaken. We zaten niet met kattekoppen tegenover elkaar maar echt hartelijk was de ontmoeting nu ook weer niet. We hebben zakelijk met el kaar gesproken".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 26